Kruiden om te eten, te genezen of om mee te conserveren Paulus de Boskabouter - De Uitvinder Door JEAN DULIEU Lucky Luke - „Met Escorte" Maleisiërs smokkelden heroine Suske en Wiske De Bokkige Bombardon PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1975 Dorpshuis Stompwijk vannacht open Van onze correspondent STOMPWIJK - Evenals voor gaande jaren gaat men in Stompwijk weer de succesfor mule gebruiken, die tot nu toe een einde heeft gemaakt aan alle ongeregeldheden, tijdens de nieuwjaarsnacht Om half een gaat de zolder van het Dorps huis open, waar een ieder el kaar de beste wensen voor 1976 kan doen. In deze ruimte voelt speciaal de jeugd zich opperbest thuis. Zij laat zich de kans op goede muziek en drank niet ont gaan en tijd om echt rotzooi te schoppen blijft er dan niet meer over. De kerstboomverbranding start op de eerste minuut van het nieuwe jaar op het terreintje langs de Meerlaan. Vanmiddag kan de jeugd nog een kerst boom naar dat veldje brengen, waar zij in ruil daarvoor een entreekaartje voor de film krijgt die zondagmiddag a.s. wordt ge draaid. Bovendien heeft zij kans om d.m.v. een gratis verloting een fraai stripboek te winnen. Universitair nieuws Bioscopen Markten wat ellende kruiden gewassen zijn, David Con way begeeft zich op hetzelfde groene pad met zijn „Magie der Kruiden". Maar hij komt dan ook uit Wales, waar van oudsher de Meddygion Myddfai (kruidendokters) een grote naam had den. David Conway is in Aberystwyth gaan zitten luisteren naar ene meneer James die hem vertel de van die oude geneesmeesters af te stammen en op diens relaas is zijn boek gebaseerd. Gekke verhaaltjes te over, een brok kniiden-astrologie, en een van de alleraardigste dingen is het hoofd stuk „De taal der bloemen". In grijze tijden dat de mens niet alles wat hij voelde eruit flapte, moesten hoofse ridders hun geliefden subtieler benaderen. Brieven schrijven was een hele op gaaf voor de meesten en hun redmiddel was de bloemensymboliek. Elke bloem stond voor een bepaald begrip, voor een bepaalde zin en het doen toekomen van een bloem aan je geliefde was een simpele, maar doeltreffende manier om je hart te luchten. Vooropgesteld natuurlijk dat de dame in kwestie die „taal" ook machtig was, kon ze hem met een andere bloem „antwoorden". Een conversatie als: „Ik bid u wees de mijne", gevolgd door „Ik heb een grondige hekel aan u" met als slotakkoord „Uw weigering ontneemt het leven iedere zin", viel te volvoeren door het heen en weder expediëren van achtereenvolgens de bloesem van de aardbeiboom, basilicum en ama rant Een boterbloem betekende Opgetogenheid, de fuchsia Waarschuwing, met als bijbetekenis „Pas op, uw minnaar doet maar alsof" de dove- netel Koelheid en de muurbloem Standvastig heid. Wij zijn ons al dat moois helaas niet meer bewust, al roept de reclame sinds jaar en dag „zeg het met bloemen", alleen de Spaanse dichter Garcia Lorca baseerde er zijn stuk „Dona Rosi- ta" op. Mandje peterselie Een heel wat praktischer boekwerk komt van violet Stevenson in de bewerking van Wina Bom en dan weet u dat het over koken gaat. „Elseviers groot kruidenboek" is zo'n beetje een standaard werk voor wie z'n kruidenrek werkelijk functio neel wil maken of wie in de tuin of op het balkonnetje z'n eigen verse kruiden wil gaan kweken. Kruiden in potten, een hangend mandje peterselie, een kruidenborder in de tuin, hoe maak ik kruidenwierook, kruidenmayonaise of sjalotteboter, welke kruiden gebruik ik voor een gemarineerde biefstuk, voor een stoofschotel van lamsvlees en aubergine, het staat er allemaal in. Niet zulke goed-gekke leesstof met soms nuttelo ze, maar leuke wetenswaardigheden als beide andere boeken, maar wel praktischer zonder al die geneeskunstigheid. De vrouw die de magie der kruiden volledig onder de knie heeft, mag om nog even in de taal der bloemen te spreken van haar beminde een takje tijm verwachten. En da's niet niks, want het betekent: „Ik heb een goede huisvrouw nodig, zoals gij zijt". BERT JANSMA David Conway, „Magie der Kruiden", Gott- mer, 18.50 Jean Palaiseul, „Uit Grootmoeders kruiden- kast", Gottmer, 32.50 „Elseviers groot kruidenboek", 24.50 „Ik, Donna Izabella, Koningin van Hongarije", twee en zeventig jaren oud, zwak van lijf en leden en jichtig, heb een jaar lang dit alhier vermelde Recept gebruikt, dat een Heremiet mij heeft gegeven, die ik nooit eerder heb gezien en sindsdien ook nooit meer gezien heb, en dat zo een uitwerking op mij had, dat ik mijn gezondheid heb herwonnen en mijn krachten herkreeg en terzelfdertijd een ieder zo schoon voorkwam, dat de Koning van Polen mij wilde huwen". Hoe oud die bewuste kening dan wel was vermeldt het oude werkje waaruit dit citaat komt niet, wel dat het gaat om een recept met rozemarijn als hoofdbestanddeel en alcohol als goede tweede. De anecdote komt uit het boek „Uit grootmoe ders kruidenkast" van Jean Palaiseul, een van de vele boeken die er in deze tijd over kruiden op de markt komen. Palaiseul is een man die het „terug-naar-de-natuur" predikt, uit Parijs vertrok om zich in het groene Auvergne te vestigen en aldaar oude en nieuwe kennis over Het Kruid vergaarde. Van zijn boek maakte hij een soort groene gids voor de gezondheid, noteer de van A tot Z bijzonderheden van allerlei soorten gewassen, tegen welke kwalen ze ge schikt zouden zijn en hoe ze te gebruiken. Daar naast haalt hij allerlei merkwaardige zin en onzin uit het kruidenverleden op, van de Griekse vader der geneeskunst Hippocrates tot en met een zekere Pfarrer Kneipp die in Duitsland z'n kruid jes roerde. Sla onder de K de knoflook op en je leest dat het Grieken in de Oudheid die de „stinkende roos" hadden gegeten, verboden was tempels te betreden, maar ook dat je je bloed druk kan verlagen door een uitgeknepen teentje knoflook 's avonds in een glas met water te zetten en 's morgens op je nuchtere maag te nuttigen. Achterin Palaiseuls boek staan een hele serie kleine en grote menselijke rampspoeden op een rijtje en om het maar even simpel te houden je vindt er dat voor haaruitval appel, brandnetel, duizendguldenkruid, kamille, Oostin- dische kers, lavendel, linde, noteboom, perterse- lie, rozemarijn, salie en tijm onder andere de juiste tegenstoffen bevatten. Kortom, moeders hele kruidenrekje. Bloementaal Niet alleen Palaiseul wil kwijt dat er tegen heel T-68 Paulus en Pieter hadden de terugkomst van Eucalypta niet af gewacht. Het leek hun beter om tijdig een veilig heenkomen te zoeken in de kabouterboom. De professor daarentegen was rustig gebleven waar hij was. Toen Euca lypta zich kreunend verhief en mompelde: „Dat ellendige vlieg- poeier ook, nou ben ik er zelf het slachtoffer van geworden", riep progessor Punt beledigd: „Dat had je gedacht, mirakel. Die lucht reis had je niet aan dat onnozele vliegpoeier van jou te danken, maar aan mijn uitnemende hekse- ploffer! „Wat vertel je me nou?" riep Eucalypta, rood aanlopend, „had jij een hekseploffer ge maakt?" Drechtloop in Leimuiden Luxof (tel 121239) Jaws (14). 2.30. 7.00, 9.30; do. en zo. 2.00. 4.30, 7.00 en 9.30. Ree (tel 12541): Vrolijke ontucht in Tirol (18). 7 en 9.15; do. en zo. 4.30. 7.00 en 9.15; Kuifje en het geheim van het gulden vlies. dag. 14.30. Studio (tel 133210): Elckerlijc (18). 2.30, 7.00. 9.30; do. en zo. 2.00, 4.30. 7.00 en 9.30. Udo (tel 124130): Sherlock Jones (al). 2.30. 7.00 en 9.30; do. en zo. 2.00. 4.30. 7.00 en 9.30. Trianon (tel 123875): Vol gas met Her- bie (al). 2.30. 7.00 en 9.15; do. en zo. 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15. Oudejaarsavond zijn alle Leidse biosco pen gesloten. Van onze correspondente Leimuiden Zondag a.s. orga niseert de s.v. Kickers '69 haar traditionele Nieuwjaars Drecht loop over een afstand van 3,5 km voor de jeugd t/m 14 jaar en de dames. De heren zullen een afstand van 7 km. moeten volmaken, waarvan een groot deel door de polders gaat. De start is om 12 uur vanaf het clubgebouw aan de Beukenlaan. Voor iedere categorie zijn er een aantal fraaie prijzen beschik baar gesteld, terwijl elke deelne mer, die de loop volbrengt een herinneringsvaantje ontvangt. Het inschrijfgeld bedraagt 3,- per persoon en voor de jeugd 1,50. Inlichtingen: W. H. M. Klein, tel. 8525. Rugby-wedstrijd Leiden Traditiegetrouw heeft op Nieuwjaarsdag de rugby - ontmoeting plaats tussen jong- DIOK (onder 23 jaar) en DIOK- oud (boven 27 jaar). Ook nu is de Coupe de Rivalité inzet van dit treffen en dit zal er zeker toe leiden dat beide teams zullen pogen de laatste restjes drank en oliebollen van het oude jaar eruit te persen. De wedstrijd begint om 2 uur op het rugby-terrein in de Kikker- polder. Na afloop is er de Nieuwjaarsreceptie van het be stuur. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie beeft het afgelopen weekeinde tien Ma leisiërs negen mannen en een vrouw aangehouden, die in bet bezit waren van valse Ame rikaanse dollars en heroïne. De tien verdachten werden in diverse hotels in de hoofdstad aangehouden. De zaak kwam aan het rollen toen een van de verdachten bij de receptie van een hotel in Amsterdam-Zuid vijf valse biljetten van twintig dollar had ingewisseld.,Toen de recherche een onderzoek instel de in de kamers van een aantal in dat hotel verblijvende Malei siërs werd een grote hoeveel heid buitenlands geld, voorna melijk Amerikaanse dollars ge vonden. In een van de kamers werd bovendien 2,5 kg heroine aange troffen. Maar volgens de politie hebben de Maleisiërs, gezien de grote geldsbedragen die werden aangetroffen, al een deel van de smokkelwaar aan de man ge bracht. De politie schat onge veer vijf kilo. Geldboete voor dolle autorit Van onze rechtbankverslagge ver Den Haag De Haagse recht bank heeft gisteren de 19-jarige Leidse student die in juni van dit jaar op de rijksweg Bode graven-Alphen een ongeluk ver oorzaakte, tot 400 boete ver oordeeld alsmede zes maanden intrekking van het rijbewijs. Waarschijnlijk omdat hij onvol doende oplette raakte de stu dent tijdens de bewuste rit op 27 juni de macht over het stuur van zijn auto kwijt Daardoor kantelde de wagen en kwam tegen een fietser aan die op het rijwielpad naast de rijksweg reed. De wielrijder raakte ern stig gewond. Ondermeer liep hij een bekkenfractuur op en een breuk aan een van de onderbe- Een tekening van de NIEUWE KLEUTERSCHOOL ™°^vel van de nieuwe IN AARLANDERVEEN Van een onzer verslaggevers Aarlanderveen De oude r.k. kleuterschool aan het Noord einde in Aarlanderveen zal bin nenkort gesloopt worden om plaats te maken voor de bouw van een nieuwe kleuterschool voor het r.k. onderwijs in Aar landerveen. Het college van bur gemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn stellen de gemeenteraad voor om ten be hoeve van de bouw van deze tweeklassige kleuterschool een krediet van 467 duizend gulden beschikbaar te stellen. Momenteel is slechts één kleu terklas in de oude school aan het Noordeinde ondergebracht. De oude school aan het Noordeinde De andere klas is gevestigd m een dependance in Aarlander veen. Jeugdsocieteit Novum morgen open Van onze correspondente Leimuiden Evenals vorig jaar zal de jeugdsocieteit NOVUM op nieuwjaarsdag vanaf 15 uur geopend zijn. Voor alle liefheb bers zal er dan erwtensoep met stokbrood worden geserveerd, 's Avonds zal de Leidse trouba dour Jan van Rhenen optreden. Nieuwe regeling winkelsluiting in Wassenaar Van onze correspondent WASSENAAR - In de al den tallen jaren bestaande regeling, dat in Wassenaar op woensdag middag vrijwel alle winkels ge sloten zijn is anderhalf jaar ge leden wijziging gekomen toen aan de winkeliers op het Stad houdersplein vergunning ver leend werd om hun winkels woensdagmiddag open te hou den en in plaats daarvan op maandagmorgen te sluiten. De ze woensdagmiddagverkoop sloeg bij het Wassenaarse pu bliek goed aan. Geen wonder dat diverse andere winkelbedrij ven in de omgeving Massa markt op de Hofcampweg en Autorama aan de Rijksstraat weg ook verzoeken indienden om de. verplichte halve dagslui ting te mogen verplaatsen naar de maandagmorgen. Op derge lijke individuele verzoeken kon tot voor kort niet worden inge gaan. De Kamer van Koophan del heeft nu echter met het oog op de grote belangen die er voor een aantal winkeliers op het spel staan, de gemeente Wasse naar in overweging gegeven een andere regeling voor de halve dagsluiting te hanteren, waarbij de winkeliers de keus krijgen uit de woensdagmiddag en de maandagmorgen. Een en ander in afwachting van een wetswij ziging die in voorbereiding is. Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben zich met het advies van de Kamer van Koophandel verenigd en al de eerste ontheffingen voor het open houden van de winkel op woensdagmiddagen uitgereikt KAASMARKT BODEGRAVEN. (30 dec.) Aanvoer 11 partijen. Prijzen in gul dens per kg: 5,25—6,70 en extra kwal. 6,87. Dehandel was flauw. VEEMARKT LEIDEN (30 dec.) - Totale aanvoer 3120: slechtrunderen 220, ge- bruiksvee 177, graskalveren 14, vette kalveren 22, nuchtere kalveren 1938. ponnies 5. varkens 42, biggen 315, schapen of lammeren 329 en bokken of geiten 58. Prijzen (per kg): stieren 1e kw. 7.00-7.50. 2e kw. 6.55-6.80. vaarzen Ie kw. 6,50—7.00. 2e kw. 5,80-6.35, koelen 1e kw. 6.20-6,80, 2e kw. 5.70-6.00. 3e kw. 5.25-6.50. worstkoeien 4,60—6,30. vette kalveren 1e kw. 5,80—6,50. nuchtere slachtkalve- ren 1.25—2,00, slachtvarkens extra kw. boven notering, Ie kw. 3,51—3,53, 2e kw. 3.49—3.51. 3e kw. 3,47—3,49, slachtzeugen 2,75—2.85, zware varkens 3,00—3,10. Prijzen (per stuk): melk- en kalfkoeien 1500-2200. vare koeien 1400-1700. graskalveren 600-950. nuchtere kalveren voor fok of mesterij (roodbont) 350—425 en (zwartbt.) 250-350. lopers 160-180. biggen 120—130. schapen 180—240. lammeren 160—285, veulens 145-355. drachtige zeugen 600-800 en gelten 20-80. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prij zen): alachtrunderen normaal-vlug-duur, kalf- en melkkoeien korter-vlug-stabiel, vare koeien redelijk-vlug-ruim prijshou dend. graskalveren weinigrustig-rede- lijk. vette kalveren normaal-vlug-stablel. nuchtere kalveren hoger-traag-minder, paarden matig-redelijk-stabiel. lopers en biggen normaal-redelijk-onveranderd, schapen en lammeren normaal-vlug-stijf

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6