„Pleegouders" braken met Diaime de Leeuw „KNSB heeft zich schuldig gemaakt aan machtsmisbruik" Rozyn clubarts Go Ahead Eagles Griek zal protesteren Zoekactie naar vermiste kits nog tevergeefs Weer nederlaag ijshockeyploeg Valentijn bewees vorm met toptijd Kovacs nu Roemeens bondscoach WOENSDAG 31 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGPiA 17 Zeist Grensrechter Gerrit Griek, maandagavond door de tucht- commissie van de KNVB beschuldigd van het geven van een kopstoot aan Bertus Quaars tijdens de wedstrijd Feyenoord—PSV, zal zich verweren tegen die beschuldiging. „Griek", vertelde de heer Kijkhoek, op het bondsbureau belast met de scheidsrechters- zaken, „is er van overtuigd dat niet hij maar Quaars de kopstoot heeft gegeven en daarom zal hij zich verweren". Griek, die met scheidsrechter Charles Corver en grensrechter Jan Moos het arbitrale trio vormde voor de zondag te spelen wedstrijd Sparta—FC Twente, zal op 4 januari niet in actie komen. Hij heeft afgezegd. (Van onze sportredactie) Deventer Met ingang van 1 januari is Ab Rozyn benoemd tot clubarts van de Deventer eredivisieclub Go Ahead Eag les. Ab Rozyn, die voorlopig tot het einde van het lopende seizoen onder contract staat, is de op volger van jonkheer Dr. Maar ten Stratenus, die zijn functie ter beschikking stelde ria een conflict met de leiding van Go Ahead Eagles over de opzet van een sport medische centrum. Ab Rozyn, die bij de Eagles» nauw zal samenwerken met de militaire arst M. H. Kalisvaart, is vooral bekend door zijn medi sche activiteiten tijdens de Olympische spelen van 1972 in Munchen en van de spel-, sport programma's van de NCRV. Uitslagen Hilversum HILVERSUM - De uitslagen van de draverijen, die gisteravond op de baan van Hilversum werden gehou den, zijn: Soilly-prijs, eerste afdeling (2000 m, autostart): 1. Lara Wiemselbach (P. Koppejan) 1.23.0, 2. Miss Dartel, 3. Nathalie Prise. W. 5.90, pl. 2.70, 2.80, 5.40, kop. 24.10, trio 911.50. Aveyron-prijs (2020 m): 1. Marc Ant hony (J. Duivenvoorden) 1.25.0, 2. Noordenwind, 3. Nimbly Careless. W. 7.10, PL. 4.70, 2.20, 9.10, kop. 36.50. Soilly-prijs, tweede afdeling (2000 m, autostart): 1. Monte Carlo (W. van Dalen) 2.44.8 - 1.22.4, 2. Lahemi, 3. Linos van Amstel. W. 4.60, pl. 2.10, 4.00,1.70, kop. 44.60. trio 343.50. Dordogne-prijs, eerste afdeling (2440 m. autostart): 1. Ninon la Plata (J. Duivenvoorden) 1.27.2, 2. Mediterra ne p., 3. Mario Fortuna. W. 2.80, pl. 1.20, 1.40, 2.40, kop. 3.40. Chevry-prijs (2000 m autostart): 1. Kingston Again (P. Smit) 1.23.0, 2. Lange Ros, 3. Kris Areta. W. 4.00, pl. 2.00, 3.90, 14.30, kop. 35.80, trio 2.721.80. Maritimos-prijs (1500 m): Oosterster Ooster G (J. Gorter) 1.28.5, 2. Ottoli- na b, 3. Outsider. W. 2.70, pl. 1.70, 1.40, 1.50, kop. 3.60. Herault-prijs (2000 m): 1. Kabbes du Bois (P. Petersen) 2.44.1, 1.22.1, 2. Grand Geste. 3. Hippo. W. 2.50, pl. 1.50, 2.10, 5.20, kop. 7.40. trio 757.20. Amatrice-winterkampioenschap II (2000 m voor amatrices): 1. Mandy (Mevr. A. Wagenaar) 1.23.6, 2. Liselot Spencer, 3. Mission. W. 5.40, pl. 2.30, 2.30, 2.90, kop. 42.60. Torcy-prijs (1600 m, autostart): 1. Ken Williams (H. Dassen) 1.21.3, 2. Luitenant Dixy, 3. Karma Kandia. W. 13.10, pl. 3.30, 1.60, 3.60, kop. 16.30, trio 476.10. Dordogne-prijs, tweede afdeling (2440 m, autostart): 1. My Fair Lady (R. Kromkamp) 1.26.4, 2. Mylene D, 3. Matka. W. 7.70, pl. 2.60, 3.20, 5.90, kopp. 24.00. De totale omzet van de totalisator was 446.187 gulden. SYDNEY De eerste pogingen van de Australische- en de Nieuwzeelandse luchtmacht een spoor te vinden van de vermiste kits Kriter II hebben geen resultaat gehad. De Kriter II, onder bevel van de ervaren zeezeiler Olivier de Ker- sauzon, heeft zaterdag voor het laatst iets van zich laten horen via de radio. Er werd toen een positie opgegeven halverwege Sydney en het zuidelijke eiland van Nieuw Zeeland in de Tas manzee. In een zware storm, die bijna twee dagen en nachten' woedde, heeft de Kriter II zijn roer verspeeld. Door de radio werd gezegd dat de boot terug zou keren naar Sydney voor reparatie. Van dat moment is niets meer gehoord of gezien van de Kriter II. Onmiddelijk nadat de Kriter II zijn roer had verspeeld, heeft de Great Bri tain hulp aangeboden, maar die werd door de Fransen van de hand gewezen. De Kriter II heeft een bemanning van veer tien koppen, twaalf Fransen en twee Engelsen. Zowel Australië als Niew Zeeland heeft alle vliegtuigen en schepen op de route tussen beide landen in de Tasmanzee gevraagd uit te zien naar het vermiste zeilschip. INNSBRUCK Het Nederlandse ijshockeyteam heeft gisteren te Innsbruck ook zijn derde wedstrijd in het internationale toernooi verloren. Vitkovice Ostrawa, dat in de eerste divisie van Tsjecho- Slowakije speelt, won met 51 via de tussenstanden 2—0, 21 en 1—0. Christiaans maakte in de dertigste minuut het Nederland se doelpunt. Nederland speelde aanmerkelijk beter dan in zijn twee voorgaande wedstrijden. De tactiek waarmee de ploeg speelde was tegen deze sterke Tsjechen enigszins verdedigend. Nederland hoopte op uitval len, kreeg via snelle counters ook wel enkele kansen, maar zag Schaeffer missen en De Heer de paal raken. Daarna maakten de Tsjechen, zonder zich overigens al te zeer in te spannen, een gepast gebruik van hun grotere snelheid. Nederland, dat zich gebruikelijk hard te weer stelde (47 strafminuten tegen 10 voor Vitkovice) liet zich echter niet onder.de voet lopen zoals in de vorige wedstrijden. Niettemin was het voor een belangrijk deel aan de uitstekende doelman Gobel te danken dat Nederlands nederlaag betrekkelijk klein bleef tegen deze grote ploeg. Nederlaag voor Van der Sterren GRONINGEN - In de vierde ronde van de hoofdgroep in de strijd om het Europees jeugd kampioenschap schaken heeft Paul van der Sterren verloren van de Joegoslaaf Popovic. In de slotfase van het duel werd Van der Sterren, met zwart, vol ledig van het bord gevaagd door Popovic. DAVOS Noorwegen heeft in zijn laatste wedstrijd van het toernooi om de Spengler-beker te Davos een verrassend gelijk spel behaald tegen Tsjecho Slowakije, 1-1 na de periodieke scores 1-0, 0-1,0-0. FLORENCE Het Italiaanse voetbalelftal, dat vijf weken geleden Nederland nog met 1-0 versloeg, heeft gisteren in Florence gewon nen met 3-2 van Griekenland. BOEKAREST Stefan Kovacs is gisteren officieel benoemd tot coach van de nationale Roe meense voetbalploegen. De be noeming van Kovacs, die door de Roemeense autoriteiten uit Frankrijk was teruggeroepen, hing al in de lucht nadat Valen- tin Stanescu eerder deze maand Stefan Kovacs bondscoach was ontslagen. Aan het „bewind" van Stanescu werd een einde gemaakt nadat Roemenië er niet in was geslaagd zich te plaatsen voor de kwart-finales van het toernooi om het Europese kampioenschap voor landenploegen. Stanescu kreeg zijn officiële ontslag twee dagen .-nadat het Roemeense olympische elftal zijn eerste kwalifica tiewedstrijd tegen wat de Fransen hun amateurs noemen, sensatio neel met 0-4 had verloren. De Nederlandse amateurs zullen Stefan Kovacs ook ontmoeten, want Roemenië en Frankrijk zijn met Nederland in een groep ingedeeld in de kwalificatieronde voor het Olympische toernooi. Kovacs heeft zijn internationale reputatie gevestigd in Amsterdam, waar hij met Ajax twee keer de Europa beker veroverde en de wereldbeker. Nadat Ajax het contract met Kovacs niet wilde verlengen, werd hij bondstrainer in Frankrijk. Na anderhalf jaar haalde Roemenië hem terug als eerste trainer. Voor Kovacs naar Nederland kwam, heeft hij de Roemeense jeugdploegen onder zijn hoede gehad. INZELL Kwantitatief maar ook kwalitatief was de Neder landse inbreng groot bij de in ternationale schaatswedstrij den, die gisteren op schitterend ijs te Inzeil werden gehouden. Doordat de concurrentie be perkt was, konden de leden van de Nederlandse kernploegen goede uitslagen maken die vol ledig werden ondersteund door de klokken. De 38,86 seconden van Jos Valentijn op de 500 meter der sprinters is zonder meer een toptijd, die de presta ties van de Canadese rijdsters Sylvia Burka en Kathy Priest- ner duidelijk overtrof. Burka won de 1000 meter in 1.27.02, Priestner voltooide de kortste afstand in 43,36. Tijden die maar nauwelijks een seconde liggen boven die van de rijd sters uit Rusland, gemaakt op de snelle Medeo-baan van Alma Ata, waar het tijdwaamemers- werk bovendien gewoonlijk nog met de hand wordt verricht. All-rounder Hans van Helden bleef op zijn sprint onder de veertig seconden en was daar mee aanzienlijk sneller dan Joop Pasman en Jan Heida. Piet Kleine trok het maximale rende ment van de ideale omstandig heden op de 5000 meter. Hij voltóoide de rit in 7 minuten 18,32 seconden, ruim tien secon den minder dan zijn beste pres tatie uit het vorige seizoen, toen zijn toptijd ook gemaakt te Inzeil 7.28,98 min. was. De succesvolle jacht op de per soonlijke records bracht Hans van Helden op die afstand dicht bij Piet Kleine, die begonnen was met rondjes van 33 secon den en zijn rit afsloot met omlo pen van iets meer dan 35 secon den. De organisatoren hadden overi gens alles gedaan om de rijders een optimale kans te geven goe de tijden te maken. Bij alle rit ten over 1000 en 5000 meter werd met vier rijders tegelijk vertrokken. Een paar startte op het „normale" punt, het andere koppel vertrok van de aan- komstlijn en eindigde aan de overkant. Voor Kleine en Van Helden betekende het dat zij in hun ritten geregeld tragere te genstanders voor zich zagen op doemen, die een aantrekkelijk „merkteken" vormden. Opval lend was overigens dat junior Joop Pasman, die tot het kwar tet van Van Helden behoorde, uitstekend partij gaf en slechts iets meer dan zeven seconden verloor. Doordat op de 5000 meter vier rijders tegelijk vertrokken, kon den meer deelnemers profiteren van de kwaliteit van het ijs. Kleine bijvoorbeeld begon na dat de zon net was verdwenen, na hem kregen de anderen te maken met steeds harder wor dend ijs. Tot die latere rijders behoorde ook Jan Derksen, die op de sprint redelijk had meege draaid, maar op de 5000 meter terrein moest prijsgeven op Ger rit Woudenberg, die als laatste in de kernploeg werd opgeno men. Jos Valentijn bewees de schitterende vorm waarin hij verkeert door een zeer scherpe tijd op de 500 meter. Toen alles nog koek en ei was. Dianne de Leeuw bij de familie Odink thuis. Familie Odink afwezig bij titelstrijd (Van onze sportredactie) SCHIPHOL Gisteravond kwam de wereldkampioene Dianne de Leeuw op Schiphol aan. De Nederlandse kampioe ne kunstrijden, die in Ameri ka woonachtig is, zal haar titel op de Haagse Uithof op 2 en 3 januari wederom verde digen. Gebruikelijke gezich ten rond Dianne de Leeuw op Schiphol. Het Haagse echt paar Tokie en Koos Odink was niet van de partij. Het oud-kampioenspaar ijsdansen van jaren geleden dat de we reldkampioene begeleidde op al haar buitenlandse reizen in Europa en haar bij de wed strijden terzijde stond, leeft in onmin met de familie De Leeuw. Sterker nog Mevrouw Odink wenst niet dat Dian- ne's moeder onder haar ogen komt. En omdat de moeder van de kunstrijdster ook naar Nederland is gekomen zal de familie Odink niet bij de Ne derlandse kampioenschappen kunstrijden komen kijken. Tokie Odink: „We willen niets meer met de familie De Leeuw te maken hebben, niet voor Dianne hoor, en ook niet voor haar trainer Chapman. We trekken niet onze mond open, omdat dat voor zo'n kam pioenschap zeker niet past." Afgelopen zomer brachten en kele Haagse kunstrijdsters met de familie Odink een be zoek aan Amerika om daar kennis te maken met de woon omgeving van de Nederlandse wereldkampioene. Tijdens dat verblijf is de onenigheid ont staan tussen de moeder van Dianne de Leeuw en de fami- Dianne de Leeuw is weer even in Nederland. Op Schiphol liet zij nog eens duidelijk zien waarvoor. lie Odink. Tokie Odink: „De moeder van Dianne de Leeuw was de mening toegedaan dat we in de States over de hei ning kwamen kijken. Onbe grijpelijk want we waren al enkele jaren uitgenodigd. We hebben een hoop napraat ge had en daarom hebben we er voor goed een punt achterge zet" Dianne de Leeuw werd al en kele jaren achtereen door de Haagse familie opgevangen als een pleegkind. Niets was de familie Odink te veel. Op ei gen kosten gingen Koos en Tokie steeds mee naar wereld en Europese kampioenschap pen. „We hadden het voor elke andere rijdster ook gedaan, we zijn nu eenmaal helemaal gek van het kunstrijden en we vinden het leuk zulk jong ta lent te begeleiden", aldus me vrouw Odink. In kunstrijkrin- ■gen wordt veel gesproken over dit gebeuren. Dianne de Leeuw blijft er na tuurlijk erg nuchter onder en zal zonder twijfel en concur rentie weer de nationale titel grijpen. Haar laatste nationale titel, want na de Europese- en wereldkampioenschappen en de Olympische Spelen gaat de Nederlandse-Amerikaanse naar de ijsrevue. Zondag gaat Dianne de Leeuw gelijk door met haar trainer die voor het eerst ons land aandoet naar Genève. Ook haar moeder maakt deze trip mee. De belangstelling voor zaterdagavond in het Haagse schaatscentrum De Uithof is enorm groot De mogelijkheid op een uitverkocht huis is niet onmogelijk. Naast Dianne de Leeuw van de Haagse ijsclub Houtrust nemen uit Den Haag nog deel: De elfjarige Herma van der Horst en de zestienja rige Iliona Blokpoel. Van de Amsterdamse ijsclub strijden de vier zusters Verlaan, de slagersdochter uit IJmuiden bij de senioren. Dat zijn Sop hie, Anne-Maria, Corrie en Monique Verlaan en verder Rita Koen. Uit Groningen komt Li Ying Wang en uit Heerenveen Bibiana Pruyn en Rudina Pasveer. Voor het eerst na vele jaren is er geen kampioenschap van Neder land bij de heren, omdat Ne derland na het verdwijnen van de Amsterdammer Rob Ou- werkerk naar de ijsrevue geen andere heer meer aan de start kan brengen. Vrijdagmorgen om acht uur gaan de junioren met hun verplichte figuren van start en 's middags om1 twee uur zijn de senioren aan hun verplichte figuren toe. Vrijdagavond om half acht volgt de verplichte kür het tweede onderdeel voor de kampioenschappen zowel voor junioren als senioren om half acht. Zaterdagmiddag om drie uur de vrije kür voor de junio ren an 's avonds het vervolg voor de senioren. ARTHUR VAN RIJSWIJK MR. VERMEER, ADVOCAAT VAN SIPPIE TIGCHELAAR: AMSTERDAM Op 8 januari, 's middags om twaalf uur, zal de Friese schaatsenrijdster Sip- pie Tigchelaar weten of zij als nog zal kunnen deelnemen aan de nationale kampioenschap pen langebaan voor dames, die op 10 en 11 januari in Gronin gen worden gehouden. Dan na melijk zal de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. WJ. Borgerhoff Mulder, uit spraak doen in het door Sippie tegen de KNSB aangespannen kort geding. Daarin heeft zij gevraagd de KNSB te verplich ten „alles te doen en alles na te laten wat daarop belem merend zou kunnen werken om haar alsnog te laten deelne men aan de nationale kam pioenschappen op verbeurte van een dwangsom van 50.000 gulden voor het geval de KNSB in gebreke mocht blijven onver wijld de bevolen maatregel te nemen". Het kort geding diende gister morgen in Amsterdam. Sippie Tigchelaar, di£ nog in Polen verbleef voor wedstrijden, werd vertegenwoordigd door mr. W.H. Vermeer. Voor de KNSB pleitte mr. J.M. van Veggel. Aanwezig waren voorts de he ren Zeekant en Zwart, respec tievelijk penningmeester en vi- ce-voorzitter van de KNSB. Mr. Vermeer schetste in het kort nogmaals de gang van zaken rond het conflict Hoe Sippie Tigchelaar vorig jaar kampioe ne van Nederland was gewor den en in het voorjaar een uit nodiging had gekregen om weer deel te gaan uitmaken van de voorlopige kernploeg. Zij en An nie Borkinck, Sijtje van der Lende en Sophie Westenbroek hadden toen laten «'eten nW meer onder trainer Gerard Maarse te willen werken. Later schikten de andere drie zich. Zij besloten onder hun eigen trai ners zich voor te bereiden en eventueel na opname in de defi nitieve kernploeg zich onder het bewind-Maarse te scharen. Sip pie Tigchelaar echter liet in juni Uitspraak in kort geding 8 januari weten niet meer mee te willen doen en zich ook niet te zullen voorbereiden op de kampioen schappen. In november kwamen zij en haar club terug op dit besluit maar ook op de in dei- gadering vond de bond via een met 250-34 stemmen verworpen motie geen aanleiding het een maal ingenomen standpunt te herzien: Sippie Tigchelaar werd niet uitgenodigd voor de selec tiewedstrijden en voor de natio nale kampioenschappen. Uitgegleden Mr. Vermeer stelde nu dat het dagelijks bestuur van de KNSB was uitgegleden bij het stellen van de voorwaarde van het ac cepteren van Maarse als trainer bij de uitnodiging voor de voor lopige kernploeg. Hij zei voorts dat in de loop van het conflict het bondsbestuur misbruik is gaan maken van de te instrueren dat Sippie niet meer toegelaten mocht worden tot selectie- en nationale wed strijden. Hij vond dat men pas voorwaarden aan de leden van de KNSB zou kunnen gaan stel len inzake een trainer op het moment dat na de kampioen schappen de definitieve ploegen voor internationale wedstrijden en kampioenschappen zijn aan gewezen. Mr. Vermeer zei dan ook dat naar zijn oordeel de KNSB zich schuldig heeft ge maakt aan machtsmisbruik. Mr. van Veggel zei namens de KNSB, dat de bond destijds in het aanvankelijk bedanken van de vier meisjes geen aanleiding heeft gezien het vertrouwen in Maarse op te zeggen. Hij zei ook dat, mocht Sippie Tigchelaar toegelaten worden tot de natio nale kampioenschappen, zij worden of althans zeer hoog zou eindigen. „Het dan bedanken van de kampioene voor de kern ploeg zou een motie van wan trouwen zijn tegen de trainer en zou ook schadelijk kunnen zijn voor het optreden van de dan overgebleven leden van de kern ploeg". Mening Hij bestreed voorts de mening als 7011 Sinnip Tieohelaar zon der meer gerechtigd zijn deel te nemen aan selectiewedstrijden en de nationale kampioen schappen. De KNSB heeft 5.000 rijders en rijdsters. De techni sche commissie wijst de deelne mers voor de selectiewedstrij den aan. Er bestaat geen vrije inschrijving. Naar het oordeel van de KNSB heeft het bestuur ook het recht voorwaarden aan de uitnodigin gen voor kernploegen en selec- tipwp/Mriidpn fp verhindpn. Mr. van Veggel meende, dat er geen sprake is geweest van een be leid, strijdig met de reglemen ten, en kwam tot de conclusie dat de eis van Sippie afgewezen dient te worden. Hij zei ook nog het merkwaardig te vinden dat Sippie en haar club zich pas in november tot de commissie van beroep van de KNSB hebben gewend. „Dat hadden zij al in juni kunnen doen. Nu ziet de commissie geen kans voor 8 ja nuari pen uitsnraak te doen". Mr. Van Veggel, verdediger van de KNSB, de heer Zeekant, penningmeester KNSB, de heer Zwart, voorzitter van de LTC, en mr. Vermeer, verdediger van Sippie Tigchelaar, (v.l.n.r.) met elkaar in gesprek voordat het kort geding voor de president van de rechtbank diende.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17