Algerije verleent terroristen asiel Sauna's minder in trek dan verwacht BBC één dag zonder nieuws VS-materiaal naar ondergelopen mijn in Oost-India „Oude meesters" teruggevonden Enkele jaren celstraf voor doodslag op Gerrit Bouw Geen kwik meer in verf ^lNSDAG 30 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 „Lawaai van verkeer snel beperken" Den Haag (ANP) De Tweede Kamerleden Van Leijenhorst en Tilanus (beiden CHU) willen dat tegen lawaai-makers in het verkeer op korte termijn effec tiever wordt opgetreden. Zij hebben die wens kenbaar gemaakt in een aantal schrifte lijke vragen aan de ministers Vorrink (milieuhygiëne), Wester terp (Verkeer) en Van Agt (Jus titie). Volgens de Kamerleden mag met het terugdringen van de geluidsoverlast van bromfiet sen, motorfietsen en auto's niet worden gewacht tot de wet op de geluidshinder van kracht is. De vragen zijn gebaseerd op een artikel in het januarinummer van de consumentengids waarin wordt gesteld dat ook zonder geluidshinderwet het verkeer stiller kan worden. ARNHEM (ANP) De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de 30-jarige P.W.B. en. de 28-jarige W. van K. wegens doodslag op Gerrit Bouw, alsmede het plegen van diefstallen tot enkele jaren gevangenisstraf veroordeeld. De mannen raakten in de nacht van tien op elf april op de rijksweg bij Ede verwikkeld in een vuurgevecht met de expediteur Bouw. Dat gebeur de toen B. van een vrachtauto, die hij van Bouw had gestolen, wilde overspringen naar de auto van zijn medeplichtige K. Het slachtoffer was daarvan getuige en reed in een auto op B. toe. Deze loste toen enkele schoten. Een daarvan bleek dodelijk. P.W.B. werd veroordeeld tot vijfenhalf jaar gevan genisstraf en W. van K. tot vier jaar. Jiff* 1ÉL WIJNOORLOG Boze wijnboeren in zuid-west Frankrijk hebben tegen de prijspolitiek van de Franse regering met betrekking tot de wijnprijzen gedemonstreerd. De vakbond heeft opgeroepen tot een afleveringsstop. Voor wie daar geen gehoor aan gaf waren de druiven zuur: de demonstrerende wijnboeren „losten" deze vrachtwagen vol flessen wijn op een nogal overtuigende wijze. Indonesisch consulaat blijft bewaakt AMSTERDAM (ANP) - Het In donesisch consulaat aan de Brachthuyzerstraat in Amster dam, dat in de eerste weken van december in de belangstelling stond door de gijzelingszaak, blijft voorlopig onder politiebe waking. Ook de Brachthuyzer straat zelf is nog niet open ge steld voor doorgaand rijverkeer. Wel kunnen de bewoners van de straat van en naar huis rijden met hun voertuigen. Die afsluiting is mede gehand haafd omdat binnen het consu laat nog tal van werkzaamheden moeten worden uitgevoerd om het gebouw weer in de oude staat te brengen. Ook andere Indonesische objecten in de hoofdstad, onder meer het kan toor van de Garuda aan het Singel, staat nog onder politie bewaking. ALGIERS (AP) De zes terroristen, die vorige week een overval hebben gepleegd op het OPEC-gebouw in We nen en met een aantal gijzelaars per vliegtuig uit Oostenrijk waren vertrok ken, hebben politiek asiel in Algerije gekregen, aldus officiële Algerijnse bronnen. De zes hebben politiek asiel gekregen omdat de Algerijnse regering meent, dat de 'Palestijnse revolutionairen voor de zelfde zaak strijden als Algerije". Zoals gisteren gemeld had de Iraanse krant Kayhan al gemeld dat de terroris ten zouden worden vrijgelaten door de Algerijnse autoriteiten. In Algiers is ook vernomen dat de zes terroristen in Algerije mogen blijven zolang ze willen. De Algerijnse regering zou nog geen verzoek om uitlevering hebben ontvangen. Ook verklaarden de bronnen dat er geen officieel uitlever ingsverdrag bestaat tussen Algerije en Oostenrijk. Over de identiteit van de terroristen zijn nog geen mededelingen gedaan. Een land dat politiek asiel verleent aan een persoon is niet verplicht zijn identiteit bekend te maken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN „Sorry, mensen", zei de BBC-omroeper van „Radio-4" gisteren na het tijdsignaal van één uur. „Wegens de staking van BBC-journalisten kunnen we geen nieuwspro gramma uitzenden. We zullen dan maar wat muziek spelen". Het was een historische verklaring, want in haar ruim 50-jarige geschiedenis had de BBC nog nooit zonder nieuws gezeten. Wel heeft iemand er ooit het nieuws van de dag tevoren voorgelezen, maar dat was louter een vergissing. Een nieuwsloze dag omdat de journalisten het werk neergelegd hadden, versterkte het vermoeden, dat zelfs de jongens van de BBC militant dreigen te worden. Af en toe werden nog wel korte nieuwsbulletins uitgezonden op Radio-1 en -2 en heel korte journaaltjes voor de televisie, maar grote nieuws- en actualiteitenprogramma's lagen com pleet plat. De 720 BBC-journalisten waren voor 24 uur officieel in staking naar aanleiding van een conflict met de directie van het personeel over een forse verhoging van hun jaarlijkse vergoeding voor zogeheten „asociale" werkuren, dit wil zeggen arbeid op zon- en feestdagen en 's nachts. De journalistenstaking volgde op 16 maanden vruchteloze, onderhandelingen met de zeer bureaucratische directie. De salarissen van BBC-journalisten schommelen van minstens 4000 pond 22.000) tot meer dan 8000 pont 44.000) per jaar. De jaarlijkse vergoeding voor asociale arbeid bedraagt momenteel 195 pond. De journalisten eisen een verhoging tot ongeveer 400 pond, maar de directie biedt 234 pond aan voor de laagste graad en 400 pond voor de hoogste. De eis van 400 pond geldt voor alle journalisten. In sommige kringen wordt beweerd, dat de actie van de BBC-journalisten georganiseerd is door extreem-linkse ele menten. De meeste BBC-journalisten zijn echter uiterst gema tigd en bovendien nogal ambtelijk in hun handelwijze, wat een gevolg is van de algemene geest in het huis. Ze gingen gisteren met tegenzin in staking en deden dit alleen omdat de BBC-directie hun asociale werkuren nog teveel als van zelfsprekend beschouwt. Vrijwel alle BBC-journalisten heb ben gevolg gegeven aan de stakingsoproep van hun vakbond. WASSENAAR (ANP) Kwik en kwikverbindingen zullen niet meer gebruikt worden als grondstof voor verf, vanwege de milieuschadelijke eigenschappen van deze produkten. Hiertoe besloten de leden van de Vereniging van Verf- en Drukink tenfabrikanten (V. V. V. F.) tijdens hun jaarlijkse algemene verga dering. Het besluit is voor alle leden bindend. Antilliaans parlement stuurt drie ministers naar huis WILLEMSTAD De Staten van de Nederlandse Antillen hebben gisteren met veertien stemmen voor en geen tegen een motie aangenomen waarin wordt besloten de gouverneur van de Nederlandse Antillen er van op de hoogte te stellen dat de MEP-ministers E. M. de Kort, H. S. Croes en E. J. Vos niet langer het hertrouwen van het parlement genieten. Voordat deze motie werd aange nomen verwierp het Antilliaan se parlement een andere motie met 22 voor en geen tegen. Daarin was voorgesteld te ver klaren dat het voltallige kabinet het vertrouwen van de Staten heeft. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllli WAS EN HALF WAS Familieleden van de Indiase mijnwerkers wachten buiten het Centrale Mijnbüreau op nieuws over hun opgesloten verwanten. NEW DELHI (Reuter - AP) De Amerikaanse regering zendt met de meeste spoed enkele speciale pompen met een hoge capaciteit om te helpen bij de pogin gen 370 mijnwerkers te redden die sedert zater dag opgesloten zitten in een overstroomde ko lenmijn in Oost-India. Men verwacht echter geen van de mijnwer kers nog in leven aan te treffen. De door de rege ring geëxploiteerde mijn, die ongeveer 200 kilometer ten noord westen van Calcutta is gelegen, overstroomde toen een dichtbijgelegen ongebruikte mijn, die als waterreservoir dienst deed, instortte. Gisteravond was er nog geen slachtoffer of over levende uit de diepe mijnschachten naar bo ven gebracht. De autori teiten verklaarden dat niemand uit de mijn zou kunnen worden gehaald voordat hij leeggepompt zou zijn. De regering heeft een onderzoek naar de ramp gelast. Mijndeskundigen ter plaatse verklaarden dat zij vermoeden dat een opeenhoping van gas geleid kon hebben tot een explosie, die het reservoir deed instorten. Turkije sluit vriendschap met Moskou ANKARA De Sowjet Unie heeft gisteren een economisch en politiek bruggehoofd in Tur kije geconsolideerd. Turkije is de meest Oostelijke bondgenoot van de Navo maar is teleurge steld door het Amerikaanse wa penembargo. In een gezamen lijk communiqué dat na een bezoek van premier Kosygin is uitgegeven wordt gezegd dat beide partijen binnenkort een verdrag van vriendschap, sa menwerking en economische betrekkingen zullen sluiten. Turkije is bijna tien jaar lang een van de Navolanden geweest die het meest tegen de Sovjet Unie gekant waren. Tot dusver heeft het land geen politieke banden met het Kremlin willen hebben uit vrees door deze his torische vijand te zullen worden overheerst. De Turken zijn echter teleurge steld door het uitblijven van steun van het westen in de kwestie Cyprus en het embargo van het Amerikaanse congres op wapenleveranties, dat nu ge deeltelijk is opgeheven. Isra'él en Egypte lossen geschil in Sinai op TEL AVTV Israël en Egypte hebben gisteren hun geschil uit de weg geruimd over de bouw van een Egyptisch waarne mingsstation in de Sinal. Egyp tische technici zullen binnen twee dagen beginnen met de bouw van de elektronische waarnemingspost. Egyptische en Israëlische offi cieren waren onder leiding van de Finse commandant van de VN-troepen, generaal Ensio Sii- lasvuo, bij post 512 te Baluza in de Sinai bijeengekomen om te trachten het geschil op te lossen. Het geschil ging over de grootte en plaats van de post. Egypte wilde de post in de Giddi-pas. Berechting Zuidmolukkers HET ZAL NOG WEL ENIGE MAANDEN duren voordat de Zuidmolukkers die direct of indirect verantwoordelijk zijn voor de slachtoffers van de treinkaping en de bezetting van het Indone sisch consultaat, voor hun rechters komen. Dit heeft het voordeel dat op die manier omstandigheden en achtergrond uitvoerig bij het vóóronderzoek aan de orde kunnen komen. Maar naar onze mening kan dit nooit leiden tot een proces zoals vorige week de Zuidmolukse jongerenorganisatie geëist heeft: een proces waarbij alles wat in Wijster en Amsterdam gebeurd is, wordt teruggebracht tot een politiek daad van de verdachten^e zouden immers door de rechtbank als vrijheidstrijders behandeld moeten worden. ZOU DIT IN AMSTERDAM MISSCHIEN nog enigermate mogelijk zijn, in Wijster zijn in elk geval een paar mensen vermoord, die niets met de onvrede waarin de Zuidmolukkers hier leven te maken hebben. Wanneer de jongere Zuidmolukkers prijs erop stellen dat de rechter bij dit aspect van de gijzelingsactie ook de politiek betrekt, zal deze rechter moeilijk anders kunnen doen dan ervan uitgaan dat hier sprake was van een politieke misdaad. Bij de" dood van de vier slachtoffers- drie Nederlanders en één Indonesiër- kan de rechter vanzelfsprekend alle omstandigheden in aanmerking nemen. Dan blijkt misschien dat bij alle vier gevallen de omstandigheden anders waren en dat in het ene geval de omstandigheden wat meer schuldverzwarend werken dan in het ander. Maar de rechtszekerheid zou nergens meer zijn, als het doel van de kapers en bezetters- een politieke actie te voeren- berechting onmogelijk maakt HEEFT ONZE GEMEENSCHAP ook niet moeten erkennen, dat verzet en zuivering tussen 1940 en 1945 in bepaalde gevallen het vermoorden of kwellen van Duitsers en collaboreurs geen verzets daad maar een misdrijf was? Weeroverzicht Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pet. Kans op een geheel droog et maal: 20 pet. De Bilt Een gebied met hoge barometerstanden handhaaft zich boven midden- en zuid-Eu ropa. Via het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen trekt een diepe depressie naar het noord en van Skandinavië. Aan de achterzijde ervan stroomt koude Amsterdam geh. t* lucht en de vrije zachte lucht, Eeeten gek die de laatste dagen over onze Eeido geh. omgeving stroomde, trekt van ^fneïder g&>' de oceaan over de Britse-Eilan- Luchth. R dam geh' den naar de Noordzee. Het ziet Tw<mte geh. er naar uit, dat het regengebied zdSillmburg Sh ervan morgen het eerst het Aberdeen geh; noorden van het land zal berei- Barcelona fn^ ken. Berlijn regen Morgen zal er dus weer veel Brussel" bewolking zijn met later nu en FY^wort ^h.b dan regen. f Genève mist Onder invloed van het hoge S^bl^ck onb* drukgebied vroor het in de Kopenhagen 0nbei nacht licht tot matig in het Al- 1 pengebied, waarbij zich op veel Londen onb« plaatsen opnieuw mist vormde. MUcf™iburg Sj»i In midden- en noord-Frankrijk M^aga i be* dalen de temperaturen in de nacht tot om het vriespunt, door de aanwezigheid van een dicht wolkendek lopen de maxima daar tot omstreeks 3 graden op. Vooruitzichten voor donderdag. Enige tijd regen en middagtem- peraturen ongeveer 6 gr. Weersvooruitzichten in cijfers; Aantal uren zon: 1 tot 4 Min. temp.: omstreeks 3 gr. Max. temp.: omstreeks 6 gr. MAASTRICHT (ANP) De vijf gestolen schilderijen van Jan en Pieter Brueghel zijn in Amsterdam in goede staat teruggevon den. Ze waren in bewaring gegeven bij een kennis van de 35-jarige Amsterdamse meubelmaker J.K., die volgens de politie niet wist wat de inhoud was van het pak dat hem in bewaring was gegeven. De schilderijen, die een waarde van 3,5 miljoen gulden vertegen woordigen, waren op 6 december ontvreemd uit de stand van Londense kunsthandelaren op de kunstbeurs Plctura* in Maa stricht. Uit het onderzoek van de Maastrichtse politie is gebleken dat de 22-jarige J.G. uit Maastricht, zonder beroep, de schilderijen heeft gestolen. De man had zich op de beurs, die 's nachts door één man werd bewaakt, laten insluiten. Tijdens de aflossing van de bewaking heeft hij de schilderijen losgesneden en op een wagentje naar buiten gereden. Dat gebeurde terwijl een 23-jarige graficus uit Maastricht op de uitkijk stond. De mannen hebben samen het plan voor de diefstal gemaakt. In een busje, dat van een Maa strichtse acteur werd geleend, zijn de schilderijen naar Amsterdam gebracht Bij het plukken van groenvoer voor het vee trof landbouwer Piet Stam uit Kaats heuvel één dezer dagen een groen- knol aan van niet minder dan 6 kilo. Normaal weegt zo'n knol 500 gram! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Philips mag computer-sector niet afbreken" DELFT Werknemers van de Nederlandse Kabelfabriek in Delft hebben naar de Philips- directie in Eindhoven een peti tie gestuurd waarin zij aandrin gen op behoud van de werkge legenheid in de computersector van het concern. In het schrijven wordt tevens verzocht om opheldering over de plannen die de centrale di rectie heeft met de kabelsector. Tot die kabelsector behoort ook de NKF zelf, want Philips heeft in de Delftse kabelfabriek een meerderheidsbelang. De petitie, die stelt dat sanering van de computersector voor 2000 tot 2500 technici ontslag tot gevolg kan hebben, is door 400 perso nen ondertekend. GROOTSCHEEP SE VERHUIZING Vanmorgen om vijf uur begon in Amsterdam een groot scheepse verhuizing. Circa 200 patiënten moesten over gebracht worden naar het nieuwe Sloten/aartziekenhuis. De verhuizing betekent slui ting van vier andere inrichtin gen: het Weesperpleinzieken- huis, de Pieter van Foreestkli- niek, het noodziekenhuis Zee burg en de kliniek van de Stichting Kweekschool voor Vroedvrouwen. Zo'n verhuizing is niet niks: 45 ambulances, al het perso neel van de betrokken zieken huizen, 125 extra-chauffeurs, verbindingsmensen en hel pers en dan nog zo'n 30 extrakrachten waren ervoor nodig. Op de foto wordt een patiënt bij aankomst in het nieuwe ziekenhuis in bed ge- Nier Amerikaanse baby voor Belgische UTRECHT Chirur- uit Los Angeles (VS) gen in Luik hebben getransplanteerd in ruim een week gele- een 41-jarige nierpa den een nier van een tiënte. Tot dusverre één jaar oude baby b'Ukt de ingreep een !s: de nier func tioneert en er hebben zich geen afstotings verschijnselen voor gedaan. De transplantatie was mogelijk door de bemiddeling van Pa ris-transplant en Eu rotransplant, twee in ternationale organi saties voor de uitwis seling van menselijke organen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Nederland stapt minder gretig de sauna binnen dan enkele jaren geleden werd verwacht. De groei in de „saunamarkt" is tot stilstand gekomen: er zijn ongeveer 250 openbare sauna-inrichtingen in ons land en 1500 tot 2000 particuliere sauna's. De nauwelijks stijgende belangstelling voor het saunabaden is volgens de heer H. Wienke, secreta ris van de Nederlandse Saunavereniging, voorna melijk te wijten aan het feit, dat Nederland niet zo „sauna-minded" is, als aanvankelijk werd ge dacht. Daarbij komt, dat een aantal exploitanten te lichtvaardig denkt over het bedrijfsbeheer. „Een sauna-inrichting blijkt niet de goudmijn te zijn, die sommigen er zich van hebben voorgesteld. Dat betekent dat er regelmatig bedrijven openen en sluiten", aldus de heer Wienke. De saunawereld kent sinds vorig jaar ook een nieuwe vorm. In het Brabantse Uden werd de eerste openbare sauna geopend, die zonder win stoogmerk wordt geëxploiteerd door de Neder landse Sauna Stichting. Er zijn vergevorderde plannen om binnenkort een tweede soortgelijke sauna-inrichting in Brabant te openen. Volgens de stichting zal in de toekomst subsidie worden aan gevraagd en zal het saunabad in het ziekenfond spakket worden opgenomen. ,Dit zal gebeuren als er geen klachten meer over de Nederlandse sau na's binnenkomen", meent stichtingsvoorzitter A. Vierbergen, die de veelvuldige klachten van dit moment vooral toeschrijft aan het winstbejag on der vele sauna-exploitanten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9