In bouw nieuwe golf werkloosheid op komst £eidóe6ou4Ci/rit Elf doden bij bomaanslag op Y S-vliegveld kennismaking Scherpe controle op loonstop Russische dierenarts in Leeuwarden verdwenen TOT 1980 VERLIES VAN 100.000 ARBEIDSPLAATSEN Vi VUURWERK: PAS OP! Staatssecretaris dreigt met inhouding subsidie RECHT Liter super straks f 1,05 Premie W.A.O. 1% hoger Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J. Plug - Adj. hoofdredacteur J J. Hallewas—Chef-redacteur J W. C Leune Advertenties (excl. BT W.) 0.42 per mm Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer week f2.81. kwartaal'/36.32: iaar 141.35: losse nummers 50 cent Dinsdag 30 december 1975, 66e jaargang no. 20311 Zeskamp Zeskamp speciaal, vanuit Corti na d'Ampezzo op Ned. II om 19.05 uur. „Nieuw Chileens lied" in Hier en nu om 21.50 uur. Ned. I om 19.55 uur Tatort en om 21.50 uur Caro van Eyck in Tv-privé. Veel bewolking Op de meeste plaatsen droog weer met in het algemeen veel bewolking. Matige tot krachtige, in het Waddengebied mogelijk harde zuidwestelijke wind. Max. temperaturen van 4 gr. in Zuid- Limburg tot 8 gr. in het Wad dengebied. Morgen: Zon: 08.48- 16.37 Maan: 07.27-15.56 Schev. hoogw.: 01.47-14.09 Laagw.: 09.55-22.12. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Er is een nieuwe golf van werkloosheid op komst in de bouwnijver heid en in aanverwante bedrijfstakken. In de jaren 1976 tot en met 1980 zullen in deze sector maar liefst 85.000 tot 105.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. Tussen 1980 en 1990 gaan er nog eens 30.000 arbeidsplaatsen verloren. Het verlies aan arbeidsplaatsen komt bovenop de al be staande werkloosheid, die in de bouw momenteel ongeveer 33.000 man bedraagt. De omvang van de werkloosheid in aan verwante bedrijven is niet precies bekend. Het nieuwe onheil wordt aangekondigd in een geheim rapport van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid, dat Else- viers Weekblad deze week publiceert. In het rapport worden op verzoek van minis ter Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de bouwbehoefte en de werkgelegenheid die dat oplevert voor de komende decennia geraamd. In het rapport is berekend, dat het aantal mensen dat in 1980 bij bouw- en installatie bedrijven werk zal kunnen vinden 42.000 lager zal zijn dan momenteel. Dit aantal komt bovenop het aantal werklozen in deze sector, dat in 1980 even groot zal zijn als momenteel. De grote klap zal echter in de met de bouwnijverheid samenhangende werkgele genheid vallen, zoals toeleveringsbedrijven, dienstverlenende bedrijven, transport en dergelijke. De werkgelegenheid zal daar met 40.000 tot 60.000 arbeidsplaatsen terug lopen. Omdat deze sectoren momenteel nog aan 260.000 man werk bieden, betekent dat een afvloeiing van één op de vijf werknemers. De op handen zijnde golf van werkloosheid in de bouw wordt volgens het rapport op de eerste plaats veroorzaakt door een steeds rationeler werken en de toenemende arbeidsproduktiviteit in de bouw. Verder heeft de verschuiving van nieuwbouw naar herstel, verbetering, vernieuwbouw en on derhoud tot gevolg dat veel ongeschoolden en minder geschoolden het brood uit de mond wordt gestoten. In een later stadium gaat volgens het rapport ook de absolute daling van de behoefte aan nieuwbouw een rol spelen. Prinselijk plezier Prinsessen en prinsen, die zoals gewoonlijk hun winterva-, kantie doorbren gen in het Oos tenrijkse Lech, staan hier klaar voor een afda ling op de lange latten. Van links naar rechts: prinses Beatrix, prins Hugo Car los, daarvoor prins Carlos, prinses Irene, en de prinsen Con- stantijn, Johan Friso, Willem- Alexander en Claus. DEN HAAG Bij de 48-jarige S. J. G. uit Den Haag heeft de politie 65 kilo vuurwerk in beslag genomen. De man verkocht het vuurwerk aan minderjarigen en had bovendien geen vergunning. Het ministerie van volksgezondheid waarschuwt nog eens tegen de risico's van het afsteken van vuurwerk, als daarbij niet de vereiste voorzorgsmaatre gelen in acht worden genomen. Het grote aantal ongelukken in het verleden is aanleiding op de grootste voorzichtigheid aan te dringen. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN - De Russische dierenarts Konstantin Rousinni is dinsdag voor kerstmis in Leeuwar den verdwenen. Volgens de vreem delingenpolitie in de Friese hoofd stad heeft de man nog geen politiek asiel aangevraagd. De verdwenen Rus kwam ongeveer 5 maanden geleden naar Nederland. Hij was in gezelschap van veefokke- rijdeskundige Dimitri Poharenka. Het duo had de taak toe te zien bij de verscheping van Nederlands fok- vee naar Rusland. Het ging hierbij om contracten die de firma Schaap in Leeuwarden en de Goveko in Arnhem afsloten met de Russische staatsinstelling Prodintorg. Op de dag voor kerstmis gingen in Harlingen de laatste 200 dieren aan boord voor het veetransportschip In- gerclausen. De Russen werkten nor maal hun programma af. Ze zouden nog dezelfde dag via Schiphol huis waarts keren. Konstantin Roussinni verdween op het moment dat de Russen in het Oranjehotel te Leeu warden de koffers in de auto van de heer R. den Hartog uit Purme- rend zouden laden. Hij zou de beide landgenoten naar Amsterdam bren- SOCIALE ACADEMIE DEN HAAG (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Staatssecretaris dr. G. Klein van Onderwijs en Wetenschap pen heeft in een officiële brief aan het bestuur vafi de Katholieke Socia le Academie in Den Haag gedreigd met ingang van 1 maart subsidie in te houden. De staatssecretaris is van oordeel dat de Academie sinds de bezetting in oktober zowel in bestuurlijk als in onderwijskundig opzicht niet functio neert volgens de eisen, die de wettelij ke bepalingen stellen. Wanneer het bestuur van de Academie niet vóór 1 februari kan aantonen dat de Acade mie weer volgens wettelijke voor schriften functioneert, wordt subsidie ingehouden, aldus de staatssecretaris. Beeld van de enorme ravage in de bagage-afdeling van het New Yorkse vliegveld La Guardia, veroorzaakt door een zware bomexplosie op maandagavond. NEW YORK (Reuter-AP) Een zwa re bomexplosie heeft gisteravond op het Newyorkse vliegveld La Guardia het leven gekost aan elf mensen. On geveer 75 personen raakten gewond. De bom was waarschijnlijk verbor gen in een koffer op de bagagecarrou sel, waar aangekomen passagiers hun bagage afhalen. Vlak voor de ontplof fing zag een passagier twee jonge mannen wegrennen. In een telefoontje aan verschillende persmedia heeft een onbekende ge zegd dat de aanslag het werk was geweest van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, aangezien de TWA, in welk bagageruimte de aan slag plaats had, vluchten op Israël uitvoert Een PLO-afgevaardigde bij de VN ontkende dit en noemde de aanslag „een beestachtige daad jegens onschuldigen". De politie kreeg overi gens in de uren na de aanslag een hele reeks van telefoontjes van mensen die de verantwoordelijkheid schoven op allerlei groeperingen, variërend van Palestijnen tot de onderwereld. Kort na de aanslag was er een anonie me melding dat er nog meer bommen waren. Er werd niets gevonden, maar het vliegveld werd onmiddellijk ont ruimd en voor alle verkeer afgesloten. De schade is overigens zo groot dat La Guardia, dat bestemd is voor bin nenlandse vluchten, zeker tot en met morgen gesloten zal blijven. Ook andere vliegvelden, met name Washington, Cleveland, St. Louis, De troit, Denver, Chicago, Indianapolis, Los Angeles en New Haven kregen bommeldingen. Het vliegveld van Was hington werd twee uur gesloten. De Britse vrouw heeft se dert gisternacht gelijke rechten als de man En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u DEN HAAG (ANP) Superbenzine gaat met cent houden verband met nieuwe marktnoteringen ingang van 2 januari van het volgend jaar 105 van een aantal olieproducten, zo heeft het ministe- cent per liter kosten. De prijs van gewone benzine rie van economische zaken meegedeeld. De prijzen wordt dan 102,8 cent per liter. van autogasolie, huisbrandolie en petroleum gaan De verhogingen met respectievelijk 1,8 cent en 1,4 met één cent per liter omlaag. Een mooi besluit van het jaar van de vrouw. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog deze maand beginnen enkele honderden ambtenaren aan een controle op het naleven van de loon- maatregelen-1976 door werkge vers, zelfstandigen en beoefena ren van vrije beroepen. Het gaat er daarbij vooral om, of deze instanties zich houden aan de beperking van de loonstij ging, zoals de regering die on langs heeft afgekondigd. Bij de controle zijn betrokken de Loon Technische Dienst voor de loontrekkenden en de Econo mische Controle Dienst voor de zelfstandigen en de vrije beroe pen. Nauwkeurig zal nagegaan worden, of men zich houdt aan de loonstijging, waarbij zijn in begrepen de extraatjes, die eventueel uitgekeerd worden. Daar vallen zoals bekend wel buiten de normale periodieke verhogingen en gratificaties, zoals voorzien in de c.a.o.'s en ook de vakantie-uitkeringen. Betrokkenen zullen aan de hand van hun boekhouding moeten aantonen, dat zij de regerings maatregelen over de lonen juist toepassen. Wanneer blijkt, dat men deze maatregelen over treedt, heeft men kans op een forse boete, wanneer men de „fouten" niet herstelt. Morgen 31 december (Oudejaarsdag) zullen onze kantoren om 15.00 uur gesloten zijn. Directie Inschrijving, en inlichtingen v.a. 2 januari iedere avond (behalve maandags) van 19-21 uur en zon dags van 15-19 uur aan de zaal. DANSONTMOETINGSCENTRUM henny boes Rookverbod Roken is vanaf 1 januari 1976 voortaan verbo den voor passagiers op binnen landse vluchten van de Tsjechi sche Luchtvaartmaatschappij (CSA). De maatregel is genomen op aanbeveling van de passa giers en overeenkomstig de voorschriften bij andere ver voersdiensten. Kent u de betekenis vanj a de uilroepen ohh.ahh en au? Kijk, ze hebben alle drie iets met vuurwerk te maken. En er zijn er twee die je alleen maar hoort als er ver standig mee wordt omgesprongen. U moet er maar'ns extra op letten. Morgenavond De politie. DEN HAAG De premie voor de W.A.O. (wet arbeidsongeschikt heidsverzekering) raai i januari met één procent omhoog, gelijkelijk te verdelen over werkgever (half procent) en werkne mer (half procent). Hiermee komt deze premie van 9,2 procent op 10,2 procent. De premies voor de A.O.W. en de AW.W. blijven per 1 januari gelijk aan die van dit jaar.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1