Nu Griek aangeklaagd TWEEDE PLAATS ALLEEN VOOR ISER KOEPERMAN Rol van M/Leiden is definitief uitgespeeld QUAARS VRIJGESPROKEN VAN KOPSTOOT DINSDAG 30 DECEMBER 1975 LEID SE COURANT PAGINA 11 Alle Amerikanen naar buis terug (Van onze basketball-medewerker) LEIDEN De rol van Mercasol/Leiden in de eredivisie basketball is voor dit seizoen uitge speeld. De toch al onderaan bungelende Leidse ploeg zag kort voor de kerstdagen zijn beide Amerikanen Al Williams en Walker Banks terugkeren naar de Verenigde Staten en stuur de kort daarna Rob Huisman, een Amerikaan met een Nederlands paspoort, terug. En daar mee kan de hoop, dat de rode lantaarn nog kan worden overgedragen aan een andere ploeg (Arke Stars of Gerard de Lange) defini tief worden bijgeschreven op de lange lijst van onverwezenlijkte dromen. Een flinke klap in het gezicht van een man als Ton Menken, de energieke man achter de schermen, die een jaar of wat geleden geld en onbetaalde arbeid in het toenmalige Bona Stars stak en met deze voormalige schoolvereniging de top van Ne derland wilde halen. De huidige crisis bij Mercasol ontstond tegen het einde van de vorige competitie. Heuts kon digde aan terug te keren naar de VS en ook Richie Cornwall, een van de beste Amerikanen die Leiden ooit heeft gehad, besloot eveneens na de zomer niet meer terug te keren. Toen bovendien Ton Menken mededeelde, dat hij zich als geldschieter terugtrok was het hek van de dam. De basis waarop men in september begon was uiterst zak. Coach Harrie Pappas had de ploeg in de steek gelaten. Hij keerde volgens eigen zeggen terug naar de VS, omdat zijn vrouw graag terugwilde, maar dook later op in. Griekenland. Ben van Cleef nam de honneurs waar tot de komst van Berry Hecker, een kleine Amerikaan met een enorm grote mond. Die grote mond leverde hem schorsingen en een retourticket op. Al die tijd had BS Leiden zonder sponsor gezeten. De Nederlandse spelers ontvingen geen vergoedingen meer, zoals in de voorafgaande jaren wel het geval is geweest en speelden slechts voor de nettorecette. Veel bleef er voor Peter de Jong c.s. niet over, want toen de prestaties uitbleven, liet het publiek de ploeg in de steek. De Amerikanen Williams en Banks ontvingen veel minder dan hun landgenoten ij de andere eredevisieclubs, maar deden desondanks hun uiterste best. Toen kwam plotseling de redden de engel. Eind oktober kwam het bestuur van BS Leiden rond met een sponsor. De Leidse zakenman Perquin, importeur van het Zweedse anti-roestmiddel voor auto's Mercasol, was be reid een portie geld in de club te steken. Een bedrag (ongeveer 60.000 gulden) dat veel lager lag dan bij andere clubs. Maar een kinderhand is gauw gevuld en de Amerikanen konden toen echter blijven. Dat bedrag groeide echter gelei delijk, omdat Perquin zelf aardigheid kreeg'in de basketballerij. Twee maanden lang leek alles pais en vree in het wereldje van Mercasol Leiden, zoals de ploeg inmiddels was gaan heten. Gewonnen werd er niet, omdat het beschikbare materiaal gewoon te weinig klasse bezat en/of uit vorm was. Maar de zakelijke leiding van Mercasol keek niet naar een volgende wedstrijd. Het nieuwe seizoen was het toekomstbeeld, dat de heren voor ogen stond. Een seizoen waarin het allemaal moest gebeuren. Dit competitiejaar, daar was men het wel over eens, was verloren. Veel eer viel er niet meer te behalen. Succes hoefde dus dit jaar niet te komen. Maar dan toch zeker in het volgende jaar. Het aantrekken van het technisch zakelijke duo Hennie Blom/- Ron Schouten, en de spelers Rob Huisman en Paul Hoeksema waren duidelijk handelingen die op de toekomst waren gericht. Die opzet was goed. Zonder meer. Een sterke Nederland se ploeg, aangevuld met talentvolle junioren, (Mercasol heeft vier spelers in de nationale jeugdploeg) en twee Amerikanen die nu eens niet blindelings en op het laatste nippertje zouden worden gehaald moest een gooi gaan doen naar de top. Daarvoor zou men zich na degradatie dan wel moeten inkopen in de eredi visie. Een mogelijkheid die een paar jaar gele den door de Nederlandse basketballbond werd gecreëerd. Wanneer de kampioenen van de eerste divisies zich niet sterk genoeg achten voor eredivisie basketball, kregen de degradan ten door het storten van een bepaald bedrag, dat overigens alle clubs moeten betalen, de mogelijkheid hun verloren plaats te heroveren. VUURWERK Voor Mercasol kwam het vuurwerk echter veel eerder dan werd verwacht In negatieve zin dan wel te verstaan. Al Williams ging voor een weekje terug naar Amerika. Hij moest wat zaken regelen en bovendien lag zijn moeder in het ziekenhuis. Williams kwam echter niet op tijd terug. En Mercasol speelde zonder hem tegen Reming- ton. Wel maakte Rob Huisman, die na veel problemen rond zijn paspoort mocht spelen, zijn debuut Een juist oordeel kon men over hem nog niet vellen, want een schutter als hij heeft een man nodig die gaten kan trekken. Zo'n man is Al Williams. Wat voor zaken Williams in de States te regelen had, werd al snel duidelijk. Een simpel tele foontje achtte hij voldoende om te vertellen, dat hij weer in de Verenigde Staten ging spelen. Even later meldde Walker Banks dat hij een contract kon krijgen bij de profploeg van Phila delphia. Mercasol zat zonder Amerikanen. Huisman werd terwille van de financiën teruggestuurd. Mercasol speelt nu als enige in de eredivisie met een puur Hollandse ploeg. Een situatie waarvan velen in Nederland hopen dat die terug zal keren en dat de Amerikanen overbo dig worden, maar ook een situatie die voorlopig nog niet is bereikt Kinzo met zijn twee Ameri kanen en vier Nederlandse Amerikanen is daarvan het sprekende voorbeeld. Bij wie ligt nu eigenlijk de schuld van deze toch trieste affaire? Bij de leiding van Merca sol? Bij de Amerikanen? Ja en nee. De leiding van de Leidse ploeg deed wat mogelijk was onder de financiële omstandigheden. En in feite treft de Amerikanen ook geen blaam. Williams en Banks deden hun best voor Merca sol. Nederlagen konden zij echter niet voorko men. En wat doe je als speler, die niet door een rechtsgeldig contract wordt gebonden, om dat het Nederlandse basketball amateuristisch heet te zijn, wanneer je in je vaderland veel meer kunt verdienen en bovendien meer spel vreugde kunt beleven? Spelvreugde die er bij de overgebleven spelers nauwelijks nog zal zijn. De nederlagen zullen in het resterende deel van de competitie waarschijnlijk alleen maar groter worden. Een wedstrijd tegen Mer casol zal door de overige eredivisieclubs nau welijks nog als een serieus karwei beschouwd worden. Tweede plaats voor Starlift Van onze volleybalmedewerker DEN HAAG Starlift is er gisteravond niet in geslaagd in Apeldoorn het door de vereni ging Dynamo georganiseerde internationale toernooi te win nen. In de finale moesten de Rijswijkers via de setstanden 15-17, 2-15 en 11-15 het hoofd buigen voor het Poolse Avia Swidnik, dat zondag in de voor ronde nog wel met 2-1 was ge klopt. Starlift acteerde niet slechter dan in dat eerste duel, maar de Polen zelf speelden een klasse beter dan de dag tevoren. In de tweede set werd Frank Con- standse door zijn coach Mathieu uit het veld gehaald omdat hij teveel aanmerkingen op de scheidsrechters maakte. De rest van het duel mocht hij vanaf de spelersbank aanschouwen. Roswell en Interlance Zaan ble ken teleurgesteld, dat zij niet verder waren gekomen dan de strijd om de derde plaats. Na een niet zo bijster interessante ontmoeting veroverde uiteinde lijk Interlance die rangschik king, 9-15,15-13,15-9 en 15-13. Bij de dames ging de eerste plaats naar het Poolse Start Lodz, dat weliswaar in punten gelijk eindigde met Tatran Stre- sovice (Tsj) en het verrassende Dynamo Apeldoorn maar in set gemiddelde beide andere clubs net voorbleef. Het Nederlandse damesteam moest genoegen ne men met de vierde plaats, waar bij Houten/VCH met één over winning nog achterbleef. De Ne derlandse kampioen miste dit toernooi wel enkele van haar sterkste speelsters. Eddy Merckx wil wraak MILAAN Eddy Merckx zal in 1976 zowel aan de Italiaanse „Giro", als aan de Tour de France deelnemen, zo heeft zijn ploegleider, Giorgio Albani, in Milaan bekendgemaakt. Albani zei dat Merckx op zijn minst nog een paar jaar zou blijven rijden. „In 1975 kon Merckx wegens ziekte niet deel nemen aan de Giro en hij be loofde de organisatoren in 1976 weer aan de start te zullen ver schijnen. Merckx houdt altijd woord", aldus ploegleider Alba- Albani verklaarde ook dat Merckx zich het volgend jaar wilde wreken op Bernard The- venet voor zijn verlies in de Tour de France. Wiebe Visser boos op NOS (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Tijdens het zevende internationale Suiker- damtoernooi te Amsterdam is een conflict gerezen tussen het organisatiecomité van het even ement en de Nederlandse Om roep Stichting. Het organisatie comité is verbolgen over het feit dat de NOS nauwelijks enige aandacht heeft geschonken aan het sterk bezette toernooi. Wiebe Visser, de grote animator van het Suikerdamtoernooi en te vens secretaris van de wereld- dambond (de FMJD): „De NOS heeft dit jaar het Suikerdam toernooi gewoonweg genegeerd. Zo zijn de uitslagen, in tegen stelling tot voorgaande jaren, niet tijdens het journaal bekend gemaakt. Wel was het mogelijk beelden uit te zenden van bui tenlandse tenniswedstrijden. Van het hoogovenschaaktoer nooi werd dagelijks melding ge maakt. Waarom zou dat dan niet mogelijk zijn tijdens het Suikerdamtoernooi? Ik heb de NOS een felle brief geschreven. In 1972 was er een soortgelijke situatie. De NOS verklaarde toen voortaan de uitslagen via het journaal bekend te maken. Bij de brief die ik vorige week heb gestuurd is een copie van het schrijven van de NOS in 1972 ingesloten". Eerste overwinning Van der Sterren GRONINGEN Paul van der Sterren heeft in de derde ronde van het toernooi om de Europe se jeugdschaaktitel te Gronin gen zijn eerste overwinning be» haald. In een gedegen partij ver sloeg hij de Israëliër Bernstein. In het eindspel bezat Van der Sterren twee pionnen meer, het geen voor Bernstein aanleiding was de strijd op tegeven. De Geer bij Haarlem (Van onze sportredactie) DEN HAAG Boudewijk de Geer van FC Den Haag zal een contract tekenen van waar schijnlijk anderhalf jaar bij eer ste divisieclub Haarlem. De Geer, die niet voor het eerste elftal van FC Den Haag uit kwam, kan dan tevens zijn stu die aan de academie afmaken. Geschenk voor Piet Verver (Van onze sportredactie) DEN HAAG Piet Verver, oud-voorzitter en erelid van RVC, zal donderdagmiddag om half vier op de nieuwjaarsre ceptie van de Rijswijkse voet balclub een bijzonder geschenk in ontvangst mogen nemen. De heer Verver, die eerder dit jaar vanwege een verkeersongeluk een been moest missen, zal van de leden een electrische rolstoel aangeboden krijgen. AMSTERDAM In de laatste ronde van het Suikerdamtoernooi te Amsterdam is het wereldkampioen Iser Koe perm an gelukt alleen beslag te leggen op de tweede plaats achter Harm Wiersma. De Rus won zelf van Nimbi, terwijl N'Daye tegen Bronstring niet verder kwam dan remise. Koeperman had aanvankelijk veel moeite met de aanvallend ingestelde Nimbi. Dankzij zijn grotere routine besliste hij de partij uiteindelijk toch in zijn voordeel. Evert Bronstring zorgde er voor, dat de Malinees N'Daye alsnog genoegen moest nemen met de derde plaats. De Afri kaan mocht met de remise te vreden zijn, want Bronstring verkeerde voortdurend in een betere positie, maar buitte de mogelijkheden niet uit. Ook de „bronzen" plaats in het eind klassement moet voor N'Daye reden zijn met voldoening op het toernooi terug te kijken. Als debutant heeft hij zich in één keer bij 's werelds beste dam mers gevoegd. De Amerikaan Smith, die in de slotronde met winnaar Wiersma remise overeenkwam, werd vierde. In eerste instantie zag het er voor de Fries veelbelo vend uit, maar de stelling van Smith zat in defensief opzicht hecht in elkaar. Vier spelers. Hermelink. De Rui ter, Agafonov en Bronstring deelden de vijfde plaats. Het en Bronstring deelden de vijfde plaats. Het jeugdwereldkampioenschap werd een triomf voor de zeven tienjarige Geert van Aalten uit Huissen. Hij won op regelmatige wijze van de Fransman Gui- nard. Van Aalten neemt de titel over van de Haitiaan Robillard. De nieuwe jeugdwereldkam pioen speelt in het eerste tiental van ereklasser Huissen. Toine Brouwers (17) moest in de slo tronde winnen van Letsjinski om zijn landgenoot bij te blij ven. Hij slaagde er niet in tij dens de partij op voordeel te komen. Dankzij een fout van Letsjinski in de slotfase kon Brouwers nog remise maken en als tweede eindigen. Rob Schip pers behaalde een verrassende overwinning op Andrejev, die een ernstige fout maakte en on middellijk de partij kon inleve ren. Bij de dames prolongeerde Mi- chalovskaja haar wereldtitel. Zij sloot het toernooi af met een puntenverdeling tegen Lenie Geurts en dat was voldoende voor de eindtriomf. Uitslagen grootmees tergroep: N'Daye—Bronstring 1-1, De Ruiter Michel 1-1, Wiersma—Smith 1-1, Nimbi—Koeperman 0-2, Agafonov Ba 1-1, Sy—Hermelink 1-1. Eindstand: 1. Wiersma 17 punten, 2. Koeperman 14. 3. N'Daye 13, 4. Smith 12, 5. Hermelink, De Ruiter, Agafonov en. Bronstring 11, 9. Ba 10, 10. Sy en Nimbi 9,12. Michel 4. Jeugdwereldkampioenschap: Robil lard—Martens 2-0, Schippers—An drejev 2-0, Van Aalten—Guinard 2-0, SedJacek—Raimann 0-2, Brouwers Letsjinski 1-1. Eindstand: 1. Van Aalten 15 punten, 2. Brouwers 14, 3. Letsjinski 13, 4. Andrejev en Schippers 12, 6. Robil lard 10, 7. Sedlacek en Guinard 5, 9. Raimann en Martens 2. Dameswereldkampioenschap: Kade- rabekova—Barras 0-2, Geurts—Mi- chalovskaja 1-1, Heitmeier—Travina 0-2, Graas—Raimann 2-0, Clues—Ni- zic 1-1. Eindstand: 1. Michalovskaja 17, 2. Travina 16, 3. Graas 13, 4. Heitmeier 12, 5. Geurts 11, 6. Barras 8, 7. Claes 6, 8. Nizic 5, 9. Raimann 2, 10. Kade- rabekova 0. De Russische Elena Michailowskaja werd wereldkampioen bij de dames. Een beker, bloemen en de bekende enveloppe vielen haar ten deel. Oleg Blosjin, dé voetbal ler van '75. Oleg Blosjin voetballer van het jaar PARIJS - Oleg Blosjin, de snelle buitenspeler van Dyna mo Kiev en het Russische team, is gisteren in Parijs uitgeroe pen tot Europese voetballer van het jaar 1975. De verkiezing is het resultaat van een erfque- te, die jaarlijks wordt gehouden door het Franse voetbaltijd schrift „France-football" en waaraan dit jaar sportjourna listen uit 26 landen deelnamen. Blosjin, die Johan Cruyff op volgt, kreeg 122 punten. Franz Beckenbauer (Bayern München) werd tweede met 42 punten. Jo han Cruyff, die in 1971, 1973 en 1974 tot Europa's beste werd uitgeroepen, eindigde op de der de plaats met 27 punten. Ruud Geels (Ajax) neemt met 18 pun ten de zesde plaats in en Ralf Edström (PSV) deelt de veer tiende positie met Dino Zoff (Juventus) en Gunter Netzer (Real Madrid). Zij verzamelden zes punten. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Oleg Blosjin (Dynamo Kiev) 122 punten, 2. Franz Beckenbauer (Bayern Mün chen) 42, 3. Johan Cruyff (FC Barce lona) 27, 4. Berti Vogts (Borussia Mönchengladbach) 25, 5. Sepp Maier (Bayern München) 20, 6. Ruud Geels (Ajax) 18, 7. Jupp Heynckes (Borus sia Mönchengladbach) 17, 8. Paul Breitner (Real Madrid) 14, 9. Colin Todd (Derby County) 12, 10. Geor- gescu (Dynamo Boekarest) 11. Deelnemer aan zeilrace zoek SYDNEY - De Kriter H, de Franse deelnemer aan de Lon- den-Sydney-Londen zeilrace, is sinds een paar dagen spoorloos. De Franse boot meldde afgelo pen zaterdag te moeten terugke ren naar Sydney, waar een paar dagen eerder de tweede etappe was begonnen. Tijdens slecht weer was de Kriter II het roer kwijtgeraakt. Sinds zaterdag heeft men echter niets meer ver nomen van de Fransen. De Aus tralische marine houdt schepen en helicopters gereed om mor- gen, wanneer nog altijd niets gehoord zou zijn van de Kriter n, op zoek te gaan. Zeist Bertus Quaars is gis teravond vrijgesproken van de beschuldiging grensrechter Gerrit Griek tijdens de wed- strijd Feyenoord-PSV een kopstoot te hebben gegeven. De tuchtcommissie van de KNVB, bestaande uit de heer Mr. J.W. Jansen, J. van der Gijp en J.G. Wille, daarente gen besloot grensrechter Ger rit Griek in staat van beschul diging te stellen. De Tucht commissie van de KNVB kwam tot die uitspraak na het aanhoren van scheidsrechter Boosten, grensrechter Griek en acht getuigen. Onder de getuigen was KNVB-arts Frits Kessel opgeroepen als deskundige. Hij verklaarde Voor de aanvang van de zitting kon Gerrit Griek (I) nog wel lachen. Tijdens een onderonsje met mede-grensrechter Moos en scheidsrechter Theo Boosten straalde hij van optimisme. PSV'er trok aanklacht bij politie in Op het laatste moment namen v.l.n.r. Bertus Quaars, Martin Snoeck (voorzitter van de WCS) en de raadsman van Quaars, mr. A. F. A. van Velzen de standpunten nog eens door. Voor de getuigen, die allen unaniem voor Bertus Quaars pleitten versche nen, hadden grensrechter Boosten en grensrechter Griek hun zienswijze ver teld. Boosten verklaarde van het inci dent niets te hebben gezien en louter te zijn afgegaan op mededelingen van zijn grensrechter. Griek daarna zei vierkant achter zijn oorspronkelijke verklaring te staan, waarin hij Quaars als schuldige van de kopstoot aan wees. als enige - hij moest zijn ge tuigenis doen slechts op basis van vage medische indicaties - geen oordeel te hebben over wie de ontvanger dan wel de gever van de kopstoot was. De andere getuigen, vier door de KNVB opgeroepen leden, drie de charge gevraagd door PSV, verklaar den zonder enige schroom dat niet beschuldigde Bertus Quaars de over treder was, maar „aanklager" Gerrit Griek, grensrechter van de KNVB. De getuigen verklaarden unaniem, dat niet Quaars de veelbesproken kop stoot van de 21e december had uitge deeld, maar dat Griek de schuldige was en bovendien stelden allen (vier van hen zijn scheidsrechter of scheids- rechtersrapporteur van de bond), dat het een bewuste actie was geweest van de grensrechter. Zij vertelden ook, dat zij zich vrijwillig als getuigen hadden tegen hem zal worden uitgebracht luidt: „Het geven van een kopstoot aan de speler Quaars van PSV, die om uitleg kwam vragen tijdens de op 21 december gespeelde wedstrijd Feyenoord-PSV". De tweede beschul diging tegen Griek luidt: „Het onjuist inlichten van scheidsrechter Boosten tijdens eerdergenoemde wedstrijd ten gevolge waarvan speler Quaars ten onrechte uit het veld werd gezonden". De heer Griek heeft het recht schrifte lijk dan wel mondeling verweer in te dienen tegen de aan hem gerichte beschuldigingen. Zou hij voor 9 janua ri geen gebruik maken van dit recht dan zal de tuchtcommissie aannemen, opgegeven, omdat naar hun mening in deze zaak ernstig onrecht werd ge daan aan een sportman. Mr. A.F.A. van Velzen, raadsman van Quaars behoefde nauwelijks iets toe te voegen aan de verklaringen van de getuigen, voor welke partij die dan ook waren verschenen. Hij overhan digde aan het eind van zijn pleidooi slechts fotocopieën van de tientallen brieven, die PSV had ontvangen van mogelijke getuigen plus een lijst van telefoonnummers van mensen, die het zelfde wilden doen. Uitspraak De strafcommissie heeft bijna twee uur lang de verschillende getuigen aangehoord en had daarna 28 minu ten nodig om tot zijn uitspraak „on schuldig voor Quaars en mogelijk schuldig voor Griek" te komen. Mr. J.W. Jansen, die gisteravond de tuchtcommissie in Zeist voorzat, stelde in zijn slotwoord, dat na het horen van de getuigen en het pleidooi van raads man Mr. A.F.A van Velzen niet bewe zen kan worden geacht, dat Bertus Quaars de kopstoot had gegeven. De kosten van de mondelinge behande ling van de zaak zullen door de bond worden gedragen. Eerder op de avond werd ook Jan Poortvliet onschuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde, het vastpak ken van scheidsrechter Boosten nadat deze Feyenoord in de slotfase van het duel een strafschop had toegekend. Het venijn van de bijeenkomst zat echter in de laatste woorden van de heer Jansen. Daarin maakte de voor zitter van de tuchtcommissie bekend, dat Gerrit Griek, bezig met zijn laatste jaar als grensrechter in het betaald voetbal, in staat van beschuldiging zal worden gesteld. De beschuldiging die Lezers op bres voor Gerrit Griek (Van onze sportredactie) DEN HAAG Naar aan leiding van het exclusieve interview dat deze krant vorige week met grensrech ter Gerrit Griek had, heb ben zich vele lezers gemeld met de mededeling dat zij als getuigen willen optre den ten voordele van Griek bij een eventueel onder zoek. Een gebaar dat, nu de tuchtcommissie heeft beslo ten het onderzoek naar de handelwijze van de heer Griek voort te zetten, van zeer groot belang kan zijn. Bertus Quaars voor de commissie. Zijn verhaal werd door getuigen ondersteund met als gevolg vrijspraak. dat hij afziet van de mogelijkheid tot Beslissing De tuchtcommissie van de KNVB heeft reglementair het recht de be schuldigingen uit te brengen. De be slissing van gisteravond stoelt echter mede op de vorige week door Bertus Quaars ingediende klacht tegen grensrechter Griek. Hier staat tegenover, dat Quaars, na overleg met zijn raadsman Brouwers heeft besloten zijn klacht bij de politie van IJsselmonde - mishandeling door de heer Griek tijdens de wedstrijd Feyenoord-PSV - in te trekken. Dit overigens houdt niet in, dat er geen strafzaak komt De officier van justi tie behoeft namelijk geen gevolg te geven aan het verzoek van Quaars de aanklacht te seponeren en hij kan de zaak doorzetten. Ten aanzien van de klacht die Quaars tegen Griek bij de KNVB heeft inge diend, is die voortzetting overigens al gevolgd. Door de beslissing van de tuchtcommissie Griek in staat van be schuldiging te stellen, is de klacht van Quaars bij de bond in feite overbodig' geworden. Grensrechter Griek was gisteravond zonder meer een geslagen man. Hij weigerde commentaar te ge ven. Hij wilde niet zeggen wat hij gaat doen in deze affaire, hij stelde slechts: „Ik ben er van overtuigd, dat alles op zijn pootjes zal terechtkomen". X

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11