Méér rente Cactus: goede decoratie voor 'n kamerhoek Bruin houten kastje beschermt have en goed tegen indringers Vrouw ontsluiert geheimen van wereld die niet meer bestaat VAN^pUllftjIT Paulus de Boskabouter - De Uitvinder Lucky Luke - „Met Escorte" Suske en Wiske De Bokkige Bombardon 2S7I fi PAGINA 7 reus) op een onderstam. Met een mesje een wond op de kop maken, het entstuk aan de on derkant verwonden, stukken die afgesneden zijn op elkaar zetten en met een elastiekje vastmaken. De onderstam bhjft groeien, maar stoot soms (als bij huidtransplantaties voorkomt) het vreemde stuk af. Ook wel degenereert dit tot een knobbel. De cactus is ge voelig voor wolluis, een raar, vies beestje. Cactussen hebben enorme groeikracht, grote soorten groeien soms 1/2 m per jaar, kleine 1 cm. TEKST: TINY FRANCIS Het kastje, dat als alarmapparaat tegen inbrekers in de handel is. Het is helaas soms nodig have en goed te beschermen tegen grijpgrage handen, die 't 's- nachts in een donker huis op onze bezittingen gemunt heb ben. Het aantal inbraken neemt in Nederland toe. Sinds kort is er een nieuw systeem op de Hollandse markt dat ruimtelijk beschermt met het accent op één kamer. Het be veiligt die vanuit het hart voor een oppervlakte van ca. 40 m2, waarbij het voordeel is dat noch bedrading en instal- latiewerk, noch montagekos- ten met de aanschaf gepaard gaan. Het (ultrasonore) verplaatsba re alarmsysteem met sirene is ondergebracht in een bruin houten speakerskastje van 23 x 17 x 12 cm en kan op elke geschikte plaats worden neer gezet. Er is voor de aanslui ting alleen een stopcontact nodig. De bediening van de „Alarm-Speaker" is eenvoudig en geschiedt met een sleutel, die via een veiligheidsslot in de zijkant van het kastje het systeem in- en uitschakelt. Na het op scherp zetten van het apparaat met de sleutel heeft men ruim 30 seconden om de nu beveiligde ruimte te verla ten. Voor het bij terugkomst afzetten staat 10 seconden. Vals alarm is er niet bij, daar voor zijn voorzieningen ge troffen. Als een onbevoegde de stekker uit het stopcontact trekt, schakelt de detector ati- tomatisch over op de inge bouwde noodvoeding, die te Met een grote glazen open stolpfles verkrijgbaar bij dro gist of warenhuis) en een stuk of vijf cactussen valt een ge weldig goede decoratie te ma ken voor een kamerhoek (ge zien bij kwekerij Demoet en v. d. Salm). De cactus kan alleen in zijn algemeenheid worden besproken, als er 500 soorten zijn, is het weinig. Maar voor alle soorten geldt: plant ze in cactusaarde (f 1,75 per zak). Gewone aarde is te scherp. Maken wij een opstelling in de mammoetfles kies dan kleine soorten en begin van achteren aan de ronde „kas" te vullen met de „prikkers", waar ook vetplantjes tussen mogen zit ten. Strooi er witte en gele steentjes tussen. Alle cactus sen verafschuwen kalkwater, zodat u regen voor ze moet opvangen Mesten met speciale cactusmest f 3,25 per flesje van 250 cc, geschikt voor In Classe, voorstadje van Ravenna (ca. 150km van Rimini) is men bezig met een van de meest interessante opgra vingen van deze tijd, die worden ge leid door een vrouw: Prof. Giovanna Montenari, directeur van het Museo Nazionale di Ravenna van pre-historie tot moderne kunst. Daaronder is ook materiaal uit de Byzantijnse periode. Bloot gelegd worden straten, gedeel ten van gebouwen, huizen en, heel belangrijk, de oude haven. Het is een glibberige „afdaling" naar beneden om in het graafgebied te komen, dat twee meter onder de Adriatische zees piegel ligt. De voeten glijden uit op de weke, meegevende klei, die op som mige plaatsen weer harde brokken vormt. Prof. Montenari staat met groe ne lieslaarzen en een lange broek te praten met een paar toeristen. Met Duits heeft zij weinig moeite, en ze legt net uit dat zij bij het graven naar het verleden onder meer geholpen wordt door een paar middelbare sch olieren uit Ravenna, die met grote houten, primitief uitziende zeven, grond staan te ziften. Het lijkt een hopeloos langdurig karwei. Vindt Signora Montenari het een ver loren dag als er niets bijzonders wordt opgediept? „Welnee, een archeoloog moet geduld hebben. Soms kunnen de kleinste voorwerpjes die je eerst als nietig en onbelangrijk beschouwt later juist van het grootste belang blijken te zijn. In ons werk komt een paar dagen er niet op aan. Het is nooit verloren tijd." Begrip Er is geen enkele tak van wetenschap, waarin men meer te weten kan komen over het leven van onze voorvaderen, hun huizen, gewoonten, gezinnen, voedsel en dood. Zelfs van de medi sche inzichten. „Door de archeologie krijgt men begrip voor een wereld die niet meer bestaat", zegt Prof. Giovan na. „We brengen hier een hele stad aan het licht. Er is al een schitterende hoeveelheid brokstukken van ampho- ren gevonden (kruiken vroeger door vrouwen gebruikt om water, olie of wijn te vervoeren). We zijn ook gestuit op potten en pannen, die weer bij fornuizen hoorden. Glaswerk en bron zen olielampjes zijn er ook in de col lectie." Mevrouw Montenari is een van de weinige vrouwelijke archeologen, die met grote projecten is belast. Graafwerk is hard en zwaar. De ge dolven voorwerpen moeten met de grootste omzichtigheid worden schoongemaakt voor datering en her constructie. „De plaats waarop u staat", vertelt de Professor, "was eens de zetel van het antieke Classe. Er was een militaire haven, de tweede van het land (Portus Gaii Caesarus), gefun deerd door Augustus", ze wijst om zich heen „Hier lag de vloot, die over de oosterse zeeën surveilleerde in de buurt van de haven. Er zijn allemaal gebouwen aan het licht gekomen die te maken had den met het havenbedrijf in die tijd en sporen van installaties, die in de loop van de eeuwen het stadje Classe bij Ravenna gingen vormen. We zullen straks in staat zijn een hele plaatsbe schrijving van Classe te geven en in formatie over de ontwikkeling van Ravenna." Een van de jongelui heeft blijkbaar iets bijzonders gevonden. Hij rent naar de Professor toe met een klein muntje, dat nog vol klei zit. Ze zegt een paar woorden (in het Ita liaans) en hij legt het, weer terug bij zijn zeef, eerbiedig op een houten kistje, waar op nog meer vreemde voorwerpjes een plaats hebben Reconstructie „De archeologie is de reconstructie van vroegere beschaving" zegt ze, blij met de vondst. „Ik vind het een van de meest fascinerende middelen om achter ons eigen verleden te komen" „Er zijn nogal wat beschavingen verlo ren gegaan. Wat denkt u wat er van de onze terecht komt?" „De hele beschaving is een product van mensen" en daarom gedoemd om in dé loop van de eeuwen door andere beschavingen overspoeld te worden. Van sommige overleeft de filosofie of de schoonheid, zoals bij de Grieken. Maar het is waarschijnlijk, dat onze „beschaving" als je die tenminste zo noemen mag - sneller zal verdwijnen door haar oppervlakkigheid en moreel verval". De opmerking staat! Het interessant ste wat Prof. Montenari ooit gevonden heeft is een dodenstad in San Matinio in Gattera met graven uit de 6e en 4e eeuw v. Chr. Maar de voorwerpen die zij in de provincie Ravenna aan de aarde ontworsteld heeft zullen hun geheim aan meer ogen prijs moeten geven. „Op mijn programma staat een expositie in het Museo Nazionale van het materiaal dat in Classe gevonden is. In het Monumentenjaar 1975 is de belangstelling voor archeologie sterk toegenomen. Tentoonstellingen ook in ons land vertellen iets over het leven van onze verre voorouders. (Leiden Rijksmuseum van Oudheden: greep uit opgravingen van Rijks archeologen en 750 amateurs in de prov. Z. H. (duurt 3 maanden) en Haags Gemeen temuseum: „Stappen in de Tijd" van 2250 v. Chr. 1248. Steen, brons en ijzertijd. Tot 22 februari 1976. Bij het afscheid nog een vraag: voelt Prof. Montenari zich een succesvolle vrouw? Er schikt een glimlach over haar bruin verbrand gezicht „Ik ben een mens die werk doet dat zij prettig vindt. Het geeft me voldoening en ik probeer het zo goed mogelijk te doen." vens de sirene van stroom voorziet. Het apparaat heeft een zender, die geluidsgolven produceert (boven het mense lijk gehoor) en een ontvanger die deze weer opvangt. Indien een indringer het ellipsvor mig stralingsveld verstoort, verandert de frequentie van de terugontvangen golven en het alarm vangt aan: een felle elektronische sirene, die na 5 minuten automatisch afslaat, waarna het apparaat zichzelf weer op scherp zet om even tuele nieuwe bewegingen op te vangen. Het is ook mogelijk volgens hetzelfde principe (maar met een ander kastje) deuren en raamcontacten door het hele huis aan te slui ten. We krijgen dan te maken met een meer professioneel systeem, dat ca. 2500,- kost. De „alarm-speaker" voor één b.v. de meest bedreigde kamer komt op 850,- excl. BTW. Ook een uitgebreid alarmsys teem voor zelf-montage Voor beveiliging van huizen, win kels en bedrijfspanden wordt voor Do-it-selvers op de markt gebracht. Bij aankoop van de „Alarm-Speaker" ont vangt men hierover een fol der. (Ev. inlichtingen Ventu- ma-Holland, tel. 020-233152). Nu ook skibril voor brildragers Brildragers hebben zich tot toe de weelde van de skibril moeten ontzeggen, omdat ze over hun gewone montuur geen skibril kunen drukken. Fabrikanten hebben nu een skibril ontworpen, waarin kunststof brilglazen op sterkte gemonteerd kunen worden. Dankzij het materiaal is de bril hchtgewicht en onbreek baar. Kosten: bril bij de opti cien 45 gulden. De glazen af hankelijk van de sterkte wor den apart berekend. 80 1. gietwater, doseren met dopje) Mest van april tot sep tember. Hoe donkerder van kleur de cactus hoe donkerder hij kan staan, maar het is niet de bedoeling hem in de duis ternis weg te moffelen. In de winter krijgen de cactussen, die uit warme streken komen (Mexico, Spanje, Tunis) een koud plaatsje, anders maken ze geen bloem. Bloeit de cac tus in het voorjaar, bloemen eraan laten zitten totdat ze lehjk zijn om de cactus kans te geven zaad te vormen. Zaad een jaar laten liggen (hangt van de soort af) en weer plan ten in cactusaarde. Ook in de handel is zaad te koop, maar het zaaisel is niet altijd succes vol, vaak is de kiemkracht eraf. Cactussen kunnen ^fee- worden wordenf (bijv. de ce- Door JEAN DU LIEU T-65 Er was trouwens weinig gele genheid om professor Punt te waarschuwen. De afstand was te groot om hem te beroepen en de twee kabouters waagden het niet meer om achter hun boom van daan te komen. De geleerde was overigens druk bezig. Het toestel had hij behoedzaam in een kuil laten zakken en nu sloop hij om zichtig weg, een tweede apparaat met zich mee voerend. „Ik geloof heus dat hij dit keer precies weet wat hij doet," zei Paulus verrast. „Als de heks nou ook nog een keertje terug zou willen komen..." Nauwelijks had Paulus dat gezegd of daar verscheen Eucalypta weer. „Ik blijf net zo lang rondlopen tot ik hem ontmoet," gromde ze. C. Dargaud S.A. 1975 (Mijn klein dotj^MeU in Vjp Iféllééjï ik'puHjurkjes Ahiêr^béd]e.hwt? fanjijhiirMfonr Residentie-Orkest repeteert in Poeldijk Den Haag Het Residentie-Or kest zal van 5 t/m 8 januari met zijn repetities uitwijken naar Poeldijk, waar gewerkt zal worden in het onlangs geopen de cultureel centrum De Leu- ningjes aan de Julianastraat 49. Voorheen kon het RO bij niet beschikbaar zijn van het Con gresgebouw repeteren in de Kurzaal. Nu deze verbouwd wordt is de laatste alternatieve repetiegelegenheid binnen Den Haag komen te vervallen. Dit seizoen moet het orkest nog tweemaal met zijn repetities uit wijken naar buiten de gemeen tegrenzen: in april worden eerst repetities gehouden in de Vlie germolen te Voorburg, vooraf gaande aan de Kinderconcerten die aldaar worden gehouden, en direct daarna vinden repetities plaats in de Rotterdamse Doe len, voorafgaand aan twee con certen aldaar en een concert in het Congresgebouw. Deze twee weken durende uitwijking niet alleen met de repetieies maar ook met de Kinderconcer ten, is het gevolg van het feit dat het Eurovisie Songfestival het Congresgebouw geruime tijd volledig bezet houdt. De extra kosten en het tijdver lies, die dit repeteren buiten Den Haag met zich meebrengen zijn aanzienlijk. Het Resdiden- tie-Orkest hoopt dat de begin januari te houden akoestische proefnemingen in de Nieuwe Kerk aan het Spui zullen uitwij zen dat dit gebouw een gunstige alternatieve repetitiegelegenheid zal blijken te zijn. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor spaarvormen die méér rente geven LEIDSE SPAARBANK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7