VAN AKEN: MEERMALEN OVER DE TONG VROUWENREL BOWLERS PAKTEN WERELDRECORD PAGINA'S-AANDACHT VOOR DE OPVALLENDSTE GEBEURTENISSEN LEIDS NIEUWS IN '75 Opstand bij de GSD "Kamala" slachtoffer vandalen Gemeentesecretaris stapte op De Leidse politicus die het afgelo pen jaar het meest over de tong ging was ongetwijfeld Martinus van Aken. Niet eens zo zeer vanwege zijn beleid als wethouder van eco nomische zaken en personeels-aan- gelegenheden, maar vooral vanwege zijn lange tijd ondoorzichtige mani pulaties als directeur van de Wel- zijnsbron. Deze stichting werd een paar jaar geleden in het diepste ge heim opgericht om Leiden uit het vermogen van de Leidsche Duinwa ter Maatschappij aan een zwembad te helpen. De socialist Van Aken verdiende daar goed aan. Mede dank zij deze krant kwam een en ander boven water. Van Aken was verder betrokken bij geruchtmaken de zaken rond enkele gemeentelijke instellingen als de Groenoordhal, de Sociale Dienst en Endegeest. Hij speelde volgens enkele raadsle den een duistere rol bij de branche verdeling van de Kopermolen, het winkelcentrum in de Merenwijk. Van Aken doet tegenwoordig in de gemeenteraad nauwelijks zijn mond meer open. De laatste keer dat hij dat na aandringen van CDA-leider Driessen wel deed, zei hij over de zaak Endegeest: „Ik ben hier maar zijdelings bij betrokkken". Een gotspe, want tijdens een bijeen komst met het personeel van Ende geest over de benoeming van een geneesheer-directeur voor dit psy chiatrisch ziekenhuis voerde na mens de gemeente voornamelijk Van Aken het woord. Onze Sleutelstad kende in het jaar van de vrouw zowaar ook nog een vrouwenrel. Ze hadden waarschijnlijk het hele jaar niets van zich laten horen als de Drie October Vereeniging niet de vrouw had uitgekozen als het motto van haar jaarlijkse Drie-Octoberoptocht En dan niet zomaar een vrouw, maar de vrouw in het spel. En dat de Leidse dames niet met zich lieten spotten bleek wel uit de enorme beroering die rond de feestop- tocht ontstond. Een beroering, die zijn hoogtepunt kreeg, toen te midden van de feeksen, heksen, feeën en grootmoeders enkele Leidse feministen de straat opgingen om van hun ongenoegen blijk te geven: zij voelden zich danig buiten spel gezet. Leiden kreeg dit voorjaar ook nog een opstandje te verwerken: bij de gemeentelijke sociale dienst (GSD) ontstonden moeilijkheden. Door een enorm ziekteverzuim kwam er een grote achterstand in de Verwerking van dossiers, hetgeen nogal wat klanten van de GSD boos maakte. Een aantal van hen wond zich zo op dat ze door het bevoegd gezag verwijderd moesten worden. Een dag of tien bewaakten agenten het gebouw aan de Steenschuur, nadat de laatste ambtenaren die nog werkten het bijltje er bij neer had den gegooid: de enige manier om het gemeentebestuur ervan door drongen te krijgen, dat het zo toch niet langer kon. Ijlings werden er noodmaatregelen genomen, toen de waarnemend-directeur van de GSD „op eigen verzoek met vervroegd pensioen was gegaan". Er werden uitzendkrachten aange trokken die de achterstand in dos siers weg moesten werken. Intussen werd aan een gedecentraliseerd spreekuur van de GSD gewerkt, zo dat niet alle druk op het hoofdge bouw kwam te liggen. Dat alles on der leiding van een nieuwe tijdelij ke chef, de directeur van de ge meentereiniging Van Overmeire die aan het eind van dit jaar met een gevoel van tevredenheid terug kan kijken. Het lijkt erop dat de rust bij de GSD is weergekeerd. Alhoe wel, het personeel schijnt niet inge nomen te zijn met de plannen van b. en w. de heer Boot te benoemen tot directeur. Een situatie als bij Endegeest dreigt. Wethouder Van Aken voor de afwisseling in een glasrol. In Holliday Inn werd van 30 mei tot 1 juni een ongebruikelijk record gebroken. Vijf spelers van de Leidse Bowling Bond bonden de strijd aan tegen de slaap. Vijftig uur achtereen stonden zij op de bowlingbaan. Spares en strikes vlo gen de pan uit. De marathon-spelers waren Cees Strijk, Dick Vervat, Willem Ellen broek, Jos Ghijssels en Bart Luch- singer (captain van het team). Zij behoren allen tot het bowlingteam „All Flat". Zij geven zo'n beetje de toon aan in de Leidse Bowling Bond, die in februari van dit jaar van start ging. Er kon na vijftig uur bowlen gesproken worden van een wereldrecord marathon-bow ling. In de Verenigde Staten is een dergelijke manifestatie ook gehou den, maar de deelnemers kregen daar de gelegenheid een dutje te doen. „Bij ons ging het veel echter", al dus captain Bart, „het kwam aan op doorzettingsvermogen en condi tie. We moesten elkaar ook goed oppeppen. Vooral de laatste uren vielen heel zwaar. Maar we hebben het gehaald". Sinds de bowlingmanifestatie is de ster van Bart Luchsinger nog niet verbleekt „In Spijkenisse, waar ik bowling-instructeur ben, wordt nog vaak om mijn handtekening ge vraagd." Het doorslaggevende succes van de marathon-bowling maakt een herha ling bijna onvermijdelijk. „In ieder geval gaan we het volgend jaar weer doen. Wanneer weten we nog niet en de tijdsduur moet ook wor den bepaald. Maar dat we weer een record te pakken nemen, staat vast". Tot tweemaal toe dit jaar viel het clubhuis van de padvinders- en wel pengroep "Kamala" ten prooi aan vandalen. De laatste keer (16 juni) werd de groep noodlottig: het club gebouw werd tot de grond toe afge broken, "Kamala" zocht haar toe vlucht tot een haar door de Leidse Jeugdactie aangeboden noodge- bouwtje aan de le Binnenvestgracht. De verkennersgroep wacht nu al weer een half jaar op een ander on derkomen. "De LJA heeft ons be loofd een terrein te zoeken, waarop we een clubhuis kunnen neerzet ten", aldus Willem van Oorden, vi- ce-voorzitter van de groep. Hij is net zo verontwaardigd als op de dag dat het gebeurde. "Wel tien keer is er bij ons ingebroken of zijn er dingen gestolen. Ik begrijp ge woon niet wat ze tegen ons hebben. Nog steeds is hij er van overtuigd dat de schuldigen onder de woon wagenbewoners moeten worden ge zocht. "Ik heb daar duidelijk aan wijzingen voor. Vaak kwamen die woonwagenbewoners naar me toe met een of ander opmerking zoals: „Zeg, dat gasfornuis heeft zo en zo veel opgebracht". Een week te vo ren was er dan een gasfornuis uit het clubhuis verdwenen". Willem van Oorden meent dat er wel spoedig iets moet gebeuren voor de zaak van de padvinders. „Het gebouw waarin we nu zitten is veel te klein. Als we in september van het volgend jaar nog niets heb ben, zijn we genoodzaakt de boel op te heffen." Overigens is er grote kans dat de Kamalagroep een terreintje krijgt toegewezen op het recreatiegebied tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Merenwijk. Onlangs heeft het ministerie van cultuur recreatie en maatschappelijk werk vier ton sub sidie toegezegd voor verbetering en uitbreiding van dit gebied. Het vernielde onderkomen van "Kamala" aan de Haarlemmerweg. Oud-gemeente-secretaris Van de Poel heeft de onrust op het Leidse stadhuis ver achter zich gelaten. Gemeentesecretaris J. van de Poel zocht en hervond zijn rust in 1975. Twaalf jaar lang is de heer Van de Poel steun en toeverlaat geweest van college en ambtenaren. In maart maakte burgemeester Vis zijn vertrek bekend. Door de CDA-fractieleider H. Dries sen werd de beschuldigende vinger naar het linkse college uitgestoken. De heer Van de Poel zou niet meer opgewassen zijn tegen de barre om standigheden waaronder de Leidse ambtenaren zouden moeten werken, sinds de WD en CDA-wethouders plaats hebben gemaakt voor be stuurders uit de progressieve hoek. Zijn beschuldiging baseerde de heer Driessen op een reeds vorig jaar door de heer Van de Poel en de heer Visser, toen chef van finan ciën, verzonden brief aan de PvdA, waarin zij dreigden met opstappen wanneer de PvdA haar „isolatiepo- litiek" niet zou laten varen. De heer Visser heeft niet lang op de uit werking van de brief gewacht. Hij werd enige maanden later elders gemeentesecretaris. De heer Van de Poel aanvaardde op 1 juli de functie van plaatsver vangend directeur van het directo raat voor binnenlands bestuur bij het ministerie van binnenlandse za ken. Hij heeft altijd ontkend dat andere dan zuiver persoonlijke mo tieven hebben mee gespeeld. „Ik vind dat je gewoon moet weten wanneer je er mee op moet houden. Het werk als gemeentesecretaris is uiterst vermoeiend. Je krijgt met al le mogelijke zaken te maken. Van acties tot reorganisatie van het ambtenarenapparaat. Nu kan ik in alle rust me bezig houden met één bepaald probleem", aldus de oud gemeentesecretaris die blij is de on rust op het Leidse stadhuis ver ach ter zich te hebben gelaten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5