MARIJNIS: LERAAR IN OPSPRAAK Leidse streed voor bewoning eigen huis FRISSE WIND DOOR TROEF EEUWFEEST UNIVERSITEIT ZETTE LEIDEN OP ZIJN KOP LEIDS NIEUWS IN '75 LEIDEN HEEFT EEN VRIJ ROERIG JAAR ACHTER DE.RUG. OP DEZ Beroering rond Endegeest Schorsing directeur Groenoordhal duurt voort Moord in de Leidse Hout Wanneer we 1975 achter ons heb ben gelaten zijn er ook nog zaken die een staart(je) krijgen in 1976. Een ervan is het reilen en zeilen bij het gemeentelijk psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest". In februari van dit jaar maakte geneesheer-di recteur Straathoff kenbaar dat hij wilde vertrekken. De heer G. Mojet ging als „waarnemer" op zijn stoel zitten. Dit tot volle tevredenheid van personeel en patiënten. Een sollicitatie-procedure werd in gang gezet, door b. en w., de be heerders van het ziekenhuis. Behal ve de heer Mojet solliciteerden de heer Bastiaans en de heer Smit. Nadat het personeel met grote meerderheid zijn voorkeur voor de waarnemend geneesheer-directeur had uitgesproken trokken beide an dere kandidaten zich terug. Over bleef de heer Mojet Drie maanden na de sluiting van de sollicitatie-ter- mijn verscheen de heer Hustinx, vroeger werkzaam bij de Jelgersma kliniek ten tonele. Ook nu weer schaarden de personeelsleden zich achter Mojet. Een reden voor de heer Hustinx ook zijn kandidatuur in te trekken. Plotseling kwamen de wethouders Van Aken (personeelszaken) en Oosterman (gezondheidszorg) met een plan om de beheersstructuur van „Endegeest" te wijzigen. Mojet mocht wel medisch directeur zijn maar geen economisch directeur. De wethouders hopen in april 1976 de zaak rond te hebben. Dat een en ander niet zo plezierig voor de heer Mojet is verlopen mag duidelijk zijn. Hij wilde in deze fase van de problemen dan ook liever geen commentaar geven. Ondertus sen werkt hij onder grote spanning verder. Want één ding is voor hem zeker: „Ik blijf bij „Endegeest" zo lang het me niet helemaal onmoge lijk wordt gemaakt". Het gebeurt niet vaak dat ambtena ren uit de nalantenschap van be faamde voorgangers onderhouden worden. Echter wel in Leiden. Een leraar Nederlands van de Rem- brandt-Scholengemeenschap, Marij- nis, valt dit genoegen sinds enige tijd ten deel. Toen hij na zijn aan vankelijke „ontslag" op verzoek van de onderwijscommissie van de ge meenteraad door onderwijswethou der Tesselaar weer in functie was hersteld, bleek de schoolleiding een aantal toezeggingen aan anderen te hebben gedaan. Deze hadden gesol liciteerd naar de opengevallen post, toen de leerlingen van Marijnis met een aantal collega's nog de straat opgingen om hem terug te krijgen. De toezeggingen moesten ook nage komen worden, temeer daar de vakbonden niet alleen achter Marij nis, maar ook achter zijn opvolgers stonden, en nog een proces over de positie van haar personeel kon de gemeente zich echt niet permitteren. Gevolg: dan maar eerlijk de koek verdelen, alleen Paul Marijnis mocht er niet op achteruit gaan. En dus wordt hij nu voor een deel door de staat en voor een deel uit het zgn. Riemersmafonds betaald. Een potje dat is gevormd uit de na latenschap van ene Riemersma die zich enkele eeuwen voor Marijnis ook al op het educatieve vlak be woog en zijn centjes na zijn dood ter beschikking stelde ten behoeve van het levenshonderhoud van arm lastige en hulpbehoevende school meesters. Zoals dit jaar bij elk probleem wel gebeurde is ook na de kwestie-Ma- rijnis weer een groep mensen gaan praten over herstructurering van de Rembrandt-Scholengemeenschap. Of dat succés heeft gehad zal het volgend jaar wel leren. Mevrouw C. Benes zit nog altijd niet in het door haar felbegeerde huis aan de Mey van Streefkerk- straat 27. De gemeente wil haar voor het pand geen woonvergun ning geven, ondanks dat het huis haar eigendom is. Drie jaar geleden kreeg ze het uit de nalatenschap van de Leidse ereburgeres Juf frouw Van Hoorn. Het huis werd bewoond door de heer De Leeuw, een ambtenaar bij het bureau huisvesting en zijn ge zin. De eigenares, die heilgymnaste en masseuse is, wilde het huis zelf gaan bewonen en er haar praktijk in vestigen. Ze zegde de heer De Leeuw de huur op. Deze was even wel niet van plan om op te stappea Alle hem door de gemeente aange boden woningen weigerde hij. Me vrouw Benes bracht de zaak voor de rechter. Deze stelde haar in het gelijk. Het huis staat nu al weken leeg, maar de eigenares mag er niet in: ze heeft nog steeds geen woon vergunning. „Het is gewoonweg bespottelijk", zegt ze. „Ik kan die woning niet krijgen omdat hij te groot voor mij zou zijn. Maar ze zien niet in dat ik een goede flat aan de Boshuizerka- de achter laat, waar gemakkelijk De schorsing van de Groenoordhal- directeur T. C. Daey Ouwens gaat haar derde jaar in. Twee jaar gele den, op 1 januari 1974 stuurde het toenmalige college van b. en w. de heer Daey Ouwens met langdurig verlof omdat diens functioneren in de Groenoordhal eens nauwkeurig onder de loep moest worden geno men. Niet dat er aanwijsbare fou ten door de Groenoordhaldirecteur waren gemaakt, maar er „waren geruchten dat de veehandel bezwa ren had tegen de heer Daey Ou wens". Een speciale onderzoekcom missie heeft deze bezwaren overi gens nooit vernomen van de vee handelaars. Ondertussen zit de heer Daey Ouwens nog steeds te wachten op een definitief ontslag, want ook het huidige college liet het afweten voor wat betreft een snelle afwikkeling van de zaak. Gevraagd om zijn commentaar zegt de heer Daey Ouwens: „Het is voor mij nog steeds onbegrijpelijk dat b. en w. aan de hand van zo weinig negatieve verklaringen over mijn persoon zulke verregaande stappen willen ondernemen. Het lijkt mij ook ten overstaan van mijn collegae ambtenaren een hoogst onverkwik kelijke situatie. Waar blijft hier rechtszekerheid als werknemer? Wat er met mij is gebeurd kan ie dere ambtenaar overkomen. In het bedrijfsleven zou het onmogelijk gaan. Want dan zou de overheid, en Uc heb ook met de overheid te ma ken, reeds lang hebben ingegrepen ten gunste van de werknemer". „Ook het feit dat de schorsing meer dan twee jaar duurt mag nooit een zelfstandig argument worden om dan toch maar te ontslaan. Tijdens de discussies in de openbare com missievergadering van 8 december jl. is duidelijk geworden dat men meer handelt op basis van geruch ten die in de afgelopen twee jaar zijn ontstaan, dan aan de hand van aanwezig feitenmateriaal". Een flinke klus voor de Leidse recherche was in 1975 de (nog altijd niet opgeloste) moord op de 27-jarige Marga Tegelaar. Op 10 augustus werd zij in de Leidse Hout op misterieuze wijze door messteken in de rug om het leven gebracht Een maand later arresteerde de politie een 21-jarige jongeman die in Endegeest werd verpleegd. Hij had zichzelf bij de politie gemeld, maar moest een maand later weer worden vrijgelaten: het ging om een geval van zelfbeschuldiging en het onderzoek had aangetoond dat hij de moord niet had gepleegd. Het bleef en blijft dus voorlopig een mis- terie. Mevr. Benes voor haar huis aan de Mey van Streefkerkstraat, waarvoor ze nog altijd geen woonvergunning heeft. een gezin in kan wonen. En dan maar klagen over het gebrek aan goede en goedkope woningen in Leiden". Mevrouw Benes wil in het huis aan de Mey van Streefkerkstraat twee kamers bestemmen voor het uitoe fenen van haar beroep. Onlangs hebben b. en w. via hun raadsheer, mr. De Ruyter de Wildt, laten we ten dat de afwikkeling van haar „zaak" zich in „het laatste stadium" bevindt „Ik wacht tot 2 januari. Hebben ze dan nog niets van zich laten horen, wat me niet zou verbazen of nemen ze definitief de beslissing dat ik de woonvergunning niet krijg, span ik een kort geding aan", aldus een ge tergde mevrouw Benes. De heer T. C. Daey Ouwens: „Wat er met mij is gebeurd kan iedere ambtenaar overkomen". Door het vormingscentrum „Troef waaide een frisse wind. Op 10 juli werd een actiegroep samengesteld, die het bestuur ervan probeerde te overtuigen dat het de verkeerde kant op ging met het vormingscen trum. „De activiteiten in het cursus jaar 1974/1975 sloten niet aan bij wat de deelnemers willen", zo stel de de actiegroep. Zij zag haar stel ling bewezen door het feit dat steeds minder werkende jongeren naar „Troef' kwamen. Toen het bestuur in september „Troef' niet wilde openen omdat er geen stafleden waren, ging de actie groep over tot bezetting van de lo kaliteiten van het vormingscentrum in het voormalig marinecomplex aan het Noordeinde. Pas toen wet houder Tesselaar op 30 september ermee in stemde dat met het door de bezetters samengestelde interim- bestuur, het centrum weer open zou gaan, werd de bezetting opgeheven. Ingrid Kramer, één van de actie voerders en thans tijdelijk staflid van „Troef' is zeer tevreden met het resultaat. „Als we niets hadden gedaan was het hier nog steeds een puinhoop". Nu ziet de staf van „Troef het deelnemersaantal weer stijgen. „In het begin waren er veertig, nu hebben we er al vijfen zestig". In de kerstvakantie knappen de deelnemers de ruimtes van „Troef' op. In januari hoopt het interim-be stuur een eerste aanzet te geven tot het opstellen van een beleidsplan. „We willen ook eindelijk eens van dat plons-in-het-water beleid af'. De actievoerders van Troef die een omwenteling in het beleid van dit vormingscentrum teweeg brachten. Het eeuwfeestsecretariaat (rechts prof. Rörsch, tweede van links Kiki Douwes) was nog maanden na het feest bezig met de afwikkeling ervan. Half mei stond Leiden een week lang op zijn kop. De Leidse univer siteit vierde haar vierhonderd-jarig bestaan en de speciaal hiervoor in gestelde eeuwfeestcommissie meen de dat dit maar eens goed tot de Leidse bevolking moest doordrin gen. Een jaar lang waren ongeveer tien mensen in touw om de Leidse bevolking en de studenten een pro gramma aan te bieden dat klonk als een klok. En dat deed het Het was zo gek niet te bedenken of het gebeurde in die gedenkwaardige week. Een van de hoogtepunten was de „markt" in de Breestraat op Tweede Pinkster dag. In grote drommen verdrongen de Leidenaars zich bij de kraamp jes. Er was een speciale schaak stand en op het Stadhuisplein kon den kinderen meedoen met spelle- tjes-van-vroeger, georganiseerd door „Project '75". Tevens was er de op voering van een speciaal voor de gelegenheid geschreven stuk. „Dat het die dag zulk mooi weer was is de helft van het succes ge worden", aldus Kiki Douwes, secre taresse van de eeuwfeestcommissie. Nu ze rustig achter haar bureau aan de Stationsweg zit (ze is secre taresse van prof. dr. ir. A. Rörsch, toen voorzitter van de commissie) verlangt ze nog wel eens naar de drukke maar gezellige tijd. „Het is gewoon ontzettend fijn om met zo'n grote groep mensen te werken, die allemaal een positieve instelling hebben." De schorre stem is ze vergeten, eveneens het hollen en draven dat ze moest doen om het geheel op rolletjes te laten lopen. „We hebben nog steeds een goede band met el kaar. Dat kan ook bijna niet anders als je een jaar lang zo intensief met elkaar werkt als het dagelijks be stuur van de commissie heeft ge daan".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4