Kerst-ins trokken duizenden bezoekers r. LEIDS DIERENASIEL SLUIT OP 1 JANUARI Werkende jongeren moeten hun huis uit LDWS verslaat landskampioen Bataven voorin Kerst-cross Meerburg KORT GEDING VERLOREN Dieren slachtoffers van om legaat kiftende organisaties PvdA dringt aan op bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Loslopende dieren veroorzaakten ernstig ongeval ZATERDAG 27 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN - (en omgeving) - De Kerst-ins zitten er weer op van het jaar. Het zijn activiteiten ge worden die steeds meer mensen trekken. Niet alleen eenzamen en beiaarden kunnen van deze gast vrije oorden gebruik maken, ook andere categorieën die meestal tijdens de feestdagen geborgen zijn blijken in toenemende mate van de Kerst-in-gezelligheid te profiteren. Een sprekend voor beeld hiervan was het "open huis" in gebouw De Bron te Alp hen a.d. Rijn, waar twee kerst- middagen en -avonden een ware menigte toestroomde. De organi satie had al hoog gemikt in de verwachtingen: 1000 man per dag. Op 1ste Kerstdag kwamen er 1500 en gisteren trok deze Alphense Kerst-in, die door burgemeester Gallas officieel was geopend, bij na 2000 bezoekers, onder wie 60 bewoners van het Alphense pen sioen voor Surinamers. Ook gas tarbeiders wisten de "ia" te vin den. Hoogtepunt van de Kerst-in in gebouw Staalwijk, aan de Herenstraat te Leiden, was de Kerstmaaltijd. Dit meisje smulde haar vingers er bijna bij op. "Razend gezellig" had men het er gevon- kleien, knippen, spijkertjes in planken voüe bak zeker 150 mensen, van wie den Er was van alles te doen: kinderspe- slaan, met allerlei spelen en spelletjes - ook enkele tientallen het de hele nacht uithiel- len, samenzang met het Alphens Mannen- erg veel handenarbeid - aan haar trekken den ui Staalwijk. Hier waren het vooral koor, kinderfilms, een (avond)film voor kwam. de ouderen die zich in de sfeer beten volwassenen, vertoning van Alphens Jour- En als je zin had om zomaar even rustig opnemen, maar bijvoorbeeld aan het naai een terugblik gefilmd door Piet van te zitten, kon je er naar de film. bloemschikken deden ook kinderen mee. Heyningen. Gisteravond genoot men van In gebouw Staalwijk, aan de Herenstraat Koord-Studio aan de Oude Rijn is enige een diner dansant en 's middags werd een te Leiden, heeft men maar liefst vijf dagen tijd geleden het slachtoffer van inbraken voorlichtingspraatje gehouden over leven Kerst-in achter de rug. Hoogtepunt: de geworden. Zo verdwenen de pick-up en de en werken in Suriname. kerstmaaltijd, waaraan ongeveer 30 men- muziekinstallatie. Maar de saamhorigheid Ook erg druk was het in het ontmoetings- sen op 1ste Kerstdag deelnamen. Op het is er groot: "Zo gaat dat bij ons", zegt men centrum van de Leiderdorpse Scheppings- voortreffelijke menu stond konijn. De bij Koord en bezoekers stelden voor de kerk Hier was het vooral de jeugd die met kerstnacht begon na 12 uur al met een kerstdagen een cassette-recorder en mu- ziekbandjes beschikbaar. De Leidse Rotary zorgde voor een dia-projector en projectie scherm en de Alg. Ned. Invalidenbond, die er haar spreekuur houdt, begon een actie om Koord aan geld te helpen om de "mu ziek" er weer in te brengen. Goede wijn behoeft geen krans. Dat is ook zo met Koord-Studio en daarom werd tijdens de kerstdagen er weer een geheel eigen sfeer tje vol gemoedelijkheid opgebouwd in die grote "huiskamer". Veel mensen gingen er ook naar het "open huis" in het gebouw van Augustinus aan het Rapenburg, zeker niet alleen studenten. Er was film, schilderen, tekenen, soep voor drie dubbeltjes, gitaarspel. Ook in 't Sluisje te Oegstgeest vermaakte men zich best; in deze "soos" voor kamer bewoners werd volop gesjoeld en gekaart. Overdag bleef het er vrij rustig. In het dienstencentrum Leiden-Noord aan de Driftstraat liet o.a. het Bejaardenkoor zich horen met kerstliederen, in de crèche konden de kinderen heerlijk hun gang gaan. Maar ook hier is de rust weerge keerd. Vijftien leden van de onderwatervereniging "Atlantis" zwommen gisteren met een kerstkrans door de Rijn en brachten zo hun kerstgroet aan de bevolking van Alphen aan den Rijn. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De drie werkende jongeren die een kort geding tegen de gemeente Leiden had den aangespannen om te voor komen dat ze uit hun huis aan de Witte Rozenstraat zouden worden gezet hebben hun pro ces verloren. Het gevolg is dat, wanneer ze althans niet in bo rer b< jaar i gezet Of zij in hoger beroep gaan was nog niet zeker. In verband met de afgelopen kerstdagen zou de motivering van de rechtelijke uitspraak pas vandaag bij de advokaat van het drietal kun nen zijn. Blijft hoger beroep achterwege, dan is de weg vrij voor de gemeente om de jonge lui op straat te zetten: zij wonen zonder de vereiste woonvergun ning. Voorzover thans duidelijk is, was mr. Blaauw, president van de Haagse rechtbank voor wie het kort geding diende, niet be reid ook maar één eis van de jongelui te honoreren. Zoals be kend hadden zij in eerste instan tie gevraagd om de gemeente Leiden een ontruimingsactie te verbieden. Wanneer deze eis niet toegewezen zou worden wil den zij in elk geval respijt tot de Kroon over een beroepschrift dat zij hebben ingediend zou hebben geoordeeld. Ook hierop is de rechter niet ingegaan. De advokaat van de werkende jon geren, mr. Hautvast was tot dus ver niet voor commentaar be reikbaar. Stadsadvokaat mr. De Ruyter de Wildt had niets an ders dan deze uitspraak ver wacht, zo zei hij ons desge vraagd. LEIDEN Nieuwjaars dag gaat het Leidse die renasiel definitief dicht. De Stichting Nieuw Leids Dierenasiel, die het asiel in beheer heeft zit zonder geld. Al enige tijd geleden stopte men met het aannemen van dieren en begon men de aanwe zige beesten elders onder te brengen. Thans staat het asiel vrijwel leeg. Po gingen om de impasse die is ontstaan te door breken bleven tot dusver zonder succes. Een tot dusver onmogelijke hin dernis vormde het feit dat de relatie tussen de stichting die het asiel beheert en de afdeling Leiden van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren sinds enige jaren danig vertroebeld is. Nog altijd ligt men met elkaar overhoop over een legaat van 45.000 gulden waar beide partijen aanspraken op menen te kunnen maken. Daardoor is het uiterst moeilijk beide partijen tot elkaar te brengen om zo het voortbestaan van de dierenzorg in Leiden te i -L De hokken van het asiel staan vrijwel helemaal leeg. waarborgen. Het gevolg is dat het asiel dicht moet Er is een tekort van 19.000 gulden en gemeentelijke subsi dies van Leiden (2000 gulden) en Leiderdorp (300 gulden) zetten ook geen zoden aan de dijk. Doordat de laatste jaren de do naties, waarvan het asiel het moet hebben, ook verminderden terwijl alle kosten (voer, verwar ming, salaris, verzekeringen) steeds hoger werden, moest er voortdurend meer bij. „We heb ben ons best gedaan", zegt pen ningmeester Eikerbout van het asiel, „maar er zijn grenzen. Je kunt van ons ook niet het onmo gelijke verwachten. We helpen hier per jaar zo'n 3000 tot 4000 dieren. Een hond kost alleen aan eten al bijna vier gulden per dag. Dat kunnen we zo niet meer opbrengen". Volgens penningmeester Eiker bout zal ook een subsidieverho ging van Leiden en Leiderdorp weinig kunnen ba tea „Om een jaar goed te draaien hebben we toch wel 70.000 gulden nodig". Bij de gemeente Leiden zei men ons desgevraagd ook meer te zien in het naar elkaar toebren gen van de strijdende partijen op het gebied van de dierenbe scherming in Leidea Er zou zelfs voor het einde van het jaar nog een gesprek moeten plaats vinden om tot een oplossing te komen en in elk geval kort na Emeritus-pastoor Van Duivenvoorde (68) overleden Van een onzer verslaggevers TER AAR/AARLANDERVEEN Emeritus-pastoor Jac. van Duivenvoorde van de H.H. Pe trus en Pauluskerk te Aarlan- derveen is woensdag op 68-jari- ge leeftijd overleden. Toen hij 's middags rond 1 uur over de Ringdijk in Ter Aar reed werd hij door een hartaanval getrof fen. Vanmorgen is het stoffelijk overschot op het r.k. kerkhof in Aarlanderveen begraven. Pas toor Van Duivenvoorde is van 1960 tot 1973 herder geweest van de parochie Aarlanderveen, Aardam en Korteraar. Daar voor heeft hij zijn krachten ge geven aan parochies in Berkel- Rodenrijs, Ouderkerk aan den Amstel, Voorschoten en Dord recht A. J. J. de Bont voorzitter nieuwe stichting Leiden In ons artikel over het samengaan van drie Leidse bu reaus op het gebied van de gees telijke gezondheidszorg, in onze editie van maandag j.l. is een storende fout geslopen. De heer A. J. J. de Bont werd daarin enkele malen genoemd als di recteur van de nieuwe Stichting voor Ambulante Gezondheids zorg voor de Regio Leiden. Dit is onjuist. De heer De Bont is benoemd tot voorzitter van het stichtingsbestuur. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De afdeling Leiden van de PvdA heeft het gemeen tebestuur gevraagd te bevorde ren dat er in 1976 in Leiden een bevolkingsonderzoek plaats heeft naar baarmoederhalskan ker. De plaatselijke huisartsen is om medewerking gevraagd. In een brief aan de gemeente dringt het afdelingsbestuur van de PvdA aan op een snelle be slissing, zodat nog gebruik kan worden gemaakt van een deel van de organisatie-opzet van het onlangs afgesloten borstkanke ronderzoek. Volgens het afde lingsbestuur bestaat de moge lijkheid dat het rijk de kosten van een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker subsidieert Rotterdam Het team van de Leidse scholengemeenschap Bo- naventura-Kijckenborg is deze week voor de vijfde keer school- basketbalkampioen van Zuid- Holland geworden. Bij de meis jes eindigde een team van Bona- ventura op de derde plaats. De Rotterdamse scholengemeen schap Hugo de Groot werd hier kampioen. Hotelaccommodatie in Hoogmade wordt drastisch uitgebreid. Zo gaat het nieuwe hotelcomplex er uitzien. Van een onzer verslaggevers HOOGMADE De hotelaccommodatie in Hoog- te weten 11 in de oude behuizing en 32 in de made wordt drastisch uitgebreid. Burgemeester nieuwe. Het nieuwe pand, dat ruim een miljoen Brouwer de Koning van Woubrugge (de gemeen- gulden zal gaan kosten, zal waarschijnlijk eind te waartoe Hoogmade behoort) heeft deze week september in gebruik worden genomen. Met het de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van vinden van personeel zal de heer Van der Ploeg „Huize van der Ploeg" aan de Alkemadelaan. Het niet al te veel moeite hebben. „Ik heb tien in 1963 gebouwde „oude" hotel zal blijven be- kinderen die stuk voor stuk bereid zijn om bij staan, zodat het totaal aantal kamers op 43 komt, te springen", aldus een gelukkige hotelier. Van onze sportredactie SCHAGEN LDWS heeft gisteren het sterk bezette zaalvoetbal toernooi van Nederlands kampioen Scagha '66 gewonnen. De veelvoudig Leids titelhouder versloeg in de poule Scagha zelf met 3—1 en klopte vervolgens Groen Wit uit Brunsum met 4—2. In de finale versloeg LDWS uitkomend met Piel Gubler en Cockie van Weerlee het eveneens bijzonder sterke Sportshop Gerdo Hazelhekke met 7—5. Zondag a.s. komt LDWS om half een op het veld in actie tegen ZLC. Van onze verslaggevers LEIDEN Enkele loslopende kalveren en een pony hebben kerstnacht een ernstig verkeers ongeval veroorzaakt op rijks weg 44 nabij Holiday-Inn. Een automobilist uit Den Haag raak te de dieren in volle vaart. Zijn passagiere, een Amsterdamse. Leiderdorp De oud-directeur van de Leiderdorpse dienst ge meentewerken, de heer W. F. Buitendijk, is deze week op 65- jarige leeftijd overleden. De heer Buitendijk trad in 1947 in dienst van de gemeente Leider dorp. Op 1 juli van dit jaar ging hij met pensioen. (Van onze correspondent) ZOETERWOUDE Met bijna 250 deelnemers trok de 4e Kerstcross van de voetbalvereniging Meerburg gis termiddag het dubbele aantal lopers van vorig jaar. De leden van de Leidse atletiekvereniging de Bataven demonstreerden hun aanwezigheid op bijzonder na drukkelijke wijze. Het rood var. hun clubtenue bepaal de de kleur aan het begin van het lange lint van atleten dat zich slingerde rond de wijde omgeving van het sportcomplex. Na het eerste deel van het parcours dat was uitgezet in het industriegebied Grote Polder constateerde trai ner Lambert v. d. Berg met tevreden blik dat zijn pupillen de toon aangaven. Het Stompwijkse talent Wybo Lelieveld vormde een klasse apart. Na de krui sing van de Meerburgerwatering vergrootte hij langs de kade aan de andere zijde van het water zijn voorsprong nog meer. Jan Hendriks en Henk van Leeuwen konden nog het dichtst in zijn spoor blijven en in de strijd om de tweede plaats bleek Hendriks sterker. Zijn vrouw Jeanette en Bataven-clubgenote Miriam v. d. Salm grepen de eerste twee plaatsen bij de dames. Bijna 3 kwartier na de winnaar arriveerde pas de laatste deelnemer om uil handen van organisa tor Gerard v. d. Klauw het herinneringstegeltje in ontvangst te nemen. Ook dat paste geheel in de opzet van dit sportieve gebeuren; een gezonde Ontspanning voor iedereen in deze huiselijke dagen van bewegings armoede. Voorzitter Dr. Th. Schonagen reikte de prij zen uit en had voor de eersten van zijn eigen vereniging in de diverse categorieën ook aantrekkelijke presentjes. Uitslag Heren: 1 Wybo Lelieveld. Stompwijk 5 km in 17 min 58 sec2 Jan Hendriks, Voorschoten; 3. Henk van Leeuwen, Rijpwetering; 4 Sjaak Veldhuizen. Zoeterwoude; 5 Bert Kerkvliet. Roelofarcndsvecn, 6 Aad Mooijman. Zoeterwoude. 7 Jan van Zeil, Rijpweterine, 8 Jan Ulein. Leiden: 9 Ton van Velzen. Voorschoten; 10. Jan van Rijn. Zoeterwoude Beste Meerburr-leden: Eerst aankomende Han Paulidcs. eerste E iumoi George v d. Weiden, eerste D-junior Ene Verhaar, eerste C-junio Ronald Boers, eerste B-junior Peter van Zijp. liep daar bij een hersenschud ding op en moest worden opge nomen in het Academisch zie kenhuis. De wagen was op slag total loss. De pony en een kalf moesten worden afgemaakt. De Leidse politie heeft Tweede Kerstdag een hond bevrijd die zat opgesloten op het balcon van een flat aan de Kennedy- laan. De eigenaar van de hond was met vakantie. De buren konden het geblaf en het gejank van het dier op het laatst niet meer aanhoren en riepen de hulp in van de politie, die de hond heeft overgedragen van de Leidse Dierenambulance. Bij een verkeersongeluk woens dag op de hoek van de Terwee- weg/Ealaan/L. de Colignylaan zijn drie wagens totaal vernield. De 25-jarige J.M.S. en A.J.v.d. S.. beiden uit Oegstgeest, moes ten met hoofdwonden worden opgenomen in het AZL. Bij boer Van der Mey aan de Abspoelweg in Oegstgeest is de dag voor Kerstmis een kalf ge stolen. Waarschijnlijk vormde het dier de afgelopen dagen de hoofdschotel van een kerstdis. nieuwjaar weer open te gaan. Penningmeester Eikerbout van het aiel was hier echter niets over bekend. Hij betwijfelde overigens de zin van een derge lijk gesprek: „Met die mensen valt toch niet te praten". Drs. De Jong, bestuurslid van de afdeling Leiden van de ver eniging tot bescherming van dieren was wel van de bemidde lingspogingen van de gemeente Leiden op de hoogte. Over di rect succes was hij echter even min optimistisch gestemd: „Je komt nu eenmaal niet zo gemak kelijk bij elkaar als je nog met elkaar in een rechtszaak verwik keld bent Ik verwacht voor april-mei van het volgend jaar geen resultaten". En met resul taten bedoelt de heer De Jong dan een soort van overname door de Leidse afdeling van het dierenasiel, iets waar dat diere nasiel getuige de opmerkingen van zijn penningmeester hele maal niets voor voelt. De heer De Jong speelt met de gedachte om een regionaal dierenasiel in het leven te roepen dat op niet- commerciële basis zou moeten gaan opereren. „Daarvoor is echter een startbedrag van 5 ton nodig, dat met name door de gemeenten in de regio zal moe ten worden opgebracht. Zij wil len echter pas medewerking verlenen als alle problemen rond het asiel zijn opgelost, en dus kan dit zeker niet op korte termijn", aldus drs. De Jong. Volgens hem zou dat regionale dierenasiel het best gevestigd kunnen worden op de plaats van het huidige asiel van de stichting, dat al zo'n 15 jaar draait. „Maar dan moet die stichting eerst maar eens vrij van schulden zijn", zo zegt de heer De Jong. Kortom: uitzicht op een oplos sing van dit dierendrama is er voorlopig niet De beesten staan op straat. Een diep trieste zaak, vooral als men bedenkt dat er voor die dieren die in deze tijd van wintervakantie weer wor den afgedankt geen opvangmo- gelijkheid bestaat. Weliswaar proberen de opvangcentra in de omliggende gemeenten en een aantal particulieren te doen wat ze kunnen, maar hun capaciteit is ook niet onuitputtelijk. De betrokkenen doen dan ook een dringend beroep op iedere die- renbezitter hun beest niet zo maar af te danken, maar bij vakantie tijdelijk bij anderen onder te brengen. En verder worden ze aan hun lot overgela ten als slachtoffers van twee kiftende organisaties op het ge bied van de dierenbescherming. Terwijl ze elkaar over en weer verwijten maken geven ze beide toe dat de dieren daarvan het slachtoffer worden. Drs. De Jong (afdeling Leiden van de dierenbescherming) over het asiel: „Het is doodzonde dat door het nastreven van macht en zakelijke belangen zo'n hele zaak naar de bliksem gaat". Penningmeester Eikerbout van het asiel over de afdeling Lei den van de vereniging: „Het gaat hen alleen maar om de eer: 64 bestuursleden in 5 jaar zegt genoeg". Arme beesten.. Arjen Brtekhaiacn

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3