1975 TE KIJK Een foto, die verte dering oproept maar ook de serene blijdschap demon streert van de jonge vrouw die zich de beste kunstrijdster ter wereld heeft ge toond in een slo pend toernooi. Dia ne de Leeuw, Ne derlandse die in Pa ramount (Californië) woont, omhelst haar vriend Lori Kil- lenan die op de eer ste rij van de tribu ne net zo goed met het zweet in de handen heeft geze ten. Tennisster Voor het eerst in de geschiedenis van Wimbledon, het Walhalla van de tennissport, werd een gekleurde „gi gant van het rac ket" kampioen in 's werelds belangrijk ste toernooi. Arthur Ashe, de sympathie ke en mede daar door overal popu laire tennisstèr. Na de veeleisende competitie op Wim- bledons gras de spanning wegdan send met tennisster Billie Jean King, heerseres bij de da mes. Exponenten Cali, trefpunt van de bloem van de zwemwereld. Min of meer met „loden zwemvliezen" aan vaardde de vader landse afvaardiging de verre reis. Bui ten verwachting mengden de dames zich volop in de strijd. Exponenten Edith Brigitha alsof ze het zelf niet gelooft en Wijda Mazereeuw (rechts). Opgestapt Maar weer, ook dit gebeurt. Onenig heid, gebrek aan communicatie, boze woorden en dan het besluit om zich niet meer voor het Ne derlands elftal be schikbaar te stellen. Willy van der Kuij- len en Jan van Be- veren, grootheden van de Nederlandse kampioensploeg PSV, hebben bruusk de voetbal spullen in de sport tassen geduwd en verlaten het KNVB- centrum in Zeist. Om er voorlo pig? niet meer terug te keren. Ze wilden ten hoe bli ren met de ning thuis in de voorre het Europe denkampioe Johan heeft zoju een magisti bal gesccx eerste van treffers die een riant ui de eerste groep 5 gi beste Nederland poule werd|'(35 door de ar' het slotdi Italië. f plaats bij acht was WEL, Ital het motto pagina's een greep dat veel maar ookt bracht op bied. Maar ook dit ge beurt in de turbu lente en van verras singen bol staande sportwereld. Het Nederlands hockey team nog hoog ge noteerd maar niet aan de absolute top. WEE in Mont real waar in de voor-Olympische Spelen de eindstrijd niet werd bereikt, WEE ook in Koeala Loempoer waar in het wereldtoernooi (foto van Pakistaan se aanval met v.l.- n.r. de Nederlan ders Ton Pierik, Ties Kruize en An- drè Bolhuis) minder werd bereikt dan waarop Nederland rekende. Net zo goed En hoe En dan Haag, erkei fighter die lang moest op weer zend suc< bekertoerni jaar was h< De finale wt nend Den Haag hl FC een tant op niveau. En nu toe. Aanv Aad Mansvel al lang de m het hoofd dit gebeurei daarom toi de Cup hoofd dat er van omliep. Gouddelvers In België werd met verbijstering het op treden van het Ne derlandse wielerge- zelschap gadege slagen, dat een gul zige greep deed in de beschikbare me dailles. Zesmaal goud, voor Roy Schuiten, Gaby Minneboo, Hennie Kuiper, André Ge vers, Keetie van Oosten-Hage en Ti neke Fopma die zelf niet besefte dat zij wereldkampioe ne op de weg was geworden. Maar zij was het WEL. In het ten einde lopende „Jaar van de vrouw" fungeert rappe Tineke, de fi nish passerend, als vertegenwoordig ster van al die gouddelvers, plus nog wat tweewiel- atleten die met iets minder kostbaar metaal de glorie van Nederland da nig oppoetsten. Wee, wee WEL, WEL, werd in België geroepen, die Nederlanders toch. WEE, WEE, werd in Mexico City geroepen, die Ne derlander toch. Roy Schuiten, met zijn superlichte speciale fiets, slaagde niet in zijn poging Merckx het werelduurre cord te ontfutselen. Waar ben ik aan be gonnen, lijkt hij te denken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 22