Damascus ontkent politieke omzwaai alstublieft, v.d.wiel BRANDWEER HAD DRUKKE KERST KL Riviera-expres ontspoord bij Lyon: 4 doden r TIJDENS BEZOEK KONING KHALED Nederlandse kerstvierling in Londen goed gezond KERSTVERKEER EIST 9 LEVENS W apenhandelaar achter inbrekers aan BERICHT ADVERTEERDERS INLEVERTIJDEN KIND STERFT NA VUURWERKSPEL Ruim 500 gevangenen in Spanje vrijgelaten £etdóe@ou4a/vit Zaterdag 27 december 1975,66e jaargang no. Welkom DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV, Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj hoofdredacteur: J. J. HallewasChef-redacteur- J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging, tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; kwartaal'36.32; jaar 141,35; losse nummers: 50 cent „Welkom thuis", spelprogram- ma met emigranten op Ned. II om 20.25 uur. Ned. I om 20.00 uur het spel „Niks voor niks" en om 21.50 uur Rubinstein in „De liefde voor het leven". Zondag Ned. I om 20.35 „Van oude mensen" (5), om 21.25 uur Sonj a's avonds. Ned. II om 21.35 uur Kloosterle ven in Zienswijze en om 22.35 uur ballet Adagio Hammerkla- OPKLARINGEN Verspreide opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind krim pend van west naar zuidwest. Maximumtemperaturen onge veer 8 graden. Vooruitzichten voor zondag en maandag:vrij zacht met enige tijd regen. Zondag: zon: 08.48—16.35; maan: 04.04—13.30. Hoogwater Scheven.: 10.57—23.36. Maandag: zon: 08.48—16.35; maan: 05.1914.10. Hoogwater Scheven: 12.13. DEN HAAG (ANP) Brand tijdens de kerstdagen heeft tenminste aan een 34-jarige moeder van drie kinderen in het Groningse Nietap (gemeente Ro den) het leven gekost. Deze brand ontstond vermoe delijk door een lekkende gaskachel in de dependan ce van een pension. Twee mensen raakten er gewond, toen ze uit een raam sprongen. De schade loopt in de tonnen. Ook elders in Nederland moest de brandweer tij dens de kerstdagen uitrukken. Op kerstmorgen waren er in Rotterdam drie branden. Bi] e n ervan, in de De la Reyweg in Rotterdam-Zuid raakte een adjudant van politie zwaar gewond, toen hij brandende benzine over zich heenkreeg. Een man, die eerst zijn eigen huis had aangestoken, gooide de benzine van de trap en stak hem aan, toen de adjudant met twee brandweerlieden de trap op kwam. De adjudant is naar een ziekenhuis gebracht, evenals zijn belager, die later uit een raam sprong. In het zusterhuis van het Dijkzigtziekenhuis in de Maasstad raakte een verpleegster lichtgewond bij een brand, die haar kamer in de as legde. Aan de Grift in de Maasstad brandde de hal, de koffieka mer en het kantoor van een kleuterschool geheel uit. De oorzaken van de laatste twee branden zijn' onbekend De Rotterdamse politie arresteerde voorts een man, die bezig was brand te stichten in de academie voor beeldende kunsten in die stad. Op kerstmorgen ging ook een meubeltoonzaal met een woonhuis in het Gelderse Eerbeek in vlammen op. De oorzaak is onbekend, de schade loopt in de honderdduizenden guldens. In Amsterdam werden vijf Senegalezen licht ge wond bij een brand in een pension voor buitenland se arbeiders, en in Helmond bedroeg de schade na een brand in de gezamenlijke opslagruimte van een Chinees restaurant en een speelgoeddwinkel in een winkelcentrum een half miljoen gulden. Een merkwaardig geval van brand deed zich voor in Lelystad: daar ging een woonhuis tijdens de afwezigheid van de bewoners in vlammen op na zelfontbranding van een televisietoestel. In het Noordhollandse Bergen tenslotte brandde het gebouw van het voormalige hotel Atlantic geheel af. Bij een brand in een familiehotel in Sydney zijn donderdagochtend vroeg 18 mensen omgekomen. Ongeveer 30 gasten werden gewond. Vele van hen moesten met zware brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Tientallen gasten werden in hun kamers door het vuur ingesloten. In de Cana dese stad Montreal werden 80 gezinnen dakloos door een - mogelijk aangestoken - brand in een flatgebouw. Amsterdamse brandweerlieden die tijdens de kerstdagen in ac tie moesten ko men, hadden toch nog tijd ge had hun brand weerauto een wat feestelijk uiterlijk te geven. Koning Hoessein van Jordanië heeft daags voor Kerstmis zijn tweede zoon gekregen. Hier bewonderen koning Hoessein en zijn gemalin hun jongste, die Ali heet. DAMASCUS, (AP/Rtr/UPI) - Het bezoek van koning Khaled van Saoedi-Arabië aan Syrië heeft veel onenigheid in de Arabische wereld blootgelegd. Syrië heeft berichten uit Egypte ontkend dat president Assad het bezoek van Khaled had aangegrepen om een actie te ontkete nen tegen de Syrische communisten, waarbij driehonderd van hen waren aangehouden. De leider van de Syrische communisten is in elk geval naar Praag vertrokken voor een tournee door Oost-Europa. Volgens Syrië heeft Egypte de berichten over de arrestaties gelanceerd om de solidariteitsmissie van koning Khaled te doen mislukken. Voorafgaande aan het bezoek had het Egyptische blad Al Ahram gemeld dat president Sadat van Egypte achter de pogingen van de koning stond om de geschillen Egypte en Syrië over het troepenscheidingsakkoord in de Sina'i bij te leggen. President Assad van Syrië meent evenwel dat men de twist niet kan beslechten, zonder dat Sadat zijn politiek concreet wijzigt. Assad ziet in het Sina'i-akkoord een verraad aan de Syriërs en de Palestijnen, omdat het akkoord het Arabische front uiteen heeft gescheurd. Saoedi-Arabië is van zowel Egypte als Syrië de voornaamste 'geldschieter geweest tijdens de oktoberoorlog van 1973. De koning staat ook bekend als sterk anti-communistisch. Syrië geldt als de voornaamste bondgenoot van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten. Volgens de Egyptische pers zou Syrië nu ook om voedselhulp aan de Verenigde Staten hebben gevraagd. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft gisteren in Damas cus met de koning gesproken over de burgeroorlog in Libanon die ook in de Kerstdagen slachtoffers heeft geëist. De Israëlische minister van defensie Sjimon Peres heeft zich gisteren uitgesproken voor overleg met de Palestijnen. „Wij moeten duidelijk maken dat wij bereid zijn de Palestijnse Arabieren zelfbestuur te geven". Van onze correspon dent Roger Simons LONDEN - De Ne derlandse vierling Marjolein, Charlotte, Bastiaan en Daphne van Dorp, die op eer ste kerstdag geboren is in het koningin Charlotteziekenhuis van Londen, maakt het goed. De vier kerstkindjes hebben van hun verpleeg sters elk een tradi tioneel angelsaksisch rood kousje gekre gen, gevuld met ca deautjes. Ook de moeder, Ma- riette van Dorp (29), voelt zich best. Haar man, Anton van Dorp (34) is een Ne derlandse bankier. Het echtpaar woont in Oxted, een stadje ten zuiden van Lon den. De kerstvierling, die ter wereld gebracht werd door middel van een keizersnede, ligt in couveuses. Marjoleintje is de oudste, nauwelijks twee minuten later werd ze gevolgd door Charlotte. Dan kwam Bastiaan en tenslotte volgde Daphne. De laatste twee hadden in het begin wat last met de ademhaling, maar die moeilijk heid is inmiddels op gelost. De babies zijn erg klein en wegen maximum 3 pond. Mariette van Dorp had een behandeling ondergaan met een vruch tbaarmakend middel. „We hebben zes en een half jaar moeten wachten om kinderen te krijgen", vertelt de gelukkige vade- Zonder de sp dal r handeling h 4e i?:* ?t". Ar r£t> -■/) Anton van ~l~ p wisten al sinds juli dat ze vier kinderen verwacht ten. Begin van de week besloten de dokters er een kerst- vierling van te ma ken. Een woordvoer der van het koningin Charlotteziekenhuis zei na de geboorte: „Het was onze geluk kigste gebeurtenis sinds vele jaren". DRIEBERGEN, (ANP) Volgens de algemene verkeers dienst van de rijkspolitie te Driebergen is er tijdens de Kerstdagen „vrij netjes" gereden. Toch heeft het drukke verkeer op de twee Kerstdagen en de dag ervoor negen mensenlevens geëist. Het ernstigste ongeluk deed zich voor op rijksweg 55 tussen Den Bosch en Oss bij Nuland: daar verloren drie mensen het leven twee vrouwen uit Den Bosch en een jongetje uit Grave, terwijl vijf mensen zwaar en zes licht gewond. Het ongeluk gebeurde toen een auto door de middenberm reed en op een tegenligger botste, waarna nog drie andere wagens op de wrakken inreden. Een 18-jarige student uit Boskoop, Th. Heemelaar, kwam om het leven toen de auto waarin hij - meereed, uit een bocht vloog en tegen een boom reed. De bestuurder raakte zwaar gewond. De 24-jarige C. van der Poll uit Lisserbroek werd woensdagochtend door een achteropkomende auto geschept toen hij even buiten Nieuw Vennep liep. Hij werd dodelijk gewond. Voorts deden zich dodelijke ongelukken voor in Vrouwenparochie, Rotterdam, Tilburg en Gennep. HERENTALS (Belga) Twee Haagse inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag tevergeefs gepoogd een Belgische wapenhandelaar in Geel van een aantal pistolen te beroven. Door het spectaculaire optreden van de wapenhandelaar kon een van de overvallers door de rijkswacht worden ingerekend. De twee verschaften zich toegang tot de zaak van de wapenhande laar doch sloegen, met medeneming van een aantal pistolen, op de vlucht toen de alarminstallatie in werking trad. De wapenhande laar, door het alarm gewekt, sprong in zijn auto en zette de achtervolging in op de twee inbrekers die in een in Den Haag gestolen auto met grote snelheid in de richting van Herentals reden. Het werd een wilde rit - via Herentals en Olen naar Aarschot - tijdens welke de handelaar, die een wapen had meegenomen, tot vijfmaal toe de auto van het tweetal beschoot. In Aarschot kon hij de vluchters klem rijden. Een van hen ontsnapte, doch de ander werd door de wapenhandelaar in bedwang gehouden tot de rijks wacht arriveerde. In de auto van de inbrekers werden de gestolen wapens teruggevonden. [ADVERTENTIE VOOR ONZE In verband wel de Nieuwjaarsweek zijn de voor het aannemen van advertentieopdrachten als volgt gewijzigd: voor de editie van 31 december SLUITING 30 DECEMBER 12.00 UUR voor de editie van 2 januari '76 SLUITING 31 DECEMBER 9.00 UUR Lr De ontspoorde en gekantelde wagons van de Riviéra-expres die met een- snelheid van 120 km per uur uit de rails liep. CHAI,ON-SUR SAONE (AFP/Reuter) Bij een ontsporing van de „Vlaanderen-Rivièra-Expres" in het zuiden van Frankrijk zijn op eerste kerstdag drie Belgen en een Franse vrouw om het leven gekomen. Dertien mensen (10 Fransen, twee Belgen en een Brit) zijn met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Onder de 19 lichtgewonden zijn negen Nederlanders. De expres-trein was woensdagmiddag uit Amsterdam vertrokken naar Brussel, waar meer treinstellen aan de expres werden gekop peld In de trein, met eindbestemming de Italiaanse kustplaats Ventimiglia, zaten ohgeveer 700 reizigers. Het ongeluk gebeurde (mi 3.25 uur, toen de meeste reizigers sliepen. Volgens de Franse spoorwegen is er geen sprake van een menselij ke fout, maar van een mechanische fout in de wissel, mogelijk als gevolg van vorst. De trein ontspoorte bij St. Rémy, 100 km ten noorden van Lyon. Zes rijtuigen raakten van het spoor, en twee zijn op hun kant gevallen. Volgens reddingswerkers zou het aantal slachtoffers veel groter zijn geweest als de wagons niet net op .de kant van liet gangpad waren gevailen. De trein passeerde de wissel met een snelheid van 120 km per uur. HOENSBROEK (ANP) - De zesjarige Lorenzo Lenusi uit Hoensbroek is op eerste Kerstdag in een Heerlens ziekenhuis overleden aan verwondingen, die hij opliep bij het spelen met vuurwerk. Hij had het vuurwerk verbonden met een batterijtje en dat ontplofte in zijn handen. In de dagen tot na de jaarwisseling dient de controle op de verkoop van gevaarlijk vuurwerk geintensiveerd te wor den. Aldus de tweede- kamerleden Tilanus en Van der Mei (beiden CHU) in vragen die zij aan de ministers mevrouw Vorrink van Volksgezondheid en Lubbers van economische zaken hebben gesteld. Gevraagd is om in overleg met de ministers de Gaay Fortman van binnenlandse zaken en Van Agt van justitie desbetreffende maatregelen te nemen. De vragen zijn ingegeven door het bericht, dat een grote partij zeer gevaarlijk vuurwerk uit het buitenland, onder andere uit Hongkong, Nederland zou zijn binnengesmokkeld. ADVERTENTIE] Als u dóórdenkt Leiden Bij v.d. Wiel neust u heerlijk rond. U bekijkt de monturen. U praat over monturen. Over glazen. Over exclusieve modellen. En over neuslengten. En ncusbreedtcn. Met v.d. Wiel. Op die manier kunt u er zeker van zijn, dat u een bril krijgt die past. Bij uw gezicht. En op uw neus. v.d. Wiel weet er het fijne van y ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. MADRID (Rtr.) Bijna de helft van alle politieke gevangenen in Spanje is vrijgelaten op grond van de gedeeltelijke amnestie die koning Juan Carlos vorige maand afkondigde. Dit heeft de Spaanse minister van voorlich ting Adolfo Martin Gamero gis teravond bekendgemaakt. De bewindsman sprak na een lang durige bijeenkomst van het nieuwe kabinet van premier Arias. Ondanks speculaties daarover was door de ministers niet gesproken over een nieuwe en uitgebreidere amnestie-rege ling. Volgens ministër Martin Game ro zijn tot nu toe 528 politieke gevangenen vrijgelaten. De Spaanse oppositie is van me ning dat van de ongeveer 2000 politieke gevangenen tot nu toe slechts 10 procent van de am nestie heeft geprofiteerd. Op Tweede Kerstdag zijn prinses Beatrix, prins Claus, prinses Irene en prins Carlos met hun kinderen vanaf het station van Baarn naar Lech vertrokken voor hun jaarlijkse wintervakantie. Vanuit het coupéraam kijkend, wachten de prinsjes Carlos, Constantijn, Willem-Alexander en Johan Friso het vertrek van de trein af. Volgend jaar verkiezingen in een Vietnam PARIJS (UPI) - Generaal Giap, de Noordvietnamese mi nister van defensie, heeft giste ren in een vraaggesprek voor de Franse televisie gezegd, dat Vietnam thans herenigd is en dat in 1976 democratische alge mene verkiezingen zullen wor den gehouden voor een nationa le vergadering voor heel Viet nam, die het land een centrale regering zal geven. Een „blijm'aker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: ^woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1