1975 TE KIJK k m- Crisis De economische re cessie over de ge hele wereld werd in ons land pijnlijk voelbaar. Bedrijven en fabrieken sloton de poorten, aanvra gen om werktijdver kortingen volgden elkaar steeds snel ler op. Het aantal werklozen steeg on heilspellend. en doorbrak ruim schoots de 200.000. Economen menen de eerste tekenen van herstel te zien. Dat is dan een licht puntje voor het ko mende jaar, maar desondanks klimt het aantal werklo zen ononderbroken door en hebben fi nanciële injecties van de overheid nog geen duidelijk resultaat gehad. Een kogel voor Herrema Ruim een maand lang hebben dr. Tiede Herrema en zijn gezin in angst en spanning moé ten wachten op zijn vrijlating. De direc teur van de Feren- ka-fabriek in het Ierse Limerick was door twee randfigu ren van de IRA ont voerd om de vrijla ting af te dwingen van gevangen zit tende Ierse terroris ten. Met name was het Eddie Callagher te doen om de vrij lating van dr. Rose Dugdale, de moe der van zijn kind, die wegens een enorme schilderij enroof veroordeeld is. De twee kidnap pers hadden na afloop toch bewon dering voor het sterke moreel van Herrema die als aandenken een ko gel kreeg. en twintig do- tientallen ge- Inden. Dat was trieste balans in april moest irden opgemaakt een felle brand r\ boord van het nnebloem-schip rinses Irene", st de zieken-ver- iging De Zonne- Dem maakten ntallen zwaar li- amelijk gehandi- pten een reisje ïgs de Rijn. Bij uien brak de and uit. Driëen- intig mensen nden zich niet tij- j uit de vuurzee dden. •- f v Vrije vaart langs Suez Met een lading vracht voor Israël vaart het Griekse schip Olympos door de straat van Tiran, op weg naar het Suezkanaal. Het duidt op twee be langrijke ontwikke lingen: ten eerste de verdergaande ontspanning tussen Egypte en Israël, nog eens geaccen tueerd in het twee de Sinai-akkoord. waarbij Israël bezet te gebieden prijs gaf in ruil voor ga ranties van Egypti sche kant; op de tweede plaats, me de als gevolg van de ontspanning, de heropening van het Suezkanaal die nieuwe mogelijkhe den biedt voor de wereldscheepvaart. Mokum 700 Feest was het dit jaar in Amsterdam. Mokum bestond 700 jaar en Neder land zou het weten. Een uitgebreide en indrukwekkende zeilvloot passeerde het IJ en trok dui zenden toeschou wers. In evenveel belangstelling - mocht de grote ma nifestatie in de RAI zich verheugen. Maar aan ieder feest komt een einde. Voor de ge meentereiniging moest het echter nog beginnen Marine protesteert Bezuinigingen op defensie en vooral op de marine zijn voor het volgende jaar aangekondigd. Dit en het vroegtij dig uit de vaart ne men van het vlag- geschip De Zeven Provinciën heeft de marinemensen zo zeer verontrust dat zij naar Amsterdam stroomden voor een massaal protest in de RAI, onder het motto: „Uw veilig heid vergeet het maar". Vele wegen naar Rome Het Heilig Jaar toonde dit keer op nieuw dat vele we gen naar Rome lei den. Men kwam met honderdduizen den uit de gehele wereld, niet zozeer als toerist dan wel als pelgrim: zuinig heid en economi sche malaise maak te dat parken en plantsoenen veran derden in eetgele- genheden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19