Als het succes voorbij is, laten ze je vallen als een baksteen" „Keessie gelukkig in Noorwegen Trainer van de harde lijn bij Zweedse ploeg KRIS TIANSAND Kees Verkerk, die in de jaren -zestig hele families aan de beeldbuis kluisterde, woont met echtgenote Sally en de achttien maanden oude zoon Cornelis in de lommerrijke heuvels langs het fjord van Kristiansand. Hoewel hij er in de serene rust zeer gelukkig is, laat de schaatssport hem niet los. Vier maanden is Kees Verkerk nu alweer coach van de Zweedse schaatsbond en binnenkort, tijdens de eerste internationale ontmoetingen, zal moeten blijken of de legendarische tijden van rijders als Nilsson, Höglin en Claeson weer in aantocht zijn. Het vertrouwen van de Skandinavische achterban in hem is groot O s Kristiansand Het huis is uit zonderlijk mooi. De voorgevel met enorme karrewielen als wandversiering, vormt een combinatie van steen en donket getint hout. Het terras biedt een onvergetelijk uitzicht over het naburige fjord, trefpunt van serene rust. Van binnen lijkt het fraaie landhuis zo mo gelijk nog indrukwekkender. De woonkamer, met de talrijke schaatstrofeeën op een in het oog lopende plaats, is riant in gericht en het valt op dat een tweede kinderkamer ook al ge heel in orde is gebracht. Kees Verkerk, die hier met echt genote Sally en achttien maan den oude zoon Cornelis woont, heeft zelf veel aan de bouw van het kapitale pand gedaan. Op zijn eigen slimme wijze struinde hij allerlei firma's van bouwma terialen in en rond het Zuid- noorse havenstadje Kristian sand af om via zijn schaatsrepu- tatie flinke kortingen te bedin gen. Zelfs de staven dynamiet, die de rotsen nog moesten splij ten, kostten hem bijna niets. Toen alles klaar was, ontvingen alle participanten een persoon lijke uitnodiging. Zijn nog steeds overweldigende populari teit bleek toen weer: ruim drie duizend Noren bezochten de re ceptie. Pas daarna legde Kees Verkerk zijn sneeuwwitte vloer bedekking, die hem constant het gevoel moet geven dat hij thuis over het ijs danst. Gelukkig Kees Verkerk is opvallend ge lukkig in Noorwegen. Vooral kleine Cornelis, zijn zoon, speelt een belangrijke rol in zijn leven. Sally: „Als Kees ook maar even tijd heeft ligt hij op de grond te rollen met hem". De vader beaamt dat. Het valt hem in de zomer vaak moeilijk, als hij op de camping van zijn schoonvader werkt, zijn zoon achter te laten bij een oppas, omdat echtgenote Sally ook haar krachten aan het bedrijf van vader moet geven. Kees Verkerk fungeert daaijn vaak als „manusje van alles". Overdag houdt hij de kinderen van de kampeerders bezig met spelletjes, deelt handtekeningen uit en vaart op het fjord, 's Avonds kruipt hij achter het orgel om de gasten in het res taurant van de camping aange naam bezig te houden. Iedereen in deze omgeving beseft dat er nog heel wat vakantiegangers naar de camping komen om Verkerk te zien, het schaatsfe- nomeen van de jaren eind zes tig. Naast vele Noren ontvangt Kees Verkerk per seizoen meer dan tienduizend Nederlanders. Voor hem natuurlijk plezierig, want hij blijft op deze manier toch betrokken bij het dagelijk se gebeuren in Nederland. Deze winter voor het eerst heeft de kleine man uit Puttershoek een vast omlijnde job als schaatscoach van Zweden. Hij straalt van geluk en ambitie. Tijdens de lange, hete zomer van 1975 maakte hij kennis met de rijders, die hij binnenkort op de internationale schaatspiste aflevert Verkerk lacht bij de herinnering aan zijn eerste erva ring. Hij zette de .heren" uit de selectie direct voor het blok: Werken of naar huisgaan. De nieuwe leider van de Zweden had zijn visitekaartje afgegeven en dat werd door iedereen be grepen. Kees Verkerk gelooft er nu goed aan gedaan te hebben zo cru te handelen. Na de eerste trainingsdagen, die de Zweden in de cabines op de camping van zijn schoonvader door brachten, was het effect van de harde lijn al merkbaar. Kees Verkerk, tevreden: „Toen ze klaar waren zeiden zij alleen maar: We hebben nooit geweten dat je in de zomer ook zo hard moet werken om tijdens het sei zoen wat te bereiken. Ze waren helemaal kapot". Zijn selectie raakte overtuigd en kwam in de ban van de motivatie. „Ik wilde de Zweedse schaatselite bewust maken, iedereen moet weten waar hij mee bezig is. Dat was in mijn actieve tijd een'van mijn sterkste punten. Ik realiseerde me altijd waar ik aan werkte, waar ik voor vocht Zelfs in het café achter de tap concentreer de ik mij op de sport. Zo in de trant van twee minuten op het ene been staan en dan twee minuten op het andere. Kijk, je kan je helemaal suf trainen maar als je nooit nadenkt over het nut van een bepaalde oefe ning die je doet, kom je er nooit. Je mist het effect omdat de hersenen niet weten, waarom je je lichaam afpeigert". Deel twee van zijn keiharde aanpak vormt het bevorderen van het zelfver trouwen. Lachend zegt hij hier over: „In onze goeie jaren wa ren de tegenstanders meestal al verslagen, direct na aankomst op de baan. De Russen, Zweden en Noren gingen vanaf de tribu nes al naar onze trainingen zit ten gapen. Je hoorde bij wijze van spreken overal fluisteren: de Oranje-brigade is er weer. Wij, op onze beurt, maakten er dan een aparte show van om de tegenstander alvast bij voorbaat te imponeren. Dat zal de Zweed se selectie dit seizoen persé niet overkomen. Mijn rijders moeten de baan opstappen met het idee van: Hier ben ik en probeer me maar te verslaan. Kijk, met zo'n benadering voorkom je dat zij een groot toernooi al met een achterstand beginnen". Veteraan Alle hoop van de Zweden is voorlopig nog gevestigd op vete raan Oer jan Sandler. Op hem wil Kees Verkerk op de Olympi sche winterspelen in Innsbruck mikken. Zes min of meer talent volle knapen completeren de se lectie. Kees Verkerk: „Sandier is altijd tweede man bij de Zwe den geweest. Hij heeft Nilsson, Höglin en Claeson voor zich ge had. Na het stoppen van Clae son met de topsport krijgt Sand ler eindelijk een kans om eens eerste te worden. Als coach heb ik natuurlijk liever dat hij er door een van de jonge knapen wordt afgereden, want dat bete kent dat een trainer goed werk geeft gedaan, maar voor Sand ler zelf wil ik graag dat het komende seizoen de beste uit zijn carrière wordt". Kees Verkerk zit op zijn praat stoel. Het doet hem zichtbaar genoegen weer over schaatsen te kunnen praten. Hij ziet zijn Alle hoop gevestigd op Oerjan Sandler missie bij de Zweden als een proef. „Ik ben er een paar jaar uit geweest maar ik geloof dat ik het eerste seizoen op basis van mijn ervaring een heléboel goede dingen kan doen. Als het me bevalt ga ik door". Zijn de buut als coach begon niettemin met een handicap. Door het overlijden van zijn vader Pleun Verkerk begon de training pas laat in plaats van mei werd het nu juli/augustus. „Ik zat er echt over in voor de jongens. Maar zij bleken het niet erg te vinden. Zij waren gewend laat te beginnen. Aan de zomertraining deden ze an ders niets. Ik sloeg daarvan bij na achterover van verbazing. Als je ziet dat de Nederlanders zoveel jaren achter elkaar suc ces oogsten en je weet dat ze ook zomers keihard trainen dan neem je zoiets toch over. Maar nee hoor, die Zweden bleven alsmaar met het oude stramien doorgaan. Niet te geloven ge woon. Nu vind ik het uiteraard prettig. Het is voor mij een voordeel om ze nu al met een fikse voorsprong, in vergelijking tot andere jaren, van start te laten gaan". Toekomst Kees Verkerk heeft tegen de grote bazen van de Zweedse schaatsbond gezegd dat zij geen wonderen van hem moeten ver wachten. Dat kan (nog) niet. Hij heeft wel laten weten dat hij toekomst ziet voor zijn jonge rijders maar daarvoor is dan tijd en geduld nodig. „Ik moet twee jaar aan een nieuwe Zweedse ploeg kunnen bou wen". Ondertussen rekent Verkerk op een incidenteel succes van Sandler en werpt ook twee jon geren voor de leeuwen op het toernooi om het Europees kam pioenschap heren. Zijn oog zal daarbij vooral op Rusland ge vestigd zijn. Verkerk verwacht een greep naar de absolute macht van dit land. Hij zag namelijk dat Ivanov, die het vo rig jaar in Oslo slechts een frac tie van een seconde verwijderd bleef van het, door Harm Kui pers toen veroverde wereldkam pioenschap, zich perfect de stijl van hem heeft eigen gemaakt. „De Russen hebben in de tien jaar dat ik in de Nederlandse kernploeg zat alles van mij op film vastgelegd. Overal waar ik verscheen zoemden de camera's. Kennelijk hebben zij mijn stijl nu nageaapt In de Russische kranten stond ook, toen mijn benoeming als coach bekend werd, dat de schaatsers uit Zwe den erg gelukkig konden zijn met zo'n trainer, omdat een man met de meest perfecte techniek aller tijden was binnengehaald". Erkenning doet Kees Verkerk nog steeds zichtbaar erg goed. Hij voelt zich diep in zijn hart door Nederland enigszins in de steek gelaten". Met zoveel kunstijsbanen in Nederland moet er voor ons toch ergens wel een job te vinden zijn ge weest. Maar nee, daar hoor je nooit wat van. Eerst liggen ze allemaal aan je voeten en daar na, als het succes voorbij is, laten ze je vallen als een bak steen. Vandaar dat ik nu erg gelukkig ben met mijn kans in Zweden. Dat zal Nederland nog merken ook. Rob van Deursen Op de zijn bekende wijze haalde „koopman" Kees Verkerk alle attributen bij elkaar, nodig voor een fraai bungalow. Het resultaat mag er zijn. Kees Verkerk is gelukkig in Noorwegen. Vooral kleine Cornelis speelt een belangrijke rol in zijn leven. Kees Verkerk in een rol, waarin het Nederlandse publiek hem niet kent: als huisvader.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15