geslaagd Blitz-toernooi WIERSMA'S VOORSPRONG NU AL VIER PUNTEN Eerste prijs Pioneer op Vierde toernooizege voor dames van Idem KWALIFICATIE VOOR EINDSTRIJD Van der Sterren redde het weer Kirkland van Pioneer/Punch „dunkt". Paulides van Mercasol kijkt vol bewondering toe. Van onze basketbalmcdewerker VOORSCHOTEN Dc eerste prijs van het zevende Blitz Kerst- basketbaltoernooi kwam uiteindelijk terecht bij de ploeg, die er de meeste aanspraak op mocht maken. Pioneer/Punch was op volle oorlogssterkte naar Voorschoten gekomen en bleef alle andere deelnemers gemakkelijk de baas. Ook Mercasol, dat verrassend de finale haalde was, zonder zijn vertrokken Amerikanen kansloos tegen de ploeg van bondscoach Bill Sheridan. Punch miste uit zijn competitieteam slechts Jan Sikking en Pieter Scheurwater, maar had een broer van Jim Woudstra, Earl, als gastspeler. Het uitstekend georganiseerde toernooi van Blitz kende slechts één dieptepunt. Dat was het optreden van Kinzo. De sterkste ploeg uit de Nederlandse eredivisie was met „brandhout" gekomen. Enerzijds begrijpelijk, omdat de ploeg dit weekeinde in het sterk bezette toernooi van Buitoni moet spelen, maar aan de andere kant toch weer onbegrijpelijk. Tenslotte wil Theo Kinsbergen zo veel mogelijk reclame maken voor zijn produkt. Voor de vijftienhonderd toeschouwers in de sporthal „De Vliethorst" maakte hij slechts anti-reclame. De limiet werd bereikt, toen bleek, dat hij ook nog eens het geduld niet kon opbrengen om de prijsuitreiking mee te maken. Wat tegenvallend was ook het optreden van het American All Stars team, dat slechts met zes vaste spelers was gekomen, maar werd aangevuld met de in Nederland spelende Fran Laffin, Leo Dorado en Bruce McNealy en door deze ingreep tot een aanvaardbaar geheel kwam. Blitz en Argus waren tevoren natuurlijk al kansloos, maar speelden tegen elkaar om de vijfde en zesde prijs een erg aardige wedstrijd, die door de Hagenaars werd gewonnen met 42-39. Voor het twee klassen lager spelende Blitz geen gek resultaat. De meest aantrek kelijke wedstrijd was zondermeer de partij uit de voorronde tussen dc Amerikanen en Pioneer. Bij die wedstrijd waren er een kleine 2000 toeschouwers, die basketbal van hoog niveau zagen. In feite was dit dé finale, maar beide ploegen zaten in dezelfde poule, zodat Mercasol via de relatief zwakkere A-poule de eindstrijd kon binnenwandelen. Voor die finale maakte Rob Huisman (Mercasol) een mooie kans de topscorersprijs te pakken, maar hij verdween in de laatste wedstrijd van het toernooi met vijf P's naar de bank en zag Kinzo's Tim Parker (geleend van Markt Utrecht) met die prijs verdwijnen. Hij kon hem overigens niet in ontvangst nemen, omdat hij met dc ploeg al was vertrokken Poule A: Blitz—Mercasol 29-36 (9-16), Kinzo—Mercasol 27-45 (17-19) en Blitz-Kinzo 36-39 (14-16). Poule B: Argus—Pioneer 16-38 (8-18), Argus—Am. All Stars 19-47 (4-19) en Pioneer—ASD 48-40 (28-26). Finalewedstrijden: om de vijfde en zesde plaats: Blitz—Argus 39-42 (21-24), om de derde en vierde plaats: AAS—Kinzo 86-56 (41-24) en om de eerste en tweede plaats: Pioneer—Mercasol 59-48 (31-20). Eindstand: 1. Pioneer/Punch 2. Mercasol/Leiden 3. American All Stars 4 Kinzo 5. Argus 6. Blitz Topscorers: 1 Tim Parker (Kinzo), 2. Fran Laffin (AAS) en 3. Leo Dorado (AAS). Sass». "om ÜL - Op Tweede Kerstdag is vanuit de haven van Sydney de grote traditionele zeilrace naar Hobart 630 Engelse mijlen over de oceaan van start gegaan, Een duidelijk overzicht van de recorddeelname: 102 jachten geeft deze foto. INTERNATIONAAL ICERST-ZAALHANDBAL (Van onze handbalmedewerker) UTRECHT Gisteren organi seerde de kring Utrecht van het Nederlands Handbalverbond voor de 21e maal een interna tionaal Kerst-zaalhandbaltoer- nooi. Bij de heren was het deel nemersveld sterker dan bij de dames, maar dat kwam doordat een Poolse ploeg geen uitreisvi sum had gekregen, Nu bestond het deelnemersveld uit Idem Hellas, Mora-Swift, het Hon gaarse G.S.E. uit Boedapest, SW/H.M.S., BDC en Attila. Als heren-ploegen kwamen in het veld: Duyvestein Wintersport Hermes, Honved (ook uit Boe dapest), U.D., Spojnia uit Gdansk (Polen), Attila en Hol leman S.V. Duyvestein Wintersport Hermes, vorig jaar derde op het toernooi, werd al verrassend in de voor ronden uitgeschakeld. De le klasser U.D. presteerde het van het ongeïnteresseerde Hermes te winnen. In de rust stond het 3—3. Na de hervatting kwam Duyvestein met 3—5 achter, hoofdzakelijk omdat het stond te slapen en totaal ongemoti veerd was. Via 4—6 kwam Duy vestein weer terug naar 6—6, maar vooral verdedigend had men de ogen nog niet uitgewre ven. U.D. kwam weer voor (6—7) en Duyvestein had nog één minuut om het goed te ma ken. Toen Arie Pottuyt de ge lijkmaker kon scoren door een strafworp, maar deze niet be nutte, was de eerste nederlaag een feit. Zoals coach Dick Stam het in de wandelgangen noem de, zal een teveel aan konijn en goede wijn wel aan het verlies debet zijn. De verwachting dat het de tweede wedstrijd tegen Honved beter zou gaan is in het geheel niet uitgekomen. Integen deel, Duyvestein verloor met 104. Nu moet wel gezegd wor den, dat de handbalshow die Honved de uitverkochte Catha- rijnehal voorschotelde ook niet mis was. Behalve de individuele kwaliteiten van de Hongaren was juist het teamwork rondom, maar vooral boven de cirkel, optimaal. Zonder bal opsprin gende en instartende cirkelspe- AMSTERDAM Na de zevende en achtste ronde in de grootmeestergroep van het suikerdamtoernooi in Amster dam gaat Harm Wiersma met vier pun ten voorsprong alleen aan de leiding. N'Diaye, die op drie punten achterstand volgde, verloor de dag voor Kerstmis kansloos van Bassirou Ba, die zijn te genstander min of meer wegspeelde. Wiersma versloeg in deze ronde Baba Sy na een gelijkopgaande partij, die in een zeven om zeven positie door de Nederlandse kampioen in winst werd omgezet. Koeperman had voordeel te gen Michel, die in een vier om twee eindspel moest capituleren. Tweede Kerstdag kon niemand van het achtervolgende groepje een punt inlo pen, hoewel Wiersma remise speelde. Hermelink kon zijn moeilijkheden tegen Wiersma nog net zonder schijfverlies oplossen. In het resterende spel viel er voor Wiersma weinig meer te bereiken, ook al omdat Hermelink positioneel goed afwikkelde. Koeperman wist voor deel uit een klassieke partij in een eindspel met enkele stukken meer be reiken. Maar N'Diaye zag de remisemo gelijkheid direct en forceerde een pun- tendeling. De Ruiter was al vroeg een stuk achter geraakt, maar zag toch kans een eind spel te bereiken dat Bassirou Ba niet kon winnen. Babay Sy tegen Nimbi was een gelijkopgaande strijd met remise als slot. Twee winstpartijen konen wor den aangetekend. Smith veroverde al vrij spoedig een stuk en Michel kreeg geen kans meer op herstel. Bronstring en Agafonov hebben er zonder meer een spektakelstuk van gemaakt en trok ken dan ook de meeste toeschouwers. Vast staat dat Bronstring op het laatste moment de remise miste. De strijd om het jeugdwereldkampioen schap is bijzonder spannend. Na de woensdag gespeelde zesde ronde ging de 17-jarige Geert van Aalten met een punt voorsprong op de even oude Toine Brouwers aan de leiding. De Russische jeugdspeler Letsinski volgde op twee punten. Van Aalten versloeg toen jeugd wereldkampioen Robillard, Brouwers won van Guinard en de 17-jarige Rob Schippers hield Letsjinski op remise. In de gisteren gespeelde zevende ronde heeft Van Aalten zijn kansen op de jeugdwereldtitel aanmerkelijk zien slin ken. Hij bezat een goede positie tegen Letsjinski toen tijdnood hem dwong snel te spelen. In deze fase miste hij de juiste voortzetting en scherp spelend kon de Rus de winst naar zich toe trekken. Letsjinski nestelde zich met deze overwinning op een gedeelde eer ste plaats. Brouwers heeft in grote tijdnood nog geprobeerd zijn voordelig eindspel te winnen, maar Andrejev maakte geen fouten. Van Aalten, Brouwers en Lets jinski gaan nu samen aan de leiding, op een punt gevolgd door Andrejev. Brouwers ontmoet nog Robillard en Letsjinski. De Rus komt voorts nog uit tegen Zedlacek en Van Aalten speelt tegen Reimann en Quinard. Hier heeft Andrejev nog alle kans. In de strijd om het wereldkampioen schap dames wacht men nog steeds op de eerste remise. Opnieuw kwamen al len partijen tot een beslissing. Wereld kampioene Michailovskaja, die alleen nog concurrentie heeft van haar landge note Travina, merkte op dat de spelers in de grootmeestergroep maar eens bij de dames moesten kijken om te zien hoe er gewonnen moet worden. GROOTMEESTERGROEP: ZEVENDE RONDE: Smith (VST)— Bronstring (Ned) 1-1; Michel: Hai-Koe- perman (Rus) 0-2; N'D'Aye (Mal)—Bas sirou Ba (Sen) 0-2; De Ruiter (Ned)- Hermelink (Ned) 1-1; Wiersma (Ned Baba Sy (Sen) 2-0; Nimbi (Con—Agafo nov (Rus) 1-1; ACHTSTE RONDE: Bronstring-Agafo- nov 0-2; Baba Sy-Nimbi 1-1; Hermelink- Wiersma 1-1; Bassirou Ba—De Ruiter 1-1; Koeperman—N'Diaye 1-1; Smith- Michel 2-0. Stand na acht ronden: 1. Wiersma 14 pnt.; 2. Koeperman 10; 3/4. N'Diaye en Smith 9; 5/7. Baba Sy, Hermelink en De Ruiter 8; 8/10. Agafonov, Nimbi en Bas sirou ba 7; 11. Bronstring 6; 12. Michel 3. WERELDKAMPIOENSCHAP JEUGD: ZESDE RONDE: Van Aalten (Ned-Ro- billard (Hai 2-0; Sedlacek (Tsj)—Andre jev (Rus) 0-2; Brouwers (Ned—Guinard (Fra) 2-0; Martens (Bel)—Reimann (Oost) 2-0; Letsjinski (Rus)—Schippers (Ned) 1-1; ZEVENDE RONDE: Robülard—Sedla cek 2-0; Andrejev—Brouwers 1-1; Gui nard—Martens 2-0; Schippers—Rei mann 2-0; Van Aalten-Letsjinski 0-2; Stand na zeven ronden: 1/3 Van Aalten, Brouwers en Letsjinski 11 pnt., 4. An drejev 10; 5/6. Schippers en Robillard 8; 7. Guinard 5; 8. Sedlacek 4; 9. Mar tens 2; 10. Reimann 0. ZESDE ronde WK DAMES: Geurts (Ne- d)Claes (Bel) 2-0; Heitmeier (Ned Barras (Fra) 0-2; Graas (Ned—Michai lovskaja (Rus) 0-2; Nizic (Joe)—Travina (Rus) 0-2; Reimann (Oost)—Kaderabeko- va (Tsj) 2-0. ZEVENDE RONDE: Claes-Heitmeier 0-2; Barras—Graas 0-2; Michailovska ja—Nizic 2-0; Kaderabekova—Travina 0-2; Geurts—Reimann 2-0. Stand na zeven ronden: 1. Michailovs kaja 14 pnt., 2. Travina 12; 3/4. Geurts en Graas 10; 5. Heitmeier 10; 6. Barras 6; 7/8. Claes en Nizic 4; 9. Reimann 2. Harm Wiersma is een en al concentratie. Zijn voor sprong op de concurrenten wordt steeds groster. Jean Pierre Coopman (zie foto) zal niet met instemming van de Europese boksunie aan zijn titelgevecht tegen Mohammed Ali beginnen. Het afgelopen Kerst weekeinde heeft een woordvoerder van de EBU zich nadrukkelijk van een eventuele titelmatch gedistantieerd. Wat de gevolgen van deze demonstratieve bekendmaking zijn moet in de komende dagen nog blijken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GRONINGEN Evenals vorig jaar heeft Paul van der Sterren zich geplaatst voor de eindstrijd om de Europese jeugdtitel bij het schaken. In Groningen deelde jiij in de zesde ronde het punt met de Rus Kochiev, die daardoor ook zeker werd van een finale plaats. In de zevende ronde werd de partij tussen de Noor Trolldalen en Van der Sterren afgebroken. De Noor staat gunstiger en heeft goede winstkansen. Wint de Noor deze partij, dan eindigt Kochiev op de eerste plaats in deze kwalificatieronde, want de Rus won in de zevende ronde van de Tsjech Ftacnik, die daardoor uitgeschakeld werd voor de eindstrijd. Naast Kochiev en Van der Sterren heeft ook de Bulgaar Inkiov zich definitief voor de finale-poule geplaatst Voor de Britten Speelman en Littlewoord, Bernstein (ISR), Popovic (Joe), Pablo (SPA) en Olafsson (IJ- SL) is klassering voor de eindstrijd nog niet zeker. Dat hangt af van de Zwitser Silber- ring en de Pool Twardon, die hun partij afgebroken hebben en in tweede zitting moe ten uitmaken wie aan het langste eind trekt. Bij remise zijn zij uitgeschakeld, wint een van beiden dan komt deze ook op 4 1/2 punten, waardoor dan zeven spelers op gelij ke hoogte komen. Een van hen zal dan moeten afvallen. De tweede Nederlandse deelnemer, Bruno Carlier, heeft zich door een zege op de Westduitser Weidemann ge plaatst voor de b-poule. Uitslagen: Zesde ronde: Van der Sterren Kochiev 1/2-1/2, Popovic Inkiov 1/2-1/2, Olafsson Speelman 1 /- 1/2, Bernstein Littlewood 1/2-1/2, Ftacnik Twardon 1-0, Trolldalen Binham 1-0, Muir Pablo 1/2-1/2, Kristensen Foisor 1/2-1/2, Oeney Silberring 0-1, Weidemann Trabattoni 0-1, Schussler Carlier 1/2- 1/2, Trevelyan Orr 1/2-1/2, Durr Azzo- pardi 1-0, Santos Aygousti 1-0, Roos Tonoli 1-0, Triller Hessenbruch 1/2-J/2. Zevende ronde: Trolldalen Van der Sterren 1-0, Kochiev Ftacnik 1-0, Inkiov Olafsson 1/2-1/2, Popovic Bernstein 1/2-1/2, Speelman Littlewood 1/2-1/2, Pablo Trabattoni 1-0, Silberring Twardon 1/2-1/2, Binham Kristensen 1/2-1/2, Foisor Muir 1-0, Oeney Roos 1-0, Carlier Weidemann 1-0, Schussler Santos 1/2-1/2, Azzopardi Trevelyan 0-1, Orr Durr 1/2-1/2, Aygousti Triller afg., Tonoli Hessenbruch 0-1. Stand na zeven ronden Zwitsers systeem: 1. Kochiev (Rusl) 5 1/2, 2. Van der Sterren, Inkiov, Trolldalen, 5. Speelman, Littlewood, Bernstein, Popovic, Pablo eii Olafsson. 11/12. Foisor (Roem) 4, Ftacnik (Tsj. sl) 13/14. Silberring (Zwits) 3 1/2 1, Twardon (Polen) 15/19. Kristensen (Den) Binham (Fin), Tra battoni (It) 3 1/2, Carlier (Ned), Oeney (Turk) 20/21. Muir (Schotl) 3, Trevelyan (Wales) 22/23. Schussler (Zweden) 2 1/2 1, Santos (Port) 24/27. Weidemann (W. did) 2 1/2, Roos (Frank), Orr (Ierl), Durr (Oost) 28. Azzopardi (Malta) 2 29/31. Tonoli (Belg), Aygousti (Cyprus) 1 1/2 1, Triller (Monaco) 32. Hessenbruch (Lux) 1/2 1 tlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Iers speelden de bal lustig boven de cirkel rond, zonder dat één speler de grond raakte. Was de bal dan langs vier spelers ge gaan, dan knalde de laatste kei hard in. Dit alles natuurlijk on der grote hilariteit van het pu bliek. Duyvestein werd wegge speeld en kon zich na het verlies tegen U.D. ook niet rehabilite ren. Pas in de laatste wedstrijd om de 5e en 6e plaats tegen Holleman S.V. lukte het. De juiste instelling leek terug te zijn en Holleman moest met 105 het ontjerspit delven. Beter Voor de dames van Idem Hellas is 2e Kerstdag beter verlopen. Zij stootten door tot de finale waarin zij voor de vierde maal aan het einde van een Neder lands zaalhandbaltoemooi te genover Mora-Swift kwam te staan. Evenals de voorgaande keren zou Idem met de eer gaan strijken, maar daarvoor moest eerst een langdurig programma worden afgewerkt. Eerst kwam het thuisspelende H.M.S. tegen over Idem te staan. Na een wat aftastend begin bereikte de Hellas-ploeg een 3—1 ruststand in haar voordeel. Daarna liep Idem via 5—1 en 8—2 naar een 8—3 overwinning. De volgende wedstrijd was tegen het Hon gaarse G.S.E., wat met 9—5 van HMS had gewonnen. Idem be gon verrassend sterk en liep uit naar 4—1. Na rust maakte Mie- ke Pottuyt er 5—1 van, maar toen kwamen de Hongaarsen sterk terug. Middels twee spel- doelpunten en twee strafwor- pen werd het 5—5. Maar verder zou G.S.E. niet komen, want eerst vuurde Hannie de Kok een kogel af, daarna kwam El len de Jong aan de cirkel twee maal in de gelegenheid om te scoren en in de laatste minuut maakte Mieke Pottuyt er nog door een strafworp 9—5 van. In de kruisfinale tegen Attila (na Mora-Swift tweede in de andere poule). Ook deze wedstrijd ver liep voor Idem voorspoedig want via de ruststand 4—2 werd een 10—4 overwinning ge boekt. Vier uur later, om acht uur 's avonds, was de finale tegen Mo ra-Swift. De Catharijnehal was inmiddels uitverkocht voor de finales. Idem nam al snel de leiding door doelpunten van Hannie de Kok en Mieke Pot tuyt. Nel Martens maakte met een laag schot het eerste doel punt voor Mora. Ellen de Jong bracht vanaf de cirkel Idem zeer knap verder aan de leiding (4—1). Annie Slangen benutte een strafworp voor Mora en El len de Jong schoot voor de der de maal raak: 5—3, wat tevens- de ruststand was. Na het wisse len van speelhelft leek het scheidsrechterlijk duo Mora wat te willen helpen, want behalve dat diverse Haagse aanvallen om onbegrijpelijke redenen werden afgefloten, werden Mo ra-Swift ook nog drie strafwor- pen toegekend, en dat voor si tuaties, waar ze Idem werden onthouden. Maar scheidsrech ters hebben altijd gelijk en zo kwam Mora op 6—6. Via 7—7 werd het zelfs 8—9 voor Mora- Swift. Zelfs het publiek begon massaal op de beslissingen van de scheidsrechters te reageren, maar via 9—9 werd uiteindelijk de eindstand op 10—10 bepaald Er werd met twee maal drie minuten verlengd, maar geen van beide ploegen kom tot sco ren komen. Om toch tot een overwinnaar te komen werd op nieuw begonnen, nu om het win nende doelpunt. Een wat zon derlinge regel, maar na twee aanvallen van Mora te hebben gekeerd, was het Maja van Ka pel die gretig gebruik maakte van een levensgroot gat wat El len de Jong aan de cirkel kreeerde: 11—10. De finale bij de heren .ging tus sen Honved en Spojnia, twee buitenlandse ploegen dus. Toch is het een uiterst sfeervolle eind strijd geworden waarin het Poolse Spojnia aan het langste eind trok. Dat alles onder uitste kende leiding van scheidsrech ters van de Ham en Houtbra- ken. De Polen stonden bij rust met 5—8 achter, maar wisten de eindstand op 15—13 in hun voordeel te bepalen. ZATERDAG 27 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13