Nieuwe alcoholtest brengt licht in alcoholcontrole Opstand militairen en politie in Mozambique Noord-Zuid gesprek wordt voortgezet 642e Staatsloterij. 3e trekking 17dec. 1975 Ccidóc Sowo/nt DOODSLAG OP TANTE LEIDT TOT T.B.R. VERTROUWEN IN WETH. VAN DUIJN OPGEZEGD Lasten verlichting tuinbouw VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ROTTERDAM (ANP) De Rijswijkse firma Rotscheid wil een nieuwe alcoholtester op de markt brengen. Het is een elektronisch apparaat dat de reactiesnelheid van de automobilist test door middel van een knipperend lampje. De elektronische tester, ontwikkeld door het Zwitserse bedrijf Bi viator, berust op het princi pe, dat een mens, mits in normale conditie, altijd met dezelfde snelheid reageert op een bepaalde prikkel van de zintuigen. In dit geval bestaat die prikkel uit een lichtje. Wanneer men nu vaststelt bij welke frequentie (aantal knipperingen per tijdseenheid) iemand het aan- en uitgaan ziet, dan kan dat vergeleken worden met de waarne mingssnelheid van de proefpersoon wanneer hij vermoeid, slaperig of onder invloed van alcohol is. De reactiesnelheid zal dan minder zijn. Het apparaat kan in een personenauto of vrachtwagen onder het dashboard gemonteerd worden. Wil de automobilist wegrijden dan moet hij eerst de test afleggen. Hij stopt een plastic kaartje waarop zijn normale reactiesnelheid staat, in het apparaat, wacht tot het lichtje gaat knipperen en moet dan zo snel mogelijk op een knop drukken. Wanneer de automobilist dan met zijn normale snelheid gereageerd heeft, gaat er een groen lichtje branden en kan de auto gestart worden. Zo niet. dan blijft het contactslot geblokkeerd. Mogelijkheden tot traude zijn niet groot. Op de knop drukken wanneer het lichtje nog niet knippert heeft geen zin. Tevens is het nutteloos om bij het vaststellen van de basissnelheid opzettelijk traag te reageren, want het is onmogelijk diezelfde traagheid een volgende keer te reproduceren en het apparaat staat slechts een kleine tolerantie naar boven en beneden toe. De firma Rotscheid zou graag zien dat de overheid de tester verplicht stelde voor alle bestuurders van motorvoertuigen en heeft daartoe een voorstel gedaan aan de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Mocht de overheid niet overgaan tothet verplicht stellen van het apparaat, dan zal Rotscheid ervoor pleiten om de politie met een dergelijk apparaat uit te rusten. een kokertje kijken. Zo gauw het lichtje knippert: knop BETOGERS SLAAGS IN SPANJE MADRID Aanhangers van de rechtse beweging „Christus Ko ning" en linkse betogers zijn gisteren met elkaar in Madrid slaags geraakt. De botsing deed zich voor toen de linkse betogers demonstreer den voor vrijlating van alle poli tieke gevangenen. De betoging was georganiseerd door linkse groeperingen, die de minister van binnenlandse za ken tevoren er van op de hoogte hadden gesteld dat zij een peti tie op het ministerie van justitie wilden overhandigen waarin om een uitgebreidere amnestie werd gevraagd. De minister had geen bezwaar tegen de betoging gemaakt op voorwaarde dat zij ordelijk zou verlopen. De Spaanse minister van justi tie, Antonio Garrigues, heeft gisteren gezegd dat „Spanje een vreedzame gedaanteverwisse ling" ondergaat na de dood van Franco. Hij meende dat er geen orde of vrijheid kan bestaan zonder gerechtigheid. Acht ton meer subsidie voor ,,De Hoop" Den Haag (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteravond de subsidie voor het hospitaalp- kerkschip De Hoop met 800.000 verhoogd tot 1,8 miljoen. Minister Van der Stee (land bouw en visserij) had de verho ging ontraden. Hij vindt dat de vissersschepen zo snel zijn ge worden dat De Hoop zijn func tie heeft verloren. Om die reden had hij de subsidie in 1976 voor De Hoop teruggebracht van 1,8 miljoen tot 1 miljoen. De Kamer besloot gisteren met al gemene stemmen deze verlaging ongedaan te maken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllli Madame Tussaud heeft in Amster dam een scene ge bouwd waar het publiek kan zien hoe een wassen beeld wordt ver vaardigd. Pierre Jansen bracht gis teren bezoek aan de scene om als eerste zijn wassen beeld te bekijken, dat onderdeel van de „werkplaats" is. Om vergissingen te voorkomen: Pierre Jansen in levende lijve is de tweede figuur van rechts. Hij is in gesprek met beeldhouwster Jana Fraser. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll PARIJS (ANP/AP) De Noord—Zuid conferentie in Parijs is vannacht afgesloten met een compromisverklaring die erop neerkomt dat de on derhandelingen in februari 1976 in vier werkcommissies worden voortgezet. Over de preciese taakomschrijving voor deze commissies wordt in januari vergaderd tussen de co-presidenten van de nu afgelopen conferentie en de voorzitters van de commis sies. Daarmee is het oorspron kelijke voorstel van de Alge rijnse minister Bouteflika als de enig haalbare oplossing aanvaard. Overigens worden aan het compromisvoorstel door de verschillende partijen op de conferentie: de industrielan den, de ontwikkelingslanden en de olieproducerende lan den, verschillende interpreta ties gegeven, hetgeen erop wijst dat in januari nieuwe problemen zijn te verwachten. De vier commissies zullen zich globaal bezig gaan houden met problemen op het gebied van de energie, de grondstof fen, de ontwikkeling en de fi nanciën. Op de meeste van deze gebieden zijn de tegen stellingen tijdens de conferen tie levensgroot gebleken, met name over de aanpassing van de olieprijs aan de inflatie in de industrielanden, evenals die van de prijs van grondstoffen. RECTIFICATIE In de publicatie in ons blad d.d. donderdag 18 december 1975 is in de prijzenopgave van f 2000,- t/m 100,- een fout geslopen. De juiste opgave dient te luiden t 2.000 op alle nummers eindigende op: 1713 f 1.000 op alle nummers eindigende op: 869 400 op alle nummers eindigende op: 846 f 200 op alle nummers eindigende op: 961 f 100 op alle nummers eindigende op: 80 Steun voor strijd tegen iepziekte .DEN HAAG - (ANP) - Staats bosbeheer gaat de strijd tegen de iepziekte geldelijk ondersteu nen. Bij beschikking van minis ter Van der Stee van Landbouw en Visserij is dit geregeld. Een bijdrage van maximaal honderd procent kan wordert gegeven in de kosten van het vellen van door de ziekte aange taste iepen. Hetzelfde geldt voor de kosten van het onschadelijk maken van besmet materiaal en van broedplaatsen van de ziek teverwekkers: de grote en de kleine iepespintkever. Dit alles als de genoemde karweitjes in 1975 en 1976 zijn of worden verricht. JOHANNESBURG Rege ringsgetrouwe troepen en para militaire eenheden hebben gis teren voor de tweede achtereen volgende dag gevechten gele verd met rebellerende soldaten en politiemannen in Lourenco Marques, de hoofdstad van Mo zambique. Aan beide kanten zijn veel doden en gewonden gevallen. De gevechten braken woensdag middag uit toen ongeveer 400 militairen en politiemannen in opstand kwamen en aanslagen pleegden op belangrijke instal laties in het centrum van Lou renco Marques, waaronder het stadhuis, een radiostation en een kracht -station. De vuurge vechten verspreiden zich later tot in de arme buitenwijken van de stad. Aangenomen wordt dat de muiters in opstand zijn geko men tegen de zuiveringen in hun rangen, uitgevoerd door de regerende Frelimo-partij die zes maanden geleden de macht in Mozambique overnam van Por tugal. Ooggetuigen vertelden dat een groot aantal helikopters is gestationeerd op het vliegveld van Lourenco Marques, dat ver der voor alle vliegverkeer is ge sloten. De verbindingen met de In het leger van Mozambique zijn sinds de onafhankelijkheid grote spanningen opgetreden. Veel van de onbezoldigde guer rillastrijders van het Frelimo wilden na tien jaar oorlog tegen het Portugese koloniale bewind terugkeren naar hun boerderij en. President Samora Machel meende echter dat een leger noodzakelijk bleef. Hij ging er mee akkoord dat het politjeke kader in het leger zou worden betaald, maar schafte, naar Chi nees voorbeeld, alle rangen af. Cubanen aktief in vele landen MEXICO CITY De Cubaanse premier Fedel Castro heeft gis teren bevestigd dat Cubaanse troepen en speciale agenten be trokken zijn geweest bij de in terne aangelegenheden van ver scheidene landen. Castro maak te dit bekend tijdens een rede voering in Havana voor de Cu baanse strijdkrachten die, zoals hij zei, de hen toevertrouwde patriotische en internationale missie zonder aarzeling hebben volbracht. Cubaanse militairen verlenen o.m. steun aan de bevrijdingsbe weging MPLA in Angola. Haarlem (ANP) Onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem gisteren geëist tegen de 44-jarige Haarlemmer C.V. die wordt verdacht van doodslag op zijn tante. Daarnaast wilde de officier de Haarlemmer een gevangenisstraf zien opgelegd van zes maanden met aftrek van voorarrest. Het drama waarvoor de bij zijn tante inwonende man zich moest verantwoorden, voltrok zich op 5 juli van dit jaar. Na bezoeken aan verschillende café's keerde hij die dag tegen twaalf uur 's avonds in het huis van zijn tante terug. Onaangename opmerkingen van de vrouw maakten hem boos. Hij gaf haar enkele klappen op het hoofd, werd nog bozer en wurgde haar vervolgens, aldus zijn later afgelegde bekentenis. De rechtbank doet uitspraak op 30 december. „PRET- STAD" IN AHOY Het Ahoycomplex in Rotterdam is tot nieuwjaarsdag ver anderd in „Pretstad Ahoy", waar behal ve een lunapark ook een circus ver tier zal brengen. Het jonge nijlpaard Rosa van het circus bracht gisteren een bezoek aan een ijs baan in de Maas stad. Jammer ge noeg waren er geen passende schaatsen voor hem te vinden. Bestuursimpasse in Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben het vertrouwen in PPR- wethouder Roel van Duijn opgezegd. Burge meester Samkalden herhaalde vannacht tijdens een wat rumoerige raadsvergadering zijn dreige ment, dat hij zijn ontslag zal aanbieden als Van Duijn nu niet opstapt. Op dringend verzoek van Samkalden zijn alle tractie voorzitters vanmor gen voor beraad bijeen gekomen om te trachten een einde te maken aan de hoofdstedelijke bestuursimpasse. Hoewel de PvdA-fractie in eerder stadium aan het gewest van de PvdA had beloofd bij politieke ontwikkelingen rond Van Duijn de zaak met het gewest te zullen bespreken, besloot de fractie vannacht deze belofte te breken en een motie van wantrouwen tegen Van Duijn aan te kondi gen indien deze niet vrijwillig opstapt. De PvdA- fractie vond het aanblijven van Samkalden be langrijker dan de toezegging aan het gewest, dat niet direct staat te dringen op het heengaan van Van Duijn. De motie van wantrouwen zal dan op de eerstvolgende raadsvergadering, 7 januari, aan de orde komen. Het is niet uitgesloten, dat de ontwikkeling in Amsterdam consequenties zal hebben op de lan delijke politieke samenwerking tussen PvdA en PPR. Premier Den Uyl heeft zijn Amsterdamse partijgenoten dan ook allerminst bedankt toen hij vannacht hoorde van de motie die zij in petto hebben. Teleac zou elitair zijn VOLGENS DE VAKBEWEGING zou Teleac het verkeerde publiek hebben omdat het zich in zijn doen en laten nogal elitair gedraagt Er zou veel zendtijd, dus geld, besteed worden aan groepen die toch al het voorrecht van een goede opleiding hebben genoten artsen, ondernemers, detaillisten. Ook in de sector „vrije onderwer pen" zouden veel zaken worden behandeld, waarvoor kijkers met slechts lagere opleidingen geen of weinig belangstelling hebben filosofie, futurologie om er enkele te noemen. Teleac-voorzitter Sternberg heeft de kritiek ongegrond genoemd; dat is ze niet in zoverre statistisch cijfermateriaal uitwijst dat de kijkers van Teleac vooral bij groepen met middelbaar of hoger onderwijs te vinden zijn. We zouden zelfs willen betogen dat vanaf het moment dat de vakorganisaties die tot dan toe ook duidelijk standsorganisaties geweest waren die laatste taak lieten schieten, er te veel gespeculeerd is op andere mogelijkheden om in die lacune te voorzien. De vraag is alleen of men dit Teleac verwijten mag. VAN HET GELD dat deze televisie-academie „aan een betrekkelijk kleine bevoorrechte groep" besteedt, komt een deel via verrijkte kennis en dus grotere bekwaamheid de hele gemeenschap ten goede. Verder blijkt op allerlei fronten dat mensen met lager onderwijs voor ettelijke zaken relatief weinig belangstelling heb ben: kunst, milieu-sanering, meerzijdige vrijetijdsbesteding. De oplossing van dit probleem moet in de eerste plaats gezocht worden in het basisonderwijs en de contacten tussen school en ouders; al het andere is aanvullend. Er is „iets anders" op komst dat juist voor de achtergebleven groepen van het grootste belang is: de „open school". Terecht heeft het bestuur van de commissie van voorbereiding o.l.v. oud-minister Veringa besloten die open school voorlopig vrijwel geheel te richten op mensen met slechts basisonderwijs. Gaat dit door, laat Teleac dan maar zijn- eigen, ook belangrijke weg blijven bewandelen; een weg die nu ook weer niet zo elitair is als de vakbeweging beweert. Illusies scheppen IN DE STRUCTUURNOTA voor het hoger onderwijs m de toe komst staan wie had anders verwacht goede gedachten Maar ook in deze nota lijken de excellenties die hun handtekening eronder gezet hebben soms weer op magiërs die het eenvoudige volk adviseren sterren van de hemel te gaan plukken. Anders gezegd; de excellenties doen dan niet anders dan illusies scheppen. We doelen op de paragraaf waarin verteld wordt dat de ministers en staatssecretarissen postief staan tegenover de toenemende vraag naar hoger onderwijs; iedereen die daar geschikt voor is en erom vraagt zouden ze een gelijke kans willen geven om aan het hoger onderwijs deel te nemen. Maar... en dan komt het; de vraag mag niet tot financiële onmogelijkheden leiden en er mogen geen grote spanningen op de arbeidsmarkt door ontstaan. En op grond van die allesbehalve bijkomstige voorwaarden blijkt in de praktijk keer op keer dat in het evangelie van de gelijke kansen bij het onderwijs een bedenkelijk aantal apocrieve hoofd stukken zitten. In de nieuwe nota wordt een interessante poging gedaan het hoger onderwijs minder op vakspecialisaties te richten en meer op een structuur waarbij de studenten in algemene zin gevormd kunnen worden. Het vermindert de kans op geldverspilling en ook op het permanent frustratie-gevoel dat men iets geleerd heeft waar de maatschappij geen behoefte aan heeft. De prijs welke men voor dit voordeel betalen moet, is dat er weer grote scholengemeen schappen - nu op hoog niveau - zullen moeten ontstaan. Weeroverzicht De Bilt Een hogedrukgebied ten westen van Ierland trekt in zuidoostelijke richting. Het ziet er naar uit, dat dit hoog morgen boven de Golf van Biskaje zal liggen. Langs de noordflank er van wordt met westelijke win den "zachte oceaanlucht naar de Britse Eilanden en onze omge ving gevoerd. Hierin komt veel bewolking voor maar regen van betekenis wordt niet verwacht. Een front, dat gisteravond het noorden van ons land bereikte, trok in de nacht en ochtend verder zuidwaarts. Plaatselijk viel de neerslag in de vorm van ijzel en enkele stations meldden lichte sneeuw. Vooral in het noorden van Skandinavië komt nog strenge vorst voor. Depressies die van Groenland via IJsland naar het oosten trekken, zullen ook in Skandinavië minder koude lucht aanvoeren. In Zuid-Euro pa, waar de laatste dagen veel bewolking en regen voorkwam, ondergaat het weer een verbete ring. Vooruitzichten voor zondag. Plaatselijk neerslag, 's Nachts temperaturen om het vriespunt overdag dooi. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5 Min. temp.: omstreeks 0 graden ?°^gen I be" Max. temp.: omstreeks 5 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur" 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Verzet Van der Stee genegeerd (Van o parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteravond, uitge sproken voor lastenverlichtingen voor de veehouderij en de tuinbouw. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) had de motie van het CHU-kamerlid Tolman hierover ten sterkste ontra den. In de motie werd gevraagd om verschuivingen binnen de begroting van Landbouw en Visserij ten gunste van de tuinboi^w en veehouderij. De bewindsman verweerde zich met de opmer king: „Ik kan die motie toch niet uitvoeren". Tijdens de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer zei minister Van der Stee gisteren, dat hij streeft naar een minimum-inkomens garantie voor de boeren. Hij meende dat vele landbouwers in de knel zitten, doordat de kosten sterk stijgen en de landbouwprijzen de geldontwaarding niet bijhouden. De bewindsman had m de toelichting op zijn begroting geschreven, dat de boer op eigen kracht een aanvaardbaar inkomen moet kunnen halen. Door uit te gaan van een gegarandeerd inkomen, laat hij thans het principe los. dat het inkomen van de boer uit de markt moet komen. Minister Van der Stee verklaarde gematigd positief te hebben gereageerd op de prijsvoorstellen van de Europese Commissie. „Het i gaat erom dat de koopkracht voor de Nederlandse boeren wordt behouden", aldus de bewindsman Hij deelde voorts mee, dat voor de rentesubsidieregeling het vergelijkend inkomen in de eerste helft van '76 wordt gesteld op 23.000 tot 24.000 gulden. Voor de glastuin bouw wordt de premie glasafbraakregehng verhoogd. Ook bij gedeeltelijke afbraak wordt een premie in het vooruitzicht gesteld. De begroting van Landbouw en Visserij werd door de Kamer aangenomen. Verworpen werden onder meer moties van de WD om de bedrijfsvoorlichters in aantal te verminderen en bij de vaststelling van de aardgasprijzen rekening te houden met de hoge I omschakelingskosten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9