IJsclub Voorhout somber gestemd bij 75-jarig jubileum Bezoekers dierentuin in kooi gestopt Abbenes van caravan naar luxe clubgebouw Kans op herstel voor Northa en HVS Zeven maanden geëist tegen overvaller van Boskoopse bank Kerstwijdstrijden van de Zijl-LGB Geldboete geéist wegens veroorzaken lichamelijk letsel VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 llllllllllllllllllll Eigenlijk had het 75-jarig be staan van de ijsclub Voorhou moeten uitdraaien op een ge weldige happening, ongeveei gelijk aan de viering van he 50-jarig jubileum toen er zelf: twee avonden feest werd ge vierd. Maar zo'n feest zit er di keer niet in voor de Voorhou ters. Tijdens de deze week gehou den jaarvergadering werd he feit dat de ijsclub nu drie kwart eeuw bestaat maar ter loops genoemd en het enige feestelijke tintje bestond uit de aanbieding door voorzitter En gel bert Knoppert van eer rondje drank aan de aanwezi ge leden maar daarmee wa< ook de kous af. Want het gaat niet zo best mei de ijsclub, die ooit zeshonderd leden telde maar de laatste jaren, vanwege het uitblijver. van een lekker dikke laag schaatsijs, haar ledenbestand inmiddels tot rond de 200 zag dalen. Niet zo vreemd dat de gezichten dit jaar sombei staan, ondanks het bereiken van een respectabel aantal verenigingsjaren. „Wat we nog over hebben is een harde kern," vertelde mijvoorzitter Knoppert, „daar steunen we op. Eigenlijk kan ik het de leden niet kwalijk nemen dat ze hun lidmaatschap opzeg gen. Per slot van rekening be taal je om te kunnen schaat sen. Maar het getuigt ook weer niet van een grote liefde voor de ijsclub". De massale uittocht van leden heeft inmiddels wel tot gevolg gehad dat de ijsclub op dit moment financieel erg slecht zit en in mei van dit jaar zelfs tegen een schuld van bijna 1000 gulden moest aankijken. En dat allemaal omdat die pit tige wintertjes van weleer maar niet willen terugkeren. „We hebben maar één jubi- leumwens zegt de heer Knop pert, „dat het gaat vriezen dat het kraakt. Niet zo'n beschei den beetje dat we pas na een week vriezen de schaatsen kunnen onderbinden maar hup in één nacht de baan dicht" En pratend over decimeter-dik ijs komen bij Engelbert Knop pert thuis aan de Jacoba van Beieren weg natuurlijk de ver halen los van vroeger „toen de sneeuw soms zo hoog lag dat we met man en macht op de Van Bergh Heemstedeweg een doorgang moesten graven om zodoende de verbinding van ons dorp met Sassenheim mo gelijk te maken". Ook andere bestuurdleden, on deruit gezakt bij de warme kachel, doen hun duit in het zakje. Secretaris Jan Warmer dam bijvoorbeeld weet nog wel van de winter 1929 dat de auto's op het ijs reden en dat dan het hele dorp op het ijs te vinden was. „Dat was ver rekt leuk", zegt'ie. „Dan wer den er wedstrijden gereden en de winnaars mochten dan een naam opgeven van iemand uit het dorp die erg slecht bij kas zat en ie kreeg dan een paar pond spek. Met een paar bestuursleden |K C* Het bestuur van de Voorhoutse IJsclub met sombere gezichten bij de vernielde ijsbaan. ben ik gisteren nog even gaan kijken naar de landijsbaan vlakbij het voetbalterrein van Foreholte waar de ijsclub de laatste negen jaar gestatio neerd is geweest De grote ij- soppervlakte is nog maar nau welijks een centimeter dik en het is duidelijk te zien hoe de Voorhoutse jeugd er al huis op heeft gehouden. Op veel plaat sen is het ijs vernield en als we aan komen rijden zijn er net een paar jongens „schorsie aan het bommen". De bestuur sleden kijken sip toe. „We heb ben wel eens wacht gelopen om de baan een beetje knap pies te houden", zegt Engel- bert Knoppert, „maar in dat politieagentje spelen gaat erg veel tijd zitten en het aantal liefhebbers is erg klein". „We hadden ons dit jubileum anders voorgesteld. Maar we laten de moed niet zakken. Eens zal de winter weer onge nadig toeslaan." KÜKT NAAR HET GEVAARLÜKSTE DiER TER WERELD. HET iS iN STAAT, EN HEEFT WT GEDEELTEL'JK REEDS GEDAANOM GEHELE DiERSOORTEN UIT TE ROEIEN! Het dierenpark Wassenaar heeft een origineel idee uitge werkt om de bezoekers van de dierentuin duidelijk te maken dat het bittere emst is om de op deze wereld nog resterende in het wild levende dieren voor uitroeiing te besparen. Tegen de muur in het gorilla huis heeft men een grote spie gel laten aanbrengen en daar voor een aantal tralies geplaat st Wie nu in de spiegel kijkt ziet zichzelf achter de tralies en een groot bord boven die spiegel geeft aan dat de bezoe ker oog in oog staat met het gevaarlijkste dier ter wereld, in dit geval zichzelf. Met het 'in een kooi stoppen' van de bezoekers wil de die rentuin duidelijk maken dat het de mens is geweest, die in het verleden veel diersoorten heeft uitgeroeid en nu opgeslo ten moet worden om te voor komen dat er nog meer dier soorten verdwijnen. "Eigenlijk is de spiegel met de tralies een grapje", zo stelt men in het dierenpark, maar het heeft wel een diepere ondergrond. De grap houdt een ernstige waarschuwing in aan het adres van het mensdom, in dit geval toegespitst op de bezoe kers. Er zullen maar weinig kleine voetbalverenigingen zijn die over zo'n luxe accommodatie beschikken als de sportvereni ging Abbenes, die pas twee jaar bestaat maar nu al over een nieuw gebouw beschikt waarvan de waarde rond de twee ton schommelt. Een luxe die deze 125 leden tellende ver eniging zich waarschijnlijk niet zou hebben gepermitteerd als niet vorig jaar op 17 janua ri een enorme windvlaag de houten kantine annex kleedlo kaal totaal vernielde. Dat was precies twee weken nadat het gebouwtje, waar door de leden van de vereniging zo'n negen maanden aan was gewerkt, in gebruik was genomen. Het bestuur van Abbenes heeft toen spontaan besloten om direkt dan maar een „echt" clubgebouw neer te zet ten en dat is dankzij de enor me inzet van onder andere een speciaal daarvoor in het leven geroepen bouwcommissie voortreffelijk gelukt. In de af gelopen maanden heeft een vaste kern van de vereniging, allemaal vakmensen uit de bouw, heel wat vrije uurtjes opgeofferd om „Abbenes" zo snel mogelijk uit de zorgen te helpen. Want snelheid was zeker gebo den. Immers na die rampzali ge windvlaag moest de vereni ging het maar zien te stellen met een paar omgebouwde ca ravans waar de spelers zich moesten omkleden maar ook moesten wassen. „Dat was nauwelijks een haalbare kaart," vertelde mij gisteren de secretaris van de vereni ging Jan van Goethem. „We schaamden ons wel eens als er verenigingen op bezoek kwa men," zegt hij. Maar de club die een jaar in caravans heeft moeten huizen (de vergaderingen werden in het dorpshuis gehouden) staat nu op het punt de stap te maken van armoedig naar lu xe. De 125 leden krijgen nu de beschikking over niet minder dan vier kleedlokalen, een prachtige kantine met een to taal vloeroppervlakte van bij 100 m2, een wasgelegenheid en ook een bestuurskamer. Het gebouw zoals het er nu staat heeft, zo hoorde ik van Jan van Goethem, ongeveer een ton gekost. De leden heb ben met hun zelfwerkzaam heid de vereniging zo'n dikke 80.000 gulden bespaard. Abbenes, dat als sportvereni ging pas twee jaar bestaat, begint opnieuw. Het heeft vo rig jaar even moeten opboksen tegen geruchten als zou de vernieling van de kantine an- kleedlokaal niet door de wind zijn veroorzaakt maar i door leden van de vereniging i om daar financieel een slaatje j uit te kunnen slaan. Maar aan j die beschuldigingen denkt men maar niet meer. Het oog i is nu gericht op zaterdag, dan j is er een open dag voor alle i inwoners van Abbenes die op j hun manier ook een steentje j aan dit voor een kleine vereni- i ging zo luxe project hebben i bijgedragen. Dat is voorlopig ook de offi- i cieuze opening, en kunnen de leden alvast een beetje wen- nen. Op 17 januari volgt dan j de officiële opening, die, zo hoorde ik, zal worden verricht door wethouder Dorrepaal van jeugd en sportzaken van de gemeente Haarlemmer- meer. De openingsdatum van het sportcomplex aan de van Voorstlaan, dat de naam Ton- nekamp kreeg is dan precies een jaar na de noodlottige windvlaag. De nieuwe kantine van Abbenes. Van onze sportredactie LGB in de Overdekte opnieuw LEIDEN Op vrijdag 26 de- de, 20 langzamerhand traditio- cembera.s. zal de Leidse zwem- necl geworden kerstwedstrij- en poloverenieine De Ziil den organiseren. Deze wedstrij den zijn bedoeld als revanches voor de nationale kampioen schappen voor jongens en meis jes onder tien en twaalf jaar. Daarnaast zal in het bad aan de Haarlemmerstraat worden gezwommen om de Sergio de Gregorio-trofee, een eeuwigdu rende wisselprijs, ingesteld ter nagedachtenis van de bij een vliegramp omgekomen Ita liaanse zwemploeg, waarvan Sergio de Gregorio deel uit maakte. Van onze handbalmedewerker Leiden Zondag een klein handbalprogramma omdat de Groenoordhal niet beschikbaar is. De teams uit het rayon Lei den zijn voor 80 aangewezen op deze grote hal met z'n 6 speelvelden. De regionale klassers Northa en HVS komen wél binnen de lij nen. Northa speelt in de eigen Penningshal tegen het Leid- schendamse EHC. Hoewel de Leidschendamsen niet hoog ge noteerd staan is het toch oppas sen geblazen voor Northa. HVS moet in staat worden geacht revanche te nemen op het Schiedamse DWS. In de afdeling is er nog een derby. San/ Satumus speelt in Oegstgeest tegen NIO uit Rijp- wetering. De heren van War- munda komen in aktie tegen de reserves van San/Saturnus. Een duel waar de Warmonders zon der problemen twee punten aan kunnen verdienen. 13.30 uur DWS-HVS; 17.50 uur SarVSatumus—NIO HEREN: 18.50 uur San/Satumus 2-War munda 1 (Oegsigeest. Van onze rechtbankverslagge ver DEN HAAG/BOSKOOP - Te gen een 20-jarige metselaar heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank zeven maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk met proeftijd van twee jaar, en psychiatrisch toe zicht, geëist. De metselaar stond terecht vanwege zijn aan deel in een roofoverval op 4 april j.1. in het bijkantoor van de Boerenleenbank aan de Bos weg. Samen met zijn baas, een aan nemer uit Amsterdam, had hij in een auto zitten wachten tot er geen bezoekers in het ge bouwtje waren. De beheerster van het gebouw, mevrouw Van der Meijde werd gedwongen te gen de muur te gaan staan. De metselaar deed vervolgens een greep in de kas. De buit bedroeg slechts 620,- omdat de over vallers Spaanse peseta's voor briefjes van duizend hadden aangezien. De aannemer zou het plan voor de overval hebben ontworpen. De metselaar, die in geldnood zat, stemde toe. Toen zijn werk gever de volgende dag het plan opperde in Purmerend de twee de overval te plegen, zou de metselaar daar niet op in zijn gegaan. De officier van justitie wilde in het midden laten van wie het initiatief voor de overval is uit gegaan, omdat de twee overval lers elkaar de schuld geven. De aannemer is in Amsterdam, me de voor andere feiten, veroor deeld tot negen maanden gevan genisstraf waarvan drie maan den voorwaardelijk. De Haagse rechtbank doet op 30 september uitspraak. Adjudant Vis weg bij rijkspolitie Leiderdorp Van een onzer verslaggevers Leiderdorp De plaatsvervangend groepscom mandant van de Rijkspolitie in Leiderdorp, de heer C. Vis heeft gisteren afscheid genomen van zijn collega's, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij kreeg daartoe een receptie aangeboden van de gemeente, die plaatshad in de kantine van sportzaal „Op dreef' in de nieuwbouwwijk Binnenhof. Hierbij was niet alleen de burgemeester van Lei derdorp aanwezig, maar ook de loco-burgemeester van Kouderkerk aan den Rijn en de burgemeester van Woubrugge, de heer Brouwer de Koning, omdat hun gemeenten behoren tot het werkterrein van de Rijkspolitie Leiderdorp. Voorts was ook districtscommandant kolonel Paul aanwezig. De heer Vis heeft slechts drie jaar in Leiderdorp gewerkt In 1935 trad hij toe tot het 20ste regiment infanterie. In 1940 kwam hij bij de Rijksveldwacht Van 1958 tot 1972 was de heer Vis werkzaam in Spijkenisse. In 1974 werd hij bevorderd in Leider dorp tot plaatsvervangend groepscommandant Van onze rechtbankverslaggers DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 19-jarige student uit Leiden heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank achthon derd gulden boete, zes maanden intrekking van het rijbewijs en drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met proeftijd van twee jaar geëist. De student stond terecht wegens het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Op 27 juni reed hij met de door hem bestuurde auto over de rijksweg tussen Bodegraven en Alphen aan den Rijn. Mogelijk doordat hij niet voldoende op lette, kwam hij met een wiel in de berm terecht. De auto- ging hierdoor slingeren en raakte de 26-jarige wielrijder Schuur- mans, die op het fietspad reed. Deze liep ernstige verwondingen op onder meer een breuk van het onderbeen en een bekken- fractuur. De rechtbank wijst op 30 de cember vonnis. Van onze correspondent LEIDERDORP De hoop nu op korte termijn te kunnen beginnen met de bebouwing van het zogenaamde Voor dorp-terrein lijkt de bodem ingeslagen nu twintig Leider dorpers beroep hebben aange tekend tegen het besluit van Uitstel bebouwing Voordorp-terrein de raad hun bezwaarschrift ongegrond te verklaren. De opgeluchte stemming binnen het gemeentebestuur na de raadsvergadering van 27 okto ber, de vergadering waarin de raad het besluit nam, blijkt voorbarig te zijn geweest In het nu bij de provincie inge diende bezwaarschrift hante ren de betrokken bewoners (woonachtig aan Brederode, Loevestein en de Tollenaers- singel) vrijwel dezelfde argu menten als in het eerdere, door de raad afgewezen, be zwaren. Het is nog niet duide lijk of de bewoners hun pro cedure zullen doorzetten tot aan de Kroon als ook de pro vincie niet ontvankelijk blijkt te zijn voor hun bezwaren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5