Leiderdorp werkt aan plan voor nieuw raadhuis Warmond gaat bouwen voor alleenstaanden Katwijkse raad voelt zich buitenspel gezet Onrust op „De Springplank" over toekomst van school Pinnige vragen over uitbrengen rapport nieuw bouwlocaties Links Noordwijk tegen verhoging watertarieven Bok op kerst veiling VVSB Valkenburg weert vrachtauto's uit dorpskern MOTIEF: GEMEENTE HEEFT GELD GENOEG PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 Van onze correspondente WARMOND Veel aandacht zal de komende jaren in Warmond worden besteed aan de bouw van wonin gen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens. Dit deelde burgemeester De Vreeze gisteren tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1976 mee naar aanleiding van een opmerking van het CDA-lid De Winter. De woningen die thans bij Huize St. Liduina worden gebouwd komen pas over twee of drie jaar beschikbaar voor woningzoekenden Eerst zullen ze dienen als onderkomen voor de bewoners van Liduina, wanneer dit bejaardenhuis wordt gerenoveerd. „We zullen blijven strijden tegen het door de minister gekozen tracé voor de Schiphollijn", al dus burgemeester de Vreeze. „De strijd voor een verzonken tracé en een tunnel onder de Leede is nog niet helemaal ver loren". Alle fracties hadden hun spijt betuigd over het besluit van de minister van verkeer en waterstaat te kiezen voor het tracé 2. Het sociaal-cultureel centrum zal er alleen komen, wanneer door het rijk een uitkering uit de „Werkloosheidspot" wordt gedaan. Burgemeester de Vree ze stelde dat de renovatie van het oude gymnastieklokaal al enige verlichting kan geven in de accommodatieproblematiek. Tevens beloofde hij spoedig te gaan onderhandelen met, de schoolbesturen over multifunc tioneel gebruik van de bij de twee basisscholen te bouwen ge meenschapsruimten. Achter de Van de Woudestraat Burgemeester De Vreeze wordt dit jaar nog een trapveld je aangelegd. Of de door de heer Van der Geest (CDA) be pleite verbetering van de ver lichting op de Zijldijk ook zal worden gerealiseerd is niet defi nitief. Aan de stichting Oude Toren zal worden voorgesteld het monu ment na restauratie te bestem men voor expositieruimte. Bur gemeester de Vreeze verzekerde -de raad dat de Oude Toren in ieder geval voor alle Warmon- ders open blijft. (Van onze correspondent) KATWIJK De wijze waarop het college van B W van Katwijk handelt bij de toewij zing van ruimten en gebouwen aan organisaties en verenigin gen, krijgt weinig instemming van de raadsleden. Onlangs moest de raad uit de krant ver nemen, dat het oude biblio theekgebouw beschikbaar is ge steld aan een bejaardenorgani satie. Verder gingen er al ge ruchten, dat het politiebureau, dat na de ingebruikneming van het nieuwe gebouw nabij het raadhuis, ingericht zal worden als museum van het genoot schap „Oud Katwijk". Op deze afkeurende woorden én op de eis van de PvdA, dat er een inventarisatie van te verdelen ruimtes en gegadigden op tafel moet komen, antwoordde burge meester mr. C. A. Bos gisteren tijdens de begrotingsbehande lingen, dat er "in de toekomst gewerkt zal worden aan een ver betering van de communicatie tussen het college en de raad. De heer M. A. de Vries (Vrije Lijst) wilde deze communicatie graag uitgebreid zien met een half uur overleg na de raadsver gaderingen met de publieke tri bune, waarmee hij nog eens te rug kwam op een belofte aan zijn kiezers, gedaan tijdens de verkiezingsperiode. Een beslis sing hierover werd door burge meester Bos verschoven naar latere datum. Van onze correspondent Voorschoten De bouw van een nieuw raadhuis komt in zicht Deze toezegging deed burgemeester v.d. Have gisteravond bij de voortgezette behandeling van de alge mene beschouwingen rondom de Leider- dorpse gemeentebegroting voor het jaar 1976. Op 17 februari zal de commissie ad hoc over het programma van eisen overeenstemming moeten berei ken, waarna de gemeenteraad zelf kan bepalen in hoeverre de bouw prioriteit verkrijgt boven de andere plannen. Leiderdorp heeft in samenwerking met het gemeente bestuur van Leiden weer een bijeenkomst vastgesteld op 23 januari met de gemeenten, die betrokken zijn bij de vorming van de mini-provincie 'Rijnland'. Een lid van Gedeputeerde Staten zal dan een nadere uitleg geven over de mini-provincies. De wijkagent is geen haalbare zaak voor Leiderdorp. Het korps der rijkspolitie kent dit instituut niet, boven dien heeft Leiderdorp een onderbezetting van 50% op de sterkte. Per 777 inwoners is volgens de landelijke norm 1 politiefunktionaris nodig. Leiderdorp zou er dan 38 moeten hebben, heeft er slechts 22, waarvan er maar 19 operationeel kunnen zijn. De vestiging van een tweede apotheek in Leiderdorp is een dezer dagen mogelijk geworden. De nieuwe kandidaat-apotheker voor Leiderdorp woont in Leiden. Over de plaats van vestiging van de 2de apotheek wordt thans overleg gepleegd. Met Leiden is overeenstemming bereikt inzake de vestiging van 10 12 lokalen voor het Louise de Coligny met ingang van het cursusjaar 1976. Bonaven- tura heeft nog geen beslissing ontvangen van de minis ter en wacht daarop. Het muziekonderricht op de Streekmuziekschool „Rij nakkoord" is goed. De belangstelling in Leiderdorp voor muziekonderricht is tweemaal zo hoog als het landelijke gemiddelde. De lesgelden kunnen niet meer verhoogd worden en er wordt een financieel voorzich tig beleid gevoerd. Leiderdorp kan als centrumgemeen te voor de muziekschool moeilijk het samenwerkings verband opzeggen, zo stelden b. en w. VALKENBURG De gemeen teraad heeft gisteravond beslo ten dat er in de bebouwde kom van Valkenburg geen vracht wagens meer geparkeerd mogen worden, behalve cp de pas aan gelegde parkeerplaats aan de Broekweg. Hiermee komt dan tenslotte een einde aan het par keren van grote wagens en combinaties midden in het dorp tegenover de Ned. Hervormde kerk. De gemeente gaat, voorlopig als proef, af en toe een periodiek uitbrengen om de inwoners van Valkenburg meer informatie te geven en de mensen zo meer bij de gemeentelijke zaken te be trekken. Een voorstel hiertoe was dinsdag gedaan door de fraktie PvdA/PPR. Zij boden toen het college, de raad en de publieke tribune een gedrukt voorbeeld aan van 'Gemeente Nieuws', met daarin een groot aantal suggesties voor kopy. Daarbij werd een begroting in gediend voor een uitvoering in offset. De gemeente wil echter voorlopig een gestencilde uitga ve starten. B. en W. hebben op voortdurend aandringen vanuit de raad toe gezegd met een nota te komen over het probleem rond het pon tje. Ook alternatieven zullen daarin een plaatsje krijgen, zoals de bouw van een eenvou dige brug of de bouw van een tunnel, hoewel men vreest dat een en ander wel erg duur zou worden. Steeds duidelijker blijkt de noodzaak op de Hoofdstraat stoplichten aan te gaan brengen voor voetgangers, die deze dan met knoppen kunnen bedienen. B. en W. zegden toe de kosten voor dergelijke installaties eens te onderzoeken. Vanuit de raad werd over deze zaak nog een mooie opmerking gemaakt, nl. deze „Aan Rijnsburg moeten we eens vragen of ze daar de stop lichten ook eens willen uitscha kelen, zodat men er daar ook langs kan". OEGSTGEEST Op de openbare school „De Springplank" is onrust ontstaan over de toekomst van deze school. In een brief aan de raad stelt de oudercommissie de behuizing van de school aan de orde. Het gebouw waarin „De Springplank" nu zit is opgezet als noodvoorziening, omdat de school bij realisering van „Haaswijk" zou verhuizen naar dit nieuwbouwplan. Doordat gedeputeerde staten de plannen hebben afgewezen is de nieuwe behuizing voor „De Springplank" naar de ver re toekomst geschoven. Tij dens de gisteren gehouden raadsvergadering sprongen de heren Van Veen (CDA) en Kohlbeck (PvdA) op de bres voor „De Springplank". Zij vroegen een ander gebouw voor de school te zoeken. Wet houder Temminck beloofde zo spoedig mogelijk met de ou dercommissie rond de tafel te gaan zitten, teneinde een op lossing voor de problemen te vinden. De Oegstgeester week markt gaat een half uurtje eer der dus om elf uur, open. Je naplanschool Jonaplanschool krijgt een aanvullend krediet van 88.000, - op de nieuw- bouwkosten van de school. Wethouder Thorn zegde een overzicht toe waarin bezitters van een Pas 65 kunnen zien waar zij in de gemeente met hun pas terecht kunnen. De Kohlbeck Kolhlbeck (Pv dA) ging in op de kosten van het volgend jaar te houden baarmoederhalskankeronder- zoek in de gemeente. Hij stelde dat het door de patiënt te beta len bedrag 25,-) wel eens een drempel zal blijken te zijn voor veel vrouwen. De opge- roepenen die in eerste instan tie niet reageren zullen nog maals worden benaderd. Dan zullen de financiële mogelijk heden alsnog worden bekeken. Ernstig ongeluk op Steekterweg Van onze correspondent ZWAMMERDAM - Gister avond is de 62-jarige P. C. van Vliet uit Alphen aan den Rijn vrij ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeluk op de Steekterweg. Ter hoogte van de Vinkebuurt had hij getankt en wilde met zijn auto weer dé weg vervolgen richting Bode graven. Vlak voor een naderen de vrachtwagen met aanhanger reed hij weer de rijbaan öp. De vrachtautochauffeur F. L. B. uit Vleuten ramde de auto van de Alphenaar van achteren. Met snijwonden en een hersen schudding werd het slachtoffer overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. De personenauto raakte total-loss. De politie zoekt getuigen van een ongeval dat gistermorgen half negen plaatshad op de krui sing Prins Bernhardlaan-Prin- ses Irenelaan. Een automobilist en een wielrijder, beiden ko mend uit de richting Leiden, kwamen met elkaar in botsing. Daarbij werd de 37-jarige wiel rijder C. v. d. H. uit Alphen licht gewond. De toedracht van het ongeval is de politie nog niet duidelijk. Eventuele getuigen kunnen het politiebureau bellen, tel. 01720-93941. HOOGMADE - In café v.d. Eng wordt maandagavond a.s. de jaarlijkse kerstboutverloting van voetbalvereniging MMO ge houden. Aanvang 20 uur. BODEGRAVEN - De heer A. Beens verlaat binnenkort de ge meenteraad van Bodegraven. Dit mede naar aanleiding van meningsverschillen in de pro gressieve fractie. Wie de heer Beens opvolgt is nog niet be kend. Van een onzer verslaggers Leiden Drie leden van de PvdA-fractie en een PPR-lid van Provinciale Staten hebben een reeks pinnige vragen ge steld over de gang van zaken ron d het uitbrengen van het studierapport „eventuele nieu we bouwlocaties in Zuid-Hol- land". De Statenleden wijzen er in die vragen op dat het rapport pas enkele dagen nadat het in de pers was behandeld, bij de be trokken gemeentebesturen arri veerde. Bovendien stellen zij vast, dat de Provinciaal Planolo gische Dienst, die voor de sa menstelling van het rapport ver antwoordelijk is, „de mening van de gemeentebesturen blijk baar onbelangrijk acht, daar men het rapport buiten die ge meentebesturen om voor publi catie heeft vrijgegeven". Ook heeft het de vragenstellers bevreemd, dat de planologen in het rapport een oordeel uitspre ken over de bestuuurlijke moge lijkheden van de gemeente. Zoals bekend wordt in het rap port vastgesteld dat het tekort aan woningen in westelijk Zuid- Holland het beste kan worden aangepakt door het bouwen van vrij omvangrijke nieuwe woon gebieden in Wateringen, Pijnac- ker, Zoetermeer, Zoeterwoude en Voorhout Heel Noordwij ker hout volgend jaar aangesloten op waterleiding lllllllllll!lll!l!llllllllllllllll!ll!lllll!llllll!llllllll Deze bok was een van de dieren die gisteravond in Hotel v.d. Geest werd geveild ten bate van de jeugdafdeling van WSB. Pas laat op de avond begon deze veiling vlot te lopen. De veilingmeesters Smakman en Van Ruiten deden hun best om de juiste stemming erin te krij gen. Tegen 11 uur was de op brengst nog f 7.000,-. Toen ech ter zorgden 2 pony's, die resp. f 300,- en f 400,- opbrachten, voor een flinke sprong omhoog. Binnen 3 kwartier was de stand ruim f 10.000,-. Verwacht wordt dat de veilingopbrengst de f 15.000,- zal passeren. Wethouder Jansen Van onze correspondent Noordwijk De gemeen teraad van Noordwijk is gisteravond met algeme ne stemmen akkoord ge gaan met de begroting zoals die door het college van b. en w. voor volgend jaar is opgesteld. De Pv dA en de PPR spraken zich alleen uit tegen de verhoging van de water leidingtarieven. De ge meente heeft geld genoeg, was het motief. De financieel rooskleurige situa tie van de gemeente was voor sommige raadsleden van met name CDA en de PPR aanlei ding met wethouder Jansen in de clinch te gaan over de beste ding van de rente van de reser ves die Noordwijk de afgelopen jaren heeft opgebouwd. Jansen wil de rente toevoegen aan de reserves, De Geuis (CDA) en Schelvis (PPR) willen dat de rente direct wordt opgesou peerd, zodat in de toekomst minder snel tot belastingverho ging moet worden overgegaan. De raad legde zich neer bij een compromis-voorstel van burge meester Bonnike dit jaar de lijn- Jansen te volgen en volgend jaar de wijze van besteding over te laten aan de financiële com missie uit de raad. Het voorstel van PvdA-fractie- voorzitter Bedijn 50.000 be schikbaar te stellen voor Noord wij kse ontwikkelingswerkers heeft het college bijzonder aan gesproken, deelde burgemeester mr. Bonnike mede. „We dienen dat aan de hand van de inmid dels ontstane jurisprudentie wel echt als gemeente te doen en gericht op een of meer bepaalde objecten". Als voorbeeld noem de mr. Bonnike de aktie „Loop naar de pomp" van enkele jaren geleden. Het ligt in de bedoeling van het college om samen met het particulier initiatief tot een aktie te komen voor een project dat nog zal worden uitgezocht, maar dat ieder zal aanspreken. De gemeente zal een dergelijke aktie met een door de raad te bepalen bedrag steunen. Katwijk heeft spijt van jumelage met Ohrid Van onze correspondent KATWIJK - De Katwijkse raad heeft spijt van de contac ten met de Joegoslavische plaats Ohrid. De jumilage levert weinig positiefs op, zo stelden de S.G.P., CHU en CCP gister avond in de raad. Vooral de afstand en de taal zijn een strui kelblok. Afremmen van de con tacten in de toekomst lijken de meest eenvoudige oplossing, hoewel het enthousiasme van de Joegoslaven groot is. Burge meester Mr. C. A. Bos betreurde de negatieve delegatie in Kat wijk: „U moet goed onder ogen zien, dat het hier een plaats betreft uit een land uit het span- ningsgebied tussen Oost en West, dat hunkert naar banden met de Westerse wereld. Wij mo gen deze stad niet zo maar in de steek laten, al ondervinden wij zelf weinig voordelen van deze band," zo zei burgervader C. A. Bos. Wegmateriaal vernield in Zevenhoven Van onze correspondent ZEVENHOVEN - Een laskar, die gebruikt wordt voor de re constructie van de Noordse Dorpsweg is grotendeels ver nield. In de accu en de olietank van de kar werd zand en grint gestrooid. Een peilstok en ande re onderdelen van de laskar zijn verdwenen. Volgens de politie moeten de daders worden ge zocht onder de jeugd. Otger Dice Band in Midas" Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN In jongerencentrum .JVIidas" geeft zaterdagavond de Otger Dice Band haar eerste optreden in een nieuwe samenstelling. De groep bestaat nu uit Otto Cooymans, piano en diverse toetseninstrumenten; Anton Verhagen, zang; Paul Heppener, basgitaar en Cees Meerman, slagwerk. Frank van der Kloot speelt mee als sessiegitarist. Begin volgend jaar komt de eer ste elpee uit van deze veelbelo vende en talentvolle groep. De plaat werd opgenomen in Brus sel en Los Angeles onder leiding van niemand minder dan Focus- bassist Bert Ruiter. Vogelbeurs in Roelofarendsveen Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN - De vogelvereniging van Roelofa rendsveen en omstreken „De diamantvink" organiseert mor gen een vogelbeurs, waarop men om vogels kan kopen, ver kopen en ruilen. De toegang tot de beurs, van 2 tot 4 uur in café „De vier heemskinderen", is gratis. Van onze correspondent Noordwijkerhout Alle wonin gen in Noordwijkerhout worden volgend jaar aangesloten op de waterleiding. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met een voorstel van b. en w. hier voor komend jaar drie ton uit te trekken. De raad ging er ook mee akkoord dat het laatste stuk van de 's-Gravendamseweg wordt aangesloten op de riole ring. Ook hiermee is een bedrag gemoeid van drie ton. Het gemeentebestuur heeft aan gekondigd om 300.000,- te wil len reserveren voor de bouw van een gemeenschapshuis in Noordwijkerhout. Er is al een fonds van 170.000,- voor zo'n huis in De Zilk. De beraadsla gingen van donderdagavond hebben ertoe geleid, dat er één fonds komt. Er komt een uitge breide objectieve studie naar de behoefte tot stichting van een zodanig dorpshuis met multi functionele bestemming zowel in Noordwijkerhout als in De Zilk. Een voorstel tot verhoging van de subsidie aan de Noordwijkse Reddingsbrigade werd ingetrok ken toen wethouder Koelewijn mededeelde, dat de subsidie over 1973 en 1974 - in totaal 4000,- nog onopgevraagd in de gemeentekas lag. Een voorstel tot verhoging van de hondenbelasting van 35,- ,tot 50,- werd evenmin doorge zet en het plan om een toeristen belasting in te voeren - als eer ste in de streek - kreeg evenmin enige bijval. Drs. Bolten nu inwoner van Alkemade Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN - Al kemades eerste burger drs. Bol ten is gisteren met zijn gezin in Roelofarendsveen komen wo nen. De burgemeester* die reeds begin oktober geinstalleerd werd, kon wegens verbouwing van zijn dienstwoning „Huis ter Veen", niet eerder inwoner van zijn nieuwe gemeente worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4