Die eerste plaats van Haarlem vind ik zalig Pfrommer verbijsterd door Noorse opmars Winst Wiersma eerste ronde Suikerdammen Barry Hughes is kalmer geworden: CENTRALE TRAINING OORZAAK Voor sport beschikbaar bedrag van 75 miljoen PAGINA 13 Doorgeroerde verjonging is hel pluspunt van stap terug schillende groepjes. Maar ik blijf hoe dan ook de baas. Dat wel." Dat de verjonging met zoveel succes kon worden doorge voerd lijkt voor Haarlem het grote pluspunt van de stap-te- rug naar de eerste divisie Dat weet ook Hughes. Al stelt hij: „Alleen als we de reis dit jaar halen, kan je zeggen dat het „misschien wel goed is ge weest." Want dan kan je de dit jaar gemiste recette direkt weer te rughalen. TTT 1 1 *1 I9 Barry Hughes haalt nog al eens de publiciteit. Zo reikte hij eens een gouden plaat uit aan het (toenmalige) popidool Alice Cooper HAARLEM Hij is wat kalmer geworden- Nog wel meer dan ent housiast („Ik ben nu eenmaal gek op voet bal") maar misschien wat minder bezeten. Vindt zich tegenwoo- drig niet meer om drie uur 's nachts terug ach ter zijn bureau, bezig met trainingsschema's of opstellingen, maar probeert nu 's nachts gewoon te slapen. Neemt tegenwoordig ook een vrije dag. Op maandag hoeft niemand hem over zijn werk te bellen, want dan „wil ik er niets over horen. Kaffer ik 'm de huid vol." Iets wat nog niet zo lang geldden een on denkbare zaak moet zijn geweest. Barry Hughes en niet over voetbal, over Haarlem praten. Dat kon met. Nu wel. Hughes, zeveneendertig nu („Met 31 december hoop ik 38 te worden. Dat heeft m'n vader in dertijd prachtig geti med") heeft veel ge leerd. Vooral in het vo rige seizoen, toen het degradatiespook Haar lem op de voet volgde en tenslotte meetrok naar de eerste divisie. „Die spanningen ron dom die degradatie. Het jezelf steeds meer reali seren hoe belangrijk prestaties zijn. 't Zal bij dat kalmer worden alle maal hebben meege speeld. Maar, begrijp me goed. Ik ben nog wel altijd dezelfde. Alleen wat rustiger. Wat slim mer, wat uitgekookter misschien." Een bemiddelijk mens, Barry Hughes. En een misschien niet accentlo ze maar wel rappa pra ter. Tevreden Halverwege de voetbaljaar gang '75—76 staat Haarlem er in de eerste divisie bijzonder goed voor. Niet alleen werd afgelopen zondag bij SW de (tweede) periodetitel binnenge haald, maar ook voert de ploeg van Hughes trots de ran glijst aan. Met vier punten voorsprong op VW (dat ech ter wel een wedstrijd minder speelde) en met een nog veel ruimere, voordelige marge op concurrenten als Fortuna SC, FC Groningen en Wageningen. Resultaten tot nu toe, waar Barry Hughes als vanzelfspre kend tevreden over is. „We hebben nu twee kansen. Als Haarlem geen kampioen wordt is er nog altijd die pe riodetitel waardoor we weer voor die plek in de eredivisie kunnen gaan knokken Want dat Haarlem (Hughes) Emoties bedwingen lijkt Barry Hughes moeilijk te kunnen. Hij biedt elke attente fotograaf wel een moge lijkheid op een „gevoelige plaat seizoen begonnen. Nadat de degradatie een feit was ge worden (Hughes: „We haalden 24 punten. Normaal gesproken meer dan genoeg, maar voor ons net niet...") hield de En gelsman die zijn Nederlandse carrière als verdediger bij Blauw Wit begon, grote oprui ming. Zeven spelers vertrok ken. Erg rouwig toont Hughes zich daar niet om. „We hebben er jonge jongens er voor in de plaats kunnen aantrekken. Jonge spelers met talent, die bereid zijn bikkel hard te trainen, te werken. En dan moeten de resultaten ook komen. Vorig jaar was dat anders. Toen liepen er teveel met een slechte mentaliteit rond. Er werd niet geknokt. Sommigen zouden toch al weg gaan, anderen hielden gewoon met voetballen op. Dan krijg je nooit een goede sfeer." Een sfeer die er nu wel is. „Nu blijven de spelers weer even hangen na een training. Vorig jaar waren ze binnen vijf mi nuten weg. En dat is niet zoals Barry Hughes het wil. Er moet gedold kunnen worden. Ik wil sfeer in een elftal. Er moet een eenheid zijn, niet allemaal ver- Het draait echt allemaal om geld..." etWaar het einddoel van Haar lem, het kampioenschap be treft, blijft Hughes voorzichti ger. Hij meent dat Haarlem ,een ploeg heeft die in de eredi visie zou kunnen meekomen, maar praat niet over hoe zijn team in die hoogste afdeling zou kunnen „overleven". Praat wel over „overleven" nu. Over de planning voor volgend jaar, over het gebrek aan geld en „schaatsen op dun ijs". Moet dat ook wel doen, vindt hij. Want wie vertelt hem dat hij volgend seizoen over dezelfde selectie kan beschikken? Zelf zou hij, als trainer van een eredivisieclub, „zomaar vier spelers bij Haarlem wegha len." Planning Onder wie ongetwijfeld de ze ventienjarige John Metgod. Hughes: „Johhnie staat aan het begin van zijn loopbaan. Aan het begin van een lange trap. Met op de ene tree vrou wen, de andere drank en weer een andere de sigaretten. Maar het gaat nu nog erg goed. Hij kan een hele goede voetballer worden. Ik hoop 'm natuurlijk ook wel bij Haar lem te houden. Maar als er een club aanklopt met veel geld, raak je je goede spelers toch kwijt. Kan de kweekschool Hughes weer opnieuw begin nen. En dan komt de planning weer kijken. Op zo'n moment moet je als trainer kunnen zeggen „Goed, verkoop hem maar. Ik heb andere spelers achter de hand." En daarom nu houdt Barry Hughes zich op dit moment al bezig met het volgende sei zoen. Met het plannen van ver schillende „beleids". Voor zichzelf, of voor z'n opvolger bij Haarlem. Want Hughes laat zich eveneens niet uit over het wel of niet aanblijven bij Haarlem als zijn contract aan het eind van dit seizoen is afgelopen. Barry Hughes is echt kalmer, voorzichtiger ge worden... GERT-JAN ONVLEE de rust stonden we met 2—0 achter. Maar in de kleedka mers zag je de jongens al den ken. We wonnen met 3—2. Ik bedoel maar. En zo'n wed strijd stimuleert een ploeg dan nog meer. Waardoor het ver trouwen in eigen kunnen weer duidelijker wordt. En waar door je in een seizoen ook slechte wedstrijden kunt spe len, die je dan toch maar mooi even wint." Een opmerking die Barry Hughes direkt bij het voetbal- geluk brengt. „Dat bestaat. Daar ben ik van overtuigd. En je ziet het bij dit Haarlem ook erg goed.Als er nu een foutje wordt gemaakt in de achter hoede, gaat die bal er vaak niet in. Terwijl dat vorig jaar heel anders was. Als er toen iets mis ging, kostte dat me teen een goal. Neem die wed strijd tegen PSV. We stonden met 1—0 voor. In de laatste minuut kopt Jan Fransz die bal in z'n eigen doel. Maar als je nu met 1—0 voorstaat, krijgt hij die bal wel goed op z'n plaats. Gaat 'ie er mooi niet in." Positieve punten - Hughes laat zich er evenwel niet door in slaap sussen. „We mogen niet verslappen. Het elftal moet ge woon gemotiveerd blijven door voetballen. Dat zie ik op dit moment ook als m'n be langrijkste taak. Zorgen dat die jongens gemotiveerd blij ven. Maar ik heb er wel ver trouwen in. Het moet kunnen." Hughes is duidelijk tevreden. Over de resultaten. Maar be slist niet over de publieke be langstelling. „In thuiswedstrij den krijgen we nu met moeite 4.000 man. Dat is veel te wei nig. Zeker voor een stad als Haarlem" terug wil naar die eredivisie is duidelijk. Daarom ook maakt het hem niet zoveel uit hoeveel punten Haarlem voor staat, als het maar voor staat. „We staan nu bovenaan. Dat is het be langrijkste. En dan zegt het me niets hoeveel we voorstaan op die nummer twee. We heb ben die eerste plek. En dat vind ik zalig. Er is toch maar een plek die telt? Dat is boven aan. En verder niet." Toch zal Barry Hughes niet zeggen dat zijn Haarlem inder- Recette Hughes houdt zich naast de voetbalproblemen, ook met dat soort zaken bezig. Ener zijds uit belangstelling, ander zijds een voor hem en Haar lem absolute noodzaak. Want het geld om mee te wer ken moet toch ergens vandaan komen. De recette is dan wel erg belangrijk. Hij weer: „We moeten gewoon van de zondag als speeldag af De wedstrij den naar zaterdag of vrijdag avond verschuiven. Dan ko men er meer mensen naar de velden, de zondag blijft dan voor het gezin en ook de voet ballers kunnen zich dan in het weekeinde „menselijker" ge dragen. Het zijn ook maar se- miprofs. Waarom zouden ze het dan op zaterdagavond niet eens een keer gezellig kunnen Barry Hughes kan zijn handen moeilijk stil houden maken' 't Is echt met de En- Eentetoog wordt altijd beklemtoond door enige armge- ^saXt «Snd We'hrtSn dat publiek toch nodig'" Barry Hughes heeft het bij lijk gek zijn als ik zei dat we Haarlem naar z'n zin. Vindt geen grote kans op die titel het fijn dat het bestuur na de hebben..." degradatie van vorig seizoen Zelfvertrouwen en voetbalge- toch vertrouwen in hem hield luk. Belangrijke, en volgens en dat ze hem ondanks dat Barry Hughes nauwelijks los resultaat handhaafden. „Ze te denkén begrippen. hadden vertrouwen in mijn „Zelfvertrouwen is alles. In in- beleid. En nu kunnen ze zeg- dividuele sporten, maar ook in gen dat het terecht was. Daar teamsporten. Als het loopt, als ben ik blij om." het lekker gaat dan zie je 't zelfvertrouwen van een ploeg Opruiming afstralen. Dat heeft Haarlem nu. Als je alleen die wedstrijd Haarlem is overigens duide- thuis tegen Veendam pakt. Bij lijk verjongd aan het nieuwe daad het kampioenschap gaat pakken. En ander voorbeeld van zijn nu meer relativerende kijk op het voetbalspel: „Het kampioenschap is mijn eind doel. Maar je krijgt nu de wintermaanden nog, andere velden waarop de ploeg goed moet blijven draaien. En wie zegt me dat Haarlem mis schien binnen drie weken niet met vier gbeblesseerde spelers loopt? Nee, je zal mij niet ho ren zeggen dat Haarlem kam pioen wordt. Al zou ik natuur- Barry Hughes krijgt nog wel eens supporters aan de telefoon. Die ventileren dan de laatste tijd vooral hun sympathie. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DOKKA Het ziet er naar uit dat aan de reeks Nederlandse overwinningen in de landenwedstrij- den tegen de Noorse schaatsers het komende weekeinde in Dokka een einde komt. Sinds 20 en 21 december 1969 (Heerenveen) heeft Nederland niet meer verloren. Een jaar later was het positie ve verschil in Oslo (Frogner) 39 punten. In het Olympische Seizoen 1971-1972 stond dit duel niet op het programma, maar op 7 en 8 februari 1973 sloeg Nederland in Kongsberg een gat van 84 punten. De laatste maal, dat beide landen eikaars krachten maten (22 en 23 december 1973 in Heer enveen), hield Nederland nog maar twee punten over Nu wijzen alle voortekenen er op dat de pupillen van coach Leen Pfrommer net als in de kansloze seizoenen 1967-1968 en 1968-1969 een honderdtal punten zullen moeten toegeven De selectiewed strijden voor de landenontmoeting, het afgelopen weekeinde in Kongsberg op dezelfde baan gehou den waar Noorwegen begin 1973 zosn gevoelig verlies moest incasseren, bracht de achterstand van de Nederlandse rijders schrijnend aan het licht In het eindklassement moest Piet Kleine als beste Oranjeman vier Noren voor laten gaan: de imponerende Jan Egil Storholt, Kay Stenshjem- met. Sten Stensen en Alf Rekstad. Leen Pfrommer heeft de Noorse progressie met stijgende verbijstering gadegeslagen „Het gekke is dat onze jongens helemaal niet zoveel slechter reden dan andere jaren om deze tijd", analyseert Pfrommer in het trainingskamp in Kongsberg, „alleen die Noren waren veel sneller Ik moet zeggen dat ik dat niet had verwacht". Pfrommer ziet wel een duidelijk aanwijsbare oorzaak voor de Noorse vooruitgang: „De Noren hebben in dit Olympische seizoen de training voor het eerst gecentraliseerd Jarenlang zijn zij jaloers op ons geweest dat wij die mogelijkheden hadden Er is in Noorwegen altijd gedecentraliseerd getraind Een jongen uit Trondheim oefende bijvoorbeeld bij zijn club en tegen de nationale kampioenschap pen werden dan de kernploegen samengesteld Daar zijn de Noren nu volledig van afgestapt Zij hebben het systeem van ons overgenomen, net als van de Russen en de Oostduitsers, en dat heeft onmiddellijk succes gehad AMSTERDAM Slechts twee positieve resultaten konden in de eerste ronde van het Suiker- I damtoernooi worden opgete- kend Harm Wiersma kwam het I eerst tot een overwinning tegen de Haïtiaan Pierre Michel. Baba Sy kwam na een gelijkopgaande I partij tegen zijn landgenoot I Bassirou Ba tot winst. Uitslagen eerste ronde Grootmeestergroep: Hermelink (Ne- I d)—Bronstring (Ned) 1-1; Koeperman (Rus)—Agafanor (Rus) 1-1. Smith I (VS)—Nimbi (Con) 1-1; Michel (Hai>—Wiersma (Ned) 0-2; N'Diaye t (Mal)—De Ruiter (Ned) 1-1; Baba Sy (Sen)—Bassirouba (Sen) 2-0 Jeurd wereldkampioenschap. Kooii- larcf (Hai)—Schippers (Ned) 1-1, An- drejev (Rus)-Letsjinskj (Rus) 1-1; Gurnard (Fra>—Reimann (Oos) 2-0; Van Aalten (Ned)—Martens (Bel) 2-0; Sedlacek (Tsj)Brouwers (Ned) 0-2 Wereldkampioenschap dames: Christiane Claes (Bel>—Jana Kade- rabekova (Tsj) 2-0; Raymonde Bar ras (Fra)—Jana Reimann (Oos) 2-0; I Elena Michaiiowskaia (Rus)-Ljoeba Nadat de Russische deelnemers pas kort voor het begin I IraYT van het toernooi arriveerden en daardoor de ongerustheid I d)—Jadranka Nizic (Joe) 2-U; Mieke 3 Heitmeijer (Ned)-Barbara Graas van de organisatie wegnamen toonde Koeperman interes- (Ned) 0-2. se in de partij van Harm Wiersma. Begroting sporttotalisator DEN HAAG De stichting sporttotalisator heeft voor volgend jaar ter goedkeuring een begrotingsplan ingediend bij het ministerie van CRM. Het plan bevat een totaalbedrag van 75.198.322 gulden voor sport en lichamelijke vorming en voor cultuur, maatschappelijk werk en volksgezondheid een bedrag van 27.825.000 gulden. Schematisch ziet het plan er als volgt uit: totale inleg: 225.000.000; pnjzenbedrag; propaganda etc 130.500.000. voorinhouding clubs: 18.000.000, reserve: 26.523.322; De ruim 75 miljoen voor sport e.d. wordt als volgt verdeeld: sportkoepels en ovenge organisaties: 27.999.195. accommodaties: 17.305 175; bijzondere activiteiten: 2.363.500; begeleiding: 959 150; reserve: 26.571.302; De bijna 28 miljoen voor de koepels en organisaties wordt als volgt verdeeld:. KNVB: 10.714.400; overige bonden: 9.316.391, landelijke koepels (NSF, NOC. NKS. NCS. NCSU) 7 924 404. De ruim 17 miljoen voor accommodaties wordt als volgt verdeeld: De ruim 17 miljoen voor accoomodaties wordt als volgt verdeeld: KNVB: 2.175 175; KNZB: 898.150; Mevobo 278 920. KNAU: 536.218; KNWV 278 920. KNGV; 782.310. NHV 303 630; KNSB: 380.400; NBB 337 252; KNRB: 439.819: KNHB 259 807.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13