Mateloze verveling en doodse stilte rond bezette consulaat AARZELINGEN VAKCENTRALES OVERSCHADUWEN FEESTVREUGDE Kamer vraagt meerjarenplan zeevisserij Geen generaal pardon voor illegale gastarbeiders Bergen huisvuil onder Romeinse kerstbomen VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Dat de gegij zelden in de trein bij Wijster op vrijdag 5 december hun boerenkool met een plastic bekertje naar binnen moes ten werken, is te wijten aan een op het laatste moment genomen beslissing van een controlerend politiefunctio naris. Deze verbood het Ro de Kruis uit veiligheidsover wegingen om bij de stamp pot stenen borden en meta len bestek te leveren. Aange zien men niet op korte ter mijn kon beschikken over plastic eetgerei heeft de chef-staf van het Rode Kruiskorps in Drente, de heer E. de Boer, toen beslo ten de maaltijd zonder be stek naar de trein te laten gaan. Bij daarop volgende maaltijden kon dit „zachte" bestek wel worden geleverd. De heer De Boer heeft dat gisteren uiteengezet op een persconferentie in Den Haag. Het tweede essentiële punt van kritiek op het Rode Kruis, betreft het feit dat op 7 december helemaal geen eten naar de trein is ge- Rode Kruis wijst kritiek van de hand bracht. Deze kritiek wees de heer De Boer van de hand met de verklaring dat de ka pers die dag de aanvoer van maaltijden verboden. Als re den gaven de terroristen op, aldus de Rode Kruischef, dat het na een uitgelopen bezoek van Ir. Manusama te laat en te duister was geworden. Deze nadere uiteenzetting werd gegeven zodat „o.a. mi nister Van Agt de indruk heeft gewekt dat het Rode Kruis fouten heeft gemaakt". De hulporganisatie wilde daarop een weerwoord geven omdat „de 200 vrijwilligers, die twaalf dagen lang hun uiterste best hebben gedaan, zich in de rug geschopt voe len". Dit te meer, aldus de heer De Boer, omdat minis ter Van Agt hen in zijn dank woord niet met name heeft genoemd. Zeevalking geschokt door kritiek op beleid Wijster (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Zeevalking van justitie is diep geschokt door de kritiek van enkele gegijzelden uit de trein bij Wijster op het beleid van de Nederlandse regering. De heer Zeevalking luchtte gisteravond zijn gemoed voor de VARA-televisie. „De regering heeft deze kritiek niet verwacht en ook niet verdiend", aldus Zeevalking. Met name de aantijging dat de regering min of meer verantwoordelijk is voor de dood van de derde gijzelaar, heeft de regering geschokt, zo liet Zeevalking weten. Hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat de kritiek van sommige gegijzelden te maken heeft met hun psychische toestand. „Als dat zo is, past het mij niet daar een oordeel over te hebben", aldus de staatssecretaris. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse Vondel- parkbuurt is het beu. De gijzelingsactie in het Indonesische consulaat aan de Brachtbuijzer- straat, die gisteren precies twee weken duurde houdt de buurt nog steeds in een klemmende en voor de direct omwonende Amsterdammers uiterst ongerieflijke ban. Het aantal buurtbe woners is overigens gedurende de laatste da gen sterk verminderd. Diverse gezinnen zijn geëvacueerd. In afwachting van het einde van de gijzeling zijn ze onder meer bij familie in veiliger oorden ondergebracht. Het leven rond het consulaat was onmogelijk geworden, om dat hun woningen in het schootsveld van de terroristen liggen. Vooral in de Valeriusstraat zijn veel panden ontruimd. Ze staan er triest en verlaten bij. Hier en daar zijn er binnen de afzetting ook nieuwe bewoners bijgekomen. Behalve wat fo tografen zijn het vooral politiemensen en mari niers die zich in de verlaten woningen hebben gevestigd. Ze zijn er, maar laten zich niet zien. De hele dag door is het rond het consulaat doodstil. Het straatbeeld wordt bepaald door het grillige gezicht van geweld: zwaar bewapen de politiemannen bij de afzettingen, prikkel draadbarrières, legertenten, overvalwagens en pantservoertuigen midden in de straten. In dit belegerde stadsdeel vormt de zon nagenoeg het enige vriendelijk element. Of het moesten de- hier en daar met koffie- en soepbekertjes opge tuigde kerstbomen zijn die bereidwillige en vriendelijke Amsterdammers hebben neergezet voor de agenten en marechaussees. Ook voor hen bij wie de verveling zo goed als mateloos is en een partijtje straatvoetbal met wat opge schoten buurtjongens nog een beetje afleiding brengt, nadert immers ook in deze kille en nare sfeer het kerstfeest. De mogelijke oplossing van deze gijzelingsactie en de samenhang tussen de komende feestda gen en de bezetting vormen ook iedere keer weer het onderwerp van gesprek tussen de nieuwsgierigen, die bij de afzettingen een glimp van het consulaat hopen op te vangen. Dat aantal nieuwsgierigen wordt met de dag min der. Buiten de afzetting heeft het leven zijn normale ritme en gang alweer lang te pakken. Amsterdam raakt duidelijk gewend aan de gijzeling. Degenen die nog wel naar de gebarricadeerde buurt trekken om wat te zien, doen dat overi gens vergeefs. Het consulaat is nagenoeg overal geheel aan Brachthuijzerstraat, gezichtsveld onttrokken. Of men moet er komen voor de opwinding die er af en toe onder de verzamelde journalisten ontstaat Zoals gistermiddag rond twee uur toen de zonnewering voor een van de ramen van het consulaat op een ruime kier ging en men duidelijk kon zien dat een van terroristen met een verrekijker de omgeving afzocht. Een kijk-, je dat slechts kort duurde. Daarna keerde de oneindige rust en verveling opnieuw terug. Tot even na zes uur. Toen arriveerde contactper soon ds. Metiari uit Assen bij het consulaat. Na zijn vertrek was en bleef het wederom stil en verlaten in de Amsterdamse Vondelpark- buurt Dit straatbeeld is typerend voor dé directe omgeving van het Indonesische Consulaat in Amsterdam: belegerd, stil en verlaten. Hulp voor gastarbeiders die teruggaan naar vaderland DEN HAAG (ANP) Gastarbeiders uit Tunesië, Marokko, Turkije, Joegoslavië, Portugal en de Kaapverdische eilanden die terugkeren naar hun land van herkomst komen in aanmer king voor financiële hulp van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking. Dit ministerie heeft een bedrag van 15 miljoen gulden uitgetrokken voor bijdragen aan werkgelegen- heidsmaatregelen in ontwikkelingslanden. Dit blijkt uit een gisteren verschenen brochure van de werkgroep voor buiten landse werknemers. Deze door minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking inge stelde werkgroep komt in de brochure tot de conclusie dat steeds meer het besef groeit dat arbeidsmigratie rechtstreeks verband houdt met de onderontwikkeling van de landen waaruit de gastarbeiders afkomstig zijn. Men stelt dat het verschijnsel van de gedwongen arbeidsmigratie alleen effectief bestreden kan worden door structurele maatregelen in de herkomstlanden. GROENEVELT LEGT TIJDBOM ONDER FEDERATIE NVV-NKV (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Federatie Nederlandse Vakbeweging FNV, een sterk samenwerk ingsverband van de vakcentrales NW en NKV, is gisteren officieel tot stand gekomen. Tijdens de afzonderlijke bijeenkomsten van de twee vakcentrales, voorafgaande aan de constituerende vergadering, kwam het oude zeer nog even weer boven, dat er oorzaak van is geweest dat de federatievorming zo lang heeft geduurd. Bij de NVV-bonden vond men het spijtig, dat er nog geen fusie is ontstaan, bij de NKV-bonden sprak men duidelijk vrees uit over de mogelijkheid van identiteitsverlies, nu reeds en bij een fusie helemaal. NW-er Arie Groenevelt legde op nieuw een tijdbom onder de federatie: als er niet binnen redelijke tijd een fusie tot stand komt, hoeft de federatie ook niet meer. Groenevelt was in de NW-vergadering dan ook het minst geestdriftig. Dit kwam mede doordat zijn Industriebond nog altijd over hoop ligt met dezelfde bond van het NKV. En tussen die twee bonden moet volgens Groenevelt ook snel teniAinste een federatie ontstaan, net als trouwens tussen alle andere bonden van de twee vakcentrales. In een andere zaal van het Haagse Congresgebouw zei voorzitter Piet Spijkers van de NKV-In- dustriebond echter, dat de troebele sfeer tussen zijn en Groenevelt's bond intussen is opgeklaard en dat er spoedig zal worden samengewerkt. In die NKV-vergadering werd door verschil lende sprekers (voorzitters van bonden) be zorgdheid uitgesproken. De behoefte om tot een grotere eenheid te komen was er be paald wel, maar evenzeer leefde het verlan gen om zichzelf te blijven. Ton Mutsaers van de grafische bond zei dan ook, dat de federatie niet zonder meer tot fusie mag leiden. Eerst zal dan de hele besluitvorming sprocedure van het NKV moeten worden afgewerkt. Een andere omstandigheid, die een domper op de vreugde plaatste, was het afhaken van het CNV, dat nu in een isolement staat. Terwijl NKV-voorzitter Wim Spit duidelijk maakte dat christenen ook binnen de federa tie actief kunnen zijn vanuit de beleving van evangelische waarden, sprak bij het NW secretaris Piet Damming de hoop uit, dat het CNV in een later stadium alsnog de weg naar de federatie zal weten te vinden. Me teen zal dat niet kunnen: nu moet de federa tie eerst de tijd krijgen om zich te consolide ren. Met een stevige handdruk feliciteren Wim Spit (1.), voorzitter van het NKV «n Wim Kok, voorzitter van het NW, elkaar met het (eindelijk) tot stand komen van de federatie. Tweede kamer blijft bij standpunt Nederlaag voor Van der Stee (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft gisteravond in de Tweede Kamer, vlak voor de kerstva kantie, een forse nederlaag ge leden doordat enkele moties te gen zijn zin werden aangeno men. De minister had die mo ties „sterk ontraden", maar ook zijn politieke vrienden demon streerden hun kribbigheid te genover de minister door hem volledig in de steek te laten. Met alleen de stemmen van CPN en Boeren tegen nam de Kamer een motie van Hart- meyer (PvdA) aan waarin op korte termijn van de minister een meerjarenplan voor de zee visserij wordt gevraagd. De Ka mer noemde de toestand van de zeevisserij ernstig. Deze bedrijf stak mag niet worden overgela ten aan de vrije economische krachten met als gevolg een koude sanering op grote schaal. In het meerjarenplan moet de regering uitgaan van een doel matige begeleiding bij de nood zakelijke sanering van de vis sersvloot Hierbij moet worden geprobeerd zoveel mogelijk ar beidsplaatsen in de zeevisserij te behouden. De minister maak te bezwaren tegen de motie en zei dat hij deze moeilijk zou kunnen uitvoeren. Ook werd een motie van de christen- democratische frakties aangenomen, ingediend door De Boer (ARP) hierin stelt de Kamer dat de quotering van de visvangsten en het wegvallen van olievoorschotregelingen ca tastrofale gevolgen voer de Ne derlandse vissersvloot zullen hebben. Daarom moet de rege ring op korte termijn met het 'bedrijfsleven in de visserij het gesprek openen om tot een zo danige steunregeling te komen dat handhaving van het vlootbe- stand naast sanering mogelijk is. Alleen de CPN stemde tegen deze motie. Toeneming vossen niet explosief" DEN HAAG (ANP) - Land- bouw-minister Van der Stee meent, dat niet gesproken kan worden van een explosieve toe name van de vossenstand. Ten hoogste is er sprake van „eni ge" toeneming. Die toeneming evenwel heeft er inmiddels toe geleid, dat het verbod op de jacht op vossen in de CRM-natuurreservaten is op geheven, zolang er sprake is van reëel gevaar voor hondsdolheid. Sinds februari van dit jaar heeft deze ziekte onder de vossen „vaste voet" gekregen, aldus de bewindsman. Er werden de vol gende gevallen geconstateerd: 1 in Drenthe, 2 in Groningen en 13 in Overijssel. Zodra blijkt, dat een verdere beperking van - het aantal vossen gewenst is zal eventueel de premie op het be machtigen van vossen worden verhoogd. De minister deelt een en ander mee in antwoord op vragen van het WD-kamerlid De Dosten Hij had vragen gesteld naar aanleiding van het feit, dat zeer onlangs in het Overijsselse Man- derveen een slapende soldaat door een vos werd gebeten. POLEv-144 Het Sovjetrussi- sche supersone passagiersvlieg tuig Topolev-144 wordt op 25 december opgenomen in de ge regelde dienst, voor zijn Brits- Franse concurrent de Concorde. De Toe-144 wordt ingelegd op de route Moskou-Alma Ata, hoofdstad van de Sovjetrussi- sche Centraal-Aziatische repu bliek Kazakstan. K. Van Lent komt militairen tegemoet DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris C. L. J. van Lent van Defensie (personeel) wil op 15 januari de ontwerpregeling „vergoeding voor extra-beslag- legging", de zogenaamde com pensatieregeling in het kader van de werk- en rusttijdenrege- ling voor militairen, in het cen traal georganiseerd overleg ter sprake brengen. De bewindsman komt daarmee tegemoet aan de uitdrukkelijke wens van verschillende belan genverenigingen van militair personeel zoals die gistermiddag in een vergadering van de Cen trale Commissie Georganiseerd Overleg Militairen werd geuit. Zoals bekend zal de zogenaam de compensatieregeling thans niet kunnen worden ingevoerd. Reden hiervoor is het besluit van de regering om voorlopig geen verbetering in de bestaan de arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel, waaronder ook de militairen, aan te bren gen. Huwelijksnacht op bureau EINDHOVEN (ANP) De 34-jarige J.B. uit Roermond heeft een deel van zijn eerste huwelijksnacht door gebracht op het hoofdbureau van po litie in Eindhoven. Om ongeveer kwart over vier gistermor gen werd de man aangehouden omdat hij onder invloed van alcohol een auto be stuurde. Op het bu reau vertelde de man de dag daarvoor te zijn getrouwd. Na afloop van de brui loft was hij in zijn eentje naar Eindho ven gekomen en had daar nog een nacht club bezocht Aanvankelijk geloof de de Eindhovense politie dit verhaal niet zo erg. Dit onge loof veranderde pas toen een in witte bruidsjapon gestoken vrouw compleet met bruidsboeket kwam vragen of haar man soms op het bureau was. Franse broertjes terecht PARIJS - De drie Franse jongens van 14, 12 en 10 jaar, die maandag hun moe der in haar keuken opsloten en er met de auto van vader vandoor waren ge gaan zijn in Givors nabij Lyon door de politie aangehouden. Gisteren hadden zij in St. Etienne al te vergeefs gepoogd een cheque op naam van hun vader te innen. Toen de bank weiger de, sprongen ze in de auto en verdwenen. Zij werden aange houden na ruim 3000 kilometer afgelegd te hebben, omdat een politieagent bemerk te dat een ruitewisser aan de wagen ont brak. Het drietal barstte in tranen uit en verklaarde sedert vertrek van thuis niets meer gegeten te hebben. Ze waren op, weg naar Grenoble, waar de oudste een vriendinnetje wilde bezoeken en de twee anderen wilden van het reisje profiteren. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De Romeinen hebben onder de kerstbo men die overal in de stad staan opgesteld tot nu toe alleen maar bergen vuil en afval gevonden. AI sinds vijf dagen weigeren de chauffeurs van de 550 vuilophaalwagens uit te rijden. Al sinds vijf dagen wordt dus geen huisvuil opgehaald en stapelen de al dan niet gesloten plastic zakken en het losse afval zich in menshoge heuvels op overal in de stad. De regen, die sinds dagen vrijwel onafgebroken valt, vergroot enerzijds de onvoorstelbare rommel in de meeste straten, maar voorkomt anderzijds dat de stad ook nog eens gehuld zou worden in een niet te ontlopen stank. Uiterst rechtse vakbondslieden hebben de staking afgekondigd kennelijk vastbesloten de chaos te forceren. De grote vakbonden zijn tegen de actie van de vuilophalers. De stakers wensen een ge meentelijk, sociaal-zeker contract. Ze willen inge schaald worden in de gemeentelijke diensten, maar zowel de gemeente Rome, als de grote vakbonden voelen daar niets voor. Met nog eens enkele duizenden vaste werknemers erbij wordt het gemeentelijk tekort alleen maar groter en de spoeling voor iedereen dunner. Na een langdurig overleg tussen gemeentebestuur en officiële vakbonden is sinds gisteren een nood plan in werking. Vrachtwagens van prive-onderne- mingen zijn ingehuurd om zoveel mogelijk afval weg te halen. De situatie is vooral ernstig in het centrum. De bergen afval liggen er op alle hoeken van de oudere, nauwe straten. Honden en katten, muizen en ratten hebben er vrij spel. Maar het afval ligt ook in de meest luxueuze winkelstraten, waar de kleurige en artistieke kerstverlichting en -vei ring een schril contrast vormt met het natgeregen de afval. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft Cisteren met grote meerderheid voorstellen van de PSP en de PPR verworpen om alle buitenlandse arbeiders in ons land de moge lijkheid te bieden zonder meer een ver blijfsvergunning aan te vragen. Beide linkse fracties kregen slechts steun van de CPN en de D'66-ers Imkamp en Beekmans. De PvdA liet in deze kwestie haar progressieve bondgenoot de PPR in de steek. De socialisten stelden zich op het standpunt, dat de voorstellen van PPR en PSP in feite neerkomen op een generaal pardon en dat zou in strijd zijn met de eerder gemaakte afspraak tussen regering en parlement. Volgens de regularisatieregeling die sinds juni dit jaar van kracht is kunnen alle gastarbeiders die kunnen bewijzen dat zij voor 1 november 1974 in ons land waren en werkten een verblijfsvergunning krijgen Naar het oordeel van PSP en PPR, die staatssekretaris Zeevalking van justitie in een spoeddebat ter verantwoording riepen, voldoet de regeling in de praktijk niet. „De regeling was goed bedoeld, maar pakt on rechtvaardig uit", aldus de fracties. Ze we zen erop dat vele honderden gastarbeiders buiten hun wil om niet de gevraagde bewij zen kunnen c De bewindsman achtte dit zeer onwaar schijnlijk. Hij zei, dat elke buitenlander die hier voor november'74 was toch in staat moet zijn een bewijs op tafel te leggen. Bovendien zijn de bewijsmogelijkheden erg ruim, voegde hij eraan toe. Zeevalking wees de kritiek van meerdere frakties af dat de regeling niet soepel genoeg zou worden toe gepast doordat de vreemdelingendiensten van de poltitie de richtlijnen van het minis terie niet zouden opvolgen. Volgens hem zegt het aantal gastarbeiders dat sinds juni een verblijfsvergunning heeft gekregen ruim 11.000 toch wel iets over de soepelheid. De Westduitse actrice Romy Schneider is gisteren in West-Berlijn in het huwelijk getreden met haar 28-jarige Franse secretaris Daniël Biasini. Geen sluier voor Romy, maar een bloemenkrans in het haar.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11