Sociale uitkeringen omhoog Legende van de Heilige Elisabeth: opera-achtig oratorium van Liszt Ondervraging treinkapers kan nog maanden duren Lucas van Leijden juweliers DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 9 dat dat miljoen wel bijeengebracht zou kunnen worden. Mits het maar in een fonds terecht zou komen. Dus ik belde 's avonds de boekhandelaar weer en vertelde het hem. Daarbij de verschil lende voorwaarden noemend zoals een schriftelijke overeen komst en het beheer door een stichting. Hij zou met die informatie contact opnemen met enkele Molukse leiders om eens te polsen wat zij ervan dachten. Meer niet. En toen kwam zondagmiddag plotseling de ontknoping. Zondagavond belde ik de heer Radix op en zei dat het miljoen nu van de baan was. Maar hij zei tegen me: „Ik krijg toch een miljoen van je." Ik schrok verschrikkelijk, maar tilde nog niet zo zwaar aan zijn uitspraak omdat het immers nooit waar kon zijn. De echte schrik kwam pas later toen hij een interview gaf aan de radio en nogmaals dat miljoen bevestigde. Ik dacht dat ik op dat moment een hartverlamming kreeg. Maandagmorgen zou ik met de gefortuneerde relatie en enkele anderen een bijeenkomst Tiouden over het plan. Dan was het beslist rondgekomen. Maar wat moest ik nu. Een lege trein kan je immers niet verkopen, een volle wel, als u begrijpt wat ik bedoel. Het was een actie geweest om een bloedbad te voorkomen. Maar wat moest ik nu doen, de heer Radix was veel te vroeg naar buiten getreden." Dinsdagmiddag is de heer Kouwenhoven naar ir. Manusama gegaan. Hij wilde het allemaal uitleggen. Dat is gebeurd. Ir. Manusama begreep het allemaal wel en hij heeft me in elk geval wat gerustgesteld. Want wat heb ik aan die ellende, die nu plotseling is ontstaan. Ik ben bang voor represailles. Ik ging bijvoorbeeld met de auto naar Schiedam, van daar heb ik een taxi genomen om naar de heer Manusama te gaan. Je kan toch immers niet weten. De heer Kouwenhoven is nog steeds een beetje bang. Die vrees is toegenomen sinds de heer Radix gisteren telefonisch bedreigd werd. De heer Radix: „Ik ben over die hele geschiedenis verkeerd begrepen. Ik begin nooit meer aan zoiets. Ik heb alleen willen meehelpen om die arme mensen in de trein te helpen. Van een paar mensen heb ik achteraf telefoontjes gehad. Zij noemden het „een fijne daad". Maar gisteren kreeg ik ook een man aan de lijn die zei: „U bent een moordenaar, we zullen u nog grijpen." Ik heb daarop de politie ingeschakeld, maar ik geloof niet dat ze iets kunnen doen." Inmiddels is dus wel gebleken, dat het ministerie van Justitie kort na de ontknoping van de treinkaping niet ver bezijden de waarheid zat met de omschrijving „indianenverhaal". Ir. Manu sama daarover: Nog voor het weekeinde werd ik gebeld door de heer Radix. Hij stelde voor dat het bedrijfsleven een-miljoen zou geven. Ik zei hem, dat het miljoen zeker geen losgeld kon zijn. De Zuidmolukkers verkopen hun ideaal niet. Maar ik zei er wel bij, dat het miljoen wel welkom zou zijn als de gijzelingen in Beilen en Amsterdam afgelopen waren, als een soort blijk van erkentelijkheid voor de bemiddeling die de RMS-regering in ballingschap heeft verricht. Na dat ene telefoongesprek heb ik niets meer gehoord. Ik geloof er ook niets meer van. Dat miljoen zal wel niet meer komen." En daarin heeft de heer Manusama volkomen gelijk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na 290 uur gijzeling kwamen zondag 23 passagiers vrij uit de gekaapte trein bij het Drentse Wijster. De Zuidmolukse terroristen hadden hun dramatische kaping opgegeven. Waarom zo plotseling? Dat was de vraag die een opgelucht Nederland zich stelde. Was het de taktiek van de autoriteiten geweest? Was het de kou? Of was een miljoen gulden „losgeld", dat door Haagse zakenlieden bijeen zou zijn gebracht de impuls waardoor de onderhandelingen zo onver wachts tot een goed einde kwamen. Met name dat toegezegde miljoen was intrigerend. De Zuidmolukse president der RMS ir. Manusama, de sleutelfiguur in de onderhandelingen, ver klaarde kort na de ontknoping in Beilen, dat hij het toegezegde bedrag inderdaad tijdens de besprekingen met de treinkapers op tafel had gebracht. Niet als losgeld, maar als een bedrag waarmee in de toekomst meer kon worden gedaan aan de voorlichting over de Molukse problematiek. Thans, enkele dagen na „Beilen", blijkt het miljoen niet te bestaan. Het werd wel toegezegd, maar was niet meer dan een kolossale zeepbel, die uit de mond van een goedwillende Haagse boekhandelaar opwelde. Het ministerie van Justitie had das gelijk, toen het zondagmiddag in Beilen, het miljoen bestempelde als een „indianenverhaal." De man achter het miljoen is de 58-jarige Hagenaar Cees Kouwenhoven. Hij kan vertellen hoe het fictieve miljoen tot stand kwam en waarom het slechts een zeepbel is gebleven. Maar als de boekhandelaar zijn mond nog eventjes had kunnen houden en de gijzeling een dag langer had geduurd, dan was het er wel degelijk geweest. Dat beweert de heer Kouwenhoven tenminste „Het is zo gegaan." zegt een uitermate gespannen Cees Kouwen hoven die in het dagelijks leven werkt als een personeelslid van het Haagse Nebo-ziekenhuis in de technische dienst maar in de vrije tijd organisator is van sport-evenementen en daar voor al diverse malen geld bijeen heeft weten te brengen. Hij is ook de man geweest die twee jaar geleden de Tour de France-caravan naar Nederland wist te halen. „De gijzeling in Beilen was al enkele dagen aan de gang. In Amsterdam waren de terroristen net binnengevallen. Ik zat in de trein van Zwolle naar Den Haag. Nu ben ik niet een mannetje dat zoals zoveel anderen alleen maar naar televisiebeelden van het drama kijkt. Ik wil dan ook iets doen, iets verbeteren aan de tragische gebeurtenissen. Enkele andere' Nederlanders belden de regering met mogelijke oplossingen, of stelden zich in verbinding met ir. Manusama. Ik zat daar zo in de trein te peinzen toen we drie kwartier vertraging ondervonden door de affaire in Beilen. Ik pakte een pen en papier en zette mijn gedachten neer. Dat was vorige week maandag. Een paar dagen later bezocht ik boekhandelaar J. Radix. En uiteraard kwam het gesprek op de gijzelingen. Ik haalde het papiertje uit mijn zak waarop ik in de trein had zitten schrijven. Ik zei: „We moesten geld bijeenbrengen. Niet als losgeld, maar om die Molukkers wat „Een lege trein kari ik toch niet meer verkopen, als u begrijpt wat ik bedoel meer mogelijkheden te geven om hun problemen uit te dragen. „Thuis gekomen stelde ik me in contact met een relatie die- Dat geld zou dan in een fonds moeten worden gebracht, dat me al eerder met geld had geholpen. Een gepensioneerde en zou worden beheerd door een onafhankelijke stichting. De heer gefortuneerde eigenaar van een fabriek in honden en katten- Radix vroeg aan me, of ik kans zou zien om een dergelijk bedrag voer, wiens naam niet genoemd mag worden. De man is al jaren bijeen te brengen. Ik beloofde hem 's avonds terug te bellen." donateur van de stichting Door de Eeuwen Trouw. Hij meende. Nog aiet achterhaald wie heeft geschoten Van een onzer vérslaggevere BEILEN Ondanks dat de zeven Zuidmoluk se treinkapers wel willen praten tijdens de politieverhoren, is het niet duidelijk wie van hen de drie mannen in de trein bij Wijster heeft/hebben doodgeschoten. Weliswaar zijn de kogels waarmee de drie slachtoffers zijn ge dood opgespoord, maar de munitie was ener zijds voor meerdere wapens geschikt, terwijl anderzijds de kapers gewisseld hebben van wapens. Dat laatste blijkt ondermeer uit de verklaringen van de gegijzelde passagiers. Deze mededeling deed overste L. P. Bergs ma, districtscommandant van de rijkspolitie Assen gisteravond in Beilen. Hij voegde er aan toe dat het nog wel enkele maanden kan duren alvorens de verhoren afgerond zijn. Een ge rechtelijke vervolging de zeven zijn inmid dels in staat van beschuldiging gesteld en voor de officier van justitie geleid; de aanklacht is moord kan mogelijk zelfs wel een jaar op zich laten wachten. Uit het recherche-onderzoek is tot dusver geble ken dat de treinkaping maandenlang voorbe reid moet zijn geweest. De kranten die de kapers gebruikten om de ramen te blinderen waren bijv. voorzien van plakstroken om ze voor uitscheuren te behoeden. Een van de gegijzelden de heer H. Prins uit Diever heeft verklaard dat het kranten uit april zijn. In de trein zijn ook verschillende papieren van de kapers aangetroffen, waarbij het opvallend is dat er veel meer stencils met eisen voorradig waren dan die welke aan de tientallen persver tegenwoordigers zijn uitgereikt. Overigens is het technisch onderzoek van de trein nagenoeg afgesloten. De zeven Zuidmolukse treinkapers zijn in di verse huizen van bewaring in Nederland opge sloten. Uit veiligheidsoverwegingen wordt niet meegedeeld waar ze worden vastgehouden. Is het intussen zeker geworden dat het derde slachtoffer bij wijze van intimidatie is doodge schoten, het hoe en waarom van het neerschie ten van de twee andere mannen is nog niet bekend. Aangenomen wordt dat Leo Bultes uit Lonneker geprobeerd heeft te vluchten, terwijl machinist Braam wellicht gepoogd heeft de kaping te verhinderen. Een aantal van de trein kapers is eerder met politie en justitie in aanraking geweest. In geen van de gevallen echter betrof het deelname aan een eerdere actie of bijv. wapendiefstal. In de trein zijn de volgende wapens aangetroffen: 5 geweren waarvan 1 karabijn en een koffermodel jager geweer, 1 volautomatisch machine-pistool (be- retta) en een stengun, een pistool en een revol ver, een kapmes en een klewang, en een dolk. Er werden bijna 600 patronen gevonden van diverse soort en kaliber. De rijkspolitie is er ook achter gekomen wie de bezetters aan het Indonesische consulaatsgebouw in Amsterdam zijn. Evenals minister Van Agt en premier Den Uyl zegt ook overste Bergsma dat de kritiek van de gegijzelde passagiers niet relevant is. „Zodra ik kan ga ik hen opzoeken en ik ben ervan overtuigd dat ik hen tot andere gedachten kan brengen", aldus de heer Bergsma. Ook de regering wil een gesprek hebben met zowel de gegijzelden in Wijster als die in Amsterdam. Overste Bergsma die in Beilen en Wijster het commando had over 260 politiemannen en 600 militairen zei dat er nooit mariniers onder de trein hebben gelegen om een verrassingsaanval uit te voeren. „Uiteraard is er gedacht aan een gewapende overval. Maar de aanvalsplannen zijn steeds als noodplannen beschouwd omdat voorop stond het leven van de gijzelaars te sparen". Het wapenarsenaal dat in de gekaapte trein bij Wijster werd aangetroffen. in 't smalste pand van Leiden Nieuwe Rijn 4 Tel. 142350 |L Wij ontvingen zojuist rechtstreeks uit Japan Keen schitterende collectie cultivé parelsnoeren..^ i&voor hoogst interessante prijzen. een echt kerst of nieuwjaarsgeschenk per maand 977,50 tot 1,068,- 690,50 tot 741,50 ƒ977,50 tot 1.068,- ƒ690,50 tot ƒ741,50 ƒ223,- tot ƒ239,50 ƒ328,- totf 353,- ƒ427,50 tot ƒ460,- DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 januari 1976 gaan de uitkeringen van de AOW en AWW omhoog. In de verhoging is naast de wettelijk voorgeschreven halfjaarlijkse aanpassing aan de loonontwikkeling een extra optrekking van de uitkeringen begrepen. Deze extra-verhoging is nodig om de reeds geruime tijd bestaande praktische gelijkheid van het netto AOW-pensioen voor gehuwden aan het netto minimumloon per 1 januari 1976 te handhaven, aldus het ministerie van Sociale Zaken. De verhoging van de uitkeringen is als volgt: A.O.W. voor gehuwde bejaarden van voor ongehuwde bejaarden van A.W.W. voor weduwen met kinderen van voor weduwen zonder kinderen van voor wezen tot 10 jaar van voor wezen van 10 tot 16 jaar van voor wezen van 16 tot 27 jaar van Hierbij wordt opgemerkt, dat van 1 januari a.s. af op het ouder- doms- en het weduwenpensioen loonbelasting zal worden ingehou den. De kinderbijslagen zullen per 1 januari a.s. met 7,1% worden verhoogd. Het betreft hier de wettelijk voorgeschreven halfjaarlijk se aanpassing aan de loonontwikkeling. per kwartaal voor een 2e en 3e kind van ƒ269,10 tot ƒ288,60 voor een 4e en 5e kind van ƒ358,80 tot ƒ384,54 voor een 6e en 7e kind van 397,80 tot 425,88 voor een 8e en elk daarop volgend kind van 439,92 to- t ƒ471,12 Als gevolg van de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind blijft deze bijslag gehandhaafd op 164,58 per kwartaal. De uitkeringen krachtens de W.A.O., die zijn ingegaan vóór 1 januari 1976 zullen per deze datum worden verhoogd met 7,1%. Ook het maximum dagloon, waarnaar de uitkeringen en de premies ingevolge de W.A.O., de Ziektewet (Z.W.) en de Werkloosheidswet (W.W.) worden berekend, gaat omhoog. Daarbij zal het maximum dagloon, dat geldt voor de berekening van de uitkeringen krachtens de W.A.O., de Z.W. en de W.W. per 1 januari 1976 stijgen van 172,91 tot 185,19. Ook voor de berekening van de uitkeringen ingevolge de wet Werkloosheidsvoorziening zal het maximum dagloon per 1 januari a.s. worden verhoogd tot 185,19. Voor de berekening van de premies ingevolge de W.A.O., de Z.W. en de W.W. zal het maximum dagloon ingaande 1 januari 1976 worden verhoogd tot 185,-. De nieuwe uitkeringsbedragen ingevolge de A.O.W., de A.W.W. en de W.A.O. zullen in het algemeen met ingang van de uitbetaling over de maand januari plaatsvinden. Opgemerkt wordt, dat de extra-verhoging van de A.O.W. en de A.W.W. als voorschot zal worden uitbetaald. De uitbetaling van de kinderbijslagen vindt in het algemeen eerst plaats na afloop van het desbetreffende kwartaal. De verhoogde kinderbijslagen zullen dus in het algemeen eerst na afloop van het le kwartaal van 1976 betaalbaar worden gesteld. Listz is ernstig van plan ge weest opera's te gaan compone ren maar het is er niet van gekomen. Waarschijnlijk behoe ven we daar niet rouwig om te zijn. Tot die conclusie komt wie ruim twee en een half uur heeft geluisterd naar „Die Legende von der Heiligen Elisabeth". Dit werk houdt het midden tus sen een opera en een oratorium en is in de vorige eeuw dan ook herhaaldelijk scenisch opge voerd, zij het tegen de zin van de componist die alleen con cert-uitvoeringen wenste. Er is zojuist op drie langspeelplaten een goede opname van versche nen. Het gaat om een Hongaar se produktie van een Tsjechi sche uitvoering in de oorspron kelijke Duitse taal (Hungaro- tom SLPX 11650-52). Het leven van de heilige die zoveel deed voor de armen en behoeftigen, is uitgebeeld in zes taferelen die corresponderen met fresco's, in het midden van de vorige eeuw gemaakt door Mortiz von Schwind op de Wart- burg. In de 13e eeuw werd het Hongaarse koningskind naar dit Thuringse kasteel overgebracht omdat ze was uitgehuwelijkt aan de zoon van de landgraaf. Toen die op kruistocht ging en omkwam, werd Elisabeth wedu we en met haar kinderen door haar schoonmoeder onbarmhar tig buiten de deur gezet Nog meer dan voorheen gaat ze haar TOEREN DOOR DE MUZIEK leven wijden aan wie hulp nodig hadden. Het laatste tafereel ver beeldt haar begrafenis en haar heiligverklaring. Het werk van Listz, dat vroeger in verscheidene landen ook in het onze, nogal populair is ge weest, raakte langzaam maar zeker in het vergeetboek. Dat komt onder meer door de zwak ke tekst van Otto Roquette en door het gebrek aan handeling in de opeenvolging van losse scènes, die geen climaxen moge lijk maakt Maar ook de muziek is erg ongelijk van kwaliteit Hoogromantische maar in die stijl vaak erg mooie en heel fijn kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u "m toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis naar d<R Leidse Courant geïnstrumenteerde passages wisselen af met theatrale en sentimentele banaliteiten. Dat is fnuikend voor het werk als ge heel. Toch zal wie de eerste plaat opzet, dadelijk worden verrast door het poëtische spel van drie fluiten, de inzet van een lange instrumentale inleiding, die, apart gespeeld, het op een sym fonieconcert nog best zou doen. Ook in de muziek bij het won der van de rozen en de verdrij ving uit de Wartburg om maar twee voorbeelden te noe men zitten treffende passa ges. Het valt trouwens op dat Listz het lange werk een hechte the matische eenheid wist te geven. Hij gebruikte mooi oud-Hon gaars materiaal: een antiphoon, een hymne, een volks- en pel grimslied. Ook vindt men hier de „vingerafdruk" van meer grote werken van de componist: een gregoriaans motief van drie noten. Het is jammer dat dit werk het geduld op de proef stelt want wie het geduld opbrengt en het kaf van het koren weet te schei den, zal zich toch beloond voe len. J. KAS ANDER Visserijschap wil verbod op particuliere tongvangst DEN HAAG (ANP) - In de kustwateren wordt in toene mende mate tong en schol ge vist door eigenaren van jach tjes e.d. die er met kleine boom korren (aan bomen ter weerszij de van de boot opgehangen net ten) op uit gaan. Het visserijschap signaleert dit verschijnsel en vindt dat het verboden moet worden. Voor de beroepsvissers die met verbod of beperking van tong- en schol vangst te maken hebben, is zo'n vorm van sportvisserij onaan vaardbaar. Het visserijschep heeft dan ook in de minister van Landbouw en visserij en aan de Tweede Kamer gevraagd „elke vorm van gelegenheidsvisserij met beroepsvistuigen of daar mee vergelijkbare vistuigen te verbieden."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9