deTijd Felle kritiek op land bouwbeleid Vlucht naar de vrijheid kost Oostduitsers hun kinderen KlSmRS e T3 HP deOHbENE Bezuinigingsplannen onderwijs aangenomen Steun visserij onvoldoende? fl.80 Gegijzelden moeten weer leren leven NW steunt bezetting V.d. Waal Controle op stropen moet strenger Persprijs voor beste artikel over de vrouw (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een groot deel van de Tweede Kamer heeft zich gisteren bij de behandeling van de landbouwbegroting be zorgd getoond over de inko mensontwikkeling in de land en tuinbouw. De vrees werd uitgesproken dat vele agrariërs ook komend jaar niet in staat zullen zijn een behoorlijk inko men te halen. Kritische kantte keningen plaatste de Kamer bij het markt- en prijsbeleid in de Europese gemeenschap. Tolman (CHU) constateerde dat het markt- en prijsbeleid onvol doende functioneert. Daarmee is een gezonde basis van het landbouwbeleid aangetast Alle kleine bedrijven zitten beneden een minimuminkomen". Mevrouw Langedyk-de Jong (PvdA) en Van der Sanden (KVP) bespraken speciaal de l ADVERTENTIE] positie van de tuinbouw. De eer ste bepleitte ruimtelijke sprei ding van de tuinbouw en vroeg minister Van der Stee om voor 1977 met een nota over de tuin bouw te komen. De kostenstij gingen in de tuinbouw noemde zij formidabel. Zo'n derde van alle tuinders werkt onder het minimum-inkomen. Maar een weg terug van gas naar olie is er niet. Van der Sanden maakte duide lijk dat het aardgasbeleid de glastuinders voor zware proble men stelt. Hij berekende dat de gemiddelde lasten in het Zuid hollandse glasdistrict in het ko mende jaar tenminste 13.800 gulden hoger zullen liggen dan in het bijna afgelopen jaar. En dat bij een geraamd inkomen van rond de 27.000 gulden. Ge zien de inkomensontwikkeling is de aardgasprijs voor de glas tuinbouw te hoog vastgesteld. De grote vraag is op welke wijze corrigerend kan worden opge treden. Van der Sanden maakte zich daarover weinig illusies. Hij deed een dringend beroep op minister Van der Stee alles te doen om de problemen voor de tuinbouw en ook voor de fruitteelt te verlichten. Deson danks moet worden verwacht dat de land- en tuinbouw een zeer moeilijk jaar tegemoet gaat. Opvallend dubbeldikke week bladen deze week. Nummers zo dik dat ze de komende kerst week het kalkoenen- en hazen- menu met geestelijk voer kun nen verrijken. Wat ook de be doeling is want de enkele werk dagen in de volgende week ma ken het technisch enige uitge verijen niet mogelijk hun opi niebladen dan te laten verschij nen. De nabeschouwingen over de Beilense gijzelingszaak over heersen de weekbladen dit maal. De Tijd vraagt: Manusa- ma wat nu? De Nieuwe Linie vindt dat Nederland de politiek tegenover Indonesië moet her zien. Elsevier vraagt zich pessi mistisch af wat er ons nu na Beilen en Amsterdam nog te wachten staat en de Haagse Post laat Molukkenleider Ettie Aponno zijn gal nog eens spuien. Elseviers Magazine, we zeiden het al, vraagt zich bezorgd af tvat er nu na Beilen en Amster dam gaat gebeuren. Wat staat ons nog te wachten aan terreur? Want, zegt Elsevier deze week: de ballingen zijn pessimistisch, de activisten nog steeds vertwij feld. Nieuwe acties zijn dan ook beslist niet denkbeeldig en nieu we slachtoffers moeten, als ze het overleven, opnieuw leren le- Maar liefst 15 'grote' Nederlan ders en buitenlanders heeft El sevier naar hun mening ge vraagd over alles zoals het reilt en zeilt in de wereld. Om er een paar te noemen: wijnbaron Rothschild, dr. W. Drees sr., pre mier van België Tindemans, Hil- degard Knef, Toon Hermans, ""O Q> 5) *3? «W» Ni>:; Danny Kaye, Mary Hammond en Rinus Michels. En dan is eigenlijk de koek voor zover het Elseviers Magazine be treft op. Nog een stukje mode, een stukje natuur, een stukje politie, maar dat lokt toch niet tijdens de kerstdagen. Blijven die 15 interviews die Elsevier deze week zeer leesbaar maken. Ettie Aponno, "het meesterbrein achter de fictieve Molukse Re publiek wordt hij genoemd", heeft geen goed woord over voor de houding van de Neder landse regering in de twee gijze lingszaken. Aponno: "Ik heb in middels reacties uit eigen gele deren gehad. Onze mensen zijn woedend. Die arrogantie van Van Agt en daarbij de afwezig heid van enige concessie. We voelen ons toch weer in ons recht getrapt. Kennelijk hadden ze langer in die trein moeten blijven zitten". Hoewel hij die laatste woorden daarna weer te rugneemt. Een pagina verder in diezelfde Haagse Post een re- dactionel mening: "Deze rege ring, van Den Uyl en Van Agt, is de eerste die de Molukkers duidelijk maakt waar ze aan toe zijn; het is de enige eerlijke tot dusver". Oud-minister Hofstra van finan ciën meent dat de omvang van de belastingfraude die de Ne derlanders plegen op het depar tement van financiën wordt on derschat. Zijn suggestie: de nu onbelaste priv'e-vermogenswin sten onder de belasting brengen, een vermogenswinstbelasting dus; het samensmelten van in komstenbelasting met de pre- mies voor sociale verzekerings wetten; transacties via belas tingparadijzen waarlangs hon derden miljoenen weglekken, aanpakken. De Groene meent dat er in Bei len zowel als in Amsterdam maar raar geschutterd is met het recht. Er werden mensen (in casu Zuidmolukkers) uit de wij de omgeving geweerd, in strijd met het in de grondwet neerge legde recht om te gaan en te staan waar je wilt, het NOS- journaal moest eerst de opna men laten zien alvorens ze uitge zonden mochten worden, foto grafen hebben hun filmrolletjes soms moeten inleveren en dat allemaal in strijd met artikel 7 van de grondwet. Maar toch zegt De Groene: "Pa niekwetgeving, kortom de regel nood breekt wet, is voor echte crisissituaties nog altijd het be ste gebleken en die paar juris ten die daarvan zo nu en dan wakker liggen moeten we maar op de koop toenemen". Het blad wijdt overigens niet al te veel aandacht aan de gijze lingszaken. Belangrijker vindt het de vraag wat de nieuwe jongere generatie vindt. Wat verwacht die van de toekomst en waarin verschilt die van vori ge generaties. Niet minder dan negen pagina's zijn eraan ge wijd. Algemene conclusie: Het is een generatie tussen scepsis en strijdbaarheid. 'Manusama wat nu?' vraagt De Tijd en geeft dan zelf het ant woord. "Ir. Manusama, u moet u inderdaad iets doen. U kunt niet doorgaan met eisen te stel len aan de Nederlandse rege ring. U kunt uw verantwoorde lijkheid voor het gijzelen, het doden, de terreur niet ontlopen. U moet kiezen vóór de Neder landse rechtsorde of er tegen. En u moet vooral ophouden mij en alle andere Nederlanders op mijn eigen tv-scherm te chante ren. Toevallig heb ik ook rech ten". Ien van den Heuvel, voorzitster van de PvdA heeft haar draai nog niet gevonden. Zij heeft zich een paar keer bijna onmo gelijk gemaakt, o.a. door de uit spraak over de Berlijnse muur. Anderen echter dragen haar op handen. De Tijd praat zowel met die anderen als met haar tegenstandsters. Een agent die al acht jaar geen bonnen meer uitdeelt is een bij zonder mens. Hij is er, een Haagse rayon-agent. De Tijd had een gesprek met hem. De voorriaamste reden van de overgave van de Zuidmolukkers in Beilen is niet geweest de standvastigheid van de regering of het miljoen gulden dat de Haagse boekhandelaar Radix heeft aangeboden, noch de kou de, noch het begrip van de ge gijzelden voor de actie. "Neen", zegt Vrij Nederland, "het feit dat de bezetters van het Indone sisch consulaat de boodschap hebben doen overbrengen naar Beilen: geven jullie je actie maar op, wij gaan hier door met de strijd tegen de werkelijke vijand." Een origineel nieuw geluid in de politiek geeft minister Gruijters deze week in Vrij Nederland: "Je zou eigenlijk met een nieu we partij moeten komen, deftig, verstandig, links". Vrij Nederland zou Vrij Neder land niet zijn als het in dit dubbeldikke nummer niet een keur van artikelen had die van hoog gehalte zijn. Maar speciaal voor de lange kerst bedoeld is de extra bijlage op magazine formaat met 21 verhalen. Oliebollen bakken dure liefhebberij (Van een onzer verslag geefsters) Zelf oliebollen bakken wordt een dure liefhebbe rij. De prijzen van de in grediënten die voor dit ou- dejaarsbaksel nodig zijn, zijn sinds december vorig jaar met bijna 20 procent gestegen. Het jaar daarvoor was de prijsstijging overigens nog groter: 32 procent. Het maandblad van Konsumen- tenkontakt, "Koopkracht", heeft berekend, dat ook dit jaar de slaolie de prijs van oliebollen heeft opgejaagd. Slaolie werd dit jaar bijna 40 procent duurder. Ook bakmeel, melk, appelen en poedersuiker gingen in prijs omhoog. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Met doodsangst in hart kropen BSrbel en Otto Griibcl in augustus 1973 op Tsjechische bodem in de richting van de Oostenrijkse grens. Met zich mee sleepten zij hun kinderen, de toen 2-jarige Ota en de 1-jarige Jeanette. Moeizaam slaagden zij erin het prikkeldraad te bereiken. De laat ste meters waren in zicht. Toen de spanning tot bet ondraaglijke was gestegen,doemde het einde van het prikkeldraad op. Nog een klein stukje en met een innerlijke juich kreet richtten B&rbel en Otto zich overeind: ze hadden Oostenrijksgrondgebied bereikt. Maar als bij toverslag verander hun vreugde in hevige schrik; plotseling zagen zij zich omgeven door Tsjechische grenssoldaten met het geweer in de aanslag. De souplesse van de „Praagse lente" lag die maand al precies vijf jaar gesttold in de diepvries en daarom leverde de Tsjechische regering het viertal trouw uit aan de DDR. De droom van een vlucht naar het vrije westen vanuit Oost-Duitsland via Tsjechoslowakije was uit. Nu, twee jaar later bevinden de 38-jarige Otto en de 26-jarige Barbel zich toch in het westen, maar er is nog geen happy-end. „Nog niet?", vraagt het echtpaar zich af nu plotseling het geweten van de wereld is wakker geworden. Na een publikait ein „Der Spiegel" over Ota en Jeanette, die in de DDR moesten achterblijven,nadat voor hun ouders de gevangenispoorten in Oost-Duits land plotseling werden geopend, en zij als onbruikbare burgers naar het westen wer den afgeschoven. Van Duitsland naar Duits land. De afgelopen jaren was de Westduitse rege ring er (met veel geld) in geslaag kinderen uit Oost-Duitsland te krijgen en met hun ouders te herenigen. Maar nu wordt men geconfronteerd met een nieuw soort „recht spraktijk". Nu blijkt namelijk dat Jeanette en Ota en kinderen van andere ouders officieel door echtbanken aan vreemde echt paren in de DDR ter adoptie worden gege ven. Broertjes en zusjes worden hierbij zelfs Toen Otto en Barbel in de gevangenis zaten kregen zij hun kinderen niet meer te zien. De grootouders die om de kinderen vroegen, kregen te horen: „U hebt u eigen kinderen niet kunnen opvoeden (omdat ze de vrijheid verkozen); hoe kunt u dan uw kleinkinderen opvoeden?" De kinderen zijn nu verdwenen naar een onbekend, door de staat uitgezocht „socialistisch betrouwbaar" echtpaar. Vanavond in Avro's Televizier verschijnt het echtpaar op tv om te vertellen van hun ervaringen in de hoop dat de DDR zal bezwijken onder de druk van de werldopnie en hun kinderen en al die anderen naar het westen zal laten gaan. ROTTERDAM (ANP) - De NW-bond Mercurius steunt de bedrijfsbezetting, die de 25 per soneelsleden van Gebr. Van der Waal Zuivel BV in Numansdorp (Zuid-Holland) maandag zijn be-, gonnen. Districtsbestuurder A. Dors van Mercurius noemde het een „trieste zaak" dat twee grote bedrijven (Friesche Vlag en Nederlandse Melk Unie) de „gezondmaking" van Van der Waal in de weg hebben gestaan door niet meer aan Van der Waal te leveren. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Van Kemenade van Onderwijs is erin geslaagd zijn omstreden bezuinigingsplannen vrijwel ongeschon den door de Tweede Kamer te loodsen. Dat was vooral te danken aan de confessionele regeringspartijen KVP en ARP die gisteren enkele uren voor de beslissende stemmingen al hun voorstellen om de besnoeiingen bij het middelbaar en hoger beroepsonderwijs ongedaan te maken ingetrokken. Door deze ommmezwaai kwam de oppositie volledig in de kou te staan. WD en CPN moesten met lede ogen toezien hoe hun pogingen om de bezuinigingen terug te draaien stuk voor stuk schipbreuk leden. Zij kregen slechts de steun van DS'70, CHU, PSP en de rechtse splinterpartij en,en dat was niet voldoende. Van Kemenade maakte gisteren nog een vriendelijk gebaar naar de confessionelen door op hun voorstel ruim 5 miljoen extra vrij te maken voor het voortgezet onderwijs, met name voor de mavo-scholen. Op deze wijze werd de koek onderling verdeeld en moest de oppos'itie zuur toekijken. De WD boekte gisteren slechts een klein succesje. Een voorstel van de liberalen om het voorberei dend jaar bij het hoger technisch onderwijs te handhaven werd met een vrij krappe meerderheid aanvaard. Waar het benodigde geld hiervoor (2 miljoen gulden) vandaan moet komen is echter een raadsel, want het WD-voorstel om het geld weg te halen uit de pot voor het hoger beroepsonderwijs werd verworpen. In feite is door deze gang van zaken de onderwijsbegroting met 2 miljoen verhoogd. Voor de derde keer in 55 jaar mag de dieren tuin in Kopenha gen zich er op beroemen dat binnen haar mu ren een olifantje is geboren. Met blijdschap geeft men dan ook kennis van de ge boorte van een flinke dochter. Zij weegt 90 kilo. De geboorte duurde minder dan 2 mi nuten. llllllllllllllllllllllllllllllll Emancipatie maar niet te veel CAMBRIDGE (Rtr.) - Drie vrouwelijke officieren van de gemeentepolitie van Cambridge in Engeland hebben hun ont slag genomen omdat ze krach tens een nieuwe wet tegen dis criminatie naar sekse, geen in alle opzichte gelijke behande ling als hun mannelijke colle ga's wilden. „De vrouwen die hun ontslag genomen hebben, hebben dat gedaan omdat ze niet hetzelfde werk op dezelfde uren als hun mannelijke collega's wilden doen", zei hoofdcommissaris Frederick Porter. Ex-agente Pat Pooley zei over haar weggaan: „De ben indertijd agente geworden om me te spe cialiseren als vrouw in het korps. Ik wilde niet zonodig'gee- mancipeerd worden". Minder kleren uit Hongkong naar Europa BRUSSEL (ANP) Namens het bestuur van de Britse Kroonkolonie Hongkong is gis teren meegedeeld dat men be reid is in 1976 de uitvoer van kledingstukken naar Europa te besnoeien wegens de hoogte van de uitvoer daarheen in 1975. De besnoeiing in 1976 zullen ge middeld 5 tot 15 procent bedra gen van de eerder afgesproken hoeveelheden. De Europese landen die dit bet meest aangaat zijn Groot-Brit- tannië, West-Duitsland en de drie Benelux-landen. De kleren waarover het gaat zijn voornamelijk pullovers, truien en overhemden voor he ren, en broeken, mantels, jasjes en blouses voor dames. LEVENSLANG VOOR FROMME 6ACRAMENT0 De Amerikaanse Lynette Fromme, volge linge van de massamoordenaar Charles Manson, is giste ren tot levenslang veroordeeld wegens poging tot moord op president Ford. De rechter verklaarde tevergeefs naar verzachtende omstandigheden te hebben gezocht. „Ik ben ervan overtuigd dat u zou moorden of anderen tot moord aanzetten vanuit uw onjuiste en verwrongen geloof, dat geweld de maatschappij kan redden", aldus de rechter. Lynette Fromme is er van overtuigd dat alleen mensen als Manson de vrede in de wereld kunnen brengen. Toen zij het vonnis hoorde uitspreken, slaakte zij een ijselijke gil en moest uit de rechtszaal worden weggedragen. ARNHEM (ANP) „ue veluwe vormt het jachtterrein voor talloze stropers die vaak met de grofste middelen optreden. De vele met kogelgaten doorboorde verkeersborden vormen daarvoor een aan wijzing. Politie en jachtopzieners zijn er te weinig, komen daarom vaak een slag te laat en blijken de strijd te verliezen", aldus gisteren mr. C. B. H. Winters, CDA-fractievoorzitter in de Gelderse Staten. Hij pleitte voor uitbreiding van stringente politiecontrole op de wegen rondom de natuurgebieden, plaatsing van een detachement van de veldbrigade der rijkspolitie op de Zuid-Veluwe en uitbrei ding van het toezicht door personeel van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. (Van onze parlementaire redak tie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is gisteren de vrees uit gesproken dat de steinmaatre- gelen voor de visserij onvol doende zullen zijn. Minister Van der Stee (landbouw en vis serij) zal duidelijk moeten aan geven waar het met de visserij in de toekomst naar toe moet. Namens ARP en KVP zei de heer De Boer dat de vissers getroffen worden door sterk ge stegen energieprijzen en door de quotering waardoor ondermeer de tongvangsten worden be perkt. Nu richt alle aandacht zich op de overheid, maar de vraag is of dat wel terecht is. Jarenlang is gewaarschuwd dat de Noord zee dreigt te worden leeggevist. De Boer vond dat de overheid positief heeft gereageerd. Beke ken moet worden of de maatre gelen voldoende zijn. Verdubbe ling van de saneringspremie zal nog wel moeten worden volge houden. Er zal een goede controle op de quotering van de vangsten moe ten komen. De vraag is of in .andere landen niet de hand met de controle wordt gelicht, aldus de mening van PvdA, PPR en ZïscmJwc jiESsaipi p/a/ynoowsC Kerk wil geen geld uit kermispot TEXEL (ANP) De gerefor meerde kerk in Den Burg op Texel heeft de gemeentelijke subsidie voor de bouwkosten van haar gemeentecentrum ge weigerd, omdat het geld uit de zogenaamde kermispot blijkt te komen. De kermis wordt ieder jaar in juli van woensdag tot en met zaterdag gehouden en blijft ook tot deze vier dagen beperkt, aangezien het kerkgenootschap uit oogpunt van zondagsheili ging bezwaar heeft tegen kermis op zondag. (Van een onzer ver slaggeefsters) Ter gelegenheid van het "betwiste" Inter nationale Jaar van de Vrouw 1975 heeft de Nederlandse Ver eniging voor Vrou- wenbelangen, Vrou wenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap besloten een per sprijs uit te reiken voor het, naar de me ning van de jury, be ste artikel over vrou wenemancipatie. De prijs zal op 9 maart 1976 door minister Van Doorn (CRM) uitgereikt worden. In aanmerking voor de persprijs komt elk artikel dat eën onder werp behandelt dat in verband staat met het Internationale Jaar van de Vrouw. Het artikel moet ech ter wel uit het oog punt geschreven zijn, dat het Jaar van de Vrouw niet na 1975 ophoudt en boven dien moet het in 1975 gepubliceerd zijn. De jury die de artike len gaat beoordelen bestaat uit: Gerda Brautigam, Haya van Someren-Downer, Jan Terlouw en Auke Jelsma. Het doel van de uit reiking van de prijs is om nogmaals de aandacht te vestigen op de vrouw en deze aandacht vast te hou den. "En dit zal u een teken zijn. Een kind. in doeken gewikkeld, liggen de in een krib be" Bijna 2000 jaar geleden gin gen herders in Bethlehem op zoek naar de stal waarin het Kerst kind was gebo ren. Er is in die twee eeuwen wei nig veranderd in Bethlehem. Alleen de electriciteits- draden en col bert-jasjes zullen toen hebben ont broken. Illllllllllinilllllllllllllllll meten zonder filter

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7