Walter Banks gaat ook terug naar Amerika LUSV aan leiding in promotieklasse ,Geen extra hulp voor jonge agrariërs' Pluim van bisschop voor jubilerende LTB Onmogelijk? Zwaanvogels ronde verder Bruidspaar werd gepraat over voetbal teveel Voorlopig geen geld voor onderzoek naar onderaardse gang Voorhof krijgt CAI STAATSSECRETARIS VAN ROOUEN: LTB-VOORZITTER P. J. VERHOEF: O verheid is zelf grootste profiteur bij grondbeleid" DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van onze correspondent LEIDERDORP B en w heb ben opdracht gegeven voor de aanleg van een centrale anten ne inrichting (cai) in de Voor hof. Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van 600.000. De raad heeft over de aanleg van kabeltelevisie in de rest van de gemeente tot dusver nog geen beslissing genomen. "De voorbereidingen daartoe hopen wij in 1976 te kunnen afronden met een beslissing van de raad", zo is te lezen in een mededeling van het college aan de raad. Een bedrijf uit Zwammerdam zal de noodzakelijke werkzaam heden in De Voorhof uitvoeren. In totaal hadden vijf bedrijven een offerte ingediend, de vier niet gekozen bedrijven zijn door het college van zijn beslissing in kennis gesteld. Deze mededeling schijnt bij Del takabel tot nogal wat verwar ring te hebben geleid. Als reac tie op de betreffende brief van b en w van 4 december, ontvin gen college en raadsleden een telegram op 8 december. Daarin deelt Deltakabel mee "niet te begrijpen welke maatstaven het college heeft gehanteerd bij de beoordeling van de vergelijkba re offertes voor de aanleg van een cai". Deltakabel concludeert in het telegram dat zijn offerte 1,2 miljoen lager was dan het nu gekozen bedrijf. De afzender van het telegram gaat er daarbij van uit dat de gemeente inmid dels heeft besloten al tot aanleg van kabeltelevisie in de gehele gemeente over te gaan. In hun mededelingen aan de raad ontkennen b en w dat dit het geval is. Van een onzer verslaggevers Hillegom De staatssecretaris van financiën, drs. M. J. van Rooijen, is niet van plan met voorstellen te komen om jonge agrariërs die zich bij het stich ten van een bedrijf dikwijls voor grote financieringsproble men geplaatst zien, een aanvul ling te geven op de fiscale rege lingen die reeds voor de agrari sche sector gelden. ,Ik ben mij bewust van hun problemen", al dus de staatssecretaris, „maar ik betwijfel of verdere fiscale faciliteiten, die overigens ook met evenveel recht door alle andere jonge adspirant-onder- nemers zouden kunnen worden geclaimd, effect zullen sorte ren." „Hun inkomen is doorgaans niet hoog, derhalve kan de belasting besparing uit een fiscale facili teit evenmin hoog zijn. Het ligt meer voor de hand om de oplos sing van het financieringspro bleem elders te zoeken", zo zei de heer Van Rooijen in Hille gom waar hij op uitnodiging van de jubilerende Katholieke Land- en Tuinbouwbond een re de hield over het fiscaal inko mensbeleid voor de land- en tuinbouw. Als oplossing voor de financie ringsproblemen voor de jonge agrariër zag de staatssecretaris samenwerking met een agrariër, die reeds een ondernemin g drijft. „D? financiële inbreng hoeft dan niet groot te zijn; in ieder geval kleiner dan wanneer hij geheel alleen een bedrijf be gint," zo zei hij. De staatssecretaris vindt ook dat de belastingheffing van zelf standigen in de land- en tuin bouw niet geisoleerd mag wor den bezien. „Hoewel ik erken dat zij zich in de huidige, econo mische toestand voor grote moeilijkheden geplaatst zien, af hankelijk als zij zijn van de ontwikkeling van kosten en prij zen, behoort geen enkele catego rie belastingplichtigen een voor keursbehandeling te krijgen". Volgens de heer Van Rooijen zou ieder voorstel van een wijzi ging in de belastingheffing vra gen oproepen over de inhoud en het functioneren van het fiscale winstbegrip als zodanig. Met zijn opmerkingen haakte de staatssecretaris in op de jaarre de van L.T.B.-voorzitter P. J. Verhoef waarin deze zei dat de agrarische jongeren zich nog steeds gediscrimineerd achten ten opzichte van de studenten „die door de overheid heel wat makkelijker op het paard wor den geholpen". De heer Verhoef zei tijdens zijn jaarrede ook dat alleen het hui dige markt- en prijsbeleid niet in staat is het inkomen van de agrarische bevolking veilig te stellen. „Dat betekent niet an ders", zo zei hij, „dat wij allen zullen moeten drijven op eigen kracht en inventiviteit en daar voor bij de nationale overheid de noodzakelijke hulp moet vra gen". Hij vroeg zich af waarom vanuit Brussel niet een markt en prijsbeleid wordt gedicteerd dat aansluit bij de recentelijke kostprijskalkulaties en waarom uit Den Haag niet een fiscaal beleid komt dat aansluit bij de eigen funktie van het inkomen van een zelfstandige. „Wanneer aan deze uitdrukkelijke wens van ons voldaan zou worden, behoefden wij niet steeds te zoe ken naar en te verzoeken om aanvullende maatregelen om de onbillijkheden en de daardoor ontstane knelpunten weg te ne men." Hillegom De Bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simo- nis, heeft gisteren in Hillegm de jubilerende LTB een pluim op de hoek gestoken „omdat", zo zei de bisschop in zijn toe spraak tot honderden land- en tuinbouwers, „de LTB nog al tijd een vitaal katholiek-sociaal verband is dat duizenden men sen en gezinnen samenbindt en een klimaat schept van waaruit zoveel goeds tot stand komt. „Als er één stand is die de laatste jaren getoond heeft niet onverantwoord behoudzuchtig te zijn, dan bent U het. Uw Mgr. Simonis Van een onzer verslaggevers Hillegom De voorzitter van de LTB, de heer P. J. Verhoef, heeft gisteren tijdens de vie ring van het 60-jarige bonds jubileum in Treslong Hille gom scherpe kritiek geuit op de twee in behandeling zijnde wetsontwerpen rondom het grondeigendom, waarin een wijziging van de onteige ningswet aan de orde komt alsmede een voorkeursrecht van koop van de overheid van grond en opstallen, welke bin nen gemeentelijke bestem mingsplannen worden aange wezen voor een niet-agrari sche bestemming. Hij zei de indruk te hebben dat de door de overheid aan gedragen redenen om de om streden wetsontwerpen er door te krijgen, volkomen mis plaatste en oneerlijke voorlich ting aan het kiezerspubliek is. „Waarom geeft men niet toe dat de grootste speculant en profiteur van het grondbeleid de overheid zelf is. Elke ge meentebestuurder zal dit royaal moeten bevestigen. En ook alle eerlijke en bekwame wethouders uit de linkse drie zullen mij dit moeten toege ven", zo zei hij geëmotioneerd. Verhoef deed een oproep aan alle agrarische jongeren om „zich niet wijs te laten maken" dat deze wetsontwerpen ten gunste zouden werken voor de bedrijfsovername. „Laten de PvdA en de vakbond van Wim Kok maar eerst eens een we zenlijke Bijdrage geven aan werkelijke inflatie-bestrijding, dat zal meer ten goede komen gezonde boerenverstand doet U hij. voor U een gelegenheid zijn U simpele oplossingen vinden voor Mgr. Simonis zei dat de bis- te bezinnen op de vraag hoe de allerlei problemen. Oplossingen schoppen veel vertrouwen heb- LTB, laten we voorlopig zeggen die bij uw zichzelf gelijkblijvend ben bi de LTB ook wat betreft' t°t het jaar 2000, zijn heil zame natuur passen en toch verras- de oplossing van vele proble- wei"h zal kunnen voortzetten op send van nieuwheid zijn, soms men die Moeder de Kerk raken. een verstandig gelovige, aan de- het Ei van Columbus," zo zei .*Dit 60-jarig jubileum moge K tijd aangepaste wijze". aan de jonge ondernemer". De bondsvoorzitter had ook weinig waardering over voor de in Nederland gehanteerde Wet op de Ruimtelijke Orde ning, „waardoor", zo zei hij, „boeren en tuinders in hun bedrijfs voering steeds verder worden beknot in hun moge lijkheden om op bedrijfs-eco- nomisch verantwoorde wijze hun bedrijven te exploiteren en aan nieuwe ontwikkelingen aan te passen. „Dezelfde lieden, die een aan tal jaren terug het platteland en zijn bevolking bestempelde als ouderwets en oer-conserva- tief zouden nu graag hebben, dat met afgedankte appara tuur en in historische omstan digheden landbouwproduktie zou worden bedreven. „Wij moeten als landbouw blij vend op ons qui-vive zijn. Het is onaanvaardbaar dat beper kingen worden opgelegd zon der redelijke vergoedingen. Los daarvan roept het een ont stellende irritatie op als dit door mensen of groepen wordt geaktiveerd en gedicteerd, die nog nooit een cent betaald, of nog minder een hand hebben uitgestoken om het landschap te verzórgen", zei de heer Ver hoef die daar nog aan toevoeg de dat de landbouwbevolking „die zich generaties lang met liefde en toewijding" van haar taak heeft gekweten ten aan zien van de eigendomsverhou dingen daar bepaalde rechten aan zou moeten kunnen ontle- NIEUWE CRISIS BIJ MERCASOL (Van onze basketbalmedewer ker) LEIDEN Mercasol zit zonder Amerikanen. Nadat vorige week Al Williams wegens familieom standigheden „tijdelijk" terug keerde, maar jongstleden vrij dag niet erugkwam, heeft nu ook Walter Banks aangekondigd de Leidse basketbalvereniging te gaan verlaten. Het bewijs lijkt daarmee te zijn geleverd, dat Williams niet slechts terugkeerde om prfve- aangelegenheden te regelen, maar dat er veel meer achter- stak. Banks meldde de leiding van Mercasol, dat hij een goed financieel aanbod in de States had gekregen, dat hij gewoon niet kon laten lopen. Wat gaat er nu gebeuren? Vol gens de reglementen van de Ne derlandse Basketball Bond (NBB) kan Mercasol nog slechts één Amerikaan aantrekken. Drie Yankees is namelijk de limiet voor een seizoen. Die re gel is weliswaar getroffen om de Amerikanen te beschermen, zo dat zij niet zo gemakkelijk meer op straat gezet kunnen worden, maar het lijkt niet waarschijn lijk, dat de NBB van die regel zal afwijken, nu de „Leidse" Amerikanen zelf de oorzaak De vraag is natuurlijk ook hoe zijn. Als dat wel zou gebeuren, sponsor Mercasol, in casu de dan zou het eind zoek zijn. heer Perquin, op de hele affaire Is topbasketbal in Leiden een onmogelijke zaak? Na de recente ontwikkelingen bij Mercasol/Leiden gaat het er wel op lijken. Van de vele seizoenen, dat Bona Stars flater BS en nu Mercasol) zich op het hoogste niveau bevindt is er slechts één zonder problemen verlopen. Dat was in het jaar, dat spelers als Pieter van Tuyll, Jaap Maassen en Paul Ruysenaars nog in de Vijf Meihal acteerden en ene tibor Toth als coach opde bank zat Daarna heeft Leiden slechts te maken gehad met problemen. Amerikanen die vertrok ken, coaches die moeilijk deden en spelers, die werden geschorst. Waarom hoor je zo zelden van problemen bij andere clubs? Waarom gaat het allemaal zo goed in de andere steden? Waarom zitten er in Groningen door elkaar zo'n 2000 toeschouwers in de Evenementenhal? Allemaal vragen, die worden opgeworpen na de zoveelste crisis bij Mercasol. Misschien is het maar beter om af te zien van al die idealistische plannen. Het lijkt niet mogelijk om topbasketbal te bedrijven in Leiden. De tijd dat basketbal nog een sport was, die in Nederland nauwelijks meetelde en in de vrije uurtjes bedreven kon worden is voorbij. Het is een keiharde business geworden en als je dat niet aankunt moet je gewoon terug naar het niveau van vroeger. En dat is inmiddels de tweede divisie. zal reageren. Gaat hij door, of zegt hij, dat het na dit seizoen afgelopen is. In het laatste geval is het niet denkbeeldig, dat Lei den het topbasketbal in de toe komst wel kan vergeten. Publiciteitsman Frans van Eg- mond: „Wij spelen dit seizoen in elk geval uit. Wil Mercasol door gaan, dan zullen wij de resteren de wedstrijden de Nederlandse spelers volop de gelegenheid ge ven hun kwaliteiten te bewijzen. Wat de Amerikanen betreft kun nen we twee dingen doen. Wij kunnen er één aantrekken, zo dat we met Huisman erbij toch nog een redelijk team overhou den, maar we kunnen ook nu al gaan zoeken naar Amerikanen voor volgend seizoen en de an dere jongens inmiddels ervaring laten opdoen". Volgend seizoen eredivisie in Leiden is alleen nog mogelijk, wanneer Mercasol zich straks in de hoogste afdeling inkoopt. Niet degraderen lijkt een onmo gelijke zaak. De achterstand op Gerard de Lange is inmiddels acht punten en dat lijkt teveel. Het was met twee Amerikanen en Huisman misschien niet te veel geweest. Nu echter is de In strijd om Nortbgo-cup Van onze sportredactie NOORDWIJK Zwaanvogels, BMW Van der Plas, FC Faase en Beach Club hebben zich gis teren in de Noordwijkse Nortg- hohal geplaatst voor de tweede ronde van het grote zaalvoet- baltoemooi om de Northhgo- cup, waarvan de baten ten goe de komen aan de Nederlandse Invaliden Sportbond. Naast der ze vier teams hadden HHS, Menken Landbouw, Godyla en Van Gerven Sport zich al eer der een ronde verder gespeeld. De laatste voorrondeavond zal op 28 januari a.s. worden afge werkt. Zwaanvogels heeft het tot de rust tegen FC De Lange erg lastig gehad. De Noordwijkse tegenstander nam in de eerste periode zelfs een 1—0 voor sprong via Jan Hensbergen. Na de hervatting stelde Zwaanvo gels echter danig orde op zaken. Pim van der Meer (2x), Kees van der Voort (2x), Gijs Collé en een eigen doelpunt van Aad Vermin bepaalden de eindstand op 6—1. Tegelhandel (de Leidse hoofd klasser) redde het niet tegen FC Faase. Wel nam Tegelhandel tot tweemaal toe een voorsprong maar Faase greep in het laatste Noordwijks kwartiertje alsnog de volle winst Voor Tegelhan del scoorden Piet Roozen, Koos van Es en Cees Montagne; voor Faase doelpuntten Jan Vieveen en Ruud Bröring beiden twee maal: 4—3. BMW van der Plas nam pas laat afstand van Van Zeist Stars: 6—2 na een 2—1 ruststand. Piet Haasnoot schoot de Katwijkers op 1—0, maar Fred van Zeist en Jan Lamboo bogen die voor sprong knap om: 1—2. Toen echter sloeg Van der Plas via o an en Wim van der Plas (bei den twee treffers) en Gert Zwaan definitief toe. Beach Club versloeg het Kat- wijkse Digros Stars. Binnen tien minuten verzorgden Kees van der Niet en Piet Alders een 4—0 voorsprong. Piet Hoek, Van der Niet, Hans van Duyn en weer Alders brachten de score ver volgens op 6—2. Na rust kwam Digros via Cees Guyt nog sterk terug (6—4), maar na een door Katwijker Van Duyn gemiste strafschop was het pleit snel beslist. Jaap Plug en Alders knalden Beach PJub naar 84. Van onze volleybalmedewerker Leiden L. U. S. V., heeft zijn toppositie in de promotieklasse behouden door een overwinning in de uitwedstrijd tegen Zovoc uit Zoetermeer. Zovoc had geen antwoord op het goede blok en de sterke aanval van de Leidse studenten. Onder leiding van de goed draaiende Arno Ruygt liep LUSV uit naar een 2-0 voor sprong via de setstanden 5-15 en 6-15. In de derde set gingen de partijen vrij gelijk op, maar LUSV wist tijdig door te druk ken naar 13-15, wat hen de volle winst opleverde. Groen SC heeft een makkelijke 3—0 overwinning behaald op het laageplaatste AV-40. Zonder dat speler-coach Henk van Kla veren in aktie behoefde te ko men, kon Groen SC de winst naar zich toe trekken met de setstanden 15—7, 15—13 en 15-10. Donar heeft tegen naahet op de tweede plaats staande Punch uit Delft een zwaarbevochten 3-2 overwinning behaald. Donar kwam met 0-2 achter maar wist de zaak knap recht te trekken en kwam op2—2. In de vijfde set kwam de Leidse ploeg met 6—13 achter, maar in een sensationele slotfase wist Donar de score om te buiten naar 16—14, waarmee de 3—2 overwinning een feit was. Bij de dames heeft Gemini-Kan- geroes een 31 overwinning be haald op Zovoc uit Zoetermeer. De Voorschotense dames had den duidelijk het beste van het spel en moesten alleen de derde set door gebrek aan concentra tie weggeven. De setstanden wa ren: 15-12, 15-2, 4—15 en 15-6. De reserves van Groen SC heb ben een 0—3 nederlaag geleden tegen AV-40 Groen SC had te veel moeite met de harde servi ce van AV-40, waardoor het niet tot een goede aanval kon ko men. Setstanden :915, 7—15 en 13-15. Het derde damesteam van Groen SC heeft een zwaarbe vochten 3—2 overwinning be haald op Novo-2. In een bijzon der enerverende strijd, die ruim twee uur duurde kwam de uit slag via de volgende setstanden tot stand: 15-9,13-15,14-16,15-12 en nogmaals 15-12. EERSTE KLASSE De dameseerste klassetopper tussen DAC uit Alphen en LUSV is geëindigd in een 2—2 gelijkspel. LUSV kwam twee maal op voorsprong, maar slaagde er tenslotte toch niet in de volle winst naar zich toe te trekken. De technisch goed spe lende Alphense dames wisten toch nog een gelijkspel uit het vuur te slepen met de setstan den: 4—15, 15-9, 11-15 en 15-11. Het tweede herenteam van LUSV heeft een 2-2 gelijkspel behaald tegen de reserves van het Wassenaarse Leski. Na een 2—0 voorsprong vatten de Leidse studenten het duidelijk te licht op en moesten alsnog een puntendeling toestaan met de setstanden: 15—8, 15—4, 15-17 en 5-15. Oud-Warmunda speler Arie van Staveren, die nu alweer j een paar jaar als linker-spits I van de ere-divisieclub Sparta de aandacht van voetbalmin- nend Nederand op zich geves- I tigd houdt, scoorde gisteren i een uitstekend doelpunt door in zijn woonplaats in het hu- welijk te treden met Loeki Schavemaker, (22) eveneens een Warmondse. Zowel in het gemeentehuis als in de kerk werd uiteraard in de passende bruidstoespraken uitgebreid gezinspeeld op de voetbaltalenten van de 22-jari- ge Van Staveren, iets wat van te voren kon worden verwacht maar waarover het bruidspaar toch niet zo te spreken was, zo vertelde mij een van de bezoe kers vai: de bruiloftsreceptie. En dat kan ik mij wel voorstel len. Want als er bijna elke dag al over de voetbal wordt ge praat wil je op je huwelijks dag wel eens iets origineels horen. Maar dat hoort nu een maal bij het leven van een voetbalster. Arie en Loeki, zo hoorde ik, gaan wonen in Dinteloord, een plaatsje tussen Rotterdam en Breda zodat Arie, die dit jaar in Canada, voortaan niet meer bijna op het punt stond om zo ver hoeft te reizen, een voetbalcontract te tekenen Het ziet er niet naar uit dat de wens van de Stichting Ou de Toren Warmond om via een geldinzamelingsactie ook een nader onderzoek mogelijk te maken naar het bestaan van een onderaardse gang tussen het voormalige St. Ursula- klooster en de Mathiaskerk, al op korte termijn in vervulling kan gaan. De inzamelingsactie in het dorp heeft tot nu toe weliswaar het fraaie bedrag van bijna 20.00 gulden opgele verd, maar van dat geld moe ten eerst een paar andere za ken bekostigd worden zoals de aanschaf van een nieuwe luid- klok (is inmiddels gekocht) en de conservering van de muur- resten van het schip van de kerk. Pas als het streefbedrag, 30.000 gulden, wordt gehaald, kan men ook eens gaan den ken aan het verder onderzoek naar de inmiddels al veel be sproken kloostergang, die ver scholen moet liggen in het stuk weiland achter de Ma thiaskerk. De Warmondse leraar Bak kers, secretaris van de Stich ting Oude Toren, heeft zich in het verleden nogal verdiept in deze kloostergang, waarvan het bestaan in een aantal oude geschriften wordt omschreven maar waar desondanks nau welijks exacte gegevens over bestaan. Zo heeft men in het archief van het „Klooster der 11000 Maagden", zoals het St. Ursu- laklooster vroeger en ook nu nog wordt genoemd, een stuk gevonden waarin wordt ver meld dat de Heer Jan van den Woude bij de stichting van het klooster in 1410 beloofde een overdekte gang naar de kerk te zullen laten maken, waar schijnlijk omdat de nonnen bij hun dagelijkse gang naar kerk niet door andere mensen gezien mochten worden. Ook in de achttiende eeuw kwam de gang ter sprake en dit keer in een geschrift van Van Heus- sen. Die schreef: „Deze non nen waren geduurig opgeslo ten en konden door een bedek te galerij, waarvan nog eenige overblijfselen gezien worden naar de Parochiekerk gaan". Een interessante aanwijzing werd ook gevonden in een door W. C. H. Machen in 1927 geschreven boek over de ge schiedenis van de Mathias kerk. Hij schrijft: „In de kerk konden de nonnen uit dat klooster vanaf een galerij (on gezien?) de dienst in de kerk bijwonen. De galerij was van uit het klooster te bereiken via een overdekte gang". Machen maakt ook gewag van een gesprek dat hij met twee Warmonders voerde en waarin deze hem vertelden onder in een traptorentje in de kerk een deur te hebben gevonden die toegang gaf tot een ver- wuifde gang van twee meter breed en drie meter hoog met De wijzerplaat die binnenkort weer op de Oude Toren wordt aangebracht wanden en een witgepleiserd gewelf. EjE De gang was zelfs nog enige meters ver begaanbaar. In 1965 is er ter plaatse al een onderzoek naar de klooster- gang in gesteld. Even buiten de kerkhof muur naast de Ma- thiaskerk stuitten leden van het historisch genootschap „Wamelda" inderdaad op het EE fundament van een muur en EE een stukje gangvloer. Een ver- EES der onderzoek kon toen niet EE worden ingesteld. Uit de onderzoekingen tot nu toe heeft men kunnen conclu- deren dat dat waarschijnlijk niet de gehele gang onder- EE gronds is geweest maar slechts gedeeltelijk. Een hernieuwd onderzoek naar de klooster- EE gang, zal dat moeten bevesti- gen. EE Met het onderzoek naar de EE kloostergang moet men dus nog even wachten maar wel te gebeuren staat de installatie EE vein het gerestaureerde uur- werk, het Huis te Warmond. Tevens zal dan ook worden aangebracht de grote houten wijzerplaat waarop jaren lang EE een zinken plaat zat vastge- EE maakt maar die men nu heeft EE verwijderd zodat de wijzer- EE plaat nu nog alleen maar van EE hout is. De Zoeterwoudse fir- ma Elderhorst zal binnenkort het uurwerk p

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5