Van Eerden: Ik vecht tot aan de rechter aan ontslag „Scholen moeten open voor de hele bevolking" Brainich (VVD) laat Leiderdorp varen Martin toch ge trouwd Jaarlijks vijftig mille voor ontwikkelingshulp" Rijnlands" viert 20-jarig bestaan „Gemeente moet Katwijkse vissers helpen" Nieuwe werk ruimte voor Kreatief Zoeterwoude Grapperhaus hoogleraar in Leiden VOORSTEL RAADSLID NOORDWUK: RAADSLEDEN: IJsclub Hoogmade rekent op strenge winter piil.lN V LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 WARMONDS RAADSFRACTIES Van een onzer verslaggevers WARMOND Een meerderheid van de Warmondse gemeente raad uil de in 1976 bij de 2 basisscholen te bouwen, gemeen schapsruimten beschikbaar stellen aan de gehele bevolking. Tijdens de algemene beschouwingen naar aanleiding van de gemeentebegroting 1976 toonden CDA en Progressief Warmond zich vanmiddag voorstanders van deze methode om de accommo datie voor bet jeugdwerk en het verenigingsleven uit te breiden. in de raad te vinden. De WD meent dat Warmond een derge lijke functionaris niet kan beta len. De andere partijen zien in het aanstellen van een milieure chercheur de enige mogelijk heid het botulisme en de ver vuiling van het oppervlaktewa ter afdoende te kunnen ken. Nu het verenigingshuis „De Burcht" niet meer wordt uitge breid is Warmond een beetje krap komen te zitten in de ge meenschapsruimten. In zijn al gemene beschouwing stelde de CDA-er Tulp dat hij akkoord kan gaan met een kwaliteitsver hoging van het onderwijs, ook als hiervoor een gemeenschaps ruimte moet worden gebouwd. Maar dat dit gepaard zal gaan met een verzwaring van de be lastingdruk op de bevolking zonder dat die er profijt van heeft ging hem iets te ver. Zijn fractiegenoot Van Leeuwen deed b en w de suggestie te onderzoeken of er geen alterna tieven zijn, wanneer op 1 juli 1976 geen toezegging is voor een subsidie uit de pot aanvullende werken om de bouw van een sociale culturele accommodatie te realiseren. De heer Van der Geest (CDA) drong aan op verbetering van de verlichting van de Zijldijk. Acht jaar geleden is gestart met deze werkzaamheden. De geplande units voor perso neel van de Mariënhave zullen mogelijk niet worden gebouwd. Gebleken is dat er bij het perso neel weinig belangstelling be staat. De heer De Winter (CDA) deed de suggestie te bekijken of er niet iets is te doen met de onlangs door het ministerie van volkshuisvesting beschikbaar gestelde subsidie voor bouw van woningen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Als mogelijke nieuwe bouwloka- tie noemde de heer De Winter het stuk grond tussen de plaats waar de Schiphollijn (tracé 2) is gepland en de Herenweg. Ook de WD meent dat er moet wor den omgezien naar nieuwe bouwplaatsen. Progressief War mond drong aan op een meer gefaseerde afbouw van Ende poel II. „Hiermee wordt voorko men dat we snel beginnen aan een verdere aanslag op het land schap". Ten aanzien van de bestemming van de „Oude Toren", die in 1976 geheel is gerestaureerd doet Progressief Warmond een aantal suggesties. 1. blijvende toegankelijkheid voor het pu bliek. 2. het creëren van een andere ingang dan die via het kerkhof. 3. het creëren van een expositieruimte onder in de to- De WD en het CDA wilden dat de legesgelden voor camping houders niet worden verhoogd. Ondanks het feit dat het minis terie van volksgezondheid in het kader van de artikel 12 procedu re de aanstelling van een milieu rechercheur heeft afgewezen, is hiervoor nog een meerderheid Van onze correspondent Zoeterwoude Er bestaat veel belangstelling voor de afdeling Schilderen en Tekenen van Kreatief Zoeterwoude. Met veel vreugde is dan ook de nieuwe werkruimte in Ons Huis in ge bruik genomen. Sinds februari 1973 had men een gastvrij on derdak genoten bij de Verken ners in het jeugdhuis achter het gemeentehuis. De club draagt sinds kort de naam „Kameleon" en staat open voor een ieder die zin heeft om te tekenen of te schilderen. Men behoeft dus vorderingen op dit gebied te hebben gemaakt om zich te kun nen aansluiten. Men kan don derdags van 9—14 uur terecht in Ons Huis. Bij de kennismaking wordt men wel verzocht mate riaal mee te brengen want er wordt naarstig gewerkt Inlich tingen verstrekt Agnes van Gent Verlaatweg 4d, telefoon 01715-1587. Leiden Dr. F.H.M Grapper haus is benoemd aan de Leidse universiteit tot buitengewoon hoogleraar in het belastingrecht. Grapperhaus (51) maakt van 1967 tot 1971 als staatssecretaris van financiën deel van het kabi- net-DeJong, gedurende welke periode tal van belangrijke fis cale wetten tot stand zijn geko men. C. H. Brainich: WD'er in hart Van onze correspondent Leiderdorp De voorzitter van de WD-fractie in de gemeente raad van Leiderdorp, de heer C. H. E. Brainich, neemt vanavond samen met zijn fractiegenoot G. E. van Haersma Buma afscheid van de raad. De heren G. A. Ditmar en Th. C. Stuivenberg zullen hun zetels overnemen. Drs. J. A. Dop zal Brainich als voorzitter van de WD-fractie opvolgen. Dop maakt sinds sep tember 1974 deel uit van de Leiderdorpse raad. Brainich over zijn opvolger als voorzitter: „Hij zal 't beslist be ter gaan doen. Dop praat mis schien wat moeilijker dan ik, maar is van hetgeen er precies speelt veel beter op de hoogte. Door zijn beroep (drs. Dop is leraar Engels) is hij in staat veel meer tijd aan het raadswerk te besteden dan ik ooit kon". Brainich heeft twee jaar deel uitgemaakt van de raad. Hij volgde in september '73 de heer J. van Rooijen op, die na enige ruzie met zijn partij de raad verliet Brainich zegt dat hij de afgelopen twee jaar veel van het raadswerk heeft geleerd. Hij stapt op, omdat hij in opdracht van zijn baas, de Marine, weer moet gaan varen. Brainich die binnen de WD de lijn-Vonhoff aanhangt heeft het de afgelopen jaren wel als te leurstellend ervaren, dat de bur gerij zo weinig belangstelling heeft voor het gemeente-gebeu- iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii ren. „Het komt blijkbaar niet goed over". Toch vindt hij niet dat de raad het slecht doet. „Ook het ambtenarenapparaat doet het niet gek. Men moet niet vergeten dat Leiderdorp in vrij korte tijd is uitgegroeid van een dorp van zo'n 51000 mensen tot een gemeente met 20.000 inwo ners. Dat laat natuurlijk wel zijn sporen na." De scheldende WV'er is een groot voorstander van samen werking. 1 „Zeker in een gemeen te als Leiderdorp flik je als partij alleen niets. Of je nu WD heet of PvdA, of behoort tot de confessionelen doet niet ter za ke. je zult om iets te bereiken steeds met anderen moeten sa menwerken." Brainich is daarbij overigens niet optimistisch over de toe komst van de confessionele par tijen, ook niet in Leiderdorp: „Wat is het nou, vormen ze het CDA? In Leiderdorp niet. Spreekt de KVP namens de PCG of omgekeerd? Nu eens wel, dan weer niet. Een zeer moeizame en vooral voor iede reen onduidelijke zaak ze ko men daar volgens mij niet uit. Ik zie de toekomst mede daar om alleen weggelegd voor twee grote blokken: WD en PvdA. Ook al is de democratie meer gebaat met drie dan met twee partijen." (Van onze correspondente) NOORDWIJK De financiële positie van de gemeente Noord- wijk is zo rooskleurig, dat Pv- dA-fractie-voorzitter Bedijn gisteravond in de raad voorstel de jaarlijks een bedrag van 50 mille beschikbaar te stellen voor de uit Noordwijk afkom stige ontwikkelingswerkers zoals missionarissen en zende lingen om wat gericht ontwik kelingswerk te kunnen doen. Het college van b. en w. zal de raad tegen het eind van van middag meedelen wat het van deze suggestie van Bedijn denkt. Tijdens de algemene beschou wingen op de begroting voor volgend jaar, gisteravond in de gemeenteraad, overheerste bij alle fracties voldoening over de rooskleurige financiële positie van de gemeente. De heer Alkemade (CDA) pleitte voor het voortzetten van de voorbereidingen voor bebou wing van het gebied ten zuiden van de Beeklaan. In Noordwijk zijn er namelijk nog altijd hon derden woningzoekenden. Alke made vestigde voorts o.m. de aandacht op de ongerustheid van de agrarische ondernemin gen in het Langeveld over de uitbreiding van de waterwinge bieden. WD-fractiévoorzitter Korbee vroeg aandacht voor het aftake len van de Koningin Wilhelmina Boulevard. Hij vroeg het college van b. en w. te bevorderen dat de vervallen bebouwing nog voor de komende zomer wordt gesloopt. Kritisch liet PvdA-fractievoor- zitter Bedijn zich uit over de zorg voor het regionale wegen net. „Bezien wij de situatie op een zonnige dag, zo betoogde hij, dan verwachten wij van het college binnenkort een voorstel om de auto's op elkaar te stape len". Omtrent de Heemtuin had hij van b. en w. een meer creatieve oplossing verwacht. Met een be scheiden opzet in samenwerking met het Staatsbosbeheer is zo'n tuin wel te realiseren, meende Bedijn. Hij verzocht het college deze zaak nogmaals te onder zoeken en eventueel in samen werking met het Staatsbosbe heer met plannen te komen. Gedetailleerd ging PPR-woord- voerder Verwey in op de zand winning door de firma Van Her waarden op Noordwijkerhouts grondgebied. Onmiddellijke ge volgen voor het Noordwijkse territorium achtte hij niet uitge sloten. Meermalen is namelijk reeds vastgesteld, dat in het ont stane Oosterduinmeer op grote re diepte grote concentraties van zware metalen aanwezig zijn, die mogelijkerwijs op de duur een bedreiging kunnen gaan vormen voor de Noord wijkse waterwinning. Onlangs zijn ter beveiliging van deze wa terwingebieden in het Lange veld nieuwe beschermingszones vastgesteld. Kan het college me dedelen in hoeverre de situering van deze zandwinningsplaats in de zónes is begrepen?, vroeg Verwey. Tevens verzocht hij via het Hoogheemraadschap van Rijnland aan te dringen op na dere controle van het water in het Oosterduinmeer. Verwey verlangde van het colle ge verder op korte termijn maatregelen te nemen ter be scherming van het waardevolle natuurterrein in de zogenaamde Zuidduinen. Naar zijn mening was als gevolg van laksheid van de gemeente Noordwijk wat het toezicht betreft, reeds een groot gedeelte van deze duinen voor het publiek afgesloten. Subsidie voor ,,De Rakkertjes" Van onze correspondent TER AAR De gemeenteraad van Ter Aar heeft besloten de peuterspeelzaal „De Rakker tjes" een renteloze lening te verstrekken van 2.500,-. De looptijd van de lening is één Met dit gebaar helpt de raad de Langeraarse peuterspeelzaal ge deeltelijk uit de financiële pro blemen. Aangezien de zaal méér geld nodig heeft, zal binnenkort een rommelmarkt worden ge houden. Van een onzer verslaggevers Oegstgeest Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest hebben leraren en leerlingen van deze school de ze week een groot aantal festi viteiten georganiseerd. Gister avond werd een geheel door leerlingen verzorgde bijeen komst gehouden voor de eer ste en tweede klassers. Op het programma stonden allerlei activiteiten, variërend van muziek tot cabaret. Het meest opvallende was wel het toneelstuk „Wegens sterfgeval gesloten" van Jan Wolkers dat door de leerlingen op komi sche wijze werd gebracht. „Grote gangmaker" tijdens de ze eenakter was ongetwijfeld de papierprikker Meindert Landsmeer, die zijn rol zeer goed beheerste. De decors waren door leerlin gen gefabriceerd. Vanavond worden dezelfde sketchjes voor leerlingen van de hogere klassen opgevoerd. Tevens worden vandaag sport wedstrijden gehouden en wor den films gedraaid. De festivi teiten worden morgen afgeslo ten met een groot winterfeest. Het is er gisteren eindelijk van gekomen. De 37-jarige Martin v.d. Boren stapte in de huwelijksboot en wel met Joke Zwart, die tien lentes jonger is. De bruide gom, de alom gevreesde linksback van het zevende veteranen-elftal van dé Leidse voetbalclub DOCOS, werd gistermiddag bij de uitgang van het Leidse stadhuis opgewacht door een ere-boog van mede-spe lers, die natuurlijk later op de avond, tijdens een gezellige receptie in de Vergulde Turk, met hun linksback flink toasten op dit „verlate doelpunt". Van onze correspondent Stuk voor stuk vroegen de frac- Katwijk Het welzijn staat tiewoordvoerders tijdens de gis- J midden in de belangstelling van teren gehouden algemene be- iilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllltllllllllltlllllllllllllllllll7| Katwijkse raadsfracties schouwingen over de begroting Midden Rijnland nu zelf in de problemen van een onzer verslaggevers Hazerswoude/Leiderdorp Indien het bestuur Stichting Maatschappelijke Dienstverlening „Midden verzorging en bejaardenzorg én de administrateur het te geven. Beide heren hullen zich in een stilzwijgen ontslag van Van Eerden hadden geëist, daar zij niet omtrent de reden van het ontslag. Een stilzwijgen dat D i j _j j u j ou langer bereid waren met hem samen te werken. Het zij rechtvaardigen door te stellen dat het probleem te Rijnland inderdaad zijn besluit stafmedewerker Chris bestuur toonde zich echter wel bereid „de emoties rond veel in het persoonlijke vlak ligt om hiervan aan de van Erden te ontslaan, doorzet, zal dit zonder enige de zaak respectvol tegemoet te treden", waarop de pers melding te maken. Het blijft echter vreemd dat twijfel rampzalige gevolgen hebben voor al diegenen, maatschappelijk werkers vorige week dinsdag het be- de heer Van Eerden evenmin op de hoogte is van de <V.emm of meer regelmatig een beroep doen op de stuur om een gesprek met het bestuur verzochten, in bestuurlijke beweegredenen die tot zijn ontslag leidden, stichting. Immers, nu al hebben 8 van de in totaal 1„ het bijzijn van de omstreden Van Eèrden. Ook aan Het stichtingbestuur, dat stelt dat het de beslissing aan de stichting verbonden maatschappelijk werkers dit verzoek wenste het bestuur niet te voldoen. Volgens weloverwogen heeft genomen en derhalve ook de te laten doorschemeren niet langer voor de stichting te de maatschappelijk werkers is Van Eerden het offer verwachten problemen met betrekking tot het vertrek willen werken indien Van Eerden ontslagen wordt. En dat gebracht moet worden om de binnen de stichting van de acht maatschappelijk werkers onderkent, komt het bestuur heeft zich nog niet beraden over de vraag reeds geruime tijd bestaande organisatorische proble- vanavond in een speciale vergadering bijeen en zal hoe het wegvallen van acht maatschappelijk werkers men een oplossing te brengen. Volgens de maat- naar wordt verwacht definitief besluiten Chris van opgevangen moet worden. schappelijk werkers heeft het echter altijd al aan een Eerden ontslag aan te zeggen. De gediplomeerde psycho-therapeut Van Eerden weet duidelijk beleid met begrensde bevoegheden ontbro- Van Eerden heeft nu al gezegd deze volgens hem h-u.- ongerechtvaardigde en ondemocratische beslissing van tot op heden nog steeds met wat de reden van zijn ken Als gevolg hiervan ontstonden enige üjd proble^ ontslag is. „In een brief van het bestuur wordt gespro- - ken over „onhanteerbare persoonlijke meningsverschil- men, die onder meer het vertrek van twee van de het stichtingsbestuur desnoods tot aan een rechter te maatschappelijk werkers tot gevolg had. Volgens Van zullen aanvechten. Jen "?aar 's duidelijk wat daarmee Eerden zijn momenteel de problemen binnen de maat- De acht maatschappelijk werkers die zich achter Van nadat de groep zich Eerden hebben geschaard hebben inmiddels de aange- bedoeld wordt, tenzij het bestuur daarmee doelt op schappelijk-werk-groep I mijn aanpak van het maatschappelijk werk, aldus gedurende enige studie-dagen een duidelijke vastom- sloten gemeenten Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Van Eerden. lijnde werkwijze had vastgesteld. Het is echter volgens Koudekerk, Leiderdorp en Zoeterwoude van de moei- Twee weken geleden maakten de maatschappelijk wer- van Eerden diézelfde werkwijze, die door het bestuur lijkheden op de hoogte gesteld en hebben tevens het kers hun ongenoegen over het ontslag van Van Eerden wordt omschreven als „onhanteerbare persoonlijke me- ministerie van CRM verzocht 'in dit benauwende con- kenbaar en e.sten van het bestuur, dat het ontslag voor nl„gsverschjilen. niet te bemiddelen donderdag 4 december 12.00 uur zou worden ingetrok- Blijft de vraag in hoeverre de cliënten van de stichting ken. Het bestuur weigerde dat, omdat eerder stichtings- Het bestuurslid Duijnstee, nóch stichtingsdirecteur Ter schade zullen ondervinden van het uitvechten van dit directeur Ter Laak, de stafmedewerkers voor gezins- Laak wenst enig commentaar op het gerezen conflict sooft „persoonlijke meningsverschillen". HOOGMADE De Usclub Hoogmade rekent op veel ijs in de sloten in 1976. Tijdens een gisteren gehouden vergadering deelde de voorzitter van de Us club, de heer Van Rijn mede, dat de leden een uitgebreid wedstrijdprogramma te wach ten staat Er worden clubkampioenschap pen voor dames en heren en wedstrijden voor schooljeugd georganiseerd. Tevens staat een nationale kortebaanwedstrijd voor heren op het programma. Met het oog op het komende jubileum van de ijsclub werd een commissie benoemd, die zich gaat bezighouden met het opstellen van een feestprogram ma. De heren Jansen, Van Leeu wen, en Van Tol werden als bestuursleden herkozen. De prijzen van de gratis verloting gingen naar de dames Van Tol, de Groot Van Goozen en Por- '76 om de reeds lang beloofde welzijnsnota. Deze rtota zal als raamwerk moeten gaan dienen voor alle in de toekomst te ne men beslissingen in de welzijns sector. Het zal tevens de eerste stap zijn voor een meerjarenbe groting. Bijzondere aandacht kreeg ook de moeilijke tijden doormaken de visserij. S.G.P. fractie-voor zitter K. van der Mey achtte het noodzakelijk dat hier de ge meente ingrijpt. De heer M A. de Vries (Vrije Lijst) pleitte voor de door het college te bevorderen, komst van een saneringsfonds voor de visserij: „Het college doet al ja ren niets anders voor deze pei ler van de plaatselijke economie dan het af en toe op Soestdijk aanbieden van de Koninginne- haring" zo zei hij. In zijn ant woord liet het college. U. fractieleider J. Vink of de gemeente beschikt over con crete plannen, die b.v. het in richten van een crisiscentrum regelen. Burgemeester C. A. Bos, verantwoordelijk voor de openbare veiligheid, zei, dat er naast het reeds bestaande ram penplan, een raamwerk zal moe ten worden opgezet, waarmee ten aanzien van iedere mogelij ke crisissituatie gewerkt kan worden. Bij de algemene beschouwingen zetten verschillende partijen, waaronder de V.V.D. en S.G.P. opnieuw vraagtekens bij de in ternationale contacten van de gemeente. Vooral de band met de Joegoslavische plaats Ochrid komt deze partijen weinig zin nig voor.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4