„DE VLAEMINCK WILDE WRAAK OP NOEL FORE" Zwembond wil sportbeurs mem SPONSOR IS REEDS GEVONDEN TOPZWEMMEN AMERSFOORT DOPINGSSCHANDAAL WIELRENNERS IN GENT 7* ïWiAI AMERIKAANSE TRAINT PLOEi i KUNSTZWEMMEN HYS Intervam gehandicapt CARL ZEISS JENA UITGESCHAKELD FORTUNA DÜSSELDORF VOLGENDE RONDE McGregorteam in Overbosch DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT/F PAGINA 15 Gent Mr. de Muyt, verdediger van Noel Fore, in de Belgische dopingszaak, heeft gisteren tijdens de pleidooien voor de rechtbank van Gent, de bewe ringen van Eric de Vlaeminck ten nade le van zijn cliënt grove leugens ge noemd. Tijdens de pleidooien in het proces waarin vier artsen, enkele minder be kende wielrenners en een aantal randfi guren uit de wielrennerij zich moeten verantwoorden, kreeg Eric de Vlae minck het opnieuw zwaar te verduren. De zesvoudige wereldkampioen in het veldrijden staat centraal in het proces. Volgens het parket is De Vlaeminck een berouwvol slachtoffer, de tegenpartij van de Vlaeminck ziet het enigszins anders. De Vlaeminck kwam in 1973 in aanraking met de justitie wegens ernstig wangedrag. Toen bleek dat de oorzaak van zijn gedrag moest worden gezocht in het gebruik van stimulerende middelen. De Vlaeminck werd in hechtenis genomen en bevindt zich, na enkele korte onderbrekingen, nog steeds in arrest. Tijdens het onderzoek heeft De Vlaeminck al zijn ellende toegeschreven aan het corrupte wielermi- lieu, vooral aan zijn oude assistent-ploegleider Noel Fore, een paar wielrenners en ook een aantal vooraanstaande sportartsen. Als sentimentele ver antwoording voor zijn verslaving voerde De Vlae minck aan dat hij, na de dood van Jean-Pierre Monsere, in een moedeloze bui verkeerde. Hij veronachtzaamde daardoor zijn training, maar om toch tot prestaties te komen, zocht hij zijn heil in het verboden middel perventine. Nadat zijn eerste leverancier van dit artikel was verdwenen, was hij aan het „spul" gewend geraakt. Daarna kwamen de andere hoofdfiguren uit het proces op de proppen. Eerder Het verhaal dat De Vlaeminck eerder had gedaan, was, zei mr. De Muyt, de verdediger van Noel Fore, een duivelse leugen. De advocaat stelde dat De Vlaeminck reeds lang voor de dood van Monsere aan doping was verslaafd. Volgens hem kwam dat mede door toedoen van oud-wereldkampioen Rudi Altig, met wie hij in 1970 de zesdaagse van Gent won. De soigneur en „wonderdokter" van Altig verschafte De Vlae minck voor het eerst stimulerende middelen en hij bleef, volgens mr. De Muyt diens normale leveran cier tot de laatste dag. „De reden waarom De Vlaeminck een integer man als Noel Fore in zijn ondergang betrok was", zei mr. Muyt, „uit louter wraakgevoelens. Fore zou immers geweigerd hebben verzorger Schatti, op voorspraak van De Vlaeminck, in zijn ploeg op te nemen. Uit revanche heeft De Vlaeminck er voor gezorgd dat Fore werd ontslagen als assis tent-ploegleider. Van dat moment was de breuk tussen Fore en De Vlaeminck totaal. Het is de reinste leugen dat fore nadien verboden stimule rende middelen aan De Vlaeminck zou hebben verstrekt", vervolgde de verdediger van Fore. De directe aanval op Eric de Vlaeminck, die niet ter zitting aanwezig was, werd aangegrepen om het „onwrikbaar geloof van het parket in diens boetvaardigheid" ter discussie te stellen. Enkele verdedigers vroegen procureur Schins bovendien waarom de naam van een tweede kroongetuige in dit proces van alle smet werd gezuiverd, namelijk Roger de Vlaeminck, die jaren voor deze zaak samen met zijn broer Eric in een dopingsaffaire verzeild raakte. Na een voorjaarsklassieker wer den de broers op de Brusselse luchthaven Zaven- tem voorgeleid omdat zij ih hun bagage een grote dosis pepmiddelen vervoerden. Een vervolging bleef uit omdat, volgens de openbare aanklager, nooit was gebleken dat de middelenbestemd waren om sportprestaties op te drijven. Een derge lijk argument wilden de verdedigers ook op hun cliënten van toepassing gebracht zien. Kleineren De verdediger van de „kleinere" renners voerden tot slot nog aan dat niemand kan ontkennen dat doping een noodzaak is om prestaties te leveren in de topsport. Voor de gedagvaarde derde-rangs renners en meelopers werd vrijspraak gevraagd. Hun aandeel stond, volgens de advocaten volledig buiten verhouding tot de verantwoordelijkheid van de sportartsen op de beklaagdenbank. Van de doktoren staat Roland Marlier uit Gent, internist en autoriteit op het gebied van de dopingbestrij- ding het meest in de belangstelling. Marlier wordt Eric de Vlaeminck ...wraak... ervan beschuldigd De Vlaeminck drie keer perveti- ne te hebben voorgeschreven onder een valse naam. De renner moest daarna een verklaring ondertekenen waaruit moest blijken dat hij via dr. Marlier nooit een dergelijk product had ontvan gen. Mr. Verhaegen, de verdediger van de arts, bestreed dat zijn cliënt de dopingpraktijk had willen bevorderen. „Of wel het hof schenkt geloof aan de beweringen van een ontoerekenbare, of men aanvaardt dat dr. Marlier aan een aan vergif ten verslaafde een medisch aanvaardbaar voor schrift verstrekte." Wat de valsheid in geschrifte betrof De Vlaeminck kon nergens terecht met recepten op zijn naam vroeg de verdediger opschorting van de uitspraak. Voor de andere drie artsen in de beklaagdenbank, Daeleman, Heereman en Pecheur, werd in dezelf de zin gepleit Allen zouden zijn misleid door De Vlaeminck of diens stromannen. De uitspraak volgt op 28 januari. Roger de Vlaeminck - Pepmiddelen... de duetten Amerikaans kampioene werd. Ze treedt op 1 januari 1976 in dienst en zal de Nederlandse ploeg blijven trainen tot. na de open Scandinavische kampioenschappen op 22 augustus van het komend jaar. UTRECHT De Koninklijke Nederlandse Zwem Bond is er in geslaagd een opvolgster te vinden voor Chris Jeffers als hoofdtrainster van de nationale kunstzwemploeg. Het is de 26-jarige Kathy Kretschmer, die vorig jaar zowel solo als bij Dave Bell ...rust... DEN HAAG Het Haagse HYS Intervam krijgt zonder de ge blesseerde Dave Bell een zwaar ijshockeyweekeinde. Bell, die een voetblessure heeft (hij is van de trap gevallen) moet van de dokter in ieder geval enige tijd rusten. Brian Randell is de afgelopen dagen weer vader ge worden en kan daardoor de moeilijke uitwedstrijd tegen CPL Luik zaterdagavond mee maken. Zondag komen de Til burg Trappers voor de Coupe Internationa] op De Uithof op bezoek. Na de eerste winst tegen CPL Luik afgelopen week voor de Coupe International, zal HYS alles in het werk stellen om Tilburg te verslaan. OOST-BERLIJN In de tweede wedstrijd van de kwartfinales van het toernooi om de Oostduitse voetbalbeker is FC Carl Zeiss Jena uitgeschakeld door FC Lokomotive Leipzig. Gisteren won Leipzig op eigen veld met 41. Eerder had Leipzig al gewonnen met 3—2. Overige uitslagen: Sachsenring Zwickau—FC Vorwrts Frankfurt 2—1 (Frank furt gaat over naar halve finales). VorwSrts Dessau—Dynamo Dresden 1—4 (Dynamo gaat over). FC Magdeburg—Dynamo Berlin 4—0 (Magdeburg gaat over). Bochum Fortuna Düsseldorf heeft zich geplaatst voor de vierde ronde van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker. In de uitwedstrijd tegen Bochum won Fortuna gisteren na twee keer een kwartier verlenging met 3—1. In de volgende ronde komt Fortuna uit tegen de huidige koploper in de Bundesliga, Borussia Mönchen Gladbach. Yvonne Smit ...zondag in actie... UTRECHT Hoe krijg je een zwemmer of zwemster zover dat hij/zij langer doorgaat. Dat is het kernpunt van het rapport van Bert Sitters, waarop het jaarprogramma van de zwembond van 1976 grotendeels is gebaseerd. De bondscoach gelooft dat er voldoende aanvoer is van jeugdig talent. „Per slot van rekening behalen wel al een reeks van jaren prima resultaten bij de achtlandenwedstrijd voor de jeugd. Dat hebben we bij de zeslandenwedstrijd voor senioren nooit kunnen bereiken", aldus Sit ters. Hij acht de eerste opvang voldoende, zowel voor jongens als meisjes. Beide groe pen komen internationaal in hun leeftijds klasse goed voor de dag. De meisjes zitten wat dichter tegen het wereldniveau aan, maar Sitters acht dat mogelijk een aanwij zing voor het feit dat dameszwemmen rela tief minder sterk ontwikkeld is. De moeilijkheden beginnen op het moment in biologisch opzicht de volwassenheid na dert. Bij de meisjes gebeurt dat tussen de 14-16 jaar en bij de jongens tussen 18-20 jaar. Juist in die periode als school, maat schappij en sociale contacten grotere eisen gaan stellen aan de aankomende volwasse nen, dient de topzwemmer/zwemster in spe zijn/haar trainingsarbeid van één uur per dag uit te breiden tot een uur of vier om aansluiting met de internationale top niet te verliezen. Want of men nu hoofdzakelijk op kwaliteit traint zoals in Oost-Duitsland, of kilometers vreet, zoals nog maar al te veel gebeurt in de Verenigde Staten, een carrière aan de top wordt betaald met urenlang baantjes trekken. Tweeëntwintig uur per week acht Sitters een minimum. Vele talent volle jongeren groeien de moeilijkheden bij een zinvolle indeling van de trainingsarbeid boven het hoofd en stoppen. In vele zwem baden zijn namelijk alleen de vroege och tend of de heel late avonduren beschikbaar voor wie harder wil zwemmen dan anderen. Aandacht Sitters besteedt in zijn rapport aandacht aan mogelijke aanpassingen: het verzuimen of verzetten van schooluren, loonderving voor werkverzuim, het vergoeden van ge maakte kosten en het bijdragen in de kos ten van studie. De zwembond heeft op dit gebied in samen werking met de Nederlandse Sport Federa tie het een en ander kunnen doen. Zo ont vangen enkele deelnemers aan de Olympi sche Spelen van 1972 nu nog steeds een sport-studietoelage. In navolging van de Ver enigde Staten wil de KNZB komen tot de instelling van sportbeurzen. Een sponsor is reeds gevonden. De voornaamste conclusie van het lijvig rapport van de commissie ad hoc is echter dat in de huidige situatie een dergelijke bijdrage zou leiden tot het nave nante vermindering van de rijkssubsidie. Waarmee dan niets zou zijn gewonnen; hoogstens zwemmers met welgestelde ou ders zouden er op vooruit gaan. Een derge lijke selectieve stimulering kan echter niet het oogmerk van de KNZB zijn. Misschien dat de situatie verandert als de plannen van staatssecretaris Klein werkelijkheid worden. Al zal tegen die tijd de huidige zwemgenera- tie waarschijnlijk al lang het droge hebben opgezocht Zo bezien heeft Sitters ter stimulering van het topzwemmen niet veel meer dan de traditionele hulpmiddelen bij de hand. Hij bepleit meer wedstrijden (met de daaraan verbonden reisjes), centrale trainingen (waarvan het de vraag is of de deelnemers het net zo leuk vinden als Sitters zelf), een trainingsstage van een week of twee in de winter in een warm klimaat en een trai ningsstage op hoogte van 4 6 weken in de periode maart/april. Dat laatste wordt wegens gebrek aan financiën niet gereali seerd, het andere wel. Mede dank zij de steun van een sponsor vertrekt op de dag voor oudjaar een ploeg van 25 man voor veertien dagen naar de Can arische eilanden. Bert Sitters ...reisjes... DEN HAAG De Haagse basket balvereniging Duyvestein Win tersport ontmoet morgenavond om half tien de in sporthal Overbosch het touring team van de Amerikaanse basketbalma kelaar Jim McGregor. Voor de ze gelegenheid zal ook het team van Duyvestein Wintersport worden versterkt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Yvonne Smit zondag al bij dames Idem DEN HAAG De kans is groot dat de damesploeg van Idem Hellas komend weekeinde in de uitwed strijd tegen Atilla reeds kan beschikken over Yvonne Smit. De voormalige speel ster van AMC Niloc heeft haar overschrijvingspapie ren in orde, waarmee de Haagse handbalploeg een geduchte versterking in haar gelederen heeft. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Kornelia Ender (rechts), ...studieproblemen... UTRECHT Het ziet er naar uit dat de speedo-world meet op 30/31 januari en 1 februari in Amersfoort, de eerste breed gespon sorde zwemwedstrijden die ooit in ons land zijn gehouden, een sterke internationale bezetting zullen krijgen. Het merendeel van de 27 geïnviteerde landen hebben al gereageerd om tegen vergoe ding van de helft van de reiskosten en volledige logies naar Amersfoort te komen. De beide zwemgrootmachten Verenigde Staten en Oost-Duitsland hebben reeds een representatieve afvaardiging samengesteld. Uit Oost-Duitsland komen onder meer de wereldkampioene Ulrike Richter 'en Hannelore Anke en verder schoolslagtalenten Carla Linke en Annekatrien Schot. De veelvoudige wereldrecordhoudster Kornelia Ender ontbreekt nog op het lijstje van voorlopige aanmel dingen. Zij heeft studieproblemen. Maar van Oostduitse zijde is toegezegd dat ook in haar geval alles zou worden gedaan om haar in Amersfoort aan de start te krijgen. „Dat gebeurt dan op een soort uitwisselingsbasis, want niet zo lang geleden hebben wij Enith Brigitha en Wijda Mazereeuw naar Oost-Duitsland laten gaan", aldus zwembond-directeur Wim den Boer. De Verenigde Staten hebben een team geselecteerd van gedeelte lijk vedetten en deels aankomend talent De bekendste namen uit de groep van 16 zijn Jo Harshberger, wereldrecordhoudster op de 800 meter vrije slag, de Olympische rugslag kampioene Melissa Belote en de huidige wereldkampioene op de 200 meter vlinderslag Bill Forester. Engeland heeft ingeschreven met ondermeer Brian Brinkley en David Leigh, terwijl de kans aanwezig is dat ook wereldkampioen David Wilkie zal overkomen. De voorlopige deelnemerslijst van Canada bevat onder meer de namen van het rugslagtalent Nancy Garapick en crawlspecialiste Anne Jardin en Jill Quirk. Voor de 140.000 gulden, die de organisatie vergt krijgt Nederland naar het zich laat aanzien meer topzwemmers en zwemsters binnen de grenzen dat ooit het geval is geweest sinds de Europese kampioen schappen van 1966 in Utrecht

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15