Publiek legt grote voorraden gedistilleerd aan Haagse bende roofde 1,5 miljoen aan personenauto's BRITSE REGERING BEPERKT IMPORT Spaanse politie slaat demonstratie uiteen Strengere controle op beveiligingsdiensten m £eidóe6oma/nt Inkrimping ziekenhuizen Leiden van baan Vrees in VS over Afrikaans V ietnam Angola Dodenlijst IRA gevonden Oud-premier De Jong weg bij Cebemo Werkterrein in Duitsland en België DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 IllllllIllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het hamsteren van sterke dranken is in de afgelopen dagen in alle hevigheid ontbrand. Vooral in de grote steden koopt het publiek grote hoeveelheden gedistilleerd. Met dozen tegelijk gaan de flessen de winkeldeuren uit onder invloed van de aanzienlijke prijsverhogingen (van 1,50 tot 4 gul den per fles) die in januari van kracht zullen worden. Het Produktschap voor Gedistil- enorme omzetten geboekt, maar leerde Dranken kwam gisteren er wordt door de heersende prij- in Rotterdam bijeen om de mi- zenoorlog bijna niets verdiend, nimumprijzen voor sterke dran- omdat de winstmarges vrijwel ken vast te stellen. Voorzitter nihil zijn. Vanaf 1 januari kun- Th. Hooij van het produktschap nen de slijters wel de gewenste I toonde zich daarbij echter geenszins verheugd over de hui dige stormloop op de slijterijen. I Hij sprak van een tragische ont wikkeling. „Momenteel worden iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii -prijs hanteren, maar het publiek zal voorlopig niets meer kopen want men zal eerst de goedkope hamstervoorraad willen opmaken". De belangrijkste onderdelen van de regeling voor de mini mumprijs die voorlopig tot juni van het volgende jaar van kracht is, zijn: een bodemprijs voor jonge en oude jenever en vieux van 11,25 gulden per liter (speciaal voor witte en eigen merken). voor de verkoop van merkje- never dient de catalogusprijs van de fabrikant als uitgangs punt té worden genomen, ver meerderd met 60 cent per li ter. Inclusief de BTW zal het gedistilleerd tussen de 13 en 14 gulden gaan kosten. alle andere sterke drank mag niet beneden de inkoopprijs verkocht worden. jlllllllllllllllllllllllllllllllllllll AUTOOTJE VOOR LIZ Liz Taylor heeft van haar man Richard Burton als kerstge schenk een spor tauto gekregen. Het is een Panther J 72. die nu in Londen in een showroom staat tentoonge steld, mogelijk als tip voor andere kooplustigen. Het geschenk kostte Ri chard overigens meer dan 50.000 gulden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minister van financiën, Denis Healey, heeft in het Lagerhuis een zoge heten mini-begroting ingediend, met onder meer maatregelen om de import van katoen- textiel uit Spanje en Portugal stop te zetten. Er zal ook controle uitgeoefend worden op de invoer van tv-toestellen. De import van bui tenlandse wagens blijft echter onbeperkt. De Britten zullen besprekingen aanknopen met het oog op de stopzetting van de invoer van goedkope lederen schoenen en kostuums uit Oost-Europa. De EEG zal de importbeperking volgende week onderzoeken. De koopkracht van de Britten is de laatste tijd sterk gedaald om daar enigszins iets aan te doen, worden de voorschriften inzake de ver koop op afbetaling verzacht Sommige beper kingen worden compleet afgeschaft. Dit geldt echter niet in verband met de aankoop van wagens op krediet. De regering Wilson tracht de werkloosheid te bestrijden met nieuwe subsidies, waarmee 20.000 arbeiders aan het werk gehouden zullen worden. Het ligt ook in de bedoeling meer werkgelegenheid te creëren voor jongens en meisjes, die pas de school verlaten hebben. Eén op vijf illegale gastarbeiders moet land uit Den Haag (ANP) Onge veer 20 procent van de ille gaal in Nederland verblij vende gastarbeiders zal ons land moeten verlaten. Dat blijkt uit mededelingen die staatssecretaris Zeeval- king gisteren aan de Twee de Kamer heeft gedaan in antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden mevrouw Van der Heem (PPR) en Van der Lek (PSP). Volgens de laatste gegevens zijn inmiddels 11.146 buitenlandse werk nemers voor regularisatie in aanmerking gekomen. Dat betekent dat zij in Ne derland mogen blijven. In Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rot terdam hebben zich in to taal 12.149 illegale buiten landse werknemers voor regularisatie aangemeld. Van hen zijn er 5.255 gere gulariseerd en 1.689 afge wezen. De overige aanvra gen zijn nog in behande ling. JUMBO-SCHUIVER Een Jumbo van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL heeft op de luchthaven van Anchorage een schuiver gemaakt. Tengevolge van de sterke wind op Alaska werd de machine, die op weg was naar Londen, van de baan geblazen. Daarbij werd de machine beschadigd, terwijl gezagvoerder en 25 passagiers lichte verwondingen opliepen. De luchthaven was enige tijd gesloten. LONDEN (RTR) De Britse politie heeft in een van de bom- fabrieken van het Ierse republi keinse leger die in Londen zijn ontdekt, een lijst gevonden met de namen van vooraanstaande Britse politici en officieren die uit de weg moesten worden ge ruimd. De eerste werkplaats werd ge vonden na de aanhouding van de vier IRA-leden die vorige week in Londen een echtpaar agen gijzelden. Een tweede gevestigd in een woning op drie kilometer afstand. Gisteren is een derde bomfabriek ont dekt in een flatgebouw. WILLEMSTAD (ANP) - De Antilliaanse ministerraad onder leiding van premier Evertsz heeft besloten de drie ministers van de Arubaanse Mep-partij hun portefeuilles af te nemen. Het betreft minister E. Vos (jus titie en vice-premier), minister N.S. Cro.es (staatkundige struc tuur eilandgebieden en onder wijs) en minister De Kort (finan ciën). Vorige week heeft pre mier Evertsz al aan gouveneur Leito gevraagd de drie genoem de ministers ontslag te verlenen. Evertsz verwijt hen hoofdzake lijk de integriteit van de Antil len in gevaar gebracht te heb ben door buiten de regering om in het buitenland besprekingen voeren over een aparte status voor Aruba. MADRID De Spaanse politie heeft gisteravond met veel machtsvertoon een demonstratie uiteengedreven die werd gehou den voor het ministerie van voorlichting en toerisme, en waarbij amnestie voor alle politieke gevangenen werd gevraagd. Volgens ooggetuigen waren er ongeveer 500 demonstranten op de been, onder wie advocaten, architecten, journalisten, acteurs en ambte naren. Terwijl de politie hen met gummiknuppels uiteendreef riepen ze „amnestie en vrijheid", over arrestaties was niet s bekend. Een woordvoerder van de demonstranten zei later, dat ze zich op vreedzame wijze voor het gebouw hadden verzameld en meedeel den dat een delegatie een petitie met 5000 handtekeningen, aan de minister wilde overhandigen waarin wordt gevraagd om amnes tie en het herstel van politieke vrijheden. De Spaanse minister van buitenlandse .zaken, José Maria de Areilza, heeft gisteren verklaard dat eind volgend jaar verkiezingen zullen worden gehouden in Spanje. Areilza, sprekend voor de Franse televisie, zei verder dat deze verkiezingen 'het begin' zouden vormen 'van een volledig representatief (waarbij het volk via afgevaardigden aan de regering en de wetgeving deelneemt), eerlijk, vrij en direct kiessysteem voor alle burgers boven 18 jaar'. De Spaanse bewindsman was van mening dat reeds een begin was gemaakt met de vestiging van de democratie. 'We gaan op die weg verder zonder een moment te stoppen'. DEN HAAG (ANP) Oud-pre- In het weekblad „Hervormd Ne- mier P. de Jong heeft ontslag derland" had voorzitter De Jong genomen als voorzitter van de eerder verklaard niet tegen het r.k. Centrale voer Bemiddeling leveren van reactorvaten aan bij Medefinanciering van Ont- Zuid-Afrika te zijn, „als de wikkelingsprogramma's (Cebe- Zuidafrikaanse regering de ga- mo). In een brief, ondertekend rantie geeft dat er geen militaire door de Cebemo en de twee doeleinden mee worden nage- andere medefinancieringsorga- streefd, of dat er kernwapens nisaties Icco en Novib, wordt mee worden gemaakt." De op premier Den Uyl het leveren deze manier opgewekte energie van kernreactoren aan Zuid- zal volgens hem ook de zwarte Afrika ontraden. Hiermee is de bevolking ten goede komen, heer De Jong het niet eens. Voorkomen van nieuwe macht binnen de staat (Van een onzer verslag- waarin de beveiligings- uniform niet de indruk Bij de bewakings- en be- gevers) diensten aan strengere mag wekken dat het be- veiligingsdiensten wer- DEN HAAG „Voor- normen worden onder- veiligingspersoneel deel ken momenteel 12.000 komen moet worden, worpen. uitmaakt van het politie- personeelsleden. Het po- dat de particuliere be- korps. Ook is de werk- litiekorps in Nederland wakings- en beveili- Volgens het rapport van groep tegen de bewape- 26.000 mensen. De gingsdiensten een nieu- de werkgroep dient er ning van dat personeel particuliere beveiligings- we macht in de staat een vergunningenstelsel met vuurwapens, terwijl organisaties zijn sterk gaan vormen". Tot deze te komen voor de diver- wordt aanbevolen de lei- gegroeid door de toene- conclusie is een door se diensten alsmede ding en het personeel mende onveiligheid in minister Van Agt (Justi- meer toezicht en contro- van de betreffende orga- de centra van de grote tie) ingestelde werk- le. nisaties goed op te lei- steden. De werkgroep groep gekomen in een den en een permanenl interimrapport waarin adviescollege in te stel- wordt aanbevolen om Het dragen van een uni- len die de gehele ontwik- de Wet op de weerkorp- form wordt aanbevolen, keling van de beveili- den en een permanent concludeert dan ook, dat adviescollege in te stel- bet bestaan van de par ticuliere organisaties een noodzakelijke aan- sen uit te breiden met maar de werkgroep te- gingsdiensten nauwgezet vulling is op het poli een aantal artikelen kent daarbij aan dat dit volgt. tieapparaat. WASHINGTON Tegenstan- vechtszones in Angola. De maat- ders van Amerikaanse hulp aan regel volgt op berichten over de anti-socialistische bewegin- een intensivering van de Zuida- gen in Angola zijn er in ge- frikaanse inmenging in Angola, slaagd de stemming in de Se- Maandag deelde de Zuidafri- naat over het beleid van presi- kaanse legerleiding mee dat dent Ford ten aanzien van dit Zuidafrikaanse troepen 61 vij- land uit te stellen. Een aantal ar.den hadden gedood in de senatoren heeft al laten weten strijd in Angola, te vrezen dat Angola een Afri- Zuid-Afrika heeft tot dusver kaans Vietnam zal worden. steeds ontkend dat het actief is betrokken bij de burgeroorlog Gisteren heeft president Ford in Angola. Maar het heeft wel laten weten niet van plan te zijh stilzwijgend toegegeven dat militair of burgerlijk personeel steun wordt verleend aan de naar Angola te zenden. Dinsdag twee bewegingen, Unita en FN- had Ford medegedeeld bezorgd LA, die strijden tegen de linkse te zijn over het aantal man- MPLA. Volgens Pretoria zijn de schappen en wapens dat de Sov- Zuidafrikaanse militairen alleen jet-Unie en Cuba naar Angola in Angola om de Zuidafrikaanse stuurde ter versterking van de belangen te beschermen, met bevrijdingsbeweging MPLA, die name een waterpompstation en aan de zijde van Moskou staat een waterkrachtcentrale die ook Zuid-Afrika heeft besloten re- aan Namibië water en elektrici- servisten te sturen naar de ge- teit leveren. Een zegen voor Den Haag RUIM EEN JAAR ERVARING elders met gemeentelijke „pro- gram"-colleges moet Den Haag en andere gemeenten geleerd hebben dat het een zegen is aan die wens van vele linkse politici te zijn ontsnapt. In Groningen en Leiden zit men onder de zogenoemde politieke hechtheid van een links college vanb. en w. periodiek met de brokken; in Rotterdam en/of Rijnmond heerst voortdurend latent en soms openlijk spanning, Amsterdam is hard op weg gewoon bestuurloos te worden. Een praktisch gevolg van het doordrijven van een linkse raads- meerderheid om een programcollege op de kussens te zetten, is dat om het voorzichtig te zeggen niet de meest deskundige raadsleden in het dagelijks bestuur van de gemeente komen. Een, vaak even zwaar wegend, politiek bezwaar is, dat de verdeeldheid bij links ettelijke malen groter blijkt dan het gebrek aan eensge zindheid onder christen-democratische partijen waarmee de PvdA zo graag de KVP en zusterpartijen aan de kaak stelt. HET ERGSTE IS DE SITUATIE in Amsterdam; de rel om de eigengereide, van „kabouter" tot PPR-program bekeerde, wethou der Roel van Duyn leidde eerst bijna tot een ontslagaanvrage van burgemeester Samkalden en nu, via een bijna officiële ontslagaan vrage van wethouder Lammers, tot een complete impasse. NRC/- Handelsblad merkte zaterdag snedig op, dat de PvdA daar hun partij-vicevoorzitter opgedrongen heeft als een soort regeringscom missaris voor de plaatselijke partij-afdeling en binnenkort mis schien officieus ook voor de raadsfractie en het college van b. en w. Wat een „program" in de zin van de linkse drie waard is als basis voor een gemeentebestuur, is intussen op een voor de socialisten onaangename manier komen vast te staan. Ze hadden trouwens uit het verleden van de KVP kunnen weten, dat patent van één politieke kleur in het plaatselijk bestuur tot spanningen en ver deeldheid leidt. Voor Den Uyl is het dan ook waarschijnlijk een groot geluk, dat hij geen kans gekregen heeft met de PPR en D'66 alleen te regeren. Confrontatie met andere programs verstevigt vaak de eigen interne eenheid en bovendien werkt dit ook als correctiemiddel op de fouten in het eigen program. OF EN HOE ER UITWEGEN gevonden worden voor de ellende van Amsterdam en lotgenoten, moet worden afgewacht. Voor andere gemeenten is de moraal voorlopig duidelijk: niet hunkeren naar de vleespotten van een programcollege, maar zich gelukkig voelen bij de wat minder gekruide gerechten van het afspiegelings-, college. Weeroverzicht De Bilt: Een hogedrukgebied ten westen van Ierland, met een uitloper naar de Noordzee, be weegt naar het zuidoosten. Hier door kan een warmtefront, be horend bij een depressie die van het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen naar het oosten koerst, ons land in de loop van de avond of komende nacht be reiken. Onder invloed van het hogedrukgebied was er gister nacht weinig wind en vrijwel geen bewolking waardoor de temperatuur flink daalde, op de vliegbasis Twente vroor het zelfs 11 graden. Het hogedruk gebied zorgt voor een zelfde weertype in grote delen van West-Europa. Een opdringend frontensysteem veroorzaakt in de Alpengebieden en de zuidelij ke Oost-Europese staten op uit gebreide schaal sneeuw. Vooruitzichten voor zaterdag. Overwegend droog met plaatse lijk lichte vorst in de nacht en ochtend. Middagtemperaturen ongeveer 3 graden. Weersvooruitzichten in cijfers; voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks -1 graad Max. temp.: omstreeks 3 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent WEERBERICHTEN DEN HAAG De Haagse recherche heeft in nauwe ten schuren en erven van boer- samenwerking met de politie in België een Neder- ^njen. ^ut°^efennomve^ landse bende opgerold, die voornamelijk m Belgie grote aantallen auto's in de duurdere klassen heeft gestolen en verhandeld. Tot nu toe heeft de Haagse recherche 80 auto's met een totale waarde van De Haagse recherche heeit ue anderhalf miljoen gulden achterhaald. indruk met experts te doen te J hebben en meent dat naast deze Men is ervan overtuigd dat er De Haagse recherche had al bende nog een groep Nederlan- nog veel meer auto's kunnen sinds juli het vermoeden, dat de ders bezig is met autodiefstal- worden opgespoord. Inmiddels groep bezig was in Nederland, ien. Zo worden op dit moment zijn 20 man aangehouden, waar- België en Duitsland. Na onder- in België 175 wagens van het van zes uit Den Haag en omge- zoek bleek, dat de auto's werden merk Mercedes vermist. De op ving, die de „harde kern" van vervoerd naar zes tot zeven brengst van de buit werd voor de bende vormd. De overige werkplaatsen in Den Haag en namelijk besteed aan dure va- veertien waren helers. omgeving, voornamelijk veria- kanties naar Spanje. Lagerhuis gaat akkoord met Chryslerplannen LONDEN Het Britse Lager huis heeft zijn goedkeuring ge geven aan het voornemen van de regering 162,5 miljoen pond sterling (900 min. gulden) uit te trekken voor hulp aan de in ernstige moeilijkheden verke rende Britse Chrysler autofa- brieken. Na een debat van an derhalf uur stemde het huis met 287 tegen 266 stemmen voor het regeringsplan. Aanvankelijk bestond bij de re gering de vrees dat linkse La- bourafgevaardigden haar bij de stemming in de steek zouden laten, maar die waren kennelijk onder de indruk van de waar schuwing dat als het Lagerhuis het geld niet beschikbaar zou stellen het gehele pakket van afspraken met Chrysler zou worden ingetrokken en alle 25.000 werknemers van dit be drijf op straat zouden komen te staan. ,,B en W Rotterdam onbeleefd tegen prins Bernhard" ROTTERDAM (ANP) - Het raadslid P. de Ridders (CDA) heeft gezegd boos te zijn op het college van B en W van Rotter dam, omdat geen van de wet houders vorige week vrijdag aanwezig is geweest bij de fees telijkheden ter gelegenheid van het 310-jarig bestaan van het korps mariniers. De Ridders meent dat B en W hierdoor een „grote onbeleefd heid" hebben begaan tegenover prins Bernhard, die vanaf het balkon van het stadhuis het de- filé afnam, en tegenover het korps mariniers, „waaraan onze stad wel enige verplichtingen heeft". Het raadslid heeft B en W over deze zaak schriftelijk vragen ge steld. Hij wijst erop, dat het gemeentebestuur zelf besloten had aan de feestelijkheden mee te werken. UTRECHT (ANP) Dankzij vies heeft uitgebracht, heeft be- een lichte groei van de bevol- trekking op het Academisch king en ook dankzij sanerings plannen van de ziekenhuizen zelf, zullen de ziekenhuizen in Leiden en omgeving geen ver dere offers hoeven te brengen in de vorm van het sluiten van ziekenhuizen of afdelingen er van. Het college voor Ziekenhuis voorzieningen stelt dit vast in een onderzoekrapport over de Leidse ziekenhuissituatie. Het rapport, op grond waarvan het college woensdag ook een ad- Ziekenhuis en de ziekenhuizen in Leiden, Leiderdorp, Katwijk, Noordwijk en Alphen aan de Rijn. In de planning blijkt er voor deze ziekenhuizen een „ruimte" te zijn voor 1900 bed den. Het Academisch Ziekenhuis in Leiden moet volgens het college 885 bedden krijgen. Verder ad viseert het voor het Diacones- senhuis en het St. Elisabethzie- kenhuis in de planning psychia trische afdelingen te reserveren van elk 24 bedden boven de huidige effectieve capaciteit. Het advies stemt in met de al bestaande plannen tot opheffing van de Annakliniek, de afdeling revalidatie van het Rotterdamse Zeehospitium in Katwijk en So le Mio in Noordwijk en het ge lijktijdig stichten van een revali datiecentrum met tachtig bed den bij het Academisch Zieken huis. De bestaande capaciteit van het ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan de Rijn zou voorlo pig moeten worden gehand haafd. Vrijwillige verzekering ziekenfonds 17,9% omhoog Amstelveen (ANP) - De premie van de vrijwillige ziekenfonds verzekering gaat per 1 januari van het volgend jaar niet met 23 procent, maar met 17,9 pro cent omhoog. Ten gevolge van deze verhoging zullen de premies volgend jaar variëren van 76 tot 115.50 per maand. Per 1 januari 1975 wa ren deze bedragen ƒ63.50 tot 108,-. De premieverhogingen gelden voor alle ziekenfondsen en hebben de vereiste goedkeu ring van de ziekenfondsraad verkregen. De ziekenfondsen hebben de verhoging tot 17,9 procent weten te beperken door bij hun calcu laties af te zien van een opslag voor ramingsrisico's en een op slag voor statutaire reservering. Daarnaast heeft men besloten in te teren op eerder gevormde reserves. Internationaal postverkeer duurder (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG De tarieven voor het Internationale post verkeer zullen met ingang van 12 januari 1976 worden ver hoogd. De PTT zal daartoe een nieuwe internationale brief kaart (50 cent, was 40 cent) en een nieuw luchtpostblad (75 cent, was 60 cent) in omloop brengen. Voor het nieuwe luchtpostblad zal voor de eerste keer de beel tenis van Juliana Regina wor den gebruikt Voorts zal een in ternationale antwoordcoupon a 1,35 verschijnen. Hiervoor kan men in het buitenland een post zegel krijgen, die geschikt is voor het verzenden van een brief tot 20 gram van het buiten land naar Nederland. PEKING (AP) - Een van de vooraanstaande leiders der Chi nese communistische beweging, Kang Sjeng, is maandag na een langdurige ziekte overleden al dus is gisteren bekendgemaakt. Na partijleider Mao Tse-Toeng, premier Tsjoe en-Lai en Wang Hoeang-Wen, was Kang Sjeng de belangrijkste man van het land.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13