CcldócSouumt MEHARI VERWIJT REGERING TE STARRE HOUDING Ook voor,kleine beurs' kans op eigen woning Enorme botsing op rijksweg bij Hedel J vuurtje? Felle kritiek ex-gegijzelden op aanpak van beleidscentrum CONCORDE-DRACHT Dinsdag 16 december 1975, 66e jaargang: no. 20301 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur J J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) ƒ0.42 per mm Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week f 2.81; kwartaal 36.32; jaar 141,35: losse nummers: 50 cent Blériot Blériot vliegt over Het Kanaal in het slotdeel van „Zij gingen de lucht in" op Ned. II om 19.05 uur. Om 20.25 uur Briggs en om 21.50 uur Hier en nu met gijze ling en Sacharow. Ned. I om 19.30 uur De Palissers en om 21.50 uur Spelen met muziek. DROOG WEER Droog weer met in het noorden van het land wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit ui teenlopende, in het noorden van het land uit westelijke richtin gen. In de ochtend plaatselijk nog mist. Maxima van 6 graden op de Wadden, tot om het vries punt in het zuiden van het land. Morgen: Zon: 8.43-16.29 Maan: 15.53-07.20, Schev. hoogw: 2.05- 14.21 laagw: 10.04-22.16. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dominee Metiari, die het hele weekeinde ondergedoken heeft gezeten omdat hij niet meer als onderhandelaar wen ste op te treden vanwege de starre houding van de Nederlandse regering inzake de Am sterdamse gijzelingszaak, zou vandaag beslis sen of hij zijn bemiddelende rol zal hervat ten. Gisteren heeft de Zuidmolukse dominee een 1 1/2 uur durend gesprek met de autoriteiten gehad, waarna hij met onbekende bestem ming vertrok, vermoedelijk om zich te bera den over de houding van het beleidscentrum. In dë loop van vandaag 2ou hij opnieuw naar het beleidscentrum komen. Dominee Metiari schijnt duidelijk niet als verlengstuk van de Nederlandse regering te willen optreden. Met de terroristen in het consulaat heeft Metiari geen contact opgenomen, hoewel ze er bij herhaling telefonisch om hadden ge vraagd, en hoewel RMS-president ir. Manusa- ma gisteravond de situatie „beangstigend" noemde, alweer vanwege de opstelling van de Nederlandse regering. Pas gisteravond om kwart voor zes vroegen de terroristen weer om voedsel; er was toen een etmaal lang geen eten afgeleverd. In het Amsterdamse beleidscentrum heerste gisteravond en vannacht een sprankje hoop dat de terroristenvanmiddag om half drie hun 25 gijzelaars zouden vrijlaten. Op dat moment zou de bezetting van het consulaat precies 290 uur oud zijn, evenlang als de kaping van de trein heeft geduurd. Het zou kunnen zijn dat de Molukkers in Amsterdam het uit solidariteit even lang zouden willen uithouden als de groep in Beilen. Aan de andere kant houdt men er nog rekening mee dat de bezetters 27 december in hun hoofd hebben - de verjaardag van hun republiek der Zuid Molukken. „Dominee" Timmer uit de gekaapte trein heeft gisteravond laten door schemeren een zondag als waarschijnlijk mo ment voor de beëindiging van de actie te beschouwen - dit vanwege de zeer religieuze instelling die de terroristen blijken te bezitten. Ondanks het grimmige karakter van de afzetting rond het Indonesische consulaat in Amsterdam, neemt het leven van alledag toch langzamerhand weer zijn normale gang. Net achter het prikkeldraad wordt het portiek weer eens aan een grondige schoonmaak beurt onderworpen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/BEILEN Enkele gegijzelden die zondag vrijkwa men uit de gekaapte trein in Beilen hebben scherpe kritiek laten horen op de aanpak van de regering van de gijzeling. Volgens hen zou het derde slachtoffer wellicht vermeden hebben kunnen worden. De bevrijde „dokter" H. Prins uit het Drentse Diever zei: „We werden door de regering als zakken meel behandeld". Hij meende, dat in het begin „op veldwachtersniveau" is onder handeld. Ook de gegijzelde G. Vaders meent, dat de regering op licht zinnige wijze met de levens van de gegijzelden speelde! „De tak- tiek van de regering werkte in de eerste dagen averechts. De grote frustratie van de Zuid-Mo- lukkers is, dat zij voortdurend door de Nederlandse regering zijn bedrogen en belogen. Dat voortdurende bedrog maakte de Molukkers razend. Het resultaat daarvan was de dood van Bert Bierling, die eenvoudig in de nek werd geschoten. De mening van de heren Prins en Vaders wordt volgens hen gedeeld door de andere gegijzelden. Uit de gesprekken met de vrij gekomen gegijzelden is geble ken, dat de treinkapers en de treinpassagiers na verloop van enkele dagen gijzeling op rede lijk goede voet met elkaar kwa men te staan. Enkele gegijzel den zouden van plan zijn tijdens de komende rechtszittingen vóór in plaats van tegen de ka pers te pleiten. Inmiddels is vanuit Apeldoorn een actie gestart om een natio nale gift bijeen te brengen voor elk van de gegijzelden in Beilen en Amsterdam. Volgens de ini tiatiefnemer W. Kuin zou een gift iets kunnen compenseren van het doorgestane leed. Het einde van het gijzelingsdra ma in de trein bij Beilen wordt door de internationale pers een resultaat van goed regeringsbe leid genoemd. In de Italiaanse kranten wordt vooral respect getoond voor de Molukse leider ir. Manusama, die als sleutelfi guur wordt beschouwd. Belgi sche kranten noemen de beeind- „Dokter" H. Prins, een van de bevrijde gegijzelden uit de trein van Wijster. is na één dag al weer in staat bij hem thuis de pers te woord te staan. iging een gevolg van „de goede taktiek". In Frankrijk wordt ge zegd, dat ook de kou een be langrijke rol gespeeld heeft. Voorts noemt men het verstan dig, dat de Nederlandse rege ring een „hard beleid" heeft ge volgd. België heeft het afgelopen week einde de voormalige „honorair- consul" van de Republiek Zuid- Molukken (RMS) uitgewezen. De heer H. Owell die woont in de Belgische enclave Baarle Nas sau werd bij aankomst op het vliegveld van Brussel niet toege laten en doorgestuurd naar Schiphol. De voormalige RMS- er heeft een beroep gedaan op de Nederlandse ambassade in Brussel om de uitwijzing onge daan te maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met ingang van 1 januari aanstaande krijgen ook mensen met een inkomen beneden 25.000 gulden, kans op een eigen huis. Volgend jaar kunnen volgens staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting hiervoor al vijf duizend mensen in aanmerking ko men. Zij krijgen, behalve de be staande financiële tegemoetkomin gen, aanvullende subsidies van het rijk en leningen ter grootte van de stichtingskosten van de woning. De bouw van deze „goede, eenvoudi ge woningen" moet gaan onder ini tiatief en met begeleiding van de woningbouwverenigingen en/of de bouwfondsen. De gemeenten en bouwverenigingen zijn van de nieu we maatregelen al op de hoogte ge steld. Naast de nieuwe regeling, die vol gens drs. Van Dam vooral voor de steden van groot belang is, blijven ook de andere mogelijkheden be staan, dat de bewoners van al be staande woningen van bouwvereni gingen en gemeenten de huizen in eigen bezit krijgen. Ook bij deze overdracht verleent het rijk zoals bekend leningen en aanvullende sub- het overleg met architect en aanne- De begeleiding van de woningbouw verenigingen en/of bouwfondsen zal onder meer bestaan uit: selectie namens de kopers van de het doen van aanbesteding en gun ning, het aanvragen van rijkssteun, informatie over de bouw aan de koopgegadigden, controle op de oplevering en de eind afrekening. In onderling overleg moet per pro ject bekeken worden aan welk dienstenpakket de toekomstige eige naren van de nieuw te bouwen ningen behoefte hebben. Bestand Libanon Het modehuis Jean Patou in Parijs heeft uniformen ontworpen die de stewardessen aan boord van de Concorde zullen dragen. De japonnen, gemaakt van soepele jersey, hebben als hoofdkleuren blauw en beige. Twee stewardessen laten hier hun nieuwe dracht zien. PRAKTIJKEN ISRAËL DOOR VER. NATIES AFGEKEURD NEW York De algemene ver gadering van de Verenigde Na ties heeft gisteravond van drie leden die een onderzoek hebben ingesteld naar schending van de mensenrechten in de door Israël bezitte Arabische gebie den. Er werden in totaal vier resolu ties aangenomen in de voor naamste waarvan Israël wordt veroordeeld wegens praktijken als annexatie van delen van de ze gebieden, de vestiging van Israëlische nederzettingen, het opblazen van Arabische huizen, verbeurdverklaring van Arabi sche eigendommen, deportatie en uitwijzing van Arabische be woners, massa-arrestaties en roof van archeologische en cul tureel bezit. Decommissie van onderzoek is door Israël uit de betrokken ge bieden geweerd. (Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Een enorme kettingbotsing op de rijksweg van Utrecht naar Den Bosch bij Hedel heeft vanmorgen aan één persoon het leven gekost. Zeven anderen werden gewond, van wie drie ernstig. Bij de kettingbotsing waren onge veer veertig personenauto's en tien vrachtwagens betrokken. De botsing ontstond vanmorgen om half negen toen enkele auto's iln dichte mist en op een glad wegdek op elkaar inreden. Door de mist kon het achterop komende verkeer nauwelijks zien wat er gaande was en steeds meer auto's reden op de ravage in. De rijkspolitie in Brabant noemt hel ongeval een der grootste van dit jaar. Beide rijbanen raakten gestremd. Pas omstreeks half elf kon men het verkeer weer op gang brengen. De gewonden waren inmiddels al naar ziekenhuizen in de omgeving gebracht. Vier van hen konden na behandeling huiswaarts keren. Hasjbende De Amerikaanse militaire autoriteiten hebben de zer dagen 27 leden van de mili taire politie van de luchtmacht basis Zweibrücken in de Bonds republiek gearresteerd. Zij maakten deel uit van een bende hasjies-smokkelaars. Er zijn voorts nog vijftien militairen gearresteerd die niet tot de mili taire politie behoorden en een Duitse burger. Geheim plan Geheime plan nen voor de bouw van een eigen Israëlische straaljager, de Kfir, zijn volgens het blad Hedioth Ahronoth aangetroffen op een mestvaalt in Midden-Israël. De plannen werden gevonden door een burger, die ze aan de politie gaf. De Kfir, die veel lijkt op de Franse Mirage, kan een snel heid bereiken, groter dan twee- I ADVERTENTIEI STAAT DER NEDERLANDEN 15-JARIGE LENING -137511 18 december 1975 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen n wo- fe Deze practische gasaansteker. navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. ^NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de^ Leidse Courant: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: adres: woonplaats: Christelijke militairen dreigen met boycotactie UTRECHT (ANP) De christe lijke vereniging voor militairen (CVM) wil verdergaande actie wanneer de Defensieleiding het besluit niet intrekt om de in voering van de werk- en rusttij denregeling en de daarbij ho rende compensatieregeling voor extra diensten uit te stellen. De CVM dreigt met het boycot ten van elk overleg met de rege ring waarbij regelingen die de positie van de militair nog meer aantasten, aan de orde komen, aldus een gisteren uitgegeven verklaring van de CVM na een landelijke vergadering in Amersfoort. De christelijke militairen zijn van mening dat militairen de enige werknemers in Nederland zijn, die zonder enige vergoe ding blijven overwerken. Zij concluderen, dat de militairen j nu uit eigen zak een deel van de veiligheid van Nederland be talen. Door het niet invoeren van de compensatieregeling en de algemene bezuinigingen dra gen de militairen in dubbele zin bij aan de bezuinigingen, zo stelt het CVM. Duyndam won zesdaagse HERNING De Nederlander Leo Duyndam en de Deen Ole Ritter hebben de wielèrzes- daagse van Herning (Den) ge wonnen. Zij behaalden in totaal 586 pun ten, tweehonderd meer dan het Westduitse koppel Klaus Bug- dahl/Wolfgang Schulze. Ook vo rig jaar, toen de zesdaagse van Herning voor de eerste, maal werd gehouden, werden Duyn dam en Ritter eerste.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1