PPR zet Leids college van b. en w. op termijn Belastinggebouw na bommelding ontruimd Oegstgeest en Merenwijk zien af van gezamelijke bouw tv-mast Burchtcomplex onvoldoende toegankelijk Camel 20 is weer terug ,Plan Noord": wijk in beweging Koninklijk goud voor politie-man HET HEERENLOGEMENT MOET WEER HOTEL WORDEN Gave opvoering Marat/Sade ZATüJKDAG ia DiUCJUiVLBER 1975 JUJ2J1UO£J LUUnniN 1 Felle kritiek op beleid wethouder Verboom (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse PPR geeft het links programcollege nog een half jaar om te bewijzen dat het ernst maakt met de in het verkiezingspro gramma beloofde democratisering. Wanneer in juni van het volgend jaar blijkt dat het collegebeleid in deze onvoldoende is verbeterd zal de PPR het vertrouwen in het dagelijks be stuur van Leiden opzeggen. Dit besluit heeft de Politieke Partij Radi- kalen gisteravond in haar ledenvergade ring genomen. Daar werd gediscussieerd aan de hand van een evaluatierapport opgesteld door de gemeenteraadsfractie van de PPR. In de discussies bleken de Leidse radikalen ontstemd over de wijze waarop het college omspringt met de be raad één fractie vormt, werd geconclu deerd dat hier de verschillen slechts van strategische aard waren en dat men inhou delijk wel vaak eenzelfde mening had. Ten aanzien van de samenwerking met de Pv dA en de steun aan het linkse programcol lege moest gisteravond een keuze worden gemaakt uit drie mogelijkheden: - de samenwerking wordt direct verbro ken; - de steun aan het college wordt kritisch voortgezet, maar afhankelijk gemaakt van het ernst maken met de inspraak en de democratisering. Na een half jaar wordt na een nieuwe toetsing een uiteindelijke beslissing over doorgaan of breken geno- Kees du Gardijn (links) en zijn opvolger in- men; de Leidse gemeenteraad, Frits van Oosten. - het college en de samenwerking wordt als een realiteit aanvaard en onverminderd de wethouder. „De betrokkenen moeten voortgezet r zelf een keuze kunnen maken aan de hand Vrijwel unaniem werd besloten het voort- loofde'democratiséring en inspraak van de van de hun voorgelegde mogelijke gevol- duren van de samenwerking aan voor burgers. In dit verband werd gewezen op gen. Ze mogen niet zomaar geconfronteerd waarden te binden. Ook de PPR-fractiele- de zaak-Marijnis (de ontslagen leraar van worden met een besluit van de wethouder den stemden hiervoor. Een iets kleinere de Rembrandt-Scholengemeenschap) en de zonder dat zij zich daarover hebben kun- meerderheid stemde vervolgens kort na affaire Mojet (vacature geneesheer-direc- nen uitspreken", zo luidde het oordeel van middernacht voor de termijn van zes teur Endegeest, die volgende week in de de vergadering. Bij de evaluatie van een maanden. De fractieleden Du Gardijn en raad aan de orde komt). De kritiek van jaar raadswerk werd zelfs nog een motie Bei jen onthielden zich hier van stemming, de PPR spitste zich echter toe op het beleid ingediend waarin met zoveel woorden het Wel stemde de opvolger van raadslid Du van de PvdA-wethouder van Volkshuisves- beleid van de wethouder in deze werd Gardijn van wie de radikalen gisteravond ting Arie Verboom, ten aanzien van de afgekeurd. Deze kwam echter niet in stem- afscheid namen (hij verhuist naar Ensche- keuze tussen nieuwbouw of renovatie van ming. Wel zal de fractie stappen onderne- de). Frits van Oosten vóór deze termijn, een deel van Leiden-Noord. Volgens de men (gesteund door Anne van de Zande Volgende week vrijdag zal de PPR de wethouder zou renovatie van sommige van de PSP) om de bewoners alsnog te toetsingsvoorwaarden in een nieuwe leden straten dermate duur worden dat het de horen over de hernieuwbouw. vergadering nader formuleren. De PSP vergadert 9 januari over het al dan niet loetSing voortzetten van de steun aan het college. 0Het moet erg waarschijnlijk worden geacht de beslissing hierover door de betrokken Na uitvoerige diskussies over de verhou- dat zij zal besluiten direct met de PvdA bewoners zelf genomen wordt en niet door ding tot de PSP, waarmee de PPR in de te breken. voorkeur verdient de huizen te slopen en op die plaats nieuwe neer te zetten (her nieuwbouw). De PPR wil daarentegen dat Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Oegstgeest en de Stich- tint Kabeltelevisie Merenwijk hebben teen over- Het riet er nu naar uit dat op nog geen kilometer okren. ™Ter de b°UW r van elkaar '"O h°8a masten een geamehjk tv-ontvangststation, waarop ande- worden gebouwd: een in De Kwaak en een in de w ln Leidse regio te zijner tijd een Merenwijk,-vlak achter de Groenoordhai kabeltv-net kunnen aansluiten. v a De Problematiek die een en ander met zich mee Oegstgeest heeft de exploitatie van een kabelnet brengt komt vrijdag a.s. aan de orde in een m deze gemeente m handen gegeven van de vergadering van een werkgroep, waarin zitting Rotterdamse firma Multivisie. De mast waarop de hebben vertegenwoordigers van 7 gemeenten in de antenne moet komen voldoet echter niet aan de Leidse regio. Hof veroordeeld Leidenaar tot 3 jaar voor poging tot doodslag DEN HAAG Het gerechts hof in Den Haag heeft de 21- jarige stratenmaker J. O. uit Leiden gisteren veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest we gens poging tot doodslag. De rechtbank had de man eerder veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangehisstraf. In hoger beroep had de procu reur-generaal bij het hof straf- verzwaring tot vier jaar geëist. Op 26 juni had de man twaalf glazen cognac op toen hij in een broodjeszaak op de Bees tenmarkt in Leiden ruzie kreeg met een jongeman die het niet nam dat hij opmerkin gen maakte over een meisje. Toen de jongen met het meisje de zaak verliet loste O. van dichtbij enkele schoten met een pistool. De jongeman raakte zwaar gewond. O. heeft verklaard dat hij het pistool uit bravour bij zich had gedra gen. Adviesraad voor de Binnenstad: Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad heeft het college van b. en w. gevraagd te bevorderen dat het Burchtcomplex beter toegankelijk wordt. Momenteel is de hoofdpoort vaak dicht en is het hek aan de voet van de Burchtheuvel vrijwel steeds gesloten. Wil men de arena en het park bezoeken dan is men gedwongen om via het restaurant toegang te verkrijgen. „Voor bezoekers die niet geheel met deze vreemde situatie op de hoogte zijn, betekent dit een- ernstige belemmering om dit zo unieke monument te bezichtigen," aldus de Adviesraad, die stelt dat de Burcht als historisch monument eigendom is van de gemeenschap „terwijl het park als stadstuin voor de Leidse burger zonder meer toegankelijk dient te zijn, zeker in een aan openbaar groen zo arme binnen stad." De Adviesraad juicht het plan toe van wethouder Waal (ruimtelij ke ordening, openbare werken en verkeer) om het Burchtcomplex op te nemen in een doorgaande wandelroute tussen Breestraat en Haarlemmerstraat. Als verdere ontsluitingsmogelijkheden van het complex stelt de Adviesraad voor: O een toegang aan de Oude Rijn tussen de panden 33 en 33a (Uitgeverij Brill); O een toegang aan de Oude Rijn tussen „The Way Inn" en het gebouw van de Baptistengemeente; en eventueel: O een toegang aan de Hooglandse Kerkgracht tussen de panden 23 en 25. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het belastingkan toor aan het Stationsplein is gis termorgen na een telefonische bommelding geheel ontruimd. Omstreeks 11 uur meldde een man via de telefoon dat in het gebouw een bom was geplaatst die over 34 minuten zou ontplof fen. De telefonist waarschuwde de directie van de belasting dienst die het gebouw liet ont ruimen. Binnen enkele minuten stonden zo'n 500 600 ambtena ren op straat Het gebouw werd systematisch doorzocht, echter weer aan het werk gaan. zonder succes. Rond kwart over twaalf konden de ambtenaren De laatste tijd is meer sprake van valse bomalarmen bij be drijven. Daarbij werd niet over gegaan tot ontruiming. Expositie ter gelegenheid vijfjarig bestaan Wethouder Van Dam: Brief ambtenarenbond onzin (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het college van b. en w. is zeer ontstemd over de brief die NCBO-voorzitter G. Steenge hem heeft geschreven over de „onrust en onvrede" bij het Leids ambtenarencorps, dat, volgens de brief, het vertrouwen in de politieke bazen aan het verliezen is. Wethouder van Dam (interne or ganisatie): „We stonden stom verbaasd over die onzin. In het georganiseerd overleg zijn er nooit klachten naar voren geko men. Deze zaak krijgt nog wel een staart in het G.O. We zullen de vertegenwoordigers van de NVBO ter verantwoording roe pen, want ze kunnen de klach ten nooit hard maken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN Een 37-jarige Leide naar is donderdag door twee Leidse jongemannen afgetuigd. Hij reed met zijn fiets op de kruising Warmonderbrug/Mare- singel en wilde rechtdoor fiet sen. Een auto die linksaf wilde slaan, verleende geen voorrang. Toen de fietser de politie wilde bellen, stapten twee van de drie inzittenden uit de auto en gaven de man een pak slaag. Daarna heeft het slachtoffer toch de politie gebeld. De daders had den zich inmiddels verschanst in een woning aan de Pasteur- straat. De politie heeft de jon-, gelui, resp. 24 en 19 jaar oud, daar aangehouden. Het slach toffer is voor onderzoek overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. Hij had enige kneu zingen en schaafwonden. Tij dens het gevecht zijn de bril en het horloge van de gedupeerde gesneuveld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Burgemeester Bonnike feliciteert adjudant Leeflang en diens echtgenote met de koninklijke onderscheiding. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Bij zijn afscheid van het Noordwijkse politiekorps is adjudant C. Leeflang koninklijk onderscheiden. Tijdens een afscheidsreceptie gistermiddag in De Rank kreeg hij de ere-me- daille in goud behorende bij de Orde van Oranje Nassau opge speld van burgemeester Bonnike van Noordwijk. De heer Leeflang trad in 1940 in dienst bij de Noordwijkse politie. Hij heeft zich opgewerkt tot chef van recherche. Hij gaat nu met pensioen. Burgerlijke stand Gehuwd: C. J. vs P. van Leeuwen der Laken en J. Maas. i B. Wceda. L. W Ab- Griensven, C. de Mooij J. Houps. F. Kalshoven en E. L M. van Tijen. A. J. van Geest en A H. R. Hage; Ondertrouwd: C. J. van Beelen en M W. Varkevisser, R J. Elzinga en H P. Karsen, J. Geerlings en A A. Heemskerk, I. T. Gijzenij en M. A van Ark, J. van Houten en J. A. Fiegee. A. van Ingen en S. C. M. Beekman, H. Moraal en J. J. de Vries. M. J. M. Regoor en J. C. C. Kortland. P. A R Rombout en I. S. Liem, G. J. de Roode en C. J. Plainer. S. J. A. Verbeek en M Buisman. G. van Vliet en A. van Winkel, M. A de Waard enCRLM. Zoutendijk, L G Zirkzee en J. P M. Kort, J. R Hordijk en C. W. Verhage. Dorpshuis heropend Adviesraad voor de Binnenstad: Van een onzer verslaggevers deerd", aldus de Adviesraad, die b. en w. wijst LEIDEN Wanneer het Heerenlogement eenmaal op de voorhof van het Heerenlogement, die vol- gerestaureerd is moet dit zijn oude hotel-functie 6ens hem een unieke mogelijkheid tot het vestigen terugkrijgen. van een terras biedt. De Adviesraad van de Binnenstad heeft het colle- Voor alternatieve bestemmingsplannen zou de Ad- ge van b. en w. hiertoe geadviseerd, mede gezien viesraad kunnen instemmen met de huisvesting het gebrek aan hotelruimte in Leiden. „Het fraai van de Openbare Bibliotheek in het Heerenloge- gerestaureerde pand, de centrale ligging en de ment, maar slechts dón wanneer duidelijk is geble- rustige omgeving zullen door de toekomstige hotel- ken dat de hotelfunktie economisch niet haalbaar gasten ongetwijfeld hogelijk worden gewaar- is. GEMEENTEBEDRIJVEN VAN KATWIJK: Postbus 84 - telefoon 01718-74444, Katwijk aan Zee Burgemeester Gallas (rechts) heeft het dorpshuis heeft een totale op- gisteren het geheel gerenoveerde knapbeurt gekregen. Er is een dorpshuis van Aarlanderveen offi- nooduitgang gemaakt. De verlich- cieel geopend. De toneelzaal van ting in het gebouw is verbeterd. -. De kosten hiervan bedragen 172.000.-. In het vernieuwde dorpshuis is een klein medisch centrum ingericht. Een tandarts oefent er zijn praktijk uit. Ook een dokter heeft een ka mer in het dorpshuis gekregen. Aan de verbruikers van gas, water en elektriciteit der gemeente Katwijk Teneinde de gas-, water- en stroomverbruiken over het verbruiksjaar 1975 te kunnen vaststellen zullen in de periode van 15 december 1975 t/m 14 januari 1976 alle meterstanden in onze gemeente worden opgenomen. Een spreiding hiervan is noodzakelijk aangezien ca. 38.000 opnames moeten plaats vinden. De gemeente hebben we daarom in 4 sectoren verdeeld, waarbij elke sector zijn eigen opnameperiode heeft. Om u een indruk te geven wanneer u de meteropnemer kunt verwachten, verstrekken wij u hieronder een periode-sectorindeling. Sector 1-perlode van 15-22 december 1975: gebied Overduin, zuidelijk deel in centrum van Katwijk aan Zee met de Boulevard. Sector 2-perlode 23-30 december 1975: deel van de Koestal Witte Hek met Industrieterrein gebied omgeving Annastraat het noordelijk oude dorpsdeel. Sector 3-perlode 31 december 1975 8 januari 1976: de Hoornes - gebied Rijnsoever en 't Heen - Zeeweg - Katwijk a.d. Rijn-dorp - de Koestal. Sector 4-perlode 9-14 januari 1976: Pr. Bernhardlaan - Cleijn Duin - Synthese - overige deel van de Hoornes - Molenblok - Overrijn - 't Sandt. Een nadere straataanduiding van iedere sector zal vroegtijdig, via een advertentie in meerdere kranten en de Katwijkse Post worden bekendgemaakt. De verbruikers worden verzocht ons in de gelegenheid te stellen op de geplande datum de meterstanden te kunnen opnemen. Hieronder volgt een opgaaf van straten welke in de periode, gelegen tussen 15 en 22 december 1975. zullen worden bezocht. 15 en 16 december 1975: Voorstraat. Torenstraat, Hoogstraat, Liersteeg, Loggerstraat. Kon. Wilhelminastraat, Waaigat, Fr. v. Rhoonstraat, Emmaplein, Kon. Emmastraat, Buitensluisstraat, Burgerdijkstraat, E.A. Borgerstraat, W. Taatstraat, Chr. de Wethstraat, Havenstraat, Haven, Meerburgkade, Pr. Hendrikkanaal, H. v.d. Hoevenstraat, Tramstraat. Noordstraat. Lijdweg. Gasthuissteeg. Boorsmastraat, Dwarsstraat, Elle boogsteeg, W. Sluyterstraat. G. Grobestraat, J. Israëlsweg. Duinpad, Tademastraat, Zuidstraat, Andreasplein, Baljuwstraat, Princedwarsstraat en Louwestraat. 17 en 18 december 1975: De W. Malefijtstraat, Parklaan. Schoolstraat, Abeelplein, Weth. D. Ouwehandstraat, Vlierstraat, Meidoornstraat. Duinstraat, Ligusterstraat, Tijmstraat, Kamperfoeliestraat, Kamperfoelieplein. Duin roosstraat, Lijsterbesstraat, Duindoornlaan, Laan v. Nieuw Zuid, Sportlaan, Zuid-duinen, Drieplas- senweg, Seinpostdwarsstraat, Seinpoststraat, Vuurbaakplein. Koninginneweg. Vuurbaakstraat. BJ. Blommerstraat, Princestraat, Noordeinde, Oostpad. Westpad, Badstraat en Boulevard. 19 en 22 december 1975: Sec. Varkevisserstraat, Boslaan, Meeuwenlaan, Berkenlaan, Populierenlaan, Dennenlaan, Larikslaan, Sparrenlaan, Koekoeklaan, Tortellaan, Haviklaan, Valklaan. Eksterstraat, Zwaluwestraat, Nachtegaal laan, Merelstraat, Patrijsstraat, Fazantstraat, Reigerstraat, Leeuweriklaan, Roodborstlaan, Sperwer- laap en Kievitlaan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het wijkcomité Plan Noord wordt komende week onder het motto „Wijk in beweging" een tentoonstelling gehouden in de aula van de Willem de Zwijger- school. De expositie is van maandag tot donderdag a.s. 's avonds geopend van 7 tot 10 uur. Maandagavond wordt er met name aandacht besteed aan de renovatieplannen en de straat- verbetering in Plan Noord. Dinsdag toont het buurt- en j clubhuiswerk iets van zijn kun- nen en treden wellicht majoret- i tes op. Ook andere diensten en instellingen zoals het Diensten centrum geven die avond voor lichting. Woensdag geeft „Ou ders op herhaling" een openba re les en treedt het „Diensten centrumkoor" op. Donderdag komen de plannen voor wijkge- I bouwen („Spoortje" en „Olag") aan de orde. Vijf jaar geleden werden 10 j mensen uit „Plan Noord" bereid i gevonden, en door een grote j buurtvergadering aangesteld, huurproblemen op te lossen. Drie maanden later was hen I duidelijk, dat dit geen tijdelijke zaak was. Vanuit heel „Plan I Noord" werd dit comité ge- j vraagd om allerlei zaken te be handelen. Iedereen sprak als vanzelf over het Wijkcomité j Plan Noord. j In deze bewogen vijf jaren is er van lieverlede veel veranderd in de wijk. er kwam een Dienstencen trum, 1 er kwam een huiswerkklas en j huiswerkbegeleidingsdienst, er werd een begin gemaakt met renovaties, er werden plannen uitge- voerd voor de woonomgeving, er kwam een spreekuur van j het Juridisch Advies Bureau. I er kwamen nog meer onder- I wijs ondersteunende aktiviteiten i en er kon, zij het nog veel te j weinig, hulp geboden worden in I het persoonlijke vlak. Langzaam maar zeker Kregen bewoners van Plan Noord be langstelling. Ze kwamen in be weging en hielpen mee om za ken tot stand te brengen. Dit deden ook de beroepskrachten van verschillende diensten en instellingen. Veel onderwijzers doen op alle mogelijke manie ren in hun vrije tijd iets „voor de wijk". Er staat nog veel te doen. Iede reen heeft het veel te druk. Men kan eigenlijk geen voldoende aandacht schenken aan de her denking van het eerste lustrum van het wijkcomité. Vandaar dat men zich beperkt tot de tentoonstelling. LEIDEN - De Hand- ke/Weiss groep van Crea, de culturele or ganisatie van de uni versiteit van Amster dam toonde gister- avond in het LAK- op de situatie van al gebeurd iets -. De theater- een voor 1808, geïncarneerd in massa-scènes bleven amateurs gave op- <je persoon van de di- ordelijk (misschien voering van Marat/- recteur. Daarnaast nog iets te) en de Sade, de vervolging kan Weiss onze twin- meer individuele ge- van en de moord op tigste-eeuwse maat- deeltes daartussen- Jean Paul Marat op- schappij via het to- door waren op tempo gevoerd door de ver- neelstuk becritiseren. verweven. Ook de pleegden van het Dubbele bodems te meer uitgewerkte rol- krankzinnigenge- 0ver dus. Binnen het len werden goed vol- sticht van Charenton realisme van de gek- gehouden: de fanatie- onder regie van de kenhuis (men speelt ke Marat; de zweveri- heer de Sade. Een ai bij de binnen- ge idealistische Cor- stuk van Peter Weiss, komst van het pu- day; de erotomaan in 1964 voltooid, met bliek in het begin en die Duperret speelt, succes reeds opge- na de pauze) heeft de afgevaardigde van de voerd, hier in Neder- opvoering van de Girondijnen. Maar land door de Haagse moord een meer epi- vooral de rustig, cy- Comedie. sche structuur: korte, nische, maar toch ge- Zoals de titel al dui- afwisselende scènes; nuanceerde de Sade delijk maakt, de loca- liedjes, commentaar beviel erg. De muziek tie is een krankzinni- van een omroeper; de (Richard Peaslee) gengesticht waar de discussies tussen Ma- sloot goed aan. krankzinnigen onder rat en de Sade; en Het enige, dat niet leiding van De Sade. onderbreking van de geheel overtuigend die daar ook opgeslo- handeling, wanneer overkwam, was het ten zit, voor de direc- Corday het mes op- losbreken van de pa- teur nog eens de geheven heeft om tiënten op het eind. moord op Marat op- Marat te vermoor- Binnen het geheel voeren. Het is 1808, den. had men die ontwik- de revolutie is over Een moeilijk stuk om keling, dat groter haar hoogtepunt te spelen vanwege de worden van de span- heen. De Sade heeft dubbele bodem: gek- ning, niet waar kun de kans aangegrepen ken spelen, die toneel nen maken. Daar om op deze manier gaan spelen. Er lie- voor was een ieder met Marat in discus- pen fraaie krankzin- toch weer te verstard sie te kunnen treden nigen rond en in zeer in zijn rol. over de revolutie en verschillende soor- Maar al met al een de maatschappij; bo- ten. Goed volgehou- fraaie opvoering, vendien is de moge- den door de hele Vanavond nog te zien lijkheid geschapen voorstelling en tot in het LAK. om kritffk te leveren het orkest toe - over- Paul van der Plank

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3