Ds. Metiari staakt bemiddeling vuurtje? Geen subsidie meer voor Jonge onderzoekers Hasj- occasion Toegang gratis - Toegang gratis Sensationele basketballwedstrijd toegang gratis Ontvoerd kind ongedeerd vrijgelaten FBI-agent spoelde dreigbrief van Oswald door WC Veronica drive-innshow Gijzeling in Londen afgelopen Man doodt ex-vriendin en zichzelf CcidóeSomont Zaterdag 13 december 1975, 66e jaargang no. 20299 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J, Plug - Adj. hoofdredacteur. J_J Hallewas-^hef-redacteur: J.\N CLeune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoonties ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; Kwartaal'36.32. |aar 141,35. "osse nummers au ce 19.35 De man van zes miljoen serie 20.25 André van Duin's Pretma- chine TROS 21.50 Pepper serie 22.40 Wordt u al geholpen? serie NCRV/IKON 23.35 Lied van de week Opklaringen Opklaringen maar ook enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Overwegend matige aan de kust krachtige wind uit noord tot noordoost. Max. temp. om streeks 5 gr. Morgen zon: 8.40—16.28. Schev. hoogw.: 12.04. Laagw.: 7.41 en 19.56. Ondanks de gijzeling in het Indonesische consulaat gaat het leven van de bewoners in het afgezette gebied gewoon door. Een van hen besloot hoe dan ook een kerstboom te kopen. Camera!ieden en persfotografen mogen onder het toeziend oog van de rijkspolitie vanuit een busje op circa een kilometer trachten een opname te maken van de gegijzelde trein in Wijster. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/BEILEN - De weigering van dominee Metiari om nog langer op te treden als bemiddelaar in de gijzeling op het Indonesische consulaat, was gisteren in Amsterdam de belang rijkste ontwikkeling in de door Zuidmolukse terroristen aange richte drama's. In Wijster lieten de treinkapers gisteravond opnieuw een gijzelaar vrij. En wel de 17-jarige in Beilen woonachtige scholiere Irma Mar tens. Zij is ter observatie opgeno men in het ziekenhuis. Ds. Metiari heeft de beëindiging van zijn bemiddelingspogingen gistermiddag aan de bezetters van het Indonesisch consulaat laten weten in een kort en kribbig telefoon gesprek. Tijdens dat onderhoud vroeg hij hen zonder veel omhaal van woorden hun acties te staken en de gijzelaars vrij te laten. Hij deed dat verzoek „namens de Ambonese leiders." Als argument bracht Metiari naar voren: „Jullie hebben je be doeling nu wel bereikt door de wereldwij de publiciteit die de zaak van de Zuid-Mo- lukkers inmiddels heeft gekregen." Kort nadat dit telefoongesprek was beeind- igd lieten de bezetters weten dat zij de dominee graag opnieuw zouden spreken. Toen het beleidscentrum in Amsterdam die wens aan hem wilde overbrengen bleek hij evenwel onvindbaar. Tot laat in de avond is vergeefs geprobeerd hem alsnog op te sporen. De weigering van deze Zuid molukse voorman om nog langer als be middelaar op te treden wordt door het beleidscentrum in de hoofdstad ervaren als een ernstige tegenslag. De bezetters van het consulaat-generaal hebben gisteren langs de balkondeuren en enige ramen van het gebouw draden beves tigd. De draden zijn verbonden met een rood pijpje, zo heeft een woordvoerder van justitie bevestigd. Dat kan erop duiden dat explosieven zijn aangebracht. Een andere mogelijkheid is dat het om niet meer gaat dan een intimidatif-poging van de zijde van de bezetters. In de hoofdstad had gisteren de begrafenis Voor de bewoners in de buurt van het bezette consulaat in Amsterdam vuilniscontainer geplaatst, buiten het afgezette gebied, omdat hun woningen voc reiniging onbereikbaar zijn. plaats van de 52-jarige diplomaat E. Abedy die overleden is aan verwondingen, opgelo pen toen hij tijdens de gijzelingsactie uit het raam sprong. Incidenten deden zich bij de begrafenis niet voor. De sobere maar indrukwekkende plechtigheid trok enkele honderden belangstellenden. De vrijlating in Beilen van Irma Martens volgde op gesprek van twee uur tussen de treinkapers en de Zuidmolukse contactper sonen Kuhuwael en mevrouw Soumokil. In de trein bevinden zich volgens de laatste gegevens nu 26 of 27 gijzelaars. Hun bewa- KAPERS IN WIJSTER LATEN MEISJE VRIJ Hilversum KRO's Brandpunt is van avond voor een goed deel gewijd aan geestelijke en lichamelijke gevolgen van gijzeling. Voor een reportage hierover wordt gebruik gemaakt van de ervaringen van het zangkoor dat verleden jaar in de Scheveningse gevangenis werd gegijzeld. kers, zo is inmiddels komen vast te staan beschikken over een radio. Overigens is gisteravond door premier Den Uyl ontkend dat het beleid van de regering zou zijn gericht op uitputting van de terro risten. „Zo'n beleid zou de gijzelaars even zeer treffen als de terroristen," aldus de premier. Hij zei verder dat men van het aanbod van de zeer velen die zich de afgelopen week hebben aangemeld om vrijwillig in gijzeling te gaan als „vervan gers" van hen die thans in Amsterdam en Wijster worden vast gehouden, geen ge- brüik zal maken. „We zien niet hoe daaruit een oplossing kan voortkomen," zo meende Den Uyl die niet kon ontkennen „dat de stemming bij de regering wat gedrukt is." -S3 Stichting moet liquideren (Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Het ministerie van Onderwijs en Weten schappen en het ministerie van CRM hebben in een brief aan de Stichting „De Jonge Onderzoekers" laten weten de jaarlijkse subsidie van 400.000 gulden met ingang van 1 maart 1976 stop te zetten. Dat betekent het einde van deze 7 jaar oude stichting, waar vijf tien mensen werken, inclusief part-timers. De twee bureaus van de stichting in Deventer en Nijmegen worden gesloten. Het personeel is inmiddels al ontslag aangezegd. Met staatssecretaris Meijer van CRM is begin december een gesprek gevoerd door het voltallige bestuur van de stich ting „De Jonge Onderzoe kers". In dat gesprek adviseer de de staatssecretaris het be stuur om de stichting die nog steeds het predikaat „experi menteel" voert, af te bouwen, en het personeel te ontslaan. Als reden voor de stopzetting van de subsidie noemde de heer Meijer de bezuinigings maatregels bij CRM. Ook zou den volgens de staatssecretaris de kansarme groepen, waar voor de stichting in principe was opgezet, niet genoeg aan bod zijn gekomen. Het maand blad van de stichting, met een oplage van 15.000 exemplaren, zal eveneens verdwijnen. De 12 plaatselijke afdelingen gaan voorlopig nog wel door met activiteiten. Deze zijn voornamelijk afhankelijk van subsidies van plaatselijke overheden. SANTOS (BRAZILIË (AFP) Ale- zander Abo- lim kocht in de Braziliaan se havenstad Santos een 15- jaar oude Peu geot 404 voor een habbe- krats. En bij een vertrouwd adres: de douane die daar regelma tig in beslag genomen en niet afgehaal de goederen veilt. weg begon zijn Peugeot gevaar lijk oververhit te raken. Bij de plaatselijke gara ge was het „euvel" snel thuisge bracht: in de ra- diateur zaten 54 pakjes, tezamen inhoudende twaalf kilo has jiesj met een waarde van om streeks 50.000 dol lar. De Peugeot was in 1970 in Santos ontscheept uit een Nederlandse vrachtvaarder die uit het middenoos ten kwam. Toen hij alsmaar door niemand werd op geëist zette de douane de auto mei dit jaar op de veilinglijst als een wel heel merk- „occa- ADVERTENTIE! 8e finales om de Nederlandse basketballbeker. De Leidse 2e divisie-vereniging LUBA tegen de Haarlemse Ql ||VA|J| ere-divisieverenigingD vl I will Zondag 14 december a.s. 19.30 uur 5-Meihal Leiden. PAPADOPOULOS Ex-presi- ne twee jaar geleden, waarbij dent George Papadopoulos 34 studenten omkwamen. Hij heeft zich verantwoordelijk ge- vroeg zijn rechters hem ter steld voor het bloedbad bij de dood te veroordelen en zijn 32 polytechnische school in Athe- medebeklaagden van rechtsver volging te ontslaan. viinaiuy.iB mcrieux. het Franse jongetje dat door zijn ontvoerders werd vrijgelaten, met zijn gelukkige vader en moeder. LYON (AFP) De 9-jarige Christophe Merieux, zoon van een Franse miljonair, is gisteren door zijn ontvoerders onge deerd vrijgelaten. De ouders hebben daarvoor wel een losprijs moeten betalen van ongeveer 12 miljoen gulden, het hoogste bedrag dat ooit voor het vrijkopen van een ontvoerde is betaald in Frankrijk. Het losgeld moest worden betaald in Franse francs, Duitse marken en guldens. Het kind was ontvoerd op weg naar school. Dat gebeurde dinsdag. Op verzoek van de politie was de ontvoering geheim gehouden. Er wordt nu zeer intensief naar de ontvoerders gezocht. WASHINGTON (UPD Een agent van de Amerikaanse federale recherche, de FBI, heeft gisteren getuigd dat hij in opdracht van zijn meerdere een dreig brief van Lee Harvey Oswald door de wc heeft gespoeld op de dag dat Kenne dy's moordenaar werd doodgeschoten. De agent, James P. Hosty, spiak in zijn getuigenverklaring zijn voormalige meer dere J. Gordon Shanklin tegen. Deze had gisteren ten overstaan van de juridische subcommissie van het Huis van Afge vaardigden gezegd dat hij pas dit jaar over een vermist briefje van Oswald had gehoord. Hosty zei tegen dezelfde com missie dat Shanklin opdracht gaf tot vernietiging van Oswalds briefje en an der aanverwant materiaal. Volgens de getuigenissen die de commis sie heeft verzameld, bezocht Oswald het FBI-kantoor in Dallas in opgewonden staat enkele weken voordat hij president Kennedy vermoordde en liet een briefje achter waarin hij dreigde met een of andere methode van vergelding als de agenten niet ophielden met zijn gangen na te gaan. Oswald was overloper naar de Sowjet Unie geweest. m.m.v. Hans Mondt en Jaap Poort in het „BLESSE PAARD" TE STOMPWIJK ZONDAG 14 DEC. AANVANG 20.30 UUR Natase tennist voor Hawai NEW YORK Ilie Nastase, het afgelopen weekeinde win naar van het Masterstoernooi te Stockholm en zonder twij fel de meest besproken tennis ser van de laatste tien jaar, heeft een contract getekend voor WTT-tennis, de Ameri kaanse stedencompetitie. Nastase zal gaan spelen voor Hawai, een van de zwakkere ploegen uit de competitie. Hij neemt de plaats in van John Newcombe, die in het "afgelo pen seizoen door blessures vrijwel niet heeft kunnen spe len op topniveau. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De gijzeling in Londen die vorige week zater dag begon kende gisteravond een abrupt einde. De vier terro risten, allen lid van het Ierse republikeinse leger, gingen door de knieën en gaven zich gedwee over. Hun twee slach toffers, John Matthews (54) en zijn vrouw Sheila (53) zijn onge deerd, maar voor alle zekerheid in een ziekenhuis opgenomen. In de flat van het echtpaar wer den vijf pistolen en een geweer gevonden. De woning was wa nordelijk, maar onbeschadigd. De terroristen hebben gewei gerd zich te identificeren, maar vermoed wordt dat zich onder hen de gevreesde Michael Wil son bevindt, die zich de laatste achttien maanden in Engeland schuldig heeft gemaakt aan tal rijke bomaanslagen en aan moord op de schrijver Ross Mc- Wirther. Het drama in de flat kende zijn gelukkige afloop twee uur nadat de IRA-terroristen mevrouw Matthews hadden vrijgelaten. Nadat de vier mannen zich had den overgegeven en naar een gevangenis werden afgevoerd, verscheen op het balcon een grijze figuur in een wit hemd. Dat was John Matthews, die er even kranig en flink uitzag als zijn vrouw. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Onenigheid tus sen een 38-jarige vrouw en haar 44-jarige ex-vriend is gisteren in Enschede uitgelopen op een drama dat aan beiden het leven heeft gekost De politie vond het lijk van de vrouw gistermorgen onderaan de trap van haar flatwoning aan de Johan Vermeerstraat in En schede. Het stoffelijk overschot van de man, een Nederlandse schilder die in Duitsland woon de, werd aangetroffen in de voor de flat geparkeerde auto van de vrouw. Volgens de politie had de vrouw haar relatie met de schilder al enige tijd geleden verbroken. Toch trachtte deze haar nog steeds op te zoeken. Gisternacht moet hij via het dak en een balkon de slaapkamer van zijn ex-vriendin zijn binnengedron gen. Daar heeft zich, aldus de politie een worsteling voorge daan waarbij de vrouw fatale verwondingen aan het strotte- hoofd opliep. De man is in de auto overleden aan een combi natie van drank en vijftien slaaptabletten. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. ^NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam- adres: woonplaats: - STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam adres. - woonplaats: -- BBHH

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1