buiten de Kerst-uitjes op landelijk niveau Chaotische sketch voor een willekeurig aantal dames en heren I It Mocht u de komende kerst dagen elders in het land doorbrengen, in hotel, in bungalow of bij familie of kennissen, en zoekt u een stemmige wegwijzer voor die dagen, dan kunnen de volgende tips u wellicht bij het maken van uitvluchten helpen. Weet wel, dat de spoeling in typische kerst- gebeurtenissen van jaar tot jaar dunner wordt. De wonderen zijn weliswaar nog niet geheel de wereld uit, maar hun aantal houdt toch ook beslist niet over. De oude herder met zijn witgewolde kudde is er mee gekapt en organiseert niet langer zijn openlucht meetings op de Veluwe. Ook de typische kerstvie ringen in pittoreske kerken en kapellen zijn dit jaar op de hand van één ongelovige te tellen. In de lijst hieron der vindt u niettemin een aantal gebeurtenissen, die op of rond kerstmis de moeite van een bezoek jwaard zijn. Friesland (Prov. VW 05100-322241 Vrijdag 19 december: Dich- tcrsfestival in de zalen Schaaf in Leeuwarden. Met onder andere Gerard Reve, Judith Hertzberg en Mein- dert Bijlsma. Aanvang 19.30 Zondag 21 tot en met woensdag 31 december. Sint Thomasluiden in Kat- lijk/Oudehorne (in de om geving van Heerenveen). Elke dag van 13.00 tot 22.30 uur. Na het invallen van de duisternis zijn de. klokke- stoelen, waar de beste lui- ders van Nederland aan hun trekken proberen te komen, stemmig verlicht. Woensdag 31 december. Kampioenschap Sint Tho masluiden in Oudehorne. Aanvang 13.30 uur. Arnhem (VW 085-452921) Arnhems Museum aan de Utrechtseweg 87. 22 decem ber tot en met 13 januari. Expositie: „Het leven van Maria" twintig houtsneden van Albrecht Dürer. Arnhems Museum: woens dagavond 17 december van 19.30 tot 22.00 uur: honderd kandelaars uit vijf eeuwen zorgen voor aanstekelijke verlichting. Ook op zondag middag 21 december van 13-17 uur. Arnhems Museum: kerstle zingen door Pierre Janssen, conservator van het mu seum. Hij vertelt een beeld verhaal uit de zestiende eeuw. Kaartjes 1 gulden kunnen een week van tevo ren afgehaald worden in de winkel van het museum. Aanvang twee uur 's mid dags. Rhenen: Ouwehands Re- kréatiepark op de Grebbe- berg in Rhenen. 19 decem ber tot en met 15 maart' expositie „Van apen tot mensen" in het Parkrestau rant. 20 tot en met 25 de cember, iedere morgen en middag kerstshow in het Dolfinarium. Ede: op 20 december tradi tionele kerstuitvoering in Apeldoorn (WV 055-216505) Museum Moerman aan de Loolaan. Tentoonstelling van typische kerstgeschen ken uit vroeger dagen. Dinsdag tot en met zater dag van 10-17 uur. Zondags van 14-17 uur. Op eerste Kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. Eerbeek: traditionele kerst wandeling op tweede Kerst dag. Vanaf half elf kan ge start worden bij de Heide- roos aan de Harderwijker- weg. Epe: Galerie Vermaten aan de Heerderweg 29. Ten toonstelling van het werk van Anton Pieck. Dinsdag tot en met zaterdag van 13-17 uur. Eerste Kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. Almelo (WV 05490-12000) Midwinterhoorn-blazen in Ootmarsum bij het Los- hoes. In Advents- en Kerst tijd, dagelijks van 11 tot 12 uur 's morgens en van 19 tot 20 uur 's avonds. Oldenzaal: Palthe-museum, op beide Kerstdagen een speciale advents-tentoon- stelling. Haaksbergen: levende kerststal in boerderij De Klomp aan de Veldmater- straat op zondag 28 decem ber van 10 tot 12 uur 's morgens en van 14 tot 17 uur 's middags. Noord-Oost Brabant (VW 04120-24695) Koolwijk-Herpen: kunstige, bewegende kerststal in de Sint Anna-kapel langs de weg van Berghem naar Herpen in de gemeente Ra- venstein. Geopend van eer ste kerstdag tot en met zon dag 4 januari, op werkda gen van 10 tot 12 en van 13 tot 17 uur, op zon- en feestdagen doorlopend van 10 tot 17 uur. Toegang gra tis. In de beeldengroep be vindt zich wel een listig op gesteld mannetje, dat on verhoeds met de collecte schaal rondgaat (geheel mechanisch). Breda (VW 076-132150 Bavel: indoor-springwed- strijden in de manege Roosberg. Aanvang 10 uur. Breda: koffieconcert door het Consortium Antiquum in de Beyerd aan de Bos straat op 26 december. Aanvang 12 uur. x*m%ücr~'. Steeds meer Nederlanders maken van het Kerstfeest een bultengebeuren, waarbij men de eigen veilige stal ongege neerd links of rechts laat liggen. De vraag naar Kerst- en Nleuwjaarsarrahgementen Is dan ook groter dan ooit tevoren. De Nederlandse VW's enhet-ttptlonaal Bureau voor Toerisme maken het de uithuizige feestvierders ditmaal gemakkelijk: ■Jl hebben een folder samengesteld, waarin alia horeca-bedrl)- n vermeld zijn, die met de feestdagen bijzondere arrange*- ten aanbieden. In deze brochure, dia gratia verkrijgbaar IJ alle WV-kantoren, staan tevens bijzonderheden over tentoon In de hotels kamers- met of zonder bad en douche), T&atprograrnma's, muziek, dansen, kleding en kln- derreduktleeS*-^ De Kerstnacht in per huifkar De Streek VW-Hart van Brabant heeft een zeer spe ciaal arrangement "De kerstnacht in per huifkar". Om 21.45 uur vertrekken vanaf restaurant "De Drui ventros" in Berkel-Enschot vier huifkarren, die plaats bieden aan in totaal negen tig mobiele kerstgangers. Via Oisterwijk wordt gere den naar kasteel Nemerlaer in Haaren, waar van 24.00 tot 1.00 uur een speciale Latijnse Kerstnachtmis wordt gecelebreerd. Tij dens deze dienst zal de zan geres Maria de Groot enke le Kerstliederen zingen. Daarna volgt in de kelders van het middeleeuwse kas teel een lopend uitgebreid Kerstontbijt. Om kwart over "drie 's nachts gaan de huifkarren weer op huis aan. Dit arrangement kost 32,50 gulden per persoon. Voor informatie en boekin gen bellen 013—436131. Kerst vieren in bungalow De run van Nederlanders op bungalows in de komen de kerstdagen is zo groot dat op dit moment - wij namen een steekproef op donderdag 11 december - van de duizenden aanbie dingen nog slechts enkele te vergeven zijn. Toch is het de moeite waard om er een telefoontje aan te wagen als u te elfder ure alsnog een bungalow voor de feestdagen wilt huren. Voor alle bungalows op de Veluwe moet u dan bellen 055—216505. Men kan u dan d la minute vertellen óf er nog iets vrij is. Voor accommodatie in Limburg bellen 04406-13993. Voor accommodatie in Bra bant bellen 076—132150. Voor accommodatie in Twente 05490-12000. Voor accommodatie in Friesland 05100-32224. Den Bosch (WV 073-123071) Den Bosch: kerstconcert op 14 december door het Bra bants Kamerorkest in de Grote Kerk aan de Kerk straat. Aanvang 20.00 uur. Den Bosch: kerstconcert op 17 december in de Grote Kerk aan de Kerkstraat door enkele koren. Aan vang 20.00 uur. Den Bosch: samenzang met 12 koren in de Sint Janska thedraal. Aanvang 16.00 Heeswijk: kerstconcert op 21 december in de Abdij kerk. Aanvang 16.00 uur. Rosmalen: traditionele stal- rit vanuit Rosmalen (De Kentering). Aanvang 13.00 uur. Vught: kaarslichtconcert door het Brabants Orkest in de Pauluskerk. Aanvang 8 uur 's avonds. Den Bosch: bezichtiging van de beroemde kerststal van de Sint Janskathe draal. Van le kerstdag tot 2 februari. Op beide kerst dagen van 14 tot 18 uur. Op andere dagen van 8 tot 12 uur 's morgens en van 14 tot 17 uur. Limburg (VW 04406-13993) in het bos huren? Of een huisje in de Ardennen? Kerstmis is immers een feest van sfeer en die vind je alleen in de natuur. Christus is toch ook niet in een driekamerflat met cen trale verwarming geboren". „Uitstekend idee" (pa, iets te gretig), „dan valt ook gelijk het bezwaar tegen konijn eten weg, want in de natuur voedt men zich met hetgeen de natuur te bie den hééft. En toevallig barst het op de Veluwe en in de Ardennen van de ko nijnen". Zo nadert Kerstmis. Het feest van Vrede. Het feest van licht en in de mensen een welbehagen. Op de 24e december wordt er een boom gekocht en besluit men met algemene stem men om na de soep en het slaatje rollade te eten („maar zeg wel tegen de slager, dat hij hem dubbel pepert", pa). Vervolgens begint de lange zit in de voorkamer met veel leesgenot en bowl uit de soepterrien. Reportages over: „Hoe viert de Surina mer het Kerstfeest (met kleurenfoto's), „Kerstmis in het Huis van Bewaring onze gevangenen moeten zich op die dag thuis voe len", meent bewaker Dou- we Doekjes. „Wat gaat er om in het gemoed van een metro-bestuurder, die tij dens de Kerstmis onder gronds werkt?" (Gelukkig, dat er een Metro is, sinds de klad zit in de Limburgse mijnen). „Heb jij die krant nou ein- delijk uit?" (pa, gapend). „Je krijgt hem zo. Nog even Valkenburg: kerstspel in gemeentegrot van Valken burg op 26 en 28 december. Aanvang telkens om 14.30 en 16.00 uur. Maastricht: kerstconcert door de Maastrichterstaar op 21 december in de O.L. Vrouwebasiliek, na afloop van de H. Mis van 11.30 UlTGETELP O? PE BANK. De „operatie Kerstmis" leidt elk jaar opnieuw in vele huisgezinnen tot sket ches voor een willekeurig aantal dames en heren. Sketches, die in de oude Snip en Snap-revue's gega randeerd tot de toppers van de avond zouden uit groeien. De intrige is onveranderlijk simpel, rechtlijnig en de handelingen zijn rechtvaar dig tussen ernst en luim verdeeld. Het begint daags na Sinterklaas, dat merk waardige oer-Hollandse ge loofsgetuigenis, waar ieder een reikhalzend naar uit kijkt en dat als een nacht kaars uitgaat, als iedereen het pak van zijn hart met stotende hebzucht heeft veroverd. Met een lichaam vol moddervette spijs, pe pernoten, bitterchocola, slaatjes en taai-taai worden de huisgenoten dan ge dwongen om hardop mee te denken over de wijze, waarop over enkele weken de blijde geboorte van het Kind, voor wie een sterre rijst (plus drie wijzen uit het Oosten met korte ei) zal worden gevierd. Vraag één daarbij is niet: „Hoe leven we voortaan in vrede met elkaar?", want die is te op gelegd. Dat laten we graag aan de kanselredenaar over. Vraag één is dezelfde als vorig jaar: „WAT ETEN WE OP EERSTE KERST DAG?" Onmiddellijk sluit zich daarbij de tweede vraag aan: „WAT ETEN WE OP TWEEDE KERST DAG?" De soep en het slaatje leveren weinig pro blemen op. Als rechtgeaar de Nederlanders weten we immers, dat je een heel smakelijk huzarenschelpje maakt van het grijze, dra derige vlees, dat overblijft als je er soep van getrok ken hebt. Dat betekent dus BESPARING en kan der halve heel smakelijk genut tigd worden. Je hoeft het geld op Kerstmis niet over de balk te gooien (amende ment van pa). Per slot van rekening is het Kindeke Je zus ook in een schamele stal geboren (interpellatie van ma). „Voor mij mogen jullie ook rauwe andijvie- stamp op tafel zetten" (in terruptie van Joop, die al les voelt voor de macro-bio- tische leefwijze, maar het niet kan hebben vanwege zijn zwakke maag). Derde vraag: „Wat voor vlees?" Konijn valt af van wege zijn lieve oren. „Een konijn eet je niet", zegt de oudste dochter met trillen de stem, „een konijn ver troetel je". „Oké", zegt va der, „maar dan ook geen kip. Ook geen fazant of kal koen. Gij zult niet doden geldt voor alle levende we zens. Een kip kan het ook niet helpen dat zijn oren niet zo florissant zijn uitge vallen". „Wat denken jullie van maiskolven? Die kun je heel smakelijk bereiden met soja-saus". (Terzijde van Joop, die daarop spon taan een gestileerde boer laat). „Ho, ho" (dat is vader weer). „Ho, ho jongelui. Al les goed en wel, maar jullie denken toch niet, dat ik de dure Gero-zilver-cassette van ons trouwen en de Wedgwood-borden uit de kast haal om mais-kolven te consumeren". „Waarom trouwens zo over dreven" (Joop). „Kerstmis is toch zeker geen vreet- feest?" „Ha ha, daar hebben we Joop weer" (vader), „daar zat ik al de hele tijd op te wachten. Voor Joop hoeft niks, maar als-ie per onge luk één plak augurk min der op zijn slaatje krijgt gelijk de kerstboom-ballen door de kamer. Jongen, laat me toch alsjeblieft niet lachen". „Het zou u anders wel goed doen. U lacht toch al zo weinig" (Joop, ditmaal ge steund door de oudste dochter). „Dus wat hebben we weer? We hebben weer ruzie" (pa), „probeer je een gezel lig Kerstfeest voor te berei den. Ben je bereid om je hele gratificatie tegen dat lange weekeinde aan te gooien. En wat is de dank van de dames en heren? Hoe reageren de dierba ren? Met BONJE. Nou, wat mij betreft vergeten we het hele Kerstmis en beginnen we nu gelijk met het kleu ren van de Paaseieren. Of heeft Joop daar ook wel licht principiële bezwaren tegen. Stuit het paasei hem soms ook tegen de borst vanwege de nijpende voed selsituatie in de Derde We reld?" „AI eet je er zestien pa. Ik gun je je lol met de chlores- torol" (Joop). „Dat moet ik waarschijn lijk als een voorbeeld van je onweerstaanbare humor opvatten" (pa, schuimbek kend), „onze eigen André van Duyn in actie. Schets voor één totaal mislukte heer zonder vooruitzichten. En wat die boom betreft jongens. Die hoeft voor mij ook niet meer. Een plukje engelenhaar boven de re- produktie van Van Gogh lijkt me voor dit jaar ruim voldoende". De zitting wordt daarop verdaagd tot de volgende dag. Vraag één is dan: „Kunnen we niet beter bui ten de deur gaan eten?" (moeder, met het oog op de afwas en de breekbaarheid van het 12-delig kristallen glasservies, waarvan vier cognacglazen en enkele tumblers voor fladderak al bij vorige geboorten van het Kind gesneuveld zijn). Vraag twee: „Kunnen we niet beter een bungalowtje verhaal over de Kerstvie ring onder de Toeareggs" (Joop). Als iedereen het laatste verhaal gelezen heeft („De mooiste Kerstmis van Joan Haanappel") ligt vader uit geteld op de bank in de achterkamer met de repor tage over zijn hoofd, waar in vier Marokkanen hun belevenissen in de Mozes en Aaronkerk vertellen. Bij de haard overleggen moe der en Truus, hoe ze dit maal het beslag zullen ma ken voor de bollen en flap pen van Oudjaar. „Vorige keer zaten er te veel kren ten in", meent Truus, „daarom werden ze niet luchtig". Moeder is te moe om te protesteren. Kerstmis kun je niet mis sen. Geen jaar. KONiJrt VALT AP

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11