Bestand in Beiroet al aan flarden Onderhandelingen muurvast alstublieft, Gruijters wil aftrek onderhoud eigen woning Twee vrouwen levenloos in sloot aangetroffen TREIN ZOU VOL EXPLOSIEVEN ZITTEN I ADVERTENTIEI [STmT»] Als u dóórdenkt Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 „Ziek thuis zijn" alternatief verlof voor militairen DEN HAAG (ANP) - „Het ziek thuis zijn van militai ren lijkt wel een alternatie ve vorm van verlof te zijn geworden. Algemeen be kend mag worden veron dersteld, dat het ziektever zuim onder de dienstplich tige militairen een zo gezond deel van de bevol king dat militaire artsen zich overbodig zouden moe ten kunnen voelen nogal hoog is". Dit staat in een artikel in het gisteren verschenen blad „Spes" van de Alg. Chr. Ófficiersvereniging. De auteurs schrijven ver der dat de controle op het wegens ziekte thuisblijven enkele jaren geleden voor een groot deel is weggeval len. De militairen, zo rede neerde men, konden de ver antwoordelijkheid best aan. Dit aspect verdient, naast het vandalisme in de kazer ne grote aandacht, vooral gezien de gevolgen ervan voor de discipline. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatis'che heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres: woonplaats: £eidóe@oma/nt Vrijdag 12 december 1915,66e jaargang no. 2 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per m I. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ281; kwartaal'/36.32; |aar 141,35; losse nummers: 50 cent Kamahl Kamahl zingt in De wie-kent- kwis op Ned. II om 20.25 uur. Gebrs. Hammond om 21.45 uur en om 22.35 uur Televizier-ma- gazine met o.m. Zuidmolukse samenleving. Ned. I, 19.30 uur muziekshow Vrijdagavondvrij en om 20.45 uur Vijf jonge Israeli's over hun land. Geleidelijk meer wind. Wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen en eerst nog plaat selijk mist. Tot de avond op de meeste plaatsen nog droog weer. Tot matig en in het noord en van het land tot vrij krachtig toenemende wind, ruimend naar zuidwest. Maxima van 3 tot 6 graden. Morgen: Zon: 8.39-16.28. Maan: 13.36-03.04. Schev. hoogw.: 11.01- 23.34. Laagw.: 6.31-18.59. DEN HAAG Minister Gruij ters (volkshuisvesting) wil de onderhoudskosten van de eigen woning weer aftrekbaar van de belastingen maken. De aftrek baarheid werd enkele jaren ge leden afgeschaft wegens mis bruik op grote schaal. De mi- Tweede Kamer wil ,,De Hoop" op zee houden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede Ka mercommissie voor de Visserij zal alles in het werk stellen om het hospitaalkerkschip De Hoop te behouden. Het schip zou, zoals bekend, volgend jaar uit dienst genomen moeten worden omdat minister Van der Stee van Landbouw en Vis serij de subsidie voor het schip over 1976 aanzienlijk wil in krimpen. De Kamercommissie vindt dit onjuist, omdat schip en beman ning voor de zeevissers, ook in medisch en humanitair opzicht, van te groot belang is. Kamerdebat over problemen Marokkanen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede Ka mer houdt zich volgende week tijdens een speciaal debat bezig met de problemen van de Ma rokkanen, die in Den Haag, Amsterdam en Utrecht aktie voeren tegen hun mogelijke uit wijzing. Zij hebben uit protest tegen het toelatingsbeleid van de regering al hongerstakingen gehouden en via sympathiserende Nederland se groeperingen en kamerleden protest aangetekend tegen de kans, dat zij het land uitgezet worden. De aktievoerende Marokkanen verblijven illegaal in Nederland en moeten thans aantonen, dat zij al vóór 1 november 1974 in Nederland waren. Dan pas kun nen zij de benodigde papieren verkrijgen, om in'Nederland te kunnen blijven. Gewapende christenen hebben, in het kader van de strijd tussen linkse moslims en rechtse christenen gisteren een overval uitgevoerd op een moslimdorp in de omgeving van Beiroet en een groot aantal moslims gevangen gemaakt. Op de foto: een lange rij zwaar bewaakte moslims, handen in de nek, verlaat het dorp. BEIROET, (UPI/AP) Het vannacht bereikte „definitieve akkoord" tussen de rivaliserende par tijen in Beiroet is vanmorgen weer aan flarden geschoten. De christelijke en moslimpartijen heb ben zich niets aangetrokken van het zestiende bestand in elf weken, dat een definitieve beëindi ging zou betekenen van de al acht maanden durende burgeroorlog in Libanon. Ook de PLO, de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, was bij het akkoord betrokken. Sinds vannacht zijn n Beiroet minstens dertig doden gevallen. Gisteren hebben de moslimleiders, die de afgelo pen weken steeds meer steun ondervonden van de Palestijnen, en hun christelijke tegenstanders toegezegd het vuren te staken. Er waren meldin gen dat gematigde Palestijnen de linkse moslims onder druk hadden gezet om te luisteren naar de vredesoproep van de moslim-premier Karamie. Maar de bevelen tot een staakt-het-vuren hebben de milities van nasseristen en socialisten nooit bereikt. Zij zijn vanmorgen doorgegaan met hun pogingen de christelijke falangisten uit de hotel- wijk van Beiroet te verdrijven. Volgens een mos lim-officier die vanuit het Palm Beach hotel de operaties leidt, wordt het bestand pas bindend „als de falangisten het Holiday Inn hotel hebben verla ten". De moslims willen de wapens niet neerleggen voordat de wijk van de falangisten is gezuiverd, „zelfs niet als de staat en het leger ons bedreigen. Is de wijk n onze handen, dan staat zij weer open voor toerisme en het zakenleven". Gisteren, toen het bestand werd afgekondigd, zijn zeker nog twintig doden gevallen, bij de 5000 die de burgeroorlog de laatste maanden heeft gekost. Volgens het akkoord zou het leger tussen beide komen als alle ontvoerde personen niet onmiddel lijk in vrijheid zouden worden gesteld, en alle gewapende strijders zouden worden teruggetrok ken. In Park Clingendael Wassenaar WASSENAAR In park Clingendael te Wassenaar zijn gistermorgen twee Haagse vrouwen, de 43-jarige administratief medewerkster E.A.P. en de 69-jarige ongehuwde M.J.A.B. levenloos in een tankgracht aangetroffen. De jongste van de twee vrouwen bleek door verdrinking om het leven te zijn gekomen. De andere vrouw is met een hard voorwerp op het hoofd geslagen, bewusteloos geraakt, in het water terecht gekomen en eveneens verdronken. De gijzeling in Amsterdam heeft het straatbeeld in de omgeving van het consulaat wel veranderd. Hier zoekt een postbode moeizaam zijn weg langs een versperring van zandzakken. (Van onze verslaggevers) Amsterdam/Beilen - De onder handelingen met de terroristen in het Indonesische consulaat en in de trein bij Beilen schij nen muurvast te zitten. De nieuwe bemiddelingspoging van vier Zuidmolukse contact personen onder leiding van RMS-president ir Manusama gisteren blijkt ook volkomen de mist in te zijn gegaan, althans als men het beleidscentrum mag geloven. Het enige positie ve resultaat was de vrijlating van twee bejaarde passagiers, de 71-jarige mevrouw T. Bak ker-De Bruin uit Hilversum en de 82-jarige D. Smit uit Norge. Het beleidscentrum in Amster dam heeft vanmorgen dominee Metiari uitgenodigd voor een gesprek vanmiddag op het hoofdbureau van politie. Met name voor de gegijzelden-in de trein bij Beilen, die hun tien de nacht in de gekaapte trein hebben doorgebracht, beginnen de omstandigheden steeds slech ter te worden. Bij temperaturen die het vriespunt naderen is de enige verwarming waarover zij beschikken enkele dekens. Bij de explosie vorige week vrijdag blijkt het contactmechanisme voor de voedingslijnen op de trein te zijn vernield. Van dat ogenblik af werd de verwar ming alleen maar gevoed door de batterijen, die nu geheel zijn uitgeput. Vanuit het beleidscen trum is de terroristen aangebo den de verwarming te repare ren, maar zij zijn daarop nog niet ingegaan. De artsen hebben intussen be paald dat alle gegijzelden die van nu af aan worden vrijgela ten, rechtstreeks naar zieken huizen zullen worden vervoerd en niet eerst, zoals tot nu toe,, naar de medische afdeling van het beleidscentrum voor een eerste onderzoek. Een volledige ziekenhuisbehandeling wordt nu noodzakelijk geacht, met name een onderzoek naar de conditie van het bloed. De vorige week bij de explosie gewonde terrorist heeft tegen over de politie bekend, een van de drie slachtoffers van de ka ping te hebben doodgeschoten. De machinist zou zijn vermoord toen hij weigerde de trein naar Amsterdam te rijden. Volgens dezelfde terrorist zou een aanval op de trein onmoge lijk zijn, omdat de trein vol explosieven zou zitten, die be vestigd zouden zijn achter de deuren. Een poging om de deu ren van buitenaf te forceren zou de hele trein in de lucht doen vliegen. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie wei gerde deze berichten te bevesti gen of te ontkennen. Hij voegde er wel aan toe, dat het niet onwaarschijnlijk zou zijn als die toestand in de trein bestond. Volgens dezelfde berichten zou de terrorist gewond zijn toen explosieven „waarmee hij aan het spelen was" in zijn handen ontploften. Volgens een woordvoerder van de Spoorwegen zitten er op het ogenblik nog 26 personen in de trein: acht vrouwen en 18 man nen. Vijf gegijzelden zouden bo ven de 60 zijn, onder wie de oudste 72 jaar. De jongste zou 16 jaar zijn. Een en ander werd vastgesteld door de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust. Om even over half elf gistermorgen troffen twee plantsoenwerkers eerst een blauwe en een zwarte handtas in het park aan, waarna zij het lichaam van de oudere vrouw in de sloot zagen liggen. Bij een nader onderzoek van recherche en brandweer werd op ongeveer vier meter van de plaats waar de oudere vrouw was gevonden het andere slachtoffer opgedregd. Uit de inhoud van de tassen een portemonnee en een aantal foto's werd afgeleid, dat de vrouwen goede kennissen waren. De politie kwam achter de identiteit van de slachtof fers, toen de verloofde van de jongere vrouw, giste rochtend bij de politie aangifte van vermissing deed. Over het motief en de mogelijke dader(s) tast de politie nog in het duister. Die beunhazerij zou jaarlijks rond 1 miljard gulden aan de bouwmarkt onttrekken. De ministerraad zou vandaag proberen tot een definitieve be slissing te komen over de fiscale aftrekbaarheid van de onder houdskosten voor de eigen wo- Jongetje uit 1776 Ook de jeugd in Amerika raakt langzamerhand in de stemming voor de viering van de 200ste verjaardag van de republiek, volgend jaar. Hier zit een jon getje in het kos tuum dat de va ders van de re publiek droe gen: driekante steek, knie broek, shirt met plooien en gesp- schoenen. Veel moeders maken de kleding naar het autentieke patroon. ning. Minister Duisenberg heeft nog bezwaren tegen de belas tingaftrek, omdat dit een forse aanslag op de schatkist bete kent. Het rijk zal immers in komsten derven. Maar minister Gruijters tilt niet zo zwaar aan de argumenten van Duisenberg. Een gedeelte van de gederfde belastinginkomsten kan wat hem betreft weer worden ge compenseerd door een verho ging van het sng. „huurwaarde- forfait", een fictief bedrag dat de eigen woningbezitter jaar lijks bij zijn inkomen moet op tellen en bij de belastingen moet aangeven. Amerikaanse kritiek op Ver. Naties NEW YORK (AP) - De Ameri kaanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Daniel Patrick Moynihan, heeft gisteravond in de algemene vergadering ver-' klaard dat de assemblee steeds meer ontaardt in „een absurdis tisch theater" door duidelijke „leugens" over de Verenigde Staten en de andere leden van de noordatlantische verdragsor ganisatie (NAVO) te aanvaar den. Vooral thuis ziek zijn is erg popu lair geworden.... nister wil de regeling weer in voeren om twee redenen: de bouw. krijgt een geweldige stimulans, hetgeen een stimu lans voor de werkgelegen heid in die sector betekent, de beunhazerij in de bouw wordt daardoor tegengegaan. ...nu de controle voor 'n groot deel is weggevallen. Studie- en vakantiedagen maken dat van een minimum aan perso neel nauwelijks meer kan worden gesproken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1