Slijtageslag rond gekaapte trein bij Wijster Ccidóc Somant Beter te vroeg gepost dan te laat ontvangen Méér rente Spaanse oppositie in geweer tegen regering Teruggave paspoorten NW-leiders Moord met pijl en boog Libanees leger stootblok tussen strijdgroepen Terroristen in Londen raken eten niet aan DE BILT Een hogedrukge- bied boven Ierland trekt lang zaam in oostelijke richting en zal morgen dicht bij ons land liggen. Het zal bij ons dan rustig ;r met wolkenvelden bren gen, maar de neerslagkansen blijven klein. Een uitloper van het hoog lag de afgelopen nacht boven onze omgeving. In Brabant en Lim burg kwamen opklaringen voor en kon de temperatuur plaatse lijk tot 1 graad beneden het vriespunt dalen. Depressies, die van IJsland naar het oosten trokken, voerden aan hun ach terzijde zeer koude poollucht naar Skandinavië. Grof vuil In de nacht komt daar plaatselijk zeer stren ge vorst voor en ook overdag vriest het er licht tot matig. Ook in Zuid-Europa is het rustig weer met maxima rond 15 gra den. ♦Vmsterdara geh. bew 7 0 Kleuters bij brand omgekomen Purmerend (ANP) Twee kin deren twee en vier jaar oud zijn vanmorgen omgekomen bij een brand in hun woning, een flat in Purmerend. De ouders heb ben de woning volgens de poli tie tijdig kunnen verlaten. Of er nog meer kinderen waren is de politie nog niet bekend, omdat de familie, die zeer kort in Purmerend woont, nog niet is ingeschreven bij de afdeling bevolking van de gemeente. De. oorzaak van de brand is nog niet bekend. (Van een onzer verslagge vers) BEILEN Al 194 uur duur de vanmiddag om twaalf uur de gijzeling in de trein bij Wijster, zonder dat er enig zicht is op een oplossing van de zaak. Ook gisteren, van nacht en vanmorgen zijn er geen ontwikkelingen ge weest. Het enige contact be stond weer uit het vragen en afleveren van voedsel, roo kwaar, maagtabletten en nog wat dekens, omdat de ver warming in de trein is uitge vallen. De kans dat er snel een eind komt aan het drama bij Wijster lijkt met de dag verderaf te zijn en het ziet er naar uit dat het een uit puttingsslag gaat worden. De enige beweging bij de trein was gisteren een inspectie van de onder kant van de trein door de Molukse kapers. Het voedsel werd voor het eerst met een lorry naar de trein gebracht, waarop ook een brancard ligt voor het geval er een gewonde uit de trein mee te nemen is. In Assen heeft de politie extra veilig heidsmaatregelen getroffen in de Zuidmolukse wijk, nadat daar hier en daar brandjes waren gesticht en er met een fles benzine was gegooid. Er wordt gepatrouilleerd op uitdruk kelijk verzoek van de Molukse wijk raad. Ook de eigen Molukse orde dienst loopt wacht; in Assen ongewa pend, in Bovensmilde zelfs gewa pend. Meer dan 600 belangstellenden, on der wie minister Gruyters en presi dent-directeur De Bruin van de Spoorwegen, hebben gisteren in Bar- chem (G) de begrafenis van de ver moorde machinist Hans Braam bij gewoond. In Groningen werd het gijzelingsslachtoffer E. J. Bierling uit Sappemeer gecremeerd waarbij staatssecretaris Hazekamp en com missaris der koningin mr. Toxopeus aanwezig waren. In Lonneker werd de omgekomen militair Leo Bulter begraven; tot de aanwezigen behoor de staatssecretaris Stemerdink van Defensie. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft bij minister Van Agt geprotesteerd tegen het in beslag nemen van enke le fotorolletjes van fotografen in Bei- len. De militaire autoriteiten in Bei- len waren verontwaardigd over een foto in een Nederlands ochtendblad, die een met kogels behangen soldaat laat zien. De foto blijkt niet in Beilen maar in Portugal genomen te zijn! Gisteren konden militairen een Duit se fotograaf oppakken die in het bezit was van een vuurwapen en dicht bij de trein wilde komen. In het centrum van Beilen is de militai re afgrendeling wat ingekrompen. De middenstand had geklaagd dat de winkels moeilijk te bereiken wa ren, zowel voor de klanten als voor de bevoorrading. Twee slachtoffers van het gijzelingsdrama in Beilen werden gisteren ter aarde besteld. Staatssecretaris Stemerdink passeert in Lonneker het graf van Leo Bulter, de 22-jarige militair. In Barchem werd de omgekomen machinist Braam door zijn collega's van de NS ten grave gedragen. WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Opening aanwezig NOG ALTIJD VERKEERT HET CDA in een kritieke fase; dit kan zelfs levensgevaar worden, indien de partijraad van de ARP zaterdag in Hoogeveen uitspraken doet welke KVP en/of CHU in het verkeerde keelgat zouden schieten. Dit gat heeft de laatste maanden toch al het nodige te verwerken gehad. De ontwerp-resolutie voor deze partijraadsvergadering is overigens al klaar en gepubliceerd; wij leiden uit dit ontwerp af, dat het anti-revolutionaire partijbestuur geen deuren dicht wenst te slaan, maar openingen naar een redelijk compromis mogelijk laat Van groot belang is natuurlijk wat deze resolutie straks zegt over het meningsverschil inzake de persoonlijke gebondenheid van CDA-vertegenwoordigers op het punt van de grondslag. Het ont werp hiervoor luidt: „De partijraad betreurt dat er een verschil van mening is gebleven ten aanzien van het functioneren van de grondslag voor de vertegenwoordigers van het CDA, maar is van oordeel dat dit verschil van mening geen beletsel hoeft te zijn voor de totstandkoming£&,/, standkoming van één lijst". De éne lijst-hartewens van de KVP zou er dus kunnen komen, ook al kijken de drie partijen onderling niet op dezelfde wijze aan tegen de gebondenheid van de kandidaten aan het uitdragen van de grondslag op alle punten. TWEEDE MOEILIJKE KWESTIE BLEEF tot dusverre de éénheid van politieke visie. Natuurlijk belijdt de ARP de noodzakelijkheid van een gezamenlijk program van uitgangspunten en een gemeen schappelijk politiek werkprogram. Anders wordt het CDA niet veel meer dan een lappendeken. Maar in heeft dit consequenties in de periode tussen nu en de eerstvolgende parlementsverkiezingen? Volgens de ontwerpresolu tie vindt de anti-revolutionaire partij dat reeds in deze kabinetspe riode in het parlement overeenstemming tot uiting moet komen op hoofdpunten van het politiek beleid; want anders komen gemeenschappelijke lijst en gemeenschappelijke verkiezingscam pagne bij de kiezers niet op geloofwaardige wijze over. In hetzelfde verband wordt ook nog eens herhaald, hoe de fractie van mr. Aantjes c.s. het nu al gezamenlijk optreden van de drie fracties beschouwt als een belangrijke bijdrage tot het tot standkomen van één lijst. Trapt de A.R.-partijraad met dit voorstel een open deur in? Ja, in zoverre ieder politicus en ieder staatsburger zal onderschrijven dat meer gezamenlijk optreden van de drie fracties de meest natuurlijke overgang tot een geïntegreerd politiek optreden, dus de éne lijst, kan zijn; in de praktijk van 1975 leert dat de 3 christen-democratische fracties het op heel veel punten eens zijn, maar dat er toch herhaaldelijk een scheidslijn tussen ARP-KVP en CHU opdoemt, zodra het gaat om geloof of wantrouwen in het beleid van het kabinet-Den Uyl. De heer Kruisinga zendt dan uit op een andere golflengte als Andriessen en Aantjes, terwijl wisselend met het onderwerp, soms ook KVP en ARP ten opzichte van het voorgestelde kabinetsbeleid uiteenlopend denken. NU SPREEKT DE ARP-RESOLUTIE over „hoofdpunten van politiek beleid"; misschien biedt ook dit voldoende ruimte voor opening naar de eensgezindheid die bij één program en één lijst behoort. i Dan moet wel op korte termijn vastgesteld worden, wat hoofdpun ten zijn; een partij touwtrekken waarbij dr. Kruisinga zich beslist nog wel enkele malen schrap zal zetten. Het is niet alleen de moeite waard maar zelfs noodzakelijk dit touwtrekken toch maar te spelen. Anders wordt het een spel op de gladde helling en dan staat niet vast dat de beste het eerste boven komt. Madrid (ANP) Gevraagd om een dregt en Calle geen NW-voorzitter Wim verklaring voor de speciale beperkingen Kok, de voorzitter actie van de veilig- opgelegd. Samen met van de xrervoersbond heidspolitie zei Wim de overige leden van NW Siem Baren- Kok gisteren: „Nou de NW-delegatie in dregt en Lino Calle ja ik heb in die Spanje zijn zij giste- (secretaris buiten- demonstratie, die ren in de namiddag landse werknemers overigens van korte naar Sevilla gereisd, van bet NW) heb- duur was, mijn vuist Evenals zij in Madrid ben gistermiddag omhoog gestoken hebben gedaan, zul- hun paspoorten weer maar ik vind dat Ien ze daar bespre- terug gekregen. zoiets in een demo- kingen voeren met De passen waren hen cratie mogelijk moet kader-leden van de afgenomen door de zijn Spanje is ken- anti-fascistische vak- Spaanse veiligheid- nelijk onder het nieu- bond UGT. Morgen spolitie toen zij we bewind nog niet staat een bezoek aan maandag deelnamen zover". Bilbao op het pro- aan een demonstra- Overigens heeft de gramma. Volgens het tie. De Spaanse over- veiligheidspolitie na reisschema komt de heid had voor die de- teruggave van de NW-delegatie don- monstratie geen toe- paspoorten, aan de derdagavond terug stemming gegeven, heren Kok, Baren- op Schiphol. CAMBRIDGE (UPI) De politie van Cambridge in Engeland heeft meegedeeld dat vandaag een man is voorgeleid die wordt be schuldigd van moord op zijn broer met pijl en boog. De broer, de 36-jarige film regisseur Philip B. Empe- docles, werd dood aange troffen in het huis van zijn moeder, een weduwe, in het naburige dorp Caldecote, met een pijl in zijn borst ADVERTENTIE1 Kissinger is optimistisch over akkoord met Rusland WASHINGTON (UPI-Reuter- DPA) De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft op een persconferentie gezegd dat hij „gematigd optimistisch" is over een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie inzake de Salt-besprekin- gen waarin wordt onderhandeld over de wederzijdse beperking van strategische wapens. Hij zei ook dat hij pas volgende maand naar Moskou zal gaan, dit in tegenstelling tot de ge ruchten als zou hij aan zijn reis langs enkele Europese hoofdste den, waarvoor hij vandaag ver trekt, een bezoek aan Moskou willen koppelen. „We moeten eerst weten waar we aan toe zijn. Als de Russen niet bereid zijn tot een compromis, dan komt er ook geen nieuw ak koord", aldus de Amerikaanse minister. De Salt-besprekingen geraakten in november in een impasse. Israël wellicht toch bij debat Veiligheidsraad TEL AVTV (AP) - De Israëli sche minister van buitenlandse zaken Yigal Allon heeft ver klaard dat zijn land de weige ring om de debatten in de Vei ligheidsraad bij te wonen we gens de aanwezigheid van PLO- vertegenwoordigers mogelijk zal herzien. Tijdens een televisie-interview liet Allon de mogelijkheid open voor eventuele discussies in an dere forums waar de PLO bij aanwezig is. Hij zei dat Isarëls participatie in dergelijke geval len „niet bij voorbaat uitgeslo ten is." De Amerikaanse druk om het Veiligheidsraaddebat van 12 ja nuari bij te wonen, heeft blijk baar resultaat gehad. ADVERTENTIE] Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor spaarvormen die méér rente geven LEIDSE SPAARBANK In de Baskische stad Legazpia werd een bom aangetroffen bui ten een kazerne van de guardia civil. Waarnemers verwachten, dat Barcelona en Baskenland de centra zullen zijn van de opposi tiecampagne van deze week, die bedoeld is als druk op de 37-ja- rige Spaanse koning, alle poli tieke gevangenen vrij te laten, het verbod op politieke partijen op te heffen en vrije vakvereni gingen toe te staan. BEIROET (AP) Ibrahim Kuleilat, de leider van de gToep moslims die maandag de joodse wijk had bezet en daar gisteren door de christenen uit werd verdreven, heeft gisteravond toegegeven dat zijn troepen zich hebben teruggetrokken „te neinde zich te hergroeperen". Kuleilat verklaarde ook dat de Libanese legereenheden die nu regeringsgebou wen, banken en hotels bewaken, de chris tenen beschermen en op moslim-eenhe den schieten. Ongeveer 350 leden van de Libanese veiligheidspolitie en het leger waren gis teren ingezet ter bewaking van het parle mentsgebouw, de banken en hotels. De veiligheidstroepen die worden geplaagd door een tekort aan manschappen, wa pens en leiderschap proberen de vijande lijkheden in te dammen door een puur lichamelijke aanwezigheid, zonder werke lijk in te grijpen tussen de elkaar bestrij dende christenen en moslims. Legereenheden lieten gisteren de staf en de ongeveer 30 gasten van het brandende Phoenicia Intercontinental hotel evacue ren. Ze konden de wijk echter niet verla ten omdat overal om hen heen de kogels door de lucht floten, zodat ze dekking moesten zoeken in een vlakbij gelegen officiersclub. Tegen middernacht begaf een aantal le gereenheden zich naar de aan de kust gelegen St Georges hotel dat wordt bezet door moslims. Een legerwoordvoerder verklaarde dat de troepen „in gevecht verwikkeld zijn met gewapende elemen ten". LONDEN (RN) De drie terroristen van het IRA die sinds zaterdag een echtpaar gegijzeld houden in een flatwoning in Londen, hebben geweigerd de eerste voorraad voedsel aan te raken die hun is aangereikt. De container met eten was door de politie naar het venster van de betrokken woning gehesen. Maar hij hing er vanmorgen nog. MADRID (Reuter) Grote sta kingen en demonstraties drei gen in Spanje te worden gehou den als eerste grote uitdaging van de oppositie van de ruim twee weken oude regering van koning Juan Carlos. Premier Carlos Arias Navarro ziet zich geplaatst voor groeiende tegen kanting van links, terwijl hij bezig is met het samenstellen van een nieuwe regering, die een nieuw gezicht moet geven aan het door generaal Franco achtergelaten autoritaire be wind. Linkse groeperingen, die tot het kookpunt zijn gebracht door krachtig politieoptreden tegen twee betogingen in Madrid, die in een tijdsbestek van 48 uur zijn gehouden, hebben stakin gen uitgeroepen, die woensdag moeten beginnen en kracht moeten bijzetten aan eisen tot democratische hervormingen. In het noordelijke Baskenland wisselde de Spaanse politie gis teren twee schoten met twee gewapende lieden, die commu nistische biljetten aanplakten. Leden van de guardia civil vuurden op de auto van twee verliefden in de buurt van de Baskische plaats Beazain. De man werd gedood en de vrouw gewond. Volgens de lezing van de politie reed de 28-jarige Pe dro Jose Tolosa Goicoechea weg toen de guardia civil zijn papie ren wilde controleren. De Spaanse rijkspolitie opende het vuur en trof de automobilist in zijn hoofd. Enkele uren eerder hadden de drie terroristen hun telefoonverbinding met de politie verbroken door hun veldtelefoon naar buiten te gooien. Luidspre keraanmoedigingen het eten binnen te halen had den geen succes. Vanaf de hogere etage laat een politieman een mand met voedsel neer naar de verdieping waar de terroristen het echtpaar Matthews gegijzeld houden. Eerder had de politie zich bereid verklaard warme maaltijden te sturen op voorwaarde dat mevrouw Matthews daarna meteen zou worden vrijgelaten. De bekende Londense psychiater dr. William Sar- gant had gewaarschuwd dat het onthouden van voedsel de kans op een vuurgevecht vergroot. Er is bezorgdheid over de gezondheid van het gegij zelde echtpaar, dat reeds drie dagen achtereen geen vers voedsel heeft gekregen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9