Werkloosheid in Zuid-Holland neemt snel toe TNO wil betere beveiliging van projecten buitenland Duitse waardering voor Nederlands geduld in gijzelingszaken Onderwij sprotesten tegen bezuinigingen fl.80 Vermogensaanwas voor hele groep „werknemers" WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT,'H PAGINA 7 DEN HAAG De werkloosheid in de provincie Zuid-Holland neemt sneller toe dan in de rest van Nederland. De stijging op landelijk niveau ligt op 4,5 procent, voor Zuid-Holland is dit per centage 5,4. Tot voor enige maanden had de provincie Zuid-Holland een rela tief gunstige positie vergeleken met de andere provincies. Dit heeft drs. J. L. Westhoff, hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening in Zuid-Hol land, gisteren meegedeeld. In de maand november waren er in Zuid-Holland 38.250 werklozen (seizoen gecorrigeerd) tegen 36.600 de maand daarvoor. De vraag naar perso neel daarentegen is gedaald: van 16.700 tot 15.300. Landelijk gezien heeft de bouwsector de meeste werklozen. In Zuid-Holland echter is de werkloos heid het grootst bij het handels- en kantoorperso neel. In deze sector zit 17,1 pet van het totaal aantal werklozen in Zuid-Holland. Redenen voor de slechte werkgelegenheid in de handelssector noemt drs. Westhoff de algemene slapte in de economie, en het feit dat „de witte boorden" oftewel het administratieve personeel het eerst op straat gezet wordt Ook de opmars van de computer is nu duidelijk merkbaar: wij kennen bedrijven waar vroeger 70 man op de administratie zat en nu nog maar drie of vier, aldus de hoofdinspecteur-directeur. Drs. Westhoff verwacht niet dat de ongunstige situatie in Zuid-Holland binnenkort in positieve zin om zal slaan. Wij hebben onze hoop gevestigd op de buitengaatse activiteiten. Maar zelfs wanneer deze sector zich blijft ontwikkelen zoals we ver wachten, dan nog blijft onze toekomstverwachting vrij somber. De winter heeft in sommigedelen van de Verenigde Staten al toegeslagen. Ijspegels hangen reeds aan de rotsen van Mohawk Trail in Florida, Massachu setts. CNV-VOORZITTER LANSER: HAREN (ANP) - Aan het NVV-NKV-standpunt over de op stapel staande vermogensaanwasdeling (VAD) „dat iedere werk nemer, ongeacht waar hij of zij werkzaam is, een bijdrage levert aan de groei van het produktie- ve vermogen van de maatschappij" kan vol gens CNV-voorzitter Lanser niet het recht ont leend worden op een voor ieder gelijk deel van de aanwas van dit vermogen. Hiervoor is een andere motiver ing nodig", zei de heer Lanser gistermiddag in Haren tijdens een bijeenkomst van de departe menten noord- en zuidoost Drente van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en van de Nive-regio Friesland, Groningen en Drente. „Als het standpunt wordt inge nomen dat het produktievermo- gen eigendom is van de maat schappij, dan is het logisch te spreken van rechten van het volk en niet van rechten van werknemers", aldus Lanser. Evenmin acht de CNV-voorzit ter de werkgevers-stelling houd baar dat alleen zij die deel uit maken van een onderneming waar sprake is van overwinst, het recht kunnen doen gelden op de overwinst. De heer Lanser meent dat een toedeling van de VAD is te verdedigen, als een deel naar de werknemrrs van de onderneming, die overwinst ge maakt heeft gaat, en een ander deel naar de hele groep werkne mers. Winst is namelijk afhan kelijk van vele factoren, die er toe leiden dat de kansen en mogelijkheden om tot verwer ving van inkomen en vermogen te komen niet voor iedereen ge lijk zijn. Dit heeft te maken met de structuur van de maatschap pij. Hierin ligt naar het oordeel van Lanser de rechtvaardig- heidsgrond, om ook werkne mers in niet-winstmakende be drijven in de VAD te laten de len. ADVERTENTIE J B0IS\BII)iUIIII Koninginnegracht 135, Oen Haag streeft en de zuidelijke Sahara reeds heeft overschreden. Hij was er goed be- militair beheerst, omdat de Spaanse troe- kend. Men neemt aan dat de Polisario-pa- pen daar zijn verdwenen. trouille niet heeft geweten dat zij op Dr. Stuyt en drs. F. Walter, directeur van Mauretaans gebied verzeild was geraakt, de dienst grondwaterverkenning TNO, De grens is niet duidelijk aangegeven, die dezer dagen zijn teruggekeerd van Voorts zeggen de heren Stuyt en Walter, een reis naar Afrika om meer informatie dat de patrouille Nico Arends en de vier te krijgen over het verdwijnen van geofy- Mauretaniérs met hun Landrover hebben sicus Arends uit Borger, zijn van mening, meegenomen, zonder daarvoor een spe- dat de TNO-medewerker de grens tussen ciale reden te hebben. De vier Maureta- Mauretanië en de Spaanse Sahara niet niërs zijn over de Mauretaansegrens gezet. DEN HAAG - Het bestuur van TNO heeft besloten strengere veiligheidsnor men aan te houden bij buitenlandse projecten, waar medewerkers van TNO te werk worden gesteld. Voor TNO-me dewerkers naar het buitenland zullen worden uitgezonden, zal men eerst nauwkeurig onderzoeken of het gebied waarin de werkzaamheden moeten wor den uitgevoerd, veilig is. Dit heeft dr. L. B. J. Stuyt, voorzitter van de centrale organisatie TNO, gisteren meegedeeld. Aanleiding tot deze grotere voorzichtig heid is de ontvoering van TNO-medewer- ker Nico Arends. Hij werd half november toen hij met wetenschappelijk werk voor Mauretanië bezig was, in het grensgebied Mauretanië Spaanse Sahara gevan gen genomen door een patrouille van het Frente Polisario, de organisatie die de bevrijding van de Spaanse Sahara na- Girokaarten op een dag verwerkt. Den Haag - De girodienst streeft ernaar uiteindelijk te komen tot verwerking op de selfde dag van gelijktijdig ont vangen girokaarten en accept girokaarten. Staatssecretaris van Huiten van verkeer en wa terstaat heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid van der Spek (PSP). Volgens de PSP-er komt het nogal eens voor dat girokaarten, die op dezelfde dag zijn inge stuurd, verdeeld worden in en kele groepen, die op verschillen de dagen worden geboekt Dat kan volgens Van Huiten ver schillende oorzaken hebben. Het kan liggen aan een piek in de ontvangst van opdrachten. Ook is het zo, dat de verwerking van acceptgirokaarten meer tijd ver eist dan die van gewone giro kaarten. DEN HAAG Ruim 2500 leraren en leerlingen uit het middelbaar beroepsonderwijs (MBO) heb ben gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen de voorgenomen bezuinigingen in het MBO. De demonstranten trokken met spandoeken van het Malieveld naar het Binnenhof. Daar boden zij het tweede Kamerlid Masman een petitite aan. De heer Masman (PvdA) is voorzitter van de Tweede Kamercommissie voor onderwijs en wetenschap pen. Het binnenhof, dat vanaf maandag voor iedereen is afgesloten, had de Haagse politie voor deze gelegenheid vrijgegeven. Wel waren er strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Tientallen agen ten hadden een cordon gevormd en ook waren dranghekken geplaatst. Direct nadat de demon stratie was afgelopen, heeft de Haagse politie het Binnenhof weer afgezet. In de petitie zegt het actie-comite MBO dat de bezuinigingen die de minister van onderwijs door wil voeren het onderwijs fundamenteel aantasten en ten koste zullen gaan van de leerlingen. Ook zal een groot aantal arbeidsplaatsen verloren gaan door de bezuinigingsmaatregelen, aldus het comi té. Bij de demonstratie was ook pater Leopold Verhagen, vroeger zelf leraar aan een MTS. „We moeten oppassen geen stuk onderwijs weg te halen dat niet alleen voor de leerlingen maatschappelijk belangrijk is, maar ook qua opvoeding onmisbaar is. We mogen van hen geen gespecialiseerde robot ten maken, aldus'pater Leopold Verhagen. Het landelijk actiecomité tegen de bezuinigingen in het HBO heeft bijna 32.000 handtekeningen overhandigd aan de heer Masman. Hiermee onder streept het actie-comité de eerdere protesten tegen de bezuinigingen die ook het hoger beroepsonder wijs treffen. Twee weken geleden heeft het actie- comite HBO een nationale manifestatie gehouden. Alle leraren en leerlingen uit het HBO hebben toen het werk en de studie een dag neergelegd. Ook het lager beroepsonderwijs heeft gisteren in Den Haag zijn stem laten horen. Een delegatie van deze tak van onderwijs heeft aan de heer Masman het verzoek gericht ook voor het LBO de bezuini gingen tegen te willen gaan. Wij zijn weliswaar maar een kleine groep in het onderwijs, maar ook voor ons geldt dat de voorgenomen bezuinigingen hard aan zullen komen, zowel voor de arbeidsgele genheid van de leraren als voor het peil van het onderwjs voor de leerlingen, aldus de delegatie. De voorzitter van de vereniging van rectores en docenten van het avondonderwijs (Vreda) heeft gisteren de leden van zijn vereniging opgeroepen tot een staking. De heer P. Jongeneel wil dat uit protest tegen de onderwijsbezuinigingen geen les sen worden gegeven voor de duur van het debat over de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. Jongeneel deed zijn oproep in Den Bosch, waar 12.000 leraren van het voortgezet onderwijs in de Brabanthallen protesteerden tegen wat zij noemen „de afbraak van het voortgezet onderwijs". Ex-presldcnt Nixon van da Var- anigda Statan laat zich ataads maar In hat opanbaar zlan. On langs nam hl) mat aan aantal van zijn oud msdswsrfcsr* daal aan aan gotfwadstrl)d In da Call- fomlachs atad Jolla. Llnka da voormaligs dlrsctaur van Nlxona kablnat Hart) KMn. Twssds van lltalra zaken Jack Brennan. Ga haal rechte aan vriend van Ni- zon, Pascal Oilday, autodealer In San Olego. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiifiuiiiiiiiiriiii Prijzen stegen 0,3 procent DEN HAAG - Het prijspeil in Nederland van midden oktober tot midden november is met 0,3 procent gestegen. Het ministe rie van economische zaken heeft meegedeeld dat het prijs indexcijfer dit jaar in totaal met 8,9 procent is gestegea Van de goederen en diensten, waarvan het Centraal Bureau voor de Statistiek geregeld prijsgegevens verzamelt, gaf in november ruim de helft een prijsstijging te zien. Deze stij gingen golden onder andere voor aardappelen, groenten, vlees en sigaretten, aldus het ministerie van economische za ken. Een kwart van de goederen en diensten vertoonde prijsdalin gen, onder andere alcoholhou dende dranken en kleding. Voor de resterende produkten (iets meer dan 20 procent) bleef de situatie ongewijzigd in novem ber. Het tempo van de prijsstijgin gen is de laatste twee maanden afgenomen. In de zeven daaraan voorafgaande maanden was de versnelling van het tempo, ver geleken met een jaar daarvoor, gemiddeld 0,1 procent per maand en in de zes maanden die daaraan weer vooraf gingen gemiddeld 0.2 procent. Deze da lende tendens heeft zich nu dus voortgezet, aldus het ministerie. Schilderijen en antiekdiefstal opgelost Breda In samenwerking met politie-instanties in België en Zeeland is de recherche in Bre da erin geslaagd de geruchtma kende schilderijen- en antiek diefstal bij de Bredase indus trieel Kaars Sijpesteijn op te lossen, die op 19 juli jl plaats vond. De op 21 oktober jl in Goes bij een inbraak op heterdaad be trapte J. van O. uit Stavenisse en J. N. uit Ossendrecht hebben deze diefstal in Breda uiteinde lijk toegegeven. Bij die kraak maakten zij zes bekende schil derijen en een hoeveelheid an tiek buit, in totaal voor een waarde van 200.000,-. Beide mannen hebben inmiddels nog een andere antiekdiefstal in Breda toegegeven. Daarbij na men zij voor ƒ.50.000,- mee. Het tweetal heeft tot nu toe veertien inbraken in Zeeland en West Brabant bekend waarbij de to tale buit een waarde heeft ge had van 568.000,-. Voorkeur voor dictatuur rechts bewind Den Haag (ANP) - Veertig pro cent van de stemgerechtigde Nederlanders zou als het niet anders kon - liever onder een rechtsdlctatuur (zoals in Span je) willen leven dan onder een linkse (zoals in Oost-Duitsland). Dat is gebleken uit een onlangs gehouden steekrpeof van het Nederlands Instituut voor Pu blieke Opinie en marktonder zoek. Van de stemgerechtigden zou 25% de voorkeur geven aan een leven onder een Oostduits regime. Vijfendertig procent kon geen keus bepalen. Alleen bij de de PvdA-stemmers en NW-leden blijkt een meer derheid te bestaan voor het le ven onder een regime als in Oost-Duitsland. Bij de PPR- stemmers is het verschil in pro centen slechts twee (39 tegen 37). Bij de WD, de KVP, de ARP- en de CHU-aanhang geeft de grote meerderheid de voor keur aan een regime als in Spanje boven een Oostduits re gime. gering mogelijk te houden en hieraan heeft Nederland voldaan. Men kan eenvoudigweg niet gewoon korte metten maken, zo schreef een van de bladen. Terwijl de kerkgangers in het weekeinde voor een goede afloop baden en de Duitse kranten in enkele dagen tijd meer over Nederland schreven dan anders in jaren, was er één aspect van het drama, dat wel bijzonder druk besproken werd. Een lande lijk dagblad: „Een van de heiligste nationale goederen van het Nederlandse zelfbewust zijn raakt in gevaar door de wrede werke lijkheid geschokt te worden: de vaste over tuiging, dat geen enkel ander volk van Euro pa zo immuun is tegen racistische voorbor delen als het Nederlandse en dat vreemde lingen in geen enkele andere staat van Euro pa op zoveel tolerantie kunnen rekenen als in het koninkrijk der Nederlanden. Van prognoses hoe deze tolerantie zich nu verder zal ontwikkelen zag men liever af, maar daarvoor in de plaats keken de Duitse commentators in het verleden. Daarbij ont dekten zij een nabij en een ver verleden. Over het eerste verbazen zij zich in hoge mate, omdat de Nederlanders er kennelijk geen flauw benul van hadden hoe explosief de situatie onder de Ambonezen wel was geworden. Gezien dit plotseling zichtbaar geworden gevaar verwonderen de commen tatoren zich nog meer over de nonchalance, waarmee men in Nederland de ogen sluit voor de eventuele gevolgen van de nog veel grotere „overstroming" van Surinamers in de laatste twee jaren. Terugblikkend in het verdere verleden wordt - zonder harde verwijten te maken - de „schuldvraag" aangeroerd. Voor de radio zei een in Den Haag wonende Duitse journalist: „Het verleden van een grote kolo niale macht wreekt zich". In dit verband werd erop gewezen, dat de Nederlanders de Ambonezen in hoge mate voor hun kolonia listische doeleinden hebben uitgebuit en niet zelden kon men lezen, dat dezen met bepaal de beloften naar Nederland werden gehaald, beloften, waarvoor men later geen vinger meer heeft geroerd. Met deze reminiscentie wordt echter niet eenzijdig de schuld op Nederland gelegd. Talrijke andere bevolkingsgroepen uit het vroegere koloniale rijk, assimileerden zich volledig in het Nederlandse volk, maar de Ambonezen wilden in hun kampen geiso- leerd blijven en hier ontwikkelde zich het fanatisme, dat een - onderschat - kruitvat in Nederland werd. Leraren en leerlingen op het Binnenhof in Den Haag in protest tegen de voor hen onaanvaardbare bezuinigingen op het onderwijs. De bewaking stond voor deze gelegenheid aan de kant (Van onze correspondent Frans Wennekes BONN De herinnering aan de optimale catastrofe, waarmee het gijzelingsdrama van de Olympi sche spelen in München in 1972 eindigde liet alle Duitse commen tators in hun publiciteitsmedia eéén lijn trekken: „De ervaring heeft geleerd, dat in de omgang met terroristen niet-handelen in geval van twijfel beter is dan zelfs de best uitgekiende tegenactie. Uit deze conclusie blijkt al, dat de geduldige omvang met de Ambonnese overvallers in Amsterdam en Beilen unaniem als de beste oplossing werd beschouwd, maar daarenbo ven kreeg de Nederlandse regering nog het compliment, dat zij ondanks deze behoed zaamheid een vastberaden houding in acht had genomen. Als meest essentiële voor waarde geldt voor praktisch alle bladen in deze zaken de verplichting van een regering de gevolgen voor onschuldige mensen zo meten zonderfilter

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7