Leidse ambtenaren verliezen vertrouwen in politieke bazen ,We schamen ons voor onze boeken' Oude scheepsbouwer werkt aan zijn laatste primeur Geen feestjes meer voor Krien de Bruin Burgemeester Bolten verhuist voor de Kerst „Je geneert je soms dat je bij zo'n baas werkt99 WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT p\(;in s LEIDEN Nog even en de bom barst. Het water stijgt de Leidse ge meenteambtenaren naar de lippen. Tal van gemeentelijke diensten zitten op het moment zonder „ambtelijke vaders", directeuren of andere hoofd en. Slachtoffers van de polarisatie. Een getergd volkje van om en nabij 1400 mannen en vrouwen. Zoals ie mand ten stadhuize gisteren zei: „er is polarisatie gezaaid, we zijn nu bezig met storm te oogsten". Er zijn in elk geval gemeentepersoneelsleden naar de Leidse afdeling van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel gestapt met een portie „onrust en onvrede" in hun koffertje. Kleine ket tinkjes rammelen: er hoeft niet veel meer te gebeuren, of de Leidse amb tenaren zeggen hun vertrouwen in hun politieke bazen in het stadhuis op.... Het hoeft niet langer zo verder te gaan. Een ambtenaar mag dan een ambtenaar zijn, maar er zijn grenzen; want de gezondheid is óók een goed ding- De heer G. Steenge, voorzitter van de Leidse afdeling van de NCBO en zelf werkzaam bij het Hoogheemraadschap Rijnland, heeft zich het lot van een aantal van zijn leden aangetrokken. Hij schreef een pittige brief naar gemeenteraad en college van B en W, aan het einde waarvan hij een waarschuwende vinger opstak: „Bedacht dient te worden, dat integriteit geen eeuwig rekkend elastiek is". De maat is vol, na een aantal recente gebeurtenis sen. Winden zijn gaan waaien rond de ambtelijke rotsen, die nu ook weer niet zo onverzettelijk zijn als men geneigd is te denken. Op zielen getrapt Integriteit Ontevreden ambtenaren, die zich in de Leidse situatie vaak het haasje voelen. Er is op zielen getrapt. Dat gebeurde (zoals de brief van de heer Steenge. vermeldt) door het besluit, de dagelijkse leiding van de Sociale Dienst in handen te leggen van de heer C. M. Boot (socialist, red.), terwijl de meerderheid van de medewerkers bij deze dienst de kandidatuur-Boot afwijst. Dat gebeurde door het niet benoemen van de heer Mojet tot geneesheer-directeur van Endegeest; hij was de enig overgebleven en door het personeel geaccepteerde kandi daat voor deze functie. Dat gebeurde ook door het in de openbaarheid brengen van mededelingen (of het geven van medewerk^ ing daarbij), welke krachtens hun aard als „zeer vertrouwelijk of geheim" dienen te worden beschouwd. Het gaat hier om me dedelingen, die door gemeentepersoneel ten behoeve van de onderzoekcommissie inzake (het blijft ambtelijk) het functione ren van directeur Ton Daey Ouwens van de Groenoordhal werden verstrekt Aantasting verwachtingspatroon De NCBO-voorzitter (afd. Leiden) wijst in zijn brief verder op enkele vrij algemeen menselijke hebbelijkheden, zoals ambitie in een carrière: „Iedere medewerker in welke organisatie ook heeft een verwach tingspatroon, hetgeen bestaat uit wat hij of zij verwacht te kunnen bereiken (promo tiekansen) bij een bepaalde soort en hoe veelheid geleverde arbeidsprestaties, al smede (het blijft ambtelijk, red.) een ge dachte sociale status en daaruit voort vloeiende kontakten. Indien zulk een ver wachtingspatroon te sterk wordt aangetast, kan een verandering van het gedragspa troon bijna niet uitblijven, met alle gevol gen vandien." De heer Steenge verheft de stem: „De integriteit van de Nederlandse ambtenaar is weliswaar verankerd in zijn mentaliteit, maar men dient daarbij wél te bedenken, dat daaraan onlosmakelijk is verbonden (geaccentueerd) het „vertrouwen van de ambtenaar op de overheid". De ambtenaar rekent erop, dat de ambtelijke rapporten, de informatie, de know-how, door de be- stuurderen op een even integere wijze wor den aangewend als hij zijn (politieke) ba zen naar beste kennen en kunnen heeft geadviseerd. Ook rekent die ambtenaar erop, dat zijn rechtsbescherming optimaal zal zijn op het gebied van rechtspositie, ambtelijke verhoudingen enzovoort." En dan stelt de brief, dat het de vraag is „of de bestuurderen van de gemeente Leiden zièh dit vandaag de dag voldoende bewust zijn". Groenoordhal, dienst Financiën, de secre tarie-afdeling Welzijn zitten zonder hoofd, de gemeente-secretaris (de heer Van der Poel noemde bij zijn scheiden polarisatie „een vloek voor de gemeente") zocht een heilzaam heenkomen. Wie wil er nog naar Leiden solliciteren? De affaires hebben hun effecten gehad en ze blijven lang doorwerken. Soms denk je: hé, ze weten er iets van... Zo vertrouwde onlangs, naar aanleiding van de kwestie-Mojet, wethou der Dick Tesselaar ons toe: „Ik zou er niet over peinzen in Leiden te solliciteren", gezien dat constante gelazer in de perso- neelssector. Dat was een uitspraak die wijst op het bij de eigen fout in de leer gaan. Want er zijn wethouders die hun boekje te buiten gaan. Tot twee, drie keer toe is de directeur van Gemeentewerken, ir. Vos, door zijn eigen wethouder Waal - om zo maar eens te zeggen - op de pot gezet, helemaal verkankelemiend. Bestuurlijke collega's Tesselaar en Verboom hebben dat eveneens gepresteerd. En als Vos ergens het woord voert, moet het er natuurlijk uit. Dan reageert hij zijn woede af op „z'n" bestuurders. Over onschuldige hoofden worden dan over en weer mensen verket terd. Integriteit is geen eeuwig rekkend elastiek. Het Leidse college zij gewaarschuwd: het kan breken, of slap worden. Integriteit is een mooi ding; het is een basis voor ons menszijn. Je moet van elkaar opaan kun nen. Een groot aantal Leidse ambtenaren schijnt thans een scheur in die integriteit te zien komen. Vlak vóór de laatste ge meenteraadsverkiezing was het voorspel al gaande; toen schreven ruim 130 ambtena ren een brief naar de raad en smeekten om een einde te maken aan die polarisatie, dat politieke opjutten tegen veel redelijk heid in. Polarisatie kon de ambtelijke wer kwijze alleen maar bemoeilijken. Niet lang daarna vielen de eersten uit. In andere gemeenten van ons land, even zo ordentelijk als de Leidse, zouden in dergelijke situaties de diensten allang op hun kop hebben gestaan. In Amsterdam roept het óók. Vier jaar polarisatie onder een .rechts behoudend" college schijnen verlammend te hebben gewerkt op de be- Wethouder Van Aken, direct verantwoordelijk voor het personeelsbeleid van de gemeente Leiden. stuurservaring van het doortastende, pro gressieve deel van de Leidse gemeenteraad en de mensen eromheen lijken aan die toestand gewend geraakt te zijn. In vier jaar tijd leek „links" volledig uit de be stuurlijke structuur geraakt te zijn, de continuïteit in de omgang met het perso neel was naar de bliksem. Op het stadhuis groeide de onvrede onder tal van mensen. Top-ambtenaren weg Top-ambtenaren zijn Leiden sindsdien ont vallen: de Sociale Dienst, Endegeest, de Onervaren En toch maar vrolijk verder.... binnen dit eenzijdig samengestelde college. Daar is volgens een groot aantal ambtenaren niet mee te werken. Ze voelen het aan hun klompen: onervaren mensen stapten twee jaar geleden het dagelijks bestuur van de gemeente binnen: vanuit een universitaire carrière, er was een echte arbeider bij, geladen en bezield, dat wel. Nu de bezem er door halen... Maar toen kreeg men te maken met het ambtelijke apparaat, dat voor een belangrijk deel traditioneel en confessioneel is opgebouwd, mensen met kennis in hun bagage. Al doordrammend gingen collega's binnen het college voorbij aan een ongeschreve n wet: een wethouder zal een ambtenaar in het openbaar nooit aanvallen en laten val len. Vos zou in een rapport tweedracht hebben willen zaaien binnen de socialisti sche fractie. Wat zegt een onverbloemd ambtenaar daarvan?: „De non-politieke ambtenaar zal dit van z'n leven nooit doen..." „Maar ja", zeggen ze ook, „om wethouder te worden hoef je alleen maar stemmen te hebben; verder iets, mee nemen is niet nodig". In het landbestuur kun je je beleidsmensen kiezen uit ruim 13 mil joen mensen, binnen een Leidse gemeente raad stuur je met een stem meerderheid de helft van je talenten naar huis en probeer je er met machtsvertoon iets van te maken. Een van de gevolgen is: niets dan vacatures aan de top. Zonder veel verbeelding zou je kunnen stellen, dat al leen socialisten er een goede kans schijnen te maken. Dat wil niet altijd zeggen, dat het programcollege op capaciteiten uit is, maar wel komt de protectie om de hoek kijken. Bij „de rest" ontstaat dan puur wantrouwen en argwaan. De „bond" heeft nu gesproken. Die bond is overigens wel degelijk een gesprekspart ner voor het gemeentebestuur en daar moet rekening mee gehouden worden. Zo'n bond is vrij representatief voor wat er onder de leden leeft, ze vormt kanalen waarlangs college en raad aan informatie komen. De ARKA, de katholieke tegenhan ger van de NCBO - waarmee men overi gens reeds „verloofd" is en die rond de 200 gemeente-ambtenaren als lid heeft, wist nog niet van deze mede-broederlijke stap af: de brief van Steenge was er onbekend, gisteravond. Maar zelfs in ge matigde ARKA-kringen had men begrip voor de „christelijke" hartekreten: „Je ge neert je soms, dat je bij zo'n baas werkt..." De bekende Warmonder Quirinus (Krien) de Bruin zet na ruim 25 jaar een punt achter zijn bestuurlijke activiteiten rond de Warmondse feesten. De Bruin, die al tientallen jaren op bijna alle Warmondse feestjes en partijen aanwezig was, moet er vanwege zijn hoge leeftijd (hij is nu al dik in de zeventig) mee stoppen, omdat hij de laatste tijd moeilijk uit de voeten kan. Ik hoorde van het bestuurslid van de vereniging tot viering van Warmonds feesten, mevrouw De Louw, dat a.s. vrijdag in besloten kring afscheid zal worden genomen van Krien de Bruin, die momenteel zijn dagen slijt in het bejaarden-ver zorgingstehuis St. Liduina. Er zal hem bij een van de bestuursleden thuis een dinertje worden aangeboden en men heeft nog een paar andere verrassingen in petto. De Bruin, zo hoorde ik, had zijn afscheid maar liever voorbij laten gaan maar daar wilde het bestuur niets van weten. Overigens is het maar een gedeeltelijk afscheid want Krien de Bruin blijft voorlopig als vraagbaak voor de vereniging fungeren. Mevr. de Louwe: „De reden daarvan is dat Krien de Bruin zo'n enorme relatiekring heeft dat hij ons ongetwij feld met tips en aanwijzingen ter zijde kan blijven staan als we in de toekomst weer het een en ander organiseren. Je kunt zo gek niet nodig hebben of hij weet wel een adresje waar we het op de kop kunnen tikken. Zo iemand houden we graag in ere". De burgemeesterswoning aan het Westeinde in Roelofarends- veen is inmiddels zover opge knapt dat de nieuwe burge meester, de heer Bolten er in kan gaan wonen. Ik hoorde van mevrouw Bolten dat het de be doeling is dat er nog voor de Kerst verhuist gaat worden van Schipluiden naar Roelofsa- rendsveen. Aan de ambtswoning is voor zo'n 40.000 gulden opgeknapt Een heel bedrag maar er was nogal wat achterstallig onderhoudswerk te verrichten, dat ach terwege is gelaten toen oud-burgemees ter Smolders nog in het huis woonde. In de ambtswoning zijn onder meer nieuwe leidingen voor water en electri- citeit aangebracht en is er ook wat schilder- en behangwerk verricht. Het burgemeesterspaar, dat nu nog in de ambtswoning in Schipluiden woont krijgt nu in Roelofarendsveen de be schikking over een huis van ongeveer gelijke grootte. „Het mag een paar deci meters schelen", vertelde mij mevrouw Bolten, maar meer ook niet. Zo'n groot huis is natuurlijk wel fijn maar ik had ook wel tevreden geweest met iets klei- ners. Want de meeste van onze kinderen zijn al uit huis dus hebben we al die ruimte eigenlijk niet nodig". Het gezin Bolten gaat nu in ieder geval verhuizen. „Ik ben blij dat het voor de Kerst kan gebeuren", vertelde mij de echtgenote van de burgemeester. „Het viel ons aanvankelijk een beetje tegen toen bekend werd dat de verbouwing wat langer zou duren dan was gepland. Maar ik vind het nu toch een pluspunt dat we rond de feestdagen in ons eigen huis zitten". De stichting Biblio theek Alkemade-Oost wil in de komende tijd zoveel mogelijk ge schut in stelling gaan brengen om van de ge meente Alkemade een financiële ruggesteun toegezegd te krijgen voor de toekomstige bouw van een openba re bibliotheek in Roelo farendsveen. Een erg noodzakelijke voorzie ning, zo maakte ik ten minste op uit de woor den van het bestuurslid van de bibliotheek me vrouw Rutte. Ze vertelde me dat de huidi ge voorziening in het dorps huis Alkeburcht erg te wen sen overlaat en zeker niet is afgestemd op het aantal in woners (zo'n 7000) van Roelo farendsveen en Oude Wete ring, de twee plaatsen in Al kemade waarvoor zo'n open bare bibliotheek van de grond zou moeten komen. Het kleine zaaltje in het dorpshuis, dat bovendien nog voor andere doeleinden wordt gebruikt, is veel te klein en ook het aantal boe ken is maar een schijn van het aantal dat er zou moeten staan. Gemeten naar landelijke be rekeningen zouden de inwo ners van beide plaatsen hun leeskeuze moeten kunnen be palen uit zo'n 18.000 boeken. Maar momenteel zijn dat er nog maar nauwelijks 4000. Om precies te zijn: voor de jeugd staan er in het dorps huis 1450 boeken en voor de volwassenen 2400. „Van die boeken zijn er bo vendien nog veel verouderd", vertelde mij mevr. Rutte. „Maar als we alle boeken zouden moeten wegdoen die in feite overjarig zijn, hou den we bar weinig over. Maar daardoor zitten we wel met een boekenbestand waar we ons in feite voor scha men." De stichting, die in haar stre ven naar meer boeken en meer ruimte geruggesteund wordt door de dit jaar juni van kracht geworden biblio theekwet waarin staat aange geven dat tegenover een be paald aantal inwoners ook bepaalde leesvoorzieningen Dit is de enige bibliotheek in Roelofarendsveen. moeten staan (in het geval van Roelofarendsveen en Oude Wetering is dat een openbare bibliotheek), heeft al een eerste visje uitgewor pen bij het gemeentebestuur. Ze houden zich nog erg be scheiden en spreken van een bibliotheek waarin, in plaats van de landelijk berekende 18.000, voor de jeugd en vol wassenen uit beide plaatsen ongeveer 13.000 boeken be schikbaar zouden moeten zijn. Mevr. Rutte: „Onze gedach ten gaan uit naar een biblio theek in de omgeving van de Noordhoek, dat is het meest centraal. De bibliotheek zal dagelijks open moeten zijn. Momenteel kan men hier al leen nog op de dinsdagavond en woensdagmiddag terecht Dat komt omdat we slechts met vrijwilligers draaien. Bij een echte bibliotheek echter kunnen we een vaste kracht aantrekken". De bibliotheek zal ook van groot nut zijn voor de scho len in beide plaatsen, zo ver zekerde mij mevrouw Rutte. Ze zegt: „De scholen hebben weliswaar een eigen biblio theek maar die is niet om vangrijk genoeg. De nieuwe openbare bibliotheek moet daar een aanvulling op zijn". Een openbare bibliotheek is maar één van de wensen van de stichting want Alkemade bestaat uit meer plaatsen. Nieuwe Wetering, Rijpwete- ring, Oud Ade en Kaag-dorp bij voorbeeld zitten momen teel helemaal zonder. En voor die plaatsen wil de stichting een biblio-bus aan vragen. „In principe voor el ke plaats een aparte bus, zei mij mevr. Rutte, maar als dat niet lukt tenminste één bus." De onderhandelingen met het gemeentebestuur van Al kemade, die door de stich ting worden gevoerd in sa menwerking met de provin ciale Zuid-Hollandse Biblio theekcentrale, verkeren nog maar in een beginstadium en concreet zijn er nog weinig toezeggingen gedaan. „Toch hopen we dat onze wens binnen de twee jaar in vervulling kan gaan", zegt mevr. Rutte. Een tekening van het nieuwe motorzeiljacht. immuun De bekende scheepsbouwer G. van Wijk (74) uit Woubrugge is zo langzamerhand bezig de touw tjes van het bedrijf in handen te geven van zijn zoon Bouw van Wijk die nu al een plaatsje heeft in de directie. De oude scheepsbouwer maakt op de valreep van zijn uittreden toch nog een leuke bouwprimeur mee, waarin binnen zijn bedrijf nu hard wordt gewerkt om op de komende HISWA- tentoonstelling (12 tot 21 maart) aan het interna tionale publiek geshowd te worden. Het gaat hier om de bouw van een nogal revolutionair type motor-zeiljacht dat vooral qua prijs een echte kraker moet gaan worden. Ik liet mij vertellen door de heer Soontiëns, de boekhouder van het bedrijf, dat deze „schuit" naar schatting zo'n veertigduizend gulden goedkoper zal zijn dan motor-zeiljachten van dezelfde omvang." Deze is alleen wat minder luxueus ingericht", zei hij. Voor de liefhebbers van de watersport heb ik in mijn rubriek vandaag alvast een exclusieve tekening van het jacht, dat werd ontworpen door het in scheepskringen beroemde ont werpbureau E.G. van der Stadt Staal uit Zaandam. Ik geef wat details. Het zeiljacht is dit keer niet van polyester maar van staal en heeft een lengte van 10,5 meter en een breedte van 3 meter. Het is een tweemaster. „Hoewel het een motorjacht is, is deze boot bij uitstek geschikt om er mee te zeilen, vooral op zee", vertelde mij de heer Soontiëns. Dit is echt het jacht waar de liefhebbers jaren op hebben zitten wachten. We zijn er daarom wel een beetje trots op dat dit motorzeiljacht nu bij ons wordt geconstrueerd." Van het motorzeiljacht, dat ruw geschat rond de 70.000 gulden moet gaan kosten, is de kiel inmiddels gelegd en het casco is in afbouw.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5