P. v. d. A. -Rijnstreek pleit voor Leids gewest Begrotingafzetbevordering moet geen sluitpost zijn" Sassenheimse raad legde pakket wensen op tafel Duinzicht NU AL TE KLEIN Bob Huisman mag spelen voor Mercasol/Leiden VOEDSELOVERSCHOTTEN NAAR HONGERGEBIEDEN Invoer siergewassen aan banden Provincie met Den Haag absurd99 Voorzitter Nederlandse akkerbouwers: Sassenheimer gedood bij worsteling met zoon Studenten spelen Marat/Sade VOORZITTER BLOEMBOLLENHANDELAREN: BEDRIJFSLEVEN NIET BIJSTER ENTHOUSIAST Zilveren jubileum Machinefabriek Noordwijkerhout PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 (Van een onzer verslaggevers verslaggevers) LEIDEN De afdelingen van de Partij van de Arbeid in het voor malige gewest Oude Rijnstreek en die van Alphen aan de Rijn zijn vurige voorstanders van een apar te Leidse provincie. De door het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land en de provinciale PvdA voor gestelde provincie Leiden-Den Haag (Haaglanden) wijzen zij reso luut af. Een dergelijke conceptie wordt „absurd" genoemd. Een en ander is neergelegd in een gisteren verschenen standpuntbepaling van het over legorgaan voor gewestvorming in de regio rond Leiden. De PvdA-afdelingen stemmen daarbij in met de in het wetsontwerp reorganisatie binnen lands bestuur neergelegde provinciale herin deling, al mogen daarbij volgens hen naast een aantal gemeentelijke taken ook wel een aantal rijkstaken naar deze nieuwe provin cies worden overgeheveld. De argumenten van de tegenstanders van een apart Leids gewest (Oude Rijnstreek) worden in de standpuntbepaling, die ook door de PPR wordt onderschreven, uitvoerig bestreden. „Van de kant van de provincie de koppeling van de stedelijke problemen met het vraagstuk van het open houden van het „groene hart" daarbij komt te vervallen. En dat is iets wat de PvdA-afdelingen in strijd achten met de geïntegreerde beleids- aanpak, waarnaar juist in het wetsontwerp wordt gestreefd. De standpuntbepaling van het overlegor gaan is tot stand gekomen met medewerking van vertegenwoordigers van de volgende afdelingen: Katwijk, Valkenburg aan de Rijn, Oegstgeest, Rijnsburg, Hillegom, Zoe- wordt onvoldoende inzicht getoond in de terwoude, Warmond, Sassenheim, Alphen situatie rond Leiden, dat bij het functione ren als regionaal bestuurscentrum aan het economisch en sociaal culturele leven van die stad een welkome impuls zal krijgen", zo wordt gesteld. Men wijst er verder op dat de Rijn, Voorhout Hazerswoude, Leider dorp, Leiden, Voorschoten en Noordwijker- hout. In de afdelingen Lisse en Noordwijk is men van de gedachtenontwikkeling van het over een samenvoeging van Leiden bij Den Haag legorgaan op de hoogte. Beide afdelingen namen echter niet actief deel aan de beraad slagingen van hét overlegorgaan. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIII Mercasol speelde gisteren zon der de geblesseerde Benjamin Ruysenaars en Peter de Jong en' ook zonder Al Williams, die voor een weekje terugkeerde naar de VS, maar er zaterdag weer bij zal zijn. Bob Huisman kwam na vijf minuten in de ploeg, die een moeilijke eerste helft doormaakte. Er werd slecht geschoten en BVO kon een kleine voorsprong nemen en daarmee ook de kleedkamers opzoeken: 39-37. Na de rust ging het veel beter. Peter Kop schoot en reboundde goed en leidde samen met Banks en Huisman Mercasol naar de zege: 61-97. Bij Mercasol speelde Paul Hoek- sema (Buitoni) mee als gastspe- ler. Mogelijk komt deze volge ling van Hennie Blom naar Lei den. Onderhandelingen daar over zijn gaande. Scores Mercasol: Huisman 28, Kop en Banks 18 (beiden 15 rebounds), Van Rooden (9 re bounds) en Moerer 8, Plomp 7. Hoeksema 6 en Paulides 4. Voor BVO kwamen de meeste punten op naam van: Schappert 15, Sas en Verschuren 12, Lieuw-a-Sie 6 en Ross 4. (Van onze basketbalmedewer ker) LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Bob Huisman, de Ame rikaanse Nederlander van Mer casol/Leiden, mag spelen. De Nederlandse Basketbal Bond heeft gisteren toestemming ge geven en dat betekent, dat Huis man aanstaande zaterdag in de uitwedstrijd tegen Remington zijn debuut zal maken voor de Leidse basketbalploeg. De problemen zaten in het pas poort van Huisman, waarop ook de naam van zijn vrouw staat Omdat zij in verwachting is, achtte de leiding van Mercasol het niet wenselijk dit reisdocu ment in te leveren bij de ge meente om zo een Nederlands paspoort voor Bob te krijgen. Men gaat ervan uit, dat de Huis mannen, indien dat noodzake lijk is, onmiddelijk moeten kun nen afreizen naar de Verenigde Statea De NBB had begrip voor deze situatie en gaf daar om toestemming om Bob Huis man op te stellen. Het paspoort dient echter wel te worden op gestuurd naar de States, om daar gesplitst te worden, zodat Bob een Nederlands paspoort kan krijgen. Het enige dat een debuut van Huisman nog in de weg kan staan is het niet krij gen van een amateurverklaring, maar dat is volgens manager Ron Schouten geen probleem, omdat Huisman sowieso het laatste jaar amateur is geweest Supporters, die het eerste optre den van de blonde guard willen meemaken, kunnen zich opge ven voor de busreis naar Den Bosch bij kapsalon Bosman op de Churchilllaan. Bob Huisman heeft gisteravond een uitstekende indruk achter gelaten tijdens een oefenwed strijd van Mercasol in Alphen aan den Rijn tegen BVO. De Leidse ploeg zegevierde met 61- 97, na bij de rust nog te hebben achtergestaan met 39-37. Huis man scoorde 28 punten tegen een schotpercentage van 55%. Daarnaast pakte hij zeven re bounds, 11 intercepties, gaf vier assists af en leed driemaal bal verlies. Kortom een zeer bevre digende prestatie. HiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiininiiniiiiiiiiiiuiinnnnnniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiniiiiinnniiiHiininiiiiiiHiiiiiiiiiiininiiiiiiiiii1 (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Voedseloverschotten moe ten worden afgevoerd naar gebieden, waar ook ter wereld, waar een voedseltekort heerst en de kosten hiervan zullen we geza menlijk moeten dragen, aldus voorzitter L. J. A. Vollebregt In zijn inleiding voor de Algemene Vergadering van de vakbond ak kerbouwers LTB, vanmiddag in Hillegom. „Hoewel er plaatselijk yoedselreseryes, (an deren spreken van overschotten) zijn is er nog steeds een groot voedseltekort in de wereld. Dit is een kwalijke zaak en het is onze plicht om de voedselvoorziening in de EEG en de wereld veilig te helpen stellen. Het EEG-beleid is naar mijn mening meer op de consument dan op de producent ge richt. De overschotten, die af en toe ont staan, mogen niet uitgespeeld worden over de ruggen van de producenten, maar moe ten, op welke manier dan ook, afgevoerd worden naar die gebieden waar tekorten zijn. De kosten hiervoor moeten gezien wor den als een sociale plicht voor iedereen en mondiaal gedragen worden." De heer Vollebregt is niet erg gelukkig met de inkomensontwikkeling in de akkerbouw. De akkerbouw moet naast het normale risi co van de weersomstandigheden ook nog de prijsrisico's voor gegarandeerde produkten dragen. Bovendien worden er, wanneer er op de wereldmarkt ruimte is voor het afzet ten van voorraden, daarover meteen weer heffingen ingevoerd en kan niet van de gelegenheid gebruik gemaakt worden voor raden tegen goede prijzen af te zetten. Er is nog geen bruikbare methode om bij tarwe de kwalitait vast te stellen, en waar schijnlijk zullen bij een eventuele uitbetaling naar kwaliteit moeilijkheden ontstaan. Het is echter niet denkbeeldig dat er twee kwali teitssoorten tarwe komen en dan bestaat de kans dat Nederlandse tarwe geheel als voer- graan afgezet moet worden. Hiertegen wordt door het LTB-bestuur scherp geprotesteerd. De Europese Commissie komt tot een voor lopige prijsverhoging van tarwe van Gezien de kostenstijgingen van het afgelo pen jaar is een prijsaanpassing van 10 11 noodzakelijk. De prijs van pootaardappelen is hoog opge lopen, mede door de grote vraag uit het buitenland, waar de kwaliteit van het Neder landse pootgoed hoog staat aangeschreven. Om deze kwaliteit te behouden wordt een algemene teeltregeling voorgesteld, waarbij het verboden is ongekeurd pootgoed te ge bruiken om besmetting met virusziekten te gen te gaan. KATWIJK De 57-jarige C. W. Hit Sassenheim is gistermiddag bij een worsteling met zijn 25-jarige zoon om het leven gekomen. Dat gebeurde op het strand van Katwijk, waar beiden een strand wandeling maakten. Volgens de Katwijkse politie moet de jonge man zijn vader aangevallen hebben in een vlaag van verstandsver bijstering. De zoon was overspannen. Hij liep met zijn vader over het strand om te praten over de moeilijkheden, die de zoon had omdat het slecht ging met zijn zaak. De jongeman heeft zich na het gebeurde bij de Katwijkse politie gemeld. Dit is een scène uit Marat/Sade van Peter Weiss, dat Amster damse studenten vrijdag- en za terdagavond a.s. opvoeren in het Lak-theater. Het is een to- neelspel-in-een-toneelspel met als plaats van handeling het badhuis van een Parijs gesticht in het jaar 1808. Daar wordt door de patiënten onder regie van Dè Sade (die daar eveneens - door zijn familie - is opgebor gen) de moord op Marat (1793) gespeeld. De directeur van het gesticht vormt met zijn vrienden en familie het publiek. De voor stelling begint zowel vrijdag- als zaterdagavond om 20.15 uur. DEN HAAG „De begroting van de afdeling afzetbevorde ring van de bloembollenraad fungeert nu als sluitpost. Ik vind dat een onjuiste zaak. Daarom stel ik voor dat het P.V.S. voor het opstellen van de begroing 1977 met alle be trokken partijen rond de tafel gaat zitten. Nu stelt iedere in stantie de begroting op met de ruggen naar elkaar toe. Laten ale sectoren zowel het PVS als de bloembollen keuringsdienst het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek en de afde ling afzetbevordering de pro blemen maar met elkaar door spreken". Dat zei drs. P. Vermeulen van de Bond van Bloembollenhan delaren, nadat PVS-voorzitter H. J. Hijlkema gistermiddag tijdens de openbare bestuurs vergadering had bekend ge maakt, dat men niet op de zelfde wegen kan voorgaan. „De ontvangsten lopen terug, de onkostenstijgingen en men is snel bezig alle reserves snel op te souperen, zei hij. „De afdeling afzetbevordering heeft een bedrag van 6,5 mil joen beschikbaar. Er is echter meer nodig. Er zou bijvoor- De begrotingen zijn echter al leen reëel als men aanvaardt dat afzetbevordering als sluit post dienst doet. We moeten gaan beseffen, dat afzetbevor dering even noodzakelijk is als wetenschappelijk onderzoek en de bloembollenkeurings dienst, 2o zei hij. DEN HAAG Tijdens de gisteren in Den Haag gehouden vergadering van het Pro- duktschap Voor Siergewassen (P.V.S.) heeft ir. Kanstein van het ministerie van landbouw nadere bijzonderheden bekend gemaakt over het in Brussel bereikte ak koord om met ingang van 1 januari a.s. de invoer van siergewassen in de E.E.G. vanuit derde landen aan banden te leggen. De regering omvat onder meer de liberali satie van de invoer, de onmiddellijke in voering van een surveillancesysteem op de invoer van rozen, anjers, snijgroen en ro zenstruiken, en de mogelijkheid voor lid staten voor het nationaal handhaven van de op 1 januari 1974 geldende invoerbeper- kende maatregelen voor rozen en anjers tot en met 31 december 1977. De reacties van het bedrijfsleven waren niet bijster enthousiast. De heer Wegman, vice-voorzitter van de Vereniging de Ne derlandse Bloemisterij, zei dat de Neder landse sierteelt zich iets anders had voor gesteld dan deze regeling, die geen versto ringen op de EEG-markt kan voorkomen. Hoewel hij volkomen begreep, dat deze zaak in EEG-verband wat moeilijk lag, sprak hij er toch zijn teleurstelling over uit, dat we een regeling krijgen, waarvan vast staat, dat ze effectief zal kunnen werken. Mr. Luitse merkte op dat de Euro pese missie zich niet al te veel moeite zal getroosten om de hoeveelheden bloemen, en planten die uit de derde wereld op de EEG-markt worden gedeponeerd, na te gaan. Een reden te meer voor het bedrijfsleven om dat wel nauwkeurig te doen, zo zei hij. Sassenheim Drs. J. B. M. Rotteveel, woordvoerder van de WD in de Sas senheimse raad, heeft gisteravond tij dens de algemene beschouwingen aangekoningd waarschijnlijk binnen kort met een motie te zullen komen waarin er bij het gemeentebestuur op zal worden aangedrongen aansluiting te zoeken bij het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek. „Een aantal bol lenstreekgemeenten studeert momen teel op problemen die ook ons aan gaan. We moeten zorgen dat we er bij zijn", zo liet hij weten. Daarmee doelde hij onder meer op de regionale verkeersaangelegenheden en natuurlijk de inmiddels veel bespro- ken zgn. ,3ollenstad", een nieuw groot woningbouwgebied nabij Sas senheim dat, volgens een recent rap port van de provinciale planologen, grote kans maakt daar gerealiseerd te worden. Ook Sassenheim zal dan nauw zijn betrokken bij een dergelijk gigantisch woningbouwproject dat we liswaar voor het overgrote deel op Voorhouts grondgebied zou moeten worden gerealiseerd maar waar onget wijfeld ook Sassenheim mee te maken zal krijgen. „De steeds toenemende onderlinge afhankelijkheid is een groeiende realiteit", zei de heer Rotte veel, „laten we er voor zorgen niet achterop te geraken". Tijdens zijn algemene beschouwing, uitgesproken als woordvoerder van de KVP-fractie en tevens als vertegen woordiger van de gezamelijk prot.chr. fractie (sinds kort werken in Sassen heim de confessionelen samen in een nog niet bekrachtigd CDA samen werkingsverband) pleitte het raadslid tevens lid van de Tweede Kamer J. van Eisen voor een samengaan van de plaatselijke bibliotheken, een verbete ring van de verkeerssituatie in de Hoofdstraat („het verkeer moet wor den gestimuleerd vanuit Lisse langs de Sassenheimsevaart te gaan") en voor een veebetering van het open* baar vervoer naar Den Haag. Van Eisen, die zelf bijna dagelijks op en neer naar Den Haag reist: „De huidige verbinding is een aardige tijdspasse ring voor een AOWer op een regen achtige dag maar niet voor iemand die naar zijn werk moet". Hij pleitte ook voor 'n begeleidings dienst in Sassenheim om de leerlingen van de basisscholen die met leerpro blemen kampen, goed te kunnen op vangen. Hij vroeg het gemeentebe stuur medewerking om het kasteel Teylingen in vroegere glorie te kunnen herstellen en in overleg met gemeen ten rond Sassenheim, de realisatie van een aantal wandelpaden rond de plaats. Van Eisen vroeg het gemeentebestuur ook wat meer haast te maken met de aanleg van kabeltelevisie. In Sassen heim staat dat project pas voor 1980 op het programma. „We moeten deze belangrijke zaak als het even kan eerder aanpakken", zo adviseerde hij het college. Omdat hem was gebleken dat binnen de gemeente daar veel belangstelling voor bestaat, opperde de heer A. v. Breda (prot.chr.) de suggestie om in het uitbreidingsplan Wasbeek ook „kaskobouw" toe te laten. Voor deze ruwbouw, waarbij de indeling en af werking aan de kopers wordt overge laten, zou er in Sassenheim zeker een markt zijn. Hij vond ook dat het ge meentebestuur de vestiging van be drijven op haar grondgebied zou moe ten stimuleren, „zodat Sassenheim niet alleen een saaie woongemeente wordt". Van Breda drong er bij het gemeente bestuur op aan de verkoop van huur woningen in Sassenheim aan te moe digen. Zijn opmerking hield verband met de welhaast onmogelijke renova tie van woningen in de Hein Bader, De Heemstra- en Tijllostraat aange zien meerdere van deze woningen reeds eigendom zijn van de voormali ge huurders. Bovendien zou verkoop van de huurwoningen ook de woning bouwverenigingen goed doen. Deze zien zich geplaatst voor steeds hoger oplopende tekorten. Voor de te bouwen sporthal vroeg hij instelling van een beheerscommissie, zoals ook is gebeurd bij de voorberei ding van de bouw van het zwembad. Hij drong ook aan op de aanleg van nieuwe sportvelden en de bouw van een overdekt zwembad. Het raadslid Montfoord (D'66), vroeg onder meer extra aandacht voor het kleuteronderwijs in Sassenheim dat, zo zei hij, „straks in de puree komt te zitten. „De bestaande kleuterschool is veel te klein en de dependance aan de Kagerdreef zal moeten worden op geheven als die ruimte weer beschik baar moet komen voor het lager on derwijs. Hij vroeg ook om het door de gemeente Sassenheim in eigen be heer nemen van de Hoofdstraat (ver hoging verkeersveiligheid), inschake ling van de Sassenheimse jeugd bij de verwezelijking van een kinderboerde rij en de aanleg van verkeersdrempels in bepaalde wijken. Montfoort (D'66) breekt met fractie Progressief Sassenheim SASSENHEIM - Het D'66 raadslid Montfoort maakt geen deel meer uit van de fractie Progressief Sassen heim. Tijdens de raadsver gadering gisteravond ging hij ook niet tussen zijn vroegere politieke vrienden zitten, maar tussen een W- D'er en een prot christ raadslid. Van een onzer verslaggevers .Oegstgeest Met de opening van de 17-klassige R.K. IVO scholengemeenschap „Duin zigt" door burgemeester Van Eysinga, gistermiddag, zijn de problemen van deze school nog niet uit de wereld geholpen. Nu blijkt dat lang niet alle noodlo- kalen kunnen worden afgebro ken, omdat het aantal leerlin gen de laatste tijd enorm geste gen is. Het is zelfs zo erg dat de school alweer een wachtlijst heeft. „Duinzigt", een LAVO en MAVO-school op IVO-basis, neemt in de regio Leiden een belangrijke plaats in. Kinderen nil H® HaIIoac»-.—Ir-4- Veens treek zijn voornamelijk op „Duinzigt" aangewezen. Burgemeester Van Eysinga opende gisteren de school door een aantal leerlingen op te laten draven die tezamen het woord „overtocht" vormden. Op com mando werd dit veranderd in „Duinzigt". Als dank voor deze opening ontving de burgemees ter een enveloppe met 100 gul den voor het gehandicapte kind dat paard wil rijden. De eerste paal voor de school werd een jaar geleden geslagen. De kos ten van de bouw, verricht door de H. C. W., bedragen een slor dige 2.500.000 gulden. Burgemeester Van Eysinga (op de achtergrond) kijkt hoe de leerlingen het woord Duinzicht vormen. fessionele basis. Het aantal leer lingen groeide van 167 in 1967 tot 964 in 1975. Bij de opening gistermiddag waren onder ande re vertegenwoordigers van het ministerie van onderwijs aanwe zig. Ter gelegenheid van de ope ning is onlangs in de Petruskerk een eucharistieviering gehouden waarin monseigneur Simonis een meisjesschool, waaraan ver bonden een internaat, geleid door de kloostergemeenschap „Zusters van Roosendaal". Ook deze school is in handen van deze kloostergemeenschap. Het bestuur van de school heet „Ge nootschap tot opvoeding". In 1967 werd het een gemengde school. In 1968 een r.k. school NOORDWIJKERHOUT Gisteren is hét 25-jarig jubileum van De Machinefabriek Noordwijkerhout (DMN) op grootse wijze ge vierd. 's Morgens werd het werk in de fabriek stilgelegd om alle medewerkers en oud-medewerkers in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de gemeenschappelijke lunch. Tijdens die lunch sprak direkteur C. P. J. Timmer over de hechte gemeenschap die DMN had grootgemaakt Hoewel de economische situatie op het ogenblik niet zo goed is werd toch besloten dit feest te laten doorgaan. Van de collega I.H.C.-bedrijven kreeg DMN ,een geluid sinstallatie met toebehoren aangeboden voor de kantine. Het personeel bood de direkteur een fraai wandkleed aan dat speciaal voor dit jubileum was ontworpen, 's Middags was er een receptie voor genodigden. Ruim 200 zakenrelaties maakten van de gelegen heid gebruik de jubilerende machinefabriek te feliciteren. Gister avond gingen de DMN-deuren open voor het grote publiek. De Harpe Davids opende met een muzikale rondwandeling door het dorp, waarna ongeveer 800 mensen van de gelegenheid gebruik maakten een kijkje in de fabriek te nemen. Vooral het nummerieke bewerkingscentrum een computer bestuurde kotterbank trok veel belangstelling. Voor alle belangstellenden was er een leuk aandenken in de vorm van een spel kaarten voor de heren en zeep voor de dames. De Jeanne d'Arc besloot de open dag met Voorhout heeft een kaasboetiek De heer Van Dijk verkoopmana ger van de Nederlandse Kaasunie droeg de boetiek, die aan de Herenstraat ligt gisteren officieel over aan de directie van „Waskat" b.v. Het is de honderdste kaasboetiek, die de Kaasunie in Neder land inrichtte. De „Dagmarkt", zoals de boetiek gaat heten, is drie maal zo groot als het kruideniers bedrijf, dat tot voor kort aan de Herenstraat was gevestigd. Er is bij het totaal vernieuwde pand norl„onr d=n twaalf mrfnfe

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4