Brandweerpersoneel wil korter werken Vuurwerkver kopers in beroep tegen verkoop beperking Half januari plan herbestrating Mors voor In Haagweg kwartier zit re- novatiemuziek REVANCHE LDWS IN BEKERSTRIJD sesa Haarlemmerstraat krijgt sierbestrating WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT Leiden aktueel KLACHTEN OVER CHRONISCH PERSONEELSTEKORT Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Leidse brandweerpersoneel eist van het gemeentebestuur een spoedige beslissing over het verzoek tot een arbeid stijdverkorting bij de Leidse brandweer. Het doet dit in een brief aan de Leidse gemeente raad waarin het personeel erop wijst, dat begin 1973 een werkgroep Brandweer al tot de conclusie kwam, dat de personeelsbezet ting aan een kritische grens en aan het uiterste van de tnogelijkheden zat en dat personeelsuitbreiding noodzakelijk was om arbeidstijdverkorting mogelijk te maken. „Niettemin, zo schrijft de brandweer, „is er sindsdien niets aan arbeidstijdverkorting ge daan in Leiden", in tegenstelling tot brand weercorpsen in andere steden. De brandweer merkt in dit verband op, dat de arbeidstijd in Leiden nog altijd 72 uur per week is en dat de landelijk aanvaarde norm intussen al op 60 uur per week is gebracht Daarom eist de Leidse brandweer spoedige maatregelen welke een einde maken aan de chronische onderbezetting zodat er eindelijk van deze hoognodige arbeidstijdverkorting sprake kan zijn. Bij de voor het gehele overheidsperso neel geldende arbeidstijdverkorting in 1974 en 1975 moest de Leidse brandweer zich slechts met een geldelijke compensatie tevreden stel len. „Verder bleef het alleen maar bij toezeg gingen" zo merkt men op. De brandweer wijst er in zijn brief aan de gemeente ook op dat de paraatheid de afgelo pen tien jaar ongewijzigd moest blijven ter wijl woonwijken, het verkeer en het vervoer van gevaarlijke stoffen gestaag doorgroeiden, een situatie die volgens de brandweer zo niet langer kan doorgaan tenzij men de paraatheid wil gaan aantasten. De brandweer betreurt het ten zeerste dat ondanks herhaald aandringen nog altijd geen beslissing is genomen over de wensen van het personeel in deze „voor het personeel én de paraatheid van de brandweer zo'n essentiële zaak. Van een onzer verslaggevers Leiden Een drietal Leidse winkeliers die tot de vaste ver kopers van vuurwerk behoort is in beroep gegaan tegen het besluit van het college van b. en w. de verkoopdata voor vuurwerk dit jaar te beperken tot 29, 30 en 31 december. Het college was tot dit besluit gekomen op grond van de ver zoeken de verkoop van vuur- Gemeente handhaaft extra straf op overtreding sluitingstijd Van een onzer verslaggevers LEIDEN Er is geen aanlei ding de administratieve straf die overtreders van het nacht sluitingsuur in de horecasec- tor krijgen opgelegd te laten vervallen. Dit is het oordeel van de com missie economische zaken van de Leidse raad zoals dat gis teravond werd geformuleerd bij de bespreking van een be roepszaak aangespannen door een café-houder uit de Pieters- wijk tegen deze straf. Het gaat hier om een tijdelijk intrekken van de ontheffing van het in de APV vastgelegde sluitingsuur van middernacht. Op verzoek van een caféhou der gaat de gemeente door gaans over tot het verlenen van een ontheffing van twaalf tot een uur en tot twee uur op vrijdag- en zaterdagavond. Wanneer echter wordt gecon stateerd dat een gelegenheid langer dan is toegestaan open is, wordt proces-verbaal opge maakt en krijgt men een waar schuwing. De praktijk leert echter, dat de kantonrechter in deze gevallen slechts zeer geringe straffen (50 gulden boete) oplegt zodat de horeca redeneert: „die enkele keer dat je gepakt wordt loont de moei te wel". Om het overtreden zo onaan trekkelijk mogelijk te maken volgt de gemeente sinds enige tijd de gedragslijn, dat de ont heffing van het middernachte lijk sluitingsuur tijdelijk wordt ingetrokken wanneer een céfe- houder voor de tweede maal wordt gesnapt. Omdat dit een aanzienlijke in komstenderving kan beteke nen bestaat er uiteraard nogal wat weerstand tegen deze vrij drastische maatregel van de kant van de horeca. Het CDA wierp zich gisteravond bij monde van raadslid Bleijie op als pleitbezorger van de hore ca.' Hij vroeg zich af of een hogere boete niet meer op zijn plaats zou zijn. Over het alge meen konden de andere com missieleden het daar wel mee eens zijn, ware het niet dat niet de gemeente, maar de rechter deze oplegt en dat hij nog wel eens met zeer geringe bedragen genoegen wil nemen. „Daarom hebben we deze ex tra sanctie wel nodig", zo werd aangevoerd. Overigens speelt de gemeente met de gedachte een einde te maken aan de reeds lang be staande ongelijkheid dat drie gelegenheden in de binnen stad nog langer dan een res pectievelijk twee uur geopend mogen blijven. Het gaat hier om de Samanta-bar aan de Langebrug, Club '70 aan de Stationsweg en het „studen tencafé" Pardoeza aan de Doezastraat Het is de overige horecabedrijven al lang een doorn in het oog, dat dit drie tal bijzondere rechten heeft Het ziet er nu naar uit dat deze privileges binnenkort on gedaan worden gemaakt. werk beter in de hand te hou den en daartoe gebruik te ma ken van de mogelijkheid die de nieuwe Algemene Politieveror dening (APV) de gemeente biedt de verkoopdata tot vier beperkt te houden. Dienovereenkomstig deelden b. en w. de vuurwerk- winkeliers eind november mee, dat gekozen was voor de data 28 tot en met 31 december. De winkeliers bestrijden deze beslissing onder meer vanwege het feit dat de 28ste op een zondag valt zodat zij dit jaar eigenlijk maar over drie ver koopdagen kunnen beschikken, waarmee zij bij hun inkoop (die doorgaans in het voorjaar ge schiedt) geen rekening hebben kunnen houden. Bovendien we zen zij gisteravond in een toe lichting voor de gemeenteraads commissie voor economische aangelegenheden op de tegen strijdigheid die het gemeentelijk beleid op het terrein van de vuurwerkverkoop vertoont: „De gemeente wil de verkoop van vuurwerk beteugelen, maar deelt aan de andere kant kwis tig verkoopvergunningen uit, waardoor het aantal verkoop punten dat vroeger op vier stond inmiddels is gegroeid tot elf," aldus vuurwerkhandelaar Van Brussel, een van de be zwaarden. Wethouder Van Aken reageerde door erop te wijzen, dat van de kant van de politie te kennen is gegeven, dat zij bij een uitbrei ding van het aantal verkoopda gen op het verkopen en afsteken van vuurwerk (wat alleen op oud- en nieuwjaarsdag is toege staan) onvoldoende contröle kan uitoefenen. Bovendien voerde hij aan, dat de winkeliers vroeg genoeg (na het aannemen van de nieuwe APV door de raad) op de hoogte waren van de mo gelijke consequenties voor hun handel." Op 17 december buigt de com missie voor de beroepschriften zich over deze vuurwerkrel om vervolgens een bindende beslis sing te nemen. Deel Leidse Machinefabriek wordt opgeheven Van een onzer verslaggevers Leiden De draaierij en bank- werkerij van de Leidse Machi nefabriek aan de Langegracht wordt volgend jaar opgeheven. Het personeel heeft van direc teur G. J. den Heeten (65) te horen gekregen, dat voor hen een ontslagvergunning zal wor den aangevraagd. De afdeling Dieselinjectie van de Leidse Ma chinefabriek aan de Hoge Rijn dijk, waar 10 'man personeel werkt, blijft voorlopig door draaien. Met de definitieve slui ting van de fabriek aan de Lan gegracht is nog wel enige tijd gemoeid, omdat de personeelsle den al jarenlang in dienst zijn en een opzegtermijn hebben van ten minste een half jaar. Loop-in concert Hartebrugkerk Van een onzer verslaggevers Leiden Onder het motto „komt allen tesamen" wordt zondagmiddag a.s. in de Harte- brug een loop-in concert gege ven, waaraan medewerking ver lenen het Alma Materkoor on der leiding van Wim van der Vange en organist Jan Schmitz. Aanvang 15 uur. Leiden In de kleine zaal van de Burcht wordt morgenavond een discussiebijeenkomst gehou den met als onderwerp de kan sen voor het socialisme in Por tugal. Het initiatief hiertoe is o.m. uitgegaan van de plaatselij ke afdelingen van de linkse par tijen. Aanvang 20 uur. Voetbaluitrusting voor de Spurs Prins Henny II van de Leidse carnavalsvereniging „De Hutspotten" overhandigt hier een complete voetbaluitrus ting aan de verzorger van de Spurs, een elftal bestaande uit geestelijk gehandicapten. De gelden om de uitrusting aan te schaffen vergaarde „De Hutspotten" bijeen op de laatstgehouden Leidato. Op deze huishoudbeurs fietsten tal van Nederlandse sportprominenten op een home-trainer vette premies bijeen, die ze afstonden aan de Hutspotten om het te besteden aan een goed doel. De kermis op de Leidato heeft de Hutspotten overigens ruim 10 mille opgebracht. Dit bedrag zal worden besteed aan de organisatie van carnavalsfeesten voor gehandicapten en bejaarden. Na kritiek bewoners Van een onzer verslaggevers LEIDEN Na een brief op hoge poten van de bewoners van de Oude Mors en winkeliers uit de Morsstraat en omgeving heeft het college van b. en w. gisteren besloten de dienst gemeentewer ken op te dragen binnen een maand met een plan voor herbestra ting van dit binnenstadsdeel te komen. Dit deelde wethouder Van Aken gisteravond mee in een vergade ring van de raadscommissie voor economische zaken, waarin de boze brief van de betrokkenen werd behandeld. Zij hadden op verzoek van de afdeling stedebouw in juli ijlings een aantal suggesties op papier gezet. „Dat moest binnen een week" luidde het toen. Sinds die tijd werd over de herbestrating echter het absolute stilzwijgen bewaard, hetgeen de bewoners deed besluiten op 10 november een boze brief aan de gemeente te schrijven waarin zij hun verontwaardiging uitspraken over „de minachting die uit het uitblijven van een reactie van gemeentezij de blijkt". Volgens de briefschrijvers was er des te meer haast bij omdat er ook nog een subsidie voor werkeloosheidsbestrijding in de wacht te slepen zou zijn ter grootte van 50% van een bedrag dat volgens wethouder Van Aken rond de drie ton zou liggen (exclusief rioleringswerkzaamheden). Op initiatief van de socialist Van Baaren wordt de afdeling stedebouw nu flink op haar vingers getikt, dat zij de bewoners zo lang in het ongewisse heeft gelaten en niet de beleefdheid heeft kunnen opbrengen een briefje aan de betrokkenen te schrijven, en verder zal een plan voor herbestrating vanaf nu met Leidse voortvarendheid ter hand worden genomen. Eerste nieuwe Almanak De nieuwe Almanak van de Leidse universiteit is uit Voorzitter Bongaerts van de stichting die de uitgave verzorgt, overhandigt hier het eerste exemplaar aan rector-magnificus prof. dr. E. E. Cohen. Het rijk geillustreerde boekwerkje is een wegwijzer voor iedereen die aan de universiteit is verbonden. Er staat om. een schitterende fotoreportage in met als titel „contouren voor een wetenschappelijk verantwoord fokpatroon". Burgerlijke stand 2 echtgenote vi 8 juJ 1914 m C. J. en R. Larif, Nicolien Clarien Mathilde dr. v. H. -ne en M. Eichhom. H. J. Steenbergen, geb. 8 apr an P. Koree. J. L. Casetta an. M. Haak geb. 23 leb 1896 echtgenote van P. Borst, P. Lange zaal geb 19 leb 1974 zn van J. H. Langezaal en van C. Oudshoorn, J. Zaalberg geb 8 jul 1925 man. Leiden De contactcommissie Leiden en omstreken van de gezamenlijke blindenorganisa- ties organiseren zaterdag a.s. een kerstbijeenkomst in het zaaltje aan de Anjelierstraat. Aanvang 14 uur. Het zaaltje is te bereiken met de buslijnen 13, 14, 40, 41, 42 en 46, halte Petrus- kerk. Damesteam Scylla naar ere-klasse DEN HAAG/LEIDEN - Het eerste damesteam van Scylla heeft er in de promotiewedstrijd tegen Evro Salamanders, om een plaats in de ereklasse, geen moment het idee van gehad dat er iets fout zou kunnen gaan. In tegenstelling met de competitie wedstrijden op 4 oktober (uit slag 5-5) en 22 november (6-4 winst voor Scylla), kon Evro Salamanders deze keer zo goed als geen tegenstand bieden. Treffend voor deze wedstrijd was toch wel dat op het moment dat het kampioenschap door Scylla werd behaald, tegen standster Evro Salamanders nog geen tegenpunt had gefor ceerd. In een vlot tempo hepen Sandra de Kruiff cs. naar de 6-0 einduitslag. Voor Evro Sal amanders kon slechts Marjan van der Helm het geweld nog eniszins bijbenen door in drie games te verhezen van Liesbeth van Winsem en Marjan Zoete melk; de overige partijen wer den met ruim verschil in twee games beslist. Scores Scylla: Sandra de Kruiff 2, Liesbeth van Winsum 2, Marjan Zoete melk 1 en de dubbelspelover winning. Ook de heren van Scylla 5 gaan een trapje hoger, alhoewel veel minder overtuigend. In de be slissingswedstrijd tegen Evro Salamanders 2 kwamen zij uit op een gelijkspel, maar mogen door een beter gamegemiddelde het volgend seizoen uitkomen in de overgangsklasse. Scores: Frits Hollander en Jos de Wek ker, ieder 2 en Nico Blansjaar eenmaal. De dames van Avanti 3 hebben zonder te spelen tegen Phoenix 2 hun plaats in de overgangs klasse behouden. Avanti 3 zowel als Phoenix 2 ontvingen deze gunstige mededeling van de competitieleider. ,,Elckerlyc"-expo- sitie in Lak-theater Leiden De werkgroep „Elc- kerlyc" van de afdeling Neder landse Taal- en Letterkunde van de universiteit organiseert een tentoonstelling over de midde leeuwse moraliteit „Elckerlyc". De opening vindt plaats op 15 december a.s. om 14.00 uur; de tentoonstelling duurt tot en met 17 december en is open van 10.00 uur tot 17.00 uur. Plaats: Levendaal 150 (Lak-theater). Voor schoolklassen van middel bare scholen worden speciale rondleidingen gegeven. Geïnte resseerden kunnen daarvoor te lefonisch een afspraak maken. (071-140047 en 140048) Andere belangstellenden zijn natuurlijk ook welkom. Mis schien wel leuk met het oog op de première van de film „Elec- kerlyc" van Jos Stelling, die 18 december plaatsvindt. De noodwoningen in het Haagwegkwartier. LEIDEN Het Haagweg kwartier tooit zich meer en meer in het nieuw. Vorige week werden de eerste gereno veerde woningen van Ons Be lang aan de De Genestetstraat met muziek aan de oorspron kelijke bewoners ter bewoning aangeboden. Gistermorgen was het de beurt aan de Leidse Woningstichting om de nodige tamtam te maken bij het opleveren van de eerste renovatiewoning (van de 188 in het Haagwegkwartier) in de Schimmelstraat Tevens werd een feestelijk tintje gegeven aan de oplevering van de eer ste verplaatsbare wisselwo ning (door Fort Bouw b.v.) in de buurt van de Kneppelhout- straat bij de spoorbaan. Die De ^renoveerde won.n- wisselwoningen waren een 9®n m straat. goed idee van de heer v.d. de vrouwen droegen de kleine Blom (echtgenoot van oud- praktische dingen aan", raadslid mevr. v.d. Blom-Vijl- De op het renovatiedak neer- brief, wier hart altijd sneller gestreken aannemer Ooijevaar heeft geklopt voor de renova- b.v. zette zich tenslotte, na al tie). het geharrewar, aan het werk In het Leonardushuis aan de en de eerste resultaten worden Haagweg was voorafgaand glansrijk zichtbaar (al zagen aan een en ander een bijeen- we een enkele maal, bij het komst van zeer velen die bij bewonderen van de herboren de renovatie betrokken zijn: Schimmelstraat, een enkel ambtenaren, de w.b.v., mensen scheurtje in de bakstenen ge- van gemeente, provincie en velwand). Maar, zoals mej. rijk, de Welzijnsraad en de Noordman al zei, „niet alles bewoners zelf, die, volgens was haalbaar". Wethouder Leidse Woningstichting-be- Arie Verboom, die de laatste stuurster mej. M. Noordman, tijd helemaal op de renovatie- „de renovatiemotor zelf op toer is, herinnerde aan de „pri- gang hebben gebracht". Ze mitieve renovatie" die tot '69 verheelde in haar toespraak en '70 duurde en daarna werd niet de moeilijkheden die de gewijzigd in de „ingrijpende vernieuwbouw op zijn weg renovatie". „Pressie vanuit de vond. Te oordelen naar som- basis deed meer geld toestro- mige uitlatingen hier en daar men". De wisselwoningen wer- zijn er niet zelden pittige den later van rijkswege gezien woorden gevallen, maar mej. als interessant experi- Noordman noemde het een ment", waarnaar het rijk met „kostbare samenwerking", „en een benieuwd oog uitziet Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De Leidse Haarlem merstraat krijgt volgend jaar zijn sierbestrating. De gemeen teraadscommissies voor Econo mische Zaken en Financiën zijn gisteravond akkoord gegaan met het college-voorstel daar toe een krediet te verlenen van 120.000 gulden. De werkelijke kosten zijn veel hoger. 640.000 gulden. Voor de helft hiervan is echter een rijks subsidie te verwachten, terwijl de winkeliersorganisatie Leids City Centrum (LCC) ook nog eens twee ton voor zijn rekening wil nemen. Zodra deze bijdrage is ontvan gen, de subsidie definitief is toe gezegd en de vereiste goedkeu ringen verkregen zijn zal met de aanleg van de sierbestrating worden begonnen. Van onze sportredactie op voorsprong. Renzo Candido LEIDEN De revanche was overduidelijk. LDWS, in de eerste slaagde waar Hans van der wedstrijd om de districtsbeker vorige week naar een ongelukki- Starp al tweemaal had gefaald: ge, maar wel erg ruime 8-1 nederlaag gespeeld door het Rotter- 1-0- Wernink vocht evenwel damse Hellevoetsluis, haalde gisteravond op zijn beurt vernieti- goed terug en werkte zich via gend uit. Met dezelfde cijfers werd nu de Haagse bekerhouder Aad van der Meer op gelijke VCS (in de Groenoordhal) van het veld gezaalvoetbald, waardoor hoogte. Nadat Piet Gubler voor de Leidenaars opeens toch weer een kansje lijken te hebben Swift nog een strafschop door op landelijk verder bekeren. Jan ten Have had zien gestopt, nam Wernink in de tweede helft De geïnspireerd spelende veel- score toch nog onder de tien de leiding. Ton Wemer gaf aan; voudig Leids zaalvoetbalkam- houden. Scoreverloop: 1-0 Ger Koos van Weerlee scoorde 2-1. pioen startte bijzonder sterk, de Roode; 2-0 Cock Slingeland; Zelfs was de Van Weerlee-for- Overtroefde zijn opponent van- 3-0 Bram de Roode; rust; 4-0 matie even later bijna op 3-1 af de eerste minuut en nam in Ram (eigen doel); 5-0 Ger de gekomen, maar de bal stuitte na de vijfde minuut al een 1-0 voor- Roode; 6-0 Ger de Roode; 7-0 een bizet van Henk Smits op de sprong via Ger de Roode. „Be- Ger de Roode (strafschop); 7-1 binnenkant van de paal af. perkte" vervolgens de voor- Ram; 8-1 cees de Roode. Twee doelpunten van Hans van sprong bij rust tot 3-0 (diverse Hekkesluiter Wernink heeft het der Starp brachten Swift't Win- „man-meer-situaties" werden Swift 't Winkeltje gisteravond keltje vervolgens toch nog de - door LDWS niet uitgebuit) en in het enige hoofdklasseduel wel verdiende ze 1. liep in de tweede helft binnen nog erg lastig gemaakt De Be- TOPSCORERS: een kwartier naar 8-1. Toen hiel- ton-Boys veroverden in de Jan van Duyn (Zwaanvogels) 16; Ger den de Leidenaars het voor ge- tweede helft zelfs een 2-1 voor- de Roode (LDWS) 9; Hans van der zien. En kon het wanhopig te- sprong voordat Swift via twee (+A8' S'et genspartelende VCS (goedwil- treffer, alsnog orde op laken o.„ lend maar gewoon te zwak; kon stellen: 3-2. daarbij hadden de Hagenaars Met deze overwinning plaatste het vaak te kwaad met de bij- Swift 't Winkeltje zich met zonder accuraat en streng lei- Zwaanvogels en LDWS op een dende Rotterdamse arbiter De gedeelde eerste plek. Ruiter uit Rotterdam) de LDWS- In de vijfde minuut kwam Swift Wernink 6 0 Nol Roozen (Tegelhandel), Pim van der Meer (Zwaanvogels) allen 6. STAND/UITSLAGEN: Hoofdklasse: Wemink—Swift 't Winkeltje Zwaanvogels Swift Wink. LDWS Tegelhandel Wemink 30-22 8 22-18 8 14-10 5 17-22 1 9-20 RES I: LDWS 2—Zwaanvogels 2 2-2; Swift Wink. 2—Gazelle 2 2-2. 2A: Leiden—Castien 0-5; Rijnsburgse Boys—VN A 4-1. 2B: LISC-LFC 1-1; .genboog—VNL 3-3. RES 2A: LISC 2—VNA 2 2-3; Unitas Leiden 2—VNL 2 3-2, Padox 2-SDO 67-2 4-15. RES 2B: Van der Plas BMW 2—Unitas Leiden 3 9-4. 3A: RHW—Bax-Zeefdr. 2-4. RES. 3B: SDO '67-3-LFC 3 3-2; Wernink 2-Gazelle 4 3-1 RES 3D: Lugdunum 2—Leiden 4 1-7; Unitas Leiden 4-SLF 3 1-1; LISC 3-Leidse Boys 3 4-2. RES 3E: SDO '67- 4—Oranje Groen 3 4-5. RES 3F: Wer nink 3—Roodenbure 2 0-4; Padox 3—SC Lasse 3 6-3. JUN AI: Lugdunu- m—SDO '67 2-5 JUN A2: Digros Stars—Leidse Boys 7-2; VTL—Leidse Boys 2 2-5.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3