Nieuwe eisen: 'een onhaalbare kaart' OPENBAAR VERVOER: RAMMELEND BELEID kennismaking Gaan gijzelaars tot na Kerstmis door? Vriendschap groeit tussen gegijzelden STRAF? KVP en ARP gaan in op overleg voorstellen CHU Oegstgeester vrouw aan vergiftiging overleden PPR en D'66 willen langs Leiderdorp Werkloze wilde de gevangenis in foidóc Sowo/rti DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank Amro-bank NV, Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug Advertenties (excl. B T W ƒ0.42 per mm. Telefoonties ƒ3,85 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer Adi hoofdredacteur J J Hailewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune week f 2.81Kwartaal' 36.32; jaar 141.35, 'osse nummers: 50 cent Woensdag 10 december 1975,66e jaargang no. 20296 Tong verloren? Heb je je tong verloren? Tv-spel op Ned. I om 20.00 uur. Om 20.55 uur korte film „zeilen" en om 22.05 uur Panoramiek met o m. buitenlandse politiek. Ned. II om 19.05 uur Kind in Bogota, in „Heeft de regeri een vader?". Om 19.20 uur Kenmerk met ojn. Nairobi. Om 22.25 uur de zangeres Connie Smith. Wolkenvelden Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden en in de ochtend mist Overwegend mati ge westelijke wind. Max. temp. circa 6 graden. Morgen: Zon: 8.37-16.29. Maan: 12.54-00.55. Schev. hoogw.: 8.41- 21.12, laagw.: 4.06-16.34. Amsterdam In het diepste geheim wordt er rekening mee gehouden dat de gijzelingen in Beilen en Amsterdam wel tot zaterdag 27 december kunnen duren. Dit blijkt uit het feit, dat de mariniers die aan de hoofstedelij- ke politie zijn toegevoegd, een strak schema hebben meegekregen tot die datum. Zoals bekend is 27 december de 25e verjaar dag van de Vrije Republiek der Zuid- Moluk- ken. Ook in voorgaande jaren was 27 decem ber een dag waarop Molukkers in Nederland acties ondernamen. Het ernstige vermoeden bestaat, dat de terro risten in Amsterdam en Beilen de zaterdag na Kerstmis zullen gebruiken om demonstra tief uit hun stellingen te komen om daarmee opnieuw wereldpubliciteit te krijgen. Voor het bereiken van dit doel zouden ze bereid zijn nog 18 dagen lang hun gijzelaars vast te houden. En dan te bedenken, dat de gegijzel den dan al die tijd in de kou zullen moeten zitten, omdat de terroristen aan de stroomver- deler hebben zitten knoeien waardoor de ver warming al enige dagen geleden is uitgeval len. Minister Van Agt van Justitie liet weten, dat hoewel voorop staat dat iedere dag langer een gruwel is voor de gegijzelden, de stilstand in de ontwikkelingen in met name Beilen onmo gelijk kan bijdragen tot het moreel van de kapers. Over de duur van de kaping valt volgens hem niets zinnigs te zeggen. Evenals premier Den Uyl was de minister thans min der somber, omdat, zoals het er nu op lijkt, de directe bedreigingen tegen de gegijzelden minder aanwezig zijn. De heer Soerjadi van de Indonesische ambassade werd gisteren bij zijn aankomst in het beleidscen trum te Amsterdam opgevangen door hoofdin specteur Toorenaar van de Amsterdamse politie. Daarna had hij een gesprek met dominee Metiari, de bemiddelaar van de gijzelaars. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De nieuwe eisen die de Zuidmolukse terroristen in het Indonesische consulaat in Am sterdam gisteren hebben gesteld, hebben de onderhandelingspositie er niet beter op gemaakt. De autori teiten in het beleidscentrum hebben de zeer buitensporige eisen al „de meest onhaalbare kaart ter wereld" genoemd en een woordvoerder van president Soeharto van Indonesië heeft de eis van de Molukkers, dat de president naar Zwitserland zou moeten reizen om een gesprek met de RMS-president in ballingschap ir. Manusama te voeren „bespotte lijk" genoemd. De nieuwe eisen die gisteren bekend zijn gemaakt zijn: vrijlating van alle Zuidmolukse gevangenen op elk der Zuidmolukse eilanden dit onder toezicht van Amnesty International, de orga nisatie die zich het lot aantrekt van politieke gevangenen in de hele wereld; vrijheid van meningsuiting van het Zuidmo lukse volk om op de Zuid Molukken te mogen spreken over de R.M.S.; een persoonlijk gesprek met de Indonesische president Soeharto met ir. Manusama in Ge- nève. De eisen waren gistermiddag opgehaald door dominee Metiari, kort voordat op het hoofd bureau van politie het door de terroristen geëiste gesprek plaats had tussen Metiari en de heer Soerjadi, chef politieke zaken van de Indonesische ambassade. De heer Soerjadi kwam echter nadrukkelijk als privé-persoon, omdat Indonesië de hele gijzeling als een binnenlandse aangelegenheid van Nederland beschouwt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken staat het ministerie in Den Haag wel voortdurend in contact met de Indonesische ambassade, zoals ook de Nederlandse ambassade in Djakarta in voort durend contact staat over deze zaak met de Indonesische autoriteiten. Nederland heeft In donesië duidelijk laten weten, dat zij niet zal ingaan op erkenning van de RMS en ook geen enkele politieke concessie zal doen. Op haar beurt heeft Indonesië laten weten niet tot politieke concessies bereid te zijn. Ir. Manusama heeft gisteren opnieuw de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties en se cretaris-generaal Waldheim een telegram ge De heer J. P. Pardede werd gisteren na zijn vrijlating uit het Indonesisch consulaat direkt in een ziekenauto naar het ziekenhuis gereden. MEVROUW PARDEDE: Van een onzer verslaggevers Den Haag „Mijn man zag er ontzettend moe en afgemat uit. Hij is toe aan complete rust." Een bijzonder opgeluchte Haagse me vrouw C. Pardede, echtgenote van de 62-jari- ge heer Mr. J. P. Pardede, die gistermiddag door de bezetters van het Indonesische Con sulaat in Amsterdam is vrijgelaten, vertelde vanmorgen, dat onder de gegijzelden in het consulaat een enorme kameraadschap is ont staan. De heer Pardede, hartpatiënt en ambtenaar van het consulaat, is gisteren in een zieken huis ter observatie opgenomen. Mevrouw Par dede heeft haar echtgenoot na zijn vrijlating tussen de onderzoekingen in het ziekenhuis kunnen zien en spreken. „Hij vertelde dat de gegijzelden in vele opzichten goed door de Zuid-Molukse bezetters zijn behandeld", zegt mevrouw Pardede. „Zo hebben ze altijd goed te eten gekregen". Mevrouw Pardede heeft de gehele week, dat haar man in het consulaat werd vastgehou den, met hoop op een goede afloop gekluis terd gezeten aan radio en televisie. „Het is me wel erg meegevallen, dat hij er nu al uit is", aldus mevrouw Pardede. Kamer wil oeververbinding Westerschelde (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Minister Wester terp moet het openbaar vervoer krachtiger bevorderen en hij moet de alsmaar groeiende te korten in deze vervoerssector terugdringen. Daarnaast dient hij op korte termijn te beslui ten tot de aanleg van een oever verbinding over de Wester schelde. Dat waren de belangrijkste wensen die een meerderheid in de Tweede Kamer gisteren aan de bewindsman voorlegde bij de behandeling van het hoofdstuk „verkeer en waterstaat" van de rijksbegroting voor 1976. Nogal wat woordvoerders, ook van de regeringspartijen, uitten harde kritiek op de minister. Het PvdA-Kamerlid J. van der Doef maakte niet alleen Wester terp verwijten, maar richtte zich tot het hele kabinet toen hij zei: „Waar zit dan die bevordering van het openbaar vervoer? Mi nister Westerterp is onderuit ge gaan in het kabinet Er valt helemaal geen bevordering van het openbaar vervoer te bespeu ren en er wordt bovendien een slecht negatief beleid ten aan zien van de auto gevoerd". Wes- terterps partijgenoot de KVP-er Van Zeil zei: „De steeds groeien de tekorten van het openbaar vervoer baren ons zorgen". Daarbij duidde hij op het feit dat de minister volgend jaar ruim 1,5 miljard wil uitkeren aan de openbarevervoersbedrij ven om hun tekorten goed te maken. Op de beslissing om nu spoedig te besluiten tot de aanleg van een oeververbinding over de Westerschelde werd aangedron gen door PvdA, CHU, KVP, SGP en GPV. Een dergelijke verbinding zou deels uit een brug en deels uit een tunnel moeten bestaan. Het rijk moet er een lening van 600 miljoen voor afsluiten. VROUWENBETOGING - Vrouwen in dienst van de VN hebben gisteren voor het VN-ge- bouw in New York betoogd voor meer vrouwen in het VN-' secretariaat Onder de spreek sters was Helvi Sipila, als assis tent-secretaris-generaal de hoog ste vrouw in de organisatie. AANSLAG Voor het gebouw van de Portugese ambassade in Parijs is kort voor middernacht een bom ontploft die aanzienlij ke schade heeft aangericht. De daders lieten weten volgelingen te zijn van generaal De Spinola, de voormalige president van Portugal. stuurd en gevraagd „een einde te maken aan de Indonesische bezetting van en de terreur in de Zuid Molukken en West Papua". Hij deed dit onder verwijzing naar het Portugese verzoek aan de Raad „een einde te maken aan de Indonesische agressie in Oost-Timor". Met het oog op de twee gijzelingszaken is een aantal Nederlandse ambasades en consulaten in het buitenland op verzoek van het ministe rie van Buitenlandse Zaken door de plaatselij ke autoriteiten onder extra bewaking gesteld. De bisschoppen van Nederland hebben giste ren op hun maandelijkse vergadering in Bre da hun ernstige bezorgdheid uitgesproken over de gijzelingen en een dringende oproep tot gebed gedaan voor het behoud van de gegijzelden en voor een uitweg uit de huidige impasse. '•ZKT N\AMO \U1 X xpp En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw "n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u DEN HAAG De Tweede-Kamerfracties van KVP en ARP staan in beginsel positief tegenover de CHU-suggestie om op een aantal politieke vraagstukken tot een gezamenlijk standpunt te komen. In aparte commissies uit de drie fracties moet deze gezamenlijke stellingname worden voorbereid. De CHU heeft hiertoe al het initiatief genomen. Na bespreking van de getrokken conclusies in de afzonderlijke fracties, zouden deze aan een gemeenschappelijk fractieberaad moeten worden voorgelegd om uiteindelijk tot een gezamenlijke standpuntbepaling te komen. Tot de samen te behandelen onderwerpen rekent de CHU: de collectieve lasten en overheidsuitgaven, het beleid ten aanzien van ondernemingen (ondernemingsraden, vermogensaanwasdeling, in vesteringsbeslissingen), het beleid ten aanzien van midden- en kleinbedrijf en land- en tuinbouw, de inkomenspolitiek en bezits vorming, de volkshuisvesting en specifieke onderwerpen als grond- politiek en mediabeleid. HOOG WATER IN AMERIKA In verschillende delen van Amerika hebben de bewoners te kampen met hoog water. In de westelijke staat Washington is veel laaggele gen land ondergelopen als gevolg van het hoge waterpeil van de rivier de Snoqualmie (1). Op het eiland Portorico in het Caribisch gebied varen de inwoners van de hoofdstad San José met een roei boot door de straten na een wolk breuk die een dag aanhield. Ver scheidene mensen hebben er hun huizen moeten verlaten. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De fracties van PPR en D'66 in de Tweede Ka mer willen dat minister Wester terp (verkeer) de Schiphollijn niet langs Warmond, maar langs Leiderdorp laat lopen. De beide fracties hebben dit ver langen neergelegd in een motie, die gisteren werd ingediend. Zij kiezen hiermee voor het zgn. tracee nr. 7 dat door een War- mondse actiegroep aan minister Westerterp werd voorgesteld. Van een onzer verslaggevers Oegstgeest De 69-jarige me vrouw C. Leune-Heemskerk uit Oegstgeest is gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis Leiden overleden als gevolg van een koolmonoxidevergifti ging. De vrouw erd vorige week door buren in de keuken van haar woning aan de Regentesselaan gevonden. De buren hadden argwaan gekregen doordat de gordijnen dicht bleven. Me vrouw Heemskerk is toen met spoed opgenomen in het zieken huis, waar zij een week in coma heeft gelegen. De koolmonoxi devergiftiging werd veroorzaakt door de kleine geiser in de keu ken, die geen afvoer heeft. De geiser ontwikkelde veel giftig gas, dat in de keuken bleef han gen. MAASTRICHT (ANP) Een 32-jarige werkloze socio-therapeut uit Nijmegen zat zodanig in de moeilijkheden dat hij de gevange nis in wilde om daar de hulp te krijgen die hij niet op andere wijze dacht te kunnen ontvangen. Om zijn doel te bereiken gooide hij op 1 oktober een steen door de etalageruit van een juwelier, stal een portemonnee en meldde zich onmiddellijk bij de politie. De officier van Justitie bij de rechtbank vond gisteren dat de man zijn zin moet krijgen. Hij eiste dan ook tien maanden cel voor de socio-therapeut De rechtbank zal 23 december bepalen of, en zo ja, in welke mate, de man zijn zin krijgt. Meeste bekijks voor TROS (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Door de NOS gehouden steekproeven luM.cn aangetoond, dat het merendeel van de Ned. kijkers voor de TROS kiest. Percentsgewijs lagen de voorkeuren aldus: TROS 36, AVRO I 13, NCRV 11, VARA 10, KRO 8, VPRO 5, EO en NOS elk 2. Van de ondervraagden had 13 pet. geen voorkeur. Communist burgemeester van Nazareth NAZARETH (Reuter) De communistische kandidaat bij de burgemeestersverkiezingen in Nazareth, Tawfik Zayyad, en zijn democratisch front hebben een overtuigende overwinning behaald. Uit de einduitslag blijkt dat het 46-jarige marxistische lid van het parlement 65 procent van de stemmen behaalde bij de eerste rechtstreekse burgemeestersver kiezing in het land. Zijn aanhan gers in net democratisch front, dat bestaat uit de op Moskou gerichte Rakah-partij en een groep juristen en zakenlieden, kwamen ook aan de macht na de eveneens gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen door 11 van de 17 zetels te winnen. y

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1