Hoera, het'lelijke eendje'is mooi weer terug met de nieuwe 2cv Spécial. Wereldraad wil ook Palestijnen in Genève Pleidooi voor coëxistentie kerk en staat in Hongarije Korte metten Al voor f6888,- rijdt u zéérspeciaal 2cv metde2cv Spécial. Landelijke pastorale raad in Zwitserland WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 1. CITROËN*2CV Sammy Riminglon Dick van Capelle Bassist Dick van Capelle geeft met zijn trio (verder bestaand uit Leo van Oostrom alt-, sop raan- en tenorsaxofoonen John Engels drums) op zon dagmiddag een concert in Ca fé 2005 aan de Denrieweg. Dit concert gaat in samenwerking met de stichting Jazz in Den Haag. Een befaamde Britse formatie treedt vrijdag 12 december op in de Haagse Jazz Club aan de Loosduinseweg. Het is het kwartet van altsaxofonist, cla rinettist en fluittist Sammy Ri- mington (34) die zich in vrij korte tijd in Engeland en daar buiten naam verwierf als vir tuoos vertolker in de New Or- leans-stijl. Hij begon als 17-ja- rige bij het orkest van de in dit genre gespecialiseerde trombonist Ken Coyler. In 1965 ging hij naar de V.S., waar hij werd uitgenodigd om te spelen bij de Easy Riders Jazzband in Connecticut. Een tijd lang had hij een eigen groep en speelde hij ook als gast bij George Lewis, Louis Nelson, Kid Thomas en vele andere New Orleans-musici. In 1967 keerde hij terug naar Europa, maar vorig en ook dit jaar gaf hij weer concerten in Amerika met de beroemde Louisiana Shaker. Voorts maakte hij een tournee door Australië. In Engeland, België, Amerika en Denemarken zijn grammofoonplaten vein hem uitgebracht. In mei van dit jaar was hij een van de grote attracties van het Bredase Jazzfestival. Met zijn begelei ders pianist John Marke, bassist BobCulverhouse en drummer Dave Evans - treedt hij op zijn Nederlandse tour nee behalve in Den Haag ook op voor jazzclubs in Den Bo sch, Schagen, Castricum, La ren, Utrecht, Haarlen, Hilver sum en Amsterdam. Basic Train Aan het begin van het week einde is er ook jazz in Rijs wijk. In het wijkcentrum Steen voorde speelt vrijdag avond 12 december de forma tie Basic Train, bestaande uit Herman Schoonderwalt, Jan Huydts, Coen Serrierse en Leo de Ruiter. Barney Kessel Barney Kessel Al de volgende avond, zater dag 13 december, is er weer een evenement in de Haagse Jazz Club: optreden van de wereldberoemde gitarist Bar ney Kessel (52), die op 3 mei van dit jaar de zaal aan de Loosduinseweg al tot laaiend enthousiasme bracht Kessel begon al op zijn twaalfde jaar te spelen op een gitaar die hij voor een met krantenverkopen verdiende dollar had gekocht. Op een paar lessen van een Hawaiianese gitarist na is hij practisch autodidact. Met een vriendje vormde hij een com- boy- en hill-billy-duo, werd ontdekt door de radio en kreeg een eigen showtje. Door een toevallige ontmoeting met een trombonist kwam hij met jazz in aanraking. Hij gaf zijn duo op en kwam in 1938 in een beroepsdansorkest terecht, speelde zelfs even bij Benny Goodman. In 1942 trok Barney Kessel zonder een cent op zak naar Los Angeles. Hij startte er als bordenwasser, maar kreeg door een toeval werk bij het orkest van Ben Pollack waar mee hij naar Chicago reisde. Hierna steeg zijn ster als ge zocht gitarist in tal van grote orkesten in de V.S., waarmee hij als gezocht gitarist in ra dio- en televisie-shows en voor filmbegeleiding optrad. Na de oorlog was hij meermalen op tournee door Europa als solo gitarist en begeleider van ver maarde solisten als Oscar Pe terson. Onder eigen naam maakte hij bijna twee dozijn grammofoonplatenalbums; de platen waarop hij als begelei der te horen is zijn niet meer te tellen. Op zijn Haagse concert wordt Barney Kessel begeleid door bassist Wim Essed en drum mer Peter Ypma. 'Oók bij leasing. Gtroën geeft u graag een volledige leasing-informatie overölle typen. Het specicle van déze 2cv zit 'm inz'n ronde koplampen, z'n comfortabele voorbank, maar vooral in zijn vriendelijke prijs van 6888 gulden. En daarmee is de nieuwe 2cv Spécial ae goedkoopste 4-deurs „limousine". Voor die f 6888,- brengt hij u in zijn onnavolgbare stijl altijd veilig en zuinig en ook nog comfortabel van nernaar deren weer terug. Dit alles maakt de nieuwe 2cv Spécial tot de aardigste en voordeligste auto*. Met alle raffinement en virtuositeit de 2cv's eigen. Vraagt u bij uw Citroën-agenteven naar het lelijke eendje als u de in alle opzichten fraaie 2cv Spécial bedoelt... De assemblee van de Wereld raad van Kerken te Nairobi heeft haar adhesie betuigd aan de internationaal alge meen aanvaarde grondslag voor een vreedzame regeling van het conflict in het Mid den-Oosten. Deze berust op drie punten: terugtrekking door Israël uit de in 1967 bezette gebieden, het recht van alle staten inclu sief Israël en de Arabische staten om in vrede te leven binnen veilige en erkende grenzen en de bevestiging van het recht van de Palestijnen op zelfbeschikking. In een rapport, dat na een debat van bijna twee uur werd aanvaard, stelt de wereldraad dat volledige wederzijdse er kenning van de betrokken par tijen niet een voorwaarde tot onderhandelen hoeft te zijn, maar eerder een resultaat daarvan is. De vergadering doét een beroep op alle partij en om die stappen te onderne men, die kunnen leiden tot succesvolle onderhandelingen. Een van die stappen zou vol gens de wereldraad de stopzet ting moeten zijn van alle mili taire handelingen, zowel wetti ge als onwettige, inclusief het terrorisme. De wereldraad ziet met vreug de dat beide partijen in toene mende mate bereid zijn de principes voor een vreedzame regeling te aanvaarden. De tweede Sinai-overeenkomst, volgens de wereldraad een be langrijk middel om de span ning tussen Egypte en Israël te verminderen, moet echter snel gevolgd worden door een hervatting van' de Geneefse vredesconferentie om een vol ledige regeling tot stand te brengen. Daarbij zouden dan ook de Palestijnse bevrijdings organisaties aanwezig moeten zijn. Ook over de heilige plaatsen in Jeruzalem en in de aangren zende gebieden heeft de as semblee zich uitgesproken. De wereldraad is van mening dat dit probleem, afgezien van alle politieke aspecten, internatio naal geregeld en gegarandeerd moet worden. Bij deze bespre kingen dienen joden, moslims en christenen betrokken te worden vanwege de heilig dommen die zij in dit gebied bezitten. De politieke status van Jeruzalem hoort volgens de wereldraad bij de totale regeling van het conflict in het Midden Oosten. Kerk en wereld Christendom en marxisme zijn niet onder één noemer te brengen, maar wel moeten ze elkaar aanvaarden volgens de beginselen van pluralisme, coëxistentie en dialoog. Aldus de sekretaris van de Hongaarse bisschoppenconferentie, bisschop J. Cserhati, in een artikel in het theologische tijdschrift „Vigilia", dat in Hongarije grote aandacht heeft gekregen. Volgens de bisschop zijn er in de dialoog in het verleden veel fouten gemaakt, omdat men elkaar beschouwde als politie ke macht. De enige graadme ter is echter aldus mgr. Cserhati - „wat zijn wij als mensen waard en wat doen wij voor de mensen?" Het gaat dus niet om het overbruggen van levensbeschouwelijke te genstellingen, maar om het sa men zoeken naar een beter menselijk bestaan. Daarbij moet de kerk op drie punten letten: 1. Zij moet het wezen van haar eigen werkelijkheid en haar eigen waarde bewaren, 2. Zij mag zich niet gelijkstel len met het communisme en het socialisme als historisch materialisme, Wel mag de kerk meehelpen bij het zoeken naar praktische oplossingen in het belang van de menselijke ontwikkeling. Voorwaarde daarvoor is vol gens de bisschop dat de kerk voldoende levensruimte krijgt de vrijheid om haar leer in kerken en scholen te verkondi gen. „Naar onze mening", zo besluit mgr. Cserhati zijn arti kel in „Vigilia", „heeft het so cialisme de mogelijkheid en de kracht om de godsdienstige mens alle democratische rech ten te verlenen." Evenals in voorgaande jaren woont paus Paulus de advent- spredikaties in het Vaticaan bij. Zij worden verzorgd door de capucijn Ilarino da Milano en hebben als onderwerp de christologie en de pastoraal van de kerkvader Petrus Chrysologus, bisschop van Ra venna, die in 450 overleed. De predikaties in de Advent plegen te worden bijgewoond door alle kardinalen, aartsbis schoppen, bisschoppen, prela ten in Rome, alsmede door de generale oversten van orden en congregaties. Via de pauselijke nuntius in West-Duitsland is een petitie naar de curie-congregatie voor zalig- en heiligverklaringen in Rome gezonden voor de zalig- verklaring van kardinaal Mindszenty. De petitie is on dertekend door tot dusver driehonderd Westduitse kath olieken. Dat Duitsers de zalig verklaring aanvragen is vol gens initiatiefnemer dr. Willi Glas uit Frankfurt een kwestie van ereschuld, omdat de Duit sers nog vóór de Russen, de Hongaarse kardinaal gevan gen zetten. Niet minder dan 896579 Oos tenrijkers hebben hun handte kening gezet bij het referen dum, dat op initiatief van de „Actie Leven" is gehouden ten gunste van een herziening van de onlangs tot stand ge komen abortuswetgeving. Het is het hoogste aantal, dat ooit bij een volksreferendum werd bereikt. De abortusregeling moet nu opnieuw in het parle ment worden behandeld. De Franse televisiezender T. F. 1 zal op 24 december het eerste rechtstreekse televisie journaal uit Vaticaanstad ver zorgen. In de loop van de uit zending zal paus Paulus een speciale kerst- en nieuwjaars boodschap richten tot het Franse volk. Binnenkort zal het Lucas- evangelie in het Japans ver schijnen en wel als eerste deel van een oecumenische bijbe luitgave van de katholieke kerk en enkele protestantse kerken in Japan. De vertaling is van pater Petoro Miyoshi Michi, professor voor exegese aan de katholieke Nanzanuni- versiteit in Nagoya. De apostolische administrator voor midden Noorwegen, Ger hard Schwenzer (36) is zondag door de bisschop van Oslo, Jan Willem Gran, in Trond- heim tot bisschop gewijd. Hij is afkomstig uit Duitsland. Noorwegen kent drie kerkelij ke districten. Er wonen onge veer 12.000 katholieken. De r.k. bisschoppen van Zwitserland hebben fich eenstemmig uitgesproken voor de oprichting van een nationale pastorale raad, bestaande uit bisschoppen, priesters en leken. Een derge lijke raad bestaat nog in geen enkel land. Plannen van andere bisschoppenconferenties werden in de ijskast gezet, omdat Rome vond dat de reglementen van deze raden nog onvoldoende waren uitgewerkt. De congregatie voor de geestelijkheid miste in de ontwerpen een waterdichte veilig stelling van de bisschoppelijke verantwoordelijkheid. De Zwitserse bisschoppen trachtten dit risico te vermijden door de raad een belangrijk hulpmiddel te noemen in de uitoefening van de pastorale verantwoordelijkheid, die echter de zelfstandig heid van ieder bisdom niet in de weg hoeft te staan. De r.k. synode, die vorige maand na drie jaar haar werkzaamhe den heeft afgesloten, had om een landelijke pastorale raad gevraagd. Een commissie ontwerpt thans de statuten van de nieuwe raad. Informatiedag op KTHA De Katholieke Theologische Hogeschool te Amsterdam houdt op 3 januari een infor matiedag voor ieder die is geïnteresseerd in een theolo giestudie aan de KTHA. Van twaalf uur af is er een uur informatie over de theo logiestudie en haar mogelijk heden, alsmede over de hoge school zelf. Er is gelegenheid tot lunchen en men kan het gebouw bezichtigen. Van twee tot vier uur is er geleJ genheid om gezamenlijk, in kleine groepen of persoonlijk te worden ingelicht Momen teel studeren er 213 studen ten aan de KTHA. Het aantal nieuwe inschrijvingen van dit jaar bedraagt 57. Ook via theologische cursus sen kan men met de theolo gie kennis maken. Op 13 fe bruari volgend jaar begint de tweede helft van de cursus sen van dit studiejaar, waar voor men zich tegen betaling van dertig gulden kan opge ven bij de hogeschool, Kei zersgracht 105 te Amster dam. Het programma luidt: 13 en 20 februari: prof. drs. H. Renckens s.j. over „Eenheid van geloofsovertuiging in een veelheid van bijbelse theolo- gieën". Op 27 februari en 5 maart: prof. drs. B. Hemel- soet pr. over „Geloofserva ring en leeservaring." Op 12 maart: prof. dr. L. Bakker over „Van verhaal naar dog ma". Op 19 maart: prof. dr. H. Wegman pr. over „De Hei lige Schrift in de liturgie" en op 26 maart: drs. H. Jonge- rius o.p. over „.Liturgie als wederwoord."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13