Nieuwe Oostduitse schaatsgeneratie produkt Nederlandse trainingsmethoden Geen UEFA Cupvoetbal oorzaak van groot exploitatietekort Damesteam Scylla naar ereldasse tafeltennis Wereldzeiler Nauta hoopt terugreis in honderd dagen te realiseren ENSCHEDE LEENT FC TWENTE MILJOEN FEYENOORD VERLOOR Bomaanslag bij voetbal interland WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT P\GIN 11 Oost Berlijn „Sport macht frei". Met deze politieke slogan zijn al le jonge en oudere sportlieden in Oost Duitsland opgegroeid. De jonge generatie is achter de grauwe Ber- lijnse muur geboren en weet niet anders, en ook niet beter. De opbouw van de Oostduitse sportbeweging begint bij de kleuters en eind igt bij de bejaarden, want door de sport wordt de mens bezigge houden. Er blijft dus weinig tijd over om aan andere meer levensbe schouwelijke zaken te denken. Voor de grote massa in de DDR is de sportbeweging een be zigheidstherapie, die niet afgestemd is op prestatie. De politieke leiders van de DDR hebben in het korte be staan van de „heilstaat" ontdekt dat topsport en prestatiesport goede mogelijkheden vormen om niet alleen in het buitenland, maar ook in het binnenland, gezag af te dwingen. De prestaties van de Oostduit se sportlieden zijn in de afge- lopen jaren met sprongen vooruitgegaan. Turnen, atle tiek, wielrennen, handbal, bok sen, volleybal en zwemmen werden al enkele jaren door de Oostduitse sportlieden ge regeerd. De schaatssport is een nieuwe tak aan de „suc- cessenboom" van de DDR. Vier jaar geleden speelde de Oostduitse schaatsploeg nog een bescheiden rol in de inter- nationale top. Met het oog op de Olympische Winterspelen werd na de incidentele succes sen van Ruth Budzisch - Sch- leiermacher de zaak nog eens terdege bekeken. De Oostduit se schaatstrainers kregen van de regering de gelegenheid om bij de internationale schaats kampioenschappen een kijkje te gaan nemen. Tot voor enke le jaren kreeg de eenling Klaus Wunderlich een begelei der, een trainer, een arts en een assistenttrainer mee naar internationale wedstrijden. Wunderlich werd niet als een wonderkind beschouwd, maar was de dekmantel voor het spionagewerk van de Oost duitse schaatsbond. Leen Pfrommer, Gerard Maarse, de ijsclubs uit Deven ter, Zutphen, Eindhoven, Am sterdam en Heerenveen, wa ren welkome gasten bij de wedstrijden in Oost Duits land. In de hieruit voort vloeiende gesprekken met rij ders en trainers werd voort durend de vraag gesteld: „Hoe kan een klein land als Neder land de internationale schaatstop beheersen?" Uit handen Trots gaven de Nederlandse schaatsleiders het antwoord. Onbewust gaven zij het grote geheim van opleiding, trai ning, techniek en begeleiding uit handen. Rusland werkte met de DDR op de wonder haan van Alma Ata en op de Dinamo-kunstijsbaan in Oost Berlijn de Nederlandse gege- Met Ruth Schleierma- cher begon het. Toen her stelde de Oostduitse schaatsbond een grote fout en de weg naar de hegemonie was open. vens uit. De successen zijn niet uitgebleven. In vier jaar, Rusland zelfs iets sneller, had Oost Duitsland de achterstand op het opper machtige Nederland ingelo pen. Aan de vooravond van de Olympische Winterspelen in Innsbruck is de tevoren vast gestelde doorbraak begonnen. Het is vrijwel zeker dat Rus land en Oost Duitsland de Winterspelen 1976 volledig zul len beheersen. Alleen Canada, met o.a. Sylvia Burka en Ame rika met Sheila Young, Kathy Priestner en Leah Poulos, zul len incidenteel een zilveren of een bronzen medaille kunnen veroveren, geen gouden. Ook bij de heren zullen de twee Oosteuropese schaatsgroot- machten hun heersende rol gaan spelen. De Oostduitsers houden hun ogen altijd wijd open. Elke nieuwe ontwikkeling wordt op de voet gevolgd. Het afge lopen weekend, bij de Dinamo Cupwedstrijden in Oost Ber lijn, werden de eerste contac ten met Nederland gelegd om in de DDR te komen tot het in ons land zo populaire ma rathon-schaatsen. Horst Milder, voorzitter van de Oostduitse schaatsbond D.E.- L.V. zei: „Door middel van films en vakliteratuur hebben we ontdekt dat het marathon- schaatsen niet alleen sport- technisch een groot succes is, maar ook een massasport is. Door het introduceren van marathonwedstrijden kunnen we het recreatieve schaatsen in de DDR bevorderen. En uit het recreatieve schaatsen ko men de talenten voor de toe komst naar voren. Bovendien is het marathon-schaatsen spectaculair. We willen graag contact met de KNSB over deze nieuwe vorm." Grote fout Milder gaf ook aan hoe het mogelijk is om in een kort tijdsbestek een topploeg van wereldklasse op te bouwen. „Enkele jaren geleden hebben we de trainingsmethoden van de Nederlandse toptrainers be studeerd. Maar vooral de orga nisatievorm: het contact tus sen clubtrainers en bondstrai- ners. Toen we met deze gege vens zijn gaan werken, kwa men de eerste successen. Toch ontdekten we dat er een stil stand was. We kwamen inter nationaal niet verder dan een paar kleine successen. Na lang studeren merkten we dat er een grote fout was gemaakt: Berlijn was het schaatscen- trum van de DDR. We hadden slechts een kunstijsbaan, de Dinamobaan, waardoor de topsport alleen bedreven kon worden door inwoners van Berlijn of directe omgeving. In het binnenland hadden we geen ij strainers en ook geen mogelijkheden om de schaats sport verder uit te bouwen." „De schaatssport in Nederland kon op zo'n hoog peil komen omdat er meer dan een kunst ijsbaan was. Onze grote fout hebben we daarna snel goed gemaakt In de DDR hebben we nu twee kunstijsbanen, een in Berlijn en een in Karl Marxstadt Over enkele jaren komt er ook een baan in Dres den zodat we nog meer kun nen bouwen aan de verbre ding van onze top". De eerste grote successen van de nieuwe aanpak in de DDR beginnen zich nu af te teke nen. De schaatsploeg, die twee weken geleden in Heerenveen en Deventer deelnam aan wed strijden is voor de internatio nale top onbereikbaar gewor den. De wereld-, Europese- en Olympische records zullen vrijwel zeker in handen ko men van de nieuwe Oostduitse schaatsgeneratie, een produkt van Nederlandse trainingsme thoden. Wil van der Plas. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Bij de begro tingsbehandeling van de ge meente Enschede, die voor 16 december op het programma staat, komt een voorstel aan de orde FC Twente op korte ter mijn een lening van een miljoen gulden te verstrekken. Het be stuur van de Enschedese eredi visieclub had het college van b en w om dat bedrag gevraagd in verband met de acute finan ciële problemen, waarmee FC Twente op dit moment kampt. Vopr het lopende seizoen verwacht de club een exploitatietekort van 657.000 gulden. Daarnaast dient FC Twente gel den beschikbaar te hebben voor de ver lenging van de contracten met Frans Thijssen en Niels Overweg. De verwachting is dat de raad van En schede bereid zal zijn steun te verlenen aan het voorstel van b. en w. dat inhoudt dat het rentepercentage zal worden be paald op 8,75 procent, en dat de lening in tien jaar wordt afgelost. Als bijkomen de voorwaarden stelt de gemeente En schede onder andere, dat de via de lening verkregen gelden niet mogen worden ge bruikt voor het vervroegd aflossen van de schulden aan de Stichting Voetbalbe- langen Twente, en dat de gemeente een claim krijgt op de transferrechten van de bij FC Twente onder contract staande spelers. Penningmeester Piet Nijland, die overi gens nog niet officieel op de hoogte is gebracht van de voorwaarden van de gemeente, meent dat zijn medebestuur sleden wel akkoord zullen gaan met de transferclaim. Nijland: „Dat is in de voet balwereld zo langzamerhand een normale zaak geworden. Bij andere clubs is dat al langer het geval". De injectie die FC Twente binnenkort krijgt, betekent overigens geenszins dat de financiële toekomst er rooskleurig uit ziet Behalve voor het aflossen van de schulden aan de gemeente en de Stich ting Voetbalbelangen Twente en het ver lengen van de contracten met enige pro minente spelers, zal FC Twente over niet al te lange tijd ook (veel) geld beschik baar moeten hebben voor het vervangen van enkele oudere spelers als Drost Ach terberg, Van der Vall en Van Ierssel. Penningmeester Nijland, die het feit dat FC Twente dit jaar geen UEFA-Cupvoet- bal speelt, de belangrijkste oorzaak van het grote exploitatie-tekort noemt, zegt: „We zijn blij met deze lening, maar op langere termijn moet de zaak financieel structureel anders worden aangepakt". Nico Jansen: doelpunt op vreemde bodem. LONDEN Arsenal, zeventiende op de ranglijst van de Engelse eerste divisie, heeft gisteravond op Highbury in Londen Feye- noord met 2—1 verslagen. Voor de Rotterdammers, die onder meer zonder de geblesseerde Wim Jansen uitkwamen, scoorde Nico Jansen. Welgeteld 18.813 toeschouwers woonden deze erewedstrijd voor de middenvelder van de Gunners, Peter Storey, bij. Voor de Engelse doelpunten zorgden Alan Ball, uit een strafschop, en Lian Brady. BANGKOK - Groe pen studenten hebben gisteren in Bangkok chaotische taferelen ontketend tijdens de voetbalwedstrijd Thailand - Maleisië voor het Zuidoosta- ziatisch voetbalkam pioenschap. Elkaar bestrijdende groe peringen brachten in de 29e minuut van de wedstrijd zes plasticbommen op de tribunes van het nationale stadion tot ontploffing. Honderden toeschouwers, die bevreesd waren voor nieuwe explosies, vluchtten het speelveld op. Nadat de politie waarschuwingsscho ten had gelost en 122 stu denten had gearresteerd, kon de wedstrijd worden voortgezet Vier personen werden licht gewond. KOERSEN HILVERSUM De uitslagen van de in Hilversum gehouden draverijen zijn: LAREDOPRIJS (eerste afde- ling-2000 meter): 1. Narko Bui tenzorg (W. Duivenvoorden) 2.50.1 - 1.25.1, 2. Mantoya R, 3. Nesstar Dear. Winnend: 2,70. plaats: 1,50 - 1,30 - 1,20. koppel: 9,20. trio: 42,00. NUEVOPRIJS (2020 meter): 1. Noureddine (M. van Leeuwen) 2.57.1 - 1.28.6, 2. Mr. Marinus, 3. Nimble Flight Winnend: 4,80. plaats: 2,60 - 3,20 - 2,10. koppel: 55,90. DECATURPRIJS (2000 meter: I. Menyanthes (L. Boonen) 2.46.5 - 1.23.3, 2. Keizerin, 3. Lentebo de. Winnend: 5,50. plaats: 1,90 - II,90 - 2,20. koppel: 654,00. trio: 1981,50. DURANGO-PRIJS (1500 m): 1. Olympia Hanover (P. Strooper) 2.10.7, 1.27.1, 2. Oh You Aster 3. Ottoprise. Winnend: 4.00 plaats 1,40 1,60, 2.00, koppel: 7,20. -GALVESTON-PRIJS (eerste af- deling-2440 m): 1. Monsieur Joep (B. Dapper) 3.30.4, 1.26.2, 2. Le Pinson 3. Lahemi. Winnend: 1.90, plaats: 1.30 2.50 1.90 kop pel: 14.10 trio: 139,10. SUPER DRIVERS-PRIJS (2000 m) 1. Mucho Pride (mevr. M. Imming) 2.43.8 1.21.1 2. Lady Bird 3. Kid Eemshorn. Winnend: 2.80. Plaats: 1.40, 2.80, 1.60, kop- pel: 30.30.-. TULSA-PRIJS (2920 m) 1. Leo Buitenzorg (P. Koppejan) 4.07.4, 1.24.7, 2. Kalief R 3, Kid Baker, winnend: 15.70 plaats: 2.40 2.20, 2.50 koppel: 83,-. trio 902.20. GALVESTON-PRIJS (tweede afdeling-2440 m) 1. Manfred (L. Schoonhoven) 3.26.6 1.24.7, 2. Mack Wickesteyn 3. Majoor. Winnend: 2.80, plaats: 1.20, 3.20, 1.90 koppel: 16.10.-. SCRANTONPRIJS (1600 me ter): 1 Lucky H (J. van der Loo) 2.10.2 - 1.21.4, 2. Jasper, 3. Leila Signal. Winnend: 1.80, plaats: 1.70 - 14.80 - 1.60. koppel: 164.00, trio: 661.00. LAREDOPRIJS (Tweede afde ling - 2000 meter): 1. Marc D (J. G. H. de Jong) 2.51.1 - 1.25.6, 2. Mister B, 3. Lady Henny. Win nend: 4,70. plaats: 2,00-1.40-1,70. koppel: 8,00 Totalisator-omzpt: f 397.255.00 Bill Sheridan kon niet op alle gewenste spelers een beroep doen. Coach Sheridan koos basketballselectie AMSTERDAM Bondscoach Bill Sheridan heeft de basket- balploeg bekend gemaakt, die van 18 tot en met 22 december zal deelnemen aan een interna tionaal toernooi in Praag. De Amerikaan heeft daarbij geen beroep kunnen doen op Kees Akerboom van Remington, die nog altijd geblesseerd is en op de spelers van Transol, die in die periode in Tel Aviv tegen Maccabi moeten spelen in het toernooi om de Europa Cup van landskampioenen. De ploeg voor Praag bestaat uit: Mark ten Hoeve, Everett Fop- ma, Herman Pluim, Dan Cra mer, Harry Kip (allen Konzo), Jan Sikking, Charts Sideris, An ton van Helfteren, Jimmy Woudstra allen Punch), John van Vliet (Remington), Hugo Harrewijn (Buitoni) en Wiebe Gorter (Delta Lloyd). Reserve is Renzo Zwiers (Nationale Neder landen). In Praag speelt Nederland tegen Bulgarije, Noord-Korea, West Duitsland, Tsjecho Slowakije a (Van onze sportcorrespondent) SIDNEY In de warme hotelkamer op King Cross, het vermaakcentrum van Sidney, wachten Dirk Nau ta (32) uit Oppenhuizen en Rob Kwekkeboom (30) op de komst van The Great Escape, die eigenlijk gisteren al in de Ruschcutters Bay had moeten aanmeren. The Great Escape met schipper Hendrik Huisman bevond zich gisteren nog op negentig zee mijlen afstand van Sidney. Vandaag wordt het schip, dat op 21 december weer moet vertrekken, in de haven verwacht. „Maar het kan nog beste enkele uren uitlopen", vertelde Dirk Nauta, „want met die stromin gen voor de kust weet je het nooit De andere schepen heb ben dat ook ondervonden". Het eerste gedeelte van de Financial Times Clipperrace around the world eindigt vandaag voor The Great Escape. „Honderdenéén dagen heeft de tocht dan ge duurd. Ik hoop de terugreis bin nen honderd dagen te realise ren", zegt Dirk Nauta, die straks het roer van Huisman zal over nemen. Gisteren heeft Nauta de dag doorgebracht met het ver voeren van een ton voedsel naar de Ruschcutters Bay. Vanmor gen is hij met een feolitieboot The Great Escape tegemoet ge varen. De Nederlandse kolonie is van de bemanning. Zal men er in slagen het schip voor de 21e van deze maand weer gereed te krijgen? Dirk Nauta ziet de toe komst rooskleurig in: „We zul len een paar dagen hard moeten werken. De werf in Middle Har bour is al besproken en alle afspraken zijn al gemaakt. Het is alleen jammer, dat de beman ning nauwelijks de kans krijgt even bij te komen van de in spannende reis". Na de 21e wacht The Great Escape ruw weer. Dirk Nauta: „Ik weet dat het zwaar kan worden, maar op zee moet je niet bang zijn, wel voorzichtig. De veiligheid gaat voor alles". Er zijn dan ook nogal wat reserve-onderdelen naar Sidney meegenomen, zoals een stormspinakker van 170 m2, een grote spinakker van 240 m2 The Great Escape in de haven van Londen, voor het vertrek op 31 augustus. Bovendien zal de spinakker- boom hersteld moeten worden. „Voor alle zekerheid gaat er ook een reserve-voorstag mee, het ergste wat je kan overkomen is je tuigage verliezen". The Great Escape hoopt begin april weer in Londen te arrive ren. Schipper Dirk Nauta is op timistisch: „Het zijn vijftien duizend zeemijlen, maar ik zal eruit halen wat er in zit". Dirk Nauta stelt vooral veel ver trouwen in zijn hulpnavigator SjerD Noorda uit Spiikenisse. De plannen voor de terugtocht zijn gereed. Dirk Nauta: „We varen zuidelijk langs Nieuw- Zeeland om het ligweer te om zeilen. Vervolgens langzaam naar boven tot dé 55e breedte graad. Ik wil de falklands ruim bakboord houden en vervolgens afzakken met gebruikmaking van de westelijke winden naar Londen". Vooralsnog wappert de Neder landse vlag alleen op de steigers in de Ruschcutter Bay. De Frie se boot is nog niet binnen. Marinus de Boer* (van onze tafeltennismedewerker) DEN HAAG Met een duidelijke overwinning van 6-0 óp EVRO-Salamanders heeft het Leidse Scylla gisteravond in de zaal van Wibats tenslotte toch onbedreigd beslag gelegd op de titel in de landelijke dames-hoofdklasse tafeltennis en is daarmee tevens gepromoveerd naar de ereklasse. De beslissingswedstrijd, nodig omdat beide teams gelijk wa ren geëindigd na de 5-5 en de kleine thuisoverwinning van Scylla (6-4), beloofde veel spanning maar werd een anti climax doordat de Haagse meisjes mentaal ver achter bleven bij hun veel jongere tegenstanders. In nauwelijks anderhalf uur werd de Haagse ploeg van de tafel geveegd. Sandra de Kruyff, Scylla's jeugdig (16) talent, hoefde niet eens voor de derde maal ach ter de tafel te komen. In feite ging EVRO-Salaman ders al in de eerste partij knock-out, doordat Mar greet Kooman in de middaguren in ondertrouw gegaan en derhal ve niet geheel gemotiveerd een kansloze nederlaag leed tegen Liesbeth van Winsen (21-9, 21- 13). Een speelster van wie de Haagse nog nooit verloren had, maar die nu nauwgezet en met succes de opdracht van haar coach „onder druk hou den" opvolgde. Zelfs Scylla had er niet op durven hopen deze partij binnen te halen. Dat Ineke Langeslag het zou moeten laten afweten tegen Sandra de Kruyff was bij voorbaat bekend (21-19, 21-8), maar de wat ongelukkig uitge vallen nederlaag van Marjan v.d. Helm tegen Marian Zoete melk (9-21, 21-14, 22-20) deed toch wel de deur dicht De deur naar de ereklasse, die voor Scylla wél open ging, want de Leidse meisjes stoom den door. Eerst werd nog het dubbel veroverd door Sandra de Kruyff en Liesbeth van Win sen (21-16, 28-26), daarna scoorde Sandra de Kruijff dui delijk tegen Margreet Kooman (21-7, 21-10) en mocht tenslotte Liesbeth van Winsen het kam pioenschap veilig stellen met een zege op Marjan v.d. Helm. EVRO-Salamanders heeft nog een klein kansje maar daar voor moet zaterdag van ere- klasser-degradatiekandidaat Phoenix uit Delft wel worden gewonnen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11