Voor gezellige dagen Voetbalinstuif dient De Graafschap en de amateurclubs Honger naar democratie zal nog enige tijd voortduren •^ÊÊÊÊf Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. P AG IN A -H> WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 MADRID De platanen langs de Paseo del Prado hadden nog hun bladeren, bijna las in de zomer, en boven Madrid stond deze adembenemende, myste- rieuse ijl-blauwe hemel, waar mee de schilders en literatoren nog altijd niet klaar zijn. Op de trappen van San Jeronimo el Real (in de volksmond „Los Jeronimos"), de kerk van Isabella de katholieke, werd de foto gemaakt: de nieuwe koning met zijn zwaar Bourbons gezicht en zijn treurige ogen, doodvermoeid van twintig veel te korte nachten en evenveel veel te lange dagen, met een moeizame glimlach, waaruit moeilijk was af te lezen dat hij niets liever wilde dan dat het allemaal voorbij was. De nogal gevreesde „griega", de „griekse" konin gin. stralend en in haar hoge kam een Sevilliaanse mantilla, opeens heel spaans en „acceptable", aan vaardbaar... De prinsenskinderen als alle inderen in veel te mooie kleertjes, en daarachter Giscard d'Es- taing, Walter Scheel, Nelson Rockefeller, o'Dalaigh en de hertog vanEdinburg en al de anderen. Zij waren allemaal present. En om dezelfde reden: om de jonge Spaanse koning Juan Carlos hun vertrouwen te betuigen, hun vertrouwen dat hij in Spanje de demo cratie zal herstellen. Na veertig jaar ghetto nam Spanje deze morgen zijn plaats in temidden van „de anderen", om aan te tonen dat het van zins was hun sporen te volgen, ook al kon het nog niet in de pas lopen. Het was een zeer anachronistische, zeer Spaanse morgen. En het volk dat langs de weg stond, juichte. Het volk dat geen zin had in juichen was thuis gebleven. En voor de roemruchte gevangenis van Carabanchel in de zwaar melancholieke volkswijk met dezelfde naam en de melaatse muren, waren drieduizend (misschien meer) manifestanten samenge stroomd en riepen „Libertad, amnestia". En „liber- tad" is iets anders dan „liberté" of vrijheid, want het heeft de Spaanse klank van een pistoolschot, zoals Carabanchel die van een zweepslag heeft. Het andere Madrid, het volkse, dat niet naar de koningsstoet ging kijken, dat niet langs de lijkkist van Frnaco gedefileerd had. Het Madrid waarboven een helikopter traangasbommert liet neerregenen, en waar de „grises" :de grijzen, naar hun uniformkleur genoemde manschappen van de Policia Armada, ook .gristapo" genoemd), met brandslagen op degenen spoten, die na veertig jaren wilden dat de „libertad" .erugkwam. Een drie-en-twintig werden er gearres- «erd omdat zi geroepen hadden wat in talloze landen /an deze wereld normaal is en wat de nieuwe koning mpliciet beloofd had. Want de betogers vóór wilden wel geloven dat „Juanito" de koning, bereid was een aantal democratische vrijheden te herstellen. Hij had nooit de „brazo alto" gedaan, nooit de fascistische groeit gebracht. Hij had voor zijn eedsaflegging in de Contes geëist dat de ultra-rechtsen en franquisten in hun blauwe fascistenhemden zouden verschijnen. En bij de begrafenis van Frnaco in de Valle de los Caidos had hij bevel gegeven onophoudelijk het volkslied te spelen om te verhinderen dat de „blau wen" hun „Cara al Sol", de fascistenhymne zouden aanheffen. Zij wilden wel zeker een vertrouwen in „Juanito" stellen, al vonden zij dat het herstel van de monarchie in het laatste kwart van de twintigste eeuw nogal kolossaal was, terwijl de koning tenslotte een maaksel van de Franco-de-dictator was. De mensen van Ca- ranbanchel, wilden deze anachronistische monarchie desnoods wel aanvaarden als zij middels een vols- raadpleging goedgekeurd werd en als de algemene vrije verkiezingen een democratische regeringsvorm mogelijk maakten. Maar in hun hart waren zij voor de republiek omdat ze de meest democratische staats vorm is. En naar democratie hadden zij „hambre", honger. In Spanje zegt men dat honger het enige ter wereld is dat groeit naarmate het gedeeld wordt. Maar de honger zou nog enige tijd voortduren, omdat het nu eenmaal niet mogelijk is binnen één week van het dictatorschap van de caudillo over te stappen naar een „gekroonde monarchie van een liberalisti sche vorst". Twee weken om een nieuwe regering te vormen, twee maanden om een programma op te stellen, twee jaren om het ten uitvoer te leggen. Het zijn de woorden van Manuel Fraga Iribarne. Hij heeft vermoedelijk gelijk, want als men sneller wil gaan, loopt men het gevaar van een „Portugalisering". En Spanje kan minder dan zijn westerbuur een avontuur van deze aard verdragen. Spanje is ontwikkeld, het is de elfde economische mogendheid ter wereld geworden, de vijfde klant van de EEG en zijn achtste leverancier en het exporteert evenveel industrieprodukten als Nederland. Maar het blijft waar dat voor de gemiddelde westerling moei lijk is de substiele en krachtige mentaliteit van Spanje, met zijn ritueel, zijn mystiek, zijn plechtighe den en zijn veeleisendheid zonder voorafgaande voor bereiding te begrijpen. Ook nu, sedert de grootste gebeurtenis die het land sedert het einde van de burgeroorlog heeft doorgemaakt, blijft het „anders", ook al wil het Europees zijn, vier eeuwen nadat Europa spaans was. De taak van Juan Carlos is bijna onmenselijk. Aan zijn linker- en rechterzijde loeren de tegenstanders op zijn minste „faux pas", zijn kleinste vergissing, zijn geringste onvoorzichtigheid, zijn meest aarzelen de stoutmoedigheid. De franquistische organisatie, die veertig jaar de tijd heeft gehad om haar tentakels over heel het land uit te breiden, heeft nog altijd het stuurwiel in handen. Het „indulto", de karige, de magere grate, die „insulto" (belediging en smaad) wordt genoemd, was minder grootmoedig dan enkele van Franco's gratieverleningen. De ultra's, de „blau wen" hebben Juan Carlos verhinderd om verder te gaan. De minister van binnenlandse zaken heeft gezegd dat als er uitgebreide amnestie zou worden gegeven, zijn politie de gevangenisxen zou binnen dringen om de vrijlating van de politieke gevangenen te voorkomen, en dat hij machteloos zou zijn daar iets tegen te ondernemen. „Maar de koning is de koning en de koning had met de vuist op tafel moeten slaan", zeggen zekere lieden van de oppositie. Links dreigt in actie te komen en „de straat op te gaan", hoewel dat niet waarschijnlijk is. Althans niet in grotere mate dan vorige week voor de gevangenis van Carabanchel, en deze was ongetwijfeld de groot ste betoging van de oppositie sedert het einde van de burgeroorlog. De linkse oppositie en met name de communistische partij, zal vermoedelijk voorlopig haar energie erop concentreren de legitimiteit van Juan Carlos in het buitenland aan te tasten, Santiago Carillo, de leider van de Spaanse communistische partij, heeft in Parijs verklaard dat hij niet veel vertrouwen heeft in het demokratische gezindheid van Juan Carlos en dat hij diens vader Don Juan geprefereerd zou hebben, omdat deze zich van het franquisme gedistantieerd had. „En hij zou het volk geraadpleegd hebben" meent Carillo. Intussen heeft de provinciale raad van Toledo op vrijdag 28 november een plan opgesteld om in elk dorp en elke stad van de provincie Toledo een gedenkteken of eenstandbeeld van „Caudillo Franco" op te richten.. En Juan Carlos heeft Fernandez Miranda aangewezen als voorzitter van de Cortes „Een zege voor de ultra's", heet het. „Een nederlaag voor de democratie", heet het Er zijn 17 of 18 politieke gevangene vrijgelaten (en honderden zak kenrollers, autodieven en oplichters) en er zijn weer tientallen leden van de verboden vakbeweging gear resteerd. In Granada is een serie conferenties van dichter Rafaël Alberti verboden en in Sevilla is de hoofdredacteur van een krant veroordeeld omdat hij m juli een interview met een Deense vabondsleider gepubliceerd had en Carmelo Garitaomandia, aan wie in Burgos zes jaren kerkerstraf opgelegd was, is door het hoge militaire hof bedacht met een verzwaring van zijn straf tot 23 jaren, vier maanden en één dag De platanen langs de Paseo del Prado hadden nog hun bladeren, bijna zoals in de zomer, toen Franco nog „el Caudillo de Espana" was. JAN DRUMMEN SALARIS VAN TEUN STERK KOMT TERUG (Van onze sportredactie) DOETINCHEM - Teun Sterk, de jeugdtrainer van De Graafschap, wil in overleg met hoofdtrai ner Evert Teunissen de club „versterken". Om dat te bereiken heeft het tweetal een jeugdplan ontwikkeld, waarin een beleid voor de toekomst van het betaalde voetbal in Doetinchem en wijde omgeving ligt opgeslo ten. Evert Teunissen, bestuurslid van de vereniging van bondsoe- fenmeesters en fervent aanhan ger van het „Pestalozzi-sys- teem", heeft de afgelopen jaren al gewezen op de verarming van het betaalde voetbal in Neder land. Hij stelt zich op het stand punt dat een bescheiden club, zoals de Doetinchemse eredivi sieclub, zich alleen maar kan handhaven in de hoogste afde ling als meer aandacht aan het jeugdvoetbal wordt besteed. Hij is van mening dat dergelijke clubs zich geen grote uitgaven (lees: transfers) kunnen permit teren. Evert Teunissen wil zijn club van onder af opbouwen. Hij wil de basis en dat is voor hem de jeugdafdeling verster ken en verbreden. Om dat te bereiken heeft hij een plan ont wikkeld, waarin plaats is voor een specifieke jeugdtrainer zoals Teun Sterk, afkomstig uit Gouda. Het duo Teunissen—Sterk wil in de komende jaren een hechtere band met het amateurvoetbal. Jeugdtrainer Teun Sterk heeft in de afgelopen maanden al veel baanbrekend werk verricht. Hij organiseerde o.m. in de herfst vakantie een „voetbalinstuif' voor de Doetinchemse school jeugd. Een soort clubhuiswerk'' Laatste voorberei dingen van Ajax op het duel met Levs- ki. De sneeuw is verdwenen maar de dreiging van de Bulgaren die de Amsterdammers de doortocht naar de volgende UEFA Cu pronde kunnen be letten zij verlo ren in Amsterdam met slechts 2—1 is gebleven. - 'W- - 'V- Briefje Teun Sterk: „Zo zou ik het niet willen noemen, want dan kom je in de sfeer van spelletjes doen. De voetbalinstuif is overi gens geen nieuw idee want Evert Teunissen heeft in de kerstvakantie ook al iets der- geljks gedaan. We proberen al leen jonge talenten te ontdekken door trainingen voor pupillen en junioren te organiseren". De Graafschap hield enige trai ningsmiddagen en de belang stelling voor deze „talenten jacht" was groot. De jongens, geboren tussen 1963 en 1968, werden verdeeld over twee groepen en moesten door mid del van enkele spelvormen hun voetbaltalenten tonen. Jongens, die al lid waren van een voetbal club, mochten alleen deelnemen als zij een briefje van hun club hadden meegebracht. De Graaf schap wil geen moeilijkheden met de amateurclubs uit de Achterhoek. De Graafschap is wel uit op een betere samen werking. Teun Sterk: „De Graafschap is geen voorstander van een voet- balschool, in ieder geval niet in de vorm van een internaat. De kosten voor zo'n project zijn voor ons veel te hoog. We willen De Graafschap versterken door een betere samenwerking met de amateurclubs en vooral met de jeugdafdelingen. We hebben nu een jeugdafdeling, die bij de KNVB is aangesloten. In deze jeugdafdeling spelen een a 1- en a 2-elftal (pupillen) en we heb ben a-, b- en c-junioren. De Graafschap-amateurs kent dus geen seniorenafdeling". „De jeugd, die niet doordringt tot de afdeling betaald voetbal zal op achttienjarige leeftijd moeten overstappen naar een pure amateurvereniging. Het voordeel van onze jeugdoplei ding is dat de amateurclubs uit Doetinchem en omgeving er la ter van kunnen profiteren. De jongens die niet geschikt zijn voor het betaald voetbal zijn vaak goede amateurs en kunnen het amateurvoetbal in Doetin chem op een hoger peil bren gen". „De jeugdafdeling werkt dus veel goedkoper dan een voetbal- school. De Graafschap moet al leen geld investeren in een spe cifieke jeugdtrainer. Mijn sala ris zal na verloop van tijd toch rendement opleveren. In het verleden heeft Evert Teunissen samen met Guus Hiddink (ook ClOS-leraar) het jeugd plan geleid. Hidding kon geen tijd meer vrijmaken omdat de training van het eerste elftal te zwaar was. Datzelfde geldt ook voor Teunissen en daarom heeft De Graafschap mij als specifie ke jeugdtrainer aangesteld. Ik doe het werk met plezier en hoop over enkele jaren succes te hebben". „Misschien gaan we in de toe komst een reizend circus ma ken. Het zou ideaal zijn als we her en der in het land contacten kunnen leggen met amateur clubs om op een bepaalde dag een voetbalinstuif te houden", aldus de ambitieuze Teun Sterk. In december is het altijd extra gezellig in huis. Vrienden komen op bezoek, en iedereen geniet van traditionele winterlekkernijen. En koffie natuurlijk. Heerlijke, geurige Roodmerk koffie van Douwe Egberts. Voor de gezelligheid. (je weet dat't goed is)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10