foidóc (Somcwit Alle hoop gevestigd op gesprek met Soeriadi vuurtje? in IRA-gijzelaars niet vrij in ruil voedsel UIT RAAM GEVLUCHTE INDONESIËR OVERLEDEN VS HELPEN ISRAEL MET VETO In trein Beilen 29 gijzelaars Informatie over Zuid-Molukken zou ogen openen Huisarts Dinsdag 9 december 1975,66e jaargang no. 202;,. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbys 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug Advertenties (excl BTW.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer Adj. hoofdredacteur J. J Haliewas—Chef-redacteur J. W. C. Leune week f 2.81; Kwartaal'/36.32; iaar 141.35; losse nummers: 50 cent Alles veilig? Veiligheidstest in huis op Ned. I om 20.40 uur. Deel 2 van „Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan" om 21.50 uur. Ned. II om 19.30 uur Wasse naars Lyceum in Tweekamp. Om 20.25 uur slot van „De kope ren tuin". Hier en nu om 22.20 uur over terreuracties. Aanvankelijk opklaringen. Aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking, Plaatselijk ge volgd door wat regen. Tot matig en aan de kust tot krachtig of hard toenemende wind krim pend naar west tot zuidwest. Max. temp. omstreeks 7 graden. Morgen: Zon 8.36-16.29 Maan 12.34 Schev. hoogw 7.01-19.22 Laagw. 2.47-1501. Weer daalde gisteren de nacht over de gekaapte trein in Wijster. zonder dat er een oplossing in zicht is. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/BEILEN Het accent in de Zuidmolukse gijzelingsdrama's heeft zich duidelijk van Beilen naar Amsterdam verplaatst, waar vanmid dag het gesprek plaats had tussen on derhandelaar dominee Metiari en de chef politieke zaken van de Indonesi sche ambassade Soerjadi Kromomi- hardjo. De terroristen hadden om een dergelijk gesprek gevraagd. Weliswaar treedt Soerjadi slechts op als ptive-per- soon en dus niet als officiële vertegen woordiger van de Indonesische rege ring, maar het contact wordt door de Nederlandse autoriteiten als de meest belangrijke en positieve ontwikkeling gezien sinds de gijzelingen respectieve lijk zeven en vijf dagen geleden begon nen. Alle hoop is er nu op gevestigd, dat de Zuid-Mo- lukkers in het Indonesische consulaat tot reden zullen kunnen worden gebracht, waarna de terro risten in Beilen, geconfronteerd met dit feit, even eens door de knieën zullen gaan. Het is ook om andere redenen noodzakelijk eerst de Amsterdamse zaak op te lossen. Mochten de autoriteiten immers besluiten tot gebruik van ge weld in Beilen, dan zouden de terroristen in de hoofdstad, die over tèlevisie en radio beschikken, daarvan op de hoogte komen en represailles tegen de gijzelaars kunnen nemen. In Beilen daarente gen zouden de treinkapers niet over radio's be schikken en nauwelijks op de hoogte zijn van hetgeen zich buiten allemaal afspeelt. Zij zouden, volgens bepaalde berichten, zelfs niets weten van de actie in de hoofdstad. Moed putten de autoriteiten uit het feit, dat de terrpristen in het Indonesische consulaat gister avond op voorhand bereid waren de laatste vier kinderen onder de gegijzelden vrij te laten, in afwachting van het toegezegde gesprek van van daag tussen dominee Metiari en Soerjadi. De kinderen, een meisje en drie jongens in leeftijd variërend van 13 tot 17 jaar, verlieten gisteravond om tien over zeven het belegerde gebouw, in hun middel de stralende onderhandelaar Metiari Uit de menigte achter de dranghekken maakte zich een man los, die het meisje in zijn armen sloot. Vader en dochter na 102 bange uren eindelijk herenigd. De kinderen gingen onmiddellijk naar een post waar ze lichamelijk en geestelijk werden onderzocht. Vervolgens verhoorde de politie ze op het beleidscentrum. Daarbij bleek dat ze goed waren behandeld. De terroristen hadden van de benedenverdieping, waar hun schooltje gevestigd is, speelgoed naar boven gebracht en waren hen iedere avond komen toedekken. Ze mochten sla pen aan de achterkant van het gebouw, veilig voor de schijnwerpers van de politie en eventueel la waai op straat. Een politiewoordvoerder zei: „De kinderen waren een beetje nerveus, maar fysiek zijn ze volkomen in orde. Ze hadden van de bezetters gymnastiekoe feningen mogen doen om fit te blijven." De toe stand van de achtergebleven gegijzelden zou vol gens de kinderen goed zijn. Kort na een uur vannacht hebben twee zieken broeders van de GGD de 35-jarige Indonesische onderwijzer Saka Datuk op verzoek van de terro risten uit het consulaat gehaald. De man, die vandaag jarig is, werd vrijdag door de terroristen tot tweemaal toe in hemdsmouwen en geblind doekt op het balkon van het consulaat gezet. Daarbij moet hij een zware kou hebben opgelopen. De terroristen meldden vannacht dat de man een acute aanval van t.b.c. had en verzochten daarom de GGD hem op te komen halen. Een broer van de onderwijzer, die uit België was overgekomen, vertelde dat Datuk pas hersteld was van een longontsteking. Hij neemt aan, dat hij nu weer een longontsteking heeft opgelopen. Het is niet bekend of de zieke in het consulaat nog is behandeld door de arts B. Fanggidae (46) uit Gouda, die toevallig het reisbureau bezocht toen de terroristen hun overval pleegde en die nu als gijzelaar wordt vastgehouden. Ir. Manusama, president in ballingschap van de republiek der Zuid-Molukken, die gisteravond via de televisie nog een dringend beroep deed op zijn landgenoten in Amsterdam om hun actie te staken, zou vandaag vermoedelijk toch weer als contact persoon in Beilen optreden. Na de negatieve resul taten van zijn bemiddeling zondagmiddag, had het beleidscentrum besloten naar een nieuwe bemid delaar om te zien. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De heer E. Abedy (52), die vorige week donderdag uit het raam van de tweede verdie ping van het Indonesische consulaat in Amsterdam sprong om aan de gijzeling te ontsnappen, is van nacht in een ziekenhuis aan zijn verwondingen over leden. De heer Abedy, die deel uitmaakte van de administra tieve staf van het consulaat, klom in een wanhopige poging om aan de binnendringende Zuid Molukkers te ontkomen op het kozijn in een open tuimelraam op de tweede verdieping. Na daar enige tijd te hebben gezeten - terwijl er beneden hem dwars door de ruiten werd gevuurd - sprong hij in doodsnood naar bene den, naast de matrassen die daar door omwonenden vanuit belendende percelen waren neergegooid. Een politie-agent slaagde erin de heer Abedy met een touw uit het schootsveld weg te slepen. Zwaar ge wond moest hij in een ziekenhuis worden opgenomen. BEILEN(ANP) De NS gelooft dat het aantal gegijzelden in de trein bij Beilen 29 bedraagt De oudste is een man van 82, de jongsten zijn een jongen van 16 en een meisje van 17 jaar. Minstens de helft van de „vermisten", die vorige week als mogelijke gegijzelden werden gemeld, bleken ach teraf thuis te zijn. Zelfs gistermiddag bijna een week na het begin van de treinkaping, ontdekte men nog dat iemand thuis was, van wie werd verondersteld dat hij in de trein werd vastgehouden. het consulaat door de Zuidmolukkers werden gegijzeld zijn gisteren in de Qp een brancard werd vannacht de zieke man weggehaald uit het Indonesische consulaat in Amsterdam. Binnenhof afgesloten (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren het terrein rond het Binnenhof volledig afgesloten in verband met eventuele nieuwe acties van Zuidmo lukkers. Bij de eerdere bewaking kon nog iedereen vrij het Binnenhof oplopen. Sinds gisteren moeten regerings functionarissen en ambtenaren die er werken zich legitimeren. Verder mag er niemand in. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee organisaties van Indonesische Molukkers in Nederland vinden dat de regering meer actuele informatie over de situatie op de Zuid-Mo lukken moet geven, opdat de Zuidmolukkers die onafhankelijkheid willen, zouden inzien dat hun ideaal niet te verwezenlijken is. Betrouwbare informatie over de feitelijke politieke en sociaal-economische situatie in de Molukse provin cie van Indonesië is noodzakelijk, omdat alleen daar door het inzicht kan ontstaan, dat een onafhankelijke Zuidmolukse republiek een onhaalbare zaak is, aldus de organisaties. Dit streven is zo irreëel, dat geweld daden ter ondersteuning ervan nimmer gerechtvaar digd kunnen zijn, aldus de twee besturen in een brief aan premier Den Uyl. De Nederlandse medisch student zal niet meer zijn opleiding alleen m het ziekenhuis moeten krijgen. Het betrekken van de huisarts bij het medisch onderwijs is een fun damentele noodzaak. Daar zijn we het wel mee eens. f)K KArt METPiê Vv-, KJiSTZo IZlEKEM 1 - ~~7 GOED MBBR I huis 71 Je wandelt eerder even bij je huis arts aan dan dat je meteen bij een ziekenhuis aanklopt. Deze practische gasaansteker. navulbaar en met regelbare vlamhoogte. is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De politie die in de Londense gemeente Marylebone een flat op de eerste etage van een huis in Balcombe street bewaakt, waar sinds zaterdagavond een echtpaar van middelbare leeftijd gegijzeld wordt door terroristen van de Provinsionele IRA, heeft vruchteloze pogingen gedaan om de vrijlating van de vrouw te verkrijgen. Sheila Matthews (53) is nogal nerveus. Haar man John (54), een postinspecteur, is de kalmte in persoon. Scotland Yard stelde Sheila's vrijlating voor in ruil voor eten en sigaretten. De terroristen hebben het aanbod echter afgewezen. De terroristen en hun twee gijzelaars hebben sinds zaterdagavond niets meer achter de kiezen gehad. Het staat nog altijd niet vast hoeveel terroristen zich in de bewuste flat bevinden. Het kunnen er evengoed drie als vier zijn. Ook is niet bekend of de gevreesde jeugdige bommenwerper Michael Wilson, die tevens verdacht wordt van de recente moord op Ross McWhirter, een van de samenstellers van het „Guinnes Book of Records" zich inderdaad onder de kapers bevindt Er wordt maar verondersteld, dat hij er bij is. Tot nu toe heeft de politie enkel een graaiende hand te zien gekregen. Als hun wat gevraagd wordt, geven de kapers alleen korte en abrupte antwoorden. Met een machinepistool half onder zijn jas verborgen rent een politieman in burger het flatgebouw binnen om zich te voegen bij de belegeraars van drie of vier IRA-terroristen. die sedert zondagochtend vroeg een echtpaar in Londen gegijzeld houden. Geüniformeerde politiemannen dekken hem met hun pistolen. NEW YORK (UPI) De Verenigde Staten vallen van vorige week op Palestijnse kam- Ambassadeur Daniel Patrick Moynihan hebben gisteravond in de Veiligheidsraad pen in Libanon zonder dat melding werd bracht Amerika's twaatfde veto in de ge- van de Verenigde Naties een veto uitge- gemaakt van geweldplegingen tegen Israël, schiedenis van de V.N. uit. sproken over een ontwerp-resolutie waarin De resolutie was goedgekeurd met 13 tegen De resolutie was ingediend door de „niet-ge- Israël werd veroordeeld voor zijn luchtaan- 1 stem bij onthouding van Costa Rica. bonden" leden van de Veiligheidsraad. f ADVERTENTIE! Wellmann Keukens 's-GRAVENHAGE Veenkade 7 Tel. 070-607662 Wellmann Keukens Vervuiling de ministers van mi lieuzaken van de Europese Ge meenschappen hebben gisteren een compromis bereikt over een gezamenlijke politiek om de ri vieren binnen de negen EG-lan- den te beschermen tegen indus triële vervuiling. Dolores Ibarruri Het persbu reau TASS heeft meegedeeld dat de Russische onderschei ding van de oktoberrevolutie is gegeven aan Dolores Ibarruri, voorzitter van de verboden Spaanse communistische partij en bijgenaamd La Passionaria, voor haar opzwepende retriek tijdens de Spaanse burgeroor log. Sluiting Eind deze maand houdt het 80 jaar oude wee- knieuwsblad Bremer Burgerzei- tung op te verschijnen, zo heeft hoofdredacteur Willi Wkchter bekendgemaakt. Het aantal abonnementen is zo afgenomen dat met verlies wordt gewerkt Aanslag In het souten-ain van het Franse weekblad L'Ex- press zijn gisteren twee bom men ontploft waarbij enige schade werd aangericht. Per soonlijke ongelukken hebben zich echter niet voorgedaan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1