k'üppp n ixncr llu van en fluweel Centrum van Krefeld: domein van de voetganger Nuttig of alleen maar hobbyisme? Krefeld? Waarom Een jaar jumelage met Krefeld en Oxford Winkelier sterk geporteerd voor auto-vrijmaken city ZATERDAG 6 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT s door met een voortvarendheid die hem zo eigen is. De merk waardige naam van dit bur gerhuis herinnert aan de nau we band met de textielindus trie. Wat voor een gebouw wordt dit Seidenweberhaus? Simpel gezegd een droompaleis van en voor de Krefelder burge rij. Het is geschikt voor alle mogelijke culturele manifesta ties congressen, conferenties en noem maar op. Onder de grond staat het in verbinding met het theater van de stad en verder ligt het in de direc te omgeving van een enorm winkelgebied dat overal het domein is van de voetganger en dat in de Tiomende jaren nog eens met 81000 m2 zal worden uitgebreid. Vlak in de buurt liggen ook de nodige parkeergarages, vrijwel alle in handen van particuliere bedrijven met een gemiddelde capaciteit van 450 auto's. Het aantal van vijf gelegen in een vierhoek rond de city wordt in de komende jaren nog uit gebreid. Wel een verschil met Leiden.... Musea Leiden wordt ook wel eens de museumstad genoemd. Op dit gebied is onze partnerstad duidelijk minder bedeeld. Erg bekend is het Kaiser Wilhelm Museum, gespecialiseerd in de meer klassieke kunst; daarnaast een museum voor de meer avangardischtische kurifet, maar dan houdt het al snel op. Hetzelfde geld voor de monumenten: ook hier heeft dé sleutelstad een dui delijke voorsprong. Meer dan enkele fraaie Jugendstill-ge- vels kent Krefeld niet, het geen ten dele voor rekening komt van de bombardemen ten die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog óok Krefeld teisterden. Buiten de eigenlijke stad, maar nog wel op Krefelds grondgebied ligt nog wel een 15-eeuwse water burcht, Linn geheten. Haar oorsprong gaat terug tot de 12e eeuw, maar de huidige vorm dateert van drie eeuwen later, zij het dat pas in 1926 wat werd opgeknapt, toen de stad Krefeld de burcht en zijn omgeving annexeerde. Noch in de eigenlijke stad, noch in het enorme gebied daarom heen, dat in de loop der tijden werd geannexeerd vallen overigens veel monu mentale gebouwen te bespeu ren. Dat dit niet alleen maar een verarming van de stad hoeft te betekenen blijkt wel uit de manier waarop men in Kre feld dit feit heeft uitgebuit. Men heeft bij de stadsontwik keling en de planning geen rekening te houden met een schat aan monumenten en dat is ongetwijfeld een van de oorzaken dat men in Kre feld op een voor Leidse be grippen razendsnelle manier plannen kan maken en uit voeren: een schetsplan voor de hele stad kwam in een viertal jaren tot stand en voor een globaal ontwikke lingsplan voor de hele bin nenstad had men maar 1 1/2 jjaar nodig. De relatief goed gevulde stadskas en de wette lijk minder omslachtige ma nier van werken dragen daar zeker toe bij, maar aan de andere kant moet niet verge ten worden dat ook Krefeld zijn inspraakprocedures kent en zelfs nog op het hier nog niet ingevoerde niveau van wijkraden. De vertraging die hierdoor wordt opgelopen wordt aan de andere kant weer goed ge maakt door het uitstekende voorbereidende werk dat de raadscommissies in Krefeld doen. Deze zijn niet alleen door raadsleden, maar ook door burgers bemand, die daar zitten op grond van hun kennis van zaken en als ver tegenwoordigers van hun par tij. Dit systeem werkt kenne lijk zo efficiënt, dat de voltal lige gemeenteraad, die eens per maand bij elkaar komt, niet hoeft te vervallen in eindeloze beschouwingen over uiterst ondergeschikte punten. Een affaire Rijnsbu-gerweg, die de Leidse gemoederen zo lang in beweging heeft gehou den, zou in Krefeld ondenk baar zijn. Ze zouden dus in Leiden nog heel wat van Krefeld kunnen leren, ware het niet dat beide steden zo totaal onvergelijk baar zijn. Men hoeft in Krefeld eenvou dig geen rekening te houden met de schat onzer voorvade ren, omdat ze die nauwelijks meer hebben, om nog maar te zwijgen van de veel grotere financiële armslag waarover men daar beschikt. Wat dat betreft zit men in Krefeld in meerdere opzichten op flu weel. Oud-CDU-bürgemeister Toni Matura. thans voorzitter gemeente raadscommissie voor stadsontwikkeling en stadssanering van Krefeld (rechts) en Josef Stangenberg. CDU-lid van de commis sie grondbedrijf en economische zaken, in gesprek voor het Kre- felder Rathaus aan de Van der Leyen Platz. De naam herinnert aan een uit Nederland stammende familie die in Krefeld nauw verbonden is geweest met de textielindustrie: Zij bouwden eind 18e eeuw een riant huis. waarin thans het stadsbestuur haar ze tel heeft. Gemeenteraad Krefeld vrij van polarisatie KREFELD Op zich zijn wij niet tegen een programcol lege zoals dat in de Nederlandse gemeentepolitiek wel eens wordt gehanteerd. Onze ervaringen met een systeem waar bij elke coalitie ontbreekt en het aankomt op een open confrontatie in de gemeenteraad werkt goed en lijkt ons wel zo democratisch". Dit zeggen de heren T. Matura en J. Stangenberg, leden van de gemeenteraad van Krefeld voor de CDU, de Chris ten-democratische partij van Duitsland over het fenomeen programcollege zoals wij dat in Leiden kennen. „Een programcollege naar Hollands voorbeeld zou ook in Krefeld wel aanvaardbaar zijn als aan de kiezers vóór de verkiezingen maar duidelijk gemaakt wordt wat de conse quenties na die tijd kunnen zijn". Voorwaarde vinden beide CDU-leden verder, dat in de coalitie van partijen dan oqk voldoende, terzake kundige mensen zitten. Dat laatste speelt in Krefeld echter minder, omdat men bij onze buren niet het systeem kent van wethouders, die uit de raad komen en politiek gebonden zijn. Er wordt daar gewerkt met ambtenaren die door de raad voor een periode van 12 jaar worden benoemd en die leiding geven aan het ambtenarenapparaat: een combinatie van een wethouder en een gemeentesecretaris. Dit systeem maakt het berijden van het stokpaardje van de polarisatie (het moedwillig verscherpen van tegenstellingen) in onze partnerstad vrijwel onmogelijk. Daar komt nog eens bij, dat de eenstemmigheid over locale aangelegenheden bij onze buren so wie so veel groter is dan in onze sleutelstad: CDU (29 zetels) SPD (de Duitse PvdA: 25 zetels) en FDP (de Duitse progressieve WD: 5) verschillen over tal van lo cale zaken nauwelijks ideologisch van elkaar. Alleen kun nen belastingzaken nog wel eens verschil van inzicht geven, zo vertellen de heren Matura en Stangenberg, maar die worden door die open discussie in de raad vrij eenvoudig opgelost Verder worden vele beslissingen zelfs eenstemmig genomen; vandaar dat de behoefte aan een echte coalitie of zelfs een programcollege in Krefeld bijzonder klein is: „En het is wel zo democratisch zo", vinden beide CDU-poli- tici. Het Hollahdse gezelschap voor het Raadhuis van Krefeld. Leiden/Krefeld Wat bij een bezoek aan Krefeld opvalt is het grote verschil dat er op vrijwel alle terreinen bestaat tussen Leiden en deze West- duitse partnerstad. Een con frontatie met de ogenschijn lijk moeiteloze en succesvolle stadsplanning kan een Leide- naar eigenlijk alleen maar ja loers maken: hoe makkelijk lijkt het daar allemaal te gaan en hoe moeilijk gaat het er vaak hier niet aan toe. Men moet zich echter blijven vergewissen van de enorme verschillen tussen beide ste den. Daarbij moet je eigenlijk een keuze maken: een moder ne stad die alles weg heeft van een bruisende metropole, of een oude gezellige stad met zijn rustieke steegjes en oude huizen: het is maar net waar je van houdt. Blijft natuurlijk wel de vraag waarom nou net met Krefeld internationale contacten moe ten worden onderhouden als deze stad eigenlijk zo bitter weinig met Leiden gemeen heeft. Het is uiteraard bijzon der leuk zo eens een uitstapje te maken naar een buiten landse partnerstad; sterker nog het is nog interessant en leerzaam ook. Maar zuiver uit het oogpunt van praktisch nut voor het Leidse stadsbe stuur geredeneerd was een stad met wat meer overeen komsten wellicht toch wat be ter gweest Maar ach, men moet misschien niet steeds al les op zijn nut bekijken. De banden met Krefeld zijn „his torisch gegroeid" en het parti culier initiatief heeft daar niet in de laatste plaats een belangrijke bijdrage aan gele verd; Bovendien: voor de in ternationale saamhorigheid kunnen contacten als deze na tuurlijk erg waardevol zijn. De jumelage met Krefeld zal voorlopig dus wel worden voortgezet en geïntensiveerd; kwaad kan het in elk geval niet Alleen mogen de bezoe kende raadsleden wel eens een cursus ambtelijk en poli tiek Duits gaan volgen. In het algemeen kan men zich over en weer goed verstaanbaar maken maar op het meer technische vlak gaat men soms nog wel eens de mist in. Misschien een suggestie bij een volgend bezoek... ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN/KREFELD „Bevordering van de internationale saamhorigheid". Dat ligt officieel ten doel aan de ju melage die vorig jaar oktober door de stad Leiden bij de herdenking van haar 400-jarig ontzet van de Spanjaar den werd gesloten met de steden Ox ford in Engeland en Krefeld in West- Duitsland. Bevordering van de internationale saamhorigheid, die zou moeten plaats hebben via een systeem van jaarlijkse uitwisselingen op het gebied van sport en cultuur en daarnaast op gemeente politiek en ambtelijk niveau. Voor een groot deel in feite de voort zetting van een langdurige verloving tussen Leiden en deze beide steden. Sinds 1961 bestonden groeiende con tacten tussen Krefeld en Leiden op het gebied van de sport, terwijl er sinds 1971 ook op politiek niveau werd uit gewisseld. Met Oxford dateren de con tacten zelfs van 1946. Leiden heeft op de begroting voor het volgend jaar zo'n 35.000 gulden uitge trokken voor de reisjes over en weer, waarbij het regel is dat de gastheer voor de meeste kosten opdraait. In Krefeld is voor dit doel ruim 60.000 gulden uitgetrokken maar dit geld wordt besteed aan contacten met Lei den, Venlo, Leicester (Engeland) en Duinkerken (Frankrijk). Tot dusver is er nooit zoveel over de uitwisselingsactiviteiten van het Leidse stadsbestuur naar buiten gekomen. Een reden te meer om bij het jongste bezoek van een Leidse gemeenteraads delegatie ook een verslaggever mee te sturen. De delegatie van de gemeente Leiden bestond voornamelijk uit specialisten op het gebied van stadsontwikkeling en economische zaken (bedrijven): De dames Kramp-Heitink en Van Ak keren-Straathof van het CDA, De he ren Van Zijp en Bleijie van het CDA. De heer Langerak van de WD en de ambtenaren Woltenbeek (hoofd afde ling Economie, statistiek en sociogra fie) Logtenberg (stadsontwikkeling en grondzaken) en De Jong (algemene za ken). Opvallend was de zeer geringe interes se van de progressieve fracties in de gemeenteraad. De PvdA-er Van Baa- ren zegde op het laatste moment af. Als enige uit het linkse kamp ging wethouder Van Aken (economische za ken) mee, die ook de leiding over de groep had Op deze pagina de bevindingen van onze verslaggever Arjen Broekhuizen, die een beeld probeert te geven van wat voor een stad Krefeld eigenlijk is en ook de vraag van het nut van dit stedenhuwelijk aan de orde stelt m jar ammm* tEHKKSB KSSS08I ft» IM1H MMBfc. i Met de Leidse Courant op bezoek in Krefeld, sinds vorig jaar officieel partnerstad van Leiden. KREFELD een half uur verwijderd van de Neder lands-Duitse grens op bet punt waar men de nest- en mestgeur achter zich laat om even verderop de voorteke nen te bespeuren van het stinkende Ruhrgebied ligt Krefeld: sinds 3 oktober 1974 officieel partnerstad van Lei den. Wat is Krefeld eigenlijk voor een stad en wat heeft het met ons Leiden gemeen? Las tige vragen die zich tijdens een tweedaags bezoek nauwe lijks laten beantwoorden. Daarom bleef uw verslagge ver het afgelopen weekend ook een dagje langer dan de officiële Leidse delegatie en probeerde met behulp van een groot aantal folders, fo to's en informatieboekjes over Krefeld, aangevuld met eigen waarnemingen en de mening van enkele Krefel- ders achter de waarheid te komen. Cijfers De stad telt 225.000 inwoners en is daarmee twee maal zo groot als Leiden. Ruim 62% is katholiek, 32% protestant In tegenstelling tot Leiden heeft Krefeld een enorme industrie: 20.000 mensen werken in de ijzer- en staalindustrie, 12.000 in de chemie en nog eens zo'n zelfde aantal is werkzaam in de textiel. Wat voor ons de Leidse wol is is in Krefeld de zijde en het fluweel: 80% van de dassen komt uit Krefeld. Juist die industrie zorgt in Krefeld voor een enorm stuk rijkdom. Via een industriële belasting komt er heel wat geld in de Krefelder stadskas dat voor enorme projecten wordt aangewend, vooral op het gebied van sport en cul tuur. Naast een enorme sport hal van 12 miljoen kan de stad zich verheugen in het be zit van onder meer 48 sport velden, 6 zwembaden inclu sief een enorm binnenbad van 20 miljoen met een totale capaciteit van 30.000 personen- verder 46 tennisvelden en twee tennishallen, een ren baan en een overdekte en open ijsbaan. Daarbij moet wel opgemerkt worden, dat de enorme sporthal nauwe lijks vol te krijgen is zodat daar nog heel wat Duitse marken per jaar bijgelegd moeten worden. Ook op cul tureel gebied gebeurt er zo het een en ander in onze Duitse partnerstad: rrfen heeft een vrij nieuwe en groots op gezette bibliotheek in het stadscentrum geconcentreerd met twee andere staaltjes van culturele expansie: het thea ter van 21 miljoen in nauwe samenwerking met het nabu rige Mönchengladbach ge bouwd heeft een duidelijke streekfunctie. Om het geheel een lonende zaak te laten zijn zou een kaartje 40 gulden moeten kosten. Maar de kunst moet naar het volk en dus kost een kaartje 8 tot 15 gulden: Krefeld legt er jaar lijks 8 miljoen bij. Burgerhuis We zijn er echter nog niet: op 10 januari aanstaande wordt in de stad het „Seidenweber haus" geopend, een voorbeeld van Krefelder weelde. Welis waar omstreden, want niet ie dereen voelde er voor een ge bouw van 40 miljoen uit de grond te stampen. Het Krefel der stadsbestuur zette echter Dank zij de industriëbelasting kan Krefeld zich heel wat permitteren. Dit is het „Seidenweberhaus", het ontmoetingscentrum voor de burgerij, dat 10 januari a.s. wordt geopend. Kosten 40 miljoen gulden. val, maar de praktijk leerde al gauw dat de omzetten een stijging vertoonden in plaats van de alom verwachte da ling. Gevolg: winkeliers wedij veren met elkaar om de straat voor hun deur zo fraai en aantrekkelijk mogelijk te maken. Bij het auto-vrijmaken van de binnenstad vraagt men zich echter af: hoe komen de klan ten dan bij de winkels. Het gemeentebestuur heeft al me teen een oplossing waarbij de automobilist in het openbaar vervoer zou worden gedwon gen van de hand gewezen. Het heeft de oplossing ge zocht en goeddeels gevonden in de bouw van een aantal parkeergarages rondom het winkelgebied. Stadssanering Ook in Krefeld wordt gereno veerd en gesaneerd, zij het dan, dat wat men daar een saneringsgebied is er in Leidse ogen vaak nog best mee doorkan: ook hier speelt de „armoe" ons weer parten. Het beleid in Krefeld is erop gericht volgebouwde huizen blokken in samenspraak met de eigenaar „open te breken" om binnen in de vierhoeken groenvoorzieningen aan te leggen die ook vanaf de straat bereikbaar zijn. Voor een deel zullen er ook huizen moeten worden afgebroken terwille van nieuwe winkel centra: in een lezing van de „Beigeordnete" voor stadsont wikkeling Kusch (een soort wethouder-ambtenaar, niet partijgebonden die door de raad voor 12 jaar wordt be noemd) kregen de Leidenaars een uitbreidingsplan voor het winkelgebied uiteengezet ter grootte van 81.000 m2 ge paard gaande met het verder afsluiten van de binnenstad. Tegelijkertijd wordt er 50.000 m2 woonruimte gecreëerd want de stad streeft er naar iedere inwoner minimaal 25- 30 m2 woonruimte te geven. Een wandeling langs de in uitvoering zijnde nieuwbouw leert dan al snel dat beide plannen handig worden ge combineerd door boven de winkels eertvoudig sociale wo ningbouw te plegen. Dwars door dit moderne woon- en winkelgebied legt Krefeld dan ook nog een tramlijnennet aan naar alle uithoeken van de stad. Van een onzer verslaggevers KREFELD - De Krefelder middenstand is sterk gepor teerd voor het afsluiten van het winkelgebied in het stads centrum voor het autover keer. Ook is zij erg blij met het zo aantrekkelijk mogelijk maken van het wandel/win kelgebied dat daardoor ont staat. De gemeente Krefeld, die de kosten van de binnen stadsverfraaiing op de betrok ken winkeliers verhaalt, heeft dan ook in alle straten waar uit de auto inmiddels is ver bannen sierbestrating aange legd. Verder is veel gebruik gemaakt van het plaatsen van enorme bloembakken en par tijen bankjes waarop het win kelend publiek even kan uit blazen. Het enthousiasme van de Krefelder middenstand is op vallend omdat men in de Duitse partnerstad al de nodi ge ervaring hebben met het afsluiten van winkelgebieden voor de auto. In Leiden, waar deze ervaring er slechts is met de Haarlemmerstraat, staat de middenstand nog al tijd erg negatief tegenover het auto-vrijmaken van de binnenstad. Dat was in Kre feld aanvankelijk ook het ge-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5