Negenentachtig van de honderdendrie OOK ZLC MINDER GELUKKIG MET LEIDS/GOUDSE SAMENWERKING Zo maar „Gedraag jij je maar eens als meisje..." ZATERDAG 6 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT pagina 4 OUDE WETERING - Zo maar een detail. Zo maar iets waaruit blijkt dat meisjes in de straat als voetbalsters echt wel ge wild waren. En ongetwij feld nog zijn. Joke van Klink gaat terug in de tijd dat Pim van der Meer (nu weer DOSR na twee jaar LDWS) ook op straat voet balde. Elf jaar was Joke. Pim wat jonger. Bij het kiezen van partijtjes werd Joke altijd als eerste, Pim als tweede gekozen. Joke: ,J)at zal nu wel andersom zijn. Ik ben wat minder fa natiek geworden Van onze sportredactie OUDE WETERING Een tekenend beeld van de situatie van nu. Weteringse Girls gaat pas in januari van het komend jaar echt trainen. Hans de Koning: „We zijn nu ook al twee keer in de week lekker bezig, maar pas volgende maand gaan we echt trainen. De conditie opvijzelen, meer optimaal werken. Nu is het gewoon nog niet nodig. In juni zijn pas de districtskampioen schappen en dan moeten we in vorm zijn". Nog zo'n tekenende situatie schets. Bij het tweede elftal .van de Weteringse Girls (offi cieel overigens nog altijd onder de naam „Boys" opererend) komt over het algemeen meer publiek dan bij het eerste. Ma ry: „Het gaat allemaal veel te gemakkelijk, ze weten toch dat we wel winnen. Dat het vaak alleen maar de vraag is of we de tien halen of niet En als we die tien niet halen, gaat de te genstander juichend het veld af. Dat is eigenlijk toch te ge- k. Misstanden in het damesvoet bal die zo snel mogelijk dienen te worden opgeruimd. Omdat anders datzelfde damesvoetbal zeker in Leiden wel eens even snel van het tapijt zou kunnen verdwijnen, als het er op gekomen is. Een eerste, voorzichtige stap is dit seizoen al gezet met de oprichting van een jeugdcompetitie. Maar aan de andere kant is de afkave- ling, in de vorm van weggeval len seniorenteams ook al be gonnen. De Koning, in het gehele ge sprek bijgestaan en bijgevallen door de „vier" over wat er zou kunnen gebeuren. En over wat er tot nu toe niet is gebeurd: „De instelling van een regiona le competitie met de afdelingen Den Haag, Gouda, Rotterdam en Dordrecht zou de oplossing kunnen zijn. In die competitie zouden dan per afdeling op za terdag en zondag twee clubs moeten spelen. Omdat ik van mening ben dat er iets moet gebeuren heb ik aan het eind van vorig seizoen een enquête gehouden onder de verenigingen over dit idee. De helft was vóór een kwart ont hield zich en een kwart was te gen. Het argument dat de te genstemmers gebruikten de reiskosten werd door de da mescommissie maar al te snel overgenomen. Een belachelijke zaak. De clubs die willen deel nemen betalen die kosten ge woon zelf. En verder is het nu wel zo dat de jeugdcompetitie wel regionaal is opgezet Dat wij met ons team bijvoorbeeld wel naar Delft moeten. En als het bij de junioren kan, waar om dan niet bij de senioren?" Een ander argument van de Trainer Hans de Koning temidden van zijn pupillen. V.l.n.r.: Corrie, Joke, Mary en Marion. Leidse damesvoetbalcommissie was „de verarming van de ei gen competitie" als de betere teams regionaal zouden gaan spelen. Dat is naar de mening van het eenstemmige vijftal, eveneens een belachelijke zaak. Want; „als Weteringse Girls, met drie andere sterke teams uit de Leidse competitie ver dwijnt, dan komt de spanning in die competitie tenminste weer terug". En De Koning: „Dat er in zo'n geval problemen ontstaan over de vraag hoe degradatie zou moeten worden geregeld, is normaal Maar daar zijn echt wel oplossingen voor te vin den". „Er moet iets gebeuren". Het is een zinnetje dat regel matig terugkomt. Al praten de speelsters grappend over het nu gespeelde spel „Als je geen zin hebt, maak je 'm ge woon niet" (Joke); „Je loopt even door en hij hangt" (Mary) de ondertoon „Het gaat allemaal ten koste van het elf tal, van de sfeer. Er zijn er maar zes die echt voetballen en dat is de voorhoede" is on miskenbaar. En dan mag trainer De Koning wel trachten via het beter uit voeren van systemen met opko mende spelers, het gehele elftal in het spel te betrekken; als het zo gemakkelijk gaat kom je er nu eenmaal niet zo snel toe dat systeem echt uit te voeren. En stijgt het spelpeil tegen zwakke tegenstanders hoe wel beter geworden ook niet zo snel als het tegen sterke zou kunnen doen. „Dus", weet Hans de Koning, „speel je maar zoveel mogelijk toernooien met sterke tegen standers. Om straks op de dis trictswedstrijden goed voor de dag te komen. Maar ideaal is het niet". Ook een laatste initiatief van De Koning de instelling van een regionale bekercompetitie; tijdens de laatste hearing in ju ni met algemene stemmen aan genomen is nog niet van de grond gekomen. De Koning: „Het voorstel zou in augustus door alle afdelingen worden behandeld. We hebben er nog niets van gehoord. Ik ben be nieuwd". De 24-jarige trainer heeft overi gens nog een pijl op zijn over belaste boog: „Als er uit dat laatste voorstel ook al niets komt, moesten we maar eens met de andere kampioenen gaan praten. En dan samen met een plan komen. Want, dat heb ik met de damescommissie van Leiden wel gemerkt, alleen bereik je niets. Ze luisteren naar je, dat is alles". Ondanks dit alles is Weteringse Girls (een team dat nu al vijf jaar vrijwel hetzelfde is geble ven en een gemiddelde leeftijd van „om de twintig" heeft) vast van plan dit jaar via de alge mene titel van Leiden naar de landelijke top door te stoten. De Girls de laatste twee sei zoenen door het Delftse KFC '71 op de districtskampioen schappen naar een tweede plaats verwezen zien ook mogelijkheden. Hans de Koning: „De klasse is er om dit jaar wel de nationale te halen. Vorig seizoen kloptèn we KFC '71 al een keer in een vriendschappelijke wedstrijd met 5-3 en dit seizoen wonnen we met 4-0 van landskampioen Osdorp uit Amsterdam. Als we dit jaar onze zenuwen in be dwang weten te houden zie ik het elftal erg hoog eindigen". En Joke van Klink, als om nog eens te onderstrepen hoe groot de noodzaak van een regionale indeling wel is: „Tegen betere tegenstanders spelen we ook veel beter. Als je in de norma le competitie een schijnbewe ging maakt, krijg toch nog wel een trap. Niet uit nijd, dat niet, maar wel door onkunde van die tegenstander. GERT JAN ONVLEE OUDE WETERING Samen tekenden te voor negenent achtig van de dit seizoen al weer gescoorde honderdendrie. In elf wedstrijden een toch redelijk totaal. Met bun ploeg voeren ze de ranglijst van de zondagcompetitie dan ook onbedreigd Negen punten voor op de nummers twee Randstad Sport en Iduna. Deze beide teams speelden een duel minder. Een nuance in dit geheel van monsterover winningen. Bij ieder elftal sou je met zo'n stand een stemming mogen verwachten die bet midden houdt tussen gepaste trots" en „kampioenssfeertje". Niet echter bij Joke van Klink, Mary van der Meer, Ma rion de Groot en Corrie Bollen. Of bij oprichter (no in de functie van trainer als africhter fungerend) Hans de Ko ning. Bet krachtsverschil is daar te groot voor. En de geopperde voorstellen om Iets aan de situatie te verbet ren worden daarvoor ook al te soepel van tafel geveegd. Weteringse Girls. Een (toekomstige) kampioen tonder vreugde. Mary van der Meer scoort. Eén van de 28 Marion de Groot scoort. Eén van de 24 PROMOTIEREGELING KLOPT NIET Van onze sportredactie LEIDEN Het wordt steeds onwaar schijnlijker dat de dit seizoen door de Af delingen Leiden en Gouda genomen proef met een gecombineerde zondagsklasse vol gend jaar zal worden gecontinueerd. Nadat „Gouda" vorige week in deze krant bij monde van bestuurslid Monster van Oude water al zijn grieven spuide („Leidse arbi ters zijn zwak; rapporteurs werken onvol doende"), is het nu Ruud de Groot, trainer van de Leidse „topclub" ZLC, die een an dere, voor de samenwerking even belang rijke, zaak aanvalt De promotieregeling zoals die dit Jaar Is neergelegd en de reis kostenvergoeding. En, dit voor alle duide lijkheid, wanneer een Leidse club besluit te stoppen met de samenwerking, dan is - bij afspraak - meteen de gehele gecombi neerde eerste klasse van de baan. ZLC is, zo lijkt het, inderdaad van plan de „combine" op de tocht te zetten. De Groot: „We waren bij de instelling van die klasse al direct erg sceptisch. Vooral over die pro motieregeling. Toen wilden we echter geen „spelbreker" zijn en hebben we besloten toch mee te gaan. Maar nu is al gebleken dat onze bange ver moedens gaan uitkomen. In onze klasse staan er vier clubs uit de Afdeling Leiden bovenaan. Pas op de vijfde plek komt de eerste Goudse, Floreant. En datzelfde Flo- reant gaat aan het eind van dit jaar toch met de Goudse nummer een uit de andere afdeling uitmaken wie er naar de KNVB vertrekt Terwijl Floreant alleen al in onze groep door vier „Leidse" wordt ingepakt Dat klopt'toch niet?" Ook de reiskostenvergoeding die niet wordt AFDELINGSHOEK gegeven zit ZLC niet lekker. „Daar waren we aan het begin van' het jaar al op tegen. Maar ook daar hebben we gezegd, vooruit maar. Laten we maar zien waar we ko- Ruud de Groot haast zich vervolgens te zeggen dat de samenwerking op zich, in het veld wel uitstekend is bevallen („Die jongens proberen tenminste te voetballen") en gaat vervolgens op zoek naar mogelijke oplossingen voor het probleem van de pro motie. „Ik kan me voorstellen dat er een Goudse ploeg naar de KNVB moet. Daar kan ik me ook bij neerleggen. Maar laat de Afdeling dan tenminste proberen een ex tra-plaats te pakken te krijgen. Waardoor de twee kampioenen in elk geval promove ren. Zo is het niets." Het enige wat ZLC, of een andere hoogge plaatste Leidse vereniging zou kunnen weerhouden om de kat de bel aan te bin den, vindt De Groot in de gemaakte rege ling in het geval de samenwerking stuk loopt. „Dan komen er een paar Leidse standaardteams in een reserve klasse te recht En dat is natuurlijk wel een hard ge lag." Overigens kan De Groot zich eveneens vol ledig vinden in de van Goudse zijde ge maakte opmerkingen over het niveau van het Leidse scheidsrechterscorps. „Die fluiten echt teveel volgens het boekje. En grijpen ook veel te snel naar het dikke boek. Ik kan me voorstellen dat het er he ter moeilijk mee heeft, persoonlijk vind ik de Goudse ook beter. In Leiden wordt zo gauw vergeten dat een vermanend woord vaak beter is dan schrijven. Gaan ze er te veel van uit dat alles goed is als er maar geen moeilijkheden komen. Zo van, stuur er maar uit Nou, dan kan je er wel elf uit sturen. Dan krijg je nooit last. Het is ons nu al een paar maal overkomen dat een OUDE WETERING - De straat Per definitie de plek waar goede voetballers hun carrière zagen starten. Per definitie ook de plek waar voetballers hoe jong ook - worden gevormd voor hun latere activiteiten op de wel groene mat Sinds enige jaren blijkt diezelfde straat ook het startpunt voor de „da mes". In die periode vanzelf sprekend betiteld als halve of hele jongens („Dat past niet") en op wat gevorderde leeftijd dan ook door veront ruste ouders opgepikt C*Nn moest je je maar eens als een meisje gaan gedragen Joke, Mary en in iets mindere mate Marion en Corrie weten er alles van. Joke van Klink, 22 nu en aanvoerdster van Weteringse Girls. „Als zesjari ge liep ik al op straat te voet ballen. Toen mocht het nog, maar op m'n dertiende werd me verteld dat ik er maar mee op moest houden. Vanaf dat moment moest het alle maal wat minder opzichtig gebeuren, maar ik voetbalde wel door. Toen kwam de mo gelijkheid om bij Weteringse Boys te gaan spelen (voor mij een beetje laat) en dat heb ik- direct gedaan". Met Joke van Klink kwam ook Mary van der Meer (20): „Na een verhuizing kwam ik bij ene juffrouw Van Klink te wonen. Een fanatiek straat- voetbalster die mij ook mee trok. In de volleybalvereni ging waar wij speelden werd toen een voetbalelftalletje op gericht En daarop volgde de overstap naar Weteringse Girls". Corrie Bollen, zeventien, heeft voetbal „altijd al leuk gevonden" en dacht zelfs aan het buitenland „omdat daar wel werd gevoetbald". Het buitenland hoefde niet meer toen Weteringse Boys de mogelijkheid voor de da mes opende. Zij „op straat het enige meisje tussen veel jongens" had er wel zin in. Marion de Groot (18), wonend in-Leiden, en pas twee seizoe nen bij de Girls na enige ja ren Randstad Sport, stond zelfs op haar vierde jaar al tegen een bal te trappen. „De hele familie „leefde" op het voetbalveld, dus gaf ik als er een bal in de buurt was er ook maar een trap tegen. Met Randstad Sport kon ik al op m'n veertiende gaan spelen. Trouwens, ik mocht wel tot m'n dertiende op straat voet ballen Corrie Bol len scoort (links). Eén van de 22 Joke van Klink scoort (rechts). Eén van de 15 kelijk sterk, maar op het punt inzet pakken we bijna iedereen." Wat ook een rol speelt in de ZLC-successen is het gevolgde sys teem. „We houden ons voornamelijk aan het 4-4-2. Maar dan wel aanvallend bedoeld als we in balbezit zijn. Met veel opkomende spelers die ook doelpunten maken. Op onze laatste man Jan Sirat na, hebben alle jon gens ook al gescoord. En natuurlijk de ver dediging. In twaalf wedstrijden hebben we nu vijf doelpunten' tegen. Dat is toch rede lijk goed, dacht ik zo." Het „sfeerrijke" ZLC-De Groot „In de afge lopen vier jaar is er niemand weggegaan" - moet zondag tegen Nicolaas Boys aantre den. „Dat moeten we gewoon kunnen win nen. Ik hoop alleen wel dat de jongens die nederlaag tegen VTL goed kunnen verwer ken. Het was per slot van rekening het eer ste puntenverlies na zes overwinningen op rij." Prognoses Ruud de Groot: „Streberachtige mentaliteit onder Leidse scheidsrechters scheidsrechter voor de wedstrijd de kleed kamer inkwam en aan een willekeurig spe ler vroeg „Wie ben jij". Daarna de foto met die persoon ging controleren of hij wel mocht meespelen. Grote kolder. En dat is allemaal het gevolg van de streberachtige mentaliteit die er bij de Leidse arbiters heerst. Ze willen alle maal naar de KNVB. En dan wil je wel overdrijven De gecombineerde competitie zoals die, on danks alles, tot nu toe is afgewerkt is voor ZLC redelijk goed verlopen. Zelfs na het verlies tegen concurrent VTL van afgelo pen weekeinde, staat ZLC nog op een ge deelde eerste plaats. De Groot, nu voor het vierde jaar trainer van de Boshuizerkade- bewoners en in die periode succesvol met een kampioenschap in de tweede klasse en diverse hoge noteringen: „Het gaat erg lek ker. Alleen moeten v/e in het vervolg in die wedstrijden tegen de andere kanshebbers (Alphia, Alphense Boys en VTL) geen fou ten meer maken. Want dan haal je het in deze competitie niet. Er zijn gewoon teveel zwakke ploegen waarvan elke koploper kan en zal winnen." De grote kracht van ZLC noemt De Groot de inzet waarmee zijn team in de regel speelt. „De bereidheid voor elkaar te willen werken is erg groot. Technisch en qua spe linzicht zijn we misschien niet zo verschrik- Ook Frans Bahlmann van Alphense Boys scoorde verleden week een percentage van vijftig procent Waardoor van de vier „voorspelers" tot nu toe drie man broeder lijk op de eerste plaats staan. Bahlmann, Paauw (Oegstgeest) en Hans de Rijk van Kickers '69. Pim van der Meer en (DOSR) volgt met 48.38%. Groep A: Alphense Boys - Warmunöa 1; Leidse Boys - RVC 3; ZLC - Nicolaas Boys 1; Stompwijkse Boys - KRV 3; Floreant - VTL 2; Esto - Oranje Groen 1; Alphia - Soccer Boys 1. Groep B: VNL - Ammerstol 1; Oudewater - Gouderak 3; Schoonhoven - VNA 3; Meer burg - WO A 1; Weteringse Boys - Nieu- werkerk 1; Bergambacht - Unitas L 2. Zaterdag Tweede klasse: Meerburg - SVLV 1. Gouda: Reeuwijk - Waddinxveen 1; Gouda - Aarlanderveen 1; Rijnstreek - Bodegraven 2; Sportief - Floreant 1; Siveo - Oudewater 1; WDS - Bergambacht 1. Gert-Jan Onstee

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4