£eidóc (Bomcmt Mysterieuze explosie in treinstel Gijzeling consulaat kan zeer lang duren Èf Positie van Arias in Spaanse top versterkt Den Uyl: Mogelijk gebruik van geweld verbouwings opruiming SOBERE BEGRAFENIS VERMOORDE MACHINIST «ft m n%d. wiel WIE IS Van der Stee breidt tongverbod verder uit Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J. Plug - Adj. hoofdredacteur J. J Hallewas—Chef-redacteur J. W. C. Leune r- - -- week 2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Advertenties (excl B.T.W.) ƒ0.42 per r Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen Zaterdag 6 december 1975,66e jaargang no. 20293 Pleisterkade Deel 1 van de familieserie „Pleisterkade 17" van Annie Schmidt morgenavond op Ned. I om 20.55 uur. Op dit net om 20.05 uur Rondje theater. Ned. II om 20.30 uur andere gezinsvorm in „Ot en Sien". Vanavond op Ned. I om 21.50 uur Demis Roussos. Ned. II om 20.25 uur Danny Kaye in „Up in arms". Vrij zacht In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen of mo tregen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk tot hard toenemende westelijke wind. Temperaturen van 7 tot 10 gr. Zondag: zon 08.33-16.30, maan 11.29-21.37. Hoogwater Scheven- ingen: 5.45-18.01, Laagwater 1.26-13.47. (Van onze speciale verslaggever) BEILEN Na een rustige nacht zijn vanmorgen de onderhandelingen met de kapers van de trein in Beilen hervat. Deze onderhandelingen waren gisteravond door de autoriteiten in het beleidscen trum opgeschort, nadat even na acht uur zich in de trein een geheimzinnige explosie had voorge daan, waarbij een van de Zuid Molukse terroristen zeer ernstig aan het hoofd werd gewond en enkele gegijzelden licht gewond raakten. Voor het Gro ningse echtpaar Ter Veer kwam de explosie als een geluk bij een ongeluk, want het kreeg van de kapers toestemming om zich met de gewonde Zuid Molukker onder behandeling te laten stellen van te hulp geroepen artsen. Over de aard van de explosie was tot vanmorgen nog niets officieel medegedeeld. Als zij veroorzaakt is door explosieven, mogelijk een voortijdig ontplofte handgranaat, blijkt daar voor het eerst uit dat de kapers ook explosieven bij zich hebben en dat het wapenarsenaal uitgebreider is dan de twee machine pistolen, het jachtgeweer en het pistool waarvan in eerste instantie door de autoriteiten werd gesproken. Gezien de ernstige verwondingen van de in het ziekenhuis van Hoogeveen opgenomen terrorist, moet de ontploffing kennelijk ook voor de kapers een verrassing zijn geweest. Bij de ontploffing werd een felle lichtflits waargenomen. De explosie was zo hevig, dat enkele binnendeuren van de trein uit de sponningen werden geblazen. Op een van deze deuren brachten twee kapers hun gewonde metgezel tot op 300 meter van de politie, die met drie ambulances waren toegesneld, nadat de arts onder de gegijzelden via de veldtelefoon dringend om hulp had gevraagd. Het echtpaar Ter Veer kon zelf lopend de ambulances bereiken. De heer Ter Veer bleek metaalsplinters in het gezicht te hebben, die inmiddels in het ziekenhuis zijn verwijderd; haar echtgenote liep een shock op, maar is verder ongedeerd. De arts liet later weten dat hij de overige licht gewonde passagiers zelf had kunnen verzorgen. Als gevolg van deze ontwikkelingen kwamen de beleidsinstanties er gisteravond niet meer aan toe een beslissing te nemen over het inschakelen van de nieuwe, door de kapers gevraagde en voor de mensen in het beleidscentrum op dat moment nog onbekende onderhandelaar. Intussen heeft behalve RMS-president ir Manusama ook de voorzitter van de beweging vrije Zuid Molukse jongeren, de heer E. Aponno, zich aangemeld om te bemiddelen tussen regering en kapers. Eerder had de heer Aponno via de radio de kapers opgeroepen hun actie te staken en in het belang van de Zuid Molukse strijd de wapens neer te leggen. Volgens Aponno zouden de terroristen in de trein al genoeg voor die strijd hebben gedaan. Nadat hij een onderhoud met minister Van Agt van Justitie had gehad, werd van die zijde medegedeeld, dat men in dit stadium nog geen gebruik wenste te maken van de diensten van de heer Aponno. Gisteren zijn ook de namen bekend gemaakt van de twee mensen waarvan de lijken geruime tijd naast de trein hebben gelegen en die gistermiddag mochten worden geborgen: de 31-jarige E. Bierling uit Groningen, die donderdag in koelen bloede werd vermoord en de 22-jarige L. Bulter, een dienstplich tig militair uit Lonneker, die dinsdag werd vermoord, kort nadat de machinist van de trein was gedood. Na de geheimzinnige explosie in de gekaap te trein werden een ge wonde terrorist en twee gegijzelde passa giers naar het Bethes- da ziekenhuis in Hoog- enveen gebracht. Utrecht De 30-jarige treinmachi nist Hans Braam uit Amersfoort, het eerste slachtoffer van de trein kapers in Beilen, krijgt - als de justitie-autoriteiten dat mogelijk maken - dinsdag in Barchem bij Lochem een sobere begrafenis. Dat heeft zijn weduwe gewild. Zij wil niets weten van demonstraties door machinisten, die via de vereni ging van machinisten (een categorale vakorganisatie, waarvan Braam lid was), reeds via handtekeningen een protestactie waren begonnen en op het moment van de begrafenis zelfs in het hele land de treinen twee. minuten wilde laten stilstaan. Volgens de wens van mevrouw Braam wordt dinsdag om 13.00 uur een dienst gehouden in het 200 zit plaatsen tellende Nederlands Her vormde kerkje in Barchem. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de bemiddelingspogingen in de gijzelingszaken in Wijster en Amsterdam niet helpen, zal de regering mogelijk met gebruik van geweld proberen de Zuidmolukse overvallers te overmeesteren. Dit heeft pre-# mier Den Uyl gisteravond verklaard na afloop' van het kabinetsberaad. Volgens de minister-president komt het gebruik van geweld „eerder en dwingender aan de orde als er mensen worden gedood". De premier zei, dat de eerste twee doden in Wijster wellicht nog kunnen worden toegeschreven aan een chaotische situatie, „maar de derde dode is zonder meer het produkt van een koelbloedige moord". Het beleid van de regering is er overigens op gericht de gijzelingen met het sparen van de levens van de gegijzelden tot een einde te brengen. Hiertoe worden in de eerste plaats bemiddelingspogingen aangewend en geduld geoefend. „Maar als de bemiddelingen niet helpen zal, gelet ook op het lijden van de gegijzelden, op andere wijze moeten worden ingegrepen", aldus Den Uyl. De minister-president verklaarde, dat de rege ring haar standpunt handhaaft om de eisen van de overvallers niet in te willigen. „Deze mensen hebben moorden gepleegd. Een vrije aftocht is onaanvaardbaar". Premier Den Uyl bevestigde het verband tussen de beide gijzelingen. Voor de regering is dit aanleiding geweest om donderdag het leger in te schakelen en alle denkbare voorzorgsmaatre gelen te nemen ter voorkoming van nieuwe acties. Dit laatste ook met het oog op de gespannen situatie in de Zuidmolukse gemeen schap. Volgens Den Uyl waren er aanwijzingen dat er uit deze hoek nieuwe acties werden be raamd, hoewel-deze van andere aard zouden zijn dan de gijzelingen. De premier benadrukte overigens, dat de Zuid molukse gemeenschap niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor de terreurdaden van een aantal van hen. Hij prees het optreden van de Zuidmolukse leiders. „Wij krijgen alle mede werking van hen". Den Uyl wilde ook niet voorbijgaan aan de spanningen die de gijzelingen onder het Neder landse volk hebben opgeroepen. „De terreur roept verbittering, haat en agressie op. De regering neemt dat met zorg waar", aldus Den Uyl. De minister-president meent, dat de regering tot dusver een verantwoord en wijs beleid heeft gevoerd jegens de Zuidmolukkers. „Enerzijds laten we hun vrijheid van meningsuiting onver let, anderzijds hebben we er consequent van afgezien om hun politieke aspiraties te erken nen". Den Uyl zei, dat de regering deze houding zal handhaven, ondanks kritiek op de ruimte die aan de Zuidmolukkers wordt gegeven om uiting te geven aan hun politieke aspiraties. Dominee Metiari (links) loopt samen met hoofdin specteur Sietsma van de Amsterdamse politie naar het Indonesische consulaat in de Brachthuyzerstraat. Na onderhandelingen werden zeven kinderen vrijgelaten. (Van onze correspondent) Amsterdam Zeven kinde ren die gegijzeld zaten in het Indonesische consulaat in Amsterdam en gisteravond vrij kwamen zijn lichamelijk en geestelijk zo fit dat de artsen en psychologen aan wie ze onmiddellijk werden toevertrouwd, opgetogen wa ren. De resterende vier kinde ren zouden vrij gekomen zijn, ware het niet dat onderhande laar ds. Metyari gisteravond van vermoeidheid instortte en moest gaan slapen. De vrijlating van de zeven kin deren was het onmiddellijke resultaat van het geduld en de vasthoudendheid, door het be leidscentrum op het hoofdbu reau van politie betracht Eindelijk, na een impasse van meer dan 30 uur was de weg open voor de eigenlijke onder handelingen waarbij de vijf Zuidmolukse terroristen als voornaamste eis blijken te stellen: een gesprek tussen de Ambonese leider ds. Metyari en de Indonesische ambassa deur in Nederland. Of een der gelijk gesprek inderdaad op korte termijn zal kunnen plaatsvinden zo ooit werd echter gisteravond in het be leidscentrum ernstig betwij feld. Dit zou kunnen beteke nen dat de gijzeling van de vijftien overgebleven volwas senen en vier kinderen in het gebouw een langdurige zaak kan worden. Ook het feit dat de terroristen gisteravond te gen 6 uur 40 porties nassi en een paar kratten frisdrank lie ten binnenbrengen ruim het dubbele van wat ze direct no dig hebben wees in die rich ting. Een Zuidmolukker die zijn naam niet wilde noemen liet telefonisch vanuit het bele gerde consulaat weten: Of we hier eeuwig kunnen blijven zit ten, hangt af van de eisen die we stellen. We hebben de zaak in de hand. Iedereen is kalm. Er zal niets gebeuren als er Geruststellende mededeling uit de mond van dezelfde ter rorist die zich overigens niet uit wilde laten over het juiste aantal overvallers en gegijzel den: Niemand is ziek, gewond of overstuur. Maar in één adem het verholen dreige ment: Als het gesprek dat we eisen niet doorgaat, zien we nog wel. We zijn geen moorde naars, maar Nederland heeft van ons moordenaars ge maakt Of er nog meer acties komen? Dat hangt ervan af of Nederland veranderd en van de kant van Indonesië. Lissenaar verongelukt HAARLEMMERMEER De 26-jarige B. Kroon uit Lisse heeft in de nacht van donderdag op vrijdag bij een verkeersonge luk in zijn woonplaats het leven- verloren. Hij reed in zijn auto op de Lisserweg, begon plotse ling te slingeren en botste tegen een brugleuning. Hij werd ern stig gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar hij overleed. montuur siert demenslf Schenkt 'n vrouw dat zelfbewuste gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel van veiligheid. U ziet het aan haar open en stralende ogen. Die monter en tevreden de wereld inblikken. Dat siert de mens! v.d.wiel weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden Hoogvliet in Alphen moet dicht Van rechtbajikverslagge- Den Haag Het Haagse Ge rechtshof heeft bepaald dat het filiaal van Hoogvliet cash and carry aan de Van Foreestlaan in Alphen aan den Rijn moet slui ten. Het rechtbankbesluit van vorig jaar waarin werd bepaald dat Hoogvliet wel degelijk een levensmiddelenzaak op het in dustrieterrein in Alphen mocht voeren, werd daarmee vernie tigd. ZURICH Ger Slot en Martin Venix hebben in de amateurzes- daagse van Zürich een ronde moeten prijsgeven am de con currentie. Het Nederlandse kop pel zakte daardoor van de vier de naar de zevende plaats. De Denen Frank en Rodian won nen de rit van gisteravond. •ó- "O" is onderworpen "O" is een gewillige minnares "O" is meerdan schoonheid 'O* is een mysterie, O is ALLES Voortzetting van onze KORTINGEN VAN 10% TOT 40% Bert Schrier Herenmode BREESTRAAT152-154 LEIDEN HBH I Madrid De Spaanse premier Carlos Arias Navarro heeft de persoonlijke toestemming ontvangen van koning Juan Carlos om aan te blijven als Spaans regeringsleider met nieuwe, ongekende volmachten. Alle kabinetsleden hebben tevens hun ontslag inge diend hij Arias. Premier Arias, die vorige week aftrad en vervolgens terugkeerde nadat Juan Carlos zich geplaatst zag tegenover een boze rechtse oppositie, heeft zich een veel machtiger positie veroverd dan tijdens de afgelopen 36 jaar van het Franco bewind mogelijk was. Tot 1973 was Franco overigens tevens zelf premier. Arias heeft nu de macht om op eigen initiatief een kabinet samen te stellen of te ontbinden, zonder toestemming van het parlement Volgens welingelichte kringen heeft hij gedurende de afgelopen week gebruik gemaakt van de druk die er op Juan Carlos werd uitgeoefend om een groot aantal volmachten van hem los te krijgen. Arias zou helemaal niet van plan geweest zijn in de regering terug te keren. Hij is gehuwd met een van de rijkste vrouwen van Spanje en wilde eigenlijk zijn tijd gaan besteden aan reizen. De Spaanse ministerraad heeft gisteravond besloten algemene verkiezingen uit te schrijven. Het worden verkiezingen voor gemeenteraad en provinciale staten, vermoedelijk op 11 en 18 januari komend jaar. Sinds het eind van de burgeroorlog waren in Spanje geen verkiezin gen meer gehouden. Den Haag Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij heeft de trawlvisserij op tong in de kustwateren ver der beperkt. Vanaf vandaag is deze visserij ook verboden aan vissersvaar tuigen van 50 brt of minder en aan schepen met een motorver mogen van 300 pk of minder. Voor grotere schepen gold het verbod een week geleden al. Het Scheur en de Nieuwe Wa terweg behoren niet tot het ver boden gebied, de Ooster- en de Westerschelde echter wel. Dodelijke val MAASBRACHT (ANP) - Bij werkzaamheden in een in aan bouw zijnde schoorsteen bij de Clauscentrale van de NV Pro vinciale Limburgse Elektrici teitsmaatschappij in Maas- bracht is gistermiddag een werknemer bij een val van 75 meter verongelukt. Het is de 38-jarige G. van Dalen, zoon van de aannemer Van Dalen uit Rotterdam, die het werk uit voerde. Deze practische gasaansteker. navulbaar en met regelbare vlamhoogte. is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar. antwoordnr 349. Leiden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1