„We moeten doorgaan, we hebben geen keus" £cidoe6oufta/nt Ontzettende toestanden in tweede compartiment Achttien mensen in het donker uit ramptrein ontsnapt In gekaapte trein geen kinderen KAPING WEL DEGELIJK EEN POLITIEKE DAAD Bemiddelingen haalden niets uit KRACHTIG OPTREDEN TEGEN MOLUKKERS GOEDERENVERVOER KLEM DOOR GIJZELING Vlucht oogluikend toegestaan? Oorzaak van neerstorten helicopter blijft duister DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA (Van een onzer verslaggevers) BEILEN In de gekaapte trein hebben geen kinderen ge zeten. Aanvankelijk veronder stelde men, dat er onder de gegijzelden zeven kinderen wa ren, in leeftijd variërend van twee maanden tot zeven jaar. De kinderen blijken echter nooit met de trein te zijn mee gegaan. Dit misverstand is een gevolg van een foutieve opgave van familie die de kinderen als ver mist had opgegeven. Toen giste ren de NS terugbelde, bleek dat achteraf de kinderen toch thuis waren of op school zaten. De kapers hadden al eerder be weerd, dat er geen kinderen on der de gijzelaars waren. Molukse jongeren: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Zuidmolukse jongerenbeweging Pemudaa Masjarakat RMS heeft verklaard de actie van de treinkapers te 1 betreuren en deze wegens het vallen van doden af te keuren. Wel <4 tekent het bestuur van deze beweging hier bij aan. dat het voor het hele Nederlandse volk en de Nederlandse regering eindelijk eens duidelijk moet zijn, dat voor de Molukkers hun situatie in Nederland een levensprobleem is. De jongerenbeweging zegt, dat deze kaping wel degelijk door' politieke motieven is ingegeven. De kaping wordt het gevolg genoemd van het feit dat de Molukse zaak totaal wordt genegeerd. Bij deze kaping, aldus Pemudaa Masjarakat, moet ook gedacht worden aan de kwart eeuw ellende, de duizenden onschuldige slachtoffers in de Zuid-Molukken en de ballingschap in Nederland. Een van de bejaarden onder de gegijzelden wordt door de politie opgevangen na de succesvolle vlucht uit de trein. Extra controle op Molukse wijken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In verband met de treinkaping bij Wijster door Zuidmolukse jongeren worden momenteel alle woonoorden van Zuidmolukkers in Nederland door de politie extra in de gaten gehouden. Dit houdt in, dat de politie vaker dan normaal bij de woonoorden patrouilleert. Dit verscherpte toezicht richt zich niet alleen op eventuele acties van Molukkers, maar ook op mogelijke tegenacties van andere Nederlanders. (Van onze verslaggevers) BEILEN - „We zijn al zo zwaar met schuld bela den, dat we wel door moeten gaan. We hebben geen keus." Met die bood schap werden gister avond de Zuidmolukse dominee Metiari en diens schoonzoon door de ka pers van de trein bij Wij ster teruggestuurd. Hun bemiddelingspoging had gefaald, nadat al eerder een poging van Metiari en een van ir. Manusama niets hadden uitgehaald. Het gesprek tussen de kapers en Metiari en zijn schoonzoon duurde „hoopvol lang". Maar toch konden de bemiddelaars de kapers er niet toe bewegen hun actie op te geven, of om de vrouwen vrij te laten en de li chamen van de twee doden vrij te geven. Zij kregen een nieuw ultimatum mee, dat vanmorgen om tien uur zou aflopen. De kapers eisten nog steeds een bus om naar Schiphol te rijden, waar een vliegtuig klaar moest staan. „Gebeurt dat niet, dan zullen wij tot verdere maatrege len overgaan," dreigden zij, voor de zoveelste maal. Die maatregelen zouden zijn het doodschieten van gegijzelden. Na het vertrek van Metiari vie len de onderhandelingen stil, op verzoek van de kapers overi gens, die een rustige tweede nacht wilden hebben. Eisen Gisteren rond het middaguur kwamen de kapers met vier éi- sen, zonder daar een ultimatum aan te verbinden. Ze wilden een megafoon, eten en drinken, me dicijnen en een machinist. De laatste eis werd door de autori teiten „erg moeilijk" gevonden. Aan de eerste drie werden zon der meer voldaan; een politie man ging een megafoon bren- Ir. Manusama, president van de Republiek der Zuid-Molukken, stapt uit een helicopter die hem uit Dén Haag naar Beilen bracht. Zijn gesprek met de terroristen leverde niets op. gen en daarna werden in vijf etappes eten, drinken, dekens en kalmerende middelen over gebracht. De watertanks in de gehele trein bevatten ruimte voor 1500 liter water, dat wel geen drinkwater is maar toch zonder gevaar kan worden ge dronken. Hoe vol de tanks wa ren, was echter niet bekend. Om één uur gistermiddag werd een veldtelefoon-verbinding naar de trein gelegd, waardoor voor het eerst redelijk contact met de kapers mogelijk was. Een politieman die hielp bij het leggen van de lijn kon een paar woorden met de passagiers wis selen en had de indruk dat ze vrij rustig waren. Bij de Spoorwegen meldden zich gisteren minstens vijf ma chinisten als vrijwilliger om de gekaapte trein te besturen. On- Straaljagers Door de enorme belangstelling van pers en andere nieuwsgieri gen zag de politie zich gisteren genoodzaakt de kring rond de trein nog wijder te maken. Van toen af was het nauwelijks meer mogelijk om de trein zelfs maar te zien. Irritant was het overvlie gen van de ene straaljager na de andere, in de lengterichting over de gekaapte trein. „Dat moet nu maar eens afgelopen zijn. Het lijkt hier wel een vlieg veld," riep een politieman in zijn mobilofoon. Nadat contact was opgenomen met de verant woordelijke autoriteiten werd het weer rustig in het luchtruim boven Wijster. Manusama Om drie uur gistermiddag arri veerde per helicopter ir. J. A. Manusama in Beilen. Men hoop te dat hij het einde van de gijzeling kon bewerkstelligen. Bij de trein aangekomen sprak hij, staande naast de rails, zeven minuten in het Maleis met de kapers. Daarna liep hij weg, werd achterna gelopen door twee kapers, waarna weer een gesprek van vijf minuten volg de. Terug in Beilen gaf de heer Manusama enkele adviezen aan het beleidscentrum. Hij had met de kapers alleen over de bus kunnen praten en niet over het vrijgeven van de lichamen van de twee doden. Omdat de ka pers gemaskerd waren had hij ze niet herkend. In Den Haag heeft de heer Ma nusama uitgebreid verslag uit gebracht over zijn mislukte mis sie aan minister Van Agt. De minister had aanvankelijk ge hoopt, dat ir. Manusama, als gezaghebbend man in Molukse kringen, de kapers opdracht zou kunnen geven hun actie te sta ken. Eventueel geweld De minister zei verder, het niet uit te sluiten dat van de zijde van de regering geweld wordt gebruikt om de gijzeling te beëindigen. De heer Van Agt heeft zelf de leiding van het beleidscentrum in Den Haag, behalve de paar uurtjes per et maal dat hij gaat slapen. Hij houdt voortdurend contact met premier Den Uyl, minister De Gaay Fortman van Binnenland se Zaken en staatssecretaris Zeevalking van Justitie. In het beleidscentrum is voortdurend een staf van vijf tot tien beleids ambtenaren van verschillende ministeries aanwezig. Minister Van Agt: „De eerste fase van de kaping was kenne lijk zorgvuldig voorbereid. Maar ik krijg de indruk dat ze later niet meer wisten hoe ze verder moesten gaan. Overigens heb ben ze geen duidelijke tekenen van paniek getoond. Ze gingen tot nu toe heel beslist te werk." De minister wilde niet zeggen wat er moest gebeuren, nadat de missie van Manusama mis lukt was. Hij hield vast aan zijn uitspraak, dat de kapers onder geen voorwaarde het land zou den mogen verlaten. Bovenaan het „eisenpakket" van de autori teiten stond het mogen wegha len van de twee doden, de ma chinist en de nog onbekende passagier. .Het is' natuurlijk een afschuwelijke situatie dat die dode lichamen zich daar nog bevinden." Steeds meer journalisten uit de hele wereld kwamen naar Bei len om de dramatische gijzeling te verslaan. In het perscentrum dat in het gemeentehuis van Beilen is ingericht het ge- De Zuidmolukse predi kant Metiari bereikte weinig resultaat met de twee ge sprekken die hij met de treinkapers had. meentehuis is gesloten voor het publiek zijn 5 telefoons aan gebracht die doorlopend bezet zijn. De Beilense horeca beleeft tijdens de gijzeling gouden da gen. Biefstukken, ballen gehakt en karbonades vliegen over de toonbank. „Wat mij betreft mag er elke dag zoiets zijn", aldus een cynische kelner in een plaatselijke cafetaria dat recor domzetten boekte. Indonesië: DJAKARTA (Reuter) „De treinkaping in Nederland door Zuidmolukkers zou de Nederlandse regering moeten aansporen tot een krachtig beleid tegen hen". Dit heeft een Indonesische rege ringswoordvoerder in Djarkarta verklaard. De Indonesische ambassadeur in Nederland, Sutopo Uuwono, verklaarde onlangs, dat de Indonesische regering de Republiek der Zuid-Molukken niet langer als een bedreiging beschouwt. Volgens Indonesië wordt een eigen republiek steeds minder gesteund door de Nederlandse Molukkers en zou de huidige bevolking van de Molukken zelf tegen een eigen republiek zijn. Bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is geen reactie op de gijzeling binnengekomen van de Indonesische rege ring. Het ministerie gaat er van uit, dat Indonesië de gijzeling als een zuiver Nederlandse aangelegenheid beschouwt. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De gijzeling bij Beilen brengt een ernstige stagnatie mee van het goederenvervoer per spoor in het noorden van het land. Knelpunt is vooral het grote goederenemplacement in Onnen, even ten zuiden van Groningen, vanwaar de goederentrei nen niet meer via Hoogeveen naar het zuiden kunnen rijden. Het goederenvervoer wordt nu omgeleid via de lijn Groningen- Leeuwarden. Omdat dit baanvak met zijn enkelspoor daar niet op is berekend, besloot de NS gisteravond enkele personentreinen uit te laten vallen om ruimte te scheppen voor goederentreinen. Op een aantal spoorwegemplacementen dreigen ook problemen te ontstaan als gevolg van het feit, dat wagons met huisvuil niet meer het verwerkingsbedrijf van de VAM in Wijster kunnen bereiken. (Van onze verslaggevers) BEILEN De belangrijkste ontwikkeling in de gijzelingszaak in Drente was gisteren de ontsnap ping van achttien treinpassagiers. Rond half ze ven gisteravond slaagden zij er ih het donker in weg te komen uit het tweede treinstel. Dit trein stel lieten zij toen leeg achter en was door conducteur Brinkers, die ook vluchtte, losgekop peld van het eerste treindeel. De achttien ontsnapten, onderwie enkele bejaar den, werden door de politie opgevangen en naar Beilen gebracht om op verhaal te komen. De autoriteiten achtten het niet ondenkbaar, dat de kapers de vlucht opzettelijk hebben toegestaan, omdat ze zo'n grote groep onhandelbaar vonden. Volgens een woordvoerder van de mariniers zijn enkele kapers gisteren gedurende lange tijd in het tweede treinstel geweest. Wel werd het voorste deel veel strenger bewaakt. De reizigers achterin konden zich eigenlijk vrij bewegen, terwijl in het voorste deel mogelijk een aantal gegijzelden ge boeid is. Vannacht gaf justitie-voorlichtster mevrouw Faber op, dat er toen nog 39 personen in de trein gegijzeld werden. Op het moment van kaping waren er 67 passagiers, van wie er 26 ontsnapt zijn en twee gedood. Het bericht dat 18 gijzelaars ontsnapt waren, veroorzaakte grote consternatie onder de familiele den, die bivakkeerden in hotel Prakken in Beilen. „Geweldig hè, nu hoop ik alleen maar dat mijn zoon er ook bij is", riep een van de aanwezigen. Hij rende naar het politiebureau en worstelde zich door een dikke haag nieuwsgierigen, om dan de teleurstelling van zijn leven te krijgen: zijn zoon was er niet bij. „Het zou ook te mooi geweest zijn", zuchtte hij. De hereniging van de ontsnapte gijzelaars met hun familieleden was ronduit ontroerend. Een vrouw drukte haar zoon zo lang tegen zich aan, dat het leek alsof ze hem nooit meer los wilde laten. „En hij is nog wel jarig ook vandaag, wat een geweldig cadeau, wat een een geweldig cadeau", snikte ze tussen haar vreugdetranen door. Visserijgrens De Senaats commissie voor de strijdkrach ten heeft met 9 tegen 7 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een wetsvoorstel om de Ameri kaanse visserijgrens tot 200 mijl uit de kust uit te breiden. De huidige visserijgrens ligt 12 mijl uit de kust. Ambtenarenstaking voorbij De linkse Japanse ambtenaren vakbond „Korokyo" heeft be kend gemaakt dat de landelijke staking van overheidspersoneel, waaraan 860.000 leden gevolg hebben gegeven, de afgelopen nacht is beëindigd. De actie met als inzet het stakingsrecht voor overheidsemployees heeft acht dagen geduurd en was de lang ste uit de Japanse geschiedenis. Een vreemde consequentie DE TERREURMISDAAD BIJ BEILEN onderscheidt zich gunstig van soortgelijke acties daar geen organisaties staan te dringen om de verantwoordelijkheid ervoor op te eisen. Zuidmolukse kopstukken politieke zowel als kerkelijke - betreu ren de daad van hun landgenoten; ook het hoofdbestuur van de Molukse jongeren betreurt de actie van de kapers, hoewel hun spijt meer de slachtoffers dan de daad zelf lijkt te betreffen. DIT BESTUUR VINDT de kaping een consequentie van Neder- land's weigering om de zaak Ambon als een politieke kwestie te erkennen. Zelfs wordt voor meer acties gewaarschuwd en de naïeve vraag van de televisiejournalist „Wat dan de volgende actie is?" neemt niet weg dat in de stellingname van zo'n Zuidmolukse zegsman eigenlijk een nieuwe dreiging zit. En dat is een veeg teken. Want het bewijst dat de jonge generatie van Zuidmolukkers hun zaak gelijk stellen aan kwesties als Israël en Noord-Ierland en blijven vasthouden aan het idee dat Nederland in staat is hun politieke wensen te honoreren of dat zijzelf door toepassing van geweld- en dan nota bene nog het laffe geweld van chantage tegen weerlozen Indonesië tot concessies kunnen brengen. BIJ EN NA de souvereiniteitsoverdracht heeft de Nederlandse regering fouten gemaakt; maar groter is de fout van de Molukkers die menen dat hun politieke ideaal nog verwezenlijkt kan worden met middelen 'die in de koloniale tijd soms hielpen en die van Nederland op het wereldtoneel een rol verwachten als die van een grootmacht. Zolang daarvan niet wordt afgestapt, is optreden van Zuidmolukse terroristen meer een consequentie van vasthouden aan het onmoge lijke dan van Nederland's falen. Na „Beilen" zal het gesprek met Djakarta over de Zuidmolukkers voor Nederland alleen nog maar' moeilijker worden. Geen licht, verwarming, eten en drinken (Van onze speciale verslaggever) BEILEN - „Heus ik heb als korpsofficier en als ouderling heel wat meegemaakt, maar dit kan ik nauwelijks verwerken. De hartverscheurende taferelen bij het weerzien, de angstige gespannenheid van dat langdu rige als maar wachten, de ver halen van die vluchtelingen over wat ze moesten beleven, dit alles maakt een onuitwisba re indruk op je". Kapitein Nico van der Waa, korpsofficier Van het Leger des Heils in Hoogeveen, is al enkele dagen in touw met het opvan gen en begeleiden van familiele den van gegijzelde passagiers van de ongelukstrein tussen Wij ster en Spier. Vannacht even uitpuffend in het crisiscentrum in het Beilense ge meentehuis, moest hij alle emo ties even van zich af praten. Die ontvluchte passagiers hebben mij heel wat verteld. Daaruit bleek wel dat er ontzettende toe standen zijn geweest in het tweede compartiment. Geen ver- DE BILT Tussen een diepe depressie nabij de Noorse kust en een hogedrukgebied ten zuid westen van Ierland staat een strakke westelijke stroming waarin een zwak warmtefront van de Britse Eilanden naar Ne derland wordt gevoerd. Achter dit front bevindt zich wat war mere en vochtige lucht, die ons land in de loop van vanavond zal binnendringen. In deze lucht komt veel bewolking voor, waaruit van tijd tot tijd wat regen valt. Er zal over het alge meen vrij veel wind zijn. Vorst komt in Europa vrijwel niet meer voor, alleen ten oosten van Moskou vriest het licht tot ma tig- Vooruitzichten voor zaterdag. Plaatselijk wat regen en vooral 's nachts hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers; voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Frankfort Genève Helsinkj DEN HAAG (ANP) Het is niet met zekerheid vast te stel len, hoe een van de hoofdrotor bladen van een KLM-helicopter kon breken, die op 10 mei vorig jaar boven de Noordzee neer stortte. Bij dit ongeluk kwamen zes personen om het leven. De raad voor de luchtvaart heeft een nader onderzoek ver richt naar het ongeval. Een vooronderzoek had aan het licht gebracht dat metaalmoeheid de oorzaak van de breuk was. De raad voor de luchtvaart heeft vorige week een vier getuige- deskundigen een analyse van mogelijke oorzaken doen toeko men, maar deze analyse wordt door die deskundigen niet on derschreven. Volgens directeur- generaal mr. H. Raben van de Rijksluchtvaartdienst hebben het technisch onderhoud op Schiphol en de technische in spectie niets te wensen overgela ten. Ongeregeldheden in Istanboel Zeker zestien mensen zijrt gewond toen duizenden linkse studenten in Istanboel gevech ten leverden met de politie. De ongeregeldheden braken uit toen de studenten probeerden het lijk van een kameraad uit een moskee te halen. Bij ongere geldheden met politieke achter gronden op Turkse universitei ten zijn de afgelopen weken acht studenten gedood. warming, geen licht, geen voed sel, geen drinken. Wel een toilet, maar zonder spoeling en papier. De mensen wisten aanvankelijk ook helemaal niet wat er nu precies loos was. Ze verkeerden in de veronder stelling dat Palestijnen de trein gekaapt hadden en hun enige contact met de buitenwereld was een radiootje dat een mili tair toevallig op zak had. Ze konden alle zenders op het ding krijgen, zelfs de DDR, maar de drie Hilversums nu net niet. De ontvangst van die zenders was door de een of andere oorzaak volkomen gestoord. Misschien die door een seinpaal die in de weg stond of zo. Ui teindelijk hoorden ze via een Engelse zender dat het om een actie van Zuid-Molukkers ging. De terroristen lieten de passa giers in het tweede comparti ment volkomen ongemoeid. Ook is er niet via de intercom ge dreigd. De kapers zijn alleen gemaskerd en wel een of twee keer langs de wagon gelopen. Maar ze zijn nooit binnen ge weest." „De passagiers zagen wel de lijken van de machinist en die andere man liggen en daar had den ze de schrik zo van te pak ken, dat ze niet durfden te vluchten. Maar tenslotte werd er toch in gezamenlijk overleg be sloten om na het vallen van de avond de benen te nemen. De hele dag hebben ze zitfen speu ren naar vluchtwegen. Een moeilijke opgave omdat alles rondom de trein zo open is. Tenslotte zijn ze in alle richtin gen gevlucht, de een links, de ander rechts, de derde weer rechtuit, drie passagiers bleven achter, zij durfden niet. Maar toen ze geen schoten hoorden, besloten ook zij de trein te ver laten". Conducteur Brinkers uit Zwolle die gistermiddag uit de onge lukstrein ontsnapte bleek hele maal overstuur. Geen wonder naar wat die man meemaakte, oordeelde Leger des Heilsoffi cier Van der Waa. De terroris ten hadden hem eerst stevig ge kneveld, en pas veel later lieten zij zijn boeien een beetje vieren. Van die gelegenheid heeft hij gebruik gemaakt om zichzelf los te wurmen en de benen te ne men". Kapitein Van der Waa was van-' nacht vol goede hoop op een gunstige afloop van het gijze lingsdrama. „Wij moeten geloof hebben dat het allemaal in. orde zal komen. Hetzij vroeg, hetzij laat. Zoiets moet zijntijd heb ben, die Zuid-Molukkers hebben toch een geweten, weliswaar een ruim geweten. Maar op een ge geven moment moet dat toch gaan spreken. Moord in Ulster Twee man nen hebben gisteravond in een woning in Belfast een rooms- katholieke man doodgeschoten. Volgens de politie was het een zinloze moord. Het slachtoffer was geestelijk onvolwaardig. Wiesentha! De Leider van het joods documentatiecentrum in Wenen, Simon Wiesenthal, heeft zijn klacht wegens smaad tegen de Oostenrijkse kanselier, Bru no Kreisky. ingetrokken. Wie senthal had Kreisky aange klaagd omdat deze hem had be schuldigd van het gebruiken van „mafia-methodes" en het belasteren van Oostenrijk in h"* buitenland.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9