deTijd Tong-vissers dreigen weer uit te varen Uitstel overleg Veiligheidsraad Israëlische acties EIBERS HP fl®ENE Vergeefse poging van Wilson te bemiddelen in het artsenconflict Minimumloon in 1976 minder snel omhoog Door lotto omzet van staatsloterij gedaald Economische ijstijd nabij Ford spreekt met Chinese leiders Nog steeds geen akkoord over besteding gelden DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT/ PAGINA 7 NEW York, (AP) De vergadering van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties die vannacht had moeten beginnen om klachten van Egypte en Libanon over Israëlische luchtaanvallen op Palestijnse vluchtelingenkampen in behandeling te nemen, is voorlopig afgelast. Nadat hij gisteren door Egypte en Libanon was verzocht de raad in spoedzitting bijeen te roepen, begon de Britse ambassadeur Ivor Richard, die deze maand de raad voorzit, overleg achter de schermen met de 14 andere leden van de raad. In een uit zijn naam verzonden telegram heeft Paus Paulus Paulus VI de Israëlische luchtaanvallen op Palestijnse vluchtelingenkam pen in Libanon scherp veroordeeld. In de boodschap wordt gespro ken van een ontoelaatbare daad van geweld. De paus gaf zijn minister van buitenlandse zaken, kardinaal Villot, opdracht om pauselijke condoleances over te brengen aan de familieleden van de slachtoffers en de Libanese autoriteiten. Waarnemers in het Vatikaan zeiden dat de pauselijke boodschap twee bedoelingen had: het duidelijk maken van de interesse van de paus in de gebeurtenissen in Libanon, waar bijna de helft van de bevolking uit christenen bestaat, en het veroordelen van de Israëlische actie. Laos tot republiek uitgeroepen BAGKOK)Reuter) Prins Sou- vannavong, leider van de Pathet Lao, is gisteren benoemd tot president van de nieuwe Lao- tiaanse democratische volsrepu- bliek, zo heeft Radio-Viëntiane bekendgemaakt. De benoeming van „De rode prins" volgt een dag nadat de 700 jaar oude monarchie was afgeschaft en een volsrepubliek werd uitgeroepen. Prins Souvannavong is tevens benoemd tot voorzitter van de „opperste volksraad". Koning Savang Vatthana heeft de titel „hoogste adviseur van de president" gekregen. De voormalige neutralistische lei der van de coalitieregering, prins Souvanna Phouma s be noemd tot „regeringsadviseur". Mn gelooft niet dat beide func ties een wezenlijke inhoud heb ben. DEN HAAG (ANP) - Na de start van de lotto in Nederland in septembervorig jaar, is de omzet van de staatsloterij gemiddeld met ongeveer zes procent gedaald. Aldus heeft minister Duisenberg van financiën gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen over zijn begroting 1976. Volgens de bewindsman ligt de veronderstelling voor de hand dat deze terugllop, althans voor een deel, het gevolg zal zijn van de concurrentiewerking van de lotto. Welk deel dit betreft is niet exact meetbaar. Op de voorpagina van Elsevier de vraag of het CDA te redden is. Zo niet, „dan komt er gega randeerd een christen-democra tische lijst bij, die dan wel het surrogaat mag zijn van het ech te CDA maar die denk maar aan de florerende christen-de mocratie aan de basis - een eigen leven gaat leiden." Ook de vraag of de Zuidmoluk- se leiders na het complot tegen Soestdijk „wel door vakkundige rechercheurs voldoende onder vraagd zijn naar de aanwezig heid van potentiële terroristen. Is werkelijk alles in het werk gesteld om deze misdadige treinoverval te voorkomen?" En: „Verscherpt toezicht op dis sidente groeperingen is meer dan nodig. Maar beschikt de BVD wel over voldoende midde len om haar taak, potentiële ter roristen op te sporen, naar be horen te vervullen? Een grondi ge reorganisatie op dit punt lijkt hoogst noodzakelijk." In het hoofdartikel de conclusie: „De regeringsmaatregelen zijn een te bescheiden stap om onze economie weer gezond te ma ken. De vorst is te vroeg inge vallen. De lonen zijn bevroren. Het zou wel eens het begin kun nen zijn van een nieuwe (econo mische) ijstijd." De Haagse Post analyseert het naderende einde van ons sociaal paradijs en met name de vraag waar Den Uyl zijn 10 miljard vandaan denkt te halen. „Of de lonen of de sociale uitkeringen moeten omlaag. Zullen oude mensen de joden en zigeuners van de toekomst zijn?" Ook een artikel over D'66 dat op een wonder hoopt Van Mierlo: „Ik ben er ontzettend van overtuigd dat bij de komende verkiezin gen de wenselijkheid overheerst dat redelijk linkse mensen het voor het zeggen hebben. Dat is essentieel, zeker nu deze samen leving terug moet. Vrij Nederland signaleert dat de fraude met de geneesmidde len nog steeds doorgaat. „Zo bereist sinds 1 augustus een enigszins omstreden artsenbe zoeker weer het land, die apo- theekhoudende huisartsen een bonus van gemiddeld 10.000 gul den in het vooruitzicht stelt als zij hun geneesmiddelen bij hem kopen." Ook een artikel over de massale misleiding van het Nederlandse volk bij de actie „Geven voor leven". „Het aantal gevallen van kinderkanker is te klein op het grote geheel. Ze hadden de zaak nooit mogen toespitsen op kinderkanker, of ze hadden moeten zeggen: we gaan er een ziekenhuis speciaal voor bouwen. Ik zou willen be pleiten alsnog die hele kinder kanker als voorwaarde weg te laten, de zaak gewoon terug te draaien. Ja, dat klinkt heel droevig, maar zo is de situatie." Over de-loon- en prijsmaatrege len schrijft het blad: „Wat Boersma, Duisenberg, Lubbers en zonder twijfel ook Den Uyl betreft is de harde polarisatie werknemers-wergevers voorlo pig voorbij. De partijen moeten naar de conferentietafel." De Tijd schrijft over de psycho logische blunders van Den Uyl en over de vraag waarover het kabinet zal vallen. „Het woord brugfunctie durft niemand meer in ernst in de mond te nemen. Daarvoor is de wederzijdse into lerantie te groot Links doet net alsof de christen-democraten er niet bij horen, de christen-demo craten vergeten zo nu en dan dat het konsekwenties heeft dat niet meer de KVP maar de Pv dA de grootste partij van het land is. Voorts een inventarisatie van 12 jaar zoeken en tasten naar („nog steeds een omstreden zaak") li turgievernieuwing in Nederland. „Liturgie voor velen is iets an ders dan liturgie door velen. Dat wordt vaak vergeten. Dikwijls worden de ideëen en de stijl van de massa tot norm verheven. Het resultaat van deze verkeer de gedachte over democratise ring is dat je een liturgie van het alledaagse soort krijgt." Een interview tenslotte met tele visiemaker (Stratemaker op zee show) Aart Staartjes. „Het punt is tegenwoordig dat de tv zo ongeloofwaardig is geworden. Soms zie je van die mensen die zo krampachtig links zitten te zijn. Ik heb ook nog nooit een linkse politicus op tv horen zeg gen dat hij gewoon in zijn dure Volvo naar de studio is geko men." De Groene Amsterdammer ont hult welke beslissingen de rege ring waarschijnlijk deze week neemt over bedrijfsdemocratise- ring. „Wat er uit de bus komt: een personeelsraad zonder zeg genschap". Voorts wordt het Centraal Plan bureau („het brein achter de loonmatiging") doorgelicht. „Er wordt uitsluitend gewekt met modellen van het CPB waarvan de uitkomsten bovendien nog eens in tienden van procenten worden uitgedrukt Op die ma nier wordt een nauwkeurigheid gesuggereerd die helemaal niet bestaat In feite een schamele basis om er een beleid op te baseren." Hervormd Nederland spreekt met de schrijver Anthony van Kampen. „Ze noemden me in Brazilië' de grootste een grote leugenaar omdat ik gezegd had dat er in Nederland drie keer per dag wordt gegeten. Dat von den ze te gek om los te lopen." Ook in het blad een interview met de tot negen jaar veroor deelde Zuidafrikaanse schrijver Breytenbach." Wat wel bezig is te veranderen, of bezig is zich te ontwikkelen, is de rol die blijkbaar toegeschreven wordt aan Zuid-Afrika door het inter nationale kapitalisme. Dit hangt waarschijnlijk samen met ont wikkelingen in Europa en el ders, met de verschuiving van machtsposities door de recente oliecrisis. Ik denk dat wij thans de vlucht op grote schaal zien van kapitaal en hersenen uit een politiek kreupel Europa naar de beloofde landen in Afrika, La- tijns-Amerika en het Nabije Oosten." Veel in het blad ook over de wereldraad van kerken in Nai robi. Sassenheim (ANP) De Nederlandse kottervissers willen vóór zondag aan staande met minister Van der Stee van Landbouw een onderhoud hebben over het tongvangstverbod. Als dat gesprek niet tot een oplossing van hun proble men leidt, zullen ze zondag toch weer zee kiezen. Dat is gisteren vastgesteld op een verga- KERNMACHT De assemblee van de Westeuropese Unie heeft zich in Parijs uitgesproken voor een vorm van samenwerking op defensiegebied die in laatste in stantie de vorming van een westeuropese kernmacht niet uitsluit. De Nederlandse afge vaardigden stemden tegen of onthielden zich van stemming. dering van kottervissers in Sassenheim. Aanwezig waren vrijwel alle vissers uit Den Helder, een groot aantal uit Urk alsmede vissers uit Katwijk, Stellendam en Goedereede. Velen van hen zijn lid van de Nederlandse vissersbond, maar de bijeenkomst was belegd door buiten die bond om opererende kottereigenaren. De vissers vrezen grote moeilijkheden als zij volgende week het verbod van de overheid negeren en toch ter tongvangst gaan. Aangekondigd is immers dat ton- gaanvoer tot processen-verbaal en in be slagnemingen zal leiden Anderzijds me nen zij dat zij vanwege de financiële consequenties wel genoodzaakt zijn weer op tong te vissen als de derving van inkomsten niet wordt gecompenseerd. In dien de kottervissers de hele maand de cember geen tong meer kunnen vangen willen zij van de overheid een tegemoet koming van 2.000 per week. Een vijf man sterke delegatie van de kottervloot heeft gisteren een onderhoud gehad met de vaste Tweede Kamercom missie voor visserij. De Kamerleden heb ben voor de problemen veel begrip ge toond. Aspirantauto monteurs zien toekomst somber in DEN HAAG (ANP) Ruim 4.700 jongelui, leerlingen van scholen met opleidingen voor motorvoertuigtechniek, leerlin gen van scholen met opleidin gen voor motorvoertuigtech niek, zien hun toekomst somber in. „Als de tweede Kamer de anti-autoplannen van de rege ring goedkeurt, vrezen wij dat zeer velen van ons zich direkt na hun opleiding kunnen aan sluiten bij de tienduizenden jeugdige werklozen, die Neder land heeft", aldus de petitie, welke de jongelui ondertekend hebben en die gisteren aangebo den is aan Tweede-Kamervoor zitter vondeling. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Vertegenwoordi gers van de Britse specialisten hebben gisteren anderhalf uur lang gepraat met premier Wil son en minister van volksge zondheid Barbara Castle. Zij waren gevraagd naar Downing- street 10 te komen voor onder handelingen in verband met het artsenconflict. Het ziet er niet naar uit, dat de bemiddelingspo ging van de premier geslaagd is. De situatie in de Britse zieken huizen wordt nu voortdurend hachelijker. Sinds maandag weigeren de specialisten meer dan acht uur per dag te werken. Hun aktie is bedoeld als protest tegen een plan van de socialisti sche regering om in de staatszie- kenhuizen geen privé-patiënten meer te laten behandelen. Ook de 19.000 interne artsen van de 2.724 zieienhuizen weigeren meer dan acht uur per dag te werken, omdat ze schandelijk slecht betaald worden voor him Tussen negen en vijf uur doen de internen wat ze kunnen. Daarna verlaten ze de zieken huizen. De specialisten volgen hun voorbeeld. Dr. John Piper, een 39-jarige chirurg, verbonden aan de ziekenhuizen van Midd lesex, heeft voor het eerst van zijn leven zonder assistentie een maagoperatie gedaan. Patiënte een vrouw van 66 jaar leed aan een bloedende maagzweer. Zonder de operatie zou deze vrouw gestorven zijn. In norma le omstandigheden wordt dr. Pi- per geassisteerd door twee an dere artsen. De enige hulp, die hij nu kreeg, kwam van een leerling verpleegster, die nog geen operaties meegemaakt had. Er was ook een narcotiseur aanwezig, die bereid gevonden werd om over te werken. Alle andere artsen waren na hun normale dagtaak weg gegaan. Mevrouw Ford, met haar man op bezoek in China, amuseert zich klaarblijkelijk uitstekend als zij deelneemt aan de oefeningen van een balletklasje in Peking. PEKING (Reuter) De Amerikaanse president Naar men aanneemt is gesproken over onderlinge Ford heeft gisteren voor de tweede maal tijdens meningsverschillen ten aanzien van de Amerikaan zijn bezoek aan China met de Chinese leiders over se ontspanning te opzichte van de Sowjet-Unie. internationale vraagstukken gesproken. Over het Het ontspanninsvraagstuk is door de Chinese vice- verloop van het overleg bestaan geen officiële premier Teng Hsiao-ping in een tafelrede aange- aan wij zingen. roerd kort na de aankomst van Ford in Peking. „GEVEN VOOR LEVEN" AMSTERDAM Tussen het KWF en de organisatoren van de actie „Geven voor Leven" is nog steeds geen overeen stemming bereikt over de besteding van de gelden die tijdens de NCRV-jubileumactie zijn bijeengebracht. Johan Bodegraven en Jan van Hillo van de NCRV, organisa tor Ben Essing en twee van de drie destijds bij de actie betrokken artsen vinden dat het grootste deel van de 65 miljoen gulden gelijkelijk moet worden verdeeld over vier kinder-oncologie-centra (oncologie is de leer der gezwellen) in ons land. Het KWF huldigt het standpunt dat er meer geld moet worden uitgetrokken voor research naar de oorza ken van (kinder)kanker en dat dat onderzoek het best centraal kan geschieden om te voorkomen dat dubbel werk wordt gedaan. De organisatoren echter menen dat dan geweld wordt aange daan aan de uitgangspunten van de actie. Johan Bodegraven vanmorgen op de radio: „Na de tv-uitzending van gisteren zijn er veel reacties binnengekomen, vooral van teleurgestel de mensen, die zeggen voor de kinderen geld beschikbaar te hebben gesteld en niet voor het KWF". Het KWF garandeert dat al het geld aan kinderoncologie zal worden besteed, waarmee aan de uitgangspunten wordt voldaan. Portugese militairen oneens over hun plaats LISSABON (RTR) - De Portu gese revolutionaire raad, het hoogste beleidsorgaan, heeft na een vergadering die tot diep in de nacht duurde de militaire gerechtelijke autoriteiten opge dragen een onderzoek te begin nen ter voorbereiding van de vervolging van degenen die zijn beschuldigd van een aandeel in de verijdelde staatsgreep van links van vorige week. In de raad zijn twee stromingen binnen de strijdkrachten naar voren gekomen, nadat de radi cale linkse en communistische vertegenwoordigers waren geëli mineerd. Een is de „groep van negen" officieren met gematig de socialistische opvattingen, die de beweging van de strijd krachten als dominerende macht in de portugese politiek gehandhaafd willen zien. De tweede groep, rond commando- leider Jaime Neves en de noord elijke regionale commandant Antonio Pires Veloso wil dat de militaire leiders terugkeren tot de meer orthodoxe rol van de verdediging van het land tegen eventuele aanvallen van buiten. Onder scheiding ANWB-voorzitter mr. K. H. Gaarlandt heeft gisteren aan Simon Carmiggelt een ANWB-onder- scheiding uitge reikt, wegens zijn bijzondere ver diensten op het ge bied van toerisme. De onderscheiding werd hem uitgereikt om gestalte te ge ven aan de bewon dering van één be paald facet van zijn werk: Kijken is voor hem ontdekken. Hij is een reiziger en toerist, ook als hij thuisblijft, doordat hij zijn ogen en oren openhoudt, zo vindt de A.N.W.B. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Minister Boersma (Sociale Zaken) voelt er veel voor om het wettelijk minimum loon volgend jaar minder snel te laten stijgen dan op grond van de automatische aanpassing het geval zou zijn. Hij liet dat gisteren doorschemeren tijdens de behande ling van de regeringsplannen voor een strakker loon- en prijsbe leid in 1976. De verwachting is, dat het wettelijk minimum loon - na de aanpassing per 1 januari, waarvan de bedragen hiernaast staan afgedrukt - op 1 juli met 4% moet worden verhoogd. De minister wil deze verhoging beperken tot 2% op 1 juli en de andere 2% geven bij de volgende aanpassing per 1 januari 1977. Voorko men wordt dan, dat het minimumloon volgend jaar in een tijd van loonmatiging te snel stijgt Vijf jaar gevangenisstraf voor overvallen AMSTERDAM (ANP) De 28-jarige chauffeur Johnnie N., bekend geworden door o.m. zijn ont snapping uit de Scheveningse bunker, werd giste ren door de rechtbank van Amsterdam veroor deeld tot in totaal vijf jaar gevangenisstraf. Veertien dagen geleden stond hij terecht voor een overval op een girokantoor in Rijswijk, waarbij Iwee agenten weiden gedwongen hun bovenkle ding en wapens af te geven, en een roofoverval op een sigarenwinkel annex girokantoor in Am sterdam. De chauffeur werd vrijgesproken van het hem ook ten laste gelegde aandeel in een overval op een postauto in Rijswijk. De man zit al een •straf van tweeëneenhalf jaar uit voor een roof overval in IJmuiden. In deze benarde situatie moe ten we alles doen om een ver dere aantasting van de werk gelegenheid te vermijden, al dus de minister. Bij een auto matische verhoging van het minimumloon dreigen arbeids intensieve bedrijfstakken in de moeilijkheden te komen. De minister zei dat een loonsom stijging van 8 1/2 tot 9 procent in 1976 een duidelijke koersbe paling voor het kabinet bete kent. De prijsontwikkeling in de komende maanden zal be palend zijn voor de vraag of de loonsomstijging binnen de gewenste beperking kan wor den gehouden. Voor het eerste halfjaar wordt een prijscompensatie in de lo nen van 4 1/2 procent toege staan. Wat er voor het tweede half jaar uit de bus komt, zal ongeveer in mei bekeken moe ten worden. Veel kan het niet zijn. Bekeken zal worden of er voor de tweede helft van 1976 een geringe prijscompensatie kan worden gegeven. Als dat gebeurt, zal de compensatie voor iedere werknemer een ge lijk bedrag in geld omvatten, zo deelde de heer Boersma mee. Minister Lubbers (Economi sche Zaken) zei, dat- als de stijging van de loonsom 2 pro cent minder is, dit betekent dat op korte termijn 25.000 arbeidsplaatsen worden ge schapen. Bij een stijging die 1 procent minder is, zal dit over 5 jaar 60.000 arbeidsplaatsen zijn. Vermindering van de loonkosten is dus van het grootste belang voor de werk gelegenheid. Nieuwe bedragen minimumloon DEN HAAG De bruto mini- mumloonbedragen voor werk nemers van 23 jaar en ouder worden met ingang van 1 ja nuari 1976 verhoogd van 1344,20 tot 1440,40 per maand, van 310,20 tot 332,40 per week en van 62,04 tot 66,48 per dag. Dit heeft het ministerie van Sociale Zaken bekend gemaakt De ver hoging gebeurt op grond van de jaarlijkse aanpassing. Het bruto minimumjeugdloon wordt ook verhoogd per 1 ja nuari 1976. De nieuwe lonen zijn: 15 jaar: 576,20 per maand en 133,- per week; 16 jaar: 684,20 per maand en 157,90 per week) 17 jaar 792,20 per maand en 182,80 per week; 18 jaar: 900,30 per maand en 207,80 per week; 19 jaar: 1008,30 per maand en 232,70 per week; 20 jaar 1116,30 per maand en 257,60 per week; 21 jaar: 1224,30 per maand en 282,50 per week; 22 jaar: 1332,40 per maand en 307,50 per week. De wet minimumloon kent als algemene regel, dat bij een kor tere arbeidsduur het minimum loon naar evenredigheid lager

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7