„Ongeluksherberg" krijgt zijn zoveelste eigenaar Lisseriaar Piet van Tol koopt roemrucht hotel Rijnland bij Kroon in beroep tegen ongeldigverklaring van verkiezingen Subsidie voor tuinders bij afbraak van kassen SCHUTTERSKONINGIN Bekerzege Mercasol DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 De herberg ,,'t Oude Regt huys" aan de Hereweg in Rijn saterwoude begint zo langza merhand een echte „ongeluks herberg" te worden. Want hoe wel de laatste jaren al diverse gerenommeerde zakenlieden met peperdure verbouwingen geprobeerd hebben van de ou de herberg een gezellig restau rant te maken, heeft de een na de ander de kous op de kop gekregen en zijn ze weer snel vertrokken uit Rijnsaterwou- de. Nu is de herberg opnieuw dicht. De ramen zijn geblin deerd en op de toegangsdeur hangt weer het bekende bord „gesloten" dat er de laatste drie jaren bijna constant heeft Miep van Steyn brengt de carnavaleske groet Alaaf, nadat ze van Prins Roeland en Prinses Gerry de eervolle onderscheiding in ontvangst heeft genomen. Maar de zakenlieden geven het niet op. Dit keer gaat de 35-ja- rige Amsterdammer Ruud Meuwese een poging wagen om uiteindelijk van ,,'t Oude Regthuys" weer een trekpleis ter te maken zoals vroeger toen het in de herberg dikwijls storm liep. Meuwese heeft de zaak over genomen van Amsterdammer Van Dam, die vorig jaar nog erg enthousiast aan zijn „avontuur" in Rijnsaterwoude begon en ook de zaak mooi verbouwde maar uiteindelijk toch zijn biezen weer pakte. „Hij kon het hier niet langer uithouden", vertelde mij Ruud Meuwese. Van Dam had een paar jaar geleden nog een drukke zaak in Amsterdam. Hier in Rijnsaterwoude miste hij toch de gezellige drukte van de stad. Hij had heimwee naar zijn geboorteplaats. En natuurlijk liep de zaak ook niet zo geweldig. Anders had hij wel gebleven. Vóór Van Dam, probeerde res- tauranteigenaar De Koff het met 't Oude Regthuys, dat hij op zijn beurt weer over had genomen van Rijnsaterwoude- naar De Boer. Maar ook hem is het niet gelukt Zo gaat de een en komt de ander. Dat gaat nu al een paar jaar zo. Ruud Meuwese (35), die eigenaar was van het res taurant De Boekenier aan de Haagscheweg in Amsterdam en wegens gezondheidsrede nen daar is moeten stoppen, denkt dat 'ie het dit keer wel gaat redden met ,,'t Oude Regthuys". Hij gooit er tenminste heel wat geld tegenaan om de kortgele den nog verbouwde herberg in een heel ander jasje te steken. „Ik ga het allemaal wat lu xueuzer inrichten", zei hij. „Met veel eiken houtenmeube len en ook wat meer zit plaat sen. Het wordt wat meer van deze tijd. Ook het eten wordt wat aantrekkelijker. Met dage lijks verse groenten en vers fruit en een wat uitgebreider keuze aan menu's. In de her berg zullen voor het eerst ook slakken te koop zijn, mijn spe cialiteit". Meuwese heeft het al helemaal in zijn hoofd zitten. Van de oude herberg zoals die vroeger was en zoals veel Rijnsater- woudenaren die nog kennen, zal weinig meer overblijven. Zelfst het biljart is nu verdwe nen. Dat heeft Ruud Meuwese cadeau gedaan aan de biljart vereniging „Het Regthuys", waar van de leden nu zijn uitgeweken naar het restau rant Meerzicht, eveneens in Rijnsaterwoude. Meuwese: „Een biljart in een restaurant waar mensen zitten te dineren, is een onmogelijke zaak. Nie mand wil tijdens het nuttigen van een lekkere biefstuk met een keu in de ogen geprikt worden. Dat spel moet men maar ergens anders gaan spe len". In Rijnsaterwoude wacht men nu rustig af wat het gaat wor den met deze nieuwe eigenaar. Men heeft er een hard hoofd in want er hebben zich er nu al veel verkeken op deze her berg, die als stamkroeg van veel Rijnsaterwoudenaren heel wat jaartjes goed en gezellig heeft gedraaid, maar sinds de zaak in „vreemde" handen is gekomen eigenlijk een beetje door de eigen bevolking wordt gemeden temeer daar nu ook het vertrouwde biljart naar el ders is verhuisd. Maar Ruud Meuwese, die in de zaak ter zijde zal worden ge staan door zijn vrouw en een bevriende ober, ziet het deson danks wel zitten met zijn ex clusieve restaurant in klein Rijnsaterwoude. Hij zegt: „Er is hier zeker een markt voor mijn herberg. Kijk maar naar Langeraar waar het dure res taurant „De Gravenplas" ook goed draait en hier vlak bij het restaurant „Meerzicht" dat ook veel aanloop heeft. Ik pro beer hier met een formule van start te gaan die precies ligt tussen een bistro en een res taurant. Dan moet het luk ken", zegt de nieuwe eigenaar van de „ongeluksherberg". De Voorhoutse carnavalsprins Roeland heeft, ter zijde ge staan door zijn prinses Gerrie, Miep van Steyn van de Rijns- burgerweg gekroond tot schut- terskoningin. Die titel kreeg Miep op de Feestavond ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan(elfde lustrum) van de schietvereniging St. Hubertus. Op die avond schoot zij het hoogste aantal punten van de vrouwelijke schutters. Al eer der werd zij tot koningin ge kroond vanwege haar zuivere schot. De feestavond van St. Huber tus in het parochiehuis krijgt waarschijnlijk een nog onver wacht staartje. Hoewel het ge bruikelijk is dat de vrouwen van de schutters slechts één maal in de vijf jaar aanwezig zijn op de jaarlijkse schutters- avond, was het dit keer zo gezellig in het parochiehuis dat het bestuur nu overweegt om de vrouwen van de Voor houtse schutters voortaan elk jaar uit te nodigen. Omvangrijk opknapkarwei al van start De bekende Lissenaar Piet van Tol, die jaren geleden nog een klein zuivelwinkeltje dreef in het Lissese buurtschap De Engel en inmiddels opklom tot algemeen directeur van de EMHA-groothandel in levens middelen Van Tol B.V. in Bo degraven, heeft nu in deze plaats het roemruchte hotel Van Haaften gekocht van de Skolbrouwerij. De voormalige beheerder, de heer Stangeberge, die de laat ste zeven jaar het hotel exploi teerde, zag zich de afgelopen jaren voor steeds hogere on kosten en kleinere inkomsten geplaatst en kon de zaak niet meer draaiende houden. Nu heeft Piet'van Tol, die in 1967 met zijn bedrijf naar Bo degraven verhuisde, de zaak opgekocht en hij heeft zijn plannen ai ontvouwd. Hij wil van hotel Van Haaften, dat in 1749 werd gebouwd, een gere nommeerd hotel maken, waar het rijk geschakeerde zakenle ven graag naar toe komt om er te dineren en te overnach ten. Voor het zover is moet er wel wat gebeuren aan dit hotel, waaraan volgens mevrouw Stangeberge zo'n vijftig jaar achterstallig onderhoud moet worden weggewerkt. Men is inmiddels met dit omvangrijke opknapkarwei van start ge gaan en ik hoorde dat de kos ten daarvan ongeveer gelijk zullen zijn aan de totale koop som van het hotel. De zuivelhandelaar Van Tol heeft een en ander al breed voerig aan de buitenwereld la ten weten. Dat is wel tegen het zere been geweest van het echtpaar Stangeberge, dat het hotel huurde van de Skolbrou werij. „Piet van Tol heeft al overal rondgebazuind dat hij het hotel heeft gekocht maar zover wij weten zijn de onder handelingen tussen hem en de Skolbrouwerij nog steeds gaande. Dat blijkt ook wel uit het feit dat men ons nog niet officieel op de hoogte heeft gesteld van deze verkoop. We vinden dit wel erg voorbarig en ook onjuist van Van Tol. Maar hij kan het zich waar schijnlijk permitteren. In ieder geval heeft hij heel wat meer geld op zak dan wij. Dan is het makkelijk praten. Onze ze gen heeft 'ie in ieder geval. Maar of zijn hotelplan op den lange duur vruchten'zal gaan afwerpen betwijfelen we", zegt mevrouw Stangeberge. Het is de bedoeling dat het bekende hotel in de Brug straat, dat dezelfde naam blijft dragen, april volgend jaar wordt heropend. Leiden Rijnland gaat bij de Kroon in beroep tegen de besluiten van Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Holland, waarbij wegens het bij de verkiezingen niet strikt naleven van het reglement het nieuw gekozen bestuur niet werd toegelaten. Volgens die besluiten zou een voorlopig bestuur van het hoogheemraadschap moeten optreden totdat volgend jaar opnieuw verkiezingen zouden zijn gehouden. In de gisteren te Leiden gehouden vergadering werd gesteld, dat er ernstige twijfel bestaat of het door de provincies gewenste voorlopige bestuur wel rechtsgeldig zou kunnen handelen en besluiten. Bovendien constateert Rijnland dat Gedepu teerde Staten niet gemotiveerd hebben vastge steld, dat het niet letterlijk navolgen van regle mentsbepalingen op de verkiezingsuitslag van invloed zou zijn geweest, terwijl de toelating van een aantal bestuursleden in ieder geval ten onrechte werd verhinderd. Volgens Rijnland hebben de provinciale beslui ten bestuurlijke onzekerheid en verwarring te weeggebracht, hetgeen bij een zorgvuldige af weging van belangen onnodig zou zijn geble ken. In de Verenigde vergadering werd er de nadruk op gelegd, dat de gerezen moeilijkheden zijn terug te brengen op onhanteerbare verkiezings bepalingen in Rijnlands reglement. Men wil dan ook bij de provinciale besturen aandringen op reglementswijziging teneinde, als nieuwe verkiezingen moeten worden gehou den, zeker te zijn van een duidelijk en onbe twistbaar resultaat. Bijna alle bestuursleden besloten ook persoon lijk bij de Kroon beroep aan te tekenen tegen de provinciale besluiten. HILLEGOM Tuinders die al hun kassen moeten afbreken, kunnen mogelijk in de toe komst aanspraak maken op 15- Per vierkante meter glas. Voor Partiële glasafbraak wordt eenrijksbijdrage ver leend van 12— per vierkante meter. Voorwaarde hierbij is wel dat na afbraak nog 3,5 dui zend meter, grond overblijft. Dit is de minimumomvang waarop goede bedrijfsvoering mogelijk zou zijn In de landelijke raad voor de bedrijfsontwikkeling zullen deze nieuwe regelingen vandaag ter sprake komen. Gisteren stelde de heer M. Zuidgeest, lid van deze raad, de voorstellen aan de orde tijdens de in Hillegom ge houden jaarvergadering van de tuinders-en Bloemkwekersvak bond van de Katholieke Land en Tuinbouwbond. De landelijke raad houdt zich voornamelijk bezig met be drijfsbeëindigingsregelingen en bedrijfsontwikkelingen. „We hebben er bij de minister op aangedrongen een rijksbijdrage te verlenen voor bedrijfsver- plaatsing", aldus de heer Zuid geest. „Thans is een regeling in de maak voor boeren die hun boerderij moeten verplaatsen. Ook voor tuinders zou eenzelfde regeling moeten gelden". i Een andere concrete zaak die de landelijke raad thans onder handen heeft, is het verkrijgen van een rentesubsidieregeling voor tuinders die niet willen uit breiden, maar wel hun bedrijf willen moderniseren. Enkele leden van de LTB ver klaarden zich groot tegenstan der van het door de vakbond bevochten gegarandeerd' mini mumloon voor tuinders". Als je het niet kunt bolwerken moet je er mee op houden", aldus een van de leden, die overigens be twijfelde of 30 procent van zijn vakgenoten minder dan het mi nimumloon verdiende. „Het ligt eerder bij de 3 dan bij de 30 procent". De afkeer voor een gegaran deerd minimum loon komt voor al voort uit de angst dat hier mee de tuinders de mond wordt gesnoerd wanneer ze in de toe komst kritiek hebben op een bepaalde gang van zaken. De heer Zuidgeest hield een pleidooi voor het herstructure ren van de oude glascentra (zoals het Westland) en het bloembollengebied". En dan denk ik niet aan een landelijk herstructureringsplan maar voornamelijk aan regionale plannen. Elk her te verdelen gebied heeft zijn eigen karakte ristieken, waarin een landelijk plan niet kan i Door de heer G. Koop, voorzit ter van de Vakbond Bloemkwe kers bracht de tweeslachtige, houding van de veilingvoorzit ters ten aanzien van de aanvoer van siergewassen uit niet Euro pese landen aan de orde. In de zogenaamde „derde landen" werkt men met veel goedkopere arbeidskrachten. Ook de stook kosten zijn minimaal. Als tuin bouwers durven we elke eerlijke concurrentie best aan. Maar hier is niet tegen op te boksen". De heer Hogewoning, voorzitter van de Aalsmeerse veiling stel- de dat de aanvoer van produk- ten uit „derde landen" nog niet J zo groot is. Waar we meer last van hebben is de aanvoer uit Frankfurt. Hier wordt 90 pro- j cent van de niet- Europese pro- dukten op de veiling aan de i markt gebracht Dat doet ons de 1 das om". Hij pleitte ervoor dat I de standsorganisaties er bij mi nister Van der Stee op zullen aandringen spoedig een regeling in EEG-verband te treffen. Deze I regeling zal onder meer inhou- i den dat siergewassen uit „de derde landen" alleen op de Eu- ropese veilingen mogen komen i wanneer er een vastgestelde mi- i nimumprijs voor wordt bere kend. Van onze basketbalmedewerker OUD-BEIJERLAND Merca- sol-Leidenheeft zich een goede uitgangspositie verworven voor het bereiken van de kwartfina les van de Nederlandse basket balbeker. In de derde ronde de eerste waaraan eredivisie clubs deelnemen won de Leidse hekkesluiter uit de hoog ste klasse moeizaam, maar ver diend van eerste divisionist Vastgoed-Strijen, het vroegere BOB. Vrijwel de gehele wed strijd keek Mercasol tegen een achterstand aan, maar kon via een goede eindsprint toch nog winnend afsluiten. Mercasol speelde in Oud-Beijer- land zonder Walker Banks (ge blesseerd) en Bob Huisman en omdat bovendien Al Williams teveel soleerde is het niet zo vreemd, dat Vastgoed een ge makkelijke voorsprong nam. Bij de rust was het zelfs 45-37. In de tweede helft ging het veel beter. Peter de Jong ging goed en zuiver schieten en de achter stand was snel weggewerkt Vastgoed kwam nog wel even terug, maar Mercasol, met Ben jamin Ruysenaars na rust als beste man, bleef overeind: 82-88. Scores Mercasol: Williams 38, De Jong 18, Ruysenaars 16, Moerer 8, Paulides 6 en Van Roden 2.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5