Voorhout verhoogt plaatselijke belastingen Gasverwarming in Leidschendam volgend jaar 20 procent duurder Vertrouwen verloren in stedebouwkundige Medaille-regen bij Rode Kruis Ko lonnen Rijnland „De Schutte" breidt uit GROEP NIEUW LEIDSCHENDAM: PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 Van een onzer verslaggevers VOORHOUT De gemeente Voorhout gaat met ingang van 1976 onroerend goedbelasting heffen. De belasting zal worden geheven over de economische waarde van het eigen woonhuis of win kelpand. Er zal negen gulden belasting worden geheven over elke 3000 gulden waarde. Een inwoner van de gemeente Voorhout met een eigen huis van 90.000 gulden zal dan 30x9 gulden moeten beta len. Inwoners van de gemeente die een wo ning hebben met een waarde van minder dan 9000 gulden, zullen niet worden be last. Over de invoering van deze belasting zal in de raadsvergadering van 11 decem ber worden beslist Het college van b. en w. is van plan om de hondenbelasting, reinigingsrechten, straatbelasting en personele belasting te verhogen. De hondenbelasting zal 50 gul den gaan bedragen (was 35 gulden). De reinigingsrechten zullen met ingang van 1976 verhoogd worden met vijf gulden tot 60 gulden. Van de straatbelasting zal onder meer de rioolbelasting stijgen met ongeveer 8 procent en komt dan op 92 gulden. Het aantal opcenten op de hoofd som van personele belasting zal verhoogd worden van 325 naar 358. De gemeente Voorhout heeft verder plan nen om 1800 m2 grond aan te kopen voor de uitbreiding van het volkstuinencom plex nabij de Dinsdagse Wetering. Het aantal volkstuintjes komt na deze aan koop op 114 stuks op een stuk grond van 23.000 m2. De huur van de nog aan te leggen volkstuintjes zal 1710 gulden per jaar bedragen. De uitbreiding van het volkstuinencomplex is noodzakelijk om dat de volkstuinvereniging te veel leden heeft en te weinig tuintjes. De vereniging legt zelf de tuinen en voetpaden aan. Het college van Voorhout heeft de raad voorgesteld twee percelen grond aan te kopen aan de Herenstraat en Dinsdagse Wetering. De percelen grond Imaken deel uit van een voetpad. Het college vindt dit een ongewenste situatie. Op het over te dragen perceel aan de Herenstraat zal een verlaagd voetpad worden aangelegd met een breedte van 2.20 meter. De re constructie van de Klokkemakersbrug (de brug over de Zandsloot nabij de Engelselaan) laat nog wei even op zich wachten. Oorspronkelijk was het de be doeling om al dit jaar een voorstel aan de raad te doen over de reconstructie van de brug. De gemeente dacht te volstaan met een duiker. De gestelde eisen en voorwaarden van het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft haar van deze oplossing doen afzien. De begrote kosten voor de reconstructie bedragen 290X100 gulden. Het plan is aangemeld bij de dienst aanvullende civiel-technische wer ken met het verzoek 75% subsidie te verlenen. Concert in Hervormde Kerk Warmond Het Leidse Studenten Muziekgezelschap „Sem- pre Crescendo" geeft maandag a.s. een concert in de Hervormde Kerk van Warmond, aanvang 8 uur. De toegangsprijs bedraagt 2,-. Op het programma staan werken van Debus sy, Mozart en Dvorak. Het concert zal ongeveer een uur en een kwartier duren. Alleen als de concerten goed worden bezocht kan het comité Openbare Con certen de concertserie in de Hervormde Kerk voort zetten. Zoeterwoudse kleuterschool krijgt drietal groentetuintjes Van onze correspondent ZOETERWOUDE - De omge ving van de kleuterschool „Hummelhof' aan de Noord- buurtseweg krijgt een ander Er wordt een zandbak aange bracht, een drietal kleutertuin tjes aangelegd en ook een gras veldje. Het ligt in de bedoeling dat de kinderen in de kleutertuin zelf wat groenten gaan verbouwen. Het verzoek om deze nieuwe voorzieningen „Principiële me dewerking" werd door de ge meenteraad zonder aanmerkin gen gehonoreerd. In het komende voorjaar hoopt men van de uitbreidingen ge bruik te kunnen maken. Van Rooyen bedankt als fractie-assistent PPR/PSP/D'66 Van onze correspondent Leiden De fractie-assistent van de PSP, de PPR en D'66, de heer Van Rooyen, heeft zijn functie neergelegd uit protest tegen de aanleg van een bus baan op de Rijnsburgerweg. Hij kwam tot dit besluit toen bleek dat de meerderheid van de raad met in begrip van zijn eigen fractie de aanleg van een busbaan op de Rijnsburgerweg belangrijker achtte dan het be houd van de langs deze weg staande bomen. Kanaalstraat" kreeg bedankje Van onze correspondente Rijnsburg Voorzitter A. de Mooy en penningmees ter D. Iterson zijn gister avond herkozen tijdens de jaarvergadering van buurt vereniging Kanaalstraat. Tijdens deze vergadering bedankte de voorzitter van Oranjevereniging C. de Mooy voor de medewerking aan de festiviteiten rond het duizendjarig bestaan van Rijnsburg. De jaarver gadering werd besloten met de opvoering van het blij spel „Kontakt met Kootje", dat zeer verdienstelijk werd gespeeld door de to neelgroep Het Centrum. Oegstgeester Passage nu volledig in gebruik Van onze correspondent Oegstgeest De Oegstgeester Passage is sinds gisteren volle dig in gebruik. Als laatste win kel opende gisteren de super markt van A en O zijn deuren. Deze zaak wordt zelfstandig ge dreven door de heer L. Wolters, die al 20 jaar zaken doet in Oegstgeest. De overstap van het oude pand naar het nieuwe in de Passage betekent een enorme verbetering. Het winkelopper vlak beslaat ruim 190m2, het assortiment heeft een grote uit breiding ondergaan. Sassenheim Vrijdagavond 19 december wordt in de St. Pan- cratius-kerk aan de Hoofd straat, een kerstzangavond ge houden. De samenzang wordt afwisselend begeleid door Job C. de Vries, orgel, en door de Christelijke Harmonie „Cres cendo" o.l.v. D.. van Ossenbrug- ge. De lezing van het Kerstevan gelie verzorgt pastoor dr. C. van Bockxmeer. Aanvang half 8, deur open 7 uur. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM In de commissie voor het gas- en electriciteitsbedrijf zijn gisteravond de verhogingen van de gas- en electriciteitstarieven besproken die, nadat ze op 15 december door de gemeentaard zijn vastgesteld, op 1 januari 1976 zullen ingaan. De gastarieven zullen dan voor de verschillende soorten gebruikers stijgen variërend van 6.3% tot 25%. Voor "tie particlulieren die het gas voor ruimteverwarming gebruiken zal de stijging 20% zijn, gasverbruik voor blokverwarming stijgt zelfs met 29 In Leidschendam zal een nieuw abonnementstarief worden ingevoerd voor de tweekamerflat in zuid omdat deze electrische boilers hebben. De bedoel de 48 flats hebben gas alleen nodig voor kookdoe- leinden. De hogere opbrengst van de kleinverbrui kers worden volgend jaar, op 'n totaalbedrag van 6.2 miljoen, geraamd op ruim 1 miljoen gulden. De gemeenten onderhandelen nog met de Gasunie over de margevergroting tussen inkoop en verkoop maar B. en W- gaan er voorlopg maar vanuit dat de hele meeropbrengst naar de Gasunie zal gaan. Tuinders Voor gaslevering aan de 70 tuinders die in Leid schendam zijn aangesloten zijn door de regering voor het eerste kwartaal van 1976 en voor het daaropvolgende halfjaar nieuwe tarieven vastge steld. In Leidschendam wordt verwacht dat voor deze 9 maanden 3/4 miljoen gulden meer zal worden ontvangen. Zoals eerder meegedeeld heeft de CDA-fractie in de gemeenteraad gevraagd de thans geldende boe tebepalingen voor een geringe gasafname dan contractueel overeengekomen, op te heffen of op te schorten. Deze contracten dienden, aldus de fractie, ter dekking van de investeringen van de aansluitingen. Het wordt vreemd gevonden dat men in de huidige energieschaarste beboet wordt vanwege een te gering afname. Burgemeester en wethouders zullen deze week antwoorden op deze in de Algemene Beschouwingen gestelde vragen. Voor de grootverbruikers zullen in de loop van het volgend jaar zo goed als zeker ook nieuwe tarieven worden vastgesteld. Deze gaan zoals be kend mee met de stookolieprijzen. Op basis van de huidige brandstofprijs wordt 1.2 miljoen gulden meer verwacht Deze meer-opbrengst van de groot verbruikers moet altijd aan de Gasunie worden afgedragen, aldus B. en W. Verhoging De KwH-prijs voor electriciteit zou voor alle cate- goriën overdag stijgen van 7.8 naar 8.8 cent. Samen niet een verhoging van de nachttarieven en het vastrecht zal bijna 700 duizend gulden meer worden ontvangen. Voor de kleinverbruikers bete kent dit een stijging van het tarief van 7.8%, voor de grootverbruikers 9%. Ook hierbij heeft de CDA-fractie gevraagd de lasten voor de tuinders wat te verlichten. Gesugge reerd werd de piektijdtarieven voor deze categorie gebruikers wat te matigen. De commissie heeft verder gunstig geadviseerd over een verhoging van 30 ct voor de huur van 'n keukengeiser. Het tarief wordt daarmee 3 gul den 90 per maand waarmee de verlangde kosten dekkende exploitatie voor de geisers wordt verkre gen. Leiderdorp krijgt Montessori-school Van onze correspondent LEIDERDORP Het ziet er naar uit dat de gemeente binnen niet al te lange tijd kan begin nen met de bouw van een ge combineerde Montessori kleu ter- en basisschool in De Voor- hof. Gedeputeerde staten hebben verklaard in beginsel geen be zwaar te hebben tegen het uitge ven van de daarvoor benodigde gelden (ruim anderhalf miljoen gulden). Definitieve goedkeu ring aan het plan willen g.s. echter eerst geven als zij een beter inzicht hebben in de finan cieringsmogelijkheden van de gemeente. Inspraak voor Hazerswoude Van onze correspondent Hazerswoude De Hazers- woudse Commissie Milieuhygië ne is er voorstandster van, dat bewoners van de wijken Zuid en Rhynenburch-Oost zitting ne men in de zogenaamde „Klank bordgroepen". Deze bewoners zouden dan met betrekking tot groenvoorziening in hun wijk de nodige suggesties naar voren kunnen brengen. Dat iedere burger echter, met betrekking tot alles wat het met leefmilieu te maken heeft, in spraak heeft, mag blijken uit het feit dat een half uur voor aanvang van iedere openbare vergadering van de commissie, een ieder gelegenheid wordt ge boden met de commissie-leden van gedachte te wisselen. STOCKHOLM - De Ameri kaan Harold Solomon heeft in het Masterstennistoernooi in Stockholm zijn eerste overwin ning behaald. In drie sets won hij van de Mexicaan Raul Rami rez. De cijfers waren 57, 6—3, 6—3. De Roemeen Ilie Nastase heeft in drie sets gewonnen van de Italiaan Adriano Panatta. De cijfers waren: 7—6, 3—6, 6—0. Het betekende de tweede over winning voor Nastase. ZOETERWOUDE De inzame ling voor de aktie .Jantje Be ton" heeft in Zoeterwoude 940,40 opgebracht. Dit is 200,- meer dan vorig jaar. Van de opbrengst komt 50% ten goe de dan de Hervormde Jeug draad die de collecte uitvoerde. Vele Warmondse 65-plussers hebben gisterenmiddag het van het door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers georganiseerde Sinterklaasfeest genoten. Onder het genot van een kopje koffie en een speculaasje werd op dit jaarlijks terugkerend festijn een gezellig spelletje bingo gespeeld. iiiiiiimi Van onze correspon dent OEGSTGEEST Met de uitreiking van een aantal medailles en oorkondes heeft Jhr. T.A.J. van Ey- singa gisteravond of ficieel afscheid geno men van de Rode Kruis Kolonne Rijn land. Hij deed dit in de functie van voor zitter van de Rode Kruis afdeling „Rijn land". Jhr. Van Eysinga wordt opgevolgd door de heer Gmelich Meylingh, thans wet houder van CRM te Oegstgeest. Mej. Coomans neemt de taak van secretaris Zwitser over. Tot vi ce voorzitter is be noemd de heer Roos, burgemeester van Rijnsburg. Het was bijzonder ge zellig in het fraaie Rode Kruisgebouw aan de Voscuyl. Jhr. Van Eysinga bena drukte nog eens het enorme belang van een goed functione rende Rode Kruis Kolonne en prees de grote inzet van de le den. Hij reikte ver volgens medailles en oorkondes uit voor tien jaar trouw lid maatschap aan de helper tweede klasse de heer J.H.F. Veld- boer, de helpster tweede klasse mevr. M. Beyleveld-Dubbe- laar, idem eerste klasse mevr. J.M.C. Esser-Willemse, idem 3e klasse mevr. J. Bruin-Barnhoorn. De beide helpers, de he ren Zwetsloot en Van Beek waren door om standigheden verhin derd. Extra hulde verwierf zich mevr. Vooys die aan haar medaille de gesp voor 20 jaar trouw lidmaatschap zag toe gevoegd. Kolonnekommandant G.Th. van der Horst bedankte alle be stuursleden in het bijzonder Jhr. T.A.J. van Eysinga voor de prettige samenwerk ing. „U hebt een groot aandeel gehad bij de totstandko ming van het fraaie Rode Kruisgebouw, daar zijn wij u nog altijd bijzonder er kentelijk voor". Van mevr. Vooys ontving de heer Van Eysinga tenslotte een mooie Rode-Kruis-kop en schotel. (Van een onzer verslaggevers) Sassenheim Het bestuur van het protestant christelijk bejaarden tehuis „De Schutse" in Sassenheim heeft de gemeente gevraagd garant te willen staan bij een aan te gane lening van 100.000 gulden. Dit bedrag zal worden besteed aan de uitbreiding van de recreatie zaal van het tehuis. De zaal is thans te klein voor allerlei manifestaties. Het bestuur van het bejaardentehuis wil ook probe ren een aparte ruimte voor de administratie te creëren. Tijdens de raadsvergadering van 9 december zal de raad over de garantie verlening stemmen. Bejaardenwoningen Groot Hoogwaak (Van onze correspondent) Noordwijk Het college van b en w van Noordwijk is van plan binnenkort met de bouw van 32 premiehuurwoningen te beginnen voor alleenstaande bejaarden nabij „Groot Hoogwaak", zo blijkt uit de gemeentebegroting voor 1976. Het college heeft ook plannen de bouw van 32 woningwetwoningen in Vreewijk uit te voeren. De woningbouw in het plan „Grashoek" zal pas aan het einde van 1976 worden uitgevoerd. In Noordwijk zijn momenteel 170 huizen in aanbouw. Dit jaar zijn in Duinpark 93 woningwetwoningen, 26 premiekoopwoningen en 25 vrije sectorwoningen gereed gekomen. In aanbouw zijn 20 woningwetwoningen, 52 premiekoopwoningen, 25 premiehuurwo ningen en 68 vrije-sectorwoningen. Het aantal woningzoekenden in de gemeente Noordwijk is in 1975 gedaald van 742 tot 602. Leerlingenconcert „Rijnakkoord" (Van een onzer verslaggevers) Leiderdorp De Streekmuziekschool „Rijnakkoord" geeft vrijdag 12 december een leerlingenconcert in de Dorpskerk aan de Hoofd straat in Leiderdorp. Aanvang 20.00 uur. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDSCHENDAM - De Groep Nieuw Leid schendam, in de gemeenteraad vertegen woordigd door de heer J.A.W. Pohlkamp, heeft in dr Algemene Beschouwingen bij de begroting meegedeeld het vertrouwen in de stedebouwkundige, prof. ir. Lucas te hebben verloren omdat deze geen rekening en voe ling zou houden met de basis. De invloed van de stedebouwkundige op het woon- en leefklimaat zou te groot en te overheersend zijn terwijl hij bovendien de aansluiting met moderne wooninzichten zou missen. Het raadslid Pohlkamp heeft naar aanlei ding van de verwikkelingen rond plan-Dui venvoorde vijf jaar geleden met twee andere Leidschendammers een aktie voor eigen wo- ningbezit gevoerd. Over Duivenvoorde zegt Groep Nieuw Leid schendam de behoefte aan 300 huurflats niet te zien, gehoopt wordt dat de 8 geprojecteer de flatblokken uit het bestemmingsplan zul len verdwijnen evenals de bouw van een service-flat. Over Stompwijk wordt ge vraagd of de woningbouwvereniging „Don Bosco" ook koopwoningen kan laten bou wen. De groep vindt verder wijkcomité's, waarbij ook de Milieuraad wordt gerekend, „hun gewicht in goud waard" en verzoekt ze een jaarlijkse subsidie toe te kennen. GNL is tegen het asfalteren van de Damlaan waar van een winkelpromenade met parkeervoor zieningen zou moeten worden gemaakt. De gemeentelijke plantsoenendienst zou moeten uitgroeien tot een servicedienst voor de indi viduele Leidschendammer of wat misschien nog beter wordt genoemd tot een service- dienst voor de wijkvereniging. Wat de op de richten Culturele Raad betreft had GNL het beter gevonden als de betref fende werkgroep eerst de standpunten van de fracties in de gemeenteraad had geweten. Onder het hoofdstuk sociale zorg merkt GNL op dat het in juni 1974 door dr. Uhl bepleitte crisis-interventiecentrum nog steeds niet van de grond is gekomen. Meege deeld wordt dat 'n Leidschendamse arts gezegd heeft ernstig verontrust te zijn over het ontbreken van sociaal-psychiatrische zorg in de gemeente. Het college wordt verder in overweging gegeven alle bejaarden van 70 jaar en ouder, die nog zelfstandig wonen, een telefoonaansluiting te verstrek ken. Wat het dekkingsplan betreft wil GNL behalve de bijstelling van 10% van alle tarieven alleen de reinigingsrechten met 5% verhogen. Het dan overblijvende tekort van bijna 150.000 gulden zou eveneens uit de saldi-reserve moeten komen. Wat de bijdra ge van de heer Pohlkamp aan de financiële paragraaf betreft rekent hij overigens op enige clementie. De eenmans-fractie van Groep Nieuw Leid schendam doet nog de volgende suggestie: het invoeren van een viermaal per jaar te houden „burgeravond" ter verwelkoming van nieuwe gemeentenaren, een informele jaarlijkse ontmoetingsavond voor iedereen en het verstrekken van een besluitenlijst van de vergaderingen van burgemeester en wet houders. Tenslotte stelt GNL nog een plaatselijke derby van voetbal of handbal voor om de Stompwijkers het gevoel te geven dat de Leidschendamse raad niet bang is. Op een kunstveiling bij Sotheby in Londen is woensdag voor een olieverfschilderij van Henri de Toulouse-Lautrec ruim 1.25 miljoen gulden betaald. Verkoper en koper zijn anoniem gebleven. Toulouse-Lautrec schilderde „La Fille a l'Accroche-Coeur" in 1889. Het is een halfportret van een danseres in de Moulin de la Galette, een populaire amusementsgelegenheid in de tijd van Toulouse-Lautrec. t

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4