Leidse politie lijdt onder terreuracties Leidse brandweer moet het met de oude kazerne blijven stellen Eerste gerenoveerde woningen aan De Genestetstraat opgeleverd Onderzoek huisvesting alleenstaanden in Leiden Conferentie over „wetenschap en techniek voor de ontwikkelingslanden" Volkenkunde99 leert kinderen in Kerstvakantie exotische spelletjes Jeugd exposeert in "Robijnzicht" AANGENAAM. cJfl, DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ASSISTENTIE-AANVRAGEN NEMEN SNEL TOE Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het toenemend aantal terreuracties en de steeds vaker noodzakelijke bewaking van buitenlandse ambassades in Zuid-Holland trekt een zware wissel op het Leidse politiekorps. Dit werd gisteren in de commissie voor politionele aangelegenheden van de Leidse gemeenteraad van de kant van het politiecorps geantwoord op vragen van CD A-fractieleider mr. H. Dries- sen. De heer Driessen stelde zijn vraag naar aanlei ding van het jaarverslag van vorig jaar van de politie, waaruit bleek dat de aanvrage van assis tentie flink waren toegenomen. Met name bij de bewaking van de Indonesische ambassade in Wassenaar en de gijzelingsacties in Den Haag en Wassenaar was de hulp van het Leidse corps ingeroepen. Ook dit jaar is er wel weer van het bijspringen van Leidse agenten sprake geweest en wel bij de bewaking van de Spaanse ambassade. Mr. Driessen vroeg zich af hoe het Leidse corps deze (verplichte) hulp aan de corpsen van de omlig gende steden weet op te vangen. Volgens politie commissaris Barends gaat het hier om een onei genlijke taak van de politie en hij noemde het werk ronduit 'asociaal'. Volgens inspecteur Van Dijken komt het zelfs voor dat de jonge agenten die de plaatsen van hun assisterende collega's moeten innemen daardoor in tijden geen vrije dag hebben. CDA-leider Driessen vroeg zich af of deze extra taak van de politie niet gecompenseerd zou kunnen worden door extra mensen aan te ne men. Het Leidse corps krijgt er weliswaar met 1 januari aanstaande 11 man bij, maar draait daardoor ook nog met een minimum. Burgemeester Vis stelde in zijn functie van hoofd van de politie, dat dit probleem al herhaalde malen onder de aandacht van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland was gebracht, maar dat Den Haag niet in staat is met een adequate oplossing te komen. Ook Vis wees erop dat het hier om een oneigenlijke taak van de politie gaat: "het bewaken van extra-territoriaal gebied, wat een ambassade in feite is, zou aller eerst een taak van het land zelf moeten zijn" aldus Leidens burgemeester die echter toezegde de zaak nogmaals op te zullen nemen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse brandweer zal het voorlopig met de oude kazerne moeten blijven stellen: er is geen geld voor een nieuwe. Wel zullen de hoognodige verbouwingen worden aangebracht. Bovendien zal het naast het brandweergebouw gelegen pedalogisch instituut en de school bij de brandweer kazerne worden getrokken. School en instituut zullen waar schijnlijk eind 1976 leeg komen. Een en ander schrijven b en w van Leiden in een brief aan de gemeenteraad waarin zij uit de doeken doen waarom de nieuwe kazerne er niet kan komen: de lasten ervoor kun nen uit budgettair oogpunt ge durende een reeks van jaren niet worden opgebracht. De gemeente heeft de moge- lijkheid onderzocht of de ka zerne misschien zou kunnen worden gebouwd in het kader van de regeling voor aanvul lende werken. Er is in dit ver band met name gedacht aan de Waard en aan het terrein ten oosten van de Lichtfabrie ken. Ook met subsidies zou het voor Leiden echter nog te duur zijn, zodat men ten lange leste heeft moeten kiezen voor een verbouwing van het oude complex en een uitbreiding in de ruimten van het pedalo gisch instituut en school. Voor het maken van een schetsplan stellen b en w de raad voor een krediet te verlenen van 90.000 gulden. Daarnaast zijn er ook de nodige kosten ge maakt ten behoeve van de plannenmakerij voor een nieu we kazerne. Voor dit „wegge gooid geld" moet de raad ook nog eens een krediet verlenen van 150.000 gulden. De verbouwingen en verbete ringen aan de oude kazerne moeten blijven binnen het eer der vastgestelde bedrag van 2,2 miljoen gulden. Dinsdag aanstaande komt een en ander aan de orde in de financiële commissie van de gemeenteraad. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Kerstvakantie werpt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde zijn donkere, maar opwindende en aantrekke lijke schaduw al vooruit Deze periode loopt van 22 december tot 5 januari (alleen le Kerst dag, Nieuwjaarsdag en de zater dagen gaat het feest voor de kinderen niet door) en in die vakantietijd krijgt de jeugd een fijn programma aangeboden door de Educatieve Dienst van het museum. We hebben gister middag even gekeken hoe het straks kan toegaan, want sinds de herfstvakantie heeft de E.D. van Volkenkunde een nieuwe trekpleister binnenshuis ge haald: spelletjes bij andere vol ken. Het zijn meer dan tien bordspelen die in ons land nog onbekend zijn. Paul Erades, me dewerker van de E.D., heeft er een project mee opgezet die in de herfstvakantie al honderden kinderen geboeid heeft. „Van huisuit ben ik al opgevoed met spelletjes" aldus Paul, die nu minstens honderd spellen („ik denk wel, dat het er méér zijn") beheerst. „Ik ben me hele maal voor de spelcultuur, die voor een groot deel uit Azië stamt, gaan interesseren. En dan bedoel ik niet de commer ciële spellen die uit de fabrieken blijven rollen. In de herfstva kantie heb ik verschillende bordspellen uitgeprobeerd; die hier in het .Atelier" op de tafels staan heb ik ook zelf gemaakt. Ik ben in oude boeken gedoken om er meer over te weten te komen. Nou, daar viel heel wat uit te puzzelen. Die spellen moe ten gemakkelijk uit te leggen zijn en ze mogen niet veel lan ger duren dan 20 minuten. An ders verslapt de aandacht van de jongens en meisjes. We zaten een maand geleden hier soms met 42 kinderen tegelijk. Dat was wel wat te veel van het goede, omdat je de hele zaak moet kunnen bijhouden." Paul Erades had het ook gister middag - toen de exotische spel len op tafel lagen als voorberei ding op de vrije tijd rond Kerst mis - verre van gemakkelijk. Je zag grut, dat zich verdiepte in Seega, een oud Egyptisch spel dat nog wel beoefend wordt door Bedouïnenstammen in Noord-Afrika (die daartoe ook wel kuiltjes in het ruimschoots voorradige zand maken), maar ook het Nei-patko-no uit Korea valt te leren in „Volkenkunde", en „Surakarta" uit Indonesië, het „Pachisi" uit India (met ty pische „dobbelstenen", plat van onderen en bol van boven), een spel dat je ook met schelpen kunt spelen. En dan zijn er nog heel wat andere vermakelijkhe den op het bord en met schij ven. Tijdens de kerstvakantie (met op maandag 22 december een speciaal programma voor de be jaarden), kan men 's morgens kiezen tussen films (kunstnijver heid van Mexico, met daarop volgend een speurtocht voor de jeugd over de tentoonstelling Volkskunst uit Latijns-Amerika; en de Merkwaardige geschiede nis van het geld, met daarop aansluitend een speurtocht „Be taalmiddelen bij andere vol ken", waarbij de kinderen ook een indruk krijgen van het ge bruik van schelpen als betaal- De overhandiging van de sleutel ging gepaard met het overreiken van een bos bloemen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllillli Burgerlijke stand Leiden GEBOREN: Adrianus Johannes zn v H. H. M. van Rijn en C. J. M. G. van Schayik. Mark Henric zn v P H van Knippenberg en B. W. van den Berg, Ci e Maarten s en A. C. Maria dr. en A. S. van Noort, Mascha dr. v. J. P. Waalwijk en P. Kemink. OVERLEDEN: A. M. Essadiki geb. in het jaar 1935 man, C. Hoek geb. 26 okt 1910 man, W. van Leeuwen geb. 16 april 1931 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiimiiimiiiiii Leiden De toneelvereniging Tot Ieders Genoegen voert za terdag 13 december in het St Antoniusclubhuis aan de Mare "De Kunst om te leven" op, een blijspel in drie bedrijven door H. F. Maltby en Fredi Wynne. De regie is in handen van Jac ques Boom. De voorstelling be gint om 19.30 uur. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiimiiililliiiiiiiimiiilliiiiiiiii Van een onzer verslaggevers LEIDEN Gistermiddag werd, in tegenwoordigheid van Openba re Werken-wethouder Arie Verboom, gemeentelijke vertegenwoor digers uit de welzijnssector en tal van omwonenden, op een feestelijke wijze de sleutel van de eerste gerenoveerde woning in het complex van woningbouwvereniging Ons Belang aan de De Genestetstraat (nummer 73A) overhandigd aan de terugkeren de bewoner. Die bewoner was de heer J. Boelee. De sleutel kreeg hij van de heer G. Kluts, die zelf ook in dit complex woont en vrijwillig de vertrekkende en weer terugkerende bewoners allerlei belangrijke hand- en spandiensten verleent. Gistermiddag bleek wel, dat zonder Kluts' inspanningen de renovatie hier niet zo voorspoedig was verlopen. Hij kreeg dan ook een plant van wethouder Verboom („Kluts is een van degenen die zich hier in het zweet hebben gewerkt"). „De heer Kluts en anderen heb ben meer gedaan dan de wet houder om deze zaken van de grond te krijgen", vond Ver boom, die deze renovatie (er werden in totaal zeven van de 76 woningen opgeleverd) ten voorbeeld stelde aan de renova- tiebeweging in Leiden: „De be ste hulp is hier ook burenhulp"; „na alle doffe ellende die we bij het ministerie hebben beleefd, zijn hier prachtige resultaten bereikt". Alleen, zo getuigde de aanne mer, later in het clubhuis, is de beschikbaarstelling van de gel den nog niet gerealiseerd. Voor de volgende 54 woningen (reno vatieplan 4) worden de plannen reeds gemaakt, aansluitend aan deze eerste vernieuwbouw. Het gaat om huizen aan de Nic. Beetsstraat, een stukje Potgie terstraat en Oltmansstraat. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - In het bejaarden-verzorgingstehuis "Robijnzicht" in het Morskwartier (in totaal 86 woningen met volledige outilla ge; op 20 oktober begon men met de bewoning) is een leuke jeugdige expositie ingericht Directrice, mevrouw Wilhelm, architect K. Landers en de buurtbewoners staken enige tijd geleden de hoofden bij elkaar en men kwam tot de conclusie: hier moeten de kinderen van de buurt worden ingeschakeld. Het werd een tekenwedstrijd, die ca. 80 inzendingen opleverde, waarbij ook nog 30 pronkstukjes van de kleuterschool De Zandtaart aan de Damlaan kwamen. De onderwerpen moesten betrekking hebben op de bouw van het tehuis of op de oudere mens. Omdat de kinderen nu een maal in de ban van "hun" grote feest leefden, kwamen er meer Sinterklazen en Zwarte Pieten uit dan bejaarden. In dit opzicht spanden de kleu ters de kroon met "oude dame en heer", Opa en Oma, "Oud heertje", „Oude meneer die wandelen gaat met zijn hond", en ga zo maar door. Werkelijk een artistiek hoogtepunt van deze levendige expositie in "Robijnzicht". De tekeningen werden deskundig beoordeeld door de tekenleraar van het Rijnlands Lyceum, en van vier "gouden" (naar gelang de ver dienste) of van drie sterren voorzien. De bejaarden en an dere belangstellenden kunnen in elk geval hun ogen uitkij ken op deze kleurrijke en vaak originele werkstukken. kennis te maken met een" krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Le[dse Courant. 14 dagen krijgt u m toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: naam: adres: Stuur deze bon in open envelop. Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Courant j Van een onzer verslaggevers al jaren met huisvesting van alleenstaanden be- LEIDEN - Met een ferme tik met de voorzitters- zighouden. Ook de randgemeenten zijn in de hamer op het dikke hout van de collegetafel in stuurgroep vertegenwoordigd door de heer Van de raadzaal van het Leidse Stadhuis, installeer- Garderen. De heer Streefland heeft zitting na- de staatssecretaris H. van Dam van Volkshuis- rnens de corporaties woningbouwverenigingen, vesting de stuurgroep "alleenstaanden en twee- de heer Van Rooijen namens de stichting studen- persoons huishoudens". Deze stuurgroep gaat tenhuisvesting en de heer Zweers vertegenwoor- zich de komende maanden onder meer bezighou- digt de stichting huisvesting werkende jongeren, den met inventariseren van mogelijkheden voor Voorts hebben wethouder Verboom en de heer huisvesting van alleenstaanden en onvolledige Kamphuis van de Welzijnsraad zitting in de gezinnen. stuurgroep. De stuurgroep bestaat uit vertegenwoordigers Bij haar activiteiten kan de groep rekenen op van verschillende instanties in Leiden die zich 20.000,- gulden subsidie plus 1,- per inwoner. In zijn toespraak benadrukte de heer Van Dam wat hij al eerder in zijn nota "huisvesting alleen staanden en tweepersoons huishoudens" te ken nen gaf. "De huisvesting voor alleenstaanden heeft nooit de aandacht gekregen die zij verdien de. Hoewel ik niet voor bouwen voor speciale categorieën ben, meen ik toch dat deze catego rieën iets in te halen hebben." De staatssecretaris drukte de stuurgroep op het hart de beraadslagingen niet in "gezwam" te doen verzanden. "Met de subsidie kunt u externe deskundigen aantrekken om plannen op te stel len", aldus de heer Van Dam. Alvast bij voorbaat stelde hij dat hij alleen plannen van kleinschalige aanpak goed zou keuren. "Ik griezel eenvoudig van studentenflats met negenhonderd bewoners". Meer geschikt voor "zijn" alleenstaanden noemde de heer Van Dam oude panden in de binnenstad. Een van de taken van de stuurgroep zal dan ook zijn een inventarisatie te maken van voor bewo ning geschikt te maken panden in de binnenstad. Voorts kreeg de stuurgroep de opdracht "In samenwerking met de te huisvesten groeperingen te komen tot een formulering van woonfuncties en woonprogramma's". middel. Ze kunnen ook zelf schelpen „verdienen" en „uitge ven"). 's Middags is er een film over Z.-Amerika en worden de bordspelletjes gedaan. Zo ko men „de andere volken" weer een stukje dichterbij. n een exotisch spelletje uit aan enkele LEIDEN Aan de Leidse Universiteit zal op maan dag 15, dinsdag 16 en woensdag 17 december een interuniversitaire conferentie worden gehouden óver „Wetenschap en techniek voor de ontwikkelingslan den". Op de conferentie die is georganiseerd door de N.U.F.- F.I.C. (Stichting der Nederlandse Universiteiten en Hogescholen voor Internationale Samenwerking), en de Leidse Universiteit, zullen vertegenwoordigers van de Nederlandse universiteiten en hogescholen zich bezig houden met de vraag, wat zij kunnen bijdragen aan het wetenschappelijk onderzoek voor de ontwikkelings landen. Op de eerste dag van de conferentie zullen eerst twee buitenlanders toespraken houden, te weten dr. Ch. Cooper, staflid van het Institute of Development Stu dies van de Universiteit van Sussex, en dr. A. Rama- chandran, een van de ontwerpers van het Science and Technology Plan van India. Daarna komen twee Ne derlanders aan het woord, namelijk achtereenvolgens prof. dr. E. W. Hommes, voorzitter van de Nationale Commissie voor Bewustwording van Ontwikkelingssa menwerking (de voormalige commissie Claus) en hoog leraar in de ontwikkelingssociologie te Utrecht, en drs. J. P. Pronk, minister van ontwikkelingssamenwerking. Op de tweede dag zullen de ongeveer tweehonderdvijf tig vertegenwoordigers van de universiteiten en hoge scholen in besloten discussies proberen een aantal uitgangspunten te formuleren en projectideeën op te stellen. Op de derde dag zullen - in het openbaar - de grote beleidslijnen getrokken moeten worden en* zal vervolgens nagegaan worden, aan welke voorwaarden het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek in Neder land moeten voldoen om hierin een zinvolle bijdrage te kunnen leveren. Tijdens de slotzitting zal dr. G. Klein, staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, het woord voeren over de inzet van het Nederlands universitair personeel ten behoeve van de ontwikkelingssamenwerking. In toenemende mate wordt erkend, dat de hulp aan de ontwikkelingslanden alleen doeltreffend kan zijn, wanneer deze wordt voorbereid en begeleid door gron dige studie en wetenschappelijk onderzoek, terwijl omgekeerd het bestaande wetenschappelijk onderzoek weinig aansluiting heeft op de directe noden van de Derde Wereld. De conferentie hoopt in deze drie dagen een richting aan te geven voor vormen van onderzoek, die relevant zijn voor ontwikkelingslanden, en aanbeve lingen te doen voor de organisatie daarvan binnen het Nederlandse wetenschappelijke bestel. De conferentie ligt in het verlengde van een soortgelij ke conferentie, die in 1967 te Utrecht is gehouden en waarop de instellingen van wetenschappelijk onderwijs hun verantwoordelijkheid jegens de ontwikkelingslan den hebben beleden. Deze conferentie heeft geleid tot de instelling van een afzonderlijk bureau buitenland aan iedere universiteit of hogeschool. In 1969 heeft de toenmalige minister van ontwikkelingssamenwerking als direct gevolg van de Utrechtse conferentie het Programma Universitaire Ontwikkelingssamenwerking ingesteld. Het onderwerp van de Leidse conferentie moet mede geplaatst worden in het kader van de plannen van de minister van ontwikkelingssamenwerking om tot een nieuwe opzet van onderzoeksactiviteiten, gericht op het belang van de ontwikkelingslanden, te geraken. Ter voorbereiding van de conferentie wordt sinds 1 oktober aan de verschillende universiteiten en hoge scholen in wetenschappelijke kring gediscussieerd over de vraag, wat voor de ontwikkelingslanden zinvol onderzoek is en in welke mate de betrokken faculteiten en vakgroepen daar iets aan kunnen bijdragen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3