REL IN VOLLEYBALBOND Hoekstra won schaatstrofee Technische commissie keert NeVoBo rug toe Lord Killanin vertrouwt nog steeds op Montreal Zaalhockey nuttig als deel voorbereiding Montreal ALTERNATIEVE SPELEN NAAKT Clubarts Go Ahead buitenspel NOODZAKELIJKE WERK KAN WORDEN AFGEMAAKT Gelijkspel Oostenrijk ANTWERPEN Voor het eerst sinds de antieke oudheid zullen volgend jaar in de omgeving van het Westduitse Bingen atleten op internationaal niveau elkaar weer bestrij den in de originele \ijfkamp en wel geheel naakt, zoals dat bij de oude Olympische Spelen de gewoonte was. Dit sportgebeuren zal plaats hebben in het kader van het vijftiende wereldcongres van naturisten van de INF (Interna tionale Naturisten Federatie), dat van 31 juli 5 augustus 1976 nabij Bingen wordt gehouden. Hoofdthema van dit congres, waar duizenden naturisten uit de gehele wereld elkaar zullen ontmoeten, is „sport en naaktheid". Met de naakte vijfkamp willen de naturisten de zeer oude traditie van de antieke Griekse Spelen herstellen en dat juist in een periode, dat vrijwel gelijkertijd de moderne Spelen van de 21e Olympiade in Montreal worden gehouden. In tegenstelling tot de moderne Spelen zullen bij dit op historie gebaseerde sportevenement de prestaties slechts een onderge schikte rol spelen. Voorop worden gesteld de oude idealen van vreugde in het bedrijven van sport en de verbreding van de broederschapsgedachte. Dit vooral mede door het effekt van het gemeenschappelijk naakt, zoals het INF stelt. VOORBURG - De Na- tionale Sectie Technische Zaken (NSTZ) van de Ne derlandse Volleybalbond (NeVoBo) heeft het hoofdbestuur gister avond telegrafisch laten weten, dat men met on middellijke ingang alle functies ter beschikking stelt. De reden is, dat de NeVoBo de NSTZ van de belangrijkste geregle menteerde taak heeft ontheven hetgeen voor de sectie onaanvaard baar is. Het hoofdbestuur van de NeVoBo had gis teren in de loop van de dag besloten tot de in stelling van een commis sie topsport ad hoc, die de begeleiding van de na tionale teams gaat behar tigen. Deze commissie was be noemd naar aanleiding van de gerezen moeilijk heden rond het Neder landse damesvolleybal team. Deze commissie wordt gevormd door het dagelijks bestuur en de voorzitter van de Natio nale Sectie Technische Zaken en zal de begelei ding van de nationale teams gaan behartigen. De moeilijkheden in de volleybalbond zijn ontstaan door het nationale dames team (op de foto in actie in de wedstrijd tegen Hon garije op 7 september van dit jaar). Op zeer korte termijn zul len voorstellen moeten worden uitgewerkt aan de hand waarvan het toe komstige beleid van de nationale teams wordt vastgesteld. Afhankelijk hiervan zal worden be paald of de commissie een definitief karakter krijgt of dat er een ande re structuur zal komen. In verband met de deel neming van de dames- ploeg aan de kwalificatie wedstrijden voor de Olympische Spelen is Jan Veeger, een van de vice- voorzitters van de bond, vanuit de commissie aan gesteld als tijdelijk mana ger naast trainer Johan van Doorn om de voorbe reiding te coördineren. Het hoofdbestuur van de volleybalbond heeft gis teravond niet gereageerd op het besluit van de NSTZ. Johan van Doorn, trainer van de nationale volleybal- ploeg, zal voorlopig worden bijgestaan door Jan Veeger, een van de vice-voorzitters van de NeVoBo. Bij de dames finishte Atje Keulen-Deelstra als eerste. (Van onze sportredaktie) DEVENTER Marten Hoekstra is gisteravond sprintwinnaar geworden in de tweede wedstrijd in het Heinekenschaatstoer* nooi dat voor ruim 1500 toeschouwers op de Deventer kunstijs baan werd gehouden. Na 94 ronden, die het peloton marathon rijders in 1 uur hadden afgelegd, won Marten Hoekstra de sprint voor Anne Postmus en Co Giling. De tweede wedstrijd in de strijd om de Heinekentrofee had een spannend verloop. Na enkele vroege ontsnappingen van Co Giling, Jappie van Dijk, Appie de Weys en Karei te Winkel kwam er even rust in het kleurrijke peloton. Na 45 minuten probeerde de Diemense „krachtpatser" Henk Portengen met een solo het tempo van het peloton op te jagen. Cock Slakhorst uit Steenderen en Co Giling deden het kopwerk in het jagende peloton en haalden Portengen tien ronden voor het einde terug. In de slotfase demarreerden Appie de Weys (Hasselt), Hans Brandt (Landsmeer) en Gerard Albers (Bovenkerk) en probeer den een overwinning te forceren. Twee ronden voor het einde plaatste M. Pennings de beslissende aanval. In zijn spoor trok de ijzersterke oudwielrenner uit Nieuw-Vennep Marten Hoekstra met zich mee. In de eindsprint bleef Hoekstra voor Postmus en oud-kernploeg Co Giling. Bij de dames was Atje Keulen-Deelstra weer in haar oude vorm. Met ruim verschil won de oud-wereldkampioene voor de mara thonspecialiste Lenie van de Hoorn-Langelaan (Ter Aar) en Grietje Albada-Bakker uit Balk. Bij de veteranen ging de zege naar Roel Heemstra (Heerenveen) en bij de B-rijders was de Drent Ger Oelen de snelste. DONDERDAG 4 DECEMBER 1975LEIDSE COURANT „Met LAUSANNE Lord Killanin, de 61-jarige voorzitter van het Internationale Olympische Comité, blijft een onwankelbaar ver trouwen stellen in Montreal als gastheer van de Olympische Spelen van volgend jaar. In een te Lausanne uitgegeven verklaring zegt Killanin: „Het is kort dag en er is al veel tijd verloren gegaan, maar met hernieuwde inzet kan het mogelijk zijn het noodzakelij ke werk af te maken. De Canadese organisatoren zullen de grootste aandacht moeten besteden aan de bouw van het hoofdsta dion, waar twee van de belangrijkste takken van sport worden afgewerkt, atletiek en zwemmen". Lord Killanin zei voorts dat met wordt overwogen de Spelen in een andere plaats te houden. „Elke speculatie door een natio naal Olympisch Comité wordt betreurd", aldus de verklaring. Lord Killanin deelde tevens me de dat hij met andere IOC-of- ficials voortdurend in contact staat met het organisatiecomité (COJO) en andere autoriteiten, die met het organiseren van de Spelen te maken hebben. Dr. Victor Goldbloom, de minister van de provinciale regering van Quebec, die met de voorberei dingen op de Olympische Spe len belast is (zoals bekend nam de regering van Quebec deze taak onlangs over van de ge meente Montreal), zou Lord Kil lanin binnen twee weken op de hoogte brengen van mogelijke alternatieven in de constructie van het Olympisch Stadion. In de verklaring staat voorts onder meer: „De voorzitter van het Internationale Olympische Co mité wenst het volk van Canada aan de eensgezindheid van de federale en provinciale regerin gen, de gemeente Montreal en de Canadese Olympische Asso ciatie te herinneren ten tijde van de kandidaatstelling in 1966 en de toewijzing in 1970". Lord Killanin drong er tevens op aan dat de persvoorzieningen gelijk moeten zijn aan die welke oor spronkelijk waren gpland. Het perscentrum zou aanvankelijk in het hoofdstadion worden on dergebracht, maar men moest deze gedachte laten varen om dat men anders niet op tijd gereed zou zijn. (Van onze sportredactie DEVENTER Een al enkele maanden durend conflict tus sen Go Ahead Eogles-clubarts dr. jhr. Marten Stratenus, ma nager Peter Stephan en het be stuur van de Deventer eredivi sieclub, heeft gisteren geleid tot het min of meer gedwongen neerleggen van de functie van de clubarts. Al enige tijd was er een conflict situatie tussen dr. Stratenus en de technische leiding van Go Ahead Eagles. Het conflict ging over de medische begeleiding en een eventueel te stichten sport- medisch adviesbureau. giiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiMiiiiiuiiiiiMMiuiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiimwiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiMiiiiiiiiiiiinMiniiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiii1 ZURICH Het Nederlandse koppel Gerrie Slot/Martin Venix bezet na de tweede dag van de amateurzesdaagse te Zurich de zesde plaats in het algemeen klassement. Gisteren werden zij achtste. De Zwitsers Hans 'Ka- nel en Walter Baumgartner be houden de eerste plaats en wor den gevolgd door Berger/Wol-' lenman (Zwi) en Dietschi/Kleeb (Zwi). WENEN Oostenrijk en Tsje- choslowakije hebben in een wedstrijd in de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi met 0—6 gelijk gespeeld. De wedstrijd in het Suedstadt Stadion bij Wenen trok slechts 3.000 toeschouwers. Stand 1. Oost-Duitsland 2 110 2-13 2. Tsjechoslowakije 2 0 2 0 1- 12 3. Oostenrijk 2 0 1 1 0-11 In het voor-Olympisch voetbal toernooi heeft Frankrijk in Blois gewonnen met 4—^0 van Roemenië. Eén minuut voor het verstrijken van de eerste helft maakte Sames 1—0. Royer nam na rust de overige drie doelpun ten voor zijn rekening. Portugal heeft in Setubal ge wonnen met 1—0 van Cyprus. Deze wedstrijd was de laatste in groep 1 voor het toernooi om het Europese kampioenschap voor landenteams. De eindstand was met de rust al bereikt door een doelpunt van Alves ge maakt in de 20e minuut. De wedstrijd werd bijgewoond door 4000 toeschouwers. De eindstand in groep 1 is: 1. Tsjechoslowakije 6 4 119-5 6 3 2 1 8 11- 3 6 2 3 1 7 5-7 6 0 0 6 0 0-16 In de kwartfinales van het toer nooi om de Engelse League Cup won Tottenham Hotspur van Doncaster Rovers met 7—2. Burnley verloor thuis van Midd- lesborough met 2—0. Manches ter City en Newcastle United bereikten eveneens de laatste vier. Zij zegevierden over res pectievelijk Mansfield Town (2—0) en Notts County (1—0). 2. Engeland 3. Portugal 4. Cyprys Lord Killanin (links) in gesprek met burgemeester Jean Drapeau van Montreal: hernieuwde inzet is het mogelijk belangrijkste werk af te maken". DEN HAAG Met het zaalhockeytoernooi van HDM volgende week is het gesloten seizoen geopend. De spelers verlaten het veld voor enige weken om in de beschutting van de verwarmde hallen verder te hoc keyen. Hoewel het gezien de beschikbare accommodaties slechts voor een gering aan tal spelers is weggelegd begint het belang van binnenshuis spelen steeds zwaarder te wegen. In West-Duitsland bijvoorbeeld wordt een volwaardige zaal competitie afge werkt, waarin volslagen andere spelers ac tief zijn dan op het veld. Hockeyers hebben, getuige uitlatingen van Wouter Leefers van HGC, nog steeds be hoefte aan een periode waarin de normale veldcompetitie stil ligt. „Dan kan een ieder die dat wil op wintersportvakantie", aldus de HGC'er. „Bovendien is het gedurende de winter vaak om klimatologische redenen niet zo prettig om buiten te spelen". Tijdens de bijeenkomst dinsdag bij HDM had zich een aantal deskundigen verzameld die een interessante discussie over het ver schijnsel zaalhockey voerden. Onder hen was bondscoach Cees Tania scheidsrechter Bob Davidzon en de medische staf van HDM, alsmede speler Wouter Leefers, die volgens velen voldoet aan de beschrijving van de ideale zaalhockeyer. Nauwe relatie Zaalhockey is daarom zo interessant op dit moment, omdat het in nauwe relatie staat tot de vorm waarin de sport op de komende Olympische Spelen wordt afgewerkt. In Montreal staat de hockeyers een kunststof- mat ter beschikking die de aard van het tot dusver vertoonde spel totaal verandert. Door de gladde oppervlakte van het veld worden er aan techniek hoge eisen gesteld. „Je zou zeggen dat erkende technici als de Pakistani en Indiërs juist op zo'n veld tot volledige ontplooiing komen", aldus Cees Tania. „Maar wat bleek tijdens de voor- Olympiade enige maanden geleden: het ver schil tussen de Aziaten en de Europese teams was niet, zoals verondersteld, groter maar kleiner. Europa hanteerde het wapen van de tactiek veel doeltreffender, waardoor er van een vrijwel gelijkwaardig niveau sprake was". Optimaal Zaalhockey benadert de speelwijze van de Canadese kunstmat dicht. Ook de vloer van een sporthal is effen, waardoor de techniek optimaal tot zijn recht komt. Verschillend zijn uiteraard de afmetingen en de aard van voorkomende blessures. „De voornaamste verschillen liggen", aldus de medische staf van HDM, „in de omstandig heden. Buiten is het fris. in de zaal bestaat een bedrukte atmosfeer. Maar ook de vloer stelt andere eisen aan de spelers dan het veld. Door de harde ondergrond komen gauw enkel- en knieblessures voor. Vooral in de periode van overschakeling van veld naar zaal ontstaan die. Er is overigens vrij wel nooit sprake van gewrichtsverwondin gen, het zijn meestal spierkwesties. De oor zaak ligt ook vaak in schoeisel met een te dunne zool. In de weken van overschakeling van zaal naar veld ontstaan nauwelijks moeilijkheden. Dat gaat vrijwel altijd zonder blessures". Ondergeschoven In ons land wordt zaalhockey nog steeds als een ondergeschoven kind beschouwd van het veldspel, terwijl het daarvoor toch een duidelijke functie kan vervullen. Cees Tania ziet (voorlopig) geen gelijkwaardig naast elkaar bestaan van de beide soorten. „Ik voel veel meer voor een integratie", aldus de bondstrainer. „Degenen die in de zaal spelen worden gerecruteerd uit het veld. Daar ligt het leeuwendeel van onze sport. Ik zie dat niet veranderen. Kijk, als je zoals in West-Duitsland meer tijd beschik baar hebt voor de zaal zou het wel volwaar dig kunnen worden". Bob Davidzon acht daarvoor nog andere factoren .van belang. „De spelregels zouden veel simpeler moeten worden. Dat is attractiever voor het publiek. We moeten ons in de zaal niet spiegelen aan het veld". Over één ding waren de „deskundigen" het eens. Spelen in de zaal kan een nuttige invloed hebben op de voorbereiding op de kunststofmat in Montreal. En als zodanig verdient het aandacht van betrokkenen. Ver antwoordelijk keuzeheer Wim van Heumen voor de Oranjeselectie is daarvan tevens zeer doordrongen. FRANK WERKMAN i Wederom organiseert de hockeyvereniging HDM een zaaltoernooi.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11