LTB-voorzitter dringt aan op financiële hulp van provincie EMBERS KVP-voorzitter Vergeer trekt eerlijkheid Aantjes nog altijd in twijfel Wassenaarse speurneuzen stuiten op steeds meer verrassingen bij onderzoek I naar verdwenen kasteel Bad-ontbijt Dierenhulpdienst is uit de nood De Kaag wil beschermd dorpsgezicht WOENSDAG 3 DECEMBER 1975 D£iii>oi^ Lvjunmi l' FAGINA 5 Van een onzer verslagge vers HILLEGOM - De Tuin ders- en bloemkwekers vakbond van de LTB zal binnenkort een dringend beroep op bet provin ciaal bestuur van Zuid- Holland doen om finan ciële medewerking te verlenen bij structuur verbeteringsprojecten in de tuinbouw. Tijdens de vandaag gehouden jaar vergadering van de vak bond hield de voorzitter, de heer Jac de Groot, een pleidooi voor het oprich ten van een stichting, die deze projecten, zoals - ruilverkavelingen van de grond kan helpen. „De behoefte daaraan wordt steeds beklemmender, vooral vanwege de belemmerende pla nologische maatregelen in Zuid- Holland" aldus de heer de Groot. In noord-Holland is een dergelijke stichting al enige ja ren aan het werk met goed suc ces. Ook de Stichting Beheer Landbouwgronden zou een be langrijke rol in de tuinbouw- structuurverbeterende projecten kunnen spelen, volgens de vak bondsvoorzitter. Deze stichting zou de vrijkomende tuin bouw gronden kunnen kopen en deze ter beschikking stellen aan de regionaal werkende stichtingen. N.G.B.O. In het begin van 1976 gaat een nieuwe vaktechnische belangen- behartigingsorganisatie aan het werk. In deze organisatie (de Nederlandse Groenten- en Bloe- mentelers Organisatie) zijn zo wel de vakbonden als de Neder landse Vereniging van Tuin- bouwstudiegroepen vertegen woordigd. De resultaten van de onderzoeken van deze N.G.B.O. zullen door de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst moeten or den verspreid. Hierdoor kunnen tuinders zich snel van nieuwe technische ontwikkelingen op de hoogte stellen. Overheidsbijdragen In zijn openingsrede pleitte de heer De Groot voor verlichting van de fiscale lasten van de tuinder. Ook acht hij extra over heidsbijdragen in de kosten van ondermeer kwaliteitscontrole, van proefstations, ziektenbe- strijdingen en modernisering van bedrijfsgebouwen geen overbodige luxe voor de tuin der. „Dergelijke overheidshulp wordt door ons meer op prijs gesteld dan de inkomenstoesla gen van vorige winter", aldus de voorzitter. Het arbeidsinkomen van de tuinder laat vaak te wensen over. Als oorzaak hiervan wordt met name de stijging van ener gie- en loonkosten genoemd. „De individuele tuinder pro beert zich door grote inspannin-' gen aan de kostenspiraal te ont trekken. Nieuwe glasteelten met goede perspectieven worden in gevoerd en uitgebreid, te weten paprika, aubergine, koolrabi, ra dijs en zelfs Chinese kool". de Kaag De vertegenwoordiging van de inwoners van de binnen- en De buiten-Kaag, de zogenaamde dorpsraad, wil, dat de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk de binnen-Kaag tot een beschermd dorpsge zicht verklaart. De dorpsraad wil „een poging doen om het unieke karakter van het Kaageiland te behou den en het voor de toekomst veilig te stellen". Met name wordt hierbij gedacht aan een be scherming van de Julianalaan en het pontveer, dat de dorpsraad niet graag voor een brug zou willen inruilen. Een commissie, bestaande uit de heren; Loen, Patist, Hoekstra en architect Barendse, heeft al een bespreking achter de rug om tot realise ring van de verlangens van de dorpsraad te komen. In de 2e bespreking werd overigens wel duidelijk, dat er ook consequenties aan het beschermde dorpsgezicht zitten. Met name voor de huiseigenaren zullen er nogal wat verplich tingen gaan gelden. Om goede contacten met gemeente, provincie en rijk te kunnen gaan opbouwen, zal een stichting in het leven worden geroepen. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP— „Elk initiatief van de afdelingen zal door het partijbestuur van harte wordden gesteund." Dit zei de partij voorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer W. Vergeer gisteren in Leiderdorp tijdens een vergadering van de Kring Leiden. Hij doelde hiermee op de initiatieven die „aan de basis" zijn genomen, toen duidelijk werd dat weg naar het Christen Democratisch Appel een heel lange zou worden. De partijvoorzitter schetste nog eens de gang van zaken rond de totstandkoming van een CDA vanaf het moment dat de fractievoorzitter van de ARP, de heer Aantjes, te ken nen had gegeven dat hij de, begin dit jaar vastgestelde, grondslag van het CDA heel strikt wenste uit te leggen. Zo zou iedere partijbestuurder van het CDA, ook een afde lingsbestuurder, heel dicht naast de statuten en het pro gramma van de Christen De mocratische partij de Bijbel hebben moeten liggen. „Aan tjes verstaat onder christelijke politieke het raadplegen van de Bijbel, wanneer er over een bepaald punt onenigheid be staat," aldus de heer Vergeer. Eerlijkheid Overigens trekt de KVP-er de eerlijkheid van de ARP-frac- tievoorzitter in twijfel. „Ik ben sterk geneigd te veronderstel len dat Aantjes ook een poli tiek motief voor zijn „gedoe" heeft: Hij is bang voor een zwaai naar rechts van het CDA." Hij hekelde de invloed die fractievoorzitters in deze hebben uitgeoefend. „Bij elke partij raadvergadering lukt het Aantjes weer om via een ande re formulering de meeste van zijn partijgenoten voor zich te winnen." Ook de invloed van CHU-fractievoorzitter R. Krui- singa acht Vergeer bewezen. „Tijdens een van de laatste CDA vergaderingen stemde de CHU-delegatie tegen een mo tie, waarin het vormen van één lijst voor de komende ver kiezingen een noodzakelijk heid werd genoemd. „Dr. Roe lof' dacht dat hij belemmerd zou worden in zijn oppositio nele daden. En dat terwijl ge bleken is dat de drie confessio nele partijen maar in ongeveer vijf procent van de gevallen verdeeld stemmen in de Twee de Kamer." zoeken of de KVP als open christelijke partij eventueel de verkiezingen in zal kunnen gaan. Niet dat daarmee van de CDA-gedachte is afgestapt „We willen ons gewoon zeker stellen. Waar AJIP en CHU zich ondanks de CDA ver sterkt hebben, hebben wij ons verzwakt In Brabant zijn bij voorbeeld geen KVP-afdelin- gen meer. Partij-organisato risch zitten we slecht in el kaar. Wanneer er toch een CDA mocht komen, waar wij zo langzamerhand wel aan twijfelen, willen we als een sterke KVP daar in gaan zit ten. Vergeer: „Ik ben sterk geneigd te veronderstellen dat Aantjes ook een poli tieke motief voor zijn 'ge doe' heeft." Voortbestaan Wanneer de CHU en de ARP afhaken, vreest voorzitter Ver geer voor het voortbestaan van de KVP. Een reden waar om de KVP een commissie heeft ingesteld, die gaat onder- „De basis" Inmiddels stromen de protest brieven van „de basis" het se cretariaat van het landelijk be stuur van het CDA binnen. „Het is toch te gek dat op plaatselijk en provinciaal ni veau de ARP-ers, CHU-ers en KVP-ers het allang eens zijn, terwijl er aan de top nog geru zied wordt," zo stelde een van de leden het gisteravond. De heer Vergeer schoof die be schuldiging onmiddellijk door naar de top van ARP en CHU. „Daar schijnen ze niet te luis teren naar de basis. Wij heb ben een open oor." EE Onder leiding van de gepensio- EE neerde Wassenaarse meubelma- ker Adri van der Kley heeft een EE aantal leden van de historische EE vereniging "Oud Wassenaer" in het afgelopen jaar aardige re- sultaten geboekt in zijn pogin- gen een tipje van de sluier op te lichten rond het verleden van het voormalige Wassenaarse ==E kasteel "Huis ter Weer" aan de Leidsestraatweg. Nog steeds hangt er een geheimzinnige E= waas rond dit kasteel, waarvan EE alleen nog de fundering en wat EE putten en kelders resteren. Van EE de voormalige bewoners, ouder- EE dom en bouw van het kasteel is weinig bekend, maar daar komt nu langzaam maar zeker dank zij de inspanningen van de enthousiaste Wassenaarse amateur-speurneuzen, verande ring in. Op de plek waar vroeger het kasteel heeft gestaan (de grond is eigendom van de gemeente alsmede de naast de lap grond gelegen boerderij die ook de naam Huis ter Weer draagt, zijn bij opgravingen heel wat inte ressante zaken naar boven ge haald. Zo heeft men vlak naast de boerderij een put gevonden, die men tot op een paar meter diepte heeft uitgegraven en waaruit onder meer tevoor schijn kwamen stenen potten en pannen, een leren emmer en ook een prachtige gouden ring, die bij toeval werd ontdekt door de 12-jarige Hendrik Joost v.d. Tak, een van de jeugdleden van de historisch vereniging. In de 18 karaats ring stonden twee sluipende vossen gegra veerd met een klavertje vier en een hoofdletter G. Van der Kley heeft de ring door deskundigen van het Rijksmuseum in Am sterdam laten taxeren en die gaven een waarde op van 50.000 gulden. De kostbare ring en een deel van de andere vondsten zijn opgeborgen in de kluis van het gemeentehuis in Wassenaar. De Wassenaarse meubelmaker Om het zwemmen op de vroege dinsdag- en donderdagmorgen zo aantrekkelijk mogelijk te maken is de restaurant-exploitant van het Noordwijkse Bollenbad gistermorgen van start gegaan EE met een uniek initiatief. Toen de vroege morgen zwemmers om acht uur uit het water kwamen werden ze door Nico Jongerius EE uitgenodigd in het restaurant een uitgebreide broodmaaltijd tot EE zich te nemen. Met dit bad-ontbijt wil Jongerius bereiken dat, =E= in de toekomst meer zwemmers hun neus laten zien op de EE dinsdag- en donderdagmorgen, de twee dagen in de week dat er in het Bollenbad al om zeven uur gezwommen kan worden. =e Jongerius: „De meesten blijven dan weg omdat ze het bezwaar- lijk vinden om na het zwemmen weer naar huis te moeten EE snellen, daar vlug wat te eten en dan weer snel naar hun werk te rijden. Voortaan kan men nu rustig zwemmen en daarna ook rustig ontbijten. Als ze uit het zwembad komen kunnen EE ze hier zo aanschuiven. Het ontbijt staat klaar". Gisteren was het ontbijt (verschillende soorten brood, jam, kaas, SEE ham, worst, koffie, thee, chocolade, melk en beschuit) nog gratis. EE Voortaan moet men er, al naar gelang de samenstelling van EE het ontbijt, tussen de drieënhalf en vier gulden worden betaald. EE „Maar misschien doe ik het nog wel een paar keer gratis om EE wat meer zwemmers te trekken", aldus de restaurant-exploitant EE Een uitgebreid ontbijt voor de zwemmers van het eerste uur in het Bollenbad. EE Het gaat toch weer de goede kant op met de stichting „Die- EE ren in Nood", die een paar EE maanden geleden in het leven EE werd geroepen door de Voor- EE schotense snackbarhouder EE Frans Zirkzee maar die op een EEE fiasco dreigde uit te lopen om- dat op de girorekening van de stichting geen cent binnen- kwam. Maar nadat ik kortgele- den daarover geschreven had EEE is het geld toch plotseling gaan EE binnenstromen en een zielsge- EE lukkige Zirkzee deelde mij gis- teren mee dat er inmiddels zoveel geld bijeen is gebracht EE dat er nu eindelijk een vervan- EE gende dierenambulance kan EE worden aangeschaft, het ui- teindelijk doel van de stich- EE ting. EE Met het binnengekomen geld heeft men een Tovota-busje kunnen aanschaffen, die nu binnenkort, mede dank zij de Leidse Toyota-dealer. Vlasveld, in gebruik kan worden geno men. En dat- werd hoog tijd ook want de auto van de Leidse Dierenhulpdienst was tot op de draad versleten en eigenlijk was het niet meer verantwoord om in die auto nog zieke dieren te vervoeren. Toch heeft deze ambulance in het afgelopen jaar weer zijn onschatbare diensten bewezen. Ik hoorde van Hans Raymae- kers, die samen met zijn vrouw Carla deze hulpdienst draaiende houdt, dat er in 1975 tot nu toe 1600 keer hulp is verleend aan dieren die ver wondingen opliepen of die snel naar het ziekenhuis moes ten worden-vervoerd. „Met de ze nieuwe auto knnrwn wp nno meer hulp gaan bieden", ver telde mij Hans Raymaekers. „De auto komt precies op tijd. We zijn er erg blij mee". Ik hoorde van Frans Zirkzee, wiens hond Blitzka dank zij snel ingrijpen van de dieren hulpdienst van de dood kon worden gered, dat de stichting gewoon met haar werk door gaat en dat al het geld dat binnenkomt weer ten bate komt van de dieren in nood. In Leiden begint deze actie, mede door deze rubriek, nu aardig bekend te raken. Ik hoorde van het Leidse zange resje Lenie Harmse, die vorig jaar Kerst debuteerde met het plaatje „Kleine Bantoe-jon gen" dat er voor de stichting „Dieren in Nood" op 21 de cember in het voormalige ma rinekamp aan het Noordeinde een feestavond wordt gehou den ten bate van de dieren hulpdienst. Lenie (17) vertelde dat al een groot aantal beken de artiesten hun gratis mede werking aan deze avond heb ben toegezegd. heeft de smaak nu pas goed te pakken. Hij zei mij gisteren: 'Tot ik aan het onderzoek naar het voormalige kasteel "Huis ter Weer" begon, had ik me nooit zo verdiept in Wassenaars verleden. Ik rommelde wel eens wat in de grond maar erg veel verstand had ik er niet van. Het was meer uit nieuwsgierigheid dat ik links en rechts aan het graven ging. Later ben ik me wel in de historie gaan verdie pen en met de dag leer ik nog". Adri v.d. Kley wordt door veel inwoners van Wassenaar gezien als een deskundig archeoloog en ze roepen daarom ook di kwijls zijn medewerking in als ze in hun eigen huis op iets vreemds stuiten. Zo heeft hij al in heel wat woningen, kelders en muffe onderaardse gangen moeten inspecteren en de her komst daarvan moeten verkla ren. In de meeste gevallen ging dat hem niet moeilijk af omdat het bestaan van die kelders en gan gen binnen de historische ver eniging of bij de gemeente be kend was maar hij stuitte ook wel eens op volkomen onbeken de onderaardse ruimten. Zo trok hij eens een keldergang na die volgens de berekening van de meubelmaker zou moeten eindigen onder het café „t Wa pen van Wassenaer", dat tegen woordig t Regthuys heet Hoe wel de eigenaar aanvankelijk ontkende dat er onder het café kelderruimten zouden zijn bracht een onderzoek toch iets heel anders aan het licht Bij toeval legden de amateur- speurneuzen onder de vloer van het café een groot luik bloot waaronder een diepe put zicht baar werd met een gewelfde bodem. Van der Kley liet zich toen in dat vier meter diepe gat zakken en hakte de put verder open waar na hij in een met plavuizen De Wassenaarse speurneuzen op jacht naar archeologische vondsten betegelde kelder terecht kwam van vijf bij zeven meter. De café-eigenaar heeft de toegang tot deze ruimte meer begaan baar gemaakt en er een opslag plaats voor zijn dranken van gemaakt Uit het onderzoek is gebleken dat pal naast deze kel der zich nog zo'n ruimte moet bevinden. Waarschijnlijk zal die later nog toegankelijk worden gemaakt. Wat het kasteel 'Huize ter Weer' betreft zal volgend jaar het on derzoek worden geïntensiveerd. Zo heeft men op het onderzoek terrein een houten betonput blootgelegd, die echter nog moet worden drooggemalen voordat men op onderzoek kan uitgaan. Men wil er volgend jaar ook achter proberen te ko men wat de functie is van de lange wal van rechtopstaande opgestapelde plavuizen die in een rechthoekvorm vlak bij de kasteelmuur staan. Het hele ter rein zal dan worden blootge legd. Een en ander zal wel gebeuren onder het toeziend oog van de provinciaal archeoloog voor Zuid-Holland, de heer Sarfati, die zich al bijzonder waarde rend heeft uitgesproken over de activiteiten van de Wassenaarse amateur-historici Hun speurzin heeft er zelfs al een paar keer toe geleid dat Sarfati bevel gaf om de opgravingen stop te zet ten omdat de amateur-historici op te belangrijke vondsten wa ren gestuit Die vette kluiven wil Sarfati voor zichzelf en zijn naaste medewerkers reserve ren, zo wordt gedacht binnen de historische vereniging. Over de verkennende opgravin gen bij 'Huize ter Weer' wordt donderdagavond door de histo rische vereniging 'Oud Wasse naer' voor belangstellenden een voorlichtingsavond gegeven in de zalen achter de Gerefor meerde Kerk aan de Zijllaan. Aanvang 20.00 uur. Hans en Carla Raymaekers kunnen dank zij deze nieuwe auto in de weer blijven om hulpbehoevende dieren te helpen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5